niedziela, 25 lutego, 2024

Włączenie OSP Plewiska do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

W Urzędzie Gminy w Komornikach zostało podpisane porozumienia w sprawie powtórnego włączenia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Plewiskach do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Porozumienie 15 stycznia podpisał st. bryg. Jacek Michalak, Komendant Miejski PSP w Poznaniu, przy udziale Jana Brody, Wójta Gminy Komorniki, Rafała Brodziaka, dowódcy JRG nr 2, mł. bryg. Kamila Witoszko, naczelnika wydziału operacyjno-szkoleniowego, druha Ryszarda Brukwickiego, prezesa OSP Plewiska oraz druha Roberta Kurasza, naczelnika OSP Plewiska.

Kolejnym krokiem będzie wysłanie podpisanego wniosku do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, która go zweryfikuje – a następnie do Komendy Głównej PSP. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to wkrótce OSP w Plewiskach powtórnie zostanie włączona w w struktury KSRG na kolejne 5 lat.

– Jednostka należąca do KSRG musi spełniać szereg wymagań – wyjaśnia kpt. Robert Surowiec z KM PSP w Poznaniu. – OSP musi posiadać zarówno odpowiednie wyposażenie sprzętowe, określoną liczbę wyszkolonych druhów, skuteczne systemy łączności powiadamiania i alarmowania, jak również pozostawać w gotowości do podejmowania działań ratowniczych. Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy stanowi fundament ratowniczy kraju. Wejście w te struktury jest prestiżowe i stanowi wyróżnienie dla Ochotniczej Straży Pożarnej za jej dotychczasowe działania ratownicze. Jednostka taka ma możliwość dalszego rozwoju i stanowi siły pierwszego reagowania w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Zadania ratownicze wykonywane w ramach systemu to nie tylko walka z pożarami czy skutkami wypadków drogowych. To także usuwanie skutków klęsk żywiołowych, ratownictwo techniczne, chemiczne, kwalifikowana pierwsza pomoc oraz wiele innych.

Źródło: KM PSP Poznań
Strona głównaPoznańWłączenie OSP Plewiska do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego