Strona główna Blog Strona 2200

100 lat Razem – Festiwal Uniwersytetu Poznańskiego (zdjęcia)

0
Za nami pierwszy dzień festiwalu upamiętniającego założenie Uniwersytetu Poznańskiego. Zobacz zdjęcia z koncertów!

W czasie pierwszego dnia na Placu Adama Mickiewicza wystąpili: formacja Live Wires, zespół Sonbird oraz gwiazda wieczoru Lady Pank. Koncertom towarzyszą dodatkowe atrakcje, zaczynając od warsztatów pierwszej pomocy, przez gimnastykę, pokazy po strefę gastronomiczną.

Szorowanie Św. Marcina, co zrobić, żeby na najważniejszej poznańskiej ulicy było czysto?

0
Nie tylko mieszkańcy Św. Marcina, ale wszyscy poznaniacy z niecierpliwością oczekiwali końca kosztownej rewitalizacji głównej ulicy swojego miasta.

W sieci internetowej wielokrotnie dyskutowano na temat dobrych stron, ale też mankamentów przeprowadzonych prac. Staromiejscy radni liczą na pozytywne efekty inwestycji, ale w uchwale zwracają też uwagę na problemy z nową nawierzchnią i apelują o wyższe standardy materiału brukarskiego na kolejnych fragmentach odnawianego traktu.

– Marzy nam się by ulica na powrót stała się dla wszystkich atrakcyjna i zaczęła tętnić życiem. Nie wszystko jednak wypadło tak, jak zostało zaplanowane lub tak jak powinno to być zgodnie z zasadami sztuki budowlanej – mówi Maria Stachowiak – Krzyżaniak, staromiejska radna i mieszkanka Św. Marcina.

Zatwierdzony projekt modernizacji ul. Św. Marcin przewidywał nawierzchnię wykonaną z wysokiej jakości granitu. Niestety pomimo ogromnych kosztów inwestycji granit został zastąpiony kostką betonową, w którą bardzo łatwo wnikają wszelkie nieczystości. Dokładne usunięcie zanieczyszczeń często bywa niemożliwe i posadzka na trwałe pozostaje brudna.

Nawierzchnia ulicy kilkanaście tygodni po otwarciu wygląda fatalnie, posadzka jest cała w plamach najróżniejszego pochodzenia. Wiadomo, że chodniki zabrudzane są przez ich użytkowników, ale należy stosować takie materiały, które umożliwiają wysokie standardy czystości.

– Rzecz w tym, żeby nawierzchnie reprezentacyjnych traktów, a takim ma się stać Św. Marcin, wykonywane były z dobrych i od wieków stosowanych nawierzchni kamiennych, które można łatwiej i taniej utrzymywać w czystości, a ponadto lepiej się prezentują – komentuje Andrzej Rataj, miejski radny i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Kolejny problem to piasek, którym zostały wypełnione szczeliny w posadzce ułożonej z drobnych elementów i który niestety jest wymywany lub wywiewany, przez co powstają ubytki. Istnieje obawa, że jeśli nie będzie na bieżąco uzupełniany, zaczną wypadać poszczególne płytki, a wówczas bardzo szybko może obluzować się część nawierzchni.

– Należy zatem zabezpieczać w budżecie Miasta stosowne kwoty na regularne mycie całej ul. Św. Marcin oraz dbanie o elementy wyposażenia, doraźne opróżnianie popielniczek będących integralną częścią koszy na śmieci oraz systematyczne uzupełnianie wymywanego piasku. Niestety różne zaniechania na etapie inwestycji, będą skutkować wysokimi kosztami utrzymania przez wiele kolejnych lat – mówi radna Maria Stachowiak – Krzyżaniak.

– Zarząd Dróg Miejskich na mechaniczne mycie i polewanie ulic w 2019 roku na Starym Mieście przeznaczył 742 tys. Święty Marcin, będący obecnie w centrum zainteresowania władz, do końca roku szorowany będzie aż ośmiokrotnie a podatników kosztowało to będzie 252 tys. zł. Dobrze byłoby jednak zadbać także o inne ulice staromiejskie, zwłaszcza w rejonie Starego Rynku, odwiedzane każdego dnia przez tysiące turystów – informuje Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Władze miasta w najbliższych miesiącach planują konsultacje i rozpoczęcie prac rewaloryzacyjnych na kolejnych odcinkach Św. Marcina. Warto więc biorąc pod uwagę wysokie koszty czyszczenie nawierzchni i niestety niekonieczne zadowalający efekt, wziąć pod uwagę jakość zastosowanego materiału brukarskiego. W ostatecznym efekcie całkowite koszty wykonania i utrzymania ulicy mogą być niższe dla miejskiego budżetu.

Autor: ROSM

Poznań: Zmiany w komunikacji miejskiej. Kilka linii tymczasowo zmieni trasy

0
ZTM informuje, że w dniach od 8 do 20 czerwca zamknięty będzie przejazd kolejowy w rejonie ulicy Psarskie. W związku z tym linia autobusowa nr 195 zostanie skrócona, wprowadzone zostaną również korekty w kursowaniu linii nr 186, 833 i 834.

Zgodnie z informacjami wykonawcy przebudowy linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Rokietnica, w sobotę 8 czerwca o godz. 6:00 zamknięty zostanie przejazd kolejowy w ciągu ul. Psarskie. Na czas prac umożliwiono przejście pieszym przez zamknięty przejazd oraz wyznaczono objazd ulicami: Słupską, Dąbrowskiego, Lutycką i Koszalińską.

Ustawione zostaną tablice informujące o zamknięciu i objeździe. Zaplanowany etap prac, realizowanych na zlecenie PKP PLK S.A., powinien zakończyć się do godz. 5:00 dnia 20 czerwca.

W związku z zamknięciem przejazdu, we wskazanych wyżej dniach konieczne będzie skrócenie trasy linii nr 195 – autobusy nie będą dojeżdżać do Kiekrza, lecz tylko do Strzeszynka.

Aby ułatwić mieszkańcom rejonu podróżowanie komunikacją miejską równocześnie wprowadzone zostaną zmiany w trasach linii nr 186, 833 i 834.

Na wszystkich kursach (a nie – jak dotąd – tylko wyznaczonych) autobusy linii nr 186 i 834 będą wjeżdżać na pętlę Psarskie Przejazd Kolejowy. Do pętli będą także dojeżdżać autobusy linii nr 833 (które następnie będą kontynuować jazdę po stałej trasie).

Jednocześnie z użytkowania wyłączone zostaną przystanki: Psarskie i Koszalińska n/ż.

Autor: ZTM / UMP op. AS

 

Poznań na weekend. Co robić w Poznaniu w weekend?

0
Koncerty, festiwal, jarmark i wielkie otwarcie Kina Muza. Zobacz co ciekawego można robić w Poznaniu w nadchodzący weekend.
Halo Ziemia w KontenerART *** The Far East, The Far South
7 czerwca @ 18:00 – 8 czerwca @ 02:00

DJ Empe prezentuje world music w swoich radiowych audycjach w poznańskim eterze. Po zachodzie słońca wchodzi do klubów i na festiwalowe sceny aby dostarczać tam solidne dawki imprezowego worldbeatu. W ramach autorskiego projektu „Halo Ziemia!” bezkompromisowo miksuje balkanbeat, elektro tzigane, nuevo flamenco, afro-cubano, reggaeton, bhangrę, kolumbijską cumbię, bułgarską czałgę, rumuńskie manele, a nawet etno rap i kuduro. Do tego wszystkiego dokłada klasyczne tematy folk ubrane w klubowe szaty.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

100 lat razem! – Festiwal Jubileuszowy dla Miasta i Regionu
7 czerwca @ 19:00 – 8 czerwca @ 23:59

Festiwal “100 lat razem” został zorganizowany przez cztery uczelnie, które w przeszłości wchodziły w skład Uniwersytetu Poznańskiego (UAM, AWF, UP, UM), żeby uczcić przypadającą w tym roku 100. rocznicę jego powstania. Na scenie zobaczymy m.in. Lady Pank. Zobacz program wydarzeń! 

Wirtuozi XXI wieku – koncert

W programie piątkowego koncertu w Filharmonii Poznańskiej koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edvarda Griega oraz II Symfonia e-moll op. 27 Siergieja Rachmaninowa. Na scenie pojawi się Michail Lifits – wybitny pianista młodego pokolenia, a całością dyrygował będzie mistrz batuty Eiji Oue.

Godz. 19, Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Bilety na koncert w cenie 55/50 zł (VIP), 40/35 zł (I m.), 30/25 zł (II m.) oraz 15 zł (wejściówki).

Jarmark Świętojański 2019 Official
8 czerwca @ 09:00 – 20:00

Koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i przede wszystkim prawie sto kramów, stoisk i domków targowych. 8 czerwca rozpocznie się 44. już Jarmark Świętojański.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Kampus Morasko – spacer na Stulecie
8 czerwca @ 12:00 – 14:00

Sto lat temu powstała Wszechnica Piastowska, późniejszy Uniwersytet Poznański. Swoje początki wywodzą z niego czołowe poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego. Zapraszamy do udziału w spacerach po budynkach uniwersyteckich: podróży w czasie i przestrzeni z fascynującą historią ludzi i miejsc w tle.

Szczegóły są tutaj.

Piknik – otwarcie molo nad Rusałką
8 czerwca @ 12:00 – 15:30

Dla wszystkich, którzy tego dnia zawitają na kąpielisko Rusałka przygotowujemy moc atrakcji:
– bezpłatne szkolenie z pływania na deskach SUP
– możliwość bezpłatnej przejażdżki rowerem wodnym
– malowanie twarzy, bańki i animacje dla dzieci
– przedstawienie dla dzieci rodziców “Bajka o myszkach co się bawić chciały”

Szczegóły tutaj.

Wieczór Indii w KontenerART
8 czerwca @ 17:00 – 21:00

17.00 – 17.15 Otwarcie programu
17.15 – 17.45 Koncert akustyczny Folk bhajan
17.45 – 18.00 Taniec indyjski
18.00 – 18.10 Pokaz Hatha Yogi
18.10 – 18.40 Mantra Jam Session – Kirtan Zone;
18.40 – 19.10 Mistyczna podróż z Mantrami
19.10 – 19.25 Taniec indyjski
19.25 – 20.00 Bhajan
20.00 – 21.00 Koncert rockowy z mantrami – Kirtan Zone

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Otwarcie Kina Muza w Poznaniu | 8 czerwca 2019 r.
8 czerwca @ 18:00 – 23:30

8 czerwca (sobota) otwieramy Kino Muza w Poznaniu tytułami:

“OBCY – 8. PASAŻER NOSTROMO”
„FANTASTYCZNY PAN LIS”
“KIEDY HARRY POZNAŁ SALLY”
“ZABÓJCZE RYJÓWKI”

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj. A relację z nowo otwartego Kina Muza mamy tutaj!

Sell Off- wyprzedaż szafy
9 czerwca @ 12:00 – 16:00

12.00-16.00 FoodHall Poznań

Każdy z nas doskonale zna problem nienoszonych już przez nas ciuchów. Odkładamy je na “czarną godzinę”, która nigdy nie nadchodzi a miejsca w szafach zaczyna po prostu brakować. Irytujące? I to jak!!! Nas też ta sytuacja denerwuje, dlatego postanowiliśmy wyjść nam wszystkim na przeciw i zorganizować nową przestrzeń, gdzie wymienisz, sprzedaż lub upolujesz ciuchy, buty oraz dodatki. Brzmi dobrze? Zabieraj się zatem za porządki i zdecyduj, czy chcesz swoje ciuszki wymienić na inne, czy też co nieco na nich zarobić.

Szczegóły tutaj.

KontenerART Residents ~ sezon na przyjemności ~
9 czerwca @ 16:00 – 23:00

Rozpoczynamy sezon na przyjemności przy akompaniamencie lokalnych rezydentów. W trakcie tegorocznego cyklu na naszej plaży zagra kilkunastu twórców, dj, muzyków z różnych bajek i klimatów. Łączy nas jedno ~ potrzeba przyjemności. Pozytywne wibracje ~ fale dźwięku będą miotać naszymi wydmami.
Rozkosznie, na relaksie, bez ciśnienia…

Szczegóły tutaj.

Wino we krwi | Kino&Wino
9 czerwca @ 18:30 – 20:45

Wydarzenie zapowiada nowy cykl w Kino Muza w Poznaniu realizowany z Fundacją SPOT. Każde spotkanie stanowi połączenie seansu filmowego o tematyce winiarskiej i kulinarnej, z prelekcją ludzi profesjonalnie lub hobbistycznie zajmujących się winem.

Szczegóły tutaj.

Rafał Jędrzejczyk z zespołem – recital kabaretowy
9 czerwca @ 20:00 – 23:00

Wieczór w niebanalnej i rozrywkowej atmosferze, podczas którego klub wypełnią dźwięki przebojów kompozytorów słynnego polskiego ośrodka kabaretowego w brawurowym wykonaniu słowno-muzycznym. Zabrzmią kompozycje Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, Stanisława Radwana, Jana Kantego Pawluśkiewicz.

Więcej informacji tutaj.

Matrix – 20 lat od premiery | Pokaz specjalny w Kinie Muza
9 czerwca @ 21:00 – 23:30

24 marca 2019 roku, minęło dokładnie 20 lat od światowej premiery filmu “MATRIX” sióstr Wachowskich. Film, który powstał na podstawie ich własnego scenariusza, pełen jest nowatorskich efektów specjalnych, które zrewolucjonizowały kino. Mijające lata sprawiły, że stał się obrazem kultowym, który na trwałe zapisał się z historii kinematografii. Pozostawiamy Wam decyzję, czy wybierzecie niebieską pigułkę i zostaniecie 9 czerwca w domu, czy zdecydujecie się na czerwoną pigułkę i wybierzecie się razem z nami do filmowej krainy czarów, pełnej zerojedynkowych kodów, świetnej ścieżki dźwiękowej, wybuchów, prekursorskiego zastosowania efektu bullet-time, czarnych okularów i skórzanych płaszczy. Ekranowa walka z przyszłością nadal trwa i wygląda obecnie równie zjawiskowo, co dwie dekady temu.

Szczegóły można znaleźć tutaj.

Zachęcamy również do zapoznania się z wszystkimi wydarzeniami, które są dostępne w naszym kalendarium (kliknij!).

Autor: mat. pras. / UMP op. AS

Robert Graf dyrektorem sportowym Warty Poznań

0
Robert Graf podpisał 2-letnią umowę z Wartą Poznań i został nowym dyrektorem sportowym klubu. Zastąpił na tym stanowisku Dawida Frąckowiaka, który po sezonie wrócił do Mieszka Gniezno.

– Przyjąłem propozycję Warty Poznań, ponieważ podoba mi się wizja budowy klubu, którą przedstawił mi właściciel Warty, Bartłomiej Farjaszewski. Chcę uczestniczyć w projekcie postawienia na nogi tego zasłużonego dla polskiej piłki klubu i przywrócenia mu należnego miejsca w kraju – mówi Robert Graf, który przez ostatni rok pracował jako dyrektor sportowy w Olimpii Grudziądz. To zespół, który wywalczył awans do Fortuna 1. Ligi i będzie w nowym sezonie rywalem „Zielonych”.

– Mam podobne spojrzenie na piłkę, co władze Warty Poznań. W miarę możliwości i rozsądnie będziemy stawiali na młodzież w pierwszym zespole „Zielonych”. Nie będziemy też zapominali o tym, żeby nadal budować lokalną tożsamość klubu – zapowiada nowy dyrektor sportowy Dumy Wildy.

Robert Graf ma 39 lat, jest wrocławianinem. Zanim objął stanowisko dyrektora sportowego Olimpii Grudziądz, był m.in. menedżerem Akademii Lechii Gdańsk, pracował w Polskim Związku Piłki Nożnej w zespole odpowiedzialnym za program Grassroots, a także szkolił zespoły młodzieżowe Śląska Wrocław.

Na zdjęciu Robert Graf, fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań

Kino Muza wraca do starej siedziby. Trzy sale kinowe, taras i… neony

0
Kino Muza powróciło do swojej siedziby po prawie rocznym remoncie. I to w jakim stylu!

Trzy sale kinowe, efektowny taras i dużo… neonów. Tak w skrócie można opisać Kino Muza w nowej odsłonie. Efektownie wyremontowane pomieszczenia przykuwają uwagę, a samo kino zostało zgrabnie przystosowane do obecnych standardów, jednocześnie zachowując swój lokalny klimat.

Różnorodność sal kinowych sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz tradycyjnej dużej kinowej sali, powstały też dwie mniejsze. Każda z nich ma swój unikalny styl i może przyciągać. Osoby „duże” powinny jednak zdecydować się na skorzystanie z mniejszych sal kinowych. W głównej sali niestety nie pomyślano podczas remontu o osobach wysokich, czego efektem są krzesła umieszczone zbyt blisko siebie. Dla niskich osób nie powinno to stanowić problemu, ale osoby mające powyżej 185 cm szybko poczują się jak w starych autobusach PKS.

Pomijając jednak pewien dyskomfort na głównej sali, kino swoim stylem olśniewa. Wnętrze zostało pomysłowo zaaranżowane, a całość dopełniają świecące neony. Ich jest naprawdę sporo. Oprócz kilku efektownych konstrukcji, charakterystyczną poświatę zyskały również wiszące na ścianach plakaty i kadry ze starych filmów oraz seriali.

Rekordowo niskie bezrobocie. Wielkopolska liderem!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało najnowsze dane dotyczące bezrobocia. W Wielkopolsce problem praktycznie nie występuje.

W żadnym z województw bezrobocie nie przekroczyło 10%, a średnia dla całej Polski to 5,4%. Jak podkreśla Bożena Borys-Szopa, nowa minister, są to najlepsze wyniki od 1990 roku. – Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia odnotowano we wrześniu 1990 roku. Wynosiła ona wówczas 5%. Stopa bezrobocia w maju była o około 0,7% niższa niż rok temu. Niewątpliwie podkreślenia wymaga fakt, że począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia nie był w maju niższy, niż w maju tego roku.

Najwyższe bezrobocie zanotowano w województwie warmińsko-mazurskim. Wyniosło tam ono 9,2%. Najniższe bezrobocie, tradycyjnie, jest w Wielkopolsce, gdzie wynosi tylko 2,9%. W całym województwie zarejestrowanych jest 48,1 tys. bezrobotnych.

Poznań: Noc Marzeń w Nowym Zoo

0
Zwiedzanie z przewodnikiem, wyprawa kolejka i poczęstunek w Wiosce Afrykańskiej – a wszystko to dla niepełnosprawnych dzieci. Poznańskie zoo 7 czerwca zaprasza na Noc Marzeń!

Noc Marzeń w Zoo to – jak wyjaśnia Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa zoo – międzynarodowa inicjatywa w ogrodach zoologicznych na całym świecie (pierwsza odbyła się w 1996r w Rotterdamie) aby zapewnić niezapomniane wrażenia z wizyty w zoo dla wyjątkowo ważnych gości – dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami.

– Rozpoczynamy o godz. 18.00 przy wejściu do Nowego Zoo – opowiada Małgorzata Chodyła. – Przywitamy się
i podzielimy się na grupy. Każda z grup będzie oprowadzana przez naszych dydaktyków i opiekunów zwierząt. Do dyspozycji gości będą kursujące po naszym terenie kolejki. Zwiedzanie zakończy poczęstunek w restauracji Wioska Afrykańska (przy wybiegu słoni).

To oczywiście nie koniec atrakcji. Na łące zostanie rozpalone ognisko, przy którym będzie można posiedzieć i posłuchać przeróżnych opowieści, oczywiście głównie o zwierzętach. A każdy z uczestników Nocy Marzeń otrzyma pamiątkową pocztówkę. Zabawa potrwa do godziny 21.00.

W tym roku na Noc Marzeń zarejestrowało się ok 400 gości.

Szukamy skarbów w… powiecie poznańskim!

0
„Na tropie skarbów” – grę terenową pod tym tytułem proponuje wszystkim podróżnikom powiat poznański. Zabawa rusza 7 czerwca, a skarbów na pewno nie zabraknie!

Gra terenowa, czyli quest, to nic innego, jak połączenie turystyki z zagadkami, które mogą być doskonałym sposobem zwiedzania urokliwych miejsc. W zabawie nie ma ograniczeń wiekowych. Potrzebne są za to zapał, chęci i sporo animuszu. Przyda się też wyobraźnia oraz zamiłowanie do logicznego myślenia. Na najbardziej wytrwałych detektywów czekają wspaniała zabawa i upominki.

Zasady są proste. Należy poszukać ukrytego na terenie powiatu symbolicznego skarbu – pieczęci. Drogę wskazują zadania i zagadki umieszczone z rymowanymi podpowiedziami i specjalną mapą. Zadaniem uczestników akcji „Na tropie skarbów” jest przejście sześciu dowolnych tras questów na terenie powiatu poznańskiego (z wyłączeniem Poznania). Potwierdzeniem przejścia trasy jest odcisk pieczęci na ulotce questowej oraz na specjalnej Karcie Przygody. Można je otrzymać na stoisku powiatu poznańskiego podczas imprez plenerowych, w punktach informacji turystycznej w Poznaniu, Mosinie, Pobiedziskach lub Puszczykowie. Zarówno karty questów, jak i Karty Przygody dostępne są także do wydruku na stronie powiatu.

– Gry terenowe są sympatycznym sposobem promocji naszego powiatu, prezentują jego dziedzictwo, kulturę, przyrodę także historię. Są atrakcyjne, gwarantują dobrą zabawę i stanowią świetną formę edukacji, ale i spędzenia wolnego czasu – zachęca Jan Grabkowski, starosta poznański.

Po zebraniu sześciu pieczęci trzeba się wybrać do siedziby Starostwa Powiatowego w Poznaniu lub do wyżej wymienionych punktów informacji turystycznej po odbiór specjalnego upominku od TRAMPka i TeniSówki – maskotek powiatu poznańskiego.
– Questy to świetna propozycja na aktywny weekend. Trasy części z nich rozpoczynają się na dworcach kolejowych, co pozwala połączyć zabawę z wycieczką Poznańską Koleją Metropolitalną. Poszukiwanie turystycznych „skarbów” przynosi sporo frajdy, pozwalając niejako przy okazji odkryć sekrety i tajemnice miejscowości wokół Poznania – mówi Jan Mazurczak, prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Akcja „Na tropie skarbów” została zorganizowana przez powiat poznański i Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Kolejami Wielkopolskimi.
– W naszej zabawie nie ma ograniczeń wiekowych. Potrzebne są za to zapał, chęci i sporo animuszu. Przyda się też wyobraźnia oraz zamiłowanie do logicznego myślenia. Ostrzegam: to wciąga! – śmieje się Aleksandra Warczyńska, autorka i popularyzatorka questów z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Poznań: Neon nad kinem Muza już świeci!

0
Oficjalne otwarcie zaplanowano na dzisiaj, ale neon zabłysnął pierwszy raz już wczoraj. Kultowe kino wraca do swojej starej siedziby!

Nowy neon Muzy ma nawiązywać wyglądem do oryginału. Pierwszy raz został rozświetlony wczoraj o godz. 22. To mała zapowiedź powrotu kina do swojej, odremontowanej, siedziby. Dzisiaj ma nastąpić oficjalne otwarcie, podczas którego budynek zostanie pokazany m.in. dziennikarzom, a od jutra z Muzy będą mogli korzystać poznaniacy!

fot. Sławek Wąchała

Manufaktura Obrazów, czyli nowa galeria na Garbarach

0
Wystawą prac Katarzyny Chlebowskiej z cyklu (O)presja zainaugurowała swoją działalność nowa galeria – Manufaktura Obrazów. Mieści się w budynku przy Garbarach 47 na pierwszym piętrze.

Mottem galerii jest – jak powiedzieli na otwarciu jej twórcy – jest: „fotografia to za mało”. Będą tu więc prezentowane nie tylko obrazy o bogatej treści, ale i doskonałej jakości technicznej. Chodzi o to, by ludzie je kupowali, by ich przekonać, że lepiej mieć w domu oryginalne dzieło sztuki niż wielkonakładowy plakat.

Nieprzypadkowo galerię otworzyła wystawa prac Katarzyny Chlebowskiej, jej ubiegłoroczny dyplom, który – jak powiedziała autorka na otwarciu, musiał swoje odczekać i właśnie „wyszedł z szafy”. Seria prezentowanych przez nią zdjęć doskonale odpowiada wszystkim kryteriom Manufaktury Obrazów. Projekt Katarzyny Chlebowskiej porusza temat przymusu odgrywania ról społecznych i kulturowych, jakie narzuca nam tradycja. Przymusu – bo stereotypy rządzące społeczeństwem sprawiają, że jednostki są wtłaczane w przypisane im schematy bez względu na to, czy tego chcą i czy to zgadza się z ich osobowością, planami i sposobem widzenia świata. Przymus i wtłaczanie w schematy zaczyna się bardzo wcześnie, bo już w domu rodzinnym, a później towarzyszy nam przez całe życie. Katarzyna Chlebowska zaplanowała swój cykl jako zbiór obrazów – ostrzeżeń, które skłaniają do zastanowienia się nad sobą i nad przymusem, któremu ulegamy często nie zdając sobie nawet sprawy z faktu, że wtłoczono nas w ramy, które niekoniecznie nam pasują.

– To martwe natury inspirowane moimi osobistymi doświadczeniami, przekonaniami na temat wychodzenia z opresji – mówiła Katarzyna Chlebowska. – Ale oczywiście można je też traktować po prostu jako estetyczną całość, przyjemną dla oka…

Lilia Łada, fot. L. Łada, mat. pras.

Jarmark Świętojański: to już w sobotę!

0
Koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i przede wszystkim prawie sto kramów, stoisk i domków targowych. 8 czerwca rozpocznie się 44. już Jarmark Świętojański.

8 czerwca w samo południe Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, przekaże rzemieślnikom klucze do miasta i oficjalnie rozpocznie jarmark. Po otwarciu starsi widzowie będą mogli obejrzeć widowisko, do którego inspiracji dostarczyły żywioły, a najmłodsi udać się do Strefy Gier i Zabaw, gdzie będą mogli zagrać w gry w rozmiarze XXL (pojawią się m.in. wielkie szachy czy drewniane klocki z gry Jenga). Weekend otwarcia to jednak dopiero początek.

– W każdy piątek na dzieci czekają spotkania z legendami poznańskimi, spektakl teatralny i warsztaty tematyczne – opowiada Anna Dorna, prezes Fundacji Flow Art. – W programie nie zabraknie też tradycyjnej akcji „Bajkowy Rynek – Poznań czyta dzieciom”. We wszystkie niedziele dzieciom czytać będą znani i lubiani poznaniacy. Po każdym takim spotkaniu na najmłodszych czeka spektakl teatralny nawiązujący do tematu książki.

W weekendy na Starym Rynku można będzie spotkać się z Miłosławą i Miłosławem, wziąć udział w warsztatach średniowiecznej kaligrafii i plecenia wianków, a także zobaczyć interesujące pokazy, np. dawnych sztuk walki czy rzeźbienia w drewnie. Na Starym Rynku, od strony ul. Woźnej, stanie scena, na której będą odbywać się koncerty i występy.

– Tradycyjnie 15 i 16 czerwca wspierać będziemy Hospicjum Palium i Fundację Bread of Life – wylicza Anna Dorna.- Natomiast sobota, 22 czerwca będzie Dniem Tradycji. Na scenie przy ul. Woźnej wystąpi Kapela Zza Winkla, można będzie posłuchać wierszy w gwarze poznańskiej oraz zobaczyć pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim. W ostatni dzień jarmarku poznaniacy zobaczą widowisko „Noc Kupały” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy.

Tak jak w latach ubiegłych, na Starym Rynku można będzie spotkać artystów, rękodzielników i rzemieślników z różnych regionów Polski i zagranicy. Drewniane domki handlowe zapełnią się unikatowymi wyrobami, takimi jak: biżuteria z bursztynu, ozdoby z naturalnych kwiatów, odzież oraz galanteria z Indii i Nepalu, dodatki z wełny i jedwabiu, sukienki, szale, kapelusze, ręcznie szyte notesy, unikatowa biżuteria hand- made w stylu retro, rękodzielnicze artykuły wyposażenia wnętrz i wiele innych. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy dobrej kuchni. Na Starym Rynku będą mogli skosztować zarówno lokalnych i regionalnych smakołyków, jak i potraw z najodleglejszych stron Europy.

– Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy – zwraca uwagę Iwona Rafińska, prezes firmy Targowiska, organizatora imprezy. – Domki zapełnią się obfitością słodyczy z Turcji i Grecji. Smakosze rodzimych produktów znajdą na jarmarku tradycyjne podlaskie wędliny, poznańskie rogale Świętomarcińskie, miody z wielkopolskich i sandomierskich pasiek i inne wyroby pszczele. Na stoiskach pojawią się także naturalne kosmetyki z małych rodzinnych manufaktur, przetwory owocowe z ekologicznych upraw oraz oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki.

Na Starym Rynku spotkać będzie można także liczne grupy kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami, którzy zaprezentują poznaniakom swoje kolekcje.
– Sądzimy, że tegoroczna oferta zainteresuje nie tylko mieszkańców miasta, ale też turystów. Wszystkich serdecznie zapraszamy – podsumowuje Iwona Rafińska.

Impreza rusza już w sobotę i potrwa do 23 czerwca. Stoiska handlowe będą czynne codziennie już od godziny 10:00 do godziny 21:00 lub do „ostatniego” klienta. Dokładny program jarmarku znajduje się tutaj.

UMP, el

PeWuKa na konferencji naukowej

0
Słynna wystawa będąca dumną prezentacją dorobku zmartwychwstałej Rzeczypospolitej doczekała się specjalnej konferencji naukowej. Zorganizowanej oczywiście na MTP.

Konferencja „Powszechna Wystawa Krajowa 1929 – obszary znaczeń” rozpoczęła się 6 czerwca, a otworzył ją Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Przez dwa dni profesorowie, architekci i studenci będą rozmawiać o związanych z nią osiągnięciach architektonicznych i artystycznych, a także dyskutować o jej fenomenie.

Powszechna Wystawa Krajowa była prezentacją osiągnięć pierwszego dziesięciolecia II Rzeczpospolitej w dziedzinie architektury i sztuk plastycznych, a także postępu technicznego i rozwoju gospodarki. Na jej potrzeby powstało 112 obiektów ekspozycyjnych. Wzięło w niej udział blisko 1,5 tys. wystawców. W ciągu 138 dni od momentu uroczystego otwarcia (16 maja 1929 r.) do zamknięcia (30 września) wystawę zwiedziło 4,5 mln gości z kraju i zagranicy.

Przygotowaniom do PWK towarzyszyło ożywienie ruchu budowlanego. Oprócz budynków powiązanych z obszarem wystawowym takich jak: Dworzec Zachodni przy ul. Głogowskiej, hotel „Polonia” przy ul. Grunwaldzkiej, budynek PKO z kinem Bałtyk przy ul. Roosevelta, Palmiarnia i budynek mieszkalny z restauracją „Magnolia” przy parku im. T. W. Wilsona czy Miejska Szkoła Handlowa proj. Stefana Cybichowskiego przy ul. Śniadeckich, powstało także wiele innych, rozsianych po całym mieście. Przy tej okazji w całym Poznaniu zakładano kanalizację, wodociągi, sieć gazową i elektryczną. PeWuKa miała też kluczowe znaczenie dla rozwoju przestrzennego Poznania. Radykalnie zmieniła obraz architektoniczny miasta, prezentując nowe trendy projektowe oraz zdobycze międzynarodowej awangardy.

– PeWuKa to coś więcej niż tylko wystawa – mówił Jacek Jaśkowiak podczas inauguracji konferencji. – Nigdy wcześniej ani później Polska nie widziała wydarzenia zorganizowanego z takim rozmachem i na taką skalę. PeWuKa jest porównywana do współczesnych światowych wystaw EXPO i międzynarodowych kongresów. Zajęła ogromny, ponad 60-hektarowy obszar, dała impuls do dalszego rozwoju Poznania i całego kraju. PeWuKa to bardzo ważne 138 dni w historii miasta.

Prezydent podkreślił, że to właśnie PeWuCe zawdzięczamy rozkwit terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich.
– Targi Poznańskie byłyby zupełnie inne, gdyby nie PeWuKa – zgadza Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP. – Bardzo możliwe, że pozostałyby małymi, prowincjonalnymi targami albo w ogóle zniknęłyby z mapy Polski. Cały Poznań wiele zawdzięcza Powszechnej Wystawie Krajowej. Sława miasta rozniosła się wtedy po kraju i poza jego granicami.

Konferencja naukowa „Powszechna Wystawa Krajowa 1929 – obszary znaczeń” zorganizowana została przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej i Instytut Historii Sztuki UAM. Potrwa do piątku, 7 czerwca.

Wydarzenie jest częścią obchodów 90. rocznicy PeWuKi.

UMP, el

Hipodrom Wola zaprasza: 4 Foulee CSI4* Poznań

0
950 tysięcy w puli nagród w konkursach FEI i Grand Prix – IX Memoriał Macieja Frankiewicza z pulą nagród 420 tysięcy złotych. 7-9 czerwca na Hipodromie Wola odbędą się międzynarodowe zawody konne w skokach przez przeszkody 4 Foulee CSI4* Poznań.

Prestiżowe konkursy zaliczane do rankingu FEI będą rozgrywane codziennie od piątku do niedzieli. Ich zwieńczeniem będzie niedzielne Grand Prix – IX Memoriał Macieja Frankiewicza z pulą nagród 420 tysięcy złotych. Zawodnicy będą mogli powalczyć o więcej punktów do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej niż dotychczas.

– CSI4* Poznań to zawody, które jako miasto traktujemy bardzo prestiżowo. Zachęcamy mieszkańców, aby przyszli i zobaczyli zmagania zawodników – mówi Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – W tym roku można będzie podziwiać blisko 100 jeźdźców z 20 krajów na ponad 200 koniach. Mam nadzieję, że dopisze nam pogoda. Dziękuję organizatorom, a zawodnikom życzę powodzenia.

Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola jest już gotowe na przyjęcie zawodników.
– To największe wydarzenie tej rangi w Wielkopolsce – mówi Hieronim Cichy, prezes hipodromu. – Cieszymy się, że hipodrom sprostał oczekiwaniom uczestników, organizatora i mecenasa zawodów. Dzięki tej imprezie podnosimy rangę jeździectwa w naszym województwie i całej Polsce.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się zwłaszcza sobotnie popołudnie. Oprócz rywalizacji o Wielką Nagrodę Wielkopolski rozegrany zostanie widowiskowy konkurs sześciu barier. Tego dnia odbędzie się też „Bieg 4 Na Woli” (4 km biegu przełajowego i 4 km marszu Nordic Walking), który poprowadzi zawodników leśnymi ścieżkami wokół hipodromu. Sportowych emocji nie zabraknie również w pierwszym i ostatnim dniu imprezy. Oprócz zawodów w randze czterech gwiazdek, uczestnicy rywalizować będą w małej rundzie w ramach zawodów CSI1*, w rundzie dla młodych koni oraz pony.

– Poznań jest jednym z niewielu lat w Europie i na świecie, który ma dwie imprezy tak wysokiej rangi. Oprócz CSI4* Poznań jest jeszcze Cavaliada – zauważa Szymon Tarant, dyrektor zawodów. – Nasza impreza w randze 4 gwiazdek to aż 4 ważne konkursy zaliczane do światowego rankingu, na które chcę w sposób szczególny zaprosić publiczność. Stawiamy na konkursy klasyczne wysoko punktowane.

Listę startową otwierają zawodnicy światowej klasy, m.in.: amazonka Gulia Martinengo Marquet (która tydzień temu przyczyniła się do wygranej Włochów w Pucharze Narodów na CSIO5* w Rzymie), Włoch Emilio Bicocchi (który rok temu był czwarty w najtrudniejszym i najwyżej dotowanym Grand Prix świata na CSIO5* w Calgary), Abdullah Alsharbatly z Arabii Saudyjskiej (brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z 2012 roku i wicemistrz świata z 2010 roku), Michel Hendrix z Holandii (zwycięzca zeszłorocznego Pucharu Narodów na CSIO5* w Falsterbo) czy Thierry Goffinet z Belgii (trzeci w zeszłorocznym Grand Prix Poznania). Na doping poznańskiej publiczności będą mogli liczyć najlepsi polscy skoczkowie, w tym pierwsza trójka krajowego rankingu – Jarosław Skrzyczyński, Krzysztof Ludwiczak i Wojciech Wojcianiec. Nie zabraknie również przedstawicieli młodego pokolenia – utalentowanych zawodników, jak Andrzej Opłatek czy Adam Grzegorzewski.

Zawodom sportowym towarzyszy szereg dodatkowych atrakcji. Widzowie będą mogli podziwać showmana Pierre’a Fleury, uczestnika francuskiego programu „Mam Talent”. Dla najmłodszych kibiców codziennie otwarta będzie strefa dziecka, w której nie zabraknie gier i zabaw, a także przejażdżek na kucykach. W sobotę i w niedzielę każdy będzie mógł spróbować jazdy wierzchem na… wielbłądzie. Radosną atmosferę wprowadzi Orkiestra Dęta Miasta Swarzędza, a uroczyste otwarcie i dekoracja zwycięzców Grand Prix odbędzie się w asyście Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania.

Więcej informacji na temat CSI* Poznań można znaleźć na stronie wydarzenia.

UMP, el

Festiwal 100 lat razem. Zobacz program wydarzeń!

0
Już w piątek (7 czerwca) rozpocznie się dwudniowe muzyczne szaleństwo. Na scenie zobaczymy m.in. Lady Pank. Zobacz program wydarzeń!

Festiwal „100 lat razem” został zorganizowany przez cztery uczelnie, które w przeszłości wchodziły w skład Uniwersytetu Poznańskiego (UAM, AWF, UP, UM), żeby uczcić przypadającą w tym roku 100. rocznicę jego powstania.

Główna scena, na której zagrają muzyczne gwiazdy stanie na placu Mickiewicza.

W piątek (7 czerwca) zagrają na niej:

  • 19:00 – Live Wires
  • 20:30 – Sonbird
  • 22:00 – Otwarcie Festiwalu
  • 22:30 – Lady Pank

W sobotę (8 czerwca) pojawią się:

  • 19:00 – Pięć Stron Świata
  • 20:00 – Otsochodzi
  • 21:15 – Bitamina
  • 22:30 – Bass Astral x Igo

Koncerty nie są jedynymi atrakcjami jakie przygotowano na festiwal. W sobotę w parku Wieniawskiego i na parkingu przed CK Zamek powstanie strefa familijna. Na ulicy Wieniawskiego będą natomiast stały food tracki.

Zmarł Jan Karwecki, były bramkarz Lecha

0
Były bramkarz Lecha Poznań i reprezentacji Polski, Jan Karwecki, zmarł w wieku 70 lat w Krakowie.

Bramkarz był wychowankiem Włókniarza Walim. Następnie reprezentował Górnik Wałbrzych, żeby później trafić do Lecha Poznań, w którym przeżył najlepszy okres w karierze. To właśnie z „Kolejorza” udało mu się trafić do reprezentacji Polski, w której rozegrał pięć spotkań.

Po odejściu z Lecha, Jan Karwecki reprezentował jeszcze Szombierki Bytom, Wisłę Kraków oraz Cracovię. To właśnie w stolicy Małopolski postanowił zamieszkać po zakończeniu kariery. W sumie na najwyższym poziomie w Polsce rozegrał 122 spotkania.

Konin: Zaatakowała nożem swoje dzieci i chciała zabić siebie

0
Do tragicznych wydarzeń doszło w Kramsku, koło Konina. Matka zaatakowała nożem dwójkę swoich dzieci, a następnie zadała rany samej sobie. Jedno z dzieci zmarło.

Jak ustalili dziennikarze RMF FM do tragedii doszło w domu przy ulicy Kolejowej. Kobieta zaatakowała nożem dwójkę swoich dzieci, 5-miesięczne i 8-letnie, a następnie zadała rany samej sobie. Starszego z dzieci nie udało się uratować.

Matka i młodsze z dzieci są w stanie ciężkim. Obecnie przebywają w szpitalu. Policja nie chce obecnie zdradzać szczegółów śledztwa. Wiadomo, że o całej sprawie zostali poinformowani przez siostrę matki dzieci.

Źródło: RMF FM

Michał Chamera trenerem bramkarzy Lecha

0
Nowym członkiem sztabu szkoleniowego Dariusza Żurawia będzie Michał Chamera, który będzie pełnił funkcję trenera bramkarzy. – Zdecydowaliśmy się na szkoleniowca, który będzie miał dobry kontakt z naszą dosyć młodą trójką bramkarzy – mówi dyrektor sportowy Lecha Poznań, Tomasz Rząsa.

Michał Chamera w czasie kariery zawodniczej występował w wielu klubach, ale najlepiej został zapamiętany z gry w Arce Gdynia. W 2005 roku awansował z nią do ekstraklasy i to właśnie w barwach klubu, którego kibice są zaprzyjaźnieni z fanami Kolejorza, debiutował w tych rozgrywkach. Po pół roku przeszedł do Polonii Warszawa, w której zaliczył swoje ostatnie mecze na najwyższym poziomie rozgrywkowym. W trakcie gry w piłkę miał także epizod zagraniczny, kiedy bronił dostępu do bramki w duńskim Brabrand IF. Karierę piłkarską zakończył zaledwie w wieku trzydziestu lat, po czym rozpoczął pracę jako szkoleniowiec.

Na początku objął stanowisko koordynatora ds. szkolenia bramkarzy w rezerwach i młodzieżowych grupach Arki Gdynia. Następnie na ponad trzy lata wyjechał do Kataru, gdzie pełnił rolę trenera golkiperów w miejscowym klubie Muaither S.C. Początkowo występował on w drugiej lidze, jednak w czasie, kiedy pracował tam Michał Chamera awansował on do rozgrywek tamtejszej ekstraklasy. Od roku 37-latek pełnił tę samą funkcję w pierwszoligowej Bytovii Bytów. Jednym z piłkarzy bytowskiego klubu był w tym czasie były lechita, Filip Burkhardt. – Oczywiście jako piłkarz z pola nie miałem aż takiego kontaktu z Michałem Chamerą, ale na pewno mogę powiedzieć, że bramkarze byli zadowoleni z jego warsztatu i metod treningowych. U piłkarzy grających na tej pozycji wymaga bardzo dobrej gry nogami i widać było, że w treningach kładł na to nacisk – podsumowuje poznaniak.

Jednym z kluczowych elementów przy wyborze nowego trenera bramkarzy w pierwszym zespole Lecha Poznań była wcześniejsza praca za granicą oraz obycie w trenowaniu zagranicznych golkiperów. – Michał Chamera jest młodym trenerem, ale z dużym doświadczeniem. Posiada licencję UEFA Goalkeeper, czyli najwyższe wykształcenie w jego obszarze pracy. Cały czas się dokształca i aktualnie jest w trakcie obrony doktoratu na gdańskiej AWFiS – mówi dyrektor sportowy Kolejorza, Tomasz Rząsa. – Przed wyborem nowego trenera zebraliśmy sporo opinii o różnych kandydatach i najbardziej spodobała nam się właśnie kandydatura Michała Chamery. Równocześnie bardzo polecał go Wojciech Kowalewski, który obecnie pracuje z Jackiem Magierą przy reprezentacji Polski U-20. Zdecydowaliśmy się na szkoleniowca, który będzie miał dobry kontakt z naszą dosyć młodą trójką bramkarzy. Ważne dla nas jest także doświadczenie międzynarodowe, co będzie pomocne przy pracy z Mickey van der Hartem – kontynuuje.
Michał Chamera zastąpi na stanowisku trenera bramkarzy Roberta Mioduszewskiego, który pełnił tę funkcję od 2 kwietnia 2019 roku.

mat. pras.

„Tylko nie mów nikomu”. Młodzież z Gniezna solidaryzuje się z duchownymi

0
Kilka osób z Gniezna postanowiło nakręcić filmik, na którym solidaryzują się z duchownymi. Produkcja „To nasza wspólna sprawa” ma zwrócić uwagę widzów, że nie każdy ksiądz jest związany ze skandalem pedofilskim.

Film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” okazał się sensacją. Produkcję, która od początku miała pod górkę i ostatecznie została opublikowana do obejrzenia za darmo na youtubie (można zobaczyć ją tutaj) wyświetliły miliony polaków. Po filmie nastąpiła gorąca dyskusja na temat pedofilli w polskim Kościele.

To automatycznie rzutowało na obraz wszystkich duchownych. – Doświadczyłam po tym filmie od innych ludzi, że wrzucają wszystkich księży do jednego worka. Nie zgodziłam się. My ludzie młodzi, którzy na co dzień mamy do czynienia z kapłanami i z Kościołem dostrzegamy zupełnie inny obraz. Całościowy – wyjaśniła w rozmowie z Radiem Poznań Weronika Kowalczyk, jedna z autorek filmu.

Źródło: Radio Poznań