Czerwiec ’56. Władze oddały hołd uczestnikom. „Chcemy pokazać, że pamiętamy”

Władze miasta i województwa spotkały się z kombatantami i uczestnikami wydarzeń z Czerwca 1956 roku. – Chcemy pokazać, że pamiętamy – wyjaśnił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– W sześćdziesiątą trzecią rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca chcemy oddać hołd poznaniakom, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach. Chcemy pokazać, że pamiętamy: o ludziach i ich dramatycznych losach, o ich zwycięstwie – choć okupionym straszną ceną oraz o przesłaniu, jakie niesie ze sobą poznański wolnościowy zryw. Chodzi o to, abyśmy po pierwsze: szanowali wolność, zwłaszcza obywatelską. Po drugie: aby współcześnie żyjące pokolenia wykorzystały dziejową szansę w historii naszej ojczyzny i naszego miasta. Pragniemy ją ze wszystkich sił w dobry sposób spożytkować, ponieważ tę szansę otrzymaliśmy dzięki wam – bohaterowie Poznańskiego Czerwca. Był to bowiem pierwszy etap w drodze ku polskiej wolności. Zostawiliście nam piękne przesłanie dotyczące jedności – zwracał się do kombatantów Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Sześćdziesiąt trzy lata temu zbudowaliście wspaniałą wspólnotę. Ponad podziałami, w imię podstawowych i zarazem szczytnych wartości. Dziś żyjemy w innych czasach, ale wciąż potrzebujemy iskry, która rozpali społeczne uczucia i wznieci pragnienie społecznej jedności. W procesie przemian ustrojowych podzieliliśmy się jako społeczeństwo. Wiele osób poczuło się wykluczonych, ale nie możemy odpychać siebie nawzajem. Idąc za waszym przykładem, musimy się wspierać! Polska i Poznań to nasza wspólna sprawa! – dodał Wiśniewski.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczono Złote Krzyże Zasługi „za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za bohaterski udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca „56, za działalność społeczną”. Odebrali je: Marian Bochiński, Teresa Gronau-Pytlak oraz Rafał Sikora. A za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i działalność społeczną – Teresa Marianna Majchrzak.

Teresa Gronau-Pytlak i Rafał Sikora otrzymali także odznaki honorowe za zasługi dla województwa wielkopolskiego – „za bezwarunkowe poświęcenie w walce o wolną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę oraz kultywowanie pamięci o Poznańskim Czerwcu „56”.

Autor: UMP / op. AS

Podziel się: