Strona główna Blog Strona 2153

Poznań: Zakaz kąpieli w jeziorze Maltańskim może potrwać do końca wakacji

0
Sinice i bakterie coli – taki koktajl w wodzie jeziora Maltańskiego sprawił,. że Sanepid nie zamierza odwoływać zakazu kąpieli w jeziorze. I może tak być aż do końca sierpnia.

Jak informuje Cyryla Staszewska z PSSE, kąpielisko będzie zamknięte do odwołania, ponieważ kolejna partia wody z jeziora, która została przebadana, zawierała nie tylko sinice, ale i bakterie e.coli. A te bakterie stanowią poważne zagrożenie zdrowotne.

Skąd się wzięły w jeziorze? Wykażą to kolejne badania, bo powodów może być wiele. Mogą to być odchody zwierząt, które nie brakuje w lasach okalających jezioro, może to być zanieczyszczenie przyniesione przez Cybinę, która przecież do najczystszych n ie należy.

Może też niestety okazać się, że gdzieś w okolicy jest nielegalne odprowadzenie ścieków. I to niekoniecznie do samego jeziora, ale na przykład gdzieś do Cybiny, jeziora Swarzędzkiego czy stawów Olszak albo Browarnego. A niestety gminom leżące w dorzeczu Cybiny nie udało się jak dotąd podpisać umowy pozwalającej na wspólne działania dla oczyszczenia zlewni rzeki i zbiorników wodnych leżących na jej drodze. Dopóki tak się nie stanie i zostaną podjęte konkretne działania dla oczyszczenia rzeki i jezior – Malta, ostatnie jezioro w biegu rzeki, będzie miała problemy z czystością.

PSSE, el

Konin: Uwaga na kamienie na drodze krajowej 92

0
Kilkanaście uszkodzonych samochodów, zagrożenie życia kierowców i pasażerów. To efekt działań nieznanej osoby, która na drodze między Słupcą a Koninem układa kamienie.

O sprawie poinformowało Radio Poznań, do którego zgłosił się jeden z kierowców informując o kamieniach położonych na szosie i stwarzanych przez nie zagrożeniu. I nie jest to pojedynczy przypadek – policja otrzymała już sporo informacji o uszkodzonych samochodach. Jak dotąd żaden człowiek nie ucierpiał, ale uszkodzonych aut jest coraz więcej.

Policjanci obiecują ustalenie sprawcy – na miejsce zostaną skierowane dodatkowe patrole, a wszyscy, którzy zauważą coś podejrzanego, proszeni są o informowanie policji na bieżąco. Do kierowców natomiast policjanci apelują o szczególną ostrożność na tym odcinku drogi.

Radio Poznań, el

​Kalisz: Po wypiciu nieznanej substancji trafił do szpitala

0
27-letni mieszkaniec Wronowa w powiecie krotoszyńskim wypił wodę z butelki – i stracił przytomność. Według wstępnej diagnozy ma poparzone drogi oddechowe i przewód pokarmowy.

Do zdarzenia doszło w czwartkowy wieczór, w domu młodego mężczyzny, gdzie był razem z kolegami. To właśnie oni wezwali pomoc medyczną. Według ich zeznań mężczyzna napił się wody z butelki i stracił przytomność. 1,5 litrowa plastikowa butelka z przezroczystą cieczą została zabezpieczona do badań i zajmuje się nią policja. Już wiadomo na pewno, że cieczą w środku nie jest woda. Płyn wydzielał zapach stężonego kwasu octowego, a mężczyzna, który go wypił, ma według wstępnych ustaleń poparzony przewód pokarmowy i górne drogi oddechowe.

Nieprzytomnemu 27-latkowi udzielono pierwszej pomocy medycznej od razu we Wronowie. Następnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetransportowało go najpierw do szpitala w Kaliszu, a później do Poznania.

Interia.pl, el

Co wolno sędziemu w mediach społecznościowych? Będzie kodeks!

0
Specjalny kodeks etyki dla sędziów na temat zachowania w mediach społecznościowych ma przygotować Krajowa Rada Sądownictwa. Zwrócił się do niej o to minister Ziobro.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, „inicjatywa ta ma na celu oczyszczenie środowiska sędziowskiego z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości”. Chodzi oczywiście o aferę hejtową w Ministerstwie Sprawiedliwości, którą wykrył i opisał portal Onet.pl. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal, w szkalowanie i obrażanie sędziów z „Iustitii” było zamieszanych wielu pracowników ministerstwa i sędziów, w tym Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz, członkowie KRS oraz sędziowie Konrad Wytrykowski i Jakub Iwaniec.

Wiceminister już podał się do dymisji, która została przyjęta, pozostali zaangażowani w proceder stracili stanowiska – a Zbigniew Ziobro jako Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z prośbą o przygotowanie kodeksu etyki, który będzie precyzował, co sędziom wolno, a co nie w internetowych mediach społecznościowych. Mają się tam przede wszystkim znaleźć regulacje uświadamiające sędziom, że powinni być apolityczni i nie popierać żadnych partii – i że w internecie nie ma czegoś takiego jak anonimowość. Co oznacza, że każdy ich anonimowy komentarz dla dobrego hakera szybko przestanie być anonimowy, a tajne rozmowy prowadzone za pośrednictwem komunikatorów internetowych staną się powszechnie znane.

W kodeksie ma znaleźć się także zastrzeżenie, że sędziowie powinni dawać przykład społeczeństwu: nie posługiwać się mową nienawiści, nie używać wulgaryzmów i nie przekraczali granic dobrego smaku, a w ogóle korzystać z mediów społecznościowych w sposób wyjątkowo rozważny i powściągliwy.

PAP, el

Poznań: Żłobki miejskie tylko dla dzieci ze szczepieniami? Wojewoda jest przeciw – radni idą do sądu

0
W lipcu tego roku poznańscy radni zadecydowali, że do miejskich żłobków będą przyjmowane jedynie dzieci z aktualnymi szczepieniami. I ta decyzja wywołała burzę, która – jak się okazuje – skończy się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Wojewoda wielkopolskich uchwałę unieważnił, twierdząc, że żądanie od rodziców książeczek szczepień dzieci narusza RODO.

Zdaniem wojewody dane z dokumentacji medycznej – a więc także książeczki szczepień – to dane wrażliwe. A danymi wrażliwymi, zgodnie z RODO, mogą zarządzać tylko określone jednostki i w określonych celach. Żłobki do takich instytucji nie należą. Poza tym rada miasta nie musiała uchwalać odrębnego aktu prawnego w sprawie szczepień, bo przecież inne akty prawne jasno stwierdzają, że są one dla dzieci obowiązkowe.

Zdanie wojewody wielkopolskiego podziela Justyna Socha, szefowa stowarzyszenia STOP NOP, która – jak podaje „Głos Wielkopolski” – złożyła w urzędzie wojewódzkim wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały żłobkowej. Oprócz naruszenia RODO zapis w uchwale „stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości i równego dostępu do nauki”.

Z interpretacją wojewody nie zgadzają się poznańscy radni. Już wczoraj radna Halina Owsianna zwracała uwagę, że przecież żłobek, z racji wykonywanej funkcji, dysponuje danymi wrażliwymi, jak choćby imiona i nazwiska dzieci oraz ich rodziców. Poza tym rodzice muszą pokazać PIT, by udowodnić, że płacą podatki w Poznaniu. Tam też są dane wrażliwe, ale uchwała w tej sprawie obowiązuje od kilku lat i jakoś do tej pory nikt jej nie zakwestionował.

Radny Marek Sternalski, szef klubu KO w radzie miasta, zapowiedział skierowanie sprawy do wojewódzkiego sądu administracyjnego. I przypomniał wyrok WSA w Gliwicach, który uchylił decyzję wojewody śląskiego w sprawie zasad rekrutacji do przedszkoli w Częstochowie. Częstochowscy radni uchwalili, że dzieci z obowiązkowymi szczepieniami będą dostawać dodatkowe punkty podczas rekrutacji do przedszkoli. Wojewoda zakwestionował uchwałę – ale sąd, do którego odwołali się częstochowscy radni, uchylił decyzję wojewody.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: W weekend będą prowadzone prace na rondzie Kaponiera!

0
Dzisiaj, o godz. 22 rozpoczną się prace na rondzie Kaponiera. Kierowcy oraz osoby korzystające z komunikacji miejskiej powinny się przygotować na zmiany w organizacji ruchu.

Niemożliwy będzie przejazd przez rondo w obu kierunkach Święty Marcin – Zwierzyniecka. Komunikacja tramwajowa funkcjonować będzie bez ograniczeń, w komunikacji autobusowej wprowadzone będą zmiany, natomiast dla kierowców wyznaczono objazdy.

Sygnalizacja świetlna na rondzie będzie wyłączona od piątkowego wieczora do godzin porannych w poniedziałek. Objazd z ul. Św. Marcin w kierunku wschodnim (m.in. do ul. Głogowskiej) wyznaczono ulicami: Roosevelta, Dąbrowskiego, Mickiewicza i Słowackiego. Z kolei aby z ul. Zwierzynieckiej dojechać do centrum trzeba będzie skręcić w prawo w ul. Roosevelta, a dalej przez most Dworcowy, ul. Matyi, do al. Niepodległości.

Zmiany w komunikacji miejskiej podczas prowadzenia prac na rondzie Kaponiera

Linie nr 149, 175, 180

Linie skrócone do ronda Kaponiera, z przejazdem ulicami: Bukowską, Zeylanda i Zwierzyniecką (jak linia T5). Autobusy nie będą dojeżdżać do przystanku Poznań Główny.

Szczegóły: autobusy jadące do centrum, po zatrzymaniu się na przystanku Most Dworcowy pojadą torowiskiem do ul. Bukowskiej i skręcą w nią, zatrzymując się na przystanku tramwajowym Bałtyk następnie pojadą ulicami Bukowską i Zeylanda do przystanku Rondo Kaponiera na ul. Zwierzynieckiej, gdzie zakończą kursy.

W kierunku przeciwnym autobusy rozpoczynać będą kursy od przystanku Bałtyk zlokalizowanym na ul. Roosevelta przy ul. Bukowskiej.

Linia nr 159

Skrócenie trasy z Portu Lotniczego Ławica do przystanku Rondo Kaponiera, z trasą przez ul. Bukowską, Zeylanda, Zwierzyniecką (jak linie 148, 177).

Szczegóły: w kierunku Ławicy przystankiem początkowym będzie przystanek Bałtyk na ul. Bukowskiej

Linie nr 163, 169

W kierunku Garbar i os. Łokietka trasa bez zmian.

W kierunku Górczyna i os. Kopernika autobusy po zatrzymaniu się na przystanku Rondo Kaponiera na ul. Święty Marcin pojadą prosto przez rondo Kaponierę po torowisku i dalej ulicami Zwierzyniecką i Zeylanda do ul. Bukowskiej, a dalej trasą bez zmian.

W kierunku Górczyna i os. Kopernika autobusy nie będą się zatrzymywały na przystanku Bałtyk.

Linia nr 168

W kierunku Podolan autobusy będą kursowały trasą bez zmian.

W kierunku dworca Poznań Główny autobusy pojadą objazdem od przystanku Zamek ulicami: Towarową, Matyi, przez Most Dworcowy i Roosevelta do przystanku Rondo Kaponiera i stamtąd ulicą Dworcową do przystanku Poznań Główny.

Przystanki dla wszystkich linii nocnych zlokalizowane zostaną na jezdni ul. Roosevelta. W celu umożliwienia przesiadek z Poznania Głównego, wszystkie linie nocne rozpoczynające bieg na rondzie Kaponiera odjeżdżać będą o 2 minuty później niż w rozkładzie jazdy (czyli 2 i 32 minuty po pełnej godzinie).

Wprowadzone będą następujące zmiany obowiązujące w 3 noce: z piątku na sobotę (z 23 na 24 sierpnia), z soboty na niedzielę (z 24 na 25 sierpnia) oraz z niedzieli na poniedziałek (z 25 na 26 sierpnia):

Linia nr 232

Autobusy jadące w kierunku ronda Kaponiera po zatrzymaniu się na przystanku Zamek pojadą ulicą Święty Marcin do ronda Kaponiera – kursy zakończą się na ul. Roosevelta przy jezdni w kierunku mostu Teatralnego. Z tego przystanku autobusy rozpoczną kursy powrotne i pojadą ulicami Roosevelta, przez most Teatralny i aleją Niepodległości do ul. Towarowej i dalej trasą bez zmian

Linia nr 233, 234 i 248

Trasy bez zmian.

Na rondzie Kaponiera kursy rozpoczynać i kończyć się będą na przystanku przy jezdni ul. Roosevelta (w kierunku mostu Teatralnego).

Linia nr 234

Od przystanku Wielkopolska w kierunku ronda Kaponiera autobusy pojadą objazdem ulicami: Pułaskiego, Roosevelta, przez most Teatralny, aleją Niepodległości i Św. Marcin do ronda Kaponiera.

Na rondzie Kaponiera kursy rozpoczynać i kończyć się będą na przystanku przy jezdni ul. Roosevelta w kierunku mostu Teatralnego.

Linia nr 235

Od przystanku Zamek w kierunku dworca Poznań Główny autobusy pojadą objazdem ulicami: Towarową, przez most Dworcowy i Roosevelta do przystanku Rondo Kaponiera, skąd skierują się ulicą Dworcową do przystanku Poznań Główny.

W kierunku do os. Sobieskiego autobusy pojadą ulicami: Dworcową, przez rondo Kaponiera, Roosevelta i most Teatralny do alei Niepodległości i dalej trasą bez zmian.

Linia nr 236

Autobusy jadące ze Strzeszyna dojadą tylko do ronda Kaponiera – zakończą i rozpoczną kursy na przystanku przy jezdni ul. Roosevelta w kierunku ronda.

Po rozpoczęciu kursu z Kaponiery autobusy pojadą ulicami: Zwierzyniecką i Kraszewskiego do ul. Kościelnej i dalej trasą bez zmian w kierunku Strzeszyna.

Linie nr 238, 249, 252

Linie skierowane do przystanku Poznań Główny.

Szczegóły: po dotarciu do ronda Kaponiera autobusy pojadą ulicą Dworcową do przystanku Poznań Główny i po zatrzymaniu się na przystankach na placu Dworcowym natychmiast przejadą przez Dworcową, Święty Marcin, Wieniawskiego i most Teatralny do ronda Kaponiera – kursy zakończą się i rozpoczną na przystanku przy jezdni ulicy Roosevelta (w kierunku ronda).

Linia nr 239

Autobusy jadące z ulicy Wichrowej dojadą ulicami Dąbrowskiego i Roosevelta do ronda Kaponiera gdzie zakończą i rozpoczną kursy na przystanku na ul. Zwierzynieckiej przy hotelu Mercure.

Trasa na Smochowice – bez zmian.

Linie nr 240, 242, 251

Linie skierowane przez ul. Zeylanda, Zwierzyniecką do ronda Kaponiera, gdzie zakończą kursy na przystanku Rondo Kaponiera na ul. Zwierzynieckiej.

W kierunku przeciwnym autobusy pojadą przez ul. Roosevelta i Bukowską.

Linia nr 246

Autobusy jadące z ul. Puszkina dojadą tylko do ronda Kaponiera – zakończą i rozpoczną kursy na przystanku przy jezdni ul. Roosevelta w kierunku ronda.

Z ronda Kaponiera autobusy pojadą ulicami: Zwierzyniecką i Kraszewskiego do ul. Kościelnej i dalej trasą bez zmian w kierunku Puszkina.

Linia nr 100

Autobus będzie kursował zmienioną trasą i pojedzie ulicami: Święty Marcin, Roosevelta, Dąbrowskiego, Mickiewicza, Słowackiego i Roosevelta do ronda Kaponiera (przystanek początkowo-końcowy zostanie zlokalizowany przy Hotelu Mercure).

W okolicy ronda Kaponiera nastąpią zmiany w obsłudze poszczególnych przystanków autobusowych:

– przystanek „Rondo Kaponiera” w torowisku ul. Roosevelta w kierunku ul. Głogowskiej będzie przeniesiony na jezdnię w okolice hotelu Mercure i będzie obsługiwany przez autobusy linii 236, 238, 246, 249 i 252,

– przystanek „Rondo Kaponiera” w torowisku ul. Roosevelta w kierunku Mostu Teatralnego będzie przeniesiony na jezdnię w okolice wjazdu na parking podziemny i będzie obsługiwany przez autobusy linii 232, 233, 234, 235, 243 i 248,

– przystanki „Rondo Kaponiera” w torowisku na Moście Uniwersyteckim (ul. Święty Marcin) będą obsługiwane tylko przez autobusy linii dziennych 163 i 169,

– przystanki „Rondo Kaponiera” na ul. Dworcowej obsługiwane będą tylko przez autobusy linii 168, 235, 238, 249 i 252,

– przystanek „Bałtyk” w kierunku Grunwaldu będzie obsługiwany przez linie 148, 149, 159, 175, 177, 180, 240, 242 i 251 (dla linii 149, 175 i 180 przystanek będzie obowiązywał w kierunku ronda Kaponiera),

– przystanek „Rondo Kaponiera” na ul. Zwierzynieckiej w kierunku ronda Kaponiera (przy DS Jowita) będzie przystankiem przelotowym tylko dla linii 163 i 169 oraz końcowym dla linii 148, 149, 159, 175, 177, 180, 240, 242 i 251,

– przystanki „Zeylanda”, „Kraszewskiego” i „Rynek Jeżycki” w kierunku ronda Kaponiera nie będzie obsługiwany przez autobusy nocne (natomiast te same przystanki w kierunku Ogrodów, Strzeszyna i os. Literackiego będą obsługiwane przez linie 236, 239 i 246),

– przystanek „Most Teatralny” na Moście Teatralnym w kierunku ulicy Fredry będzie obsługiwany przez linie 232, 233, 234, 235, 243 i 248,

– przystanek „Most Teatralny” w torowisku ul. Roosevelta będzie nieczynny – natomiast przystanek przy jezdni będzie obsługiwany przez linie 236, 238, 239, 246, 249 i 252,

– przystanek „Most Teatralny” na ul. Dąbrowskiego w kierunku rynku Jeżyckiego nie będzie obsługiwany przez autobusy nocne,

– przystanek „Zamek” na al. Niepodległości w kierunku ul. Towarowej będzie obsługiwany przez linie 232 (kierunek Rataje), 235 (kierunek rondo Kaponiera) i 243 (kierunek Dębina), a na Świętym Marcinie w kierunku ronda Kaponiera przez linie 232, 233, 234, 243 i 248 jadące w kierunku ronda.

Linie tramwajowe funkcjonują bez utrudnień i obsługują wszystkie przystanki na swoich trasach.

Prace remontowe rozpoczną się dzisiaj (piątek 23 sierpnia 2019) o godz. 22 i potrwają do godz. 4 w poniedziałek. 

ZTM / MPK / UMP / op. AS

Weekend w Poznaniu. Co robić w Poznaniu w weekend? 23, 24 i 25 sierpnia 2019

0
Sporo teatru, kina plenerowe i koncert Bednarka. Zobacz co można ciekawego robić w Poznaniu w weekend.
Piątek 23 sierpnia 2019
Wakacyjny rejs parostatkiem #3 | Nocny Towarzyski
23 sierpnia @ 16:00 – 24 sierpnia @ 06:00

Wyruszamy na wyprawę po muzycznych rapowych szlagierach, zakładamy marynarskie stroje i falujemy w rytm muzyki. Zapowiada się przygoda do białego rana.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Moules-frites czyli maczamy fryty na jeżyckim fyrtlu!
23 sierpnia @ 16:00 – 25 sierpnia @ 21:00

Nasiekaliśmy pokaźną ilość frytek, którą wcześniej cierpliwie moczyliśmy i suszyliśmy by uzyskać odpowiednią chrupkość skórki. A co do tego?

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Wildeckie Lato Kulturalne 2019 vol.4
23 sierpnia @ 17:00 – 19:30

Kolejne wydarzenie w ramach Wildeckiego Lata Kulturalnego – tym razem 23 sierpnia, w piątek, dwa plenerowe spektakle dla najmłodszych:

17:00 – Teatr Bajlandia: “Przygody Kubusia i Ancymona”

Wesoła, dynamiczna i pełna zawadiackich zwrotów akcji bajka przenosząca dzieci w świat fantazji za sprawą baśniowej muzyki i barwnej scenografii. Dzięki głównym bohaterom dzieci w zabawny sposób poznają świat matematyki, dowiadują się jak cenna jest nauka. Bohaterami są dwaj chłopcy: Kubuś – rezolutny, dzielny, prawdziwy przyjaciel zwalczający wszelkie zło, wzorowy uczeń. Ancymon – urwis, jakich mało, matematyczny żółtodziób i nygus.
Mimo tak wielu różnic, między nimi jest prawdziwa przyjaźń, która zostanie wystawiona na próbę, gdy na ich drodze pojawi się tajemnicza postać płatając chłopcom różne figle. Czy Ancymon nauczy się liczyć? Czy dobro zwycięży? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie oglądając ten magiczny spektakl!

18:00 – Teatr Łata “Morskie opowieści”

Utrzymana w konwencji teatru ruchu opowieść o pełnej niezwykłych przygód podróży, której owocem jest prawdziwa przyjaźń. Lekka forma z wyraźnymi odniesieniami do slapstiku rodem z niemego kina, gwarantuje, że śmiechu będzie mnóstwo! Ale w sercach małych widzów zostanie także ważne przesłanie: czasem trudno dostrzec, że to co najcenniejsze jest tuż obok nas…

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Teatr #NaWolnym
23 sierpnia @ 20:00 – 23:00

Najlepsze spektakle z całej Polski i to pod chmurką.

Pamięć wody
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
23.08 | piątek | 20:00

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Kamil Bednarek #NaFalach
23 sierpnia @ 20:00 – 23:00

W piątek 23 sierpnia spotkamy się na koncercie Kamila Bednarka – finalisty Mam Talent!, który od 2010 roku zdobywa coraz więcej fanów w całej Polsce, a każda z jego płyt okazuje się ogromnym sukcesem.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

A harmonogram całego cyklu #NaFalach możecie znaleźć tutaj.

Perfect Son w KontenerART 23/08
23 sierpnia @ 20:00 – 22:00

Od samego początku solowej działalności, Tobiasz Biliński wyłamuje się poza schemat rodzimej sceny. Trudno znaleźć na niej kogokolwiek, kto tworzyłby w podobny sposób jak muzyk odpowiedzialny za projekt Coldair. Pod tym aliasem Biliński wydał trzy długogrające płyty, zbierając pochlebne recenzje także poza Polską, m.in. wśród redaktorów Pitchforka.

Po przerwie jaka minęła od wydania albumu The Provider, artysta powraca z nowym wydawnictwem i projektem. Jako Perfect Son Biliński przedstawia światu Cast i oznajmia rozpoczęcie kolejnego, ważnego rozdziału w swojej karierze i w współczesnej historii rodzimej sceny – jako pierwszy polski muzyk trafił pod skrzydła legendarnej amerykańskiej wytwórni Sub Pop Records, tej samej, w której swoje albumy wydawały Nirvana i Soundgarden, a w skład której obecnie wchodzą m.in. Beach House, Fleet Foxes, Father John Misty czy The Afghan Whigs.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Retro Świerczewo : kino plenerowe – cyrk – muzyka
23 sierpnia @ 20:30 – 22:00

Cykl spotkań “Retro Świerczewo”, podczas którego na boisku przy ul. Buczka w Poznaniu odbędą się wydarzenia, które będą nawiązywać do sztuki filmowej, cyrkowej i muzycznej pierwszej połowy XX wieku.

23 SIERPNIA, g. 20.30-22.00
20.30 – plenerowy pokaz filmu pt.: “Ada! To nie wypada!” – polski film z 1936 roku

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Sobota 24 sierpnia 2019
Dni Twierdzy Poznań na Jeżycach
24 sierpnia @ 10:00 – 18:00

24-25 sierpnia Dni Twierdzy Poznań 2019 – z tej okazji ponownie spotkamy się w schronie na Jackowskiego 5-7!

W programie m.in.:
– wystawa broni
– strzelania pneumatyczne
– rozdanie dyplomów zwycięzcom zawodów strzeleckich
– prelekcje
– pokazy szermiercze

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Teatr dla dzieci #NaWolnym
24 sierpnia @ 12:00 – 13:30

Chodź na słówko 2
Centrum Sztuki Dziecka
24.08 | sobota | 12:00

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Pewnego razu w Hollywood – seanse w Pałacowym
24 sierpnia @ 14:30 – 17:12

„Pewnego razu… w Hollywood”, nowy film Quentina Tarantino, to wycieczka do Los Angeles 1969 roku, gdzie wszystko zaczyna się zmieniać. Gwiazda TV Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) i jego wieloletni dubler/kaskader Cliff Booth (Brad Pitt) przyglądają się biznesowi, w którym spędzili lata, z trudem go rozpoznając. W dziewiątym filmie scenarzysty i reżysera Quentina Tarantino zobaczymy niezwykłą obsadę i wiele wątków, które składają się na hołd odchodzącej w przeszłość złotej ery Hollywood.

Język: angielski z polskimi napisami

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Shall we dance? Koncert Andre Rieu z Maastricht 2019
24 sierpnia @ 14:30 – 17:30

Powtórka koncertu Andre Rieu! Kto ma ochotę na dobrą zabawę – zapraszamy ponownie w sobotę!
Doroczne koncerty André Rieu w jego rodzinnym mieście Maastricht przyciągają fanów skrzypka ze wszystkich zakątków świata. Średniowieczny rynek zamienia się w spektakularne tło dla niezapomnianych koncertów wypełnionych humorem, zabawą i emocjami i oczywiście wspaniałą muzyką, w których każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku André Rieu zaprasza Cię do założenia butów do tańca i wzięcia udziału w roztańczonym koncercie zatytułowanym „Zatańczymy?”

W tym koncercie maestro ożywi walca w niezapomnianym wieczorze muzyki i tańca. Walc i jego rytm na trzy czwarte był dla André Rieu inspiracją przez całą jego karierę, a letnie noce są wręcz stworzone do tańca i zabawy. Dołącz do André Rieu, jego orkiestry Johanna Straussa, światowej klasy sopranów, tria tenorów i gości specjalnych, aby doświadczyć tego samego wrażenia, którego doświadczają słuchacze na rynku w Maastricht. Kinowi widzowie dodatkowo będą mogli za pomocą oka kamery zajrzeć za kulisy koncertu i obejrzeć wywiad z André.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Teatr #NaWolnym
24 sierpnia @ 20:00 – 23:00

Szekspir forever!
Teatr Polski w Warszawie
24.08 | sobota | 20:00

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Fortress Night Adventure – Dni Twierdzy Poznań 2019
24 sierpnia @ 21:00 – 25 sierpnia @ 03:00

Porozumienie dla Twierdzy Poznań i PoPodziemiach.pl zapraszają na kolejną edycję „Fortress Night Adventure”, która odbędzie się w ramach Dni Twierdzy Poznań.

Nocne zwiedzanie fortyfikacji poznańskich to cykl imprez mających w zamyśle popularyzować poznańskie fortyfikacje oraz niekonwencjonalną turystykę forteczną.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Kino Pod Gwiazdami
24 sierpnia @ 21:30 – 22:50

W programie film “Wieś pływających krów”.

Troje młodych berlińczyków ze wspólnoty Spirit Center, dbającej o duchowy rozwój swoich członków za pomocą jogi, medytacji, szamańskich rytuałów czy lekcji przetrwania w lesie, postanawia udać się na polską wieś. Jak na prawdziwych pielgrzymów przystało, Ellen, Mario i Jon jadą na Wschód, aż pod granicę Polski z Białorusią, gdzie od miejscowego gospodarza, Stanisława, wynajmują stuletni drewniany dom. Chcą spędzić tu wakacje, pracować w polu i być blisko natury i kultury – w ich mniemaniu nieskażonych jeszcze cywilizacją. Przybysze i miejscowi zostali sportretowani w dokumencie Trzaski jak dwa obce plemiona, przypatrujące się sobie z nieufnością, przez którą przebija jednak wzajemna fascynacja. Z perspektywy rolników Niemcy sprawiają wrażenie nieszkodliwych wariatów (jak można nie jeść mięsa i myć się nago na oczach całej wsi?), którym można jednak pozazdrościć obycia i swobody. Niemcy odkrywają zaś, że prowadzenie gospodarstwa nie jest romantyczną sielanką, tylko ciężką pracą – za to na własnej ziemi. Inne style życia, inne wartości, inne języki, nawet inna muzyka – czy jest cokolwiek, co łączy te dwa światy? Może po prostu marzenie o tym, że gdzieś jest lepsze, prawdziwsze życie?

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Niedziela 25 sierpnia 2019
After Poznań #4
25 sierpnia @ 10:00 – 22:00

Tym razem zabieramy was w kolejna magiczna podróż z najlepsza grupą w polsce After Poznan. Na licznikach pokazuje nam ze ma byc ok 30 stopni Celsjusza, więc nie ma lepszego miejsca na niedziele!

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Towarzyskie Targi Vintage | Wakacyjna edycja
25 sierpnia @ 12:00 – 17:00

Kolejny sezon letni oznaczać może tylko jedno – piątą już edycję Towarzyskich Targów Vintage!

Od godziny 12:00 do 17:00 zapraszamy na polowanie! Ubrania, buty, biżuteria, torby, design – to wszystko i jeszcze więcej zebrali dla Was najlepsi polscy kolekcjonerzy rzeczy używanych!

Oprócz ubrań czekać na Was będą nasi jedzeniowi wystawcy, a na barach rozleją się kolorowe drinki.
Spędźmy wspólnie niedzielę na NTT.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Teatr #NaWolnym
25 sierpnia @ 20:00 – 23:00

Kwartet
Teatr Muzyczny w Poznaniu
25.08 | niedziela | 20:00

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Tradycyjnie przypominamy, że to tylko część nadchodzących wydarzeń. Wszystkie można znaleźć w naszym kalendarium (klik).

mat. pras. / op. AS

Poznań: Miasto prawie tydzień usuwało awarię oświetlenia. „Uliczne latarnie nie będą już świecić w dzień”

0
Po niecałym tygodniu Zarząd Dróg Miejskich uporał się z awarią oświetlenia w Poznaniu.

Pierwsze problemy ze źle funkcjonującym systemem oświetlenia mieszkańcy Poznania zgłaszali w „długi weekend”. Lampy nocne z jakiegoś powodu zaczęły świecić również w ciągu dnia. Mieszkańców bardzo raziła rozrzutność miasta.

W poniedziałek ZDM poinformował, że jest to wina awarii i że prowadzone są prace nad rozwiązaniem problemu. Urzędnicy z góry zapowiadali, że może to zająć nieco czasu. – Wykwalifikowani pracownicy muszą sprawdzić oprogramowanie wszystkich urządzeń sterujących, a następnie wprowadzić aktualne czasy załączania oświetlenia. Z uwagi na liczbę szaf sterujących (ok. 300) prace będą trwać bez przerw aż do skutecznego wprowadzenia aktualnego oprogramowania – pisali wówczas przedstawiciele ZDM w komunikacie.

Dzisiaj naprawa została zakończona i wszystkie lampy w Poznaniu powinny już funkcjonować prawidłowo. – Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu informuje, że wczoraj zakończyły się prace związane z usuwaniem awarii oświetlenia ulicznego w naszym mieście. Uliczne latarnie nie będą już świecić w dzień. Urządzenia sterujące czasem włączania i wyłączania oświetlenia drogowego działają prawidłowo – napisali dziś w komunikacie pracownicy ZDM i jednocześnie zaapelowali, żeby ewentualne problemu z latarniami zgłaszać bezpośrednio pod numerem telefonu: 606 482 651.

Sondaż wyborczy. Spadek poparcia dla PiSu. Konfederacja wchodzi do Sejmu

0
Najnowszy sondaż wyborczy przeprowadzony dla „Faktów” TVN i TVN24 przynosi złe wiadomości obecnie rządzącemu ugrupowaniu.

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w nim 39 proc. poparcia. Ciągle daje im to pierwsze miejsce, ale jednocześnie jest to spadek w porównaniu z poprzednim sondażem wyborczym aż o 5 punktów procentowych. Wpływ na to miało najprawdopodobniej zamieszanie dotyczące wykorzystywania rządowych samolotów oraz informacje ujawnione przez Onet o powiązaniach wiceministra sprawiedliwości ze zorganizowanym hejtem wymierzonym w sędziów.

Drugą pozycję konsekwentnie zgarnia Koalicja Obywatelska, która w każdym badaniu ma największe poparcie wśród ugrupowań opozycyjnych. Tym razem KO może liczyć na 30 procent poparcia i jest to lepszy wynik od poprzedniego badania o 3 punkty procentowe.

Trzecie miejsce zgarnia Lewica (formalnie SLD). Swój głos na nich zamierza oddać 11 procent wyborców i jest to identyczny wynik, jak w ostatnim sondażu. Politykom Lewicy nie udało się nic ugrać na spadkach PiSu.

Do sejmu wchodzą jeszcze koalicja PSL i Kukiz’15 oraz Konfederacja. Oba ugrupowania otrzymały po 6 procent poparcia i konsekwentnie balansują na granicy progu wyborczego.

Sondaż „Kantar” został przeprowadzony telefonicznie na grupie 1012 osób dla „Faktów” TVN i TVN24.

Źródło: TVN

Grodzisk: W byłym budynku dworca PKP powstanie Centrum Ekonomii Społecznej

Budynek po byłym dworcu PKP ma zostać przebudowany i adaptowany do nowej roli w celu utworzenia Centrum Ekonomii Społecznej.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego, będący gestorem funduszy unijnych w ramach WRPO 2014+, zadecydował o udzieleniu wsparcia dla tej inwestycji w wysokości blisko 3 mln 317 tys. zł. Projekt, który ma być zrealizowany do końca tego roku, wart jest przeszło 6 mln 95 tys. zł. Realizowany jest w ramach działania „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”, a wynika z kompleksowego Lokalnego Programu Rewitalizacji, mającego na celu rozwiązanie konkretnych problemów społecznych.

Poza pracami budowlanymi i wykończeniowymi, przewidziany jest też montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu wyremontowanego podworcowego budynku, a także dostosowanie jego wnętrza z myślą o funkcjonowaniu podmiotów ekonomii społecznej. Przestrzeń wystawiennicza, sale dydaktyczna, komputerowa, rehabilitacyjna, strefa sztuki czy bar – to tylko niektóre pomysły na zagospodarowanie nowej, przyjaznej dla ludzi i otoczenia oraz wspierającej umiejętności społeczne, przestrzeni.

mat. pras. / op. AS

Poznań: Postępowanie sanacyjne Piotra i Pawła umorzone. Z powodu brak spłaty zadłużenia

0
Spółka tłumaczyła, że nie płaci, bo czeka na pieniądze od Spar Group, czyli nowego właściciela. Jednak sąd nie uznał tego argumentu za wystarczający i umorzył postępowanie sanacyjne. Spółka zmierza się od niego odwołać.

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, postępowanie sanacyjne w spółce Piotr i Paweł zostało otwarte przez poznański sąd we wrześniu zeszłego roku, by dać jej ochronę prawną: zamrozić dług, dać czas na przygotowanie planu restrukturyzacji, umożliwić dalsze działania, no i pozwolić wierzycielom na na odzyskanie należności. Spółka miała w tym czasie regulować tylko bieżące płatności – ale i z tym sobie nie radziła. Dług rósł i w sierpniu tego roku Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto umorzył postępowanie sanacyjne spółce.

Jak powiedział Patryk Filipiak, prezes Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, zarządcy sądowego Piotra i Pawła, firma chce złożyć zażalenie na to postanowienie i przeprowadzić do końca postępowanie sanacyjne. Bo narastające zadłużenie to nie jej wina, a brak kolejnej transzy pieniędzy od od spółki Spar Group, która od kwietnia jest inwestorem Piotra i Pawła. Pieniądze mają wkrótce wpłynąć – i wtedy Piotr i Paweł zacznie spłacać długi.

Głos Wielkopolski, el

Ostrów: Uśpieniem psów w schronisku zajęła się prokuratura

Czy uśpienie dwóch psów w schronisku dla zwierząt w Wysocku Wielkim było zasadne? Władze schroniska twierdzą, że tak. Wolontariusze, że nie. Sprawę bada prokuratura.

Ostrowska prokuratura dostała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę zwierząt – informuje Radio Poznań. Zdaniem autora maila dwa psy, które uśpiono w schronisku 11 sierpnia, bo były agresywne – wcale agresywne nie były. Dowodem ma być film opublikowany w sieci, na których oba psy zachowują się łagodnie i spokojnie, choć są wyraźnie przestraszone i niespokojne.

Prokuratura przekazała spraw do zbadania policji i to ona teraz ma 30 dni na zbadanie sprawy. Na razie wiadomo jedynie tyle, że dokumentacja sprawy zgadza się z wersją władz schroniska.

Po zebraniu dokumentacji przez policję i przesłuchaniu świadków prokuratura podejmie decyzję o ewentualnym śledztwie. Kontrolę zapowiedziały też władze Ostrowa Wielkopolskiego, którym podlega schronisko.

Radio Poznań, el

W sobotę Lech zagra z Rakowem

0
Lech Poznań w sobotni wieczór rozegra kolejny mecz wyjazdowy w ramach PKO Ekstraklasy, a rywalem podopiecznych Dariusza Żurawia będzie beniaminek, Raków Częstochowa. Ostatnio lechici mierzyli się z zespołem z Częstochowy rok temu w Pucharze Polski, gdzie przegrali z piłkarzami Marka Papszuna 1:0 po bramce Miłosza Szczepańskiego.

Mamy wiele rozwiązań i patrzymy, jak przeciwnik ustawia się w obronie. To, że akurat w spotkaniu z Arką było mniej podań, nie znaczy wcale, że tak chcemy grać. Czasem wybieramy po prostu inną opcję. Podobnie przygotowujemy się do meczu z Rakowem, bo zdajemy sobie sprawę, że rywal będzie wyżej podchodził i to w środę ćwiczyliśmy. Będziemy grać w piłkę, a nie wybijać dla samego wybijania. Nie jest to dla nas duże utrudnienie, ale po grze Rakowa widać, że wyraża myśl trenera, który od dłuższego czasu pracuje z tą drużyną. Ma piłkarzy o bardzo dobrych warunkach fizycznych i potrafi być groźny przy stałych fragmentach. I oczywiście potrafi grać w piłkę. Zapowiada się ciekawy mecz, bo o ile, jadąc na Arkę spodziewaliśmy się, że rywal nie będzie wysoko wychodził, to tu może być odwrotnie. A to powinno dać nam więcej miejsca i może pozwoli wykorzystać nasze atuty w grze ofensywnej. Mój zespół na pewno chce się zrewanżować za tamtą porażkę w Pucharze Polski – powiedział na konferencji prasowej szkoleniowiec Lecha, Dariusz Żuraw.

W Ekstraklasie wszystkie mecze są wymagające. Musimy zachować pełną koncentrację. Nasze przygotowania do meczu z Lechem Poznań idą zgodnie z planem. Mamy doświadczenie w starciach z tą drużyną. Zdajemy sobie jednak sprawę, że teraz grają inaczej. Wspólnie ze sztabem szkoleniowym przeanalizowaliśmy ich grę i będziemy odpowiednio przygotowani – powiedział za to na oficjalnej stronie Rakowa obrońca tego zespołu, Kamil Kościelny.

Sobotni mecz w Częstochowie rozpoczyna się o godzinie 20 i wydaje się, że oprócz kontuzjowanego Juliusza Letniowskiego, wszyscy będą gotowi do gry. W meczu z Arką Gdynia zmieniony został po kontakcie z jednym z rywali Christian Gytkjaer, ale na konferencji trener Żuraw powiedział, że Duńczykowi nic poważnego się nie stało i może grać. Arbitrem tego pojedynku będzie Mariusz Złotek z Gorzyc.

 

Wolsztyn: Dyrektor ZOZ złamał prawo. Wysłał kobietę w ciąży do szpitala karetką

0
Zwolnienie dyscyplinarne i być może kara finansowa. To efekty decyzji dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie, który wysłał kobietę w ciąży karetką do szpitala w Poznaniu.

O złamanie prawa oskarżyli dyrektora urzędnicy wojewody po przeprowadzonej kontroli, jak podaje Radio Poznań. Zgodnie z ich opinią decyzja dyrektora stanowiła naruszenie przepisów ustawy o ratownictwie medycznym, zgodnie z którymi dysponowanie zespołami ratownictwa medycznego jest możliwe wyłącznie przez dyspozytora medycznego, a nie dyrektora ZOZ. W dodatku pacjentka pojechała nie karetką transportową, ale systemową, która wyjeżdża do nagłych zdarzeń.

Dyrektor tłumaczył się, że taką decyzje podjął ze względu na dobro pacjentki. Jednak starosta wolsztyński zdecydował o dyscyplinarnym odwołaniu dyrektora ze stanowiska.

O sprawie został poinformowany oddział NFZ w Poznaniu, który może nałożyć kary finansowe.

 

Radio Poznań, el

Piła: Lider listy PiS uważa, że najważniejsza jest dobra współpraca z rządem

0
Cztery mandaty poselskie i jeden dla senatora – na to liczy PiS w Pile. Właśnie rozpoczęła się tam kampania wyborcza.

Jak informuje Radio Poznań, Krzysztof Czarnecki z PiS jest zdania, że prawica ma szansę na cztery mandaty w sejmie i jeden w senacie – jeśli mieszkańcy docenią pracę, jaką politycy tej opcji wykonują dla miasta i regionu. I właśnie rozmowy z mieszkańcami były najważniejsze podczas inauguracji kampanii.

Zdaniem Czarneckiego kluczowa dla rozwoju regionu jest dobra współpraca z rządem, zwłaszcza że północna Wielkopolska była wcześniej pomijana przy inwestycjach. Obecny rząd sprawił, że to się zmieniło, ale to nie znaczy, że politycy mają spocząć na laurach. Nadal jest o co walczyć – przede wszystkim o poprawę komunikacji, by inwestorzy, którzy zainteresują się tym regionem, mieli tu jak dojechać.

Kandydatami PiS do sejmu z Piły są również obecni posłowie Marta Kubiak, Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek. O mandat senacki powalczy Jolanta Turczynowicz-Kieryłło.

Radio Poznań, el

Poznań: Do żłobków tylko dzieci ze szczepieniami? Wojewoda jest przeciw

0
Tego zdania jest wojewoda wielkopolski, który unieważnił uchwałę rady miasta w tej sprawie. Radni chcieli, by do miejskich żłobków przyjmowano tylko dzieci z aktualnymi szczepieniami. Ale wojewoda wielkopolski unieważnił uchwałę rady miasta w tej sprawie. Ze względu na RODO.

Uchwała Rady Miasta Poznania została podjęta w lipcu, jednak obecnie wojewoda Zbigniew Hoffmann uznał, że ten miejski akt prawny narusza przepisy RODO, jak podaje Radio Poznań.

Zgodnie z definicją dane z dokumentacji medycznej – a więc także książeczki szczepień – to dane wrażliwe. A danymi wrażliwymi, zgodnie z RODO, mogą zarządzać tylko określone jednostki i w określonych celach. Żłobki do takich instytucji nie należą – uważa wojewoda. Poza tym inne akty prawne jasno stwierdzają, że szczepienia dla dzieci są obowiązkowe i rada miasta nie musiała wydawać w tej sprawie specjalnej uchwały.

Z interpretacją wojewody nie zgadzają się poznańscy radni. Halina Owsianna zwraca uwagę, że żłobek przecież i tak dysponuje danymi wrażliwymi, bo osobowymi, więc musi mieć zasady zabezpieczania danych. Poza tym rodzice muszą pokazać PIT na dowód, że płacą podatki w Poznaniu, więc tym bardziej pokazanie książeczki szczepień nie powinno być tu problemem. Zdaniem radnej najważniejsze powinno być przecież bezpieczeństwo i ochrona dzieci, a nie szukanie na siłę powodów dla odrzucenia uchwały.

Radni miejscy mają teraz dwa wyjścia: mogą zmienić zapisy uchwały albo ich nie zmieniać i skierować sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Co wybiorą – jeszcze nie wiadomo.

Radio Poznań, el

Domachowo: Najstarszy drewniany kościół w Europie jest w.. Wielkopolsce

0
To prawdziwa sensacja. Podczas prac konserwatorskich w kościele pw św. Michała Archanioła w Domachowie odkryto zabytkowe polichromie. I to dzięki nim okazało się, że kościół jest najstarszym drewnianym kościołem w Polsce.

Drewniana świątynia w Domachowie obchodziła w ubiegłym roku 450. urodziny. A tymczasem, właśnie dzięki zabytkowym polichromiom odkrytym na północnej ścianie w prezbiterium, okazało się, że kościół ma o 200 lat więcej.

jak podaje „Głos Wielkopolskie”, polichromie przedstawiają między innymi smoka, scenę Ostatniej Wieczerzy i wyobrażenia świętych. Składają się ze scen o bardzo wyraźnym rysunku i czytelnej kompozycji oraz wielu innych cechach dostrzegalnych dla fachowców – które nijak nie pasowały do znanego wieku świątyni. Po prostu 450 lat temu nie malowano w ten sposób – robiono to natomiast o 200 lat wcześniej…

Odkrycie zadziwiło specjalistów z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, którzy prowadzą prace konserwatorskie w kościele od 2017 roku, wykonali więc dodatkowe badania, które upewniły ich, że kościół, datowany na 1568 rok, rzeczywiście jest o 200 lat starszy. I to odkrycie czyni ze świątyni w Domachowie najstarszy drewniany kościół w Europie!

Polichromie zostały natychmiast wpisane do rejestru zabytków, stały się też powodem do ogromnej dumy dla parafian i proboszcza domachowskiego kościoła.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Pętla Wilczak gotowa. „Cały czas intensywnie działamy”

0
Pętla Wilczak jest już gotowa. Miasto zapowiada, że najpóźniej w 2022 roku nastąpi uruchomienie kompleksu komunikacyjnego w stronę Naramowic.

– Tak jak zapowiadaliśmy od 2 września, wraz z początkiem nowego roku szkolnego, pętla Wilczak będzie otwarta. Na swoją stałą trasę wrócą tramwaje linii numer 3. Będą one obsługiwane w większości przez najnowszy tabor w Poznaniu, czyli dwukierunkowe tramwaje Moderus Gamma. Za niecałe trzy lata to właśnie te tramwaje będą obsługiwać całą trasę na Naramowice – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Już niedługo rozpoczną się działania po drugiej stronie ulicy Słowiańskiej – w parku Kosynierów. Jest to teren po dawnym cmentarzu ewangelickim, dlatego musi zostać zbadany przez archeologów. Następnie wykonawca przystąpi do budowy nowego torowiska w stronę ul. Błażeja – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Ważnym etapem inwestycji jest też budowa węzła na skrzyżowaniu Lechicka/Naramowicka. Wszystkie prace tramwaju na Naramowice koordynujemy z budową mostu Lecha, żeby ograniczyć uciążliwości dla mieszkańców Poznania. Cały czas intensywnie działamy, tak by na przełomie 2021/22 Poznaniacy mogli w pełni korzystać z nowej jakości transportu publicznego – dodaje Mariusz Wiśniewski.

Większość prac na pętli Wilczak została już zakończona. Miasto planuje teraz jeszcze zazielenić teren, ale nie wpłynie to na jej funkcjonowanie (nie robiono tego wcześniej ze strachu, że roboty budowlane mogłyby doprowadzić do zniszczenia zieleni). Pętla na Wilczaku będzie częścią trasy tramwajowej na Naramowice, która ma powstać najpóźniej wiosną 2022 roku.

UMP / op. AS

Poznańska Kolej Metropolitalna rośnie. Oficjalne otwarcie nowej trasy!

0
Od 2 września wszyscy chętni będą mogli skorzystać z połączeń PKM pomiędzy Poznaniem, a Kostrzynem. To już szósta linia uruchomiona w ramach projektu.

– To wielka radość dla mieszkańców i satysfakcja dla samorządu – cieszył się Szymon Matysek, burmistrz Kostrzyna. Chwilę później, wspólnie z innymi samorządowcami, podpisał umowę dotyczącą przedłużenia linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki temu, już oficjalnie, od września mieszkańcy Kostrzyna zyskają alternatywne połączenie do Poznania, na które wielu z nich naprawdę czekało.

– Już wcześniej przez to miasto przejeżdżały pociągi Kolei Wielkopolskich. Teraz dzięki PKM mieszkańcy gminy będą mieli do dyspozycji kolejne trzy pary pociągów dziennie na trasie Poznań-Kostrzyn. Nowe połączenia będą służyły nam wszystkim – zapewniał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Kostrzyn jest szóstym miastem do którego kursuje PKM. Połączenia kursowały dotąd do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Wągrowca, Swarzędza, a teraz doszedł również Kostrzyn. Jeszcze w tym roku ta lista ma zostać rozszerzona o Wrześnie. – Każdy kolejny krok ku rozwojowi PKM to korzyść dla wszystkich mieszkańców samorządów, które ją tworzą – podkreślał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki temu ich mieszkańcy mogą szybciej dojechać do Poznania, nie tworząc po drodze korków i nie zanieczyszczając spalinami powietrza. Kolej metropolitalna to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla regionu.

– Kolej Metropolitalna nie powstała z dnia na dzień – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Stoi za nią długa historia. Dziś mówimy o Kostrzynie, za chwilę dołączy Września, w planach jest Rogoźno. To najlepszy dowód na to, że samorządy potrafią się ze sobą dogadać, porozumieć dla dobra mieszkańców.

Docelowy obszar funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej obejmuje gminy i miejscowości w promieniu około 50 km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Zakończenie wprowadzania tego projektu w życie przewidziane jest na 2021 rok.

UMP / op. AS