Ujazd będzie miał trzy Kopce Wolności

Podziel się!

28 czerwca, w setną rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego, marszałek Marek Woźniak odsłoni w Ujeździe, w gminie Kamieniec, trzy Kopce Wolności. Traktat Wersalski ostatecznie potwierdził przynależność Wielkopolski do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Idea usypania Kopców Wolności nawiązuje do obecnych na terenie gminy Kamieniec kurhanów, pochodzących z późnego okresu kultury unietyckiej (1700-1500 lat p.n.e.). Mają one konstrukcję kamienno-ziemną, podobnie jak kopce, i kryją groby członków rodów z czasów wczesnego okresu epoki brązu.

Reklama

W Ujeździe zostaną odsłonięte trzy kopce. Pierwszemu z nich – poświęconemu Traktatowi Wersalskiemu – patronuje marszałek Marek Woźniak. Kolejny przywołuje pamięć bohaterów z terenu powiatu grodziskiego, uczestniczących w walkach Powstania Wielkopolskiego. Jego patronem jest starosta grodziski. Trzeciemu Kopcowi patronuje wójt gminy Kamieniec. Ten ostatni kopiec upamiętnia Stanisława Jakubowicza, lokalnego bohatera powstania, urodzonego w Ujeździe. Stanisław Jakubowicz walczył w I wojnie światowej, Powstaniu Wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej i Powstaniu Śląskim. Orderem Wojennym Virtuti Militari osobiście udekorował go w Belwederze Józef Piłsudski.

Piątkowe uroczystości odbędą się według ceremoniału wojskowego, z wartą honorową.

Reklama

UMWW, el


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar
Reklama