drink wódka

Pół litra wódki za 32 zł? PARPA chce zaostrzenia przepisów

Pół litra za 32 zł? Tak może się stać, jeśli Polska, wzorem Szkocji, ustali minimalną cenę alkoholu. Tego zdania jest Krzysztof Brzózka, były szef PARPA.

Jak informuje portal money.pl. z danych GUS wynika, że Polacy piją naprawdę dużo. Każdy Polak powyżej 15. roku życia wypił w 2017 roku średnio 11,1 litra czystego spirytusu. To poza rekordowym 1980 rokiem (11,8 l na osobę) największe spożycie od lat. Polacy na alkohol przeznaczają 3,5 proc. swoich wydatków, a to – oprócz krajów bałtyckich – najwięcej w UE. Średnia dla gospodarstwa w Unii Europejskiej wynosi 1,6 proc.

Dlatego Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych chce zaostrzenia przepisów w sprawie sprzedaży alkoholu. Jej zdaniem dwie grupy społeczne wrażliwe na cenę, czyli ludzie bardzo młodzi i pijący chronicznie – będą dzięki temu pili mniej.

PARPA wyliczyła, że aby ten pomysł się sprawdził, cena minimalna za 10 gramów czystego alkoholu powinna wynosić od 1,5 zł do 2 zł. A to oznacza, że na przykład za pół litra piwa o zawartości alkoholu 4,5 proc. płacilibyśmy co najmniej 2,7, za butelkę wina (750 ml) o zawartości 12 proc. – 10,8 -14,40 zł. A pół litra najtańszej wódki kosztowałoby 24 lub 32 zł.

Money.pl, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze