Strona główna Blog Strona 2199

Przestępcy sprzedają nieruchomości do których nie mają praw. Udało się już udaremnić sześć takich przestępstw!

W ostatnich tygodniach na terenie Wielkopolski, a szczególnie w Poznaniu, doszło do wielu prób sprzedaży nieruchomości przez przestępców posługujących się sfałszowanymi dokumentami. Dzięki czujności notariuszy, a także dzięki dobrej współpracy z Policją i Prokuraturą, udało się udaremnić co najmniej 6 takich przestępstw.

W efekcie dotychczas aresztowane zostały 3 osoby. Notariusze ostrzegają przed podejrzanymi ofertami sprzedaży nieruchomości i zalecają szczególną ostrożność przy transakcjach.

W tego typu przestępstwach można stracić wiele tysięcy złotych, a w najgorszym przypadku nawet dorobek całego życia. Mechanizm procederu jest następujący: najczęściej oszuści upatrują niezabudowaną lub opuszczoną nieruchomość, a dzięki danym uzyskanym lub wykradzionym z bazy ksiąg wieczystych i ewidencji gruntów, uzyskują informacje o stanie prawnym nieruchomości i ich właścicielach. W dalszej kolejności przestępcy ogłaszają na popularnych portalach internetowych oferty sprzedaży nieruchomości w atrakcyjnych cenach, wobec czego szybko znajdują się chętni klienci, którzy wpłacają opłaty rezerwacyjne lub zaliczki.

Następnie fałszywy sprzedający i prawdziwy kupujący udają się do notariusza chcąc zawrzeć umowę sprzedaży. Przestępcy posługują się podrobionymi dowodami osobistymi lub tak zwanymi „kolekcjonerskimi dowodami osobistymi”, zawierającymi dane prawdziwych właścicieli i nieznacznie różniącymi się od oryginalnych dokumentów. Zdarzają się też podrobienia aktów notarialnych, co jest trudne do wykrycia przez osoby niebędące notariuszami. Cechą charakterystyczną jest, że przestępcy żądają zapłaty ceny gotówką, i to nawet kilkuset tysięcy złotych. To też powinno wzbudzić wzmożoną czujność potencjalnego nabywcy. Notariusze zwracali na to uwagę zalecając zapłatę przelewem lub przez bezpieczny depozyt notarialny.

– Podkreślenia wymaga profesjonalne podejście notariuszy, którzy wykrywali i natychmiast zgłaszali podejrzane transakcje organom ścigania. Pozytywnym aspektem jest dobra współpraca z funkcjonariuszami Policji i Prokuratury, którzy szybko reagowali i dokonywali zatrzymania przestępców nawet na gorącym uczynku – mówi notariusz dr Andrzej Rataj, Prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Chcąc przeciwdziałać przestępczym praktykom, notariusze podjęli ostatnio ścisłą współpracę z prokuratorami oraz policjantami. W ramach tych działań przeprowadzone zostały między innymi wspólne konsultacje z Prokuratorem Regionalnym Maciejem Maćkowiakiem ze współpracownikami oraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu inspektorem Piotrem Mąką ze współpracownikami.

– Dotychczas kilku przestępców zostało zatrzymanych, a trzech z nich aresztowanych. Jednak inni członkowie grupy przestępczej nadal są na wolności i mogą kontynuować swoje działania. Dlatego ostrzegamy wszystkich i zalecamy szczególną ostrożność – podkreśla notariusz Michał Wieczorek rzecznik prasowy Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Do sprzedaży nieruchomości niezbędne jest uzyskanie dokumentów z kilku urzędów. Niestety w ostatnim czasie przestępcy nie tylko podrabiają lub przerabiają te dokumenty, ale również wyłudzają oryginalne urzędowe dokumenty.

– Do przeprowadzenia transakcji sprzedaży nieruchomości potrzebna jest wiedza specjalistyczna, i to nie tylko ze sfery prawnej, ale również w zakresie rozpoznawania dokumentów tożsamości, fałszerstwa dokumentów oraz zasad postępowania z osobami zachowującymi się w podejrzany sposób. Notariusze, mając każdego dnia do czynienia z dokumentami, potrafią w większym zakresie niż klienci rozpoznać autentyczność dokumentów. W celu jeszcze większego zabezpieczenia społeczeństwa przed ryzykiem utraty majątku, zwiększamy poziom naszej profesjonalnej wiedzy przez odpowiednie szkolenia i warsztaty praktyczne, również ze specjalistami z Prokuratury i Policji – informuje notariusz dr Andrzej Rataj Prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Autor: mat. pras. / op. AS

Poznań: Skrócone lekcje ze względu na upały

0
Dotychczas cztery placówki szkolne zgłosiły się do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta o możliwość skrócenia lekcji w szkołach ze względu na upały.

Skrócenia lub zawieszenie lekcji z powodu upałów umożliwiają przepisy oświatowe. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej nie wskazuje górnej granicy temperatury, która ma wpływ na realizację zajęć. Dyrektor szkoły może wystąpić z wnioskiem o ich skrócenie lub zawieszenie do organu prowadzącego, jeżeli istnieje szansa, że wystąpi zagrożenie zdrowia uczniów. Bardzo wysokie temperatury mogą nieść takie ryzyko.

Obowiązkiem dyrektora szkoły jest zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Zawieszenie lub skrócenie lekcji powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych środków zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur. W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do minimum 30 minut.

W Poznaniu o taką możliwość wystąpiły w poniedziałek dyrektorzy czterech placówek: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, Szkoły Podstawowej nr 85, Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Szkoły Podstawowej nr 18. Wydział Oświaty UMP wydał im zgodę do środy. Lekcje, w wymienionych placówkach zostaną skrócone do 30 minut.

Autor: UMP op. AS

Poznań: Rusza lato #NaWolnym. W tym roku trzeba będzie płacić…

0
Występy teatralne, seanse kinowe i koncerty. Rozpoczyna się nowy sezon imprez na dziedzińcu Urzędu Miasta. W tym roku wstęp na wydarzenia będzie płatny.

– #NaWolnym istnieje dopiero od czterech lat, ale już bardzo mocno wpisało się w świadomość poznaniaków – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Każdego sezonu przez Wolny Dziedziniec przewijają się tysiące mieszkańców miasta. To dowód na to, że tego typu wydarzenia są niezwykle potrzebne. Kultura musi wychodzić do ludzi. Powinna czekać na nich w centrum miasta: jak w przypadku lata #NaWolnym czy festiwalu #NaFalach, ale także wychodzić na obrzeża Poznania, jak robi to Estrada, organizując projekty kulturalne bezpośrednio na osiedlach.

Imprezy organizowane na dziedzińcu Urzędu Miasta w poprzednich latach były bezpłatne. Od tego roku to się zmieni. Miasto jako powód podaje zmiany w przepisach prawa. Po wprowadzeniu zmian w rozliczeniu VAT, przedstawiciele kultury traktowani są jak przedsiębiorcy – gdy organizują bezpłatne wydarzenia, tracą dodatkowo 23 proc. podatku, którego nie mogą w żaden sposób odzyskać.

Ceny biletów

W lipcu za bilet na kino plenerowe poznaniacy zapłacą złotówkę, a za spektakle dla dzieci – 2 zł. Udział w koncercie zespołów Mikromusic oraz Clock Machine będzie kosztować 5 zł, a zespołów Glasspop oraz Wczasy – 2 zł. Bilety na lipcowe wydarzenia są dostępne w Kinie Muza oraz Domu Tramwajarza. Będzie można je zdobyć również bezpośrednio przed wydarzeniem na dziedzińcu. Jeżeli chodzi o sierpień, bilety na spektakle zarówno dla dzieci, jak i dorosłych będą kosztować 5 zł. Bilety na sierpniowe przedstawienia będą dostępne od
1 lipca w Centrum Informacji Kulturalnej przy pl. Wolności oraz na bilety24.pl.

Program wydarzeń można znaleźć tutaj. Kolejne imprezy będą również stopniowo dodawane do naszego kalendarium.

Autor: UMP / op. AS

Komentarz Urzędu Marszałkowskiego ws. kontroli CBA

Urząd Marszałkowski przesłał nam komentarz dotyczący dzisiejszej kontroli CBA.

Więcej o samej kontroli można przeczytać tutaj.

CBA sprawdza urzędników marszałka woj. wielkopolskiego

 

Stanowisko Urzędu Marszałkowskiego

Projekt Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło & Topolewski, który interesuje CBA, dotyczy stworzenia inteligentnej infrastruktury z myślą o wdrożeniu innowacyjnych technologii IT w procesie świadczenia usługi prawnej.

To projekt z WRPO 2014+ na wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw, wyłoniony w postępowaniu konkursowym.

Mowa o zaangażowaniu po raz pierwszy w Polsce i na świecie technologii rzeczywistości wirtualnej i mobilnej rzeczywistości wirtualnej w kancelarii prawnej.

Projekt otrzymał wysoką ocenę merytoryczną od ekspertów zewnętrznych, a także wymaganą i niezbędną dla uzyskania dofinansowania opinię o innowacyjności.

1 czerwca 2016 projekt uzyskał dofinansowanie. Do dziś beneficjentowi wypłacono przeszło 4 mln 48 tys. zł.
Całkowita kwota dofinansowania to 4 997 299, 99 zł

Od 17 kwietnia tego roku pozostajemy w kontakcie z funkcjonariuszami CBA i udostępniamy wszystkie dokumenty, o które wnioskują w ramach postępowania kontrolnego dot. procedur i realizacji decyzji dotyczącej udzielenia dofinansowania beneficjentowi, jak również prawidłowości samego procesu realizacji projektu.

Anna Parzyńska – Paschke

Urząd Marszałkowski
Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Biuro Prasowe

CBA sprawdza urzędników marszałka woj. wielkopolskiego

CBA sprawdza, czy nie doszło do nieprawidłowości przy dofinansowaniu na 5 mln zł kancelarii prawnej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęła kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w sprawie „wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczącej udzielenia dofinansowania Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło & Topolewski”.

Chodzi o dofinansowanie udzielone w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na projekt pn. „Wzmocnienie konkurencyjności Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło & Topolewski spółka komandytowo – akcyjna poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii IT w procesie świadczenia usługi prawnej”.

Funkcjonariusze będą weryfikować zasadność udzielonego dofinansowania, jak również prawidłowość samego procesu realizacji projektu.

Wartość udzielonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego dofinansowania wyniosła 5 mln zł.

aba/

„Zobacz bo warto – szlakiem rzeki Warty w Poznaniu” konkurs fotograficzny

0
Konkurs fotograficzny „Zobacz bo warto – szlakiem rzeki Warty w Poznaniu” – nowy konkurs otwarty dla wszystkich chętnych.

Tematem konkursu jest rzeka Warta – to co się dzieje na niej lub w jej okolicy – przyroda, ludzie, zjawiska i wydarzenia. Czyli te wszystkie rzeczy, które przyciągają naszą uwagę. Prace do konkursu można nadsyłać do organizatora TSWiT Nautikus do dnia 31 lipca 2019 włącznie. Szczegóły konkursu w wydarzeniu na Facebooku utworzonym przez organizatora.

Zwycięskie prace wybrane przez jury zamieścimy na naszym portalu.

Biała flota w Poznaniu – statki wycieczkowe Bajka i Widmo

0
Biała flota w Poznaniu. W sezonie letnim 2019 po Poznaniu pływają dwa statki  „Bajka” i „Widmo”.  Są to dwie największe jednostki w Poznaniu i okolicy. Umożliwiają spojrzenie na miasto z innej perspektywy, zarówno na architekturę jak i na dziką przyrodę w centrum Poznania.

Rzeka Warta płynąca przez centrum miasta wyznacza oś, która od kilku lat odżywa, przybywa aktywności, które można wykonywać na rzece lub w jej pobliżu. Wzdłuż brzegów rzeki jest Wartostrada – szlak pieszo – rowerowy stanowiący najszybszą możliwość przemieszczania się w osi Warty. Od kilku lat w sezonie letnim działają plaże miejskie, Przystań Miejska, istnieje możliwość wypożyczenia kajaków, po raz pierwszy w tym roku są również dwie niezależne wypożyczalnie motorówek.  Nie można zapomnieć o statkach pływających po Warcie. W Poznaniu pływają dwa, jeden z nich to Bajka (od 2015 w naszym mieście) oraz Widmo (od 2016 w Poznaniu).  Są to dwie całkowicie odmienne jednostki. Przybliżymy parę faktów z historii obu statków.

Statek wycieczkowy Bajka został zbudowany w 1965 roku w Krakowskiej Stoczni Rzecznej w
Krakowie jako holownik motorowy HR-150 tzw. „krakowiak” z przeznaczeniem do świadczenia usług
holowniczych na śródlądowych drogach wodnych. Pierwszym jego właścicielem była P. P. Żegluga
Bydgoska w Bydgoszczy, która nadała mu nazwę „REKIN”. Pod banderą Żeglugi Bydgoskiej „Rekin”
pływał po wodach śródlądowych całej Polski jako holownik. W roku 1989 H/M „Rekin” został wycofany z użytku z powodu braku zapotrzebowania na jego usługi.

Przez kolejne 4 lata „Rekin” stał zapomniany i zdewastowany. W 1993 zainteresowali się nim dwaj emerytowani kapitanowie z Żeglugi Bydgoskiej Wacław i Witold Wesołowscy, którzy postanowili wykorzystać zniszczony przez czas stary kadłub holownika, przerabiając go na statek wycieczkowy. Optymistycznie (biorąc pod uwagę jego ówczesny stan) nadali mu nową nazwę „BAJKA”. Kolejne 5 lat „Bajka” przechodziła gruntowny remont i liczne przeróbki związane z dostosowaniem jej do przewozu pasażerów. Między innymi została przedłużona o 1 m, wymieniono poszycie denne oraz silniki główne na nowe, zmodyfikowano również pomieszczenia pod pokładem. W roku 1997 była już w pełni gotowa do żeglugi, a rok później po licznych przeglądach technicznych uzyskała świadectwo klasy PRS oraz świadectwo zdolności żeglugowej do przewozu pasażerów już jako Statek Pasażerski „Bajka”.

Od roku 1995 pływała w Bydgoszczy po rzece Brdzie jako statek wycieczkowy. We wrześniu 2001 roku jej właściciel kpt. ż. ś. Witold Wesołowski ze względu na swój wiek i stan zdrowia, który nie pozwalał mu na dalsze prowadzenie usług wycieczkowych postanowił sprzedać statek. 11 września 2001 roku „Bajka” została kupiona przez Tadeusza i Marcina Krześlaków ze Śremu, którzy drogą wodną przeprowadzili ją z Bydgoszczy płynąc rzeką Brdą następnie Kanałem Bydgoskim, Kanałem Górnonoteckim, Notecią Górną, przez Jezioro Gopło, Kanał Ślesiński do rzeki Warty w Koninie, a stamtąd do Śremu, gdzie „Bajka” pływała i świadczyła usługi wycieczkowe do 2014 roku.  Od kolejnego roku „Bajka” pływa w Poznaniu w rejsach wycieczkowych oraz jako Poznański Tramwaj Wodny.

Dane techniczne:
Długość – 19,40 m, szerokość – 3,80 m, zanurzenie – 0,55 m / max 0,68 m
Napęd – motorowy, śrubowy. 2 zespoły napędowe typu REKIN SW400/M2/1 o mocy 70kW (90 KM)
każdy. Ilość pasażerów – 38 osób + 2 członków załogi .

Statek Pasażerski „WIDMO” to jednostka  hydrobus (autobus wodny) typ Zarja. Wyprodukowana w 1974
roku w Moskwie (dawne ZSRR) do przewozu żołnierzy. W Polsce pływała po Zalewie Solińskim, w Kazimierzu Dolnym na Wiśle oraz w Puławach skąd została zakupiona w lipcu 2015 r. Statek jest konstrukcji aluminiowej w całości spawanej, o mieszanym systemie wiązań oraz płaskim dnie. Sterówka usytuowana jest z przodu, przed nią malutki pokład dziobowy z ławeczką. Za sterówką rozciąga się oszklona kabina pasażerska, całkowicie zamknięta posiadająca 54 miejsca siedzące. W tylnej części mieści się barek, WC oraz kabina kapitana. Poprzez krótki korytarzyk wychodzi się na pokład rufowy ( tylny )  otwarty, tzw. słoneczny na którym przewidziano 30 miejsc siedzących.

Dane  techniczne:                                                                                                                                                                      Długość: 23,50 m, szerokość: 4,05 m, wysokość min.: 2,90 m, zanurzenie min./max.: 0,32 m / 0,44 m                 Zespół napędowy stanowi silnik wysokoprężny DAF XF 315M z Turbodoładowaniem o mocy: 430 KM
wraz z przekładnią hydrauliczną typu SR 16,5 o przełożeniu 1:3. Pędnik stanowi turbina wodnoodrzutowa (napęd strugowodny).

Rzeka Warta Poznania – warto odwiedzać tereny nadrzeczne, samą rzekę i spędzać tam czas.

Poznań 10-13 czerwca. Co robić w tygodniu w Poznaniu?

0
Jarmark Świętojański, który już trwa, festiwal Ethno Port, który się zacznie – a poza tym festiwal podróżniczy i całe mnóstwo koncertów. Będzie co robić w tym tygodniu!
Festiwal Podróżniczy Bez Granic 8 czerwca @ 12:00 – 10 czerwca @ 15:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Festiwal Podróżniczy Bez Granic jest inicjatywą dwóch kół naukowych: Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM oraz Studenckiego Koła Naukowego Etnologów z Wydziału Historycznego UAM. I edycja festiwalu odbędzie się 8-10 czerwca 2019 r. w CK Zamek w Poznaniu pod honorowym patronatem Rektora UAM prof. UAM dra hab. Andrzeja Lesickiego, Dziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM prof. zw. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej oraz Dziekana Wydziału Historycznego UAM prof. dra hab. Kazimierza Ilskiego. Więcej informacji tutaj.

10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Muza 10 czerwca @ 19:00 – 21:00
Kino Muza w Poznaniu, ul. Święty Marcin 30

W tym roku Przegląd Nowego Kina Francuskiego obchodzi swoje dziesięciolecie. Z tej okazji widzowie Kina Muza w Poznaniu będą mieli okazję zobaczyć między innymi: francuskiego kandydata do Oskarów 2019 – ”BÓL” w reż. Emmanuela Finkiela na podstawie autobiograficznej prozy Marguerite Duras, największy sukces francuskiego kina w 2018 roku – ”NIEZATAPIALNYCH” w reżyserii Gilles’a Lellouche’a z Mathieu Amalrikem, Guillaume’em Canetem i Benoît Poelvoorde’em, ostatni film francuskiej reżyserki Agnes Vardy: ”VARDA WEDŁUG AGNÈS” czy komedię ”TAJEMNICA HENRIEGO PICKA” z Fabrice’em Luchini. Więcej informacji tutaj.

Mariusz Kwaśniewski na żywo w Blue Note 10 czerwca @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Podczas piętnastej audycji Mariusz Kwaśniewski będzie gościć Wizję Lokalną oraz Roxanę Tutaj & Good Omen. Rozmowy z zespołami będą przeplatać się z ich występami. Wizja Lokalna to poznański zespół grający klasycznego rocka z gitarowym graniem lat 90-tych. Teksty pisane w języku ojczystym są efektem przemyśleń nad życiem i problemami, z którymi borykają się na co dzień młodzi ludzie. Więcej informacji tutaj.

Vaiana. Skarb oceanu – z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM 11 czerwca @ 11:00 – 13:00
Kino Muza w Poznaniu, ul. Święty Marcin 30

Fundacja Mili Ludzie, przy współpracy z Fundacja Kultury bez Barier i Kolektywem Otwartej Kultury* zaprasza na fantastyczne wydarzenie filmowe dla dzieci! 11 czerwca 2019 r. o godz. 11.00 w Kino Muza w Poznaniu pokażemy filmowy hit ze studia Disneya – VAIANA.SKARB OCEANU! Film został przygotowany przez Fundację Kultury bez Barier w wersji z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Wstęp na pokaz bezpłatny! Więcej informacji tutaj.

Od-ludzkie formy przyrodnicze – Centrum Żywych Rzeczy 11 czerwca @ 17:00 – 18:00
Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 165

Od-ludzkie formy przyrodnicze – Centrum Żywych Rzeczy Diana Lelonek kurator: Marek Wasilewski Diana Lelonek jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatką nagrody artystycznej fundacji Vordemberge-Gildewart oraz Paszportu Polityki 2019 za: „oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”. Więcej informacji tutaj.

Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce I połowy XX 11 czerwca @ 18:30 – 20:30
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6

Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce I połowy XX wieku – spotkanie wokół książki Doroty Łuczak „Foto-oko” Udział biorą: Dorota Łuczak, Adam Mazur, Marta Smolińska Fotografia jest wynalazkiem świata zachodniego, w którym oko (metaforyczne) od wieków zajmowało w procesach poznawczych wyjątkowe miejsce wśród zmysłów. Na fundamencie okularocentryzmu fotografia stała się uprzywilejowanym narzędziem władzy i rozmaitych aparatów ideologicznych. Więcej informacji tutaj.

Premiera spektaklu pt. “Fejk Nius” / 11/12/13/14.06 11 czerwca @ 19:00 – 21:00
Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej, Grunwaldzka 22

Stereotypy. Tak niewinnie i tak powszechne. Kto z nas nie sięga po nie w codziennym życiu? Inne pochodzenie, inny styl życia, inna religia. Każdy powód jest dobry, by zamknąć „innego” w szufladzie i nadać mu stosowną etykietę. Preferujemy ludzi podobnych do nas samych, a na nieznane reagujemy strachem i wrogością, niekiedy nawet agresją. Takim ‘nieznanym’ jest w Europie kultura arabska i islam. A ludzie boją się tego, co nieznane… Więcej informacji tutaj.

Krótkie spięcia: „Oczy ważki / Dragonfly Eyes” #16 11 czerwca @ 19:00 – 21:30
Pawilon, ul. Ewangelicka 1

Filmowy cykl „Krótkie spięcia” prezentuje obrazy niepokojące, odkrycia międzynarodowych festiwali i te prowokujące do myślenia, które z tych powodów nie weszły do polskiej dystrybucji. Kurator: dr Andrzej Marzec. ● 11/06, g. 19.00 ○ „Oczy ważki / Dragonfly Eyes” ● reż. Xu Bing ⇾ pokaz filmu i rozmowa z Aleksandrą Skowrońską (HAT Research Center) ⇾ wstęp wolny. Więcej informacji tutaj.

Dawid Tokłowicz Quartet & Felix Robin 11 czerwca @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Wyjątkowo zdolny, młody poznański saksofonista – Dawid Tokłowicz wraz ze swoim zespołem, zaprezentują swoje autorskie kompozycje, inspirowane nowoczesnym jazzem nowojorskim. Nie zabraknie również standardów jazzowych we własnych aranżacjach! Jako gość specjalny wystąpi francuski wibrafonista – Felix Robin! Więcej informacji tutaj.

Nie “dla” a “z”. Miejsce i rola publiczności w projektach 12 czerwca @ 17:00 – 20:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Warsztat o tym, jak budować relację z odbiorcami realizowanych przez nas działań, włączać ich do naszych aktywności i tworzyć trwałą wspólnotę. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, czym jest jakościowy rozwój publiczności, jak pracować z otoczeniem i, w którym momencie kończy się projekt? Warsztatowo spróbujemy naszkicować możliwe formy aktywizowania osób, do których skierowany jest nasz projekt. Bartek Lis – socjolog, doktor nauk społecznych, badacz społeczny. Więcej informacji tutaj.

Przestrzenie sztuki lesbijskiej w Polsce 12 czerwca @ 18:00 – 20:00
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6

Przestrzenie sztuki lesbijskiej w Polsce Spotkanie z cyklu Dialogowanie historyków sztuki i artystów Paweł Leszkowicz rozmawia z Damskim Tandemem Twórczym – Agnieszką Małgowską i Moniką Rak Celem spotkania jest zarysowanie obszarów lesbijskiej sztuki i kultury wizualnej w Polsce. Zastanowimy się nad tym, jakie są miejsca, instytucje, stowarzyszenia, wystawy, archiwa i festiwale promujące nieheteronormatywną kobiecą twórczość. Więcej informacji tutaj.

Leniwe Impro 17. Komediowe Wariacje Na Kolację 12 czerwca @ 20:00 – 22:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

To będzie ostatni przed wakacjami spektakl komedii improwizowanej w wykonaniu Grupy Improwizacji Kabaretowej „Leniwe IMPRO”. Po trudach roku szkolnego każdy rodzic i uczeń zasługuje na wytchnienie i salwy serdecznego śmiechu. Zapraszamy na niepowtarzalny występ, w którym spontanicznie zagramy to, co sobie zamarzycie. Więcej informacji tutaj.

Slam poetycki w KontenerART 12 czerwca @ 20:00 – 22:00
KontenerART, Ewangelicka

Slam poetycki czyli zderzenie stylów Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest slam, to będzie to doskonała okazja do zapoznania się z energią sceniczną i siłą słowa młodej poznańskiej sceny poetyckiej. Podczas turnieju publiczność będzie miała okazję wysłuchać i obejrzeć interpretacje tekstów wykonywanych na scenie przez same autorki i autorów, ale także kontrolować przebieg imprezy. Więcej informacji tutaj.

Prezentacja programu wydarzeń KSR 2019! 13 czerwca @ 13:00 – 14:30
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6

Już 13 czerwca zaprezentowany zostanie szczegółowy program wydarzeń w ramach projektu Kulturalny Stary Rynek 2019. Już dzisiaj możemy zdradzić, że od 28 czerwca do 15 września odbędzie się ponad 70 imprez! W trakcie briefingu artyści opowiedzą o tym jakie atrakcje czają na nas podczas wakacyjnych weekendów. Warto pamiętać, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, a ich producentem jest Estrada Poznańska! Więcej informacji tutaj.

Ethno Port Poznan Festival 2019 13 czerwca @ 16:00 – 16 czerwca @ 23:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

12. edycja Festiwalu Ethno Port Poznań odbędzie się w dniach 13-16.06.2019. Więcej informacji tutaj.

Jam Sessions w KontenerArt 13 czerwca @ 19:00 – 23:45
KontenerART, Ewangelicka

Zapraszamy Was na tegoroczną edycję Jamów nad Wartą w KontenerArt. Będziemy się ze sobą zgrywać w czwartki wieczorami od godziny 19:00. Przynoście ze sobą instrumenty, narzędzia twórcze i dobre nastawienie – pamiętajcie że mamy na wyposażeniu wzmacniacze, perkusję, perkusjonalia, oraz mikrofony z niezbędnym nagłośnieniem i mikserem. Więcej informacji tutaj.

Dj Luk’ing For The Summer vol.2 13 czerwca @ 20:00 – 14 czerwca @ 01:30
Meskalina, Stary Rynek 6

Rozróżniamy wiele fal: dźwiękowe, radiowe, długie, krótkie i te morskie . W czwartki zapoznamy Was z falami emocji, które budzi Dj Luk. Z najgłębszych otchłani umysłu i swych dźwiękowych bibliotek wprowadzi w swój świat muzycznych fascynacji. Więcej informacji tutaj.

Więcej informacji o imprezach w tym tygodniu znajdziecie w naszym Kalendarium.

el

Zmiany w parkowaniu na Solnej: będzie bezpieczniej!

0
Więcej miejsca dla pieszych dzięki usunięciu parkujacych samochodów, parkowanie tylko równolegle do chodnika i dzięki temu znacznie lepsza widoczność tak dla pieszych, jak i dla kierowców na Solnej.

Zarząd Dróg Miejskich zgodnie z projektem zatwierdzonym przez Miejskiego Inżyniera Ruchu zmienił zasady parkowania na ul. Solnej, pomiędzy Al. Marcinkowskiego a placem Wielkopolskim.

Miejsca postojowe wyznaczone zostały na jezdni – równolegle do chodnika. Wcześniej kierowcy mogli zostawiać pojazdy ukośnie (najczęściej parkowali prostopadle do budynku) częściowo na jezdni, a częściowo na chodniku. Nie wszyscy pamiętali o przepisach i konieczności zostawienia minimum 1,5 szerokości dla pieszych. Zdarzało się, że trzeba było wchodzić na ruchliwą ulicę, by obejść pojazd. To stwarzało zagrożenie dla życia i zdrowia pieszych.

Dzięki nowej organizacji ruchu samochody nie zastawiają już chodnika. Dzięki temu zwiększyło się także bezpieczeństwo na jezdni, gdyż teraz prowadzący mają lepszą widoczność przy wyjeżdżaniu z miejsc postojowych.

ZDM, el

Jak rozwijać przedsiębiorczość społeczną w Polsce?

0
Tym zagadnieniem zajmowali się uczestnicy konferencji zorganizowanej z okazji 30-lecia działalności fundacji „Barka”. W programie znalazły się panele dyskusyjne, warsztaty, stoiska przedsiębiorstw społecznych, a wśród gości prof. Jerzy Buzek i prof. Jerzy Hausner.

Miejsce na tę konferencję wybrano nieprzypadkowo: Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” już od trzydziestu lat działa na rzecz rozwoju społecznego grup marginalizowanych, które wymagają wsparcia, osiągając wiele wymiernych sukcesów. Trudno też znaleźć większych fachowców w tej dziedzinie niż Barbara i Tomasz Sadopwcy, którzy „Barkę” założyli. Są oni przy tym niezwykle rzadko spotykanymi fachowcami – praktykami, którzy swoje pomysły realizują, a nie udowadniają teoretycznie w zaciszu gabinetów.

Nic więc dziwnego, że podczas konferencji dyskutowano głównie o kwestiach, które twórcy „Barki” znają ze swojej działalności i w których mogą się podzielić bogatym doświadczeniem. Mówiono o gospodarce solidarnej w Polsce, roli samorządów w tworzeniu warunków dla zrównoważonego rozwoju we wspólnocie lokalnej czy roli przedsiębiorców w kształtowaniu ludzkiej twarzy biznesu.

– Przedsiębiorstwa społeczne, których tworzenie w pewnym momencie zainicjowała „Barka”, działają lokalnie, z zaangażowaniem – mówi Elżbieta Malik, specjalista ds. zwiększenia widoczności ekonomii społecznej. – To jest przedsiębiorstwo, które wytwarza zysk, ale równocześnie musi myśleć o tym, żeby jego pracownikom było coraz lepiej. Ważna jest reintegracja, czyli danie możliwość drugiemu człowiekowi rozpoczęcia swojego życia na nowo.

Poznań i cała Wielkopolska może poszczycić się największą ilością przedsiębiorstw społecznych w Polsce, z czego dumna jest Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, która uczestniczyła w konferencji.
– W Poznaniu bardzo mocno rozwija się ekonomia społeczna, czyli duże firmy wspierające środowiska najsłabsze – zaznacza zastępczyni prezydenta. – Chcemy, aby Poznań był otwarty dla mieszkańców, żeby ludziom żyło się tutaj dobrze. A żyć dobrze to znaczy pomagać sobie, wspierać i integrować się społecznie.

UMP, el

Trasa tramwajowa na Unii Lubelskiej: wybrano już wykonawcę

0
Pięć podmiotów wzięło udział w przetargu na wykonanie prac przy budowie nowego odcinka trasy tramwajowej wzdłuż ul. Unii Lubelskiej. Ostatecznie przetarg wygrały wspólnie spółki Tormel i Terlan, których oferty były najkorzystniejsze cenowo.

Zgodnie ze specyfikacją przetargową firmy jaką wybudować torowisko wraz z siecią trakcyjną, pętlą tramwajowo-autobusową wyposażoną w budynek ekspedycji oraz przystanki tramwajowe i autobusowe na odcinku ul. Unii Lubelskiej od ronda Żegrze. Przebudowane zostaną istniejące oraz wybudowane nowe chodniki i drogi rowerowe, a także podziemna infrastruktura: kanalizacja deszczowa, wodociągowa, gazowa, cieplna, elektryczna i telekomunikacyjna. Powstanie system monitoringu wizyjnego oraz zmodernizowana sieć elektroenergetyczna wysokiego napięcia.

W rejonie ulic Falistej i Obodrzyckiej na ul. Unii Lubelskiej przebudowany zostanie układ drogowy. Powstaną nowe przystanki autobusowe i system monitoringu wizyjnego.

Inwestycja realizowana będzie w ramach projektu „Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej”. Obecnie kończą się prace przy przebudowie ronda Żegrze, a jeszcze w tym roku tramwaje wrócą na odcinek Górnego Tarasu Rataj od os. Lecha, przez Żegrze do ronda Starołęka.

Spółki Tormel i Terlan jako jedyne zmieściły się w zakładanym przez Poznańskie Inwestycje Miejskie budżecie 50 mln zł, oferując wykonanie prac za kilkaset tysięcy mniej. Na realizację wykonawca będzie miał półtora roku od podpisania umowy. Spółki mają wykonać prace w półtora roku od podpisania umowy.

PIM, el

Poznań: Msza w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu

0
W Poznaniu odbyła się msza w intencji „bestialsko pomordowanych na Wołyniu”. – Chodzi o to, żeby pamięć w mieście ciągle funkcjonowała – tłumaczy Piotr Szelągowski, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego, które zamówiło mszę.

– Tą mszą rozpoczynamy cykl mszy intencyjnych przed 11 lipca (76. rocznica wydarzeń na Kresach) – tłumaczy Piotr Szelągowski. – Jako stowarzyszenie planujemy zadziałać w sferze miejskiej, żeby mieszkańcom Poznania przypomnieć o tej smutnej i tragicznej dacie dla narodu polskiego. Chodzi o to, żeby pamięć w mieście ciągle funkcjonowała. Jest to nasza kolejna inicjatywa i będziemy starali się organizować podobne rzeczy każdego roku. Świadomość społeczeństwa po naszych akcjach się zwiększa. W porównaniu z tym co było 10 lat temu, naprawdę wiele się zmienia. Są na ulicach reakcje pozytywne, wyrażające dla nas poparcie. Z negatywnymi się jeszcze nie spotkałem – dodaje.

Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe konsekwentnie organizuje w mieście akcje mające przypomnieć wydarzenia, potocznie nazywane rzezią Wołyńską. To właśnie oni odpowiadają chociażby za ściągnięcie do Poznania spektaklu obrazującego wydarzenia do których doszło na wschodzie.

Ballada o Wołyniu – emocjonujące przypomnienie historii

Rzeź wołyńska to potoczna nazwa na ludobójstwo, którego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści na Polakach zamieszkujących tereny województwa wołyńskiego (przed wybuchem wojny należące do II RP, obecnie Ukraina). Historycy szacują, że na samym Wołyniu zginęło wtedy 50-60 tysięcy Polaków. Najnowsze badania wskazują, że wszystkich ofiar mogło być ponad 133 tys.

Poznań: Drugi dzień festiwalu 100 lat razem. Zobacz zdjęcia!

0
Sobota w Poznaniu, to między innymi drugi dzień świętowania setnych urodzin przez poznańskie wyższe uczelnie. Piknik, warsztaty, strefa gastronomiczna i na wieczór koncerty. Na scenie wystąpili Pięć Stron Świata, Otsochodzi, Bitamina oraz Bass Astral x Igo.

Molo nad Rusałką oficjalnie otwarte!

0
Były kolorowe baloniki, muzyka na żywo i wszystkie możliwe wodne atrakcje. Nowe molo nad Rusałką zostało otwarte z wielką pompą.

Pani Krystyna Zalewska, która przyszła nad jezioro z wnukami, bardzo chwali nowe molo.
– Są barierki i jest bezpiecznie – mówi. – Do tej pory trochę się bałam wchodzić z dziecmi na molo, jeden i drugi to żywe srebro, nie upilnujesz Stale się bałam, że wlecą do wody. Niby tu nie jest głęboko, a obaj chłopcy świetnie npływają, ale mimo wszystko… No i deski poszycia były zniszczone, łatwo było się potknąć. To też nie było bezpieczne.

O fatalnym stanie technicznym mola nad Rusałką mówiło się od wielu lat, ale ciągle nie było pieniędzy nato, by zbudować nowe. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji łatały je jak mogły, wymieniając deski poszycia i umacniając poręcze. Ale to była syzyfowa praca, bo wystarczyła jedna wizyta wandali, by wszystko znów chwiało się w posadach. Fachowcy byli jednomyślni: trzeba zmienić konstrukcję, by była także „wandaloodporna”.

W tym roku pieniądze się znalazły i już w styczniu było wiadomo, że molo powstanie – nie wiadomo tylko było na pewno, czy wykonawca, Zakład Kształtowania Zieleni Gardens Grzegorz Sobolewski., zdąży przed otwarciem sezonu. Bo zadanie nie było łatwe. Nie chodziło tylko o wymiane poszycia, ale też o renowację staloiwej konstrukcji nośnej, no i taką budowę całości, by nowe molo było i odporne na wandali i bezpieczne.

Marcin Zakrzewski nie ma wątpliwości, że nbowe molo jest lepsze.
– Mam małe dzieci, więc nie mam wątpliwości co do tego, zwłaszcza jeśli chodzi o te nowe, solidne barierki – uśmiecha się. – Mieszkamy niedaleko, więc Rusałka jest naszym stałym terenem spacerów. I jak czasami widziałem, co wyczyniają młodzi chłopcy skacząc z końca starego mola do wody, to… Teraz nie będą mogli tego robić i całe szczęście.

Goście otwarcia mogli nie tylko zwiedzić nowe molo – jest ono zresztą dostępne dla poznaniaków od kilku dni – ale i wziąć udział w wielu atrakcjach. Można więc było obejrzeć bajkę „O myszkach, co bawić się chciały”, bezpłatnie skorzystać z roweru wodnego i deski SUP, a także posłuchać muzyki na żywo. Ale zdecydowanie najwięcej osób chciało podziwiać nowe molo i widoki, które się z niego roztaczają…

Nowy pomost ma szerokość 4,5 metra, długość ok. 32 metrów, a koszt remontu wyniósł 255 tysięcy złotych.

el, fot. L. Łada

Dzień Sąsiada na Świętym Marcinie

0
Pyszne domowe ciasta, lody w różnych smakach, a na deser – niesamowite popisy Teatru Z Głową w Chmurach i wspólne tańce. Dzień Sąsiada na Świętym Marcinie udał się nad podziw!

Mimo dość niepewnej pogody, która co i rusz groziła deszczem, zainteresowanych Dniem Sąsiada nie brakowało. Przyszli też sąsiedzi.

– Mieszkam przy Świętym Marcinie, więc jak mogłabym nie przyjść – śmieje się pani Maria Bartczak. – Zawsze to atrakcja, bo ja już jestem w tym wieku, że za daleko nie mogę dojść, nogi już nie te…To zawsze cieszę się, jak coś organizują mi w pobliżu.
Pani Jadwidze Kowalczyk, sąsiadce pani Marii, również Dzień Sąsiada bardzo się podoba. Przyszła tu z wnuczką Emilką.
– Emilce to najbardziej podobają się lody – mówi pani Jadwiga. – A mnie ten teatr, ten Z Głową w Chmurach. To niewiarygodne, co oni tu pokazują, i to bez żadnego prawie sprzętu, na żywo. Szkoda, że częściej nie można ich oglądać, ja to nawet dotąd nie wiedziałam, że taki teatr jest w Poznaniu…

Teatr Z Głową w Chmurach nie był jedyną atrakcją święta. Sąsiedzi mogli spróbować domowytch wypieków i specjałów przygotowanych przez restaurację Hyćka, znaleźć skarby na straganie ze starymi książkami, wybrać się na przechadzkę Śladami Kobiet Świętego Marcina albo po prostu usiąść i zajadając się smakołykami podziwiać występy taneczne na scenie.

Zabawa potrwa do godziny 20.00, a w planach jeszcze występy Zespołu Pieśni i Tańca „Siekieracy”, koncert Kseni Shaushyshvili i jej gości: Sławomira Olgierda Kramma i Capelli Zamku Rydzyńskiego, oraz… prawdziwy sąsiedzki taniec! Autorką układu choreograficznego jest Anna Beker z Jazz Dance Studio, ale i bez układu tańczyć przecież każdy może…

el, fot. L. Łada

„Cyrk to nie miejsce dla zwierząt” – nietypowa akcja obrońców zwierząt

0
W związku z obchodzonym 8 czerwca, szóstym Ogólnopolskim Dniem Cyrku bez Zwierząt, obrońcy zwierząt z Poznania zdecydowali się na przeprowadzenie nietypowej akcji.

– Fundacja Viva! od lat walczy o wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski. W 2016 roku przeprowadziła śledztwo w cyrkach na terenie Polski, którego efektem był nie tylko raport dotyczący warunków przetrzymywania i prezentowania zwierząt, ale także pierwszy w Polsce interwencyjny odbiór z cyrku niedźwiedzia, 3 żółwi i krokodyla. Ta interwencja udowodniła nie tylko to, że zwierzęta w cyrkach cierpią na choroby wynikające z braku warunków bytowych – tłumaczy Malwina Malinowska z fundacji Viva!.

– Cyrk nie dość, że nie pełni roli edukacyjnej, to wręcz spełnia rolę antyedukacyjną, pokazując widzom zwierzęta w nienaturalnych warunkach, wykonujące nienaturalne czynności. Dnia 27 marca 2015 Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk wydał uchwałę, w której stwierdza, że “spektakle cyrkowe z udziałem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych, a także potencjalnie szkodliwe dla procesu wychowania młodych ludzi”. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu określiło nakłanianie dzieci do uczestnictwa w występach cyrków ze zwierzętami jako działalność niepożądaną. Według MENiS jest to niezgodne z Konwencją Praw Dziecka podkreślającą, iż nauka powinna być ukierunkowana na rozwijanie w dziecku poszanowania środowiska naturalnego – dodała.

Obrońcy zwierząt, żeby przykuć uwagę przechodniów, w ramach akcji dali się, dosłownie, zamknąc w klatkach.

Nowy rozkład jazdy PKP już od niedzieli

0
Pociągi na trasie Poznań-Warszawa znów na trasie przez Konin, więcej połączeń do morskich i górskich kurortów. W niedzielę 9 czerwca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP.

Pasażerowie jeźdżący do stolicy z pewnością ucieszą się ze skrócenia czasu podróży dzięki powrotowi pociągów na trasę przez Konin – chociaż nie cała jeszcze trasa do Warszawy została wyremontowana. Ucieszą się także ci, którzy na wakacje też chcą pojechać pociągiem, ponieważ Intercity, jak zawsze na początku lata, uruchomiło pociągi wakacyjne do popularnych kurortów, jak Świonujście, Kołobrzeg, Ustka, Szklarska Poręba czy Zakopane.

Ze zmianami musza się jednak też liczyć pasażerowie pociągów regionalnych. Wrócą połączenia na trasie do Konina i Kutna, gdzie będzie znacznie łatwiej dojechać. Natomiast pasażerowie jeżdżący do Wrześni, Swarzędza, Gniezna czy Jarocina powinni sprawdzić godziny odjazdu pociągów, bo zmiany w wielu wypadkach są naprawdę spore.

PKP, el

Rokietnica: Kontrolerzy biletów zachowali się właściwie – uważa ZTM

0
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu zbadał sprawę kontroli w autobusie do Rokietnicy. Według zeznań świadków kontrolerzy sprawdzający bilety mieli wyjątkowo ostro potraktować 12-letnią dziewczynkę jadącą bez biletu.

Całe zdarzenie opisał i udostępnił mediom inny pasażer tego autobusu. Jego zdaniem kontrolerzy byli wyjątkowo niemili wobec dziecka i tak je nastraszyli, że dziewczynka zaczęła płakać. Padały podejrzenia, .że jest złodziejką, a gdy chciała wysiąść w Rokietnicy, bo tam właśnie jechała, kontrolerzy jej to uniemożliwili, zmuszając do podróży do samego Poznania.

Zarząd Transport Miejskiego obiecał zbadać sprawię i poprosić o wyjaśnienia firmę zewnętrzną Rokbus, która odpowiada za kontrole biletów w tych autobusach. Słowa dotrzymał. Jak podaje Radio Poznań, ZTM otrzymał już opis sytuacji z punktu widzenia kontrolerów. Wynika z niego, że ich działania były podyktowane chęcią zapewnienia bezpieczeństwa dziecku. Gdy dziewczynka się rozpłakała, postanowili odwieźć ją do domu tym samym autobusem, ale następnym kursem. Zdecydowali też, że ze względu na stan dziecka nie będą wzywać policji. Takiego wyjaśnienia udzielił Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

Świadek całego zdarzenia przedstawił sytuację zupełnie inaczej – niestety, w tych autobusach nie ma kamer, które pozwoliłyby zweryfikować zeznania jednej i drugiej strony. Piotr Stasiak, prezes firmy Rokbus zapewnia, że kamery zostaną zamontowane w najbliższym czasie właśnie po to, by unikać wątpliwości w takich sytuacjach.

Wątpliwości co do zasadności postępowania kontrolerów ma jednak nadal Bartosz Derech, wójt gminy Rokietnica. Sam skontaktował się z Radiem Poznań po audycji, w której został poruszony ten temat i zapowiedział, że będzie czekał na dodatkowe i bardziej szczegółowe wyjaśnienia od Zarządu Transportu Miejskiego. Jego zdanbiem sytuacja, gdy kontrolerzy wywożą dziecko do Poznania nie powinna mieć miejsca,a prowadzenie kontroli tak, by je doprowadzić do płaczu – tym bardziej. Wójt zwrócił też uwagę, że właśnie prowadzi z Zarządem Transportu Miejskiego rozmowy o tym, by przejazd dla dzieci w wieku szkolnym na terenie gminy był bezpłatny.

Radio Poznań, el

Hamlet: premiera bardzo interaktywna

0
Jakie rozterki targałyby duńskim księciem, gdyby żył tu i teraz? Każdy z widzów „Hamleta” w reżyserii Mai Kleczewskiej mógł poszukać odpowiedzi na to pytanie podczas premiery spektaklu. I to – interaktywnie.

Pierwsze, co trzeba powiedzieć od razu: niech nie idą na ten spektakl ci, którzy każde odstępstwo od słów boskiego Williama uznają za grzech śmiertelny, a każdą zmianę w tradycyjnej, elżbietańskiej interpretacji są gotowi karać śmiercią. Dla nich spektakl będzie herezją. Zgroza wynikająca z tego faktu nie pozwoli im w ogóle dostrzec wizji Mai Kleczewskiej – a co dopiero ją zrozumieć.

Wizja jest bowiem niezwykle nowoczesna, choć sama reżyser trzyma się określenia „uniwersalna”, nazywa ją też „międzykulturowym i międzypokoleniowym dialogiem”. Punktem wyjścia do niej był nie tylko „Hamlet” Williama Shakespeare’a (w tłum. St. Barańczaka), ale także Heinera Müllera „HamletMaszyna” (w tłum. J. St. Burasa). W ten sposób „Hamlet”, spektakl dość statyczny w klasycznym ujęciu, stał się akcją, i to akcją mocno multimedialną. Widzowie przy wejściu otrzymywali słuchawki z trzema kanałami i sami mogli wybierać, które fragmenty spektaklu chcą usłyszeć – a także w której scenie zagościć na dłużej. Mieli ich bowiem do wyboru kilka, rozmieszczonych w przestrzeni Starej Rzeźni. Mogli też, tak jak w galerii sztuki, wyjść w dowolnym momencie – a potem wrócić, gdy już ochłoną z nadmiaru wrażeń.

Komfort wędrowania i wyodrębniania sobie własnych przestrzeni do oglądania spektaklu Stara Rzeźnia może zapewnić w nadmiarze, choć jest to przestrzeń bardzo specyficzna. I tu ogromne chapeau bas dla scenografa, który niezwykle oszczędnymi środkami potrafił stworzyć w niej świat Hamleta. Przy innych spektaklach realizowanych w tej przestrzeni – a było ich naprawdę wiele – ten zamysł się nie udawał. Stara Rzeźnia pozostawała Starą Rzeźnią, miejscem dość ponurym przede wszystkim ze względu na to, że była miejscem śmierci wielu żywych istot. A w tym spektaklu stała się światem Hamleta, jej złowrogi czar został na chwilę przełamany.

Widzowie wędrujący po Elsinorze nie tylko wybierają sceny i dialogi – stają się też częścią spektaklu, rzeszą podróżujących w czasie i przestrzeni, szukających odpowiedzi na te same pytania, na które szuka ich Hamlet. Duński ksiażę w tym ujęciu jest boleśnie współczesny, a my uświadamiamy sobie, że jego rozterki i próby znalezienia odpowiedzi czy rozwiązania problemów są równie daremne jak 500 lat temu. Zmienił się świat, mamy XXI wiek i fantastyczne odkrycia techniczne pozwalają nam postrzegać sztukę na nowym poziomie. Tak się rozwinęliśmy, tyle dokonaliśmy, powinniśmy być mądrzejsi. Bardziej komunikatywni, bo wykształceni. Lepsi. A jednak nadal porozumienie jest problemem – czy to na poziomie międzypokoleniowym, czy międzypaństwowym, a w końcu – międzykulturowym. Przypominają nam o tym ukraińscy odtwórcy głównych ról i fragmetnty spektaklu grane po ukraińsku i rosyjsku.

Czy reżyser wytknęła nam, ludziom XXI wieku, szpilę? Czy mówi z wyrafinowaną złośliwością: „Myślicie, że jesteście tacy mądrzy? No to się wam tylko wydaje. Nic a nic się nie zmieniliście przez te 500 lat. I ciągle popełniacie te same błędy”?

Na te – i wiele innych pytań – każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. I choćby po to, by nad nimi pomyśleć, a może nawet znaleźć jakieś swoje odpowiedzi, warto ten spektakl zobaczyć. A można go jeszcze obejrzeć w Starej rzeźni 8, 9, 11, 12 i 13 czerwca o godz. 18 i 20.30.

Premiera spektaklu Teatru Polskiego pod tytułem „Hamlet” 7 czerwca o godz. 18 i 20.30 Stara Rzeźnia.
reżyseria: Maja Kleczewska
dramaturgia: Łukasz Chotkowski
scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
scenografia: Zbigniew Libera
reżyseria światła oraz zdjęcia: Marcin Koszałka
kostiumy: Konrad Parol
muzyka: Cezary Duchnowski
kierownictwo muzyczne: Adam Domurat
choreografia: Kaya Kołodziejczyk
montaż materiałów filmowych: Przemysław Chruścielewski
współpraca merytoryczna: Paulina Skorupska,
asystentka reżyserki, inspicjentka: Magdalena Matusewicz,
asystentka scenografa: Ewa Małas,
asystent kostiumografa: Emil Wysocki,
konsultacje językowe: Martyna Strychalska,
produkcja: Zuzanna Głowacka, Andrzej Szwaczyk

Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu pod batutą Adama Domurata

WYSTĘPUJĄ:
Kaya Kołodziejczyk (gościnnie)
Teresa Kwiatkowska
Flaunnette Mafa (gościnnie)
Daria Polunina (gościnnie)
Alona Szostak (gościnnie)
Yurii Chebotarov (gościnnie)
Piotr Dąbrowski
Gamou Fall (gościnnie)
Michał Kaleta
Wojciech Kalwat
Piotr Kazimierczak
Roman Lutskiy (gościnnie)
Jakub Papuga
Mandar Purandare (gościnnie)
Oleh Serheiev (gościnnie)
Michał Sikorski (gościnnie)
Paweł Siwiak
Andrzej Szubski

 

Lilia Łada