Poznań: Trzy dni dużych utrudnień. Rusza triathlon

W Poznaniu ruszy jedna z największych imprez triathlonowych w Polsce – Super League Triathlon Poznań. Podczas ostatniego weekendu w czerwcu, mieszkańcy stolicy Wielkopolski muszą przygotować się na sporo utrudnień!

Podczas trzydniowej imprezy – 28-30 czerwca – odbędą się starty dla zawodników kilku kategorii wiekowych aż na pięciu różnych dystansach – 112,99 km, popularnie zwanym „połówką”, 56,5 km – ¼ i 28,25 km – ⅛ oraz dwóch zaczerpniętych z formatów wyścigów zawodników PRO: enduro supersprint (400/10/2,5) oraz enduro (podwójny start na dystansie supersprint jeden po drugim).

Prócz wyścigów amatorów, widzowie będą mieć okazję podziwiać rywalizację najlepszych z najlepszych podczas kwalifikacji Super League Triathlon Qualifier – dwuetapowego wyścigu kwalifikującego do Mistrzostw SLT. Dodatkowo w tym roku, w ramach Super League Triathlon Poznań odbędą się Mistrzostwa Polski w triathlonie na dystansie średnim w kategoriach PRO i Age-Group. Zaplanowano też wyścigi sztafet – w tym charytatywną rywalizację pomiędzy drużynami znanych zawodników Chrisa McCormacka (drużyna PRO) i Marcina Koniecznego (drużyna amatorów). Nie mogło też zabraknąć rozgrywek dzieci. Wystartują one w biegu, duathlonie i triathlonie, 28 czerwca w godzinach od 14:00 do 16:00.

Dodatkową kategorią będą wyścigi drużyn firmowych – TRI Business League, a także Złota Fala. To unikatowy projekt tworzony przez kobiety i dedykowany kobietom, który jest jedyną tego typu inicjatywą w skali całego świata triathlonu. W ramach Złotej Fali w ubiegłym roku w triathlonie wystartowało aż 500 pań, co jest niepobitym do dziś rekordem. Poznań cieszy się największą frekwencją zawodniczek spośród wszystkich zawodów triathlonowych w Polsce. W tym roku Złota Fala odbędzie się na dystansie ¼.

Impreza rozpocznie się już w piątek 28 czerwca. Tego dnia odbędą się rozgrywki dla dzieci. Wieczorem na uczestników czeka odprawa techniczna i tradycyjne pasta party. W sobotę 29 czerwca odbędzie się start enduro supersprint i enduro, dystans ¼ i zawody sztafet oraz start wyścigu SLT Qualifier – Triple Mix mężczyzn i kobiet. Na niedzielę zaplanowano starty na dystansach 112,99 km i 28,25 km oraz oficjalnie zakończenie imprezy. Podczas wszystkich trzech dni Super League Triathlon Poznań odbywać będą się targi expo, na których prezentowany będzie sprzęt sportowy.

Utrudnienia w weekend

W sobotę 29 czerwca w godz. 7:00-14:30 oraz w niedzielę w godz. 7:00-14:00 całkowicie z ruchu kołowego wyłączone zostaną: ul. Krańcowa na odcinku od ul. Wiankowej do ul. Warszawskiej, ul. Warszawska od ul. Św. Michała aż do granic miasta Poznania, a następnie droga krajowa nr 92 do Swarzędza do skrzyżowania Polna/Poznańska. Ograniczenia i utrudnienia w ruchu wystąpią też na: ul. Hlonda i ul. Podwale – od ronda Śródka do ul. Smolnej (wyłączona z ruchu wschodnia jezdnia, ruch drogowy będzie się odbywał dwukierunkowo zachodnią jezdnią), ul. Warszawska – od ronda Śródka do ul. Św. Michała (wyłączona z ruchu na tym odcinku będzie północna jezdnia, ruch odbywać się będzie dwukierunkowo południową jezdnią).

Zostaną wprowadzone również zmiany w organizacji transportu publicznego w najbliższy weekend i będą obowiązywały 29 czerwca (sobota), w godz. od ok. 9:00 do ok. 14:30 oraz 30 czerwca (niedziela), w godz. od ok. 10:00 do ok. 15:00.

Linie nr 8 i 17: możliwe krótkie postoje na śluzie przy ulicy Krańcowej.

W sytuacji całkowitego zablokowania przejazdu tramwaju przez triathlonistów, decyzją służb Nadzoru Ruchu MPK Poznań i Policji może nastąpić tymczasowe skrócenie linii 8 i 17 do placu Wielkopolskiego i uruchomienie wahadłowej linii nr 28 w relacji: plac Wielkopolski – Termy.

Linia nr 166 – od ronda Rataje autobus pojedzie tylko do przystanku Leszka, a następnie zostanie skierowany ul. Leszka i Chociebora do Dworca Poznań Antoninek.

Linia nr 157 – od ulicy Kórnickiej autobus pojedzie tylko do przystanku Leszka, a następnie skierowany będzie ulicami Leszka, Jaromira, Bożeny i Pustą do pętli Mogileńska.

Linia nr 184 – pozostaje na trasie objazdowej związanej z remontem na ulicy Baraniaka i Śródce (relacja rondo Rataje – rondo Śródka).

Wszystkie linie autobusowe o numeracji od 300 wzwyż oraz linie nr 173 i 185 oczekiwać mogą tymczasowo na przejazd na śluzie znajdującej się na ulicach Podwale/Zawady, ale autobusy kursują bez zmian tras.

Turystyczna linia nr 100 skrócona zostanie do ronda Śródka i nie pojedzie do Term oraz Zoo.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie organizatora (klik).

Autor: UMP / ZTM / op. AS