Strona główna Blog Strona 2154

Poznań: Pomnik Armii Poznań odzyska blask? Trwa gruntowne czyszczenie

0
Miasto rozpoczęło prace, które mają doprowadzić pomnik Armii Poznań do lepszego stanu. Pierwsze efekty są już widoczne.

Zabiegi mają na celu przywrócenie pomnikowi oryginalnej barwy oraz usunięcie wulgarnych napisów i innych „elementów dekoracyjnych”, które wyjątkowo chętnie pozostawiają tam lokalni „artyści”. Miasto zleciło prace firmie SamborTech, która dodatkowo ma doświadczenie w pracy z zabytkami.

Swój naturalny kolor odzyskały już płaskorzeźby żołnierzy. Oczyszczono także ścianę, na której znajdują się informacje o jednostkach Armii „Poznań”, stoczonych bitwach i osobach poległych. Obecnie trwa czyszczenie sufitu, a całość ma być skończona w piątek. W planach jest jeszcze polerowanie iglic oraz słupów.

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorką projektu pomnika jest prof. Anna Rodzińska – Iwiańska.

UMP / op. AS

 

23-letni Ukrainiec podpalał samochody w Wielkopolsce. „Przyznał się i złożył wyjaśnienia”

0
Policjanci z Gostynia zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kilka podpaleń do których doszło pod koniec czerwca w jednej z miejscowości gminy Krobia.

Funkcjonariusze wytypowali 23-letniego Ukraińca, jako najbardziej prawdopodobnego sprawcę podpaleń. 20 czerwca około 2 w nocy mieszkańcy jednego z budynków usłyszeli głośny wybuch. Po wyjrzeniu przez okno zobaczyli, że dwa samochody płoną. Co gorsza, ogień mocno zagrażał okolicznym budynkom. Szczęśliwie mieszkańcom udało się ewakuować na czas. Łączna suma strat jakie ponieśli tej nocy to jednak prawie 50 tysięcy złotych!

– Po dwóch miesiącach wytężonej pracy kryminalnych ustalili sprawcę podpalenia – informuje Monika Curyk z wielkopolskiej policji. – 20 sierpnia policjanci zatrzymali 23-letniego obywatela Ukrainy, który trafił do policyjnego aresztu. Wczoraj odbyło się jego przesłuchanie w gostyńskiej Prokuraturze. Usłyszał on zarzut sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu albo mieniu w wielkich rozmiarach. Przyznał się i złożył wyjaśnienia. Prokuratura zastosowała wobec niego środki wolnościowe w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP Gostyń

Poznań: Od poniedziałku zmiana organizacji ruchu na ul. Unii Lubelskiej

0
Prace w rejonie przyszłej pętli tramwajowo-autobusowej przy ul. Unii Lubelskiej wkraczają w kolejną fazę. W związku z tym od poniedziałku, 26 sierpnia, zmieni się dotychczasowa organizacja ruchu.

Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą wyłącznie dojazdu do salonu samochodowego zlokalizowanego w pobliżu miejsca prowadzenia robót. O tego dnia będzie można do niego dojechać wyłącznie przez parking WSK.

Dotychczasowa droga pieszo-rowerowa, odpowiednio zabezpieczona płotem od strony placu budowy, podczas prowadzenia prac jest traktowana jako tymczasowy trakt dla pieszych. W momencie gdy zaistnieje konieczność wykonywania robót na istniejącym trakcie – piesi otrzymają do dyspozycji tymczasową i odpowiednio oznakowaną ścieżkę.

Rozbudowa ul. Unii Lubelskiej na odcinku od ronda Żegrze do nowej pętli tramwajowo-autobusowej oraz przebudowa tej ulicy na odcinku istniejącego układu drogowego w obrębie ulic Falistej i Obodrzyckiej jest częścią projektu „Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej”.

Za półtora roku mieszkańcy osiedli południowego Poznania, dojeżdżający do nowej pętli autobusem, będą mogli przesiąść się „drzwi w drzwi” do tramwaju. Dzięki temu łatwiej i szybciej dojadą do centrum miasta.

PIM, el

Poznań: Rusza bezpłatne czipowanie kotów

0
W Poznaniu można już bezpłatnie zaczipować kota. Dzięki temu zwierzę, które się zgubi, może łatwiej i szybciej wrócić do swojego domu. Usługę świadczy prawie 40 gabinetów, klinik i przychodni weterynaryjnych.

Czip to maleńka kostka, którą wszczepia się pod skórę zwierzęcia na wysokości karku. Zabieg jest bezbolesny. Każdy czip zawiera unikalny 15-cyfrowy kod. Wprowadza się go do bazy danych wraz z informacjami o czworonogu i jego właścicielu. Dzięki temu, gdy zwierzę się zgubi, szybko można się skontaktować z jego opiekunem.

Od 2009 roku w Poznaniu można bezpłatnie zaczipować psa. Czipy ma już ponad 40 tysięcy czworonogów. Dzięki temu z roku na rok malała ich liczba w schronisku dla zwierząt. W ubiegłym roku 60 procent psów z Poznania, które tam trafiły, wróciło do swoich domów. Dla porównania – kotów tylko 12 procent.

– Co prawda, większość tych, które do nas przyjeżdżają, to kociaki, ale i tak psy częściej wracają do właścicieli niż koty, które potem muszą czekać na nowe domy – mówi Małgorzata Lamperska z poznańskiego schroniska.

Wszczepić czipa warto każdemu czworonogowi – nawet temu, który nie opuszcza domu. Jest wiele sytuacji, w których zwierzę może uciec. O czipowaniu na pewno powinni pomyśleć właściciele kotów wychodzących.

– Często się zdarza, że takie koty trafiają do schroniska, bo ktoś je znajdzie i myśli, że się zgubiły. Wyglądają na domowe, czasem mają nawet obroże, ale nie wiemy, kto jest ich właścicielem. Pobyt w schronisku zawsze jest stresujący dla zwierzęcia, więc lepiej, by trwał jak najkrócej – tłumaczy Małgorzata Lamperska.

Pracownicy schroniska, przyjmując nowe zwierzę, zawsze sprawdzają, czy ma czipa. Jeśli go posiada, od razu kontaktują się z właścicielem. Podobnie robią strażnicy miejscy z Eko Patrolu.

Aby zaczipować kota, wystarczy pójść do jednego z 39 gabinetów weterynaryjnych (które również bezpłatnie czipują psy). Warunek jest jeden: kot musi mieszkać w Poznaniu. Dane zwierzęcia i właściciela wprowadzane są do Safe Animal, która jest największą bazą zarejestrowanych zwierząt w Polsce.

Lista gabinetów, w których można bezpłatnie zaczipować psa i kota:

Piotr Winiecki, ul. Mogileńska 4/9, Poznań
Gabinet Wet. M. Kolloch, ul. Brzozowa 1, Poznań
Gabinet Wet. Juszczak & Gorzelańczyk, ul. Bułgarska 68, Poznań
Prywatny Punkt Weterynaryjny, ul. Bławatkowa 2A, Poznań
Anna Adamska, ul. Starołęcka 184, Poznań
Przychodnia Wet. B. Wartecki, K. Śliwa, ul. Nowowiejska 24c, Swarzędz
Przychodnia Wet. K. Bolewska, ul. Fieldorfa 1/3U, Poznań
Gabinet Weterynaryjny Boliłapka, os. Czecha 104, Poznań
Lecznica dla Zwierząt D. Bukowska, ul. Pawłowskiego 2A, Poznań
Przychodnia Weterynaryjna, ul. Jugosłowiańska 13, Poznań
Lecznica dla Zwierząt Homeopatia Czerwińscy, ul. Wawrzyniaka 41, Poznań
Andrzej Dudziński, ul. Kopanina 3, Poznań
Gabinet Weterynaryjny D. Filipiński, os. Wichrowe Wzgórze 105, Poznań
Usługi Weterynaryjne Anna Golec, ul. Bnińska 40, Poznań
Klinika Weterynaryjna J. Gołańczyk, ul. Naramowicka 68, Poznań
Katarzyna Gryglewska, ul. Piątkowska 105, Poznań
Gabinet Weterynaryjny Na Wildzie Z. Chaberko, ul. Wierzbięcice 65, Poznań
Gabinet Weterynaryjny M. Konieczny, os. Stefana Batorego 82N/6, Poznań
Lecznica dla Zwierząt P. Krahel, ul. Sołtysia 26, Poznań
Lecznica dla Zwierząt W. Ratajczak, ul. Grunwaldzka 248, Poznań
Przychodnia Weterynaryjna Sylwia Klimkiewicz, ul. Chwaliszewo 12, Poznań
Klinika Weterynaryjna A. Łowczak, os. Orła Białego 86, Poznań
Gabinet Weterynaryjny M. Całujek, ul. Potworowskiego 5, Poznań
Centrum Zdrowia Małych Zwierząt, os. Wł. Jagiełły 33, Poznań
Przychodnia Weterynaryjna K. Marciniak, ul. Katowicka 11/U1-2, Poznań
Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna W. Marek, ul. Zwierzyniecka 41, Poznań
Praktyka Weterynaryjna My Pet, os. 1000-lecia 8, Poznań
Gabinet Weterynaryjny Vet Help N. Busłowicz, ul. Baśniowa 12, Poznań
Maciej Nowak, ul. Grunwaldzka 248, Poznań
Jarosław Paryzek, ul. Grunwaldzka 248, Poznań
Gabinet. Weterynaryjny Pluto, os. Jagiellońskie 77, Poznań
Gabinet Weterynaryjny Animal. R. Przybylski, ul. Nad Wierzbakiem 20/1, Poznań
Praktyka Weterynaryjna A. Golec, M. Rybski, ul. Marcelińska 100/202, Poznań
Gabinet Weterynaryjny Żaneta Sokołowska, os. Lecha 92A, Poznań
Gabinet Weterynaryjny A. Tecław, os. Oświecenia 4A, Poznań
Lecznica dla zwierząt J. Woliński, P. Tobis, ul. Matejki 60, Poznań
Klinika Weterynaryjna G. Wąsiatycz, ul. Księcia Mieszka I 18, Poznań
Gabinet. Weterynaryjny J. Włodarek, ul. Lęborska 47A, Poznań
Andrzej Zatoń, ul. Mołdawska 1, Poznań

UMP, el

Sondaż wyborczy. Szykuje się zdecydowane zwycięstwo PiS i samodzielne rządy?

0
PiS ma się z czego cieszyć. Gdyby wybory odbyły się w ten weekend, obecnie rządzące ugrupowanie zapewniłoby sobie samodzielną większość.

Sondaż został przeprowadzony przez panel Ariadna dla Wirtualnej Polski w dniach od 16 do 20 sierpnia na reprezentatywnej próbie 1036 osób.

Według badania Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 45% poparcia. Druga, Koalicja Obywatelska, uzyskała 27%. Trzecie miejsce zgarnął Sojusz Lewicy Demokratycznej, dostając 10% głosów. W sejmie znalazłoby się jeszcze miejsce dla Koalicji PSL i Kukiz’15, która może liczyć na 6% poparcia.

Do Sejmu nie dostałyby się Konfederacja (4% poparcia) oraz ugrupowanie Marka Jakubiaka i Liroya (1% poparcia).

Gdyby takim wynikiem zakończyły się wybory, oznaczałoby to, że Prawo i Sprawiedliwość będzie w stanie samo rządzić w Polsce. 

Poznań: Most Lecha zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku

0
Przebudowa północnej nitki mostu Lecha przebiega zgodnie z harmonogramem, jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie. Wszystko wskazuje na to, że dla ruchu most zostanie otwarty jeszcze w tym roku – wcześniej niż zakładano.

Po zamontowaniu elementów konstrukcji stalowej, scaleniu i zabezpieczeniu ich przed korozją, trwa betonowanie ustroju nośnego obiektu – czyli płyty, na której położony zostanie asfalt.

Prace związane z betonowaniem minęły już półmetek. Ich zakończenie zaplanowane jest na połowę września. Później będzie można przystąpić do układania warstw bitumicznych, montażu chodników i przewidzianego w projekcie wyposażenia.

– Jeżeli nie wystąpią nieprzewidziane warunki atmosferyczne, ruch na północnej nitce mostu zostanie przywrócony w grudniu. Należy jednak pamiętać, że pozostałe prace – niemające wpływu na jego przejezdność – będą jeszcze po tym terminie kontynuowane – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nowa, trójprzęsłowa północna nitka mostu Lecha będzie miała długość 236 metrów, bez podpór w nurcie rzeki, dysponujący trzema pasami jezdni, ścieżką rowerową oraz pieszą.

Przebudowa mostu Lecha jest częścią zadania „Poprawa warunków komunikacyjnych w ciągu drogi krajowej nr 92 w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz dotacji Unii Europejskiej.

PIM, el

Poznań: Odkryj smaki miasta na Starym Rynku. Wszystkie dania po 10 zł!

0
Ledwo zakończył się Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku,. a już mamy kolejna imprezę dla miłośników dobrej kuchni. W sobotę, 24 sierpnia startuje kolejne spotkanie z cyklu Jedzielnia. Dania po 10 zł!

To już druga odsłona Jedzielni, czyli kampanii zachęcającej do odkrywania bogactwa miejscowej gastronomii. W ubiegłym roku akcja skupiona była wokół pięciu poznańskich rynków, w tym Jedzielnia rozszerza swoją działalność i zaprasza także do miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów.

Po Rynku Łazarskim, rynku Wildeckim i parku Stare Koryto Warty czas na Stary Rynek, gdzie w sobotę w godz. 12:00-18:00 będzie można spróbować wyjątkowych dań przygotowanych przez szefów kuchni pobliskich restauracji. Zasady pozostają takie same jak w ubiegłym roku: każdy lokal prezentuje 3-4 dania, nie droższe jednak niż 10 zł.

– Chcemy, by każdy, kto do nas przyjdzie, mógł spróbować więcej, niż jednej potrawy – tłumaczy Marta Jankowiak, producentka Jedzielni. – Zapraszamy różne restauracje, z różnymi typami kuchni i zdajemy sobie sprawę, że niejednokrotnie wybór jednego z kilkunastu świetnych dań byłby bardzo trudny. U nas nie trzeba podejmować trudnych decyzji. Można próbować do woli.

Amatorzy słodkości też nie będą mieli powodów do narzekań. Nowością w tym roku jest zaproszenie do każdego wydarzenia jednej cukierni lub kawiarni.
– W Poznaniu, obok świetnych restauracji, mamy także mnóstwo miejsc z doskonałymi wypiekami, a w zeszłym roku wiele osób mówiło nam, że brakuje „słodkiego” – wyjaśnia Marta Jankowiak.

Pierwsza edycja Jedzielni odbyła się w 2018 r. Wzięło w niej udział 25 restauracji, które wydały ponad 3000 porcji.

UMP, el

Mariusz Wiśniewski (zastępca Jacka Jaśkowiaka) zapowiada wielkie cięcia, które uderzą w mieszkańców!

0
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, ostro skrytykował rząd, który konsekwentnie nakłada na samorządy dodatkowe obciążenia finansowe.

Z jednej strony samorządy będą musiały zmierzyć się z większymi wydatkami (np. na podwyżki dla nauczycieli), a z drugiej wpływy do ich budżetów zostaną ograniczone (obniżka PIT). Na ten problem zwracała już wcześniej uwagę m.in. Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni Jacka Jaśkowiaka. Prawo i Sprawiedliwość odpowiedziało, że w szerszej perspektywie czasowej samorządy za rządów PiSu znacznie zyskały. 

Mariusz Wiśniewski nie zgadza się z argumentacją rządu. – Obietnice wyborcze rządu PiS realizowane zabieraniem dochodów samorządom spowodują od przyszłego roku wielkie cięcia, które uderzą w mieszkańców wszystkich gmin w Polsce – tłumaczy zastępca Jaśkowiaka. – Ograniczone będą inwestycje, remonty i inne wydatki społeczne oraz jakość usług komunalnych. Tylko w Poznaniu będzie to redukcja na poziomie ok. 175 mln zł. Decyzje rządu, bez żadnych rekompensat dla samorządów, to w istocie polityka przeciwko państwu polskiemu, które rozwijało się w sporej części dzięki samorządom. Mówienie przez rządzących, że samorządy mają więcej środków nie jest prawdą, ponieważ więcej wydajemy na zadania zlecone oraz oświatę na skutek rządowych reform. W dodatku planuje się ograniczenie subwencji oświatowej. Te szkodliwe zmiany dla Polski i naszych miast, miasteczek, wsi, powiatów i województw, można zatrzymać 13 października kartą wyborczą.

To nie pierwszy raz kiedy Prawo i Sprawiedliwość jest atakowane przez samorządy za narzucanie im zbyt dużych obciążeń finansowych. Związek Miast Polskich szacuje straty, jakie mogą ponieść samorządy na realizację pomysłów rządu, nawet na 7 miliardów złotych! Jest to spowodowane m.in. rosnącymi kosztami edukacji. Te w teorii powinna pokrywać subwencja oświatowa, którą rząd przekazuje samorządom. W praktyce, większość z nich jest jednak zmuszona „dokładać” duże ilości pieniędzy z własnych budżetów.

Problemem z jakim będą musiały się zmierzyć samorządy nie są tylko większe wydatki, ale też malejące wpływy. Jest to związane ze zmianami w PIT. Od sierpnia obowiązuje w Polsce zerowy PIT dla młodych (do 26 roku życia), od października ma zostać zmniejszona stawka PIT oraz zwiększone koszty uzyskania przychodu. Zmiana dobra dla Polaków oznacza jednocześnie malejące wpływy do budżetów samorządów.

Ostrów Wielkopolski: Zderzenie samochodów matki i syna. Kobieta nie przeżyła

Dwa miesiące po wypadku, w którym zderzyły się samochody matki i syna, kobieta zmarła. W poniedziałek odbył się jej pogrzeb.

Do kolizji doszło na początku czerwca. Zarówno matka, jak i jej syn, jechali do rodzinnego domu. Obydwoje się spieszyli, ponieważ otrzymali informację, że zasłabła bliska im osoba. Do zderzenie doszło u zbiegu ulic Traugutta i Skorupki.

– Śledczy ustalili, że kierująca peugeotem znajdowała się na drodze podporządkowanej. Nie ustąpiła pierwszeństwa prawidłowo jadącemu kierowcy range rovera i dlatego doszło do zdarzenia. W jego wyniku kobieta odniosła poważne obrażenia i trafiła do szpitala – powiedział TVN24 Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Kobieta na miejscu była reanimowana, a następnie trafiła do szpitala. W poniedziałek zmarła. Początkowo śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim, ale zostało ono umorzone.

Źródło: TVN24

Jarocin: Zaatakowali przypadkową osobę bez powodu. „Przyznali się do zarzucanego im czynu”

Dwóch mężczyzn w wieku 18 i 41 lat zaatakowało bez powodu innego mężczyznę. Teraz grożą im nawet trzy lata w więzieniu.

Agresywni mężczyźni zaatakowali poszkodowanego, kiedy ten spacerował ze swoją partnerką. Mężczyźni uderzyli ofiarę butelką w tył głowy, a następnie użyli wobec niej gazu pieprzowego. Kiedy poszkodowany padł na ziemię, napastnicy dodatkowo go kopali. Wszystko działo się na jednym z osiedli w Jarocinie.

W wyniku otrzymanych obrażeń poszkodowany trafił do szpitala. Po wyjściu z niego udał się na komendę, żeby złożyć zeznania. – Jarocińscy kryminalni szybko ustalili personalia sprawców napaści – relacjonuje Agnieszka Zaworska z wielkopolskiej policji. – Pierwszy z mężczyzn został zatrzymany i przewieziony na komendę 19 sierpnia br. rano. Tego samego dnia trafił tam drugi z podejrzanych. Zatrzymani usłyszeli zarzut pobicia o charakterze chuligańskim. Podczas przesłuchania mężczyźni przyznali się do zarzucanego im czynu. Brutalne zachowanie może skończyć się dla nich nawet 3-letnim pobytem w więzieniu, bowiem taką karę przewiduje kodeks karny za to przestępstwo.

Tymczasowo, decyzją Prokuratury Rejonowej, podejrzani otrzymali dozór policyjny oraz zakaz zbliżania się do poszkodowanego.

Źródło: KWP

Poznań: Demonstracja KOD. Chcieli dymisji Ziobry!

0
Kilkudziesięciu zwolenników Komitetu Obrony Demokracji protestowało wczoraj pod Sądem Okręgowym w Poznaniu, gdzie domagali się dymisji Zbigniew Ziobry, ministra sprawiedliwości.

Było to konsekwencją informacji, które opublikował onet, sugerujące, że Łukasz Piebiak (zastępca Ziobry) ma powiązania ze zorganizowanym hejtem w internecie przeciwko sędziom. W wyniku ujawnionych informacji Plebiak złożył rezygnację ze stanowiska na ręce Ziobry. Ten dymisję przyjął.

Opozycja od początku domagała się dymisji również samego Zbigniewa Ziobry. Rzecznik rządu już wczoraj poinformował, że takiej możliwości nie ma. To nie przeszkodziło działaczom KODu protestować po sądem w tej sprawie.

W proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób. Dużą ich część stanowili politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Poznań: Wildeckie Lato Kulturalne zaprasza do teatru

0
„Przygody Kubusia i Ancymona” oraz „Morskie opowieści” – to dwa spektakle, które będzie można zobaczyć w ramach Wildeckiego Lata Kulturalnego 23 sierpnia, w piątek.

17:00 – Teatr Bajlandia: „Przygody Kubusia i Ancymona”
Wesoła, dynamiczna i pełna zawadiackich zwrotów akcji bajka przenosząca dzieci w świat fantazji za sprawą baśniowej muzyki i barwnej scenografii. Dzięki głównym bohaterom dzieci w zabawny sposób poznają świat matematyki, dowiadują się jak cenna jest nauka. Bohaterami są dwaj chłopcy: Kubuś – rezolutny, dzielny, prawdziwy przyjaciel zwalczający wszelkie zło, wzorowy uczeń. Ancymon – urwis, jakich mało, matematyczny żółtodziób i nygus.

Mimo tak wielu różnic, między nimi jest prawdziwa przyjaźń, która zostanie wystawiona na próbę, gdy na ich drodze pojawi się tajemnicza postać płatając chłopcom różne figle.
Czy Ancymon nauczy się liczyć? Czy dobro zwycięży? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie oglądając ten magiczny spektakl!

18:30 – Teatr Łata „Morskie opowieści”
Utrzymana w konwencji teatru ruchu opowieść o pełnej niezwykłych przygód podróży, której owocem jest prawdziwa przyjaźń. Lekka forma z wyraźnymi odniesieniami do slapstiku rodem z niemego kina, gwarantuje, że śmiechu będzie mnóstwo! Ale w sercach małych widzów zostanie także ważne przesłanie: czasem trudno dostrzec, że to co najcenniejsze jest tuż obok nas…

Spektakle są przeznaczone dla dzieci, ale i forma i treść sprawiają, że doskonale bawią się na nich także i starsi widzowie. Warto się więc wybrać na spektakl na placu Marii Skłodowskiej-Curie nawet bez dzieci…

ROW, el

Minister Łukasz Piebiak podał się do dymisji

0
– W poczuciu odpowiedzialności za powodzenie reform, którym poświęciłem cztery lata ciężkiej pracy, składam na ręce ministra sprawiedliwości rezygnację z urzędu podsekretarza stanu – powiedział Łukasz Piebiak. Zbigniew Ziobro dymisję swojego zastępcy przyjął.

Powodem dymisji wiceministra było ujawnienie przez Onet.pl faktu, że kierował zorganizowanym hejtem przeciwko sędziom, którzy nie zgadzali się z reformami systemu sprawiedliwości wprowadzanymi przez PiS. Pośredniczką w tej działalności była kobieta o imieniu Emilia, która kontaktowała się z ministrem Piebiakiem przez komunikatory WhatsApp oraz Messenger, by ustalić sposoby kompromitowania sędziów w mediach społecznościowych oraz prorządowych. Jak podaje Onet.pl, by zdyskredytować szefa „Iustitii” Krystiana Markiewicza, Emilia postanowiła rozesłać anonimowo szkalujące go informacje z czterostronicowego anonimu do wszystkich oddziałów Stowarzyszenia „Iustitia” oraz do niego samego, pocztą na adres domowy. Minister był o wszystkim informowany na bieżąco, jak wynika z zapisów rozmów, a także zaaprobował ten plan.

Jednak sam minister twierdzi, że jest niewinny i zamierza wnieść do sądu pozew przeciwko redakcji Onet.pl w obronie swojego dobrego imienia. Jego zdaniem cała ta sprawa to pomówienia oparte na relacjach niewiarygodnej osoby i efekt jego reformatorskiej działalności, która nie podobała się sędziom i mediom. Były już minister uważa, że to on jest ofiarą w całej tej sprawie i to na niego wylało się najwięcej hejtu z powodu wprowadzanych zmian w sądownictwie.

Łukasz Piebiak ma 43 lata, jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także studiów podyplomowych, poświęconych prawu europejskiemu, ekonomii i prawo gospodarczemu oraz prawu konstytucyjnemu dla sędziów. Był prawą ręką Zbigniewa Ziobry w Ministerstwie Sprawiedliwości i jednym z twórców tak krytykowanej przez środowiska prawnicze reformy systemu sprawiedliwości. Wiceministrem został w 2015 roku. Odpowiadał za ustawę o sądach powszechnych, był także szefem zespołu zajmującego się… dyscyplinowaniem sędziów.

Wcześniej był sędzią – i co ciekawe, działał w stowarzyszeniu „Iustitia”, a nawet był członkiem jego zarządu. Ale został usunięty ze stowarzyszenia w 2017 roku właśnie za ustawę o ustroju sądów powszechnych i o KRS, a także zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Także w 2017 roku zasłynął jako obrońca kalendarzy z krzyżem celtyckim i hasłem „White pride” (Biała duma). Takie kalendarze otrzymali uczniowie jednej z łódzkich szkół,m a posłowie PO zapytali w interpelacji, czy to aby nie propagowanie ideologii neofaszystowskiej. Minister wyjaśnił wówczas, że owszem, przez niektóre środowiska krzyż celtycki i napis „White Pride” są uważane za symbole ruchów neofaszystowskich, ale są to też symbole, które można rozumieć inaczej. W tym innym rozumieniu krzyż celtycki jest symbolem religijnym, a White Pride to tylko nazwa ruchu społecznego sprzeciwiającego się mieszaniu ras ludzkich. A skoro tak, to usunięcie kalendarzy ze szkoły mogłoby być uznane za ograniczanie wolności słowa.

Onet.pl, el

Poznań: Nie będzie wystawy psów rasowych i transportów zwierząt z zoo. Z powodu wścieklizny

0
Poznań jest obszarem zagrożonym ze względu na dwa przypadki znalezienia nietoperza zarażonego wścieklizną. To bardzo kłopotliwa decyzja dla ogrodu zoologicznego w Poznaniu i MTP.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu w związku ze stwierdzeniem przypadku wścieklizny – przypomnijmy, chodzi o znalezionego w parku Wilsona nietoperza – 31 lipca 2019 roku wyznaczył na terenie Poznania obszar zagrożony. Będzie on obowiązywał do połowy listopada, o ile nie zostaną wykryte kolejne przypadki wścieklizny.

Ta odmiana choroby nie jest zagrożeniem dla ludzi, dla innych zwierząt również. Jednak prawo nie rozróżnia rodzajów choroby, dla niego wścieklizna jest jedna i gdy się ją stwierdzi – obowiązują określone ograniczenia. I to właśnie prawo wielu instytucjom, a także miłośnikom zwierząt decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii mocno utrudniła życie.

Jak podaje „Głos Wielkopolski”, w najtrudniejszej sytuacji jest ogród zoologiczny. Placówka musiała odwołać ważne transporty zwierząt, a także wprowadzić dodatkowe środki ostrożności dla odwiedzających. Nie odbył się planowany wywóz tapira i ursona. Co gorsza, ponieważ są to zwierzęta ciepłolubne, można je przewozić tylko latem. Następna więc szansa wywozu będzie dopiero za rok. Bez ograniczeń można jedynie transportować ptaki.

Z powodu wścieklizny ucierpią także… Międzynarodowe Targi Poznańskie. Coroczna Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, wielkie wydarzenie tak dla miłośników zwierząt, jak i dla hodowców z całego świata, w tym roku się nie odbędzie właśnie z tego powodu.

Głos Wielkopolski, el

Gniezno: Ponownie ruszyła budowa szpitala

0
50 milionów pożyczki na rozbudowę szpitala, gwarancja zapłaty wynagrodzenia – i firma Alstal, budująca szpital w Gnieźnie, wróciła na plac budowy.

Jak podaje Radio Poznań, firma przerwała prace na budowie po pierwszym z trzech planowanych etapów rozbudowy szpitala, bo obawiała się, że nie otrzyma wynagrodzenia za swoją pracę. Media donosiły, że szpital jest bardzo zadłużony.

Alstal zażądał więc gwarancji otrzymania zapłaty od placówki – ale ta nie mogła ich dać. Dlatego Alstal zszedł z placu budowy. Ostatecznie, dzięki pośrednictwu starostwa powiatowego w Gnieźnie, udało się zakończyć trudne negocjacje sukcesem. Szpital zaciągnął pożyczkę w wysokości 50 mln zł, podwyższył kontrakt Alstalowi o 7 mln, a firma wróciła na plac budowy.

Rozbudowa ma się zakończyć za 2 lata, a cała inwestycja trwa już ponad 10 lat. Całość ma kosztować ponad 69 mln zł.

Radio Poznań, el

Kalisz: Były prezydent chce zostać senatorem. Jego stowarzyszenie mówi „nie”

0
Janusz Pęcherz, były prezydent Kalisza, a obecnie przewodniczący rady miasta, postanowił wystartować do senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Sęk w tym, że Stowarzyszenie Samorządny Kalisz, którego jest członkiem, deklaruje, że nie popiera żadnej partii.

Samorządny Kalisz wydał nawet w tej sprawie oświadczenie, w którym informuje – jak podaje Radio Poznań, że jest stowarzyszeniem apolitycznym i nie udziela poparcia żadnemu z kandydatów. Podobno oświadczenie podpisali wszyscy członkowie stowarzyszenia – ale Janusz Pęcherz twierdzi, że on niczego takiego nie podpisał, bo nawet nie wiedział, że takie oświadczenie jest.

Zresztą jego zdaniem apolityczność stowarzyszenia nie wyklucza współpracy z partiami politycznymi – a jemu akurat z PO współpracowało się bardzo dobrze podczas prezydenckiej kadencji. Dlatego przyjął propozycję Koalicji Obywatelskiej startu w wyborach do senatu, choć wcześniej wcale tego nie planował. Powód jest jeszcze jeden – jeśli uda mu się wejść, to ma nadzieję,.że przypilnuje, by ustawy wychodzące z sejmu nie były uchwalane w nocy…

Janusz Pęcherz był prezydentem Kalisza przez trzy kadencje (2002-2014). W ostatnich wyborach sam nie wystartował, ale poparł kandydata stowarzyszenia Krystiana Kinastowskiego, który wygrał wybory. Pęcherz  został przewodniczącym rady miasta. Jego kandydaturę poparła koalicja stowarzyszeń Samorządny Kalisz i Wszystko dla Kalisza, a także PiS, natomiast przeciwko – co ciekawe – byli radni Koalicji Obywatelskiej.

Radio Poznań, el

Poznań: Rowerowa Trasa Grunwaldzka z… falami

0
Rowerowa trasa na Grunwald jeszcze nie została ukończona i oddana do użytku – a już trzeba ja naprawiać. Na kilku odcinkach pojawiły się fale, mocno utrudniające przejazd rowerzystom.

Na Fale Grunwaldu jako pierwszy zwrócił uwagę Rowerowy Poznań pisząc, że jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Kto miał wątpliwości, mógł obejrzeć filmik prezentujący rower podskakujący na mocno pofałdowanej nawierzchni nowej przecież drogi rowerowej.
– Jadąc ma się wrażenie, że się skacze po falach albo uprawia kolarstwo terenowe, i to w górach – narzekali rowerzyści.

Wadliwie ułożona okazała się nawierzchnia na całej długości parku Manitiusa oraz na odcinku od ulicy Obozowej do Promienistej. Razem około 200 metrów.

Na szczęście reklamacja Rowerowego Poznania odniosła skutek i już dziś nawierzchnia drogi została wygładzona, a fale zniknęły. Miejmy nadzieje, że do czasu oddania oficjalnie drogi do użytku jesienią nie pojawia się ponownie…

Rowerowy Poznań, el

https://www.facebook.com/rowerowypoznan/videos/1364149713738747/?t=16

Sylwia Spurek chce, żeby mięso było droższe. „Musimy doprowadzić do zmian instytucjonalnych”

Sylwia Spurek, europosłanka z Wielkopolski, kolejny raz pochwaliła się kontrowersyjnym pomysłem. Działaczka Wiosny chciałaby, żeby mięso było droższe.

Spurek jest prywatnie weganką, co podkreślała już w kampanii wyborczej. Oznacza to, że nie je produktów pochodzących ze zwierząt. Jej nawyki żywieniowe już raz rozpaliły internet, kiedy Spurek publicznie narzekała, że w Parlamencie Europejskim nie ma odpowiedniego dla niej menu. 

Tym razem europosłanka poszła o krok dalej. – Musimy doprowadzić do zmian instytucjonalnych, na przykład poprzez tworzenie nowych praw (…). Musimy sprawić, by produkcja wyrobów odzwierzęcych była trudniejsza i droższa – napisała Spurek na swoim twitterze, dołączając zdjęcie z Tobiasem Leenaertem, autorem książki „Jak stworzyć wegański świat”.

Co ciekawe Leenaert zazwyczaj wykazywał się bardzo dużym pragmatyzmem w trosce o los zwierząt i raczej nie próbował „zmusić” innych osób do przejścia na jego dietę. Wszystko wskazuje na to, że Spurek jest „nieco” bardziej radykalna w tej sprawie.

Internauci ostro zareagowali na pomysł Spurek, zarzucając jej… brak tolerancji. Europosłance oberwało się nawet od innych wegan. – Mega słabo to wyszło, sam nie jem mięsa i nabiału, ale nigdy nikogo siłę do weganizmu nie będę przekonywał (…) Przez takie tt (wiadomości – red.) wychodzimy na sektę i oszołomów.

 

 

Poznań: Minister Emilewicz chce współpracować z władzami Poznania

0
Więcej inwestycji w mieście, walka ze smogiem oraz bardziej punktualna i częściej kursująca miejska komunikacja. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, kandydatka nr 1 PiS w Poznaniu, przedstawiła swoje propozycje dla poznaniaków.

Jak podaje Radio Poznań, Jadwiga Emilewicz zapewniała też, że jako posłanka będzie chciała współpracować z władzami Poznania, bo nie wyobraża sobie realizacji żadnego projektu w mieście bez współpracy z samorządem. Dowodem na to jest choćby program 500 plus, którego nigdy nie udałoby się zrealizować, gdyby nie pomoc i współpraca gmin.

W przypadku Poznania taka współpraca byłaby potrzebna – zdaniem Jadwigi Emilewicz – na przykład przy budowie hali widowiskowo-sportowej dla Poznania czy działań proekologicznych, nastawionych na poprawę jakości powietrza w mieście. Minister Emilewicz zapowiada dodatkowe wsparcie dla montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach domów, firm i budynkach spółdzielni mieszkaniowych, przypomniała też swoją propozycję o przeniesieniu do Poznania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Równie ważna będzie jej zdaniem dyskusja z mieszkańcami Poznania, by dowiedzieć się, czego oni chcą w swoim mieście, jak to miasto ich zdaniem powinno wyglądać. Czy ma być centrum bankowym, finansowym – czy jeszcze czymś innym. Tego również nie da się zrealizować bez współpracy z władzami miasta czy poznańskimi posłami z innych ugrupowań. I chociaż ideowo z prezydentem Poznania dzieli ją wszystko, to jednak ma nadzieję, że połączy ich wspólny cel czyli interesy poznaniaków.  Jadwiga Emilewicz chciałaby być ambasadorem Poznania w Warszawie.

Radio Poznań, el