Konin: Będzie nowa inwestycja! Brytyjska

Podczas II Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu Handlu i Inwestycji ogłoszono, że nowa inwestycja powstanie w Koninie. I będzie to inwestycja związana z energią naturalną.

W forum wzięło udział 400 przedstawicieli polskiego i brytyjskiego biznesu, think-tanków, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego oraz sektora publicznego. Hasłem tegorocznej edycji był „Zielony wzrost”, nic więc dziwnego, że większość spotkań i dyskusji była poświęcona energii odnawialnej, jej zaletom, wadom – i kosztom upowszechniania.
– Ogłosiliśmy program Energia+, który zakłada upowszechnienie instalacji fotowoltaicznych czy mikroelektrowni wodnych tak, by mogła z nich korzystać każda rodzina, każdy samorząd i każdy przedsiębiorca – mówiła Jadwiga Emilewicz, minister.przedsiębiorczości i technologii. – Chcemy przejść na model gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest niskoemisyjna, zasobooszczędna, innowacyjna i konkurencyjna. Zielona gospodarka wzbudza zainteresowanie wśród naszych obywateli. Jest też wyraźną szansą dla biznesu.

Podczas Forum została ogłoszona inwestycja brytyjskiej firmy w Koninie. Johnson Matthey zbuduje w Koninie nowy zakład produkcyjny wytwarzający zaawansowane materiały do baterii do samochodów elektrycznych.
– To dobra wiadomość, która potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału – skomentowała minister Emilewicz. – Dowodzi też, że zmiany, które wprowadzamy, aby ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu w Polsce, są przez nich dobrze oceniane. W przypadku Johnson Matthey ta inwestycja cieszy nas również ze względu na zakres działalności: produkcję materiałów do baterii do samochodów elektrycznych. Chcemy, aby właśnie baterie i ich utylizacja były naszą polską specjalnością.

Zadeklarowana wartość nakładów inwestycyjnych to niemal miliard złotych, a liczba nowych miejsc pracy – ponad 200. Firma zobowiązała się też do współpracy z lokalnymi szkołami.

Wartość polsko-brytyjskich obrotów handlowych w 2018 r. osiągnęła rekordowy poziom 19 mld euro (wzrost o 5% r/r). W porównaniu z 2014 r. obroty towarowe wzrosły o ponad 28%. Firmy brytyjskie zainwestowały w Polsce na koniec 2017 r. ok. 9,6 mld EUR (6. miejsce wśród największych inwestorów). To 4,8% łącznej wartości kapitału zainwestowanego w Polsce. Wśród największych inwestorów znajdują się m.in.: The Royal Bank Of Scotland PLC, AVIVA Plc., Tata Steel International, AstraZeneca Rolls Royce, BP p.l.c., Shell Overseas Holdings Limited czy Tesco.

Wzrasta także liczba polskich firm inwestujących w Wielkiej Brytanii – są wśród nich krajowi czempioni, tacy jak Can-Pack, Comarch, Black Red White, Forte, Amica, Rec Global czy Colian.

Organizatorami Forum były Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie. Forum jest jedynym z głównych wydarzeń organizowanych podczas obchodów 100. rocznicy nawiązania polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych. Rząd brytyjski reprezentował Graham Stuart, minister ds. inwestycji w brytyjskim Ministerstwie Handlu Międzynarodowego.

Mat. pras., MPiT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze