Strona główna Blog Strona 2156

Siedlec: Marszałek Marek Woźniak zaprasza na dożynki

Tegoroczne wielkopolskie dożynki odbędą się 25 sierpnia w Siedlcu, siedzibie gminy w zachodniej Wielkopolsce.

Siedlec stanie się w tym roku sercem wielkopolskiego rolnictwa. 25 sierpnia przybędą tu uczestnicy 21. Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich 2019. Dlaczego wybór padł na tę miejscowość?
– Z dwóch powodów – wyjaśnił marszałek Marek Woźniak konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczne święto plonów. – Po pierwsze: świętowaliśmy już w wielu miejscowościach Wielkopolski, ale dotąd nie było dożynek na ziemiach zachodnich regionu. Po drugie: staramy się przenosić dożynki wojewódzkie do mniejszych ośrodków, w których panuje kameralna atmosfera, a wszyscy rolnicy czują się jak u siebie. Z tutejszym samorządem lokalnym tworzymy dobre, udane partnerstwo, dobrze wychodzą nam wspólne projekty i cieszymy się wspólnymi sukcesami. Bo ziemia wolsztyńska to region aktywnych ludzi, i przedsiębiorców i rolników, którzy doskonale radzą sobie mimo wcale niełatwych warunków klimatycznych i glebowych.

Wszystkie wydarzenia tegorocznych dożynek odbędą się na boisku sportowym przy ul. Leśnej 20 w Siedlcu w niedzielę 25 sierpnia. W tym roku starostami dożynkowymi są Emilia Szała, która prowadzi wraz z mężem gospodarstwo w Starym Widzimiu w gminie Wolsztyn, oraz Ryszard Buda z Wojciechowa w gminie Siedlec.

Jak co roku, najpierw o godz. 12.00 zostanie otwarta wystawa rolnicza, godzinę później o 13.00 J.E. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański rozpocznie sprawowanie mszy świętej dziękczynnej. O tym wydarzeniu, a także wymiarze duchowym dożynek, które wywodzą się ze wspólnej tradycji polskiej i chrześcijańskiej, przypomniał Ks. Sławomir Grośty, Archidiecezjalny Duszpasterz Rolników.

W programie uroczystości znajdzie się tradycyjny obrzęd dożynkowy i występy artystyczne. Jak co roku odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a ten główny, wojewódzki, zostanie przygotowany przez artystów ludowych związanych z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, instytucją Samorządu Województwa Wielkopolskiego. A o godz. 20.30 uczestników dożynek porwie do tańca i śpiewu jedyna taka Golec U’orkiestra.

Organizatorami Dożynek Wielkopolskich są Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Wolsztyński, Gmina Siedlec oraz Arcybiskup Metropolita Poznański.

Gmina Siedlec położona jest przy zachodniej granicy województwa wielkopolskiego, w powiecie wolsztyńskim. Tworzy ją 26 miejscowości skupionych w 25 sołectwach, zamieszkałych przez ponad 12,5 tys. mieszkańców. Obecnie w gminie zarejestrowanych jest 1436 gospodarstw rolnych, z tego wiele zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Choć większość ziem to grunty klasy V, miejscowi rolnicy radzą sobie doskonale. Prężnie rozwija się przetwórstwo rolno-spożywcze. Wiele inwestycji gminnych, m.in. drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, powstało dzięki przedakcesyjnemu i unijnemu dofinansowaniu. Cała gmina jest zwodociągowana i zgazyfikowana, w większości skanalizowana. Podczas konferencji w Urzędzie Gminy w Siedlcu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowę na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 inwestycji pn. „Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Aglomeracji Tuchorza – Gmina Siedlec”.

UMWW, el

Poznań: Prokuratura postawi kolejne zarzuty mężczyźnie, który potrącił na pasach staruszkę?

0
Niewykluczone, że prokuratorzy zdecydują się na postawienie kolejnych zarzutów mężczyźnie, który na początku sierpnia potrącił na pasach starsze małżeństwo. W wyniku wypadku kobieta zmarła.

Starsze małżeństwo wracało akurat z kościoła, kiedy na przejściu dla pieszych zostało potrącone przez nadjeżdżającego kierowcę. W wyniku obrażeń 75-letnia kobieta zmarła, a jej 70-letni mąż trafił do szpitala. Kierowca usłyszał już zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Ze względu na to, że również 70-latek nabawił się ostrych urazów podczas kolizji i musiał spędzić w szpitalu powyżej siedmiu dni, prawdopodobnie prokuratorzy zdecydują się na rozszerzenie zarzutów pod adresem kierowcy.

W międzyczasie lokalni mieszkańcy zwracali uwagę, że tragedii można było uniknąć. Mieszkańcy Grunwaldu od lat mieli apelować o stworzenie sygnalizacji świetlnej. Ta nie powstała ze względu na… ścieżkę rowerową, która ma przebiegać w tym miejscu. Miasto chciało zsynchronizować prace i stworzyć sygnalizacje świetlną w momencie budowy ścieżki rowerowej. Problem w tym, że jej budowa mocno się przeciąga w czasie i obecny planowany termin jej oddania do użytku to dopiero 2020 rok!

Ten termin nie zadowala części okolicznych mieszkańców, która zapowiada protesty w tej sprawie. W piątek o godz. 17 planują w miejscu wypadku zorganizować protest, który ma zwrócić uwagę władz miasta na problem. – Będziemy okresowo blokować ruch aut przechodząc po pasach. Pikieta ma na celu wymuszenie szybkich działań ze strony miejskich instytucji. Żądamy niezwłocznej instalacji sygnalizatorów świetlnych w tym miejscu i jeszcze lepszego oznakowania zebry! – tłumaczą mieszkańcy. Organizatorem protestu jest Rada Osiedla Grunwald Południe.

Głos Wielkopolski / AS / archiwum / RO Grunwald Południe

Będzie więcej lokalnych połączeń autobusowych w Wielkopolsce

0
Dzięki rządowemu programowi dofinansowania PKS-ów w Wielkopolsce będzie więcej lokalnych połączeń autobusowych.

To bardzo dobra wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości, bo to oni głównie ucierpieli przez likwidację lokalnych linii autobusowych. Jeśli w pobliżu nie było stacji kolejowej, a sama miejscowość była zbyt mała, by zainteresowali się nią właściciele busików, to mieszkańcy, chcący na przykład coś załatwić w gminie czy choćby wybrać się do lekarza – mieli spory problem.

Teraz ma się to zmienić. Jak podaje Radio Poznań, 16 samorządów – głównie gmin i powiatów ze wschodniej i północnej Wielkopolski – chce skorzystać z pomocy rządowego programu i uruchomić zlikwidowane wcześniej linie autobusowe. Zgodnie z danymi z wniosków chodzi o 119 połączeń. 12 wniosków złożyły gminy, cztery powiaty: słupecki, turecki i koniński oraz Oborniki i Krzyż Wielkopolski.

Nowe połączenia mogą ruszyć jeszcze w tym roku – o ile samorządom uda się szybko uzupełnić wnioski. Jak zapewniają pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – pieniądze na realizację programu są już przygotowane.

Radio Poznań, el

Poznań: Nocne zwiedzanie Palmiarni Poznańskiej

0
Poznaniacy i turyści znów będą mogli przyjrzeć się naturze po zmroku. 23 sierpnia Palmiarnia Poznańska zaprasza na nocne zwiedzanie swoich wnętrz – tym razem przy dźwiękach mis tybetańskich i gongów.

Kolejna Noc w Palmiarni Poznańskiej rozpocznie się w piątek, 23 sierpnia o godzinie 20.00 i potrwa do 2.00. Trzeciej tegorocznej odsłonie wycieczek przy blasku księżyca towarzyszyć będzie występ Katarzyny Szymków z Bim Bam Bom Healing Singing Bowl.

– Zwiedzanie Palmiarni nocą jest o tyle wyjątkowym wydarzeniem, że będąc w pawilonach można poczuć się jak w tropikalnej dżungli – tłumaczy Kaja Pilarczyk, rzeczniczka Palmiarni Poznańskiej. – Rośliny przybierają inny wygląd o zmroku, niektóre z nich kwitną. Odgłosy papug czy szumu wody, które można usłyszeć, dodatkowo wzmacniają wrażenia. Od 2017 roku każdą Noc w Palmiarni staramy się wzbogacić dodatkowym wydarzeniem na przykład koncertem czy wystawą.

Palmiarnia Poznańska jest jednym z najstarszych ogrodów tego typu. Jej zbiory liczą około 17 tysięcy roślin oraz 170 gatunków ryb.

Ceny biletów to 7 zł (bilet ulgowy) i 10 zł (bilet normalny). Bilety można kupować w kasie do godziny 1.30. Nie jest prowadzona sprzedaż internetowa.

UMP, el

Poznań: Rozpoczyna się Akademia Gitary

0
30 polskich i zagranicznych artystów oraz 55 wydarzeń, obejmujących łącznie 25 miast – w tym Poznań. Festiwal Akademia Gitary rozpocznie się 22 sierpnia  i zakończy 8 września.

Motywem przewodnim i hasłem tegorocznej, 12. edycji Akademii Gitary jest Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany. Inspiracją dla twórców festiwalowego programu był Szczyt Bałkanów Zachodnich, który odbywał się w Poznaniu na początku lipca.

– Nasza przyjaźń z Bałkanami trwa już od wielu lat, chętnie zapraszamy artystów z tego regionu świata. W tym roku jest jednak okazja, aby po raz pierwszy bardziej się na nim skoncentrować – mówi Łukasz Kuropaczewski, słynny gitarzysta i dyrektor artystyczny festiwalu.

Najbliższą edycję Akademia Gitary zainauguruje seria koncertów w najstarszych polskich katedrach. Pierwszy z nich odbędzie się 22 sierpnia w Bazylice Konkatedralnej w Kołobrzegu. Po nim, 23 sierpnia, Akademia Gitary zawita do Archikatedry Gnieźnieńskiej, by dzień później – 24 sierpnia zaprezentować się poznańskiej publiczności w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Podczas inauguracyjnych koncertów Łukaszowi Kuropaczewskiemu towarzyszyć będzie Aleksander Dębicz – utalentowany pianista młodego pokolenia i zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Wraz z prowadzoną przez Piotra Deptucha Orkiestrą św. Marcina artyści wykonają kompozycje najznamienitszych przedstawicieli epok baroku i romantyzmu. W repertuarze znajdą się takie utwory, jak Koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, Idylla Zygfryda Ryszarda Wagnera, Koncert d-moll Jana Sebastiana Bacha. Oprócz tego, zabrzmi Aqua e vinho wspomnianego już Aleksandra Dębicza oraz jego utwór stworzony specjalnie z myślą o festiwalowej publiczności.

– To pianista, którego trudno zaszufladkować, muzyk przez duże „M”. Jesteśmy dumni, że zgodził się napisać dla nas utwór. Okres, w którym nad nim pracował przypada na czas wielkiej tragedii we Francji – pożaru katedry Notre Dame – zdradza Łukasz Kuropaczewski.

Poznańska publiczność będzie miała więcej okazji, by posłuchać dobrej muzyki. W Hotelu Park Inn by Radisson Poznań wystąpi Davide Giovanni Tomasi (28 sierpnia) oraz Adriano del Sal (30 sierpnia). 29 sierpnia w Galerii Tumskiej, w ramach cyklu Młodzi Wirtuozi Gitary, można będzie posłuchać Jagody Świdzińskiej, a 31 sierpnia w Klubokawiarni Meskalina zagra Pełech Horna Duo. W Kontener Art zaprezentują się Agron Peni (1 września) oraz Michał Sobierajski (8 września). Koncerty będą odbywać się także w poznańskich świątyniach. 2 września w kościele św. Wojciecha zagra Trio Evocación, a 7 września w kościele oo. Dominikanów – Erlendis Quartet. 5 września na Dziedzińcu Szkoły Baletowej można będzie zobaczyć występ Bokun Kościuszko Duo.

– Staramy się prezentować gitarę w różnych wydaniach – mówi Łukasz Kuropaczewski – tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego nigdy nie narzekamy na frekwencję. Instrumentem wiodącym jest zawsze, najszlachetniejsza moim zdaniem gitara klasyczna. Podczas festiwalu nie brakuje jednak również gitary jazzowej oraz w wydaniu flamenco, rockowym, a nawet popowym.

W programie festiwalu znajdzie się również coś dla najmłodszych pasjonatów muzyki. W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbywać się będą warsztaty Akademia Gitary KIDS. Z kolei dla osób starszych czekają integracyjne koncerty w ramach Akademia Gitary 60+, odbywające się w różnych podpoznańskich miejscowościach. Osoby, które chcą poprawić swoje umiejętności pod okiem światowej sławy gitarzystów, wezmą udział w Kursie Mistrzowskim w Pałacu Jankowice, zwanym kuźnią talentów.

31 sierpnia, o godz. 15.30 odbędzie Happening Gitarowy w parku Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich. Poprzedzą go 3-dniowe Otwarte Warsztaty Gitarowe w Kontener Art. Uczestnicy happeningu wykonają wspólnie utwór „Prawy do Lewego” Gorana Bregovića, do którego słowa napisała polska wokalistka Kayah. Po jego zakończeniu odbędzie się koncert Tsigunz Fanfara Avantura.

Jak zapowiedzieli organizatorzy festiwalu, w tym roku Akademia Gitary odbywa się już po raz ostatni – przynajmniej w takiej formie, jak obecnie.

– Ten festiwal od początku miał kilka idei przewodnich – tłumaczy Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu i szef rady programowej festiwalu. – Chcieliśmy pokazywać muzykę klasyczną w miejscach, które na co dzień mają ograniczony dostęp do takiej kultury – prezentować artystów o światowej sławie w małych miejscowościach, a także edukować młodzież. Przez lata wychowaliśmy pokolenie młodych gitarzystów. W małych ośrodkach wiele się zmieniło, świetnie sobie radzą bez nas. Postanowiliśmy zamknąć ten rozdział życia na wysokim poziomie, aby zrobić miejsce dla kogoś innego.

– Nie chcieliśmy, aby nasz festiwal można było kiedykolwiek porównać do średniego koncertu, na którym wszyscy widzą i słyszą, że jest średni, biją brawo – bo wypada, a artysta wychodzi i gra bis. Chcemy zostawić fanów muzyki z lekkim niedosytem, a nie z przesytem. W ciągu 12 lat odbyło się wiele bardzo dobrych koncertów, które zakończyły się niewymuszonymi bisami. W tym momencie chcielibyśmy podziękować. Sądzimy, że przez ten długi czas udało nam się zaszczepić miłość do muzyki i gitary klasycznej na tyle mocno, że będzie ona trwała. Być może nowe pokolenie podejmą temat na nowo – dodaje Łukasz Kuropaczewski.

Pełen program Festiwalu Akademia Gitary można znaleźć na jego stronie. http://akademiagitary.pl/

Poznań: Dlaczego Ławica się nie rozwija?

0
Za pięć lat poznańskie lotnisko może dojść do ściany, jeśli chodzi o możliwości rozwoju portu – ostrzegają przedstawiciele Ławicy.

Już teraz jego rozwój zdaniem wielu poznaniaków, nie odbywa się tak dynamicznie, jakby sobie tego życzyli. Za mało połączeń w te rejony, do których poznaniacy chętnie latają, ceny połączeń też często są tak wysokie, że taniej jest dojechać busem do Berlina i stamtąd polecieć w wybrane miejsce niż lecieć bezpośrednio z Poznania. Nie mówiąc już o tym, że berlińskie lotnisko dysponuje znacznie większą i atrakcyjniejszą siecią połączeń lotniczych. Sytuacji nie poprawiło zamknięcie bazy Wizz Aira w Poznaniu.

Czy powodem jest złe zarządzanie portem i brak kompetencji zarządu lotniska, a może to centrala nie chce, żeby Ławica stała się zbyt duża i popularna, bo może zagrozić Warszawie? Jak informuje „Głos Wielkopolski”, powód jest znacznie bardziej prozaiczny: brak wolnych miejsc. Z powodu obowiązujących ograniczeń środowiskowych w ciągu dnia można wykonać 120 operacji lotniczych, w nocy – zaledwie 12. Obecnie lotnisko zbliża się coraz bardziej do tych limitów – dzienne operacje dochodzą do 90, a w sezonie, gdy mamy jeszcze czartery, nawet do 113. Warto dodać, że lotnisko w stolicy ma nocny limit 50 operacji. Jest różnica.

Powodem tej różnicy i obowiązujących ograniczeń są znajdujące się w niedalekiej odległości od lotniska osiedla, których mieszkańcy bardzo narzekali na hałas samolotów. Udało im się wyprocesować od Ławicy pokaźne odszkodowania na łączną sumę ponad 86 mln zł. To najwięcej w Polsce. Znacznie większe lotnisko w Warszawie na przykład wypłaciło tylko 30 mln odszkodowań. I nie tylko otrzymali odszkodowania: udało im się wynegocjować liczbę lotów, zwłaszcza nocnych. Wokół lotniska obowiązuje też Obszar Ograniczonego Użytkowania.

Takie ograniczenia mocno utrudniają nie tylko bieżącą pracę Ławicy, ale i możliwości rozwoju lotniska. Bo jak przyciągnąć nowe linie lotnicze, skoro nie ma dla nich miejsca ani czasu na operacje lotnicze, jako że większość wolnych terminów jest już zajęta? Już dwukrotnie nie doszło do skutku porozumienie z nowymi przewoźnikami – bo nie było gdzie ich zmieścić w kalendarzu lotów…

Brakiem rozwoju Ławicy jest bardzo zaniepokojony radny Paweł Sowa, który od lat walczy o poprawę funkcjonowania Ławicy dla dobra miasta i regionu. Jego zdaniem warto pomyśleć o rewizji Obszaru Ograniczonego Użytkowania. Był on wyznaczony całe lata temu, a od tego czasu technologia poszła do przodu i samoloty są znacznie cichsze. Po badaniu poziomu hałasu może się okazać, że Ławica może przeprowadzać znacznie więcej operacji lotniczych bez szkody dla swoich sąsiadów.

Głos Wielkopolski, el

Wybory parlamentarne: Jak wygląda kalendarz wyborczy?

0
22 września to bardzo ważna data. Do tego dnia gminy muszą przygotować spisy wyborców przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Tego dnia upływa też termin powołania przez komisarza wyborczego obwodowych komisji wyborczych.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 26 sierpnia jest czas na rejestrowanie komitetów wyborczych, a do 3 września na zgłaszanie list kandydatów – informuje Polska Agencja Prasowa. Do 22 września gminy mają czas na sporządzenie spisów wyborców, muszą zostać powołane przez komisarza wyborczego obwodowe komisje wyborcze, a także podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

28 września w publicznych mediach ruszy kampania w bezpłatnym czasie antenowym. Zgodnie Kodeksem wyborczym jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w Kodeksie przypada na sobotę albo na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego roboczego dnia po tym dniu. Jeżeli Kodeks nie stanowi inaczej, czynności wyborcze są dokonywane w godzinach urzędowania sądów, organów wyborczych, urzędów gmin oraz konsulatów.

Kalendarz czynności przed wyborami parlamentarnymi

Do 24 sierpnia 2019 r. (sobota):
– zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego (przez organ partii politycznej, pełnomocnika wyborczego w przypadku komitetu koalicyjnego lub komitetu wyborczego wyborców);Do 26 sierpnia (poniedziałek):
– powołanie okręgowych komisji wyborczych;

Do 3 września (wtorek) do godz. 24:
– zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów;Do 8 września (niedziela):
– utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów;

Do 13 września (piątek):
– podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika;
– zgłaszanie przez kapitanów statków wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich;
– zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych;

Do 22 września (niedziela):
– powołanie przez komisarza wyborczego obwodowych komisji wyborczych;
– podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych;
– sporządzenie spisów wyborców przez gminy;

Od 22 września (niedziela) do 29 września (niedziela):
– składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratowników odbywających zasadniczą służbę wojskową w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym, wniosków o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają służbę;

Do 28 września (sobota):
– zgłaszanie przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a;

Od 28 września (sobota) do 11 października (piątek) do godz. 24:
– nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze;

Do 3 października (czwartek):
– podanie przez okręgowe komisje wyborcze, w formie obwieszczenia, informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów oraz zarejestrowanych kandydatach na senatorów;

Do 4 października (piątek):
– składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania;

Do 8 października (wtorek):
– składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania;
– składanie przez komitety wyborcze wyborców zrzeszonych w zarejestrowanych organizacjach mniejszości narodowych oświadczeń do Państwowej Komisji Wyborczej o korzystaniu ich list kandydatów na posłów ze zwolnienia z obowiązku przekroczenia progu wyborczego;

Do 10 października (czwartek):
– zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą;
– zgłaszanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o wpisanie do spisów wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach;

11 października (piątek) o godz. 24 – zakończenie kampanii wyborczej; 13 października (niedziela), w godz. 7–21 – głosowanie.

PAP, el

Poznań: Budują nowy peron na dworcu PKP

0
Ruszyły prace przy budowie nowego peronu na poznańskim dworcu PKP. Powstanie między Avenidą a peronem trzecim i ma zwiększyć przepustowość dworca.

Budowa, zdaniem przedstawicieli PKP, jest jak najbardziej zasadna, informuje „Głos Wielkopolski”. Poznań już teraz jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce, ale nie da się ukryć, że nieco ciasnym. Kto nie wierzy, niech spróbuje kupić bilet w godzinach szczytu, przejść bezkolizyjnie przejściem podziemnym albo zmieścić się na peronie przed przyjazdem któregoś z bardziej popularnych pociągów. Wyraźnie daje się odczuć brak peronu siódmego, który został zlikwidowany przy przedłużaniu trasy Pestki.

Umowa na budowę nowego peronu została podpisana w lutym tego roku, a 19 sierpnia na teren przyszłego peronu weszły ekipy przygotowujące plac budowy.

Nowy peron będzie miał 417 metrów długości i ponad 10 metrów szerokości. Będzie połączony z pozostałymi częściami dworca schodami ruchomymi, zostaną na nim także zamontowane elektroniczne tablice informacyjne. Dla potrzeb peronu zostanie także przedłużone przejście podziemne, które docelowo ma się kończyć na dworcu autobusowym.
Prace budowlane mają być prowadzone tak, by nie utrudniać pasażerom korzystania z dworca PKP.

Głos Wielkopolski, el

Chojna: Abp Stanisław Gądecki porównał apb. Jędraszewskiego do ks. Popiełuszki. Bo też jest prześladowany

0
„Dziś prorocy także są obrzucani błotem” – powiedział abp. Stanisław Gądecki w niedzielnym kazaniu na stadionie w Chojnie. Arcybiskup miał na myśli abp. Marka Jędraszewskiego, którego porównał go do księdza Popiełuszki.

Jak podaje „Głos Wielkopolskie”, arcybiskupowi Gądeckiemu chodziło konkretnie o słowa o „tęczowej zarazie”, których użył arcybiskup Jędraszewski podczas kazania z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jego zdaniem agresywna reakcja na to określenie jest tym samym, co reakcja na słowa proroków, na przykład Jeremiasza, a także dowodem na to, że i dziś prorocy są obrzucani błotem, gdy ośmielą się powiedzieć prawdę. Oczernianie takich proroków, by ich zdyskredytować i by nikt ich nie słuchał jest wypróbowaną metodą zamknięcia im ust – przykładem jest ksiądz Popiełuszko. Podobnie, zdaniem arcybiskupa Gądeckiego, postępuje się obecnie z arcybiskupem Jędraszewskim.

Tymczasem prorok – czyli arcybiskup Jędraszewski w tym przypadku – mówi to, co chce ludziom przekazać Bóg, a nie to, co chcieliby usłyszeć. Stąd tak gwałtowna reakcja na słowa „tęczowa zaraza”.

Arcybiskup mówił też o tym, że miłość do Boga oznacza wyrzeczenie się grzechu i zła oraz oczyszczenie duchowe człowieka. Jednak ludzie wierzący nie mogą nienawidzieć grzeszników, tych., którzy nie sprostali trudowi oczyszczenia, bo jest to sprzeczne z przykazaniem miłości, jakie przekazał ludziom Jezus Chrystus. Powinni jednak pokazywać, że stoją po drugiej stronie, stronie prawdy i miłości, stronie Chrystusa, a nie stronie grzechu i zła. Człowiek wierzący nie może być obojętny i nic nie robić, bojąc się, że zostanie uznany za fanatyka.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Mieszkańcy narzekają na rozrzutność miasta. „ZDM podjął działania mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii”

0
Od dwóch dni część mieszkańców Poznania zgłasza kolejne ulice na których działały światła uliczne w ciągu dnia. ZDM zapewnia, że już pracuje nad naprawą oprogramowania odpowiedzialnego za awarię.

Nie wiadomo co spowodowało awarię. Jej efektem natomiast było rozregulowanie lamp ulicznych w Poznaniu. Światło, które powinno się zapalać dopiero kiedy zapada mrok, paliło się cały dzień. Wielu poznaniaków było oburzonych marnotrawstwem energii w ten sposób.

ZDM zapewnił, że już pracuje nad naprawą awarii, ale ze względu na fakt, że jest to skomplikowana operacja, całość może zająć nieco czasu. – Wykwalifikowani pracownicy muszą sprawdzić oprogramowanie wszystkich urządzeń sterujących, a następnie wprowadzić aktualne czasy załączania oświetlenia. Z uwagi na liczbę szaf sterujących (ok. 300) prace będą trwać bez przerw aż do skutecznego wprowadzenia aktualnego oprogramowania – napisali przedstawiciele ZDM w komunikacie.

Źródło: ZDM

Warta Poznań wygrywa i jest na drugim miejscu w tabeli! Zobacz skrót meczu

0
Warta Poznań pokonała na wyjeździe Radomiaka Radom 2:0 po bramkach Gracjana Jarocha i Roberta Janickiego. Dzięki temu zwycięstwo Zieloni znajdują się na drugim miejscu w tabeli I ligi.

Słowem w Lecha #3 – analiza meczu z Arką, widoki na przyszłość, transfery?

0
Słowem w Lecha to podcast, w którym poruszane będą sprawy związane przede wszystkim z Lechem Poznań. Komentarze pomeczowe, audycje, wywiady i wiele innych.

W dzisiejszym odcinku:
– analiza meczu z Arką Gdynia
– plusy i minusy po meczu
– debiut Lubomira Satki
– czy zarząd Lecha zapewnił Żurawiowi optymalny skład?
– problem ze skrzydłowymi
– niepewność Harta, dobry mecz Muhara

Mikołaj Kortus i Jakub Adamski

Spotify:

iTunes:

Drag queen odpowie za „nawoływanie do zabójstwa”? W prokuraturze jest zawiadomienie w tej sprawie

0
Wszystko wskazuje na to, że drag queen odpowiedzialny za „występ artystyczny” z nagą lalką przedstawiającą abp Jędraszewskiego może mieć duże problemy prawne. Do prokuratury trafiło zawiadomienie w tej sprawie.

Sprawą żyje od kilku dni cała Polska. Podczas wyborów Mr Gay Poland w Poznaniu, drag queen (mężczyzna przebrany za kobietę) najpierw dusił, a następnie imitował podcinanie gardła nagiej lalce z wizerunkiem arcybiskupa Jędraszewskiego. Miała to być odpowiedź na słowa arcybiskupa w których mówił o „tęczowej zarazie”.

Od występu odcięli się organizatorzy konkursu i stowarzyszenia walczące o prawa osób LGBT+. Skrytykowali je politycy wszystkich opcji, a Młodzież Wszechpolska zapowiedziała złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie.

Prokuratura nie czekając na to, zdecydowała się, o rozpoczęciu postępowania z urzędu. Prokuratorzy mieli sprawdzić szczegóły sprawy i ustalić czy nie doszło do popełnienia przestępstwa. Co istotne, wydarzenia zbiegły się z długim weekendem. Dzisiaj od rana w prokuraturze już pojawiło się pierwsze zawiadomienie w sprawie występu drag queen.

– Zawiadomienie dotyczy przestępstwa z artykułu 255 paragraf 2 kodeksu karnego – tłumaczy Michał Smętkowski, rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury okręgowej w rozmowie z Głosem Wielkopolskim i dodaje: – Włączyliśmy to zawiadomienie do prowadzonego przez nas postępowania. Poleciliśmy już policjantom wykonanie odpowiednich czynności.

Artykuł 255 Kodeksu Karnego
§ 2. Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Źródło: Głos Wielkopolski

SLD zapewnia, że będzie walczyć o emerytury dla byłych wojskowych

Lewicowa koalicja przedstawiła dzisiaj w Poznaniu swoich kandydatów w Wielkopolsce, którzy będą mieli dać jej zwycięstwo w nadchodzących wyborach.

Oficjalnie do wyborów politycy wystartują z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jest to związane z progiem wyborczym, którzy umożliwia dostanie się do sejmu. Startując z list partii, lewica będzie musiała zdobyć pięć procent poparcia, żeby pojawić się w sejmie. Zgodnie z sondażami nie powinno z tym być problemu. W przypadku startu jako koalicja, musieliby osiągnąć osiem procent poparcia, co według mniej optymistycznych sondaży może być wyzwaniem.

„Jedynką” w Poznaniu została Katarzyna Ueberhan (Wiosna), w Koninie Paulina Nowak (Razem), w Pile Dariusz Standerski (Wiosna), a z Kalisza wystartuje Wiesław Szczepański (SLD). Lewica konsekwentnie stawia na równość we wszystkich możliwych aspektach oraz walkę ze zmianami klimatu. Konkretów na chwilę obecną nie ma zbyt wiele. Jak zdradził Standerski pomysły SLD na zmiany w Polsce mają zostać zaprezentowane podczas konwencji programowej, która odbędzie się 24 sierpnia w Warszawie.

Wiadomo, że pojawią się wśród nich postulaty, które mają uzdrowić służbę zdrowia; poprawić infrastrukturę (Szczepański wspomniał tutaj o drogach S10, S11, S15 i S25) oraz pomóc walczyć ze zmianami klimatu.

Jak zdradził Romuald Ajchler (startuje z Piły, z drugiej pozycji) SLD będzie również dążyć do zapewnienia emerytur byłym wojskowym na odpowiednim poziomie, po tym jak w Sejmie pojawił się projekt dotyczący ich obniżenia. Zmiana wysokości emerytur miałaby dotyczyć osób, które pracowały w organach zaliczanych przez IPN do „organów bezpieczeństwa państwa totalitarnego”. – Jesteśmy temu przeciwni. Uważamy, że w tamtym czasie żołnierze podpisywali kontakt z państwem i państwo musi być odpowiedzialne za to, co dzisiaj się z tymi żołnierzami dzieje – wyjaśnił Ajchler. Dodatkowo w kontekście emerytur pojawił się postulat umożliwienia ich dziedziczenia przez jednego ze współmałżonków w przypadku śmierci drugiego. 

Episkopat apeluje do rodziców o czujność. „Treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości”

0
Konferencja Episkopatu Polski wydała oświadczenie w którym zaapelowała do rodziców o czujność ws. „deprawacji w szkołach”.

Chodzi o zajęcia dotyczące dyskryminacji oraz życia seksualnego. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że część samorządów zdecyduje się na finansowanie takich lekcji (w tym prawdopodobnie poznański). – Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów – napisał bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Duchowny zwraca też uwagę, że rodzice i opiekunowie powinni składać w szkołach specjalne oświadczenia „w celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia”.

Pełna treść oświadczenia KEP

Apel Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski do rodziców i prawnych opiekunów:
Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!
Rodzicielska kontrola nad zajęciami dodatkowymi w szkołach

Wobec planowanego finansowania przez niektóre samorządy (organy prowadzące szkoły) zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych apelujemy do rodziców o czujność i roztropność. Warto zainteresować się tym, co dzieje się w szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje.
Według doniesień medialnych, w niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie (finansowanie) edukacji seksualnej. Są też takie miejsca, w których już realizowana jest tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów.
W celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w szkole specjalne oświadczenie.
Wzór takiego oświadczenia jest do pobrania poniżej oraz na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP: www.katecheza.episkopat.pl

bp Marek Mendyk
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 19 sierpnia 2019 r.

Źródło: KEP

Poznań na tydzień. Tydzień w Poznaniu. Co robić 19, 20, 21 i 22 sierpnia?

0
Ostatni spektakl Festiwalu na Wolnym Powietrzu, atrakcje Dancing fairPlayce Poznań. i najlepsze spektakle z całej Polski Na Wolnym Dziedzińcu. Przedostatni tydzień wakacji zapowiada się bardzo ciekawie.

Festiwal na Wolnym Powietrzu-święto teatru plenerowego zaprasza 19 sierpnia o 20.30 na ostatni już spektakl do Koziegłów. Będzie to „Carmen Funebre” Teatru Biuro Podróży. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Teatr #NaWolnym 19 sierpnia @ 20:00 – 23:00
Wolny Dziedziniec, Plac Kolegiacki 17

W ramach czwartej edycji #NaWolnym będą prezentowane najlepsze spektakle z całej Polski i to pod chmurką. 19 sierpnia – Klub samotnych serc “Portofino”, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Iceland to Poland: Hogni, President Bongo, Mr Silla, aYia 20 sierpnia @ 18:00 – 23:30
Tama, ul. Niezłomnych 2

Iceland To Poland to pierwszy na świecie podróżujący festiwal muzyczny, który skupia się na połączeniu kulturowym dwóch, blisko powiązanych ze kultur. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Teatr #NaWolnym 20 sierpnia @ 20:00 – 23:00
Wolny Dziedziniec, Plac Kolegiacki 17

W ramach czwartej edycji #NaWolnym będą prezentowane najlepsze spektakle z całej Polski i to pod chmurką. 20 sierpnia Maria Callas. Master Class – Och-Teatr z Warszawy. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Festiwal Kina Międzywojennego // KontenerART 21 sierpnia @ 18:00 – 19:45
KontenerART, Ewangelicka

Komedie romantyczne, melodramaty, ujęcia historyczne, a nawet science fiction. Już po raz trzeci zapraszamy na Festiwal Kina Międzywojennego. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Bury Tomorrow + Protect This City / 21.08 / Pod Minogą, Poznań 21 sierpnia @ 19:00 – 22:00
Klub pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

Brytyjczycy z Bury Tomorrow w zeszłym roku wydali album „Black Flame”, który do tej pory odbił się najlepszym echem. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Teatr #NaWolnym 21 sierpnia @ 20:00 – 23:00
Wolny Dziedziniec, Plac Kolegiacki 17

W ramach czwartej edycji #NaWolnym można obejrzeć najlepsze spektakle z całej Polski i to pod chmurką. 21 sierpnia – Filadelfijska opowieść, Teatr Polski we Wrocławiu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Slam poetycki w KontenerART 21 sierpnia @ 20:00 – 21:30
KontenerART, Ewangelicka

Slam poetycki czyli zderzenie stylów Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest slam, to będzie to doskonała okazja do poznania go. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

TANGO – Małgorzata Sobczak – wernisaż wystawy fotografii 21 sierpnia @ 21:00 – 22 sierpnia @ 00:00
Dancing fairPlayce Poznań, ul.Bożydara 10

„Tango odkrywa nas krok po kroku – to nie my, lecz ono nas wybiera…” Krzysztof Mazurek – „Osiem kroków tanga”. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jam Sessions w KontenerArt 22 sierpnia @ 19:00 – 23:45
KontenerART, Ewangelicka

Zapraszamy Was na tegoroczną edycję Jamów nad Wartą w KontenerArt. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Amerykański wieczór Rock and Roll 22 sierpnia @ 19:00 – 23:00
Park Rekreacyjno-Sportowy fairPlayce, ul.Bożydara 10

KONCERT NA ŻYWO | SZALONE LATA 50 p;rzy muzyce na żywo poznańskiego zespołu Electric Cowboyz. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Poznańska Łamigłówka | Quiz w Kinie Muza 22 sierpnia @ 19:00 – 21:00
Kino Muza w Poznaniu, ul. Święty Marcin 30

Wiecie gdzie w Poznaniu jest najkrótsza ulica, kim był Stary Marych, albo jak mają na imię poznańskie koziołki? Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Teatr #NaWolnym 22 sierpnia @ 20:00 – 23:00
Wolny Dziedziniec, Plac Kolegiacki 17

W ramach czwartej edycji #NaWolnym można zobaczyć najlepsze spektakle z całej Polski i to pod chmurką. 22 sierpnia – Pomoc domowa, Wrocławski Teatr Komedia. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Kino plenerowe Lata na Targach 22 sierpnia @ 21:30 – 23 sierpnia @ 00:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Jak co roku jednym z najważniejszych punktów programu Lata na Targach będzie kino plenerowe. 22 sierpnia zobaczymy Zimną wojnę – reż. Paweł Pawlikowski. Więcej informacji znajdziecie tutaj. 

Więcej propozycji na ten tydzień znajdziecie w naszym Kalendarium.

el

Poznań: Festiwal na Wolnym Powietrzu, czyli Makbet z burzą w tle

0
Mocny, krwawy i do bólu prawdziwy, a przy tym – przerażająco aktualny. „Makbet” Teatru Biuro Podróży zachwycił, przeraził i rozłożył publiczność na łopatki.

W podtytule tej wersji szekspirowskiego dramatu są pytania: kim są ludzie we krwi? Czego nauczyła ich wojna? Z jakim ciężarem wracają do domu? Odpowiedzi, jakie otrzymujemy podczas spektaklu, nie będą się podobać tym, którzy za wszelką cenę chcieliby wierzyć, że ludzie są dobrzy i gdy tylko da im się szansę – będą dla siebie mili i życzliwi.

Prawda jest znacznie bardziej prosta i brutalna – a może tylko należy ją brutalnie wykrzyczeć, żeby wreszcie do kogoś dotarła. Ci, dla których sposobem na życie jest walka, przelewanie krwi swojej i cudzej – zaczynają inaczej widzieć rzeczywistość. Zagrożenie, w którym żyją, stała obecność śmierci sprawia, że reagowanie agresją staje się najzupełniej oczywiste. No bo albo my ich – albo oni nas. To takie proste, nawet jeśli trzeba kogoś przy tym zabić. Ale dzięki temu ten ktoś nie zabije nas. Ktoś, kto stanowi zagrożenie, bo jest obcy, nieznany, konkurencyjny.

I w ten właśnie sposób spirala śmierci nakręca się, i w końcu nie sposób jej zatrzymać. Wrogiem może stać się każdy, zresztą razem z eliminacją kolejnych wrogów rośnie podejrzliwość, kto w końcu jest po „tej”, a kto po „tamtej” stronie. I coraz rzadziej pojawia się pytanie, czy aby tego problemu nie można było rozwiązać jakoś subtelniej niż z pomocą strzału w głowę. I najstraszniejsze nie jest wcale to, że giną ludzie, ale to, jak stopniowo człowiek staje sie bezduszną, beznamiętną i przerażającą maszyną do zabijania. I jak łatwo przeoczyć ten moment, kiedy to się staje. kiedy nie ma już odwrotu.

Mroczny, przerażający świat pierwotnych namiętności jest w każdym z nas. Nie zawsze ma szanse, żeby nami owładnąć, ale jest, w mniejszym lub większym stopniu, czyhając, żeby przechwycić władzę nad sercem, duszą, rozumem. Makbet tę wojnę przegrał.

Doskonale zagrany, doskonale pomyślany spektakl – a przerażającej mocy dodała mu jeszcze sama Matka Natura. Mniej więcej w połowie lunął ulewny deszcz, zaczął wiać silny wiatr dosłownie w rytm kolejnych brutalnych działań Makbeta, podkreślając mroczny klimat spektaklu i idealnie współgrając z wydarzeniami na scenie. Z powodu deszczu chwilami zaczął szwankować sprzęt – co paradoksalnie pokazało prawdziwy profesjonalizm i mistrzostwo aktorów. Doskonale radzili sobie improwizując w kompletnych ciemnościach i bez światła. A gdy jeszcze na północnym skłonie nieba zaczęły pojawiać się błyskawice odległej burzy – można było sobie tylko zadać pytanie, jakim to sposobem reżyser Paweł Szkotak nakłonił siły natury do współtworzenia swojego spektaklu.

Reżyseria: Paweł Szkotak
Scenografia: Teatr Biuro Podróży
Współpraca scenograficzna: Iza Kolka

Dziś ostatni spektakl festiwalu, który będzie można obejrzeć o 20.30 w Koziegłowach. Będzie to „Carmen Funebre” Teatru Biuro Podróży.

Lilia Łada, fot. L. Łada

IMGW wydało ostrzeżenie dla zachodniej Wielkopolski

IMGW wydało ostrzeżenie przed burzami dla powiatów znajdujących się na zachodzie Wielkopolski.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów czarnkowsko-trzcianeckiego; międzychodzkiego, szamotulskiego; nowotomyskiego; grodziskiego; wolsztyńskiego; kościańskiego; leszczyńskiego i samego Leszna. Ostrzeżenie jest pierwszego stopnia.

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
IMGW

Źródło: IMGW

Pół litra wódki za 32 zł? PARPA chce zaostrzenia przepisów

0
Pół litra za 32 zł? Tak może się stać, jeśli Polska, wzorem Szkocji, ustali minimalną cenę alkoholu. Tego zdania jest Krzysztof Brzózka, były szef PARPA.

Jak informuje portal money.pl. z danych GUS wynika, że Polacy piją naprawdę dużo. Każdy Polak powyżej 15. roku życia wypił w 2017 roku średnio 11,1 litra czystego spirytusu. To poza rekordowym 1980 rokiem (11,8 l na osobę) największe spożycie od lat. Polacy na alkohol przeznaczają 3,5 proc. swoich wydatków, a to – oprócz krajów bałtyckich – najwięcej w UE. Średnia dla gospodarstwa w Unii Europejskiej wynosi 1,6 proc.

Dlatego Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych chce zaostrzenia przepisów w sprawie sprzedaży alkoholu. Jej zdaniem dwie grupy społeczne wrażliwe na cenę, czyli ludzie bardzo młodzi i pijący chronicznie – będą dzięki temu pili mniej.

PARPA wyliczyła, że aby ten pomysł się sprawdził, cena minimalna za 10 gramów czystego alkoholu powinna wynosić od 1,5 zł do 2 zł. A to oznacza, że na przykład za pół litra piwa o zawartości alkoholu 4,5 proc. płacilibyśmy co najmniej 2,7, za butelkę wina (750 ml) o zawartości 12 proc. – 10,8 -14,40 zł. A pół litra najtańszej wódki kosztowałoby 24 lub 32 zł.

Money.pl, el