Strona główna Blog Strona 495

Czy fontanna w Zielonych Ogródkach zostanie wreszcie wyremontowana?

0

Rada Osiedla Stare Miasto poinformowała, że ZZM zapewnił środki na projekt prac remontowych fontanny w Zielonych Ogródkach. To byłaby dobra wiadomość – gdyby nie to, że w ubiegłym roku także były obiecane pieniądze na remont, ale do niego nie doszło.

Przypomnijmy: fontanna miała stanowić główny element i ozdobę skweru Zielone Ogródki, znajdującego się między ulicami Strzelecką, Zieloną i Długą. Miała – ponieważ od prawie 4 lat nie działa. Warto dodać, że nie jest stara, bo postawiono ją w 2008 roku. Czyli funkcjonowała zaledwie 11 lat…

Za fontannę i skwer odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej. Radni ze Starego Miasta od czasu awarii usiłują się doprosić remontu fontanny, ale bezskutecznie. Po długich staraniach w ubiegłym roku udało im się jedynie uzyskać informację, że awaria fontanny jest poważna i w związku z tym sprawa została przekazana do Poznańskich Inwestycji Miejskich, które przeprowadzą jej generalny remont.

20 stycznia 2023 roku radni ze Starego Miasta poinformowali na swoim profilu na Facebooku o spotkaniu z Zarządem Zieleni Miejskiej i fakcie, że „udało się zapewnić środki na projekt prac remontowych”.

„Analiza stanu technicznego urządzenia wykazała przeciekanie konstrukcji w wielu miejscach” – informują radni. – „W tym roku zapewnione są środku na projekt wykonawczy fontanny, starać się będziemy na pozyskanie funduszy miejskich na realizację naprawy jeszcze w tym roku! To mogą być spore koszty, sięgające kilkuset tysięcy złotych”.

Miejmy nadzieję, że wreszcie, po czterech latach starań, fontanna zacznie działać – i jest na to najwyższy czas, bo zarówno ona, jak i cały skwer ulega postępującej degradacji, co zresztą też zauważyli radni i zwrócili na to uwagę Zarządowi Zieleni Miejskiej. Jednym z powodów jest fakt, że nie jest już zamykany na noc, jak kiedyś.

„Co więcej, wycięte zostały bramy” – zwracają uwagę radni. – „Na noc nie jest zamykany także park Chopina. Dlaczego tak się dzieje? Powodem libacje i pijane towarzystwo, które obrażało i atakowało pracownika ZZM odpowiedzialnego za zamykanie na noc tych przestrzeni. Będziemy zabiegali o ponowne zamykanie parków, za które odpowiedzialność powinna wziąć także straż miejska”.

Nadzwyczajna sesja sejmiku. W sprawie linii kolejowej

0

Wielkopolscy radni spotkają się 22 stycznia na nadzwyczajnej sesji sejmiku Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, która będzie poświęcona budowie linii kolejowej do Turku. Przeciwko inwestycji cały czas protestują mieszkańcy.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, sesja rozpocznie się o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard w Koninie. Podczas sesji powinny zapaść decyzji w tej sprawie, z uwzględnieniem rozwoju regionu i dobra mieszkańców.

„Zapraszamy do wzięcia udziału w tym posiedzeniu” – czytamy na stronie UMWW. – „Dla wszystkich zainteresowanych, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście, sesja będzie transmitowana online na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego w Poznaniu”.

Budowa nowej linii kolejowej Turek-Konin, która ma powstać w ramach programu Kolej Plus, nadal budzi emocje mieszkańców. Wielu z nich nie chce budowy trasy kolejowej – mieszkańcy gmin Kramsk i Żychlin nie chcą, by linia kolejowa przebiegała w sąsiedztwie ich domów, mają też zastrzeżenia do przebiegu trasy. Ich zdaniem została ona wybrana tak, że część mieszkańców będzie miała widok na estakadę kolejową, a pociągi będą przejeżdżać kilkanaście metrów od domów. Odbyło się już wiele protestów w obu gminach przeciwko budowie tej trasy.

Przypomnijmy, że linia ma liczyć ok. 38 km i prowadzić między innymi przez Brzeźno w gminie Krzymów, Żychlin w gminie Stare Miasto), Tuliszków, Grzymiszew i Obrzębin w gminie Turek. Projekt dostał dofinansowanie z programu Kolej Plus w wysokości 85 proc. kosztów.

Potrzebna pomoc dla dziewięciomiesięcznej Liwii!

0

Urodziła się w 34. tygodniu ciąży z dwojonym żołądkiem oraz WPP, czyli z lewostronną przepukliną przeponową, a lekarze dawali jej 15 proc. szans na przeżycie. Ale dzielna Liwia żyje i walczy, a jej rodzice proszą o pomoc dla córeczki.

Jeszcze w życiu płodowym lekarze zdiagnozowali brak wykształconej przepony u dziewczynki i przeprowadzili operację wewnątrzmaciczną. Brak przepony skutkował tym, że wszystkie narządy Liwii przemieściły się do klatki piersiowej, co z kolei spowodowało, że nie wykształciły się płuca, a serce skierowało w prawą stronę.

Zaraz po urodzeniu Liwia przeszła kolejną operację, podczas której lekarze wszystkie narządy umieścili na swoim miejscu. Dziewczynka pierwsze 40 dni życia spędziła w szpitalu, a teraz również często do niego wraca: w październiku trzeba było poprawić sztuczną przeponę, ponieważ się odkleiła i jelita znów przemieściły się do klatki piersiowej.

Dodatkowo dziewczynka walczy z nadciśnieniem płucnym, hipoplazją płuca lewego, dysplazją oskrzelowo-płucną, zespołem wydłużonego QTs, asymetrią, obniżonym napięciem mięśniowym oraz nadwzrocznością. To wszystko oznacza konieczność regularnych wizyt u specjalistów, kosztowną rehabilitację i równie kosztowne turnusy rehabilitacyjne – na co rodziców Liwii nie stać. Dlatego założyli zbiórkę na portalu „siepomaga„, by zebrać pieniądze na leczenie dziewczynki.

„Ogrom rehabilitacji oddechowej, ruchowej oraz pokarmowej, jakiej potrzebuje nasza kruszynka, przytłoczyłby niejednego dorosłego” – napisali. – „Chcielibyśmy, aby po leczeniu mogła jeździć na turnusy rehabilitacyjne i dalej sukcesywnie walczyć o sprawność. Przeszkodą nie do pokonania są jednak koszty. Dlatego zwracamy się po pomoc do Was, ludzi dobrego serca, którzy zechcieliby wesprzeć Liwię w jej walce i tak jak my wierzyć, że w końcu nadejdą dobre dni”.

Koncert Marizy i nowa płyta Non Iron. Na co warto się wybrać w Poznaniu 22-25 stycznia?

0

Gwiazda fado, Mariza, muzycy z Non Iron po reaktywacji z nową płytą, a Abelard Giza i kabaret Hrabi z odpowiednią dawką humoru. W tygodniu 22-25 stycznia każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Poniedziałek, 22 stycznia

Koncert zespołu Czereśnie
Scena na Piętrze w Poznaniu – Biblioteka, ul. Masztalarska 8, Poznań
22 stycznia @ 11:00

Piosenki dla najmłodszych, opowiadające bez infantylizacji o sprawach najważniejszych: ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie, miłości do najbliższych i poszanowaniu różnorodności.
Szczegóły tutaj

Koncert karnawałowy w Bibliotece Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19, Poznań
22 stycznia @ 18:00

Spotkanie w Filii Sztuki z muzyką w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. W programie utwory kompozytorów późnego klasycyzmu i romantyzmu, muzyka karnawałowa i piosenki z tekstami Przybory, Osieckiej i Młynarskiego. Wstęp wolny.

MARIZA
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
22 stycznia @ 19:00

Mariza, uznawana za największą sławę stylu fado i gwiazdę world music w Portugalii, ponownie wystąpi na dwóch koncertach w Polsce. Jeden odbędzie się w Poznaniu.
Szczegóły tutaj

Abelard Giza: SAMERTAJM – VII termin – finał trasy!
Teatr Wielki ul. Fredry 9, Poznań
22 stycznia @ 19:00

Abelard Giza to gdańszczanin, stand-uper, scenarzysta i autor tekstów komediowych. Lider Kabaretu Limo, z którym zdobył popularność. Obecnie występuje solo, a „Samertajm” to jego najnowszy program.
Szczegóły tutaj

Wtorek, 23 stycznia

Zwiedzanie Zamku dla seniorów
CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
23 stycznia @ 11:00

To zwiedzanie charakteryzuje się wolniejszym tempem, do dyspozycji są przenośne krzesła, a przewodnik korzysta z nagłośnienia. Zbiórka w holu kasowym.
Szczegóły tutaj

NON Iron – promocja płyty „Nie wszystko można mieć”
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79, Poznań
23 stycznia @ 19:00

Zespół powstał w 1985 roku w Poznaniu z inicjatywy basisty Henryka Tomczaka i na początku grał bluesa. W 1989 wydał debiutancki album „Innym niepotrzebni” zawierający już muzykę hard rockową z elementa bluesa i heavy metalu. Grupa reaktywowała się w 2018 roku w składzie: Henryk Tomczak, Wojciech Hoffmann, Zbigniew Dera, Leszek Szpigiel, Grzegorz Kupczyk, Janusz Musielak, Andrzej Łysów, Jędrzej Kowalczyk.

PRAWO WYBORU
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
23 stycznia @ 19:00

W tym dramacie „Prawo wyboru” należy do widzów. To oni zdecydują o losie głównego bohatera tekstu Ferdinanda von Schiracha, wybitnego dramatopisarza, nazywanego literackim „sumieniem” ludzkości.
Szczegóły tutaj

Tribute to Adele – Someone Like You – The Adele Songbook
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
23 stycznia @ 19:30

Koncert na żywo z repertuarem wszystkich hitów Adele. Wokalistka, Katie Markham, została wybrana do wykonania tego koncertu przez samą Adele w programie BBC Special Grahama Nortona.
Szczegóły tutaj

Środa, 24 stycznia

„Konieczny. Na styk”. Spotkanie wokół książki
Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19, Poznań
23 stycznia @ 17:30

Spotkanie z Piotrem Kazaneckim i Bartoszem Paturejem wokół książki „Konieczny. Na styk”, poświęconej najsłynniejszemu, współczesnemu polskiemu architektowi Robertowi Koniecznemu, który zaprojektował Najlepszy Dom Świata i Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy. Spotkanie poprowadzi Maciej Frąckowiak.

Wady i waszki
Collegium Da Vinci – Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
24 stycznia @ 17:30, 20:30

Najnowszy program kabaretu HRABI poświęcony wadom – własnym i cudzym, które są znacznie większe, jak wiadomo. Oni mają wady. My WASZKI.
Szczegóły tutaj

PRAWO WYBORU
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
24 stycznia @ 19:00

W tym dramacie „Prawo wyboru” należy do widzów. To oni zdecydują o losie głównego bohatera tekstu Ferdinanda von Schiracha, wybitnego dramatopisarza, nazywanego literackim „sumieniem” ludzkości.
Szczegóły tutaj

Czwartek, 25 stycznia

Promocja książki Juliusza S. Tyma „Kawaleryjski Poznań”
Koszary Kultury, ul. Matejki 62, Poznań
25 stycznia @ 17:00

Książka przedstawia poznański garnizon okresu międzywojnia, w którym kawaleria odgrywała ważną rolę: proces szkolenia żołnierza, warunki koni wojskowych i relacje wojska z mieszkańcami. Książkę wzbogacają archiwalne fotografie i biogramy dowódców poznańskich oddziałów kawalerii.

Wady i waszki
Collegium Da Vinci – Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
25 stycznia @ 17:30, 20:30

Najnowszy program kabaretu HRABI poświęcony wadom – własnym i cudzym, które są znacznie większe, jak wiadomo. Oni mają wady. My WASZKI.
Szczegóły tutaj

Koncert kameralny – nieBŁĘKITNA RAPSODIA
Sala Drabowicza, Teatr Wielki w Poznaniu, ul. Fredry 9, Poznań
25 stycznia @ 19:00

Koncert kameralny na fortepian. W repertuarze piosenki George’a Gershwina i opowieść o tym niezwykłym kompozytorze, który sławę zdobył mając 22 lata. „Jeśli chcecie poczuć się jak Fred Astaire czy Ginger Rogers i sprawdzić, jak odnajdujecie się w klimacie Ameryki lat 20. i 30., to dobrze trafiliście” – zaprasza Teatr Wielki.

Czas się skończył
Scena STA, ul. Ratajczaka 18, klatka A, 2 piętro
25 stycznia @ 19:00

Spektakl porusza tematykę ciężkich problemów psychicznych i aktów przemocy.
Szczegóły tutaj

Ewa Stasiewicz „Połącz paski” | II termin
3ecia Strona Baru, ul. Garbary 65, Poznań
25 stycznia @ 19:00

„Połącz paski” to trzeci program popularnej komiczki, z którego widzowie dowiedzą się między innymi, dlaczego czasem ciężko myśleć o sobie dobrze, czy kosmici porwali jej męża, no i czy da się połączyć paski.
Szczegóły tutaj

Wiceminister rolnictwa w Poznaniu: „Uporządkowanie relacji z Ukrainą to jedno z największych wyzwań”

0

Stefan Krajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP był gościem 10. edycji targów Polagra Premiery, które 19 i 20 stycznia odbywały się na MTP.

– Jedno z ważniejszych wyzwań tego roku, to uporządkowanie relacji z Ukrainą – powiedział wiceminister podczas swojego wystąpienia. – Doprowadzenie do tego, żeby pomoc kierowana w stronę Ukrainy była właściwa, ale nie kosztem polskich rolników, polskich przedsiębiorców. O tym rozmawiamy zarówno z KE, jak i ze stroną ukraińską.

Wiceminister poinformował też, że na forum UE trwa debata o przedłużeniu bezcłowego napływu produktów z Ukrainy. Tę kwestię, jego zdaniem, powinni też zacząć zauważać politycy ze wszystkich krajów unijnych, bo dotąd poruszały go tylko państwa graniczące z Ukrainą.
– Zdajemy sobie sprawę, że Ukraina chce swoje produkty wywieźć, nam też na tym zależy – podkreślił. – My musimy się zabezpieczyć, żeby te produkty nie zostawały w Polsce – one powinny trafić do krajów trzecich. Tam też już pojawił się problem nadmiarowego cukru, nadmiarowego zboża. Rozmawiamy o tym, żeby stworzyć takie rozwiązania, które z jednej strony pomogą te ukraińskie produkty wywieźć, z drugiej strony nie będą szkodzić naszemu rynkowi.

Zdaniem wiceministra takie targi jak Polagra Premiery to doskonała okazja, by porozmawiać o bieżących problemach branży – ale także zorientować się, co w niej nowego. To właśnie to, co się dzieje na targach, wyznacza kierunki i trendy rozwoju branży na kolejne lata, a w tym roku dodatkowo imprezie towarzyszył dwudniowy Polski Kongres Rolniczy, podczas którego również poruszano tematy najważniejsze dla branży.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 22 stycznia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 22 stycznia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Budzyń
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Dziewoklucz 56, 57.

Obszar Margonin
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Zbyszewice 17, 18.

Obszar Poznań Jeżyce
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
Poznań: ul. Pułaskiego od 11 do 19 nieparzyste.

Obszar Margonin
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Zbyszewice 3, 3A, 3B, 4, dz. nr 131/5-6, dom pogrzebowy.

Obszar Złotów
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 12:00
Miejscowość: Dzierzążenko ul. Wiatrakowa 100, działka 77/19.

Obszar Ostroróg
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
Gmina Ostroróg, miejscowość Wielonek 11, 12, 13, 14, 14a, 15, działki nr 285/32, Rowiński, Gmina Ostroróg, miejscowość Zapust 11, 12, 13, 14, 14a, 15, działki nr 285/32, Rowiński,

Obszar Wągrowiec
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Dąbkowice 12.

Obszar Ostroróg
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 11:00
Gmina Ostroróg, miejscowość Wielonek 2, 4, 5, 6, 7, 8, Gmina Ostroróg, miejscowość Zapust 2, 4, 5, 6, 7, 8,

Obszar Wąsosz
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 12:30
gm. Wąsosz: Borowno nr 2 do 16B oraz 27 do 37, działka nr 224.

Obszar Leszno
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 14:30
Leszno ul. Łanowa nr 44 do 48 parzyste; ul. Szybowników nr 173, Auto Myjnia.

Obszar Poznań Nowe Miasto
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Porzeczkowa od 2 do 18 parzyste, od 5 do 25 nieparzyste, 25A-B, 27A-B, ul. Sierpowa 12, 14, 16, od 17 do 21 nieparzyste.

Obszar Leszno
22 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 14:30
Leszno ul. Łanowa nr 44 do 48 parzyste; ul. Szybowników nr 173, Auto Myjnia.

Obszar Sieraków
22 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 14:00
Gmina Sieraków, miejscowość Tuchola 1, 16, 16a, 17, 18, 18C, 18F, 18K, 18L, 19, 20, 21, 21b, 21g, 42B, ul. Jabłoniowa cała, ul. Brzoskwiniowa 6, 9, działki nr 88/1, 88/6, 88/8, 88/9, 88/13, 88/15, 192/1, 192/7, 192/11, 192/12, 192/17, 192/20, 192/26, 192/27, 192/29, 192/31, 192/32, 192/36,

Obszar Łubowo
22 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 13:00
Woźniki 4 do 6, 44 do 47A, dz. 182/2, dz. 90/1, dz. 88/1, dz. 59/3, dz. 59/1, dz. 187/1, dz. 188, dz. 47/1, dz. 190

Obszar Miłosław
22 stycznia 2024 r. w godz. 11:00 – 12:30
Książno 31A, 30, 31b, 31,

Obszar Wyrzysk
22 stycznia 2024 r. w godz. 14:00 – 20:00
Osiek nad Notecią ul. Dworcowa 8B, 9B, 9C, 9D, 9E.

Wilki ponownie widziane w Wielkopolsce

0

W rejonie Osińca i Czerniejewa pod Gnieznem znów widziano wilki. Wszystko wskazuje na to, że te drapieżniki zagościły w rejonie Gniezna na dłużej.

Doniesienia o wilkach w tym rejonie są coraz częstsze i powtarzają się od ubiegłego roku. W październiku widziano je w Niechanowie, a w styczniu tego roku zaobserwowano – ponownie – w lasach wokół Czerniejewa. A to tylko dwa z kilku odnotowanych przypadków.

Teraz, jak informuje portal „moje-gniezno”, wilki zauważono w okolicach osiedla Relaks w Osińcu i po raz kolejny na polach w Czerniejewie. Drapieżniki nie są zagrożeniem dla ludzi, ale dla zwierząt domowych już tak, jak swego czasu ostrzegała gmina Niechanowo. Dlatego wychodząc na spacer z psem koniecznie trzeba go prowadzić na smyczy.

Nie należy też dokarmiać wilków, bo to przyzwyczaja je do przychodzenia w pobliże ludzkich siedzib i może powodować groźne sytuacje, zwłaszcza dla dzieci. Należy też dbać o odpowiednie zabezpieczenie pojemników na śmieci, żeby wilki nie mogły się do nich dostać.

Kolejne ostrzeżenie meteo. Będzie ślisko!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski przed marznącymi opadami. Na drogach w północnej Wielkopolsce może być bardzo ślisko!

„Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź” – informuje IMiGW.

Ostrzeżenie obowiązuje od 21 stycznia, od godziny 22.00, do 22 stycznia, do godziny 6.00 rano. Obowiązuje w powiatach złotowskim, pilskim i chodzieskim. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 75 proc.

Pożar domu jednorodzinnego. Dwanaście zastępów straży pożarnej w akcji

0

W miejscowości Uchorowo pod Murowaną Gośliną doszło do pożaru domu jednorodzinne. Na szczęście nikogo wtedy nie było w domu, nikt więc nie ucierpiał.

Jak informują wielkopolscy strażacy, ogień zauważono 21 stycznia po godzinie 9.00 i natychmiast wezwano straż pożarną. Gdy służby dotarły na miejsce, cały budynek był już objęty ogniem. Na szczęście nikogo nie było w środku.

Pożar gasiło 12 zastępów straży pożarnej. Przyczyna pojawienia się ognia nie jest jeszcze znana.

Blaski i cienie zabawy na lodzie. Policjanci i strażacy pokazywali, jak ratować tonących (ZDJĘCIA)

0

Wolsztyńscy policjanci i strażacy pokazywali uczniom i przedszkolakom, jakie zagrożenie niesie ze sobą nieodpowiedzialna zabawa na lodzie – i jak wygląda ratowanie tonących.

W czasie ferii zimowych, gdy jest mróz, wielu młodych ludzi wchodzi na zamarznięte zbiorniki wodne, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie to za sobą niesie. Dlatego od kilku lat wolsztyńskie służby organizują akcje profilaktyczne, podczas których pokazują, czym grozi wchodzenie na lód. Takie akcje odbyły się 18 i 19 stycznia w Przemęcie i Chobienicach, a w jednym z tych spotkań uczestniczyli policjanci z Komisariatu Wodnego KWP w Poznaniu z owczarkiem niemieckim Forestem.

„Głównym elementem działań były przygotowane przez strażaków pokazy ratownictwa, podczas których podejmowano z wody pozorantów, pod którymi pękła pokrywa lodowa” – wyjaśniają wolsztyńscy policjanci. – „Zebrani mieli okazję, by zobaczyć akcję ratunkową w kilku odsłonach w zależności od założeń ćwiczenia. Każde z nich zostało dokładnie wyjaśnione przez prowadzącego spotkanie, który zwracał uwagę na szczególnie istotne elementy”.

Obu akcjom przyglądali się wójtowie gmin Przemęt i Siedlec – Janusz Frąckowiak i Jacek Kolesiński, którzy podziękowali przedstawicielom wszystkich służb za tę akcję. Obaj wyrazili nadzieję, że dzięki tym pokazom i zdobytej wiedzy podczas nadchodzących ferii nie będzie konieczności ratowania nikogo z zamarzniętego stawu albo jeziora.

Jeden z założycieli Solidarności nie żyje. Miał 71 lat

0

Opozycjonista, jeden z inicjatorów budowy pomnika Ofiar Poznańskeigo Czerwca 1956 i współzałożyciel Solidarności w Poznaniu – Bogdan Ciszak nie żyje. Zmarł w wieku 71 lat.

O śmierci zasłużonego działacza poinformował NSZZ Solidarność na swoim profilu na Fascebooku. Bogdan Ciszak był absolwentem Politechniki Poznańskiej i pracownikiem zakładów HCP. Współtworzył Solidarność – w 1980 roku został przewodniczącym komisji zakładu W3 w HCP. 13 grudnia 1981 roku został internowany, był przetrzymywany w ośrodkach w Gębarzewie i Ostrowie Wielkopolskim, zwolniono go 9 grudnia 1982 roku, ale ponownie został aresztowany w 1983 i zwolniony, gdy podjął głodówkę w proteście przeciwko bezprawnemu zatrzymaniu.

Został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2012) oraz Medalem Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność (2010). NSZZ Solidarność w późniejszym terminie poinformuje o dacie i miejscu pogrzebu.

Co w tym roku wystawi na aukcję WOŚP prezydent Poznania?

0

Trwa już licytacja kostek brukowych ze Starego Rynku – ale to dopiero początek fantów, które Jacek Jaśkowiak przekazał dla WOŚP. Co jeszcze można licytować?

Prezydent tradycyjnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – już kilkanaście dni temu ogłosił, że można licytować online na Allegro kostkę brukową, usuniętą ze Starego Rynku, a dwie kolejne zostaną przekazane sztabowi na Politechnice Poznańskiej i głównemu sztabowi w Warszawie. Teraz dodał odwiedziny u Tyrka i Pyrka, czyli poznańskich koziołków.

– Tym razem zapraszam Was w niezwykłe miejsce – do samego serca Poznania – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. – Razem wejdziemy na wieżę ratuszową i zajrzymy za najsłynniejsze staromiejskie drzwiczki, by z bliska zobaczyć „mieszkanie” poznańskich koziołków. To wyjątkowa okazja, by poznać i dotknąć Tyrka i Pyrka, zadać im kilka pytań, a także zobaczyć, jak wygląda Miasto z ich perspektywy. A po wizycie u koziołków zapraszam na obiad w poznańskiej restauracji!

Zwycięzca licytacji będzie mógł zabrać na spotkanie jedną osobę towarzyszącą, a termin wizyty u koziołków zostanie uzgodniony z nim po zakończeniu aukcji.

Prezydent przekazał też książki: dwie Nassima Nicholasa Taleba z dedykacją („Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy” i „Czarny Łabędź”) oraz „Bajki opowiedziane na nowo” autorstwa Natalie Portman z autografem Michała Rusinka, który ją przetłumaczył. Na licytację trafi też płaskorzeźba kobiety-anioła autorstwa Mariusza Opoki, uczestnika Poznań Wood Festival oraz Poznań Ice Festival.

Oczywiście tradycyjnie będą do wylicytowania też miejskie upominki: koszulki z napisem „Wolne Miasto Poznań” kubek termiczny z poznańskimi koziołkami i poznańskie skarpetki.

32. finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia. W tym roku hasłem zbiórki jest „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Dzięki zebranym pieniądzom WOŚP zamierza kupić specjalistyczny sprzęt medyczny do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji chorób płuc u pacjentów w każdym wieku.

24-latka trzy dni po porodzie wróciła do pracy. Żeby zapłacić za szpital

0

Rakhima przyjechała do Polski za pracą, żeby zarobić na utrzymanie siebie i dwójki dzieci. Nie wiedziała, że jest w ciąży, że będzie musiała zapłacić ogromne pieniądze za poród i wrócić do pracy 3 dni po porodzie…

Rakhima przyjechała do Polski, do Poznania, z Kirgistanu w kwietniu 2023 roku. Chodziło jej o pracę: w Kirgistanie, pod opieką babci, zostawiła dwójkę dzieci, które musiała utrzymać jako samotna mama. Na miejscu nie mogła dostać pracy, która by to umożliwiała, więc przyjechała do Polski. Była zdecydowana pracować tak ciężko, jak się da, dla rodziny.
„Cel był jeden – zatrudnić się gdzieś, gdzie ją przyjmą, do legalnej pracy i pracować jak najwięcej się da, jak najwięcej odłożyć, by wrócić do domu, do dzieci” – opisuje sytuację fundacja „siepomaga”, która jej pomaga. – „Nie wiedziała wtedy, że pod jej sercem właśnie rozwija się jej trzecie dziecko”.

Rakhima dostała pracę w magazynie i mimo ciąży pracowała do ostatnich dni – wyjazd do Polski i wiza pochłonęły jej wszystkie oszczędności, nie mogła sobie pozwolić na powrót do domu. Zaczęła rodzić synka właśnie podczas pracy, 29 grudnia. Mały Adilet przyszedł na świat w szpitalu przy Polnej, dokąd szybko przewieziono jego mamę.

Ale tu zaczęły się kolejne schody: Rakhima pracowała legalnie i miała ubezpieczenie zdrowotne, ale nie obejmowało ono porodu oraz opieki nad matką i dzieckiem. A ponieważ nie była zameldowana – nie mogła sobie sama wykupić ubezpieczenia. W efekcie za poród i opiekę poporodową musiała zapłacić około 60 tysięcy złotych!

Kobieta wróciła więc do pracy już trzy dni po porodzie, 1 stycznia, by zarobić na spłatę długu. Jej synek został w szpitalu – Rakhima mieszka w hotelu robotniczym, w warunkach kompletnie nie nadających się dla noworodka, więc nie może go tam zabrać. I nie wiadomo, jak zakończyłaby się ta historia, gdyby nie pomoc fundacji „siepomaga”, która zorganizowała zbiórkę na spłatę zadłużenia wobec szpitala. Cel udało się osiągnąć i młoda matka ma z czego spłacić dług. Teraz marzy o tym, by móc wrócić do domu, do dzieci, które z niecierpliwością czekają na nią i braciszka, a dzięki wpłatom ludzi o wielkich sercach jej marzenie już wkrótce może się spełnić.

Las zasypany śniegiem. „Biała zima to moment odpoczynku i regeneracji”

0

Niewiele jest osób, których nie zachwyca widok zaśnieżonego lasu. Śnieg na drzewach i ścieżkach jednak nie tylko pięknie wygląda – przede wszystkim jest bardzo ważny dla lasu.

O znaczeniu śniegu dla funkcjonowania lasu przypomina Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.
– Biała zima w lesie to moment odpoczynku i regeneracji dla przyrody, a także źródło powoli dostarczanej wraz z topnieniem wody, której w ostatnich latach często brakuje – wyjaśnia Ada Bończyk z RDLP. – Śnieg jest ważnym elementem naszej przyrody. Okrywa rośliny chroniąc je przed przymrozkami. Topniejąc, znacznie lepiej nawadnia glebę niż opady deszczu. Śnieżne zimy zmniejszają ryzyko pożarów na wiosnę, gdy nie ma jeszcze świeżej pokrywy roślinnej.

Dlatego śnieżne zimy są tak bardzo wyczekiwane przez leśników: śnieg jest naturalnym zbiornikiem wodnym, który trzyma wodę i topniejąc, stopniowo oddaje ją do gruntu, przy czym znacznie mniej wody „ucieka” z powodu parowania, niż to się dzieje podczas deszczu. Gdy nie ma śniegu, gwałtownie spada poziom wód gruntowych, przestają istnieć leśne jeziorka, mokradła i trzęsawiska, które są bardzo ważnym elementem środowiska – bo po ich wyschnięciu często zaczynają schnąć także i drzewa.

– Dodatkowo pod śniegiem znajdują schronienie różne gatunki zwierząt, choćby myszy, nornice, a nawet ptaki czasami chowają się w śniegu, aby przetrwać mroźną zimową noc – zwraca uwagę Ada Bończyk. – Solidny mróz i śnieg są również barierą, chroniącą nasze lasy przed inwazją owadów i innych szkodzących im organizmów. Surowe zimy zmniejszają ich populację i w ten sposób naturalnie hamują ich nadmierny rozwój.

Śnieżna zima oznacza więc zdrowszy las, a wiosną mniej pracy dla leśników i strażaków. Warto o tym pamiętać, podziwiając zaśnieżone drzewa.

Samochód uderzył w słup. Były utrudnienia w ruchu

0

Kierowca samochodu osobowego, jadąc ulicą Baraniak w Poznaniu, stracił panowanie nad autem, wypadł z jezdni i uderzył w przydrożny słup. Na szczęście nic mu się nie stało.

Do zdarzenia doszło 20 stycznia po godzinie 18.30, jak informują wielkopolscy strażacy. Kierowcy samochodu na szczęście nic się nie stało. Na miejscu zdarzenia w czasie usuwania skutków kolizji były utrudnienia w ruchu, ale obecnie już ruch odbywa się bez przeszkód.

Kiedy Jacek Jaśkowiak rozpocznie kampanię wyborczą?

0

Jak ocenia swoich kontrkandydatów, kiedy rozpocznie kampanię wyborczą i co jest dla niego najważniejsze w pracy samorządowca – Jacek Jaśkowiak opowiedział o przygotowaniach do walki o trzecią kadencję.

Jak powiedział „Pulsowi Biznesu”, jego kontrkandydatami Jacka Jaśkowiaka będą, jak on sam przypuszcza, Jadwiga Emilewicz jako reprezentantka Prawa i Sprawiedliwości – ją ocenia jako mocnego przeciwnika – Beata Urbańska z Lewicy i ktoś z Trzeciej Drogi, ale jeszcze nie wiadomo, kto to będzie. Nie wiadomo też, czy swojego kandydata wystawi któreś ze stowarzyszeń, działających w Poznaniu.

Sam prezydent uważa, że praca wójta, burmistrza czy prezydenta to najlepsze zajęcie w polityce, ponieważ daje poczucie sprawczości i możność obserwowania efektów pracy. W polityce krajowej tego nie ma, natomiast na poziomie lokalnym można bezpośrednio uczestniczyć – tak jak to się dzieje w Poznaniu – w remoncie centrum albo w budowie nowej trasy tramwajowej.

Jacek Jaśkowiak pochwalił się też swoimi dokonaniami, czyli przede wszystkim generalnym remontem centrum Poznania. Same remonty torowisk i sieci trakcyjnej kosztowały miasto w ciągu 9 lat ponad 1 mld zł, nowa trasa tramwajowa – 400 mln zł, remont sieci wodnokanalizacyjnej – 500 mln zł, a nowe wodociągi – 400 mln zł. Remonty się kończą, ale miasto stoi przed kolejnym wyzwaniem – dekarbonizacją. Veolia, która ogrzewa miasto, wymienia dwa bloki węglowa na gazowe, a dzięki współpracy z Volkswagenem ciepło z odlewni aluminium ogrzewa mieszkania, zamiast iść w powietrze. Dodatkowo 8-9 proc. energii cieplnej pochodzi z poznańskiej instalacji termicznego przetwarzania odpadów, a Aquanet prowadzi pilotażowy program odzyskiwania ciepła ze ścieków. No i trzeba doliczyć tu 25 miejskich autobusów wodorowych oraz 57 elektrycznych, które kursują po ulicach i nie zanieczyszczają powietrza.

Jednak za swoje największe osiągnięcie Jacek Jaśkowiak uważa kondycję miejskich spółek – jest ich 17 i nadzoruje je on sam bezpośrednio. Zaraz po objęciu stanowiska i przejrzeniu ich sprawozdań finansowych postanowił zwiększyć ich potencjał poprzez zwiększenie kapitału: Aquanetu z 1,1 mld zł w 2014 r. do 1,69 mld zł w 2022 r., MTP z 42,3 mln zł do 400 mln zł. Wzrosły przychody i zyski spółek: MTP ze 142 mln zł do 246 mln zł, a Aquanetu z 411 mln zł do 583 mln zł. Z kolei Termy Maltańskie zmniejszyły zadłużenie z 82 mln zł do 50 mln zł, a zwiększyły liczbę klientów z 900 tys. do 2 mln rocznie. Prezydent zapewnił, że decyzje w spółkach nie mogą być powiązane z relacjami przyjacielskimi czy towarzyskimi – może być na ty z prezesem, ale jeśli ten prezes wygeneruje straty, to poniesie konsekwencje.

Trudnym tematem nie jest też dla prezydenta zadłużenie Poznania – obecnie wynosi ono 2,1 mld zł, czyli 40 proc. dochodów budżetu Poznania, ale gdy obejmował urząd – było to prawie 60 proc. Obecny dług to połowa zadłużenia Wrocławia, Łodzi i 40 proc. Krakowa, a w lepszej sytuacji jest tylko Gdańsk.

Obecnie Jacek Jaśkowiak czeka na decyzję krajowego zarządu PO, czy będzie oficjalnym kandydatem partii na prezydenta Poznania. A gdyby nie wygrał wyborów, to zamierza wrócić do firmy, która założył 20 lat temu i którą teraz zarządza jego syn.

Zarząd Transportu Miejskiego podsumował rok 2023. Ile osób jechało na gapę?

0

69 tysięcy gapowiczów – tylu przyłapano na jeździe bez biletu w 2023 roku, jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego. To o 7 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

ZTM właśnie podsumował 2023 rok i z zebranych danych wynika, że coraz więcej osób jeździ bez biletu. 69 tysięcy przyłapanych gapowiczów to o 7 tysięcy więcej niż w roku 2022, jak powiedział Radiu RMF FM Rafał Wąsowicz z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Tymczasem jazda bez biletu może słono kosztować: 140 zł, jeśli się zapłaci w ciągu 7 dni, a już 280 zł – jeśli później. Wartość mandatów, jakie kontrolerzy wystawili w ubiegłym roku, wynosi 18 mln zł! Ale zapłacono z tego tylko 5 800 000 zł.

Jak zapewnia ZTM, kontrolerzy pracują całą dobę, w autobusach i tramwajach, więc szansa na uniknięcie kary za jazdę bez biletu nie jest duża. Mimo to coraz więcej osób ryzykuje. Dlaczego? Tego statystyki ZTM nie podają, bo też nie jest to badane.

Niewiele brakowało do tragedii. Samochód utknął na przejeździe kolejowym

0

Na przejeździe kolejowym przy ulicy Ujskiej w Chodzieży samochód osobowy wjechał na tory w czasie opuszczania szlabanów i utknął między torami a pociągiem. Na tym przejeździe to niestety nic nowego.

Na problem zwrócił uwagę portal „asta24” – bo takie sytuacje zdarzały się na tym przejeździe już wcześniej, a są bardzo niebezpieczne. W starciu z nadjeżdżającym pociągiem samochód nie ma szans, a z powodu zamkniętych szlabanów najczęściej nie ma gdzie zjechać, żeby uniknąć zderzenia.

Jak powiedział portalowi sierż. sztab. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji, przepisy mówią jasno: kierowcy, który wjedzie na przejazd kolejowy w momencie, gdy opuszczane są rogatki lub nadawany czerwony sygnał, grozi mandat w wysokości 2 tysięcy złotych, a dodatkowo 10 punktów karnych.

Rzecznik przypomina też, że tylko w 2023 roku na przejazdach kolejowych doszło do 168 wypadków. Zginęło w nich 38 osób. Mimo tego i akcji prowadzonej przez PKP, która ma uświadomić zagrożenie, kierowcy nadal bagatelizują czerwone światło, opuszczające się szlabany – i wjeżdżają na przejazd.

Awaria sygnalizacji świetlnej na kilku skrzyżowaniach!

0

Na niektórych skrzyżowaniach na Śródce, Zawadach i ulicy Warszawskiej doszło do awarii sygnalizacji świetlnych. Kierowcy muszą tam jeździć wyjątkowo ostrożnie.

O awarii poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania.
„Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Warszawska – Michała, Podwale – Małachowskiego, Nowe Zawady – Św. Wincentego, Hlonda – Główna, Hlonda – Smolna” – informuje CZKMP na swoim profilu na Facebooku.

Usunięcie awarii przewidziano na 20 stycznia, jednak do czasu usunięcia awarii kierowcy muszą w tych rejonach jeździć wyjątkowo ostrożnie.