Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Przestępcy sprzedają nieruchomości do których nie mają praw. Udało się już udaremnić sześć takich przestępstw!

W ostatnich tygodniach na terenie Wielkopolski, a szczególnie w Poznaniu, doszło do wielu prób sprzedaży nieruchomości przez przestępców posługujących się sfałszowanymi dokumentami. Dzięki czujności notariuszy, a także dzięki dobrej współpracy z Policją i Prokuraturą, udało się udaremnić co najmniej 6 takich przestępstw.

W efekcie dotychczas aresztowane zostały 3 osoby. Notariusze ostrzegają przed podejrzanymi ofertami sprzedaży nieruchomości i zalecają szczególną ostrożność przy transakcjach.

W tego typu przestępstwach można stracić wiele tysięcy złotych, a w najgorszym przypadku nawet dorobek całego życia. Mechanizm procederu jest następujący: najczęściej oszuści upatrują niezabudowaną lub opuszczoną nieruchomość, a dzięki danym uzyskanym lub wykradzionym z bazy ksiąg wieczystych i ewidencji gruntów, uzyskują informacje o stanie prawnym nieruchomości i ich właścicielach. W dalszej kolejności przestępcy ogłaszają na popularnych portalach internetowych oferty sprzedaży nieruchomości w atrakcyjnych cenach, wobec czego szybko znajdują się chętni klienci, którzy wpłacają opłaty rezerwacyjne lub zaliczki.

Następnie fałszywy sprzedający i prawdziwy kupujący udają się do notariusza chcąc zawrzeć umowę sprzedaży. Przestępcy posługują się podrobionymi dowodami osobistymi lub tak zwanymi „kolekcjonerskimi dowodami osobistymi”, zawierającymi dane prawdziwych właścicieli i nieznacznie różniącymi się od oryginalnych dokumentów. Zdarzają się też podrobienia aktów notarialnych, co jest trudne do wykrycia przez osoby niebędące notariuszami. Cechą charakterystyczną jest, że przestępcy żądają zapłaty ceny gotówką, i to nawet kilkuset tysięcy złotych. To też powinno wzbudzić wzmożoną czujność potencjalnego nabywcy. Notariusze zwracali na to uwagę zalecając zapłatę przelewem lub przez bezpieczny depozyt notarialny.

– Podkreślenia wymaga profesjonalne podejście notariuszy, którzy wykrywali i natychmiast zgłaszali podejrzane transakcje organom ścigania. Pozytywnym aspektem jest dobra współpraca z funkcjonariuszami Policji i Prokuratury, którzy szybko reagowali i dokonywali zatrzymania przestępców nawet na gorącym uczynku – mówi notariusz dr Andrzej Rataj, Prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Chcąc przeciwdziałać przestępczym praktykom, notariusze podjęli ostatnio ścisłą współpracę z prokuratorami oraz policjantami. W ramach tych działań przeprowadzone zostały między innymi wspólne konsultacje z Prokuratorem Regionalnym Maciejem Maćkowiakiem ze współpracownikami oraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu inspektorem Piotrem Mąką ze współpracownikami.

– Dotychczas kilku przestępców zostało zatrzymanych, a trzech z nich aresztowanych. Jednak inni członkowie grupy przestępczej nadal są na wolności i mogą kontynuować swoje działania. Dlatego ostrzegamy wszystkich i zalecamy szczególną ostrożność – podkreśla notariusz Michał Wieczorek rzecznik prasowy Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Do sprzedaży nieruchomości niezbędne jest uzyskanie dokumentów z kilku urzędów. Niestety w ostatnim czasie przestępcy nie tylko podrabiają lub przerabiają te dokumenty, ale również wyłudzają oryginalne urzędowe dokumenty.

– Do przeprowadzenia transakcji sprzedaży nieruchomości potrzebna jest wiedza specjalistyczna, i to nie tylko ze sfery prawnej, ale również w zakresie rozpoznawania dokumentów tożsamości, fałszerstwa dokumentów oraz zasad postępowania z osobami zachowującymi się w podejrzany sposób. Notariusze, mając każdego dnia do czynienia z dokumentami, potrafią w większym zakresie niż klienci rozpoznać autentyczność dokumentów. W celu jeszcze większego zabezpieczenia społeczeństwa przed ryzykiem utraty majątku, zwiększamy poziom naszej profesjonalnej wiedzy przez odpowiednie szkolenia i warsztaty praktyczne, również ze specjalistami z Prokuratury i Policji – informuje notariusz dr Andrzej Rataj Prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Autor: mat. pras. / op. AS

Strona głównaPoznańPrzestępcy sprzedają nieruchomości do których nie mają praw. Udało się już udaremnić...