Strona główna Blog Strona 2146

Poznań: Rocznica wybuchu II wojny światowej

0
Poznaniacy uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej. Główne obchody odbyły się pod pomnikiem Armii Poznań. Wcześniej odbyła się msza św. w kościele św. Józefa.

Z Lecha do AS Romy?

0
Wiktor Pleśnierowicz, 18-letni środkowy obrońca Lecha Poznań, według włoskiego dziennikarza Gianluci di Marzio – przechodził testy medyczne we włoskim klubie AS Roma i trafi tam na roczne wypożyczenie z możliwością wykupu. Jest to o tyle niespodziewane, że przecież młody lechita nie debiutował jeszcze w oficjalnych rozgrywkach w barwach Lecha Poznań.

Pleśnierowicz był włączony do kadry pierwszego zespołu, ale w żadnych oficjalnych rozgrywkach meczu nie rozegrał. Grał za to w drugoligowych rezerwach „Kolejorza”, dla których w tym sezonie rozegrał cztery spotkania.

Poznań: Trasa na Wilczak już otwarta

0
W poniedziałek, 2 września została otwarta po remoncie trasa do pętli Wilczak. W ten sposób powstanie pierwszej część trasy na Naramowice stało się faktem.

Prace budowlane na Wilczaku zakończyły się w połowie lipca, jednak przejazdy testowe tramwajów i odbiory budowlane wymagają sporo czasu. Montaż małej architektury także wymaga czasu – na świeżo wybudowanych peronach powstały nowe wiaty przystankowe, ławki, został także zamontowany system identyfikacji pasażerskiej. Ciągi komunikacyjne w obrębie pętli zostały wyposażone w rozwiązania, które ułatwią poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi i ruchowymi. Wyremontowano także nawierzchnię ul. Przełajowej na odcinku pokrywającym się z przebudową torowiska.

Nie ma jeszcze zaplanowanej w tym miejscu roślinności, ale to dlatego, że prace na pętli będą jeszcze trwały. Na dalszym etapie inwestycji w środku pętli zostanie wybudowana stacja zasilająca dalsze fragmenty trasy na Naramowice, zostanie też przebudowany Punkt Nadzoru Ruchu MPK. Trasa ma być gotowa w 2021 roku, a jej koszt to około 380 milionów złotych.

ZTM, el

Najgorszy mecz Lecha w tym sezonie

0
Lech Poznań przegrał na własnym stadionie z Cracovią 1:2 i nie wykorzystał szansy na zrównanie się punktami z Jagiellonią Białystok, która wskoczyła po piątkowym meczu na fotel lidera. „Kolejorz” rozegrał bezbarwne spotkanie, a Michał Probierz pod każdym kątem był lepszy taktycznie od Dariusza Żurawia. Kontaktowego gola dla Lecha zdobył w końcowych minutach wprowadzony z ławki rezerwowych Paweł Tomczyk.

Wiele wskazywało na to, że lechici po przegranym ostatnio meczu na własnym stadionie ze Śląskiem Wrocław wyciągnęli odpowiednie wnioski i w niedzielę zaprezentują się lepiej, nie pozwalając Cracovii na taką grę, jak to robili piłkarze Śląska. W zapowiedzi przedmeczowej pisaliśmy o tym, że Lech rozpocznie od huraganowych ataków, jednak na boisku oglądaliśmy całkowicie co innego. Piłkarzy, którzy snuli się po murawie, bez jakiejkolwiek energii i pomysłu na grę. Często zawodnicy rozpoczynali akcje zbyt wolno, nie wykorzystywali okazji na szybkie wyjścia z kontratakiem… Można rzecz, że był to najgorszy mecz Lecha w bieżących rozgrywkach. Nie obserwowaliśmy tego, do czego przyzwyczaili nas podopieczni Dariusza Żurawia, czyli agresji w odbiorze piłki czy sprytu i finezji w ofensywie.

Na boisku nie istniał niestety Darko Jevtic, który przypominał zawodnika z poprzedniego sezonu, nie potrafiącego zrobić niczego dobrego. Więcej wymachiwał rękoma, aniżeli wnosił cokolwiek dobrego. Dalej niepewnie wyglądał w bramce Mickey van der Hart, bardzo długo wyprowadzający piłkę do swoich wyżej ustawionych kolegów na boisku. Często można było zauważyć frustrację ze strony Djordje Crnomarkovicia czy Pedro Tiby, którzy – podobnie jak kibice – nie mogli już wytrzymać spowalniania gry przez golkipera Lecha. Na osobny komentarz zasługuje też postawa zawodników Cracovii. Zdobyli pierwsi bramkę po stałym fragmencie gry i od tego momentu rozpoczęło się granie według trenera Michała Probierza. Spowalnianie gry przez bramkarza, który łącznie wybijaniem piłki ukradł kilka dobrych minut. Ostre wejścia, twarda gra oraz zbieranie drugich piłek to plan idealny na „Kolejorza” chcącego grać technicznie i ładnie w piłkę. Trener Żuraw mówił na konferencji prasowej, że nie chce iść na łatwiznę i od swoich zawodników wymaga gry kreatywnej, finezyjnej, aniżeli prostej, czyli szybkiego przenoszenia piłki oraz gry dośrodkowaniami. Kuriozalne było też zachowanie jednego z piłkarzy Cracovii w końcówce spotkania, kiedy upadł na murawę, sędzia nakazał zniesienie go na noszach, po czym nagle wstał za boiskiem i momentalnie był gotowy do wejścia na boisko. Czy to była gra fair-play? Nie wiemy, ale takie zachowania są bardzo irytujące. Cracovia, mimo tego przeciągania gry i wybijania lechitów z rytmu, zaprezentowała się jednak bardzo dobrze. Potrafiła grać na jeden kontakt, szybko wymieniać piłkę i szybko wyprowadzać kontratak. Było widać schematy wypracowane na treningach, czyli rękę Michała Probierza, który pod względem taktycznym był w tym meczu o poziom wyżej niż Dariusz Żuraw.

Lech przegrał, nie wykorzystał szansy na przeskoczenie wyżej w tabeli i przypominał drużynę z poprzedniego sezonu. Snującą się po boisku, bez pomysłu taktycznego i radości z gry. Mamy nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy, a nie coś, do czego teraz piłkarze będą nas na boisku przyzwyczajać.

Poznań: Koniec remontu na Głogowskiej

0
Od 2 września tramwaje znów będą kursowały Głogowską. Zgodnie z zapewnieniami MPK, że na początek roku szkolnego dzieci do szkół dojadą tramwajami już na normalnych, nie objazdowych trasach.

Ponad dwa miesiące temu na ulicy Głogowskiej rozpoczął się poważny remont: Aquanet remontował sieć wodociągową, a MPK – punktowo naprawiało torowisko na odcinku od węzła Most Dworcowy do węzła Głogowska-Hetmańska. W tym czasie w ogóle ulicą nie kursowały tramwaje, jedynie autobusy linii 149,175 i 180 miały wydłużone trasy przejeżdżając Głogowską. Pasażerowie korzystający z tramwajów musieli jeździć objazdem przez Wildę, co wydłużało czas podróży, no i zmuszało do przesiadek.

Od 2 września wszystko wróci do normy: linie tramwajowe 5, 8, 11, 12, 14 i 201 oraz autobusowe 149, 175, 180 i 238 pojadą po stałych trasach. Likwidacji ulega linia tramwajowa nr 19 oraz autobusowe „za tramwaj” T1, T5 i T8.

MPK, el

Niewidzialne rzeki – spacer (zdjęcia)

0
Rzeki, strumienie, cieki wodne – jedne widoczne, inne biegnące gdzieś pod ziemią. Niektóre ujawniają się czasami np. przy dużych opadach. Niewidoczne rzeki są lub były w całym Poznaniu.

Specjalny spacer śladem Bogdanki zorganizowało Centrum Otwarte. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzieli się, którędy biegło koryto Bogdanki, Wierzbaka, gdzie były stawy w części Starego Miasta. Wiele ciekawostek, historii. Mało kto się orientuje, że dzisiejszą Aleję Niepodległości przecinał kiedyś akwedukt prowadząc wody Bogdanki. Spacerowicze wraz z przewodnikiem Wojciechem Manią przeszli szlakiem rzeki, która biegła całkowicie innym korytem niż obecnie.

Spotkanie było okazją do rozmowy na temat rzek, kanałów miasta, historii z nimi związanych.

Poznań: Remont chodnika przy Drodze Dębińskiej

0
2 września po wschodniej stronie ulicy (od Warty) rozpocznie się remont chodnika, który potrwa dwa tygodnie. Mieszkańcy tej strony Drogi Dębińskiej muszą się nastawić na dwa tygodnie utrudnień.

Do remontu przeznaczony jest chodnik na odcinku między ulicą Bielniki a kortami AWF. Dojazd do posesji i ulic bocznych odbywać się może po płytach przejazdowych i kładkach, a ruch pieszych wygrodzonym korytarzem wzdłuż jezdni. Jak informuje Miejski Inżynier Ruchu, w związku z przebudową chodnika wygrodzony zostanie prawy pas ulicy w stronę centrum (buspas) oraz chodnik w rejonie prac. Kierowcy będą się mogli poruszać z prędkością ograniczoną do 30 km/h.

Wszyscy uczestnicy ruchu proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscu prowadzonych prac oraz o dostosowanie się do obowiązującego oznakowania.

ZDM, el

Tydzień w Poznaniu. Na co warto się wybrać 2-5 września?

0
Stanisław Soyka w Teatrze Wielkim, Filip Springer w Zamku i cały Poznań w wersji… Lego w sklepie MIMI przy Słowackiego. Jest w czym wybierać w tym tygodniu!
Poznań w miniaturze z klocków LEGO od 01/09 do 31/12/2019
Sklep MIMI, Słowackiego 41

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Poznań w miniaturze z klocków LEGO”! Zobacz makiety poznańskich budynków i modele tramwajów zbudowane z klocków. Dowiedz się więcej.

Stanisław Soyka – Muzyka i słowa 2 września @ 20:00 – 21:30
TEATR WIELKI – OPERA POZNAŃ, Aleksandra Fredry 9

Stanisław Soyka – Muzyka i słowa 2 września 2019, godz. 20:00 (poniedziałek). Dowiedz się więcej.

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz / Spotkanie z F. Springerem 3 września @ 18:00 – 20:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

„DWUNASTE: NIE MYŚL, ŻE UCIEKNIESZ”. SPOTKANIE Z FILIPEM SPRINGEREM prowadzenie: Przemysław Czarnecki 3.09.2019 / Sala Wielka CK ZAMEK bilety: 2. Dowiedz się więcej.

JUDE // Kollaps w Poznaniu 03.09 U Bazyla 3 września @ 18:30 – 22:00
Klub u Bazyla, ul. Norwida 18A

KOLLAPS (AUSTRALIA) INDUSTRIAL. SLUDGE. HARDCORE. NOISE JUDE (LDZ) INDUSTRIAL. CORE. BETON. HOWL 03.09. U BAZYLA. Dowiedz się więcej.

Benefis demokracji 3 września @ 19:00 – 22:00
TEATR WIELKI – OPERA POZNAŃ, Aleksandra Fredry 9

Najważniejszych wartości można bronić karabinem, można i pieśnią. Jak w dawnych czasach konspiracyjnej walki o demokrację. Dowiedz się więcej.

Mariusz Kwaśniewski na żywo w Blue Note vol. 16 3 września @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Podczas szesnastej audycji Mariusz Kwaśniewski będzie gościć zespoły Holaki oraz Hoi Polloi. Rozmowy z artystami będą przeplatać się z ich muzyką. Dowiedz się więcej.

O związkach kapitalizmu z faszyzmem 4 września @ 18:00 – 20:00
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6

O związkach kapitalizmu z faszyzmem, sztuce i ruchach antyfaszystowskich. Solidarność klasowa, nie narodowa Dowiedz się więcej.

Na marne / Spotkanie z Martą Sapałą 5 września @ 18:00 – 20:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

„NA MARNE”. SPOTKANIE Z MARTĄ SAPAŁĄ prowadzenie: Anna Solak 5.09.2019 / Scena Nowa CK ZAMEK bilety: 2 zł. Dowiedz się więcej.

Niech Żyją ptaki! – Poznań 5 września @ 18:00 – 20:00
Dom Tramwajarza, Słowackiego 19

Niech Żyją! kampania o dzikie zwierzęta i wolne lasy Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim, edukatorem, publicystą i youtuberem. Dowiedz się więcej.

Martwe ciała – kryminalny wieczór autorski 5 września @ 19:00 – 21:00
Tekstura, ul. Prusa 17

Miłostowo, Rusałka, Naramowice… czy te poznańskie tereny mają ze sobą coś wspólnego? Zbrodnia. Ciała. MARTWE CIAŁA. Dowiedz się więcej.

Tankograd / Weird Tales / Risin Sabotage (UA) // Pod Minogą 5 września @ 19:00 – 22:00
Klub pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

Agencja koncertowa Wild West Booking & Klub pod Minogą przedstawia: Tankograd, Weird Tales i Risin Sabotage. Dowiedz się więcej.

Więcej propozycji znajdziecie w naszym Kalendarium.

el

Poznań: Śmieci na poznańskich osiedlach. Przed domami!

0
Stare kanapy, fotele w częściach, resztki szaf, krzeseł i regałów. Taki widok można zobaczyć przed domami na wielu poznańskich osiedlach. Dlaczego mieszkańcy kolekcjonują stare meble przed domami?

Sprawą zainteresowało się Radio Poznań, bo widok resztek mebli jest w mieście powszechny i nie widać, by ktoś je wywoził. A mieszkańcy skarżą się na bałagan na osiedlach.

Jednak po zbadaniu sprawy okazało się, że sprawcami tego bałaganu, który im tak przeszkadza, są… sami mieszkańcy. Bo w miejscach wyznaczonych przez zarządców nieruchomości do składowania odpadów wielkogabarytowych wszystkie wyrzucane meble się nie mieszczą. Mieszkańcy więc ustawiają je gdzie popadnie…

Zdaniem Jeżyckiej Spółdzielni Mieszkaniowej to wina GOAP, bo powinien wywozić odpady wielkogabarytowe znacznie częściej. Obecnie wywóz odbywa się raz w miesiącu i to stanowczo za mało. Poza tym nie odbywa się w jeden określony dzień. Czasami samochód przyjedzie na początku miesiąca, czasami na końcu miesiąca, co oznacza, że między jedną a drugą wywózką jest znacznie więcej czasu niż cztery tygodnie. I odpadów przybywa.

Jednak zdaniem GOAP wywóz śmieci częściej niż raz w miesiącu nie jest możliwy, poza tym dotyczy tylko tych przedmiotów, które znajdują się w miejscach do tego wyznaczonych. Pracownicy GOAP nie zabierają śmieci z innych miejsc – a jeśli ktoś takie miejsce zauważy, powinien zgłosić to straży miejskiej jako nielegalne wysypisko odpadów. Każdy jednak poznaniak może pozbyć się starych mebli wywożąc je do punktów PSZOK na ulicy Wrzesińskiej lub 28 Czerwca.

Radio Poznań, el

Turek: Likwidacja leśnej uprawy konopi indyjskich. Rośliny miały prawie dwa metry

0
14 krzaków konopi indyjskich oraz kilka gramów gotowego suszu znaleźli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku w kompleksie leśnym na terenie Nowego Świata w gminie Tuliszków. Nielegalną plantację prowadził 29-latek.

Rośliny, które znaleźli policjanci, były w różnych fazach wzrostu od 40 do 180 cm wysokości. W trakcie przeszukania w domu zatrzymanego policjanci ujawnili ponad 3 gramy suszu roślinnego. Wstępne badanie testerem potwierdziło, iż jest to marihuana.

W trakcie przesłuchania w Prokuraturze Rejonowej w Turku zatrzymanemu przedstawiono dwa zarzuty w związku z uprawą konopi i posiadaniem środków odurzających. Do wszystkich zarzutów się przyznał.

Przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii mówią, że osoba która uprawia konopie (z wyjątkiem włóknistych) podlega karze do 3 lat więzienia. W przypadku uprawy zlikwidowanej na terenie gminy Tuliszków, można mówić o znacznej ilości ziela konopi. Wtedy kara wzrasta do 8 lat więzienia.

KPP Turek, el

Poznań: Straż miejska dostała elektryczny radiowóz

0
Nowiutki Hyundai Kona będzie patrolować ulice Starego Miasta i jest kolejnym samochodem przyjaznym środowisku, który posiada SMMP. Radiowóz został zaprezentowany w czasie uroczystości z okazji Dnia Straży Gminnej.

– Chcemy odciążyć trochę środowisko Poznania, dlatego od wczoraj na etacie Straży Miejskiej zaczyna pracować samochód o napędzie elektrycznym. Zależy nam, aby pojazd pracował na ulicach na Starym Mieście. Tam jest gęsta zabudowa, panuje smog samochodowy – powiedział Waldemar Matuszewski, komendant poznańskiej Straży Miejskiej.

Samochód oprócz tego, że jest przyjazny środowisku, jest również cichy i ekonomiczny. Akumulatory polimerowe litowo-jonowe posiadają zasięg 449 km, jednak efektywne odzyskiwanie energii pozwala w mieście na jego wzrost nawet do 600 km.

Do istotnych kwestii technicznych należy zaliczyć m.in. aktywne systemy bezpieczeństwa posiadające sześć poduszek powietrznych, system zapobiegania kolizjom z funkcją wykrywania pieszych, system podgrzewania akumulatorów, system monitorujący poziom koncentracji uwagi kierowcy, ostrzeżenia o znakach ograniczenia prędkości i wiele innych.

To nie pierwszy samochód będący w dyspozycji Straży Miejskiej, który ma się przyczyniać do poprawy jakości powietrza. Od grudnia 2018 roku poznańska Straż Miejska posiada również ekologiczny radiowóz z napędem hybrydowym.

UMP, el

Poznań: Stawy w dolinie Cybiny mają opiekunów

0
Zakład Lasów Poznańskich i Stowarzyszenie Miłośnicy Doliny Cybiny podpisali umowę o użyczeniu ponad 60 hektarów terenów na osiedlu Antoninek-Zielineic-Kobylepole. W tym także czterech stawów: Olszaka, Browarnego, Młyńskiego i Antoninek.

Celem tej inicjatywy jest ochrona przyrody oraz zapewnienie mieszkańcom miejsc do wypoczynku i rekreacji.
– Cieszę się, że cenny przyrodniczo obszar w granicach miasta będzie miał swojego stałego nadzorcę i opiekuna – tłumaczy Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Umowa o użyczeniu, podpisana ze stowarzyszeniem, pozwoli odciążyć Zakład Lasów Poznańskich, który ma w swoim zarządzie ogromne tereny. Inicjatywa cieszy tym bardziej, że o stawy i ich sąsiedztwo chcą dbać okoliczni mieszkańcy. To przykład społecznej odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest otaczająca nas przyroda.

Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cybiny powstało w celu opieki nad tym cennym przyrodniczo obszarem. Obowiązkiem społeczników będzie utrzymanie użyczonych terenów w czystości oraz ochrona ich przed kłusownictwem i wandalizmem. Stowarzyszenie, z pomocą Zakładów Lasów Poznańskich, będzie czuwać także nad biomanipulacją, czyli zapewnieniem w stawach odpowiedniego składu gatunkowego ryb, co z kolei przyczyni się do poprawy stanu czystości wody.

– To teren bardzo ciekawy pod względem przyrodniczym, o dużej bioróżnorodności. Teraz będzie miał stałego opiekuna w postaci członków stowarzyszenia, którzy mieszkają w pobliżu stawów, więc mogą na bieżąco monitorować stan tego terenu – tłumaczy Mieczysław Broński, dyrektor Zakładów Lasów Poznańskich. – Ponieważ sami na co dzień korzystają z tego obszaru zależy im na utrzymaniu porządku i dbaniu o jego walory przyrodnicze.

Inspiracją do podjęcia inicjatywy była wieloletnia i owocna współpraca Zakładu Lasów Poznańskich ze Stowarzyszeniem Miłośników Dębiny, która działa na podobnych zasadach i trwa już 35 lat.
– Myślę, że tak samo będzie w przypadku umowy z miłośnikami Doliny Cybiny – mówi Mieczysław Broński.

Teren powierzony stowarzyszeniu to 63,83 ha, w tym zbiorniki wodne pomiędzy jeziorami Maltańskim a Swarzędzkim.
– Stawy na terenie osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole to przepływowe zbiorniki wodne, które zasilają jezioro Maltańskie. Takie obiekty muszą być utrzymane w odpowiednim stanie – zauważa Krzysztof Bartosiak, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole.

Społecznicy zadbają o to, by obszar służył wypoczynkowi i rekreacji.
– Moim zdaniem ten teren to nieoszlifowany diament. Dlatego zaczęliśmy od podstaw, czyli posprzątania całego obszaru – mówi Robert Nowak, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Doliny Cybiny. – Chcemy, aby miejsca te służyły przede wszystkim rekreacji i uprawianiu sportu – biegom, jeździe na rowerze, nordic walking. Trzeba włożyć w to wszystko trochę pracy. Myślę jednak, że niedługo stworzymy tam fajne, wypoczynkowe miejsce dla poznaniaków i mieszkańców okolicznych gmin.

UMP, el

Poznań: Czym różni się kontraruch od kontrapasu?

0
Bez tej wiedzy nie da się bezpiecznie jeździć po poznańskich ulicach. Dlatego władze miasta razem ze Stowarzyszeniem Rowerowy Poznań przygotowały film, który odpowiada na te pytania.

Kontrapas to – najprościej mówiąc – wyznaczony na jednokierunkowej jezdni pas rowerowy, który pozwala rowerzystom jechać „pod prąd”. Wyznacza się go zawsze przy lewej krawędzi jezdni, zawsze też oddzielony jest linią (ciągłą lub przerywaną). Może być wydzielony na drogach, na których dozwolona prędkość nie przekracza 50 km/h. Wloty i wyloty kontrapasów często malowane są na czerwono, by zwrócić uwagę kierowców i rowerzystów. Uwaga: na kontrapasie rowerowym nie można parkować samochodów.

Zasady poruszania się kontrapasem są bardzo proste: rowerzysta zawsze jedzie nim w przeciwnym kierunku niż samochody i wszystkie inne pojazdy. Żaden kontrapas nigdy nie jest dwukierunkowy.

W praktyce oznacza to np., że rowerzysta, który chce jechać ulicą Szamarzewskiego w stronę Ogrodów, powinien jechać wyznaczonym kontrapasem. Ale cyklista, który chce jechać ulicą Szamarzewskiego w stronę centrum, powinien poruszać się tym samym pasem, którym jadą samochody – nie może korzystać z kontrapasu.

Pierwszy kontrapas rowerowy został wytyczony w Poznaniu w 1993 r. na ul. Wronieckiej.

Kontraruch rowerowy również umożliwia rowerzystom jazdę „pod prąd” na jezdniach jednokierunkowych. Dopuszcza się go tam, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Uwaga: w przypadku kontraruchu cyklista nie ma wyznaczonego osobnego pasa. O tym, że może jechać „pod prąd” informują znaki pionowe (tabliczki pod zakazem wjazdu z napisem „nie dotyczy rowerów”) oraz poziome – tzw. sierżanty rowerowe (piktogramy rowerów z podwójną strzałką, która wskazuje kierunek ruchu”. Czasami o możliwości kontraruchu przypomina również dodatkowo pomalowany na czerwono fragment jezdni (jak np. na ul. Serafitek w Poznaniu).

W praktyce na jezdni, na której dopuszczono kontraruch rowerowy, cyklista powinien zawsze zwracać uwagę na tzw. sierżanty i poruszać się w kierunku, jaki wskazują.

Pierwszy kontraruch w Poznaniu został wprowadzony w 2015 roku na ulicy Wieniawskiego.

UMP, el

Poznań: 21 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych w ramach akcji „Smog”

0
W środę w Poznaniu 21 kierowcom zatrzymano dowody rejestracyjne. To wynik ostatniej akcji „Smog”, która odbywała się w całym kraju.

Policjanci na terenie całego kraju kontrolowali stan techniczny samochodów na polskich drogach. Funkcjonariusze sprawdzają, czy pojazdy poruszające się po drogach mają aktualne badania techniczne oraz czy są one zgodne ze stanem faktycznym, np. czy nie dochodzi do wycieku płynów, czy samochód nie emituje dużej ilości spalin oraz czy zachowane są normy jeśli chodzi o hałas. Zgodnie z przepisami, za przekroczenie norm emisji czy inne wykroczenia wpływające negatywnie na środowisko, grozi mandat karny oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu.

Celem takich działań jest wyeliminowanie niesprawnych pojazdów zagrażających bezpieczeństwu i nadmiernie zanieczyszczających środowisko.
– W większości przypadków silnik emitował spaliny w ilości przekraczającej dopuszczalną normę. Zdarzało się też, że w aucie występowały usterki, które eliminowały je z dalszej jazdy, najczęściej był to uszkodzony silnik – tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

UMP, el

Poznań: Pomnik Armii Poznań został odnowiony. I ma monitoring

0
Sprzątnięto śmieci, pozbierano szkło z rozbitych butelek, a cała konstrukcję wyczyszczono, usuwając przy okazji szpecące napisy. Uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Pomnik Armii Poznań powita w pełnej krasie.

W ubiegłym tygodniu betonowe elementy konstrukcji przeszły specjalistyczne czyszczenie. Piaskowaniu (czyszczeniu powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza) poddano płaskorzeźby żołnierzy, sufit oraz ścianę, na której znajdują się informacje o jednostkach Armii „Poznań”, stoczonych bitwach i osobach poległych. Profesjonalny zabieg przywrócił pomnikowi pierwotną barwę i pozwolił usunąć z niego malunki wandali.

To nie koniec prac. W tym tygodniu oczyszczono iglice, które szpeciły tagi (w planach jest także ich polerowanie). Usunięto trawę wyrastającą z pomiędzy płyt pomnika oraz uporządkowano teren wokół monumentu. Nad realizacją wszystkich prac czuwał Wydział Gospodarki Komunalnej UMP.

Aby nie dopuścić do kolejnej dewastacji obiektu, zamontowano monitoring. Widok z kamery obejmuje część frontową pomnika, od strony Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Miejsce to często służy za plac jazdy na rolkach i deskorolkach.

– Monitoring pozwala nam na szybką reakcję i podjęcie skutecznej interwencji. Kamera działa od około tygodnia. W tym czasie strażnicy miejscy zatrzymali 7 osób spożywających alkohol na terenie pomnika. Dwie kolejne interwencje dotyczyły osób jeżdżących tam na rolkach – wylicza Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej.

Miasto pracuje także nad programem edukacyjnym, adresowanym do dzieci i młodzieży, mającym zwrócić uwagę na historyczne i artystyczne walory Pomnika Armii Poznań. Podczas spotkania z inicjatywy Wydziałów Kultury i Oświaty UMP spotkali się przedstawiciele instytucji, których siedziby położone są w pobliżu Wzgórza Św. Wojciecha. Doświadczeniami i rekomendacjami konkretnych działań podzieliły się Szkoły Podstawowe nr 13 i 40, XII Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 6), a także Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Zebrane zostały pomysły zarówno skierowane do młodzieży z placówek funkcjonujących najbliżej Pomnika Armii Poznań, jak i dotyczące wielu innych kluczowych dla historii miasta miejsc pamięci.

– Planowane jest między innymi objęcie przez jedną ze szkół szczególnej opieki nad Pomnikiem Armii Poznań – mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP.

Wśród zgłoszonych idei są m.in. lekcje z udziałem artystów i znawców historii, a także warsztaty, konkursy i wystawy, tworzone przez samych uczniów przy wsparciu profesjonalnych edukatorów i animatorów kultury.

– Będziemy dążyć do wytworzenia przekonania u młodych ludzi, że miejsca pamięci sprzyjają kreatywności, ale nieco innej niż ta, dla której miasto buduje skate parki – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury.

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorką projektu pomnika jest prof. Anna Rodzińska- Iwiańska.

W połowie sierpnia nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazał się album „Anna Rodzińska”, poświęcony twórczości autorki projektu Pomnika Armii Poznań (wraz z mężem). Publikacja pod redakcją Małgorzaty Schmidt zawiera m.in. bogatą dokumentację prac nad pomnikiem, a także obszerne omówienie twórczości Anny Rodzińskiej-Iwiańskiej, w której skład wchodzi wiele innych realizacji w przestrzeni Miasta Poznania.

UMP, el

Poznań: Strażnicy miejscy świętują

0
Piotr Będziewski, strażnik rejonowy referatu Północ, został Najlepszym strażnikiem 2019 roku. Wyróżnienie, podczas uroczystości z okazji Dnia Straży Gminnej, wręczył mu Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

– W imieniu prezydenta Jacka Jaśkowiaka i swoim własnym składam Państwu serdeczne gratulacje. Dziękuję za pracę wykonywaną na rzecz Miasta Poznania – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Na sukces straży miejskiej pracuje grupa osób. To strażnicy, których widzimy na ulicach miasta oraz nie mniej ważne osoby w drugim szeregu, np. obserwatorzy monitoringu miejskiego. Państwa pracę dostrzegam nie tylko ja, ale też mieszkańcy miasta. Na przestrzeni kilku lat wzrosła liczba osób zadowolonych z działalności straży miejskiej. Wzrasta też świadomość naszych obywateli, którzy kierują coraz więcej zgłoszeń. To bardzo cieszy.

Dzień Straży Gminnej przypada dokładnie 29 sierpnia. Z tej okazji odbyła się uroczystość podsumowująca całoroczną pracę poznańskich strażników i pracowników cywilnych SMMP. Rocznie strażnicy miejscy interweniują w blisko 31 tys. spraw, będących w ich kompetencjach. Usuwają wraki, pomagają zwierzętom, czuwają nad porządkiem w komunikacji, obserwują obraz z kamer monitoringu miejskiego, współpracują z wieloma instytucjami przyczyniając się do poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

– Z roku na rok mieszkańcy mają do nas coraz większe zaufanie. Świadczą o tym liczby. Do końca lipca tego roku strażnicy miejscy odebrali 45 tys. zgłoszeń – to o 6 tys. więcej niż w zeszłym roku. Ludzie dzwonią, bo potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Jakimi bolączkami się zajmujemy? Najwięcej zgłoszeń dotyczy nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. W zeszłym roku straż miejska usunęła z drogi 866 aut. Chodzący po ulicach strażnicy aż 15 tys. razy wystawili wezwania źle parkującym kierowcom. Strażnicy kontrolują też to, co mieszkańcy spalają w swoich piecach. W tym roku interweniowaliśmy w tej sprawie 2 tys. razy, zdyscyplinowaliśmy 200 osób. Jest jeszcze dział w straży miejskiej, o której wszyscy mówią, a nikt jej nie widzi. To operatorzy monitoringu miejskiego. W tym roku, udało się ująć dzięki nim ponad 230 sprawców przestępstw – wylicza mówił Waldemar Matuszewski, komendant poznańskiej Straży Miejskiej.

To tylko przykłady aktywności poznańskich funkcjonariuszy. Do najbardziej zaangażowanych trafiły nagrody i wyróżnienia.

Wyróżnienia, za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych otrzymali:

operatorzy monitoringu miejskiego, za szczególne osiągnięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego
strażnicy rejonowi, za całokształt wieloletniej pracy na rzecz społeczności lokalnych, oraz wkład w wychowanie młodych pokoleń strażników
strażnicy ceremoniału miejskiego, za profesjonalizm, dyspozycyjność oraz wzorowe wypełnianie obowiązków ceremoniału uroczystości miejskich
Uroczystość była też okazją do wręczenia awansów na wyższe stanowiska służbowe. W tym roku Komendant SMMP awansował 34 funkcjonariuszy.

„Niezawodny partner SMMP” to forma podziękowania komendanta wręczana przedstawicielowi instytucji, która poprzez swoją działalność wspiera straż miejską stając się niezawodnym partnerem. W tym roku do grona Niezawodnych Partnerów SMMP dołączył Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych UMP.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było ogłoszenie wyników konkursu na Najlepszego strażnika 2019 roku. Do XI edycji konkursu przystąpiło 11 funkcjonariuszy. Najlepszy strażnik został wyłoniony nie tylko na podstawie efektów całorocznej pracy, ale też wyników testu z wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych – takich jak kontakt z mieszkańcem, właściwe posługiwanie się terminologią prawną i sporządzania dokumentacji służbowej.

Decyzją Komisji Konkursowej Najlepszym strażnikiem 2019 roku został Piotr Będziewski, strażnik rejonowy referatu Północ.

– Szczęściem jest praca z odpowiednimi ludźmi. Ja miałem przyjemność trafić na odpowiednich partnerów i kierownictwo. To dzięki nim tu jestem. Serdecznie dziękuję – mówił zwycięzca.

Piotr Będziewski pracuje w straży miejskiej od 27 lat – od początku związany jest z Piątkowem, a po reorganizacji straży miejskiej z referatem Północ. Od lat współpracuje z samorządami terytorialnymi, a w szczególności z Radą Osiedla Piątkowo. Z jego doświadczenia skorzystało wielu funkcjonariuszy stawiających pierwsze kroki w mundurze strażnika. Zawsze pomaga innym, jest koleżeński i życzliwy. Pasją Piotra Będziewskiego jest sport. Piłka nożna to dyscyplina, w której wielokrotnie reprezentował straż miejską, jednak czas wolny najchętniej spędza z rodziną.

UMP, el

Poznań: Dożynki to dobra zabawa!

0
Poczęstunek chlebem upieczonym z pierwszej tegorocznej mąki, obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu „Łany” oraz wiele atrakcji dla tych młodszych i tych starszych miłośników ludowych świąt. Tegoroczne dożynki udały się nad podziw.

Święto plonów rozpoczęło się o godz. 13:00 mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej, skąd godzinę później wyruszył przemarsz Korowodu Dożynkowego ulicami Stolarską, Śniadeckich i Parkową do muszli koncertowej w parku Wilsona.

W muszli koncertowej Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego „Łany” przepięknie przedstawił obrzęd dożynkowy, a zaraz potem rozpoczęło się ceremonialne krojenie i częstowanie publiczności bochenkiem chleba z tegorocznego ziarna.

Na scenie można było również oglądać koncert Orkiestry Dętej Miasta Poznania, występ zespołu ,,Stokrotki” i koncert zespołu ,,Muzykanci”. Wieczorem wszyscy chętni, tak dzieci, jak i dorośli, mogli wziąć udział w potańcówce z Kapelą ,,Hałasy”.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji na tegoroczne dożynki. Przez cały festyn można było wziąć udział w najróżniejszych warsztatach artystycznych. Malowanie tkanin, czyli zdobienie farbkami przyniesionych przez siebie koszulek lub toreb, majsterkowanie, budowanie zabawek czy gry i zabawy podwórkowe – to tylko niektóre z atrakcji, z których mogli skorzystać uczestnicy Święta Plonów.

Warte zobaczenia były także m.in. wystawa pszczelarska, kolekcja maszyn rolniczych oraz dawne wyposażenie gospodarstwa chłopskiego. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się również ,,Wioska ginących zawodów”, w której wszyscy zainteresowani mogli zdobyć wiele ciekawych informacji o zanikających zawodach, jak również wziąć udział w warsztatach garncarstwa, kowalstwa czy zielarstwa. A na wystawie gołębi hodowlanych można było z bliska zobaczyć wiele przepięknych i być może dotąd nieznanych odmian tego wydawałoby się pospolitego ptaka.

Tradycyjnie każdy z odwiedzających mógł skosztować tradycyjnych staropolskich dań, które były typowe dla ludności wiejskiej w zamierzchłych czasach. Miody, kapusty, mięsa i wiele rodzajów ziół sprawiły, że uczestnicy dożynek miejskich mogli z przyjemnością spędzić jeden z ostatnich dni wakacji.

Wojciech Lesiewicz, fot. W. Lesiewicz

Ruchy katolickie idą na wojnę z LGBT?

0
Zakaz wdrażania w Polsce „nowinek społecznych i politycznych” wcześniej niż po 200 latach obserwacji ich skutków na Zachodzie. To pomysł organizacji katolickich na walkę mniejszościami seksualnymi.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, wśród podobnych pomysłów jest też zakaz osiedlania się w Polsce mniejszości narodowych, jeśli mają wiele dzieci, bo to mogłoby grozić wynarodowianiem Polaków.

Kolejny projekt, autorstwa uczestników V Kongresu Rodzin w Krzeszowie na Dolnym Śląsku proponuje usunięcie przepisów, które „naruszają konstytucyjną definicję małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety”, „zmniejszają ochronę dzieci przed demoralizacją” i służą „nadawaniu uprawnień środowiskom LGBT”. Chodzi m.in. o wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej, ratyfikowanej w 2015 r. przez Polskę. Drugi postulat to zmiana w ustawie o prawie prywatnym międzynarodowym przez dodanie przepisu mówiącego, że „małżeństwem w rozumieniu niniejszej ustawy jest tylko związek kobiety i mężczyzn”. Bardzo interesująca jest też petycja proponująca „objęcie prawną ochroną płci genetycznej człowieka oraz jego prawa do niezakłóconego rozwoju osobowego, zgodnie z naturalną dynamiką rozwoju osobowości”.

Pomysłów na takie akty prawne jest znacznie więcej i są one masowo wysyłane do sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Niektóre są adresowane do Kancelarii Prezydenta i do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Rzeczpospolita, el

Wielkopolska: Uwaga na upał i… burze z gradem

Uciążliwy upał z temperaturą dochodzącą do 33 stopni Celsjusza i rosnący poziom wilgotności powietrza. A w drugiej połowie dnia burze, miejscami z gradem. IMiGW wydał ostrzeżenie meteo drugiego stopnia dla całej Wielkopolski.

Dzisiejsza pogoda daje się we znaki wszystkim, ale szczególnie osobom z chorobami układu krążenia i oddechowego. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatury dziś mogą dojść do 33 stopni Celsjusza. A taka temperatura uprawnia do wydania ostrzeżenia drugiego stopnia przed ekstremalnymi upałami. Dopiero w nocy będzie trochę chłodniej – temperatura ma spaść do 19 stopni.

Jakby za mało było upału, IMiGW wydał także ostrzeżenie przed burzami, miejscami z gradem, które obowiązuje od 1 września od 15.00 do 2 września, do 2 w nocy. Opady deszczu mogą wynieść nawet 50 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie możliwe pojedyncze porywy wiatru do 100 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej oraz dostosowanie planów do warunków pogodowych.

IMiGW, el