Strona główna Blog Strona 2190

Jacek Jaśkowiak: „Realizujemy wspólny cel, którym jest stałe ulepszanie miasta”

0
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas uroczystej sesji Rady Miasta wygłosił krótkie przemówienie. – Różnice zdań są nieodłącznym elementem samorządowej rzeczywistości – powiedział Jaśkowiak.

Tradycyjnie 29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania odebrał Andrzej Wituski. Podczas sesji wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową. W tym roku wyjątkowo uroczysta sesja Rady Miasta nie odbyła się w Ratuszu, a Sali Białej Bazaru Poznańskiego.

Honorowym Obywatelem Miasta Poznania w 2019 roku został Andrzej Wituski – były prezydent Poznania. Tytuły i statuetki Zasłużonych dla Miasta Poznania 2019 otrzymały cztery osoby oraz jedna instytucja: Izabella Gustowska, Juliusz Kubel, Marek Rezler, Leonard Szymański i Aeroklub Poznańskim im. Wandy Modlibowskiej. Podczas uroczystości głos zabrał Jacek Jaśkowiak, który podziękował nagrodzonym, radnym oraz zwykłym mieszkańcom Poznania.

– Obecnie nasze życie publiczne obfituje w różnego typu emocje. Areną burzliwych dyskusji bywa też Rada Miasta Poznania. Spieramy się w niej, ale różnice zdań są nieodłącznym elementem samorządowej rzeczywistości. Choć to na tym właśnie często koncentrują się przekazy medialne – nie dominuje to w naszej pracy na rzecz miasta. Dzisiejsza uroczystość stanowi dobrą okazję, aby podkreślić, że istota naszych działań skoncentrowana jest wokół bardzo pozytywnych wartości. Są nimi współpraca, nieustanne dążenie do porozumienia w sprawach dla poznanianek i poznaniaków istotnych. Korzystając z dobrodziejstw wolności i samorządności – jeśli jeszcze mamy taką możliwość – realizujemy wspólny cel, którym jest stałe ulepszanie miasta, aby każdy, niezależnie od statusu społecznego czy poglądów czuł się w nim dobrze – podkreślał Jacek Jaśkowiak.

– Wczoraj obchodziliśmy sześćdziesiątą trzecią rocznicę Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Ten wolnościowy zryw był pięknym przykładem dążenia do obrony wspólnych praw obywatelskich. Ponad podziałami, w imię podstawowych i zarazem szczytnych wartości. Akceptujmy więc to, że jesteśmy różni, że mamy odległe poglądy polityczne i odmienne pomysły na zarządzanie miastem. Jednocześnie szanujmy również to, że Radzie Miasta Poznania swoje odzwierciedlenie znajduje silny mandat społeczny. Chcemy rozwijać Poznań, dlatego nasze siły pragniemy skoncentrować na wprowadzaniu twórczych zmian. Chcemy to robić wspólnie z opozycją i jesteśmy otwarci na jej konstruktywną krytykę. Przed nami cztery i pół roku wspólnej pracy na rzecz naszego miasta. Liczę, że pomimo dzielących nas różnic, nieuniknionych sporów i dyskusji będziemy potrafili ten czas efektywnie wykorzystać. Przed nami także okres wyborów bardzo istotnych także dla samorządów. Przede wszystkim jednak róbmy swoje – zakończył przemówienie prezydent Poznania.

Autor: UMP / op. AS

Kalisz: Wyskoczył z budynku. Nie przeżył

0
Policjantom nie udało się przekonać 29-latka z Kalisza, żeby nie skakał z trzeciego piętra budynku. Mężczyzna nie przeżył.

Sytuacja miała miejsce dzisiaj rano w rejonach ulicy Kościuszki. Policyjny negocjator przez dwie godziny próbował nakłonić 29-latka, żeby ten jednak nie skakał przez okno. Niestety nieskutecznie. Mężczyzna zmarł na miejscu.

Sprawę będą wyjaśniały odpowiednie służby. Niewykluczone, że mężczyzna był pod wpływem środków odurzających.

Źródło: Radio Poznań

Piła: Młoda kobieta skoczyła z mostu

0
Jak donosi Radio Poznań, w sobotę kilka minut po 23 w Pile kobieta skoczyła z mostu do Gwdy. Nieszczęściu zapobiegli policjanci.

Nie wiadomo co kierowało 29-latką. Na szczęście tuż obok mostu, z którego kobieta skoczyła do wody, przejeżdżał policyjny patrol. Jeden z funkcjonariuszy bez zastanowienia ruszył na ratunek i najprawdopodobniej uratował kobiecie życie. Po wyciągnięciu na brzeg 29-latką zajęli się lekarze.

Źródło: Radio Poznań

Spotkania na Gołębiej – Belive in Magic

0
Wystartował Kulturalny Stary Rynek. W ramach tej akcji po raz piąty odbywa się cykl Spotkania na Gołębiej.

Na dziedzińcu szkoły baletowej odbył się koncert Belive in Magic Zofii Miksa Kurowskiej i Emilii Bartoszewicz. Panie zaprezentowały utwory z repertuaru między innymi: Alicii Keys, Anity Baker, Erykah Badu, Norah Jones i innych. Niezwykle klimatyczny koncert rozpoczynający cykl przyciągnął mnóstwo słuchaczy. W koncercie towarzyszyli Celina Cieślak na skrzypcach oraz Dominik Kurowski na gitarze.

Cykl Spotkania na Gołębiej organizuje Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej w Poznaniu.

Poznań: Jak zagospodarować deszczówkę?

0

Poznań wysycha, jest coraz większy problem z utrzymaniem zieleni miejskiej, a tymczasem całe hektolitry deszczówki z pomocą kanalizacji lądują w Warcie. Aquanet ma pomysł, jak wykorzystać tę wodę dla miasta. Z pomocą funduszy unijnych.

Jednak zanim Poznań stanie się oazą bujnej zieleni wśród krystalicznie czystych strumyków, trzeba zadbać o infrastrukturę. A ta, zdaniem Pawła Chudzińskiego, prezesa Aquanetu, jest w fatalnym stanie i by doprowadzić ją do odpowiedniego poziomu, potrzebne są ogromne nakłady finansowe. jakie? Jeszcze nie wiadomo. Ale na pewno będą to miliony – jeśli nie setki milionów – złotych.

Jednak to inwestycja, która nie może czekać – ze względu na zbliżające się kolejne rozdanie unijnych środków. Właśnie z tej puli będzie można starać się o dofinansowanie tej inwestycji. Miejscy urzędnicy, jak zapewniają, kończą już opracowanie tego tematu i do września powinni z nim być gotowi.

Pomysł popierają poznańscy radni, ubolewając jedynie, że tematem zajęto się tak późno i że w ogóle świadomość społeczeństwa, jeśli chodzi o zachowanie zasobów wodnych, nie jest na takim poziomie, jakby sobie życzyli. Nie da się jednak ukryć, że w wielu przypadkach to właśnie decyzje rady miasta spowodowały pogorszenie stanu wód gruntowych w Poznaniu. Wystarczy przypomnieć choćby zgody na zabudowę Sołacza – na przykład okolic parku Wiodziczki – która skutkuje wylewami Bogdanki i wysychaniem okolicznych terenów. A to tylko jeden z wielu przykładów w mieście.

We Wrocławiu na przykład miasto przygotowało specjalne dofinansowanie dla mieszkańców, którzy zechcą sami zbierać deszczówkę w swoich ogrodach. Można dostać nawet 5 tysięcy złotych oraz specjalne pojemniki na ten cel. To sposób na walkę z suszą i zmianami klimatu, które są szczególnie uciążliwe dla miast, powodując nadmierne nagrzewanie otoczenia w konsekwencji – jeszcze większe parowanie. Program ma pomóc w walce ze zmianami klimatu, a jednocześnie jest rozwinięciem idei zero waste.

UMP, el

Śrem: Zamknięto kąpielisko na jeziorze Grzymisławskim

0
Od rana nie można się kąpać w jeziorze Grzymisławskim w Śremie. Dostęp do lustra wody zagradza taśma i kartki z informacja o czasowym zakazie kąpieli.

Jak informuje Radio Poznań, powodem zamknięcia kąpieliska jest intensywny zapach siarkowodoru wydobywający się z wody i śnięte ryby, których całkiem sporo można znaleźć w jeziorze. Wprawdzie badania nie potwierdziły obecności ścieków, jednak powodem zapachu mogą być sinice, a one także są niebezpieczne. Z kolei śnięcie ryb mogła spowodować przyducha, czyli brak tlenuy w wodzie. To zdarza się podczas upałów.

Według innej wersji zamknięcie kapieliska może mieć związek ze śmiercią młodego mężczyzny, który we wtorek utopił się w jeziorze pływając na desce windsurfingowej. Poszukiwania ciała pływaka trwały trzy dni, mimo że pomoc wezwano praktycznie natychmiast. Młodzi ludzie pływający na rowerze wodnym zobaczyli, jak mężczyzna spadł z deski, a później nie wypłynął – i wezwali pomoc. Poszukujący ciała nurkowe mogli wzruszyć osady denne i w ten sposób pogorszyć jakość wody. Reszty dokonał upał.

Obecnie trwaja badania jakości wody w jeziorze. Gdy tylko zostaną zakończone, a służby sanitarno-epidemiologiczne wydadzą zgode – kąpielisko natychmiast ponownie zostanie otwarte.

Radio Poznań, el, fot. archiwum

Koniec Wiosny? Biedroń będzie rozmawiał z Koalicją Europejską

0
Władze Wiosny upoważniały Roberta Biedronia do przeprowadzenia rozmów z Koalicją Europejską na temat wspólnego startu w wyborach parlamentarnych.

Chociaż rozmowy z Grzegorzem Schetyną jeszcze oficjalnie się nie rozpoczęły, wszystko wskazuje na to, że partia Roberta Biedronia zdecyduje się dołączyć do szerokiego bloku opozycji i jesienią wspólnie zawalczyć o władzę. Rozważane są również dwa alternatywne scenariusze: utworzenie szerokiego bloku lewicowych ugrupowań i samodzielny start.

Pierwsza opcja jest mało prawdopodobna ze względu na ilość lewicowych partii. SLD najprawdopodobniej również zdecyduje się pójść do kolejnych wyborów w ramach Koalicji Europejskiej, więc Wiośnie pozostałaby do współpracy partia Razem i kilka mniejszych ruchów. Samodzielny start wobec słabego wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest bardzo ryzykowny.

– Mam nadzieję w najbliższych dniach spotkać się z liderami Koalicji Europejskiej, żeby rozmawiać o tym jak połączyć opozycję – mówił Biedroń.

Do sytuacji odniósł się już Grzegorz Schetyna na twitterze. – Byłem, jestem i będę za jak najszerszą koalicją demokratów i patriotów, która zmieni na lepsze Polskę. Cieszę się, że coraz więcej środowisk tak myśli – napisał lider KO.

Ostrów Wielkopolski: Tragiczny wypadek. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę w Ostrowie Wielkopolskim na jednym z placów budowy. 40-letni mężczyzna spadł z dachu. Niestety nie przeżył.

Do wypadku doszło około 10 rano na jednej z posesji przy ulicy Jesionowej. Mężczyzna najprawdopodobniej prowadził prace dekarskie. Lekarz po przybyciu na miejscu stwierdził zgon. Policja obecnie ustala szczegóły sprawy.

Poznań: 20. konferencja Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego

0
Stolica Wielkopolski gości najlepszych specjalistów w Polsce, którzy zajmują się prawem sportowym. Dwudziestą już konferencję poświęconą temu tematowi otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

W programie konferencji znalazły się wystąpienia polskich i zagranicznych naukowców o prawie sportowym i jego aktualnych problemach oraz o funkcjonowaniu podobnych stowarzyszeń i innych instytucji w dziedzinie prawa sportowego w niektórych innych państwach. Polskie Towarzystwo Prawa Sportowego działa już od 30 lat i skupia specjalistów, których celem jest formułowanie, dyskutowanie i rozwiązywanie problemów prawnych związanych z uprawianiem sportu. Jego prezesem jest profesor Andrzej J. Szwarc.

– Wszystkim uczestnikom dziękuję za przyjęcie zaproszenia – mówił prof. Szwarc podczas otwarcia. – Serdecznie witam zwłaszcza Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Jego udział w dzisiejszym wydarzeniu zdeterminowany jest nie tylko faktem, że zechciał być jednym z jego patronów honorowych, ale jest również absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a ze sportem wiąże go uprawianie wielu dyscyplin.

Jacek Jaśkowiak podziękował profesorowi za zaproszenie na obrady.
– Po 30 latach jego działania widzimy, jak bardzo powiązane ze sobą są sport i prawo – mówił prezydent. – To moje dwie wielkie pasje: sam jestem prawnikiem i działaczem sportowym. Dziękuję panu – mojemu mentorowi, u którego pisałem pracę magisterską, za to, jak wiele zrobił pan dla uniwersytetu, jego studentów i prawa sportowego. Także dla mnie – nie byłbym dziś prezydentem Poznania, gdyby nie profesor Szwarc.

Jubileuszowi PTPS towarzyszy 100-lecie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w którym Polskie Towarzystwo Prawa Sportowego zostało powołane do życia, w którego strukturze nieprzerwanie funkcjonowało i nadal funkcjonuje.

UMP, el

Poznań: Znamy laureatów konkursu „Skyline Challenge”

0
Kapituła podała nazwiska autorów najlepszych koncepcji urbanistyczno-architektonicznych obszaru nazwanego umownie „Poznańską Ścianą Zachodnią”, a znajdującego się w sąsiedztwie MTP. Kto zwyciężył?

Kapituła najwyżej oceniła projekt Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzyny, dwuosobowy zespół studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Praca została doceniona między innymi za „atrakcyjną propozycję zagospodarowania styku zabudowy wysokiej od strony ulicy Roosevelta z zabudową zabytkową historycznej dzielnicy Jeżyce”.

– Pierwszą nagrodę przyznaliśmy po długich obradach m.in. za kształtowanie nowoczesnego wizerunku Poznania od strony wyjścia zachodniego z Dworca PKP i propagowanie terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich jako spuścizny po Wystawie PeWuKa – mówi Magdalena Kostencka-Burek, zastępczyni dyrektora biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. – Czyli za próbę połączenia tradycji miejsca z nowoczesnymi światowymi standardami projektowania architektonicznego.

Drugie miejsce zajął zespół w składzie Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki, natomiast trzecie miejsce – Magdalena Hegmit i Tomasz Grzegorczyk. Przyznane zostały także trzy wyróżnienia – dla Eweliny Wolskiej, dla zespołu w składzie: Agnieszka Baszak, Bartłomiej Bruzda, Alina Celichowska Anna Chojnacka, Paweł Danielak oraz dla Marcelego Dudy. Fundatorem nagród dla laureatów jest Grupa MTP.

– Autorzy prac mają na uwadze problemy Poznania związane m.in. z dużym zagęszczeniem komunikacyjnym, lokalizację Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz zamknięty ich charakter w sposób przemyślany postanowili zagospodarować obszar urbanistyczny, uzyskując nową jakość – mówi Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.

Do udziału zaproszeni zostali studenci Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego. Projekty przygotowały aż trzydzieści dwa zespoły. Studenci zaproponowali odważne, przemyślane rozwiązania. Wykazali się dużą inwencją i jednocześnie szacunkiem dla historycznego kontekstu przestrzeni. Wśród zgłoszonych koncepcji znalazły się także prace dyplomowe.

– Bardzo cieszy nas wysoka frekwencja i imponująca jakość zgłoszonych projektów. Tak duże zainteresowanie świadczy o tym, że studenci chcą mieć wpływ na to jak będą zmieniały się najbardziej reprezentacyjne obszary Poznania – mówi Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP. – Międzynarodowe Targi Poznańskie to miejsce, w którym biznes i innowacje spotykają się z historią. Projekty studentów doskonale oddały dualistyczny charakter tej przestrzeni. Wizje młodych ludzi stanowią bardzo ważny i inspirujący głos w debacie na temat przyszłego kształtu „Poznańskiej Ściany Zachodniej”. Szczególnie interesujące dla Grupy MTP były koncepcje architektoniczne wieżowca, który ma znaleźć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wystawę będzie można oglądać w Pawilonie 10 Międzynarodowych Targów Poznańskich od 1 do 12 lipca, w godzinach od 10:00 do 16:30, z przerwą od 3 do 5 lipca ze względu na realizowany na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich Szczyt Bałkanów Zachodnich.

MTP, el

Międzychód: Most nad Wartą otwarty

0
Po wielu problemach most nad Wartą został oficjalnie otwarty. Ma to znacząco ograniczyć korki w mieście. Same prace w jego rejonach jednak nie zostają zakończone. W dalszym ciągu trzeba będzie rozebrać stary most.

Przeprawa miała być gotowa w zeszłym roku. Ze względu na problemy z wykonawcą wszystko nieco się przedłużyło. – Podczas posiedzenia wyjazdowej Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Międzychodzie we wrześniu 2015 roku złożyłem przyrzeczenie, że most w Międzychodzie będzie. Nie przewidzieliśmy wówczas wszystkich trudności, które pojawiły się w toku realizacji tej inwestycji. Ale dziś jesteśmy blisko szczęśliwego finału! – mówił miesiąc temu Marszałek Marek Woźniak.

Teraz most został oficjalnie otwarty i można z niego korzystać. W dalszym jednak ciągu będą prowadzone prace w jego okolicy. Zdemontowany musi zostać stary most, który przebiega obok.

Przypomnijmy, że inwestycja polegała na budowie nowego mostu na rzece Warcie wraz z budową dojazdów w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160 na odcinku o łącznej długości 760 metrów. Obiekt powstał po wschodniej stronie starej przeprawy z 1959 roku, która ze względu na wynikający z wieloletniej eksploatacji zły stan techniczny zostanie rozebrana. Budowa przyczyni się do poprawy stanu technicznego i dostępności drogi, wzrostu bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu, polepszenia komfortu życia mieszkańców powiatu międzychodzkiego oraz rozwoju komunikacyjnego i inwestycyjnego regionu.

Zadanie jest realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pierwotnie inwestycja miała zakończyć się w listopadzie 2018 r., ale w związku z brakiem postępu robót i niedochowaniem przez wykonawcę terminów umownych, 16 listopada 2018 r. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu rozwiązał umowę z Firmą Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Sp. z o.o.

Autor: UW / AS

Niech żyją Piotr i Paweł!

0
Po raz kolejny już raz Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 oraz teatry Fuzja i Porywacze Ciał zaprosiły poznaniaków na widowisko z okazji dnia patronów miasta Poznania św. Piotra i Pawła. Było jak zawsze monumentalnie, magicznie – i do myślenia.

Parada przedziwnych machin i stworów pod wodzą samych świętych w fantazyjnych strojach od wielu już lat uświetnia imieniny patronów miasta i zachwyca widzów. Warto ją zobaczyć choć raz, bo robi wrażenie nie tylko rozmachem i fantazją instalacji, ale też i profesjonalizmem twórców tego przedstawienia w ruchu.

W tym roku artyści wyruszyli ze Starego Rynku na ulicę Skośną, mijając po drodze plac Wolności i Święty Marcin. Na placu Wolności zatrzymali się na chwilę, wygłaszając orędzie do poznaniaków, które jednak szybko zamieniło sie w szermierkę słowna między świętymi, poświęcona między innymi rozważaniom na temat tradycji kulturowych miasta, udziału w nich samych mieszkańców i powodów, z jakich mieszkańcy uczestniczą bądź nie w takich widowiskach.

Analiza nie wypadła zbyt pochlebnie, widzowie – zresztą nie tylko w Poznaniu – dają się często nabierać na pozornie wartościową i głęboką ofertę kulturalną, która jednak wcale taka nie jest. A rozeznać się w pozorach wcale nie jest tak łatwo… Może więc osobiste spotkanie ze świętym Piotrem i świętym Pawłem w dzień ich imienin jest dobrą okazją, by zastanowić się nad tym, czego tak właściwie oczekujemy od oferty kulturalnej w naszym mieście? poza tym, oczywiście, żeby nie była za kosztowna, w końcu jesteśmy w Poznaniu. Chociaż – trzeba przyznać – poznaniak na kulturę potrafi wydać naprawdę duże pieniądze. Ale musi być najpierw przekonany, że warto…

el, fot. L. Łada

Konin: przez miasto przejdzie Marsz Dla Życia, Rodziny i Tradycji

0
Już nie tylko dla życia i rodziny, ale od tego roku także dla tradycji. Pod takimi hasłami 30 czerwca ulicami Konina przejdzie marsz zorganizowany przez Towarzystwo Patriotyczne im. Maksymiliana Tarejwy.

Jak podaje Radio Poznań, zdaniem organizatorów marszu tradycja – zwłaszcza katolicka – coraz częściej bywa wyśmiewana, nie docenia się jej znaczenia. Jak uważa Mateusz Wesołowski, prezes towarzystwa, uczucia katolików często są obrażane i profanowane, a środowiska postępowe swoimi poglądami sieją właśnie nienawiść. Jako przykład podał profanację kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbe, do której niedawno doszło w Koninie.

Właśnie w tym kosciele 30 czerwca o 11.30 rozpocznie się msza święta, po której rozpocznie się Marsz Dla Życia, Rodziny i Tradycji. Jego uczestnicy przejdą do krzyża Tysiąc Pięćdziesięciolecia Chrztu Polski na osiedlu Zatorze.

Radio Poznań, el

Czerwiec ’56. „To był też protest przeciw opresji i wszechobecnej, jedynie słusznej ideologii”

0
Cały dzień trwały wydarzenia związane z obchodami rocznicy wydarzeń z Czerwca 1956 roku. – Ich zryw to pierwszy krok do wolności, jaką cieszymy się dziś. Okupiony krwawą ofiarą i wieloma złamanymi życiorysami – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Punktualnie o godz. 18.30 pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 rozbrzmiały syreny alarmowe. Odśpiewano też Hymn Państwowy. Głos zabrał prezydent Poznania, który wspomniał uczestników wolnościowego zrywu.

– 63 lata temu rzucili wyzwanie komunistycznej władzy, by zawalczyć o godność. Oznaczała ona o wiele więcej niż sprawy socjalne. To był też protest przeciw opresji i wszechobecnej, jedynie słusznej ideologii. Na ulicach Poznania wybrzmiało stanowcze „NIE” dla indoktrynacji i propagandy. Pomimo istniejących wówczas podziałów społecznych – innych niż te obecne – poznańscy robotnicy, w sposób dramatyczny, wyrazili wspólne nastroje obywatelskie i sprzeciw wobec gardzącej narodem władzy. Ich zryw to pierwszy krok do wolności, jaką cieszymy się dziś. Okupiony krwawą ofiarą i wieloma złamanymi życiorysami. Dlatego właśnie testament Poznańskiego Czerwca 1956 r. pozostaje tak bardzo aktualny – mówił Jacek Jaśkowiak.

W imieniu uczestników wolnościowego zrywu głos zabrał Andrzej Sporny. Przewodniczący Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca ’56 „Niepokonani” opisał, jak wyglądały wydarzenia sprzed 63 lat.

– To tutaj, w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku ze względu na pogarszające się warunki życia, pracy, płacy i represyjnemu ustrojowi postanowiono masowo wyrazić swoje niezadowolenie. Około godz. 6 rano na ulice Poznania wyszli zdesperowani robotnicy Cegielskiego. Dołączyli do nich robotnicy ZNTK, MPK, Pometu, Stomilu, Wiepofamy, Goplany i innych zakładów pracy. Centralnym miejscem, gdzie zgromadzili się wszyscy mieszkańcy Poznania i okolic był plac, na którym obecnie się znajdujemy oraz wszystkie przyległe ulice. Ten wielotysięczny tłum domagał się godnego życia. Wznoszono okrzyki: Chcemy wolnej Polski! Chcemy chleba! Precz z komuną! Precz z dyktaturą! Domagano się podwyżki płac, obniżki norm pracy i cen. Odśpiewano Hymn Państwowy i Boże, coś Polskę – wspominał Andrzej Sporny.

Uroczystości związane z 63. rocznicą Czerwca ’56 rozpoczęły się już o godz. 6 rano, przed bramą Fabryki Pojazdów Szynowych – H. Cegielski. To właśnie z tego miejsca (noszącego wówczas nazwę Zakłady im. Józefa Stalina Poznań) o świcie, 28 czerwca 1956 roku, wzburzeni robotnicy wyszli z protestem na ulice miasta – żądając wolności, chleba i godności. Przyłączyli się do nich pracownicy innych poznańskich zakładów.

Kwiaty złożono w czwartek także pod tablicami Poległych Studentów w sąsiedztwie budynku Politechniki Poznańskiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, przed Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego przy ul. Roboczej, na terenie dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej oraz pod Pomnikiem Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r. przy ul. Kochanowskiego i tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji. W Kościele OO. Dominikanów odbyła się msza św. w intencji ofiar Czerwca ’56.

Mieszkańcy Poznania jako pierwsi w ówczesnej rzeczywistości Polski Ludowej, wystąpili przeciw komunistycznej władzy. Przyczyną zrywu robotników było narastające od początku lat 50-tych niezadowolenie z warunków życia i pracy, które w zderzeniu z fikcją gospodarki planowej było szczególnie dotkliwe dla robotników wielkich poznańskich zakładów przemysłowych. Uliczny protest przerodził się w wielotysięczną manifestację. Do pacyfikacji buntu komunistyczna władza posłużyła się wojskiem. W starciach zginęło prawie 60 osób, kilkaset zostało rannych.

Autor: UMP / op. AS

Lubomir Šatka piłkarzem Lecha Poznań

0
Nowym piłkarzem Lecha Poznań został Słowak Lubomir Šatka. Środkowy obrońca związał się z Kolejorzem czteroletnim kontraktem, a do reszty zespołu dołączy dopiero w drugiej połowie lipca.

23-letni piłkarz wychowywał się w klubie MFK Dubnica, a w 2012 roku przeszedł do angielskiego Newcastle United. Przez cztery i pół roku występował w juniorskich drużynach tego zespołu (głównie U-23), w międzyczasie udało mu się zagrać jeden mecz w seniorskiej drużynie Newcastle United (spotkanie z Leicester City w ramach Pucharu Anglii) oraz przebywał na wypożyczeniu w York City występującym na czwartym poziomie rozgrywkowym.

W połowie sezonu 2016/17 został wypożyczony do rodzimego DAC Dunajska Streda, po czym po pół roku słowacki klub wykupił Šatkę i od tego momentu był on pełnoprawnym członkiem zespołu z pogranicza Słowacji i Węgier. Przez ten czas rozegrał dla DAC ponad 80 meczów, w których zdobył pięć bramek. Poza tym Słowak ma na swoim koncie sześć spotkań w reprezentacji swojego kraju (ostatnie na początku czerwca przeciwko Jordanii), a w 2017 roku był członkiem drużyny, która brała udział w mistrzostwach Europy U-21, które odbywały się w Polsce. Kadra Słowacji była wtedy w grupie z reprezentacją naszego kraju, ale sam Šatka nie wystąpił w bezpośrednim spotkaniu między tymi zespołami. Zaliczył wtedy jeden występ, w ostatnim starciu ze Szwecją. Słowacy wygrali ten mecz 3:0, a nowy obrońca Kolejorza strzelił jednego z goli.

23-letni zawodnik jest dobrze znany Lechowi Poznań, ponieważ wystąpił on w grze kontrolnej rozgrywanej między Kolejorzem, a jego dotychczasowym klubem podczas tegorocznego zgrupowania w Turcji. – Lubomir Šatka był przez nas obserwowany od dłuższego czasu. Środkowy obrońca DAC i reprezentacji Słowacji w minionym sezonie udowodnił, że mimo młodego wieku może stanowić o sile zespołu, a jego forma jest stabilna – komplementuje nowy nabytek Lecha dyrektor sportowy poznańskiego klubu, Tomasz Rząsa. – Aby mieć szansę pozyskania Lubomira w tym sezonie, w czasie trwania negocjacji musieliśmy zgodzić się na to, że zawodnik dołączy do nas dopiero po dwumeczu DAC z Cracovią w ramach eliminacji do Ligi Europy. Pojawi się on w Poznaniu przed naszym pierwszym ligowym spotkaniem w ekstraklasie – dodaje.

Šatka przebywa obecnie ze swoim klubem i przygotowuje się do rywalizacji w europejskich pucharach, jednak już miał okazję odwiedzić i poznać resztę lechitów podczas zgrupowania w Opalenicy. – Moje oczekiwania odnośnie gry w Lechu są wysokie, bo takie same są w samym klubie, jak i wśród kibiców. Nie mogę doczekać się pierwszych meczów i tego, że będą mógł pomóc zespołowi osiągnąć jego cele i powrócić na należne mu miejsce w ligowej tabeli – komentuje nowy piłkarz Kolejorza.

Lubomir Šatka związał się z poznańskim klubem czteroletnim kontraktem. Słowacki środkowy obrońca jest kolejnym piłkarzem, który dołączył do zespołu Lecha Poznań przed sezonem 2019/20. Przed nim uczynili to holenderski bramkarz Mickey van der Hart, chorwacki pomocnik Karlo Muhar oraz środkowi obrońcy Tomasz Dejewski i Serb, Djordje Crnomarković.

lechpoznan.pl/fot. Przemysław Szyszka

45 – Jubileuszowa Premiera Polskiego Teatru Tańca w ramach Malta Festival

0
Polski Teatr Tańca prezentuje najnowszy spektakl „45” . Jubileuszowa Premiera odbędzie się w ramach Malta Festival. Elementem narracji będą obrazy sceniczne, odwołujące się do procesu powstawania choreografii.

Spektakl ma formę interaktywnej podróży z udziałem publiczności, site specific w wybranej przestrzeni. Ideą twórców „45” jest wyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. Premiera Polskiego Teatru Tańca wieńczy czterdziesty piąty sezon artystyczny zespołu założonego przez Conrada Drzewieckiego w 1973 r.

Wszyscy, którzy nie zdążyli kupić biletów, będą musieli poczekać do kolejnego wystawienia spektaklu w Poznaniu.

Choreografia: Jacek Przybyłowicz
Muzyka: Andrzej Konieczny, Kacper Krupa
Reżyser świateł: Carsten Wank
Kostiumograf: Joanna Klimas
Asystent choreografa: Anna Krysiak
Współtworzą i występują: artyści Polskiego Teatru Tańca

Obsada premierowa: Amy Basley, Evelyn Blue, Julia Hałka, Agnieszka Sara Jachym, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Gabriel Lawton, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Brage Nordang, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek, Patryk Zamojski.

Hańba – premiera teatralna w reżyserii Macieja Podstawnego. Malta Festival

0
Hańba w reżyserii Macieja Podstawnego jest adaptacją sceniczną jednej z najbardziej znanych i cenionych powieści Johna Maxwella Coetzeego – noblisty i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera.

Akcja książki rozgrywa się w RPA. Tytułową hańbę można interpretować zarówno jako stan, w którym znalazła się ojczyzna autora zaraz po upadku apartheidu, jak i status profesora wyrzuconego z uczelni za seksualne nadużycie, jak i immanentną ludzką ułomność.

Dla twórców przedstawienia kluczowy jest temat odpowiedzialności i empatii, etycznych i wyobrażeniowych granic i ograniczeń. Ich Hańba dzieje się w świecie po apokalipsie. Po apokalipsie apartheidu, apokalipsie komunizmu. Po apokalipsie kapitalizmu, apokalipsie terroryzmu i w końcu po apokalipsie XXI w. W świecie Mad Maxa, maksimum i pomieszania. W kraju wojennym, poza dobrem i złem, w którym upadły klasyczne podziały, nie ma państwa, autorytetów ani ochraniających ludzi instytucji.

Przez doświadczenie hańby bohaterowie powoli dojrzewają do współczucia i początków rozumienia.

Spektakl jest koprodukcją Festiwalu Malta oraz Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

mat. org.

Poznań: Szczyt Bałkanów Zachodnich

0
Nowe perspektywy gospodarcze, budowa dobrego środowiska dla biznesu i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. 3 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpocznie się Szczyt Bałkanów Zachodnich Poznań 2019.

4 lipca spotkają się w Poznaniu ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych oraz gospodarki. 5 lipca odbędzie się Szczyt Liderów – szefowie państw lub rządów partnerów Procesu Berlińskiego rozmawiać będą o najważniejszych sprawach dla regionu Bałkanów Zachodnich.

Z inicjatywy Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podczas szczytu odbędzie się też spotkanie z ministrem gospodarki i energii Niemiec Peterem Altmaierem oraz ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Mairem w formacie Trójkąta Weimarskiego. Ministrowie będą rozmawiać o nowej polityce przemysłowej UE, w tym o IPCEI (z ang. Important projects of common european interest). To jeden z ważniejszych instrumentów, za pomocą których Komisja Europejska wspiera European Battery Alliance, czyli sojusz na rzecz rozwoju przemysłu bateryjnego w Europie, w którego prace Polska jest zaangażowana od samego początku.

– Przez cały 4 lipca będą trwały spotkania i dyskusje o tym, jak wzmocnić powiązania gospodarcze między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich. Nasze rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować. Dlatego powinniśmy wspólnie wzmacniać obecne i budować nowe relacje handlowe, nowe łańcuchy dostaw, wspierać talenty i pomagać kapitałowi w poszukiwaniu nowych możliwości – zaznaczyła szefowa MPiT. Jak dodała Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich to pierwsze tego typu wydarzenie w historii wzajemnych stosunków. Jego inicjatorem jest resort przedsiębiorczości i technologii.

Spotkaniom na najwyższym szczeblu towarzyszyć będą trzy wydarzenia: Forum Think Tanków przeznaczone dla ekspertów, Forum Społeczeństwa Obywatelskiego – platformę wymiany doświadczeń i współpracy dla organizacji pozarządowych oraz Forum Biznesu, którego celem będzie pomoc przedsiębiorcom w nawiązaniu kontaktów i pogłębieniu specjalistycznej wiedzę.

Szczyt Bałkanów Zachodnich to też okazja do spotkania ministrów właściwych ds. gospodarki.
– Polska przeszła taką samą transformację gospodarczą, jakiej doświadczają państwa bałkańskie. Możemy więc dzielić się swoimi doświadczeniami. Dziś jesteśmy krajem z jednym z największych wzrostów gospodarczych w UE. Nasza działania dotyczące m.in. proprzedsiębiorczych zmian w prawie, stymulowania innowacyjności i zdolności eksportowych MŚP przynoszą efekty – podkreśla minister Emilewicz.

Podczas szczytu odbędzie się prezentacja raportu OECD „Globalna Europa Południowo-Wschodnia: wyzwolenie potencjału rozwoju”. Analitycy OECD zbadali potencjał eksportowy Bałkanów Zachodnich, by zidentyfikować najlepiej rokujące branże i produkty, które mogą być motorem napędowym dla gospodarek regionu.

Szczyt Bałkanów Zachodnich odbywa się dniach 3-5 lipca w trakcie polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim. Organizatorami Szczytu Bałkanów Zachodnich są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wydarzenia te wpisują się w priorytety polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim, inicjatywy zapoczątkowanej przez Niemcy i łączącej partnerów z Bałkanów Zachodnich i niektórych państw Unii Europejskiej (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska – jako jedyna z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy) i 6 krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo). Priorytety polskiego przewodnictwa to: gospodarka, wzajemne powiązania, społeczeństwo obywatelskie i bezpieczeństwo. Są w nią też zaangażowane Europejski Bank Inwestycyjny, Komisja Europejska, Europejski Fundusz Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz krajowe instytucje finansowe.

Mat. pras., MPiT, el

Spotkaj się z Piotrem i Pawłem na Starym Rynku!

0
Co się wydarzy, gdy obaj święci spotkają się na Starym Rynku? I to w swoje imieniny? Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 zaprasza na obchody z okazji Dnia Patronów Miasta Poznania.

O czym mogą mówić obaj święci oglądając dzisiejszy Stary Rynek? Jakie refleksje im się nasuną i do czego spróbują namawiać poznaniaków? Czy spodoba im się dzisiejszy Poznań, jego styl i rytm zycia – czy wręcz przeciwnie, uznają, że wszystko trzeba zmienić? Wszyscy chętni dowiedzą się dziś w samo południe – oczywiście na Starym Rynku.

Miejsce spotkania / trasa: Stary Rynek – ul. Paderewskiego – ul. Plac Wolności – ul. Ratajczaka – ul. św. Marcin – ul. Skośna
Czas: godz. 12:00 -13:00
Udział wezmą: Asocjacja 2006, Teatr Fuzja, Teatr Porywacze Ciał

Mat. pras., el