Marek Woźniak dożynki fot. UMWW

Siedlec: Marszałek Marek Woźniak zaprasza na dożynki

Tegoroczne wielkopolskie dożynki odbędą się 25 sierpnia w Siedlcu, siedzibie gminy w zachodniej Wielkopolsce.

Siedlec stanie się w tym roku sercem wielkopolskiego rolnictwa. 25 sierpnia przybędą tu uczestnicy 21. Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich 2019. Dlaczego wybór padł na tę miejscowość?
– Z dwóch powodów – wyjaśnił marszałek Marek Woźniak konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczne święto plonów. – Po pierwsze: świętowaliśmy już w wielu miejscowościach Wielkopolski, ale dotąd nie było dożynek na ziemiach zachodnich regionu. Po drugie: staramy się przenosić dożynki wojewódzkie do mniejszych ośrodków, w których panuje kameralna atmosfera, a wszyscy rolnicy czują się jak u siebie. Z tutejszym samorządem lokalnym tworzymy dobre, udane partnerstwo, dobrze wychodzą nam wspólne projekty i cieszymy się wspólnymi sukcesami. Bo ziemia wolsztyńska to region aktywnych ludzi, i przedsiębiorców i rolników, którzy doskonale radzą sobie mimo wcale niełatwych warunków klimatycznych i glebowych.

Wszystkie wydarzenia tegorocznych dożynek odbędą się na boisku sportowym przy ul. Leśnej 20 w Siedlcu w niedzielę 25 sierpnia. W tym roku starostami dożynkowymi są Emilia Szała, która prowadzi wraz z mężem gospodarstwo w Starym Widzimiu w gminie Wolsztyn, oraz Ryszard Buda z Wojciechowa w gminie Siedlec.

Jak co roku, najpierw o godz. 12.00 zostanie otwarta wystawa rolnicza, godzinę później o 13.00 J.E. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański rozpocznie sprawowanie mszy świętej dziękczynnej. O tym wydarzeniu, a także wymiarze duchowym dożynek, które wywodzą się ze wspólnej tradycji polskiej i chrześcijańskiej, przypomniał Ks. Sławomir Grośty, Archidiecezjalny Duszpasterz Rolników.

W programie uroczystości znajdzie się tradycyjny obrzęd dożynkowy i występy artystyczne. Jak co roku odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a ten główny, wojewódzki, zostanie przygotowany przez artystów ludowych związanych z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, instytucją Samorządu Województwa Wielkopolskiego. A o godz. 20.30 uczestników dożynek porwie do tańca i śpiewu jedyna taka Golec U’orkiestra.

Organizatorami Dożynek Wielkopolskich są Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Wolsztyński, Gmina Siedlec oraz Arcybiskup Metropolita Poznański.

Gmina Siedlec położona jest przy zachodniej granicy województwa wielkopolskiego, w powiecie wolsztyńskim. Tworzy ją 26 miejscowości skupionych w 25 sołectwach, zamieszkałych przez ponad 12,5 tys. mieszkańców. Obecnie w gminie zarejestrowanych jest 1436 gospodarstw rolnych, z tego wiele zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Choć większość ziem to grunty klasy V, miejscowi rolnicy radzą sobie doskonale. Prężnie rozwija się przetwórstwo rolno-spożywcze. Wiele inwestycji gminnych, m.in. drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, powstało dzięki przedakcesyjnemu i unijnemu dofinansowaniu. Cała gmina jest zwodociągowana i zgazyfikowana, w większości skanalizowana. Podczas konferencji w Urzędzie Gminy w Siedlcu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowę na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 inwestycji pn. „Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Aglomeracji Tuchorza – Gmina Siedlec”.

UMWW, el

Dodaj komentarz

avatar