Jak rozwijać przedsiębiorczość społeczną w Polsce?

Podziel się!

Tym zagadnieniem zajmowali się uczestnicy konferencji zorganizowanej z okazji 30-lecia działalności fundacji “Barka”. W programie znalazły się panele dyskusyjne, warsztaty, stoiska przedsiębiorstw społecznych, a wśród gości prof. Jerzy Buzek i prof. Jerzy Hausner.

Miejsce na tę konferencję wybrano nieprzypadkowo: Fundacja Pomocy Wzajemnej “Barka” już od trzydziestu lat działa na rzecz rozwoju społecznego grup marginalizowanych, które wymagają wsparcia, osiągając wiele wymiernych sukcesów. Trudno też znaleźć większych fachowców w tej dziedzinie niż Barbara i Tomasz Sadopwcy, którzy “Barkę” założyli. Są oni przy tym niezwykle rzadko spotykanymi fachowcami – praktykami, którzy swoje pomysły realizują, a nie udowadniają teoretycznie w zaciszu gabinetów.

Nic więc dziwnego, że podczas konferencji dyskutowano głównie o kwestiach, które twórcy “Barki” znają ze swojej działalności i w których mogą się podzielić bogatym doświadczeniem. Mówiono o gospodarce solidarnej w Polsce, roli samorządów w tworzeniu warunków dla zrównoważonego rozwoju we wspólnocie lokalnej czy roli przedsiębiorców w kształtowaniu ludzkiej twarzy biznesu.

– Przedsiębiorstwa społeczne, których tworzenie w pewnym momencie zainicjowała “Barka”, działają lokalnie, z zaangażowaniem – mówi Elżbieta Malik, specjalista ds. zwiększenia widoczności ekonomii społecznej. – To jest przedsiębiorstwo, które wytwarza zysk, ale równocześnie musi myśleć o tym, żeby jego pracownikom było coraz lepiej. Ważna jest reintegracja, czyli danie możliwość drugiemu człowiekowi rozpoczęcia swojego życia na nowo.

Poznań i cała Wielkopolska może poszczycić się największą ilością przedsiębiorstw społecznych w Polsce, z czego dumna jest Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, która uczestniczyła w konferencji.
– W Poznaniu bardzo mocno rozwija się ekonomia społeczna, czyli duże firmy wspierające środowiska najsłabsze – zaznacza zastępczyni prezydenta. – Chcemy, aby Poznań był otwarty dla mieszkańców, żeby ludziom żyło się tutaj dobrze. A żyć dobrze to znaczy pomagać sobie, wspierać i integrować się społecznie.

UMP, el


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar