Strona główna Blog Strona 2191

Milion na wakacje od Zarządu Województwa Wielkopolski

0
Ponad 800 młodych osób spędzi atrakcyjne wakacje dzięki uchwale Zarządu Województwa Wielkopolskiego przeznaczającej 900 tysięcy złotych na sfinansowanie ich wypoczynku.

Tradycyjnie został przeprowadzony otwarty konkurs ofert – i 16 podmiotów (organizacji pozarządowych) uzyskało dofinansowanie na realizację wypoczynku wakacyjnego, połączonego z oddziaływaniem socjoterapeutycznym dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem uzależnień. Dofinansowanie odbywa się bowiem w ramach zadania „Organizacja wypoczynku wakacyjnego (w okresie wakacji letnich), połączonego z oddziaływaniem socjoterapeutycznym dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem uzależnień”.

Organizacje pozarządowe miały obowiązek zabezpieczyć minimum 10 % finansowych środków w stosunku do finansowego kosztu całkowitego. Każda organizacja pozarządowa mogła złożyć tylko jedną ofertę.

Według szacunków z wypoczynku w tym roku skorzysta ponad 800 dzieci z całej Wielkopolski. Organizacje pozarządowe zaplanowały dla nich wypoczynek nad morzem, w górach oraz nad jeziorem – z szeregiem atrakcji dodatkowych, zwiedzaniem ciekawych miejsc i zabytków oraz wycieczkami krajoznawczymi.

Mat. pras. UMWW, el

Swarzędz: Centrum Kształcenia Praktycznego zdobyło tytuł Budowy Roku 2018

Innowacyjność projektu, sprawnie przeprowadzoną budowę oraz znaczenie inwestycji dla regionu – te zalety zadecydowały o prrzyznaniu Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu przy Zespole Szkół nr 1 nagrody I stopnia i tytułu Budowy Roku 2018.

Wyróżnienie w Warszawie odebrali Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański i Romuald Najdek, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
– W powiecie od lat stawiamy na zawodowców, bo wiedza oraz umiejętności praktyczne to przepustka do lepszego świata. Nasi absolwenci nie wiedzą, czym jest bezrobocie – mówi Tomasz Łubiński. – Zdobywają zawód, uczą się języków, zdają międzynarodowe egzaminy. Część kształci się dalej, część od razu znajduje zatrudnienie. Powiat poznański od lat promuje edukację branżową. Staramy się, aby nasi uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki, czego potwierdzeniem jest swarzędzkie centrum.

CKP w Swarzędzu to nie tylko nauka w 18 supernowoczesnych pracowniach, ale także lekcje na… dachu budynku. Dzięki zamontowanym panelom fotowoltaicznym, solarom czy elektrowni wiatrowej młodzież poznaje zasady budownictwa energooszczędnego. Oprócz pracowni do nauki 30 zawodów, CKP posiada stację obsługi diagnostycznej, pracownię hotelowo-gastronomiczną – z pokojami, kuchnią i recepcją. W nowych pracowniach chętni kształcą się w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, technik informatyk, tapicer, stolarz, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik mechanik (specjalność urządzenia sterowane numerycznie CNC), elektryk.
– Niektóre pracownie mają tak nowoczesny sprzęt, że właściciele firm z pewnością mogą nam go pozazdrościć – nie ma wątpliwości Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS nr 1.

Budowa supernowoczesnego centrum, które funkcjonuje od ubiegłego roku, trwała 16 miesięcy. Inwestycja kosztowała 34 miliony złotych, z czego 18 mln zł stanowi dotacja unijna. Obiekt dostosowany jest dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z centrum, zajmującego blisko 4 tysiące metrów kwadratowych, może korzystać nawet 400 osób. Warunki zarówno do nauki zawodu, jak i zdobywania wykształcenia ogólnego sprawiają, że o jedno miejsce szkole branżowej ubiega się nawet pięciu chętnych, a w technikum trzech.
– Kształcić się w nich mogą uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, którzy uznają za konieczne podniesienie kwalifikacji w innych niż wyuczony zawodach, a także młodzież ze szkół kształcących zawodowo, chcąca podnieść kompetencje – dodaje Tomasz Łubiński. – To także oferta dla pracujących, zainteresowanych zmianą lub podniesieniem kwalifikacji oraz bezrobotnych, skierowanych do Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu przez Powiatowy Urząd Pracy w celu uzupełnienia lub nabycia niezbędnych kwalifikacji.

Konkurs „Budowa Roku” organizowany jest od wielu lat przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyróżnienie najlepiej przeprowadzonych procesów budowlanych – od organizacji i jakości robót po innowacyjność rozwiązań oraz wpływ inwestycji na otoczenie. Kapituła przygląda się zarówno projektom powstałym od zera, jak i istniejącym poddanym przebudowom.

Mat. pras.

SP, el

Konin: Będzie nowa inwestycja! Brytyjska

Podczas II Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu Handlu i Inwestycji ogłoszono, że nowa inwestycja powstanie w Koninie. I będzie to inwestycja związana z energią naturalną.

W forum wzięło udział 400 przedstawicieli polskiego i brytyjskiego biznesu, think-tanków, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego oraz sektora publicznego. Hasłem tegorocznej edycji był „Zielony wzrost”, nic więc dziwnego, że większość spotkań i dyskusji była poświęcona energii odnawialnej, jej zaletom, wadom – i kosztom upowszechniania.
– Ogłosiliśmy program Energia+, który zakłada upowszechnienie instalacji fotowoltaicznych czy mikroelektrowni wodnych tak, by mogła z nich korzystać każda rodzina, każdy samorząd i każdy przedsiębiorca – mówiła Jadwiga Emilewicz, minister.przedsiębiorczości i technologii. – Chcemy przejść na model gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest niskoemisyjna, zasobooszczędna, innowacyjna i konkurencyjna. Zielona gospodarka wzbudza zainteresowanie wśród naszych obywateli. Jest też wyraźną szansą dla biznesu.

Podczas Forum została ogłoszona inwestycja brytyjskiej firmy w Koninie. Johnson Matthey zbuduje w Koninie nowy zakład produkcyjny wytwarzający zaawansowane materiały do baterii do samochodów elektrycznych.
– To dobra wiadomość, która potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału – skomentowała minister Emilewicz. – Dowodzi też, że zmiany, które wprowadzamy, aby ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu w Polsce, są przez nich dobrze oceniane. W przypadku Johnson Matthey ta inwestycja cieszy nas również ze względu na zakres działalności: produkcję materiałów do baterii do samochodów elektrycznych. Chcemy, aby właśnie baterie i ich utylizacja były naszą polską specjalnością.

Zadeklarowana wartość nakładów inwestycyjnych to niemal miliard złotych, a liczba nowych miejsc pracy – ponad 200. Firma zobowiązała się też do współpracy z lokalnymi szkołami.

Wartość polsko-brytyjskich obrotów handlowych w 2018 r. osiągnęła rekordowy poziom 19 mld euro (wzrost o 5% r/r). W porównaniu z 2014 r. obroty towarowe wzrosły o ponad 28%. Firmy brytyjskie zainwestowały w Polsce na koniec 2017 r. ok. 9,6 mld EUR (6. miejsce wśród największych inwestorów). To 4,8% łącznej wartości kapitału zainwestowanego w Polsce. Wśród największych inwestorów znajdują się m.in.: The Royal Bank Of Scotland PLC, AVIVA Plc., Tata Steel International, AstraZeneca Rolls Royce, BP p.l.c., Shell Overseas Holdings Limited czy Tesco.

Wzrasta także liczba polskich firm inwestujących w Wielkiej Brytanii – są wśród nich krajowi czempioni, tacy jak Can-Pack, Comarch, Black Red White, Forte, Amica, Rec Global czy Colian.

Organizatorami Forum były Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie. Forum jest jedynym z głównych wydarzeń organizowanych podczas obchodów 100. rocznicy nawiązania polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych. Rząd brytyjski reprezentował Graham Stuart, minister ds. inwestycji w brytyjskim Ministerstwie Handlu Międzynarodowego.

Mat. pras., MPiT, el

Czy Poznań powinien wprowadzić kartę LGBT+?

0
Temat wprowadzenia karty LGBT+ w Poznaniu konsekwentnie wraca. Jej wprowadzenie forsują członkowie stowarzyszenia Stonewall. Przeciwko jest część radnych. Postanowiliśmy wypytać pozostałych polityków co myślą o całej sytuacji.

Pojawienie się pomysłu wprowadzenia karty LGBT+ w stolicy Wielkopolski było konsekwencją decyzji Rafała Trzaskowskiego, który zdecydował się na wprowadzenie tego dokumentu w Warszawie. Działacze Stonewall liczyli, że Poznaniu również uda się zyskać przychylność władzy do tego pomysłu. W tym celu wysłali oni list do Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. – Obowiązkiem władzy samorządowej jest opieka nad lokalną społecznością, w szczególności zaś osobami zagrożonymi dyskryminacją i wykluczeniem – argumentowali w liście dlaczego karta powinna zostać wprowadzona.

Jacek Jaśkowiak do pomysłu podszedł z dystansem i ostatecznie zdecydował się przekazać sprawę powołanemu przez niego Zespołowi ds. Polityki Równości i Różnorodności, który miał przeanalizować postulaty grupy Stonewall. W Zespole nie ma jednak zbyt wielu chętnych (często z całkowicie różnych powodów) do wprowadzenia karty, co przyznali sami działacze stowarzyszenia wspierającego LGBT+, pisząc na swoim facebooku, że “Nie ma woli politycznej”. Postanowiliśmy sprawdzić jak to jest z tą wolą polityczną wśród poznańskich polityków.

– Władze Poznania z panem prezydentem Jaśkowiakiem na czele deklarują przywiązanie do idei Poznania wolnego i otwartego na każda mieszkankę i każdego mieszkańca. Idea Wolnego Miasta Poznania by była wiarygodna potrzebuje wypełnienia treścią – zauważył Przemysław Czechanowski, z partii Razem. – Podpisanie Karty LGBT+, a więc dokumentu deklarującego wolę działania na rzecz przestrzegania poszanowania praw człowieka osób należących do mniejszości seksualnych wydawałoby się w tej sytuacji oczywistością. Niestety rządzące poznaniem Platforma Obywatelska i Nowoczesna kolejny raz udowodniły nieszczerość i fałszywość swoich deklaracji. Poznań nie jest miastem w którym szanuje się różnorodność. Nie jest miastem sprawiedliwym, w którym troszczy się o poszanowanie praw najsłabszych członków miejskiej wspólnoty. W końcu Poznań jest miastem, które pomimo szumnych deklaracji odwraca się plecami do organizacji pozarządowych. Jako Okręg Poznański Lewicy Razem podpisanie Karty LGBT+ uważamy za oczywistość wynikającą z przywiązania do idei Wolności, Równości i Demokracji. W pełni solidaryzujemy się z Grupą Stonewall, której działalność na rzecz poszanowania praw człowieka przyjmujemy z szacunkiem i uznaniem. Wzywamy rządzącą w Poznaniu Platformę Obywatelską i Nowoczesną do niezwłocznej zmiany stanowiska. Społeczeństwo jest silne i trwałe siłą swoich najsłabszych ogniw, a takimi są wszystkie mniejszości: seksualne, etniczne czy społeczne. Stosunek do mniejszości świadczy o naszym przywiązaniu do demokracji, świadczy o naszym człowieczeństwie. Poznań jeżeli ma być Wolnym Miastem musi być miastem aktywnie i realnie promującym poszanowanie praw każdej i każdego z mieszkańców, w tym także członków społeczności LGBT.

Z jego stanowiskiem nie zgadza się Krzysztof Rosenkiewicz, radny miejski z PiS. – Karta LGBT+ nie powinna być wprowadzona w Poznaniu. Środowiska lesbijek, gejów, biseksualistów, transseksualistów i innych takich grup mają swoje specyficzne problemy. Jednak Miasto podpisało już szereg kart, polityk jakości, a realne problemy pozostają, bo nie takimi deklaracjami się je rozwiązuje. Żadna karta czy uchwała nie zapewni nie tylko szczęścia i spokoju serca, ale też nie zlikwiduje stereotypów czy nie zmieni automatyczne myślenia niektórych ludzi. Poza tym podpisanie karty mogłoby spowodować uzasadnione pretensje innych grup do podobnie specjalnego zauważenia, a środowiska LGBT+ są na tyle wewnętrznie zróżnicowane, że i tak nie wszyscy będą zadowoleni. Propozycja karty stanowi bowiem, jak sami inicjatorzy przyznają, nie cel ich działania, a kolejny krok w realizacji postulatów, które zmierzają do gruntownych przewartościowań i zmian w sferze prawa, edukacji szkolnej czy kultury. Ostatecznie jednak decyzja jest wewnętrzną sprawą Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej, która ma pełnię władzy w Poznaniu i będzie decydować wedle swych politycznych zapatrywań. My natomiast będziemy się przyglądać propozycji Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn, która również zawiera wiele niedookreślonych czy życzeniowych zapisów i zaleceń, jak np. wykluczenie wszelkich stereotypów dotyczących płci czy uprzedzeń. Może to oznaczać zwyczajne wzmożenie politycznej poprawności w zakresie redagowania wszelkich tekstów, plakatów w mieście czy tego, co wystawia się w teatrach, a może oznaczać o wiele dalszą kontrolę społeczną. Jako Prawo i Sprawiedliwość będziemy w tej sprawie aktywni, mając za punkt wyjścia równą godność kobiet i mężczyzn jako osób.

Przeciwko pomysłowi wprowadzenia karty w Poznaniu jest również Młodzież Wszechpolska. – Jako Młodzież Wszechpolska jesteśmy przeciwni jakimkolwiek dodatkowym przywilejom środowisk LGBT – wyjaśnił Marek Sajdok. – Są to środowiska silnie roszczeniowe prowadzące propagandę w szkole i w mieście. Jest to propaganda silnie postępująca, co roku obserwujemy wzrost zachowań które każą społeczeństwu tolerować. A co ciekawe zawsze stawiają się na pozycji wykluczonych. Oczywiście o żadnej dyskryminacji nie ma mowy, te środowiska już są mocno uprzywilejowane. Co roku przecież organizują marsz w Poznaniu. Kilka miesięcy temu składaliśmy wniosek o uzyskanie informacji publicznej do rady miasta i dowiedzieliśmy się że miasto rocznie przekazuje kilkadziesiąt tysięcy grupie Stonewall. Środowiska LGBT mówią o swoim wykluczeniu jakby żyli w jakimś gettcie albo musieli jeździć osobnymi tramwajami. Tymczasem chodzą spokojnie po ulicach i korzystają z tych samych usług co normalni ludzie. Jestem ciekaw na jakiej zasadzie dostawaliby kartę LGBT i ile osób wyrabiałoby ją żeby mieć zniżki. Nasz przekaz jest prosty – nie dla promocji dewiacji.

– Platforma Obywatelska (partia ciepłej wody w kranie) nigdy nie była formacją stojącą w awangardzie przemian społecznych i kulturowych – podkreślił Przemysław Jakub Hinc, kandydat na prezydenta Poznania w ostatnich wyborach samorządowych z ramienia Kukiz’15. – Ale też od partii chadeckiej, zwłaszcza działającej w naszym kraju, trudno wymagać, by na swoich sztandarach niosła postulaty środowisk LGBT+. O mentalności części środowiska PO najlepiej świadczy wypowiedź jednego z posłów tej formacji, który na antenie telewizyjnej z rozbrajającą szczerością stwierdził „Z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami, to chętnie bym popatrzył” (Robert Węgrzyn 09-02-2011 – red.). Oczywiście byłoby niesprawiedliwe tak oceniać wszystkich związanych z PO, bo są tam na przykład takie osoby jak do niedawna posłanka do PE z Wielkopolski Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, ale nie dziwi postawa prezydenta Jacka Jaśkowiaka, który jako jeden z liderów PO musi brać pod uwagę zdanie swojego środowiska politycznego. Dlatego też Jacek Jaśkowiak przyparty do muru listem Grupy Stonewall nie mógł się inaczej zachować. Rozczarowanie Grupy Stonewall stanowiskiem prezydenta Poznania jest jednak moim zdaniem niezrozumiałe. Oczekiwania, że w przededniu wyborów parlamentarnych wewnętrznie niespójna PO, czy też szerzej koalicja z PSL-em i SLD, będzie w stanie zdecydować się na taki ruch jak podpisanie karty LGBT+ graniczyło z polityczną naiwnością. Prezydent Rafał Trzaskowski podpisujący swoją deklarację w Warszawie być może poprawił swój osobisty wynik, ale obwiniany jest o słabszy wynik całej Koalicji Europejskiej w majowych eurowyborach. Dlatego nie dziwi, że Prezydent Poznania licząc się z realiami politycznymi, słupkami sondaży i po prostu kierując się zwykłą kalkulacją polityczną nie jest skłonny do składania takich deklaracji. Zupełnie osobnym tematem jest Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Przyjęcie jej przez Poznań uważam, że jest szczególnie ważne teraz, zwłaszcza po wczorajszym wyroku wydanym przez nieprawidłowo obsadzony Trybunał Konstytucyjny w sprawie możliwości odmowy świadczenia usług ze względu na jakieś przekonania. To rozwiązanie jak sądzę nie usatysfakcjonuje działaczy Grupy Stonewall, ale w moim przekonaniu niedopuszczalny jest jakikolwiek zakaz dyskryminacji w dostępie do dóbr i usług. Dlatego taka karta powinna wykluczać z możliwości finansowania ze środków publicznych kogokolwiek, kto sortuje nabywców z jakiegokolwiek powodu, utrudnia lub uniemożliwia im korzystanie z usług współfinansowanych przez miasto, zwłaszcza ze względu na wiek, płeć, niepełnosprawności lub każdego innego powodu. I jednocześnie promować tych wszystkich, którzy w bieżącej działalności mogą pochwalić się pełna otwartością i równością w dostępie do świadczonych przez siebie usług i sprzedawanych towarów.

Sceptyczna wobec pomysłu grupy Stonewall jest również Konfederacja. – Moim zdaniem miasto nie powinno wprowadzać karty LGBT(RTVAGD)+, gdyż jest to narzucanie mieszkańcom konkretnej ideologii. Światopogląd jest prywatną sprawą każdego człowieka – krótko skomentował Jakub Mierzejewski, prezes poznańskiego okręgu.

Andrzej Prendke, przewodniczący krajowy Młodych Nowoczesnych (wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej / Europejskiej) zauważył natomiast, że część rozwiązań, które Stonewall chce wprowadzić, już w Poznaniu funkcjonuje. – Hasło „Wolne Miasto Poznań” odbiło się szerokim echem w całej Polsce, zresztą bardzo słusznie, ponieważ uchodzimy, jako miasto tolerancyjne i otwarte, także dzięki polityce obecnych władz miasta. Warto podkreślić, że znaczna część postulatów warszawskiej karty LGBT w Poznaniu już funkcjonuje. Każdy pozytywny gest w stronę osób wykluczonych jest istotny i w Poznaniu tym gestem są realne działania.

 

Poznań: Trzy dni dużych utrudnień. Rusza triathlon

0
W Poznaniu ruszy jedna z największych imprez triathlonowych w Polsce – Super League Triathlon Poznań. Podczas ostatniego weekendu w czerwcu, mieszkańcy stolicy Wielkopolski muszą przygotować się na sporo utrudnień!

Podczas trzydniowej imprezy – 28-30 czerwca – odbędą się starty dla zawodników kilku kategorii wiekowych aż na pięciu różnych dystansach – 112,99 km, popularnie zwanym „połówką”, 56,5 km – ¼ i 28,25 km – ⅛ oraz dwóch zaczerpniętych z formatów wyścigów zawodników PRO: enduro supersprint (400/10/2,5) oraz enduro (podwójny start na dystansie supersprint jeden po drugim).

Prócz wyścigów amatorów, widzowie będą mieć okazję podziwiać rywalizację najlepszych z najlepszych podczas kwalifikacji Super League Triathlon Qualifier – dwuetapowego wyścigu kwalifikującego do Mistrzostw SLT. Dodatkowo w tym roku, w ramach Super League Triathlon Poznań odbędą się Mistrzostwa Polski w triathlonie na dystansie średnim w kategoriach PRO i Age-Group. Zaplanowano też wyścigi sztafet – w tym charytatywną rywalizację pomiędzy drużynami znanych zawodników Chrisa McCormacka (drużyna PRO) i Marcina Koniecznego (drużyna amatorów). Nie mogło też zabraknąć rozgrywek dzieci. Wystartują one w biegu, duathlonie i triathlonie, 28 czerwca w godzinach od 14:00 do 16:00.

Dodatkową kategorią będą wyścigi drużyn firmowych – TRI Business League, a także Złota Fala. To unikatowy projekt tworzony przez kobiety i dedykowany kobietom, który jest jedyną tego typu inicjatywą w skali całego świata triathlonu. W ramach Złotej Fali w ubiegłym roku w triathlonie wystartowało aż 500 pań, co jest niepobitym do dziś rekordem. Poznań cieszy się największą frekwencją zawodniczek spośród wszystkich zawodów triathlonowych w Polsce. W tym roku Złota Fala odbędzie się na dystansie ¼.

Impreza rozpocznie się już w piątek 28 czerwca. Tego dnia odbędą się rozgrywki dla dzieci. Wieczorem na uczestników czeka odprawa techniczna i tradycyjne pasta party. W sobotę 29 czerwca odbędzie się start enduro supersprint i enduro, dystans ¼ i zawody sztafet oraz start wyścigu SLT Qualifier – Triple Mix mężczyzn i kobiet. Na niedzielę zaplanowano starty na dystansach 112,99 km i 28,25 km oraz oficjalnie zakończenie imprezy. Podczas wszystkich trzech dni Super League Triathlon Poznań odbywać będą się targi expo, na których prezentowany będzie sprzęt sportowy.

Utrudnienia w weekend

W sobotę 29 czerwca w godz. 7:00-14:30 oraz w niedzielę w godz. 7:00-14:00 całkowicie z ruchu kołowego wyłączone zostaną: ul. Krańcowa na odcinku od ul. Wiankowej do ul. Warszawskiej, ul. Warszawska od ul. Św. Michała aż do granic miasta Poznania, a następnie droga krajowa nr 92 do Swarzędza do skrzyżowania Polna/Poznańska. Ograniczenia i utrudnienia w ruchu wystąpią też na: ul. Hlonda i ul. Podwale – od ronda Śródka do ul. Smolnej (wyłączona z ruchu wschodnia jezdnia, ruch drogowy będzie się odbywał dwukierunkowo zachodnią jezdnią), ul. Warszawska – od ronda Śródka do ul. Św. Michała (wyłączona z ruchu na tym odcinku będzie północna jezdnia, ruch odbywać się będzie dwukierunkowo południową jezdnią).

Zostaną wprowadzone również zmiany w organizacji transportu publicznego w najbliższy weekend i będą obowiązywały 29 czerwca (sobota), w godz. od ok. 9:00 do ok. 14:30 oraz 30 czerwca (niedziela), w godz. od ok. 10:00 do ok. 15:00.

Linie nr 8 i 17: możliwe krótkie postoje na śluzie przy ulicy Krańcowej.

W sytuacji całkowitego zablokowania przejazdu tramwaju przez triathlonistów, decyzją służb Nadzoru Ruchu MPK Poznań i Policji może nastąpić tymczasowe skrócenie linii 8 i 17 do placu Wielkopolskiego i uruchomienie wahadłowej linii nr 28 w relacji: plac Wielkopolski – Termy.

Linia nr 166 – od ronda Rataje autobus pojedzie tylko do przystanku Leszka, a następnie zostanie skierowany ul. Leszka i Chociebora do Dworca Poznań Antoninek.

Linia nr 157 – od ulicy Kórnickiej autobus pojedzie tylko do przystanku Leszka, a następnie skierowany będzie ulicami Leszka, Jaromira, Bożeny i Pustą do pętli Mogileńska.

Linia nr 184 – pozostaje na trasie objazdowej związanej z remontem na ulicy Baraniaka i Śródce (relacja rondo Rataje – rondo Śródka).

Wszystkie linie autobusowe o numeracji od 300 wzwyż oraz linie nr 173 i 185 oczekiwać mogą tymczasowo na przejazd na śluzie znajdującej się na ulicach Podwale/Zawady, ale autobusy kursują bez zmian tras.

Turystyczna linia nr 100 skrócona zostanie do ronda Śródka i nie pojedzie do Term oraz Zoo.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie organizatora (klik).

Autor: UMP / ZTM / op. AS

Weekend w Poznaniu. Co robić w weekend? 28, 29 i 30 czerwca

0
Gorąco i ciekawie. Tak zapowiada się nadchodzący weekend w Poznaniu. Sprawdź co robić 28, 29 i 30 czerwca w stolicy Wielkopolski!
Premiera teatralna: HAŃBA / Festiwal Malta 2019
28 czerwca @ 19:00 – 21:00

Adaptacja sceniczna jednej z najbardziej znanych i cenionych powieści Johna Maxwella Coetzeego – noblisty i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera. Akcja książki rozgrywa się w RPA, a tytułową hańbę można interpretować zarówno jako stan, w którym znalazła się ojczyzna autora zaraz po upadku apartheidu, status profesora wyrzuconego z uczelni za seksualne nadużycie, jak i immanentną ludzką ułomność. Dodatkowe informacje można znaleźć tutaj.

Kagyuma w KontenerART 28/06
28 czerwca @ 20:00 – 22:00

KAGYUMA to zespół czterech energetycznych kobiet, których wspólną misją jest wciągnięcie słuchacza w eteryczny świat dźwięków dopełnianych ciszą. Ich głównym źródłem inspiracji jest minimalizm, muzyka jazzowa, skandynawska i etniczna, a głównym środkiem wyrazu – głos w połączeniu z różnorodnym instrumentarium. Zespół wykorzystuje rozmaite techniki wokalne, które pozwalają na wykreowanie nowego, bogatego świata muzycznego.

Więcej informacji o wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Donguralesko, Karolina Czarnecka, Stereo 48 / koncert
28 czerwca @ 20:00 – 21:00

Przez tydzień artyści działający w różnych przestrzeniach popkultury pracowali z uczniami i uczennicami z poznańskich szkół średnich. Czarnecka tworzyła teksty i piosenki z dziewczynami, Gural składał bity i kleił rapowe wersy, Stereo 48 wyzwalało w młodych ruch, który bboyom i bgirls daje wolność.

Efektem tej współpracy będzie show-koncert na pomniku Armii Poznań: jedyna taka okazja na zobaczenie miksu palestyńsko- i polsko-ukorzenionych umiejętności! Elementy breakdance’u, wokalne, instrumentalne; rapu, zaangażowanych społecznie tekstów i wrażliwej choreografii.
Każdy z artystów i artystek ma coś do powiedzenia na temat pokoju. Dlaczego jest tak ważny? Komu się należy? Dlaczego powinien być zadaniem domowym dla każdego z nas?

Szczegóły tutaj.

Zwiedzanie Fortu VI w Poznaniu
29 czerwca @ 12:00 – 14:00

Najlepiej zachowany poznański Fort, unikalne wyposażenie, liczne wystawy i eksponaty.
Dotknij historii i poczuj zapach XIX wiecznego fortu artyleryjskiego.

Spacer potrwa ok 1,5 godziny a w trakcie będzie możliwość zobaczenia pomieszczeń załogi z wystawą fotografii archiwalnych i współczesnych fortyfikacji, wielkiego magazynu prochu, pancernego stanowiska obserwacyjnego oraz spacer fosą fortu.

Dodatkowe informacje można zobaczyć tutaj.

Cosplayowy Piknik Poznań #6
29 czerwca @ 14:00 – 17:00

Jaki jest plan?
Spotykamy się około godziny 14:00 na Poznańskiej Cytadeli przy rzeźbie “Nierozpoznani” aka maszerujące nogi. Tam właśnie rozkładamy kocyki i rozpoczyna się piknik.

Co zabrać możesz sprawdzić tutaj.

Szkolna Dyskoteka edycja – Love parade | 90s techno
29 czerwca @ 16:00 – 30 czerwca @ 06:00

Szkolna Dyskoteka to powrót do przeszłości gdzie nikt nie zastanawiał się nad techniką miksowania a raczej myślał jak zagadać do koleżanki z 6c. To jedyna impreza gdzie usłyszycie klasyczne “przytulańce”, żeby jeszcze raz potupać w kółko ze swoim partnerem/partnerką. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Natalia Nykiel #NaFalach
29 czerwca @ 20:00 – 23:00

To już druga edycja cyklu koncertów #NaFalach, które stanowią kontynuację Maltańskiej Sceny Muzycznej! Jako pierwsza w tym roku wystąpi Natalia Nykiel.

Artystka jest na scenie muzycznej od 2012 roku, kiedy to została laureatką Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. W 2013 roku brała udział w The Voice of Poland i dotarła do finału konkursu. Dzisiaj może pochwalić się dwoma albumami i rzeszą fanów w całym kraju.

Szczegóły tutaj.

Program całego festiwalu można natomiast zobaczyć tutaj.

Kino nad Wartą – Bodyguard Zawodowiec
29 czerwca @ 21:30 – 23:30

Kolejny rok z cyklem pokazów filmowych – „Kino nad Wartą“. Organizatorem pokazów jest Miasto Poznań, wszystkie seanse będą otwarte i bezpłatne.
Filmy zostaną wyświetlone o godzinie 21.30 (godziny będą potwierdzane przed każdym seansem z uwagi na czas zapadania zmierzchu).

Wszystkim, którzy mają chęć zobaczyć filmy rekomendowane jest zabranie koca / karimaty oraz ciepłego ubrania.

Szczegóły tutaj.

Jan Garbarek Group feat Trilok Gurtu – Poznań – Ikony Jazzu
30 czerwca @ 19:00 – 22:00

Jeden z największych saksofonistów w historii muzyki jazzowej – Jan Garbarek po ośmiu latach powraca do Poznania! Norweski muzyk wraz ze swoją super grupą oraz jednym z najlepszych perkusistów świata Trilokiem Gurtu, 30 czerwca wystąpią w poznańskiej Sali Ziemi.

Szczegóły tutaj.

To tylko część wydarzeń, która odbędzie się w Poznaniu w nadchodzący weekend. Wszystkie możesz zobaczyć tutaj.

mat. pras. / op. AS

Jarocin: Z osadów pościekowych będą wytwarzane nawozy rolnicze

0
Na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy (gmina Jarocin) powstaje instalacja, dzięki której z osadów pościekowych będzie odzyskiwany fosfor i azot, a z nich będą wytwarzane nawozy.

Instalacja, której montaż właśnie się rozpoczął, będzie pierwszą w Polsce i naszej części Europy, instalacją do odzysku fosforu z osadów pościekowych. To część nowoczesnej Stacji Odzysku Surowców, która powstaje w tym miejscu.

W Cielczy budowana jest pierwsza w kraju innowacyjna instalacja do odzysku fosforu i azotu z wód pościekowych, a także instalacja hydrolizy oraz biogazu wraz z kogeneracją i odzyskiem energii cieplnej i elektrycznej. – Projekt, który realizujemy, to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku – mówi burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. – Powstanie tu nowoczesna stacja odzysku surowców z najnowszymi technologiami z dziedziny oczyszczania ścieków. Nie ma podobnej stacji na wschód od Amsterdamu, u nas będzie pierwsza w tej części Europy.

W Cielczy z osadów ściekowych odzyskiwane będą surowce do produkcji nawozów, będzie też z nich wytwarzany biogaz. – Zadanie chcemy zakończyć uzyskaniem decyzji nawozowej na osady, które po przetworzeniu będzie można stosować jako nawóz do stosowania rolniczego. Fosfor będzie przez 5 lat przekazywany gminie Jarocin, która będzie go wykorzystywać do nawożenia i utrzymania terenów zielonych, np. w parkach czy przy szkołach – mówi Elżbieta Kostka, dyrektor techniczny PWiK Jarocin i kierownik jednostki realizującej projekt.

Modernizacja oczyszczalni pomoże również w wyeliminowaniu problemu uciążliwych zapachów, na które narzekali do tej pory mieszkańcy. Będzie to możliwe dzięki hermetyzacji obiektów. Całkowity koszt inwestycji, która ma zakończyć się w 2020 r., to ponad 110 mln zł.

Modernizacja oczyszczalni jest jednym z sześciu zadań realizowanych w ramach ogromnego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. Łączna wartość całego projektu to blisko 256 mln zł. Na jego realizację PWiK w Jarocinie pozyskał dofinansowanie unijne w wysokości 128 mln zł.

jmk/

Czerwiec ’56. Upamiętniono adwokatów, którzy bronili uczestników zrywu. „Udowodnili, że człowiek jest w stanie pokonać strach przed tyranią władzy”

0
Władze miasta upamiętniły adwokatów, którzy bronili uczestników zrywu. – Udało się wywalczyć w pokazowych procesach kary nie tak drakońskie, jak oczekiwali tego komunistyczni oskarżyciele – mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Procesy, w których brali udział uczestnicy wydarzeń z Czerwca 1956 r., miały charakter pokazowy i represyjny. Pełnienie w nich obrończej roli wymagało szczególnej odwagi. Prawnicy reprezentujący bohaterów robotniczego zrywu, podobnie jak oni, pokonali strach przed tyranią władzy. Do historii polskiej adwokatury przeszło wiele nazwisk m.in. Stanisława Hejmowskiego, Gerarda Kujanka czy Michała Grzegorzewicza. Przy ulicy pierwszego z nich znajduje się pomnik Adwokatów Czerwca ’56.

– Obrońcy uczestników Czerwca ’56 mieli pełną świadomość udziału w procesach o charakterze politycznym. Wiedzieli doskonale, jak może się skończyć dla nich samych odważne wystąpienie przeciw komunistycznemu wymiarowi sprawiedliwości, przeciw systemowi opresji i zniewolenia, przeciw reżimowi, który nękał przez resztę życia między innymi mecenasa Stanisława Hejmowskiego tylko dlatego, że udało mu się wywalczyć w pokazowych procesach kary nie tak drakońskie, jak oczekiwali tego komunistyczni oskarżyciele – mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Mecenasi – obrońcy uczestników Czerwca ’56 udowodnili, że człowiek jest w stanie pokonać strach przed tyranią władzy. Niech inspiruje nas ich odwaga – dodał na koniec.

Autor: UMP / op. AS

Jakub Kuzdra trzecim letnim wzmocnieniem Warty Poznań

0
Były młodzieżowy reprezentant Polski, blisko 22-letni obrońca Jakub Kuzdra podpisał 2-letni kontrakt z Wartą Poznań i trafił do „Zielonych” na zasadzie transferu definitywnego. To trzeci nowy zawodnik w zespole trenera Piotra Tworka.

Jakub Kuzdra skończy w grudniu 22 lata, ale jest już zawodnikiem ze sporym stażem w rozgrywkach centralnych. Jako 17-latek zadebiutował w ekstraklasie, w barwach Piasta Gliwice. Rok później, w sezonie 2016/17 był już podstawowym graczem Polonii Bytom. Ostatnie dwa lata spędził natomiast w Bytovii Bytów, dla której rozegrał 53 mecze (47 ligowych w I lidze) i zdobył w nich 2 bramki.

W reprezentacji Polski do lat 19 Jakub Kuzdra występował m.in. z piłkarzem Warty Poznań Robertem Janickim, a także m.in. uczestnikami trwających jeszcze młodzieżowych mistrzostw Europy: Robertem Gumnym, Mateuszem Wieteską, Kamilem Jóźwiakiem i Jakubem Piotrowskim. W kadrze U-19 nowy obrońca „Zielonych” zagrał 7 razy i strzelił jednego gola – w towarzyskim turnieju La Manga Cup przeciwko Portugalii (2:2) w 2016 roku.

– Bardzo się cieszę z tego, że trafiłem do takiego klubu jak Warta Poznań. Wiem, że z roku na rok jest tu coraz lepiej i klub coraz bardziej się rozwija. Jestem tu po to, żeby pomóc mojej nowej drużynie w grze o jak najwyższe cele – podkreśla Jakub Kuzdra i dodaje: – Znam paru zawodników Warty Poznań i przed podpisaniem kontraktu rozmawiałem z nimi o klubie. To tylko przekonało mnie do tego, że przyjście tutaj jest bardzo dobrym wyborem dla rozwoju mojej kariery.

Jakub Kuzdra ma 178 cm wzrostu, waży 71 kg, jest wychowankiem Jutrzenki Wierzchosławice oraz Unii Tarnów. W seniorskim zespole Unii grał już w wieku 16 lat.

– Kuba pasuje idealnie do profilu zawodnika, który stworzyliśmy wspólnie z trenerem Piotrem Tworkiem i którego szukaliśmy. Jeśli chodzi o motorykę, to jest to gracz, który potrafi dużo dać drużynie: dużo biega, jest aktywny w grze do przodu i dobrze pracuje w obronie – charakteryzuje nowego piłkarza „Zielonych” dyrektor sportowy Robert Graf. – Nasz nowy nabytek jest już doświadczonym zawodnikiem, a zarazem wciąż bardzo perspektywicznym. Wierzymy w to, że będzie wzmocnieniem zespołu akurat na pozycji, na której nie mieliśmy teraz piłkarza po tym, jak odszedł Grzegorz Szymusik.

Przed Jakubem Kuzdrą kontrakty z Wartą Poznań podpisali: środkowy obrońca Tomasz Boczek oraz napastnik Gracjan Jaroch.

Czerwiec ’56. Władze oddały hołd uczestnikom. „Chcemy pokazać, że pamiętamy”

0
Władze miasta i województwa spotkały się z kombatantami i uczestnikami wydarzeń z Czerwca 1956 roku. – Chcemy pokazać, że pamiętamy – wyjaśnił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– W sześćdziesiątą trzecią rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca chcemy oddać hołd poznaniakom, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach. Chcemy pokazać, że pamiętamy: o ludziach i ich dramatycznych losach, o ich zwycięstwie – choć okupionym straszną ceną oraz o przesłaniu, jakie niesie ze sobą poznański wolnościowy zryw. Chodzi o to, abyśmy po pierwsze: szanowali wolność, zwłaszcza obywatelską. Po drugie: aby współcześnie żyjące pokolenia wykorzystały dziejową szansę w historii naszej ojczyzny i naszego miasta. Pragniemy ją ze wszystkich sił w dobry sposób spożytkować, ponieważ tę szansę otrzymaliśmy dzięki wam – bohaterowie Poznańskiego Czerwca. Był to bowiem pierwszy etap w drodze ku polskiej wolności. Zostawiliście nam piękne przesłanie dotyczące jedności – zwracał się do kombatantów Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Sześćdziesiąt trzy lata temu zbudowaliście wspaniałą wspólnotę. Ponad podziałami, w imię podstawowych i zarazem szczytnych wartości. Dziś żyjemy w innych czasach, ale wciąż potrzebujemy iskry, która rozpali społeczne uczucia i wznieci pragnienie społecznej jedności. W procesie przemian ustrojowych podzieliliśmy się jako społeczeństwo. Wiele osób poczuło się wykluczonych, ale nie możemy odpychać siebie nawzajem. Idąc za waszym przykładem, musimy się wspierać! Polska i Poznań to nasza wspólna sprawa! – dodał Wiśniewski.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczono Złote Krzyże Zasługi „za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za bohaterski udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca „56, za działalność społeczną”. Odebrali je: Marian Bochiński, Teresa Gronau-Pytlak oraz Rafał Sikora. A za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i działalność społeczną – Teresa Marianna Majchrzak.

Teresa Gronau-Pytlak i Rafał Sikora otrzymali także odznaki honorowe za zasługi dla województwa wielkopolskiego – „za bezwarunkowe poświęcenie w walce o wolną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę oraz kultywowanie pamięci o Poznańskim Czerwcu „56”.

Autor: UMP / op. AS

Poznań: Zmiany na ul. Jackowskiego. Część robót zakończy się jeszcze w tym tygodniu

0
Kończy się pierwszy etap przebudowy ul. Jackowskiego. Według harmonogramu roboty budowlane na odcinku od skrzyżowania z ul. Kraszewskiego do skrzyżowania z ul. Wawrzyniaka zakończą się jeszcze w tym tygodniu.

Przebudowa między tymi skrzyżowaniami ruszyła pod koniec kwietnia i od tego czasu drogowcy niemal ukończyli wszystkie zakładane prace budowlane. Wykonano kanalizację teletechniczną, gotowe są chodniki i teren, na którym nasadzona zostanie zieleń. Zamontowano także słupy oświetleniowe. Na obu nitkach jezdni pojawił się też asfalt. Obecnie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. Systematycznie pojawia się też nowe oznakowanie.

Po zakończeniu robót budowlanych na tym odcinku zmieni się organizacja ruchu, a drogowcy przystąpią do realizacji kolejnego etapu inwestycji: przebudowy skrzyżowania ul. Jackowskiego i Wawrzyniaka.

Nowa organizacja ruchu zacznie funkcjonować na tym obszarze w nocy z 29.06 na 30.06. Nie będzie możliwości przejazdu przez przebudowywane skrzyżowanie, a jedynie dojazd do niego i ewentualnie zawrócenie. Chcąc dostać się z ul. Kraszewskiego na ul. Polną najlepiej pojechać przez ul. Bukowską lub inną drogą, przez ulice: Słowackiego, ks. Wawrzyniaka i Dąbrowskiego. Z kolei jadąc od ul. Polnej w kierunku ul. Kraszewskiego najlepiej kierować się przez ul. Szamarzewskiego.

Zakończenie całości inwestycji, która obejmuje przebudowę ul. Jackowskiego od ul. Kraszewskiego do ul. Polnej, zaplanowano na koniec listopada. Na przebudowywanym odcinku wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni, chodników i zjazdów na posesję. Uspokojony zostanie ruch, pojawi się nowa zieleń i elementy małej architektury.

PIM

Ujazd będzie miał trzy Kopce Wolności

0
28 czerwca, w setną rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego, marszałek Marek Woźniak odsłoni w Ujeździe, w gminie Kamieniec, trzy Kopce Wolności. Traktat Wersalski ostatecznie potwierdził przynależność Wielkopolski do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Idea usypania Kopców Wolności nawiązuje do obecnych na terenie gminy Kamieniec kurhanów, pochodzących z późnego okresu kultury unietyckiej (1700-1500 lat p.n.e.). Mają one konstrukcję kamienno-ziemną, podobnie jak kopce, i kryją groby członków rodów z czasów wczesnego okresu epoki brązu.

W Ujeździe zostaną odsłonięte trzy kopce. Pierwszemu z nich – poświęconemu Traktatowi Wersalskiemu – patronuje marszałek Marek Woźniak. Kolejny przywołuje pamięć bohaterów z terenu powiatu grodziskiego, uczestniczących w walkach Powstania Wielkopolskiego. Jego patronem jest starosta grodziski. Trzeciemu Kopcowi patronuje wójt gminy Kamieniec. Ten ostatni kopiec upamiętnia Stanisława Jakubowicza, lokalnego bohatera powstania, urodzonego w Ujeździe. Stanisław Jakubowicz walczył w I wojnie światowej, Powstaniu Wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej i Powstaniu Śląskim. Orderem Wojennym Virtuti Militari osobiście udekorował go w Belwederze Józef Piłsudski.

Piątkowe uroczystości odbędą się według ceremoniału wojskowego, z wartą honorową.

UMWW, el

Marek Woźniak w Brukseli o Wielkopolsce i zmianach klimatu

0
– Klimat, środowisko i efektywność energetyczna to będą tematy wiodące w nowej perspektywie finansowej – powiedziała unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska na spotkaniu z marszałkiem Markiem Woźniakiem.

Komisarz przedstawiła polskiej delegacji do Europejskiego Komitetu Regionów, której przewodniczy marszałek, najważniejsze zagadnienia związane z przyszłością UE. Kwestie ochrony środowiska i efektywności energetycznej są wśród nich najważniejsze. Unia Europejska poprzez wspieranie finansowe m.in. odnawialnych źródeł energii, ma zamiar docelowo przejść na gospodarkę zero-emisyjną. Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że temat ochrony klimatu jest coraz bardziej rozumiany i popierany przez obywateli.
– W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła świadomość społeczna w tym zakresie – zaznaczył.

Spotkanie odbyło się w momencie intensywnych negocjacji w Europie nt. obsadzenia głównych stanowisk unijnych (tj. przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady oraz Parlamentu Europejskiego; a także przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa). Nic więc dziwnego, że to właśnie te kwestie zdominowały spotkania zarówno z komisarz Bieńkowską, jak i z Josephem Daulem, Przewodniczym Europejskiej Partii Ludowej , który był gościem wczorajszego posiedzeniu grupy EPL w Europejskim Komitecie Regionów.

W trakcie spotkań w Brukseli Marek Woźniak kilkukrotnie podkreślał, że sytuacja, w jakiej znalazła się teraz UE – bez sprawnej decyzji nt. obsadzenia głównych stanowisk – jest bardzo niebezpieczna.
– Potrzebna jest teraz twarda, stanowcza i konsekwentna postawa odnośnie tego, co dzieję się za wschodnią granicą UE – zaznaczył w rozmowie z przewodniczącym Daulem. – Pojawiają się opinie ekspertów o cichym układzie między Rosją i USA, dotyczącym uznania tej części świata ponownie za rosyjską strefę wpływów. Joseph Daul podzielił ten pogląd i przyznał, że pilnie potrzebne jest silne unijne stanowisko i sprawna dyplomacja europejska, budująca międzynarodową pozycję UE.

Wczoraj wieczorem polska delegacja do Europejskiego Komitetu Regionów, wspólnie ze Związkiem Województw RP oraz przedstawicielstwami polskich regionów w Brukseli, zorganizowała wydarzenie w celu upamiętnienia 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Udział w nim wzięli m.in. Komisarz Elżbieta Bieńkowska oraz Wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula. Podkreślili oni zmianę, jaka zaszła w Polsce w ciągu ostatnich piętnastu lat dzięki finansowemu wparciu unijnemu oraz ważną rolę, jaką odgrywają polskie regiony w Unii Europejskiej. Markku Markkula szczególnie podkreślił działalność marszałka Marka Woźniaka w Brukseli i Europejskim Komitecie Regionów.

Spotkania odbyły się w ramach zakończonej dzisiaj sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Reginów, w której uczestniczył M. Woźniak. Poświęcona była ona m.in. roli europejskich regionów w zarządzaniu zmianą klimatu i transformacją energetyczną oraz celom zrównoważonego rozwoju.

Biuro Wielkopolski w Brukseli, el

Konin: Kopalnie węgla brunatnego planują zwolnienia. Społecznicy protestują

0
Powodem planowanych redukcji zatrudnienia jest coraz mniejsze wydobycie węgla brunatnego. Tymczasem, jak alarmują konińscy społecznicy, władze nie mają żadnych planów na zaradzenie skutkom tych zwolnień.

Kolejna fala może być znacznie większa, gdy skończy się wydobycie w kolejnych kopalniach odkrywkowych „Jóźwin”, „Drzewce” i „Adamów”, którym wygasają koncesje. Wobec szybko zbliżającego się końca ery węgla brunatnego, Wielkopolskę Wschodnią i inne regiony górnicze w najbliższych latach czeka społeczno-gospodarcza rewolucja. Negatywne skutki takich strategicznych zaniedbań to nie jest pieśń przyszłości. „Przegląd Koniński” już teraz mówi o 400 osobach do zwolnienia.

Organizacje ekologiczne i społeczne apelują o pilne opracowanie realistycznego planu sprawiedliwej transformacji dla Wielkopolski Wschodniej. Proponują dialog przy okrągłym stole oraz domagają się zapewnienia pełnej informacji dla mieszkańców i zabezpieczeń dla pracowników sektora wydobywczego. Dziś przekazały premierowi list otwarty w tej sprawie.

– Brak planów sprawiedliwej transformacji regionów uzależnionych od węgla brunatnego, grozi ich społeczno-gospodarczą zapaścią – alarmują społecznicy z organizacji Akcja Konin, Zmieniamy Konin, Polska Zielona Sieć, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko Przyjezierze, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

Organizacje domagają się opracowania jasnej strategii, która umożliwi uporządkowane, odejście od modelu gospodarczego opartego na wydobyciu węgla brunatnego w stronę bardziej zróżnicowanej i zielonej gospodarki. Jednym z ważniejszych celów strategii powinno być zabezpieczenie socjalne pracowników sektora i pozostałych mieszkańców, tj. stworzenie nowych, wysokiej jakości miejsc pracy i zapewnienie zabezpieczeń i rekompensat dla pracowników, których dotkną zmiany. Autorzy listu zwracają uwagę, że odchodzącym z zawodu górnikom węgla brunatnego nie przysługują odprawy i wcześniejsze emerytury, czyli zabezpieczenia, które górnikom węgla kamiennego gwarantuje rządowy Program dla górnictwa. Równie istotne jest zagospodarowanie terenów pokopalnianych i powstrzymanie dalszej degradacji środowiska naturalnego.

Sygnatariusze listu podkreślają, że plan transformacji powinien zostać opracowany z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, a więc rządu, samorządu, głównych pracodawców, związków zawodowych, ale również lokalnych i ogólnopolskich organizacji społecznych, lokalnego biznesu i ekspertów, a także rolników, którzy od lat borykają się z coraz większym deficytem wody powodowanym przez kopalnie odkrywkowe. Zwracają również uwagę, że stworzenie dobrego planu oraz dobre przygotowanie się mieszkańców na zmiany nie będzie możliwe, jeśli nie będą oni mieli pełnej wiedzy o planach rządu i spółki wobec ich regionu. W tym kontekście domagają się od szefostwa Grupy Kapitałowej ZE PAK S.A. (Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) rzetelnej informacji o planach i strategii firmy.

– Dociera do nas coraz więcej głosów zaniepokojenia ze strony mieszkańców Wielkopolski Wschodniej, które zostały potwierdzone przez zarząd ZE PAKu informacjami o planowanych zwolnieniach 400 osób – mówi Miłosława Stępień ze Stowarzyszenia Akcja Konin. W tej sytuacji zrozumiałe jest oczekiwanie włączenia mieszkańców do dyskusji o przyszłości regionu oraz opracowanie planu transformacji, aby lokalne społeczności nie dźwigały na własnych barkach kosztów gwałtownych zmian. Możemy wykorzystać transformację energetyczną i towarzyszące jej środki unijne jako impuls rozwojowy dla całego regionu. Ale do tego potrzebujemy jasnej strategii.

Podobnego zdania jest Jarosław Koźlarek ze Stowarzyszenia Zmieniamy Konin.
– Negatywne zjawiska dla regionu to nie jest pieśń przyszłości, to dzieje się tu i teraz – swierdza. – Mamy już pierwszą falę zwolnień w sektorze węgla brunatnego, po niej przyjdą kolejne. Musimy mieć plan, jak ochronić tych ludzi i dać im lepszą przyszłość.

Węgiel brunatny jest najbardziej emisyjnym paliwem kopalnym i jako pierwszy powinien zostać zastąpiony czystymi nośnikami energii, jeśli mamy zahamować postępujący kryzys klimatyczny. Dla Wielkopolski Wschodniej oznacza to jednak ogromne wyzwanie, ponieważ należące do ZE PAKu kopalnie węgla brunatnego i elektrownie, w których pracuje kilka tysięcy ludzi, są głównym pracodawcą w regionie. Mimo to wciąż brakuje realistycznego planu jego transformacji. Wydaje się, że dla rządu temat wciąż nie jest istotny. ZE PAK bardzo oszczędnie dzieli się informacjami o swojej strategii i planach, i tylko władze województwa starają się w miarę możliwości przygotować się na zmiany, na przykład powołując stanowisko Pełnomocnika Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej. Nie otrzymują jednak znaczącego wsparcia od pozostałych kluczowych aktorów.

Jak podkreśla Magdalena Bartecka z Polskiej Zielonej Sieci, konieczne działania można streścić w haśle “Trzy P”: Plan – Partycypacja – Porozumienie: Jasny plan, szeroka partycypacja i wypracowanie porozumienia łączącego najważniejszych partnerów społecznych są niezbędne dla przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji. Brak choćby jednego z nich oznacza wielkie ryzyko porażki tego procesu, a na to po prostu nie możemy sobie pozwolić.

W ubiegłym tygodniu do tematu sprawiedliwej transformacji w Polsce odniosła się Komisja Europejska, która zaleciła rządowi wpisanie działań na rzecz uczciwej i społecznie sprawiedliwej transformacji regionów górniczych do dziesięcioletniego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. Na konieczność przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji powoływał się w Brukseli również Mateusz Morawiecki, motywując tym swoje weto wobec przyjęcia UE celu zeroemisyjności do 2050 r.
– To, co wydarzy się w najbliższych miesiącach w sprawie Wielkopolski Wschodniej, będzie testem szczerości rządu w kwestii sprawiedliwej transformacji. Pokaże, czy rządowi naprawdę leży na sercu dobro pracowników i regionów zależnych od węgla – stwierdza Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci.

List podpisały regionalne i ogólnopolskie organizacje społeczne i ekologiczne, które od dwóch lat prowadzą działania na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i od początku biorą udział w pracach tzw. Platformy Węglowej powołanej przez Komisję Europejską, by wspierać społeczno-gospodarcze zmiany w regionach zależnych od węgla. Sygnatariusze oferują stronie rządowej współpracę i pomoc w opracowaniu planu oraz zainicjowanie rozmów przy okrągłym stole na temat przyszłości regionu. Pełna treść listu dostępna pod adresem: bit.ly/apel-o-sprawiedliwa-transformacje

Polska Zielona Sieć, el

Policjanci zatrzymali podpalacza. „Łączna suma strat razem z akcją gaśniczą to ponad 140 tys. zł”

0
Policjanci z Szamotuł zatrzymali 41-mieszkańca gminy Wronki podejrzanego o podpalanie lasów. Straty poniesione w wyniku pożarów mogą wynosić nawet ponad 140 tysięcy złotych.

W czerwcu na terenie leśnictwa Jasionna, Smolnica i Klempicz doszło w sumie do 14 pożarów. Policji po przeprowadzeniu śledztwa udało się wytypować potencjalnego podpalacza.

– 4 czerwca br. szamotulscy kryminalni na gorącym uczynku zatrzymali typowanego wcześniej 41-letniego mieszkańca gminy Wronki, który odjeżdżał z miejsca, gdzie chwilę wcześniej podłożył ogień – relacjonuje sierż. sztab. Ewelina Grabowa, z wielkopolskiej policji. – Mężczyzna w trakcie zatrzymania kierował ciągnikiem rolniczym będąc w stanie nietrzeźwości, miał on ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze ustalili, że spaleniu uległo ponad 4 hektary lasu. Łączna suma strat poniesionych przez Nadleśnictwo Wronki i Nadleśnictwo Krucz razem z akcją gaśniczą to ponad 140 tys. zł – dodaje.

Mężczyzna usłyszał już zarzut niszczenia mienia i kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za ten pierwszy grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a drugi jest zagrożony karą 2 lat więzienia. 41-latek przyznał się do obu zarzutów i niedługo stanie przed sądem. Do tego czasu zastosowano wobec niego dozór policyjny – musi stawiać się na komendzie pięć razy w tygodniu.

Nagrody dla najlepszych par patrolowych. „Kibicujemy wam i życzymy sukcesów”

0
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wręczył dziś wspólnie z zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu Romanem Kusterem oraz przedstawicielem Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego nagrody i puchary zwycięzcom Turnieju Par Patrolowych – Patrol Roku 2019.

– Wasz profesjonalizm, przygotowanie i wyszkolenie jest rzeczą bardzo przydatną w codziennej służbie. Kibicujemy wam i życzymy sukcesów w kolejnym, krajowym etapie zawodów w Słupsku – mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

W tym roku na pierwszym miejscu podium zawodów stanęli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie. Drugie miejsce zajęła para patrolowa z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Trzecie miejsce przypadło funkcjonariuszom z Komisariatu Wodnego w Poznaniu. Dwie najlepsze pary będą reprezentować nasz region podczas XXVI edycji finału turnieju, który tradycyjnie odbędzie się we wrześniu w Słupsku.

Turniej Par Patrolowych jest formą doskonalenia zawodowego policjantów pełniących służbę patrolowo-interwencyjną. W zawodach uczestniczyły 33 pary patrolowe z Wielkopolski. Policjanci rywalizowali w trzech konkurencjach: teście wiedzy zawodowej, testach sprawnościowych oraz wyszkolenia strzeleckiego. Wielkopolska edycja zawodów odbyła się pod honorowym patronatem wojewody wielkopolskiego.

mat. pras. / op. AS

Pierwsze umowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych podpisane

0
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podpisał z sześcioma gminami i jednym powiatem umowy na inwestycje drogowe w ramach rządowego programu pod nazwą Fundusz Dróg Samorządowych.

Łączna wartość środków, które trafią do samorządów, to 9,5 mln zł. Otrzymają je gminy Babiak, Margonin, Ceków-Kolonia, Przygodzice, Kiszkowo, Damasławek oraz powiat jarociński. Kolejne umowy zostaną podpisane z blisko dwudziestoma samorządami, a uroczystość odbędzie się 2 lipca w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Największe środki z puli 9,5 mln otrzyma powiat jarociński, do którego trafi 5,5 mln zł. Z kolei wśród gmin ponad milionowe wsparcie uzyskała gmina Kiszkowo. Wojewoda wielkopolski pogratulował samorządom, zauważając, że jako pierwsi podpisali umowy w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. – To pierwsze umowy z puli ponad 100 mln zł, które trafiły do wielkopolskich samorządów. Spotykamy się dziś dlatego, by te umowy, a co za tym idzie, środki finansowe, mogły w najbliższych dniach trafić na gminne i powiatowe konta – mówił Zbigniew Hoffmann. – Sami najlepiej wiecie, że te pieniądze realnie zmieniają przestrzeń, poprawiają bezpieczeństwo i powodują, że standard życia waszych mieszkańców znacząco się podnosi – tłumaczył.

Zbigniew Hoffmann życzył samorządom także solidnych wykonawców inwestycji. – Na koniec życzę wszystkim powodzenia w realizacji inwestycji, ale przede wszystkim życzę wam rzetelnych i terminowych wykonawców tych projektów. Dziś rynek wykonawców jest dość specyficzny, co pewnie sami obserwujecie, i jeśli traficie na dobre i solidne firmy, to jest to kluczowy czynnik w realizacji inwestycji prawie tak samo ważny jak otrzymane wsparcie finansowe – mówił.

Fundusz Dróg Samorządowych ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi przy tym działanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych, przyczyniając się do stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego.

mat. pras. / op. AS

Gracjan Jaroch zawodnikiem Warty Poznań

0
21-letni napastnik Gracjan Jaroch podpisał kontrakt z Wartą Poznań do czerwca 2021 roku. Jest drugim zawodnikiem, który tego lata wzmocnił zespół „Zielonych”.

Wychowanek Polonii Przemyśl jako 15-latek trafił do Pogoni Szczecin. Był najlepszym strzelcem drużyny, która w 2016 roku została wicemistrzem Polski juniorów starszych, zdobywał zresztą bramki we wszystkich meczach fazy finałowej tych rozgrywek. Rok później znów był w drugiej najlepszej drużynie juniorskiej w kraju, ale grał już wówczas przede wszystkim w III-ligowych rezerwach Pogoni Szczecin (7 goli). W pierwszym zespole Pogoni zagrał w Pucharze Polski i zdobył bramkę w starciu z KKS Kalisz. We wrześniu 2017 roku zadebiutował w I lidze w barwach Miedzi Legnica, ale po pół roku odszedł do Błękitnych Stargard. Miniony sezon spędził w Bytovii Bytów, w której rozegrał wszystkie 34 mecze ligowe oraz 2 w Pucharze Polski. Strzelił 2 gole.

– Gracjan jest zawodnikiem o dużym potencjale i jestem przekonany, że udowodni to w naszym zespole. Przychodzi do Warty Poznań, by wzmocnić siłę ataku. Jest na tyle uniwersalnym piłkarzem, że może grać zarówno jako napastnik, jak i na innych pozycjach w ofensywie – mówi dyrektor sportowy Warty Poznań Robert Graf.

– Cieszę się, że podpisałem kontrakt z Wartą Poznań. Liczę na to, że będę się tutaj dalej rozwijał i stawiał kolejne kroki w mojej przygodzie z piłką – mówi Gracjan Jaroch. – Warta Poznań była najbardziej zdecydowana na to, żeby mnie pozyskać. Podoba mi się projekt rozwoju klubu i wierzę w to, że będzie tu skutecznie wdrażany. Czuję, że jest to dla mnie krok w dobrym kierunku.

Nowy gracz Warty Poznań ma 171 cm wzrostu, waży 66 kg. Zagrał już w barwach „Zielonych” w sobotnim sparingu z Pogonią Szczecin.

Gracjan Jaroch jest drugim zawodnikiem, który podpisał kontrakt z Wartą Poznań przed nowym sezonem Fortuna 1. Ligi. Wcześniej umowę na 2 lata podpisał obrońca Tomasz Boczek.

mat. pras. Fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań

Poznań: Alarm bombowy w przedszkolach. „Dyrektorzy zadziałali zgodnie z procedurami”

0
Od rana pojawiają się doniesienia o kolejnych alarmach bombowych w przedszkolach. Problem dotyczy łącznie już 65 placówek.

Wiadomości o możliwym podłożeniu ładunków wybuchowych w przedszkolach pojawiły się w nocy. W trosce o bezpieczeństwo wszystkie te obiekty muszą zostać sprawdzone przed odpowiednie służby. W żadnym z przedszkoli, które policjanci już sprawdzili nie znaleziono ładunków wybuchowych.

– Informacja o podłożeniu ładunku wybuchowego została wysłana mailowo do 38. poznańskich placówek (później pojawiły się kolejne informacje o bombach w następnych placówkach – red.). Dyrektorzy zadziałali zgodnie z procedurami. Wiadomość zgłosili do odpowiednich służb – wyjaśnia Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty.

Policjanci sprawdzają po kolei każdy z budynków. Dzieci w większości placówek, w trakcie przeprowadzania takich czynności, czekają na powrót do budynku w bezpiecznym miejscu. Sprawą wiadomości wysłanych do poznańskich przedszkoli zajmie się policja.

Autor: UMP / AS