Strona główna Blog Strona 2142

Rokietnica: Zapraszamy na Rumpuć 2019

0
Zawody sołtysów i siłaczy gminnych, koncert zespołu Feel, no i oczywiście rumpuć, czyli regionalna zupa serwowana w gigantycznych ilościach. 7 września warto się wybrać do Rokietnicy na Rumpuć 2019!

Miejscem imprezy jest tradycyjnie już Polana Rumpuciowa przy Trakcie Napoleońskim, gdzie już od rana nie zabraknie atrakcji dla zainteresowanych. Będą oczywiście dmuchańce dla dzieci, będzie mnóstwo stoisk z przysmakami lokalnych restauratorów, będzie muzyka – na scenie zaprezentują swoje umiejętności uczniowie z gminnych szkół i przedszkoli, grupa taneczna Rokiciaki, zespół FAMA, wokalistki Gminnego Ośrodka Kultury, stowarzyszenie „Pod Kasztanem” oraz Rokietnica Orkiestra Dęta. I to własnie razem z orkiestrą wszyscy obecni zaśpiewają rumpuciowy hymn.

Będzie też kilka specjalnych atrakcji. Chętni będą mogli pokibicować sołtysom podczas „Sołeckich potyczek” oraz powalczyć w imieniu swojej miejscowości o tytuł najpiękniejszego stoiska. Będzie też konkurs dla siłaczy – zwycięzca otrzyma zaszczytny tytuł „Siłacz Gminy Rokietnica”, ale nie będzie łatwo go zdobyć! Na zawodników czeka 6 wyjątkowo trudnych konkurencji: spacer farmera, waga płaczu przodem, przetaczanie opony, wyciskanie belki, spacer drwala oraz uchwyt Herkulesa…

Finałem Rumpucia będą dwa koncerty. Najpierw wystąpi Ania Polowczyk – uczestniczka konkursu Mam Talent, a zaraz po nie,j o godz. 21:00, zagra i zaśpiewa zespół Feel.

A czym właściwie jest rumpuc? To klasyczne danie jednogarnkowe, popularne w całej Wielkopolsce, które najogólniej można określić jako bardzo gęstą i aromatyczną zupę jarzynową. Robi się ją na wywarze mięsnym, najlepiej z wołowiny, karkówki i boczku, z dodatkiem mnóstwa warzyw: kapusty białej i kiszonej, marchwi, pietruszki, cebuli i ziemniaków, których powinno być najwięcej. Z przypraw niezbędny jest liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i sól.

Każda miejscowość ma swój własny przepis i wariant zupy, dlatego wszędzie rumpuć będzie smakował trochę inaczej. Na przykład w Kwilczu w rumpuciu rządzi kapusta, a nie ziemniaki, a z mięs niezbędne są żeberka. W innych miejscowościach dodaje się przecier pomidorowy albo mus jabłkowy. Jak smakuje rumpuć rokietnicki? Najlepiej przekonać się osobiście i nie należy się obawiać, że dla kogoś zabraknie. W Rokietnicy rumpuć przyrządza się w 1600-litrowym garnku…

Rokietnica.pl, el

Poznań: Warta w Poznaniu jest piękna!

0
Wojciech Pudliszewski, autor zjawiskowego zdjęcia parady sobótkowej o zachodzie słońca, okazał się zwycięzcą pierwszej edycji konkursu „Zobacz bo warto – szlakiem rzeki Warty w Poznaniu”.

– Chodziło nam o pokazanie Warty, propagowanie spędzania nad nią czasu wolnego, uprawiania sportów – wyjaśniała Agnieszka Ponikierska ze stowarzyszenia Nautikus Towarzystwo Sportów Wodnych i Turystyki, współorganizatorka konkursu. – I to wszystko tu jest: piękne widoki, którymi naprawdę można się zachwycić, ciekawe wydarzenia, które się tu odbywają. Na zdjęciach nie ma co prawda żagli, ale przecież i one są obecne na Warcie, tu się przecież odbywają się również regaty. Są też motorówki, kajaki,. organizowane są spływy. Chodziło nam o pokazanie ducha Warty…

Ocena zdjęć nie była więc łatwym zadaniem dla jurorów. W skład jury konkursu weszli: Marek Lapis jako przewodniczący oraz Ewelina Jaśkowiak, Dawid Stube, Łukasz Cynalewski, Piotr Gołębniak, Sławek Wąchała oraz grupa Fotspot. Ostatecznie jury postanowiło przyznać trzy miejsca oraz cztery wyróżnienia. Dodatkowo grupa Fotspot przyznała swoje własne wyróżnienie jednemu autorowi – Darii Ellmann.

I miejsce – Wojciech Pudliszewski „Parada Sobótkowa”
II miejsce – Mateusz Stańczak „Pejzaż zwarty. W Warcie odbity i nurtem rozmyty.”
III miejsce – Max Małecki

wyróżnienia:
Monika Orawczak
Katarzyna Lonowska „Tuż po wschodzie słońca”
Daria Ellmann
Arkadiusz Grolewski „Idealne miejsce do rekreacji”

– Napłynęło bardzo dużo zdjęć, a to przecież dopiero pierwsza edycja konkursu – podkreślał Marek Lapis. – Temat był szeroki, ale staraliśmy się docenić przede wszystkim dostrzeganie związku człowieka, miasta i wody. Cieszę się, że to osoby nie zostawiły swoich zdjęć w szufladach, tylko je tu przysłały, i że są one tak bardzo różne. Nie jest ważne, czym się robi zdjęcie, ale to, co autor chciał pokazać i czy mu się to udało. Liczy się efekt.

Współorganizatorem konkursu był też Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski, w którego siedzibie przy Wodnej odbywało się ogłoszenie wyników konkursu. Nagrody zwycięzcom wręczał Maciej Olszewski, prezes WOZŻ, jako gospodarz miejsca, no i dobry duch wszystkiego, co związane z wodą, a co dzieje się w Poznaniu. przyznał, że ten konkurs jest jego kolejnym spełnionym marzeniem o tym, by w siedzibie WOZZ działo się wiele dobrych i ciekawych wydarzeń związanych z wodą.
– Jesteśmy żeglarzami, więc woda nas inspiruje, a rzeka szczególnie, jako szlak, którym można wyruszyć – mówił. – A każda rzeka prowadzi do morza, oceanu.

Zdjęcia można oglądać w poniedziałki od 15 tej do 19 tej, we wtorki od 15 tej do 18 tej w siedzibie Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego przy Wodnej 8/9.

Lilia Łada, fot. N. Wąchała, S. Wąchała, L. Łada

Poznań: Zwolnienia w Volkswagenie. Z powodu automatyzacji linii produkcyjnych

0
Nawet 750 miejsc pracy może zostać zlikwidowanych w poznańskiej fabryce Volkswagena do końca 2020 roku z powodu modernizacji linii produkcyjnych. Mają być bardziej zautomatyzowane.

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, zmniejszenie liczby stanowisk pracy w Volkswagen Poznań jest spowodowane zwiększeniem stopnia automatyzacji procesów produkcyjnych, zwłaszcza w spawalni w Poznaniu. Takiej informacji udzielił gazecie Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań. Modernizacja jest niezbędna, by firma była w stanie dotrzymać kroku konkurencji. 5 września o tym została powiadomiona załoga firmy.

Ponieważ zmiany w największym stopniu będą dotyczyć spawalni, najwięcej zwolnień można się spodziewać właśnie tam, na stanowiskach ręcznego spawania i zgrzewania, a także wśród pracowników administracyjnych tego działu. Ale zwolnień grupowych nie będzie. Część pracowników odejdzie do innych działów, inni na emeryturę, a osoby pracujące na umowach na czas określony po ich wygaśnięciu nie dostaną kolejnych.

Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, a wpływ na decyzje pracodawcy będą miały oceny uzyskane przez poszczególnych pracowników. Firma zamierza też przeznaczyć prawie 15 mln zł na szkolenia i przekwalifikowanie dla członków zespołu, o co wnioskowała „Solidarność” zakładu. Będą też poszukiwani nowi specjaliści, ponieważ po modernizacji wzrośnie zapotrzebowanie na konstruktorów pojazdów. Na nich będzie czekać 30 miejsc pracy.

Jednak prezes Volkswagena jest przekonany, że nawet ci, którzy odejdą z firmy, nie będą mieli kłopotów ze znalezieniem nowej pracy ze względu na wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe.

Powstaje jednak pytanie, co z klasami patronackimi VW i kierunkami studiów, którym patronowała firma? Czy obecni uczniowie i studenci mają szanse na pracę, skoro firma zmniejsza zatrudnienie? Zdaniem szefów firmy jak najbardziej, ponieważ oni właśnie zdobywają wiedzę i kwalifikacje, które będą w firmie potrzebne w przyszłości.

Głos Wielkopolski, el

Skórzewo: Zderzenie czterech aut przy ul. Polnej

0
Kierowcy wyjeżdżający z Poznania w kierunku Skórzewa musza nastawić się na utrudnienia w ruchu. Na ulicy Polnej doszło do wypadku. Zablokowana jest ulica Poznańska.

Zdarzenie miało miejsce po godzinie 18.00. Na ulicy Polnej zderzyły się cztery auta. Trzy osoby zostały ranne i trzeba je było odwieźć do szpitala. Wpadek spowodował też zablokowanie pobliskich ulic, w tym Poznańskiej w kierunku do S11. Kierowcy przejeżdżający przez Skórzewo proszeni są o ostrożność.

KMSP, el

Platforma Obywatelska kończy z bojkotem TVP. „Musimy dać sobie równe szanse”

0
Od stycznia trwał bojkot telewizji publicznej przez polityków Platformy Obywatelskiej. Teraz, decyzją zarządu partii, ma się to zmienić.

Schetyna o przerwaniu bojkotu poinformował w programie internetowym Wirtualnej Polski. – Jest rzeczywiście decyzja zarządu krajowego. My musimy dać sobie równe szanse w kampanii wyborczej. Czasami jest tak, że media publiczne docierają w głównej mierze do niektórych miejsc, i nie chcemy po prostu wyłączyć się z politycznej debaty, szczególnie w regionach – wyjaśnił lider PO.

Grzegorz Schetyna przypomniał, że telewizja publiczna była bojkotowana od stycznia i tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, który został zabity podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku.

Decyzja zaczęła obowiązywać od piątku, więc już w ciągu weekendu politycy Platformy Obywatelskiej mogą się pojawiać w TVP. – Chcemy naszym kandydatom dać równe szanse obecności w mediach – tłumaczył Schetyna.

Oznacza to, że w kolejnych debatach przed wyborami, które w Wielkopolsce wspólnie organizują TVP Poznań i Radio Poznań, najprawdopodobniej zobaczymy kandydatów ze wszystkich ugrupowań. Na debacie w Poznaniu ostatnio zabrakło Joanny Jaśkowiak. Według prowadzących odmówiła uczestnictwa. Według polityków PO nie mogła w tym czasie wziąć udziału w programie ze względu na konieczność wyjazdu do Warszawy.

Źródło: Dziennik.pl

Poznań: Policjanci w końcu się biorą za głośne motocykle. „Cisza i spokój. Każdy tego potrzebuje.”

0
Policjanci z Poznania mają nową broń, która pozwoli walczyć z modyfikowanymi układami wydechowymi – sonometr.

Na problem z głośnymi samochodami i motorami mieszkańcy Poznania skarżą się od dłuższego czasu. Problem był szczególnie uciążliwy w centrum miasta, gdzie motocykliści lubili sobie „poszaleć” w weekendy, uniemożliwiając mieszkańcom odpoczynek. I to właśnie w centrum policja zaczęła pierwsze kontrole z pomocą nowego urządzenia.

Dodatkowym wyposażeniem policjanci pochwalili się na facebooku. – Cisza i spokój. Każdy tego potrzebuje. Dlatego eliminujemy nadmierne decybele z poznańskich ulic. Sonometr to nasza kolejna broń w walce z modyfikowanymi układami wydechowymi – napisali funkcjonariusze z Poznania.

Pozostaje mieć nadzieję, że nowe urządzenie faktycznie pomoże w walce z nadmiernym hałasem w centrum miasta, który celowo generuje część motocyklistów.

Poznań: Wielkie sprzątanie miasta. „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”

0
„Clean up the World” – międzynarodowa akcja, w ramach której miasta organizują wielkie sprzątanie, tradycyjnie odbędzie się w trzeci weekend września.

Pierwsza edycja akcji odbyła się w 1989 r. w Australii. W Polsce pierwszy raz mieliśmy z nią styczność pięć lat później. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się pomiędzy 20, a 22 września pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”.

Koordynatorem akcji w stolicy Wielkopolski jest Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. To właśnie do nich powinni się zgłosić wszyscy chętni wolontariusze, którzy chcą dołączyć do sprzątania miasta (szczegóły tutaj). Dzięki zapisom, wolontariusze będą mogli odebrać specjalne worki z Urzędu Miasta, do których należy wrzucać zebrane śmieci. – Ma to na celu uniknięcie podrzucania odpadów w miejsca gromadzenia odpadów z akcji, co niestety miało miejsce w latach minionych. Prosimy o deponowanie odpadów wyłącznie we workach otrzymanych od organizatora – tłumaczą urzędnicy miejscy.

UMP / op. AS

Weekend w Poznaniu. Co robić w Poznaniu w weekend? 6, 7 i 8 września 2019

0
Koncert, kino, a może coś spokojniejszego? W ten weekend w Poznaniu nie brakuje atrakcji. Zobacz gdzie warto się wybrać 6, 7 i 8 września 2019.
Piątek 6 września 2019
Koncert z okazji 25-lecia WSB w Poznaniu
6 września @ 17:00 – 22:00

Koncert jubileuszowy WSB w czasie którego zagrają: Organek, Jamal oraz Adi Nowak. Muzyczny support – The Junkies.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Parasite – pokazy przedpremierowe
6 września @ 18:15 – 20:30

„Parasite” to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

The Corners + Sharon – Poznań – Mustang Live Music Club
6 września @ 20:00 – 23:00

Sharon – Charyzmatyczny zespół z Zielonej Góry, działający jako trio od 2011 roku. Różnorodne inspiracje muzyczne przyczyniły się do stworzenia mocnego rockowego bandu. Brudne gitarowe riffy oraz charakterne wokale nadają zespołowi oryginalne brzmienie.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Popłyńmy nad Maltą
6 września @ 22:00 – 7 września @ 08:00

Zapraszamy na jeden z ostatnich plenerów tego sezonu. Przewidywana sielankowa atmosfera zapewniona przez jedzonko, dmuchany zamek, muzykę oraz piękną scenerię jeziora Malta!

Line up:
Lewa / HOUSE Szkolna / ATR Kollektiv
Hovhannes Asatour / Be Kolektiv
Vrota / Paradise
W_iro live

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Zamilska | Tama
6 września @ 23:00 – 7 września @ 06:00

Historia Zamilskiej to przykład jednej z najbardziej błyskawicznych i spektakularnych karier w świecie polskiej muzyki niezależnej. Debiutowała utworami Quarrel i Duel 35 (który został wykorzystany podczas pokazu Dior w Tokio). Pierwszy album Untune z 2014 pozwolił jej zaistnieć w świadomości słuchaczy i zaowocował występami w całej Europie. Drugie wydawnictwo, Undone z 2016, nominowane było do Fryderyka w kategorii „Elektronika” i ugruntowało jej pozycję na rynku muzycznym. Najnowszy album “Uncovered” to muzyczna opowieść pełna niepokoju, trójwymiarowej przestrzeni i basu, dopełniona charakterystycznym dla Zamilskiej transowym bitem.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Sobota 7 września 2019
Targ Dobra – na koniec lata
7 września @ 10:00 – 18:00

Wydarzenie dedykowane miłośnikom ceramiki, roślin, hand made zabawek, książek, miodu i unikatowego rękodzieła. Na miejscu będzie można spróbować herbaty z Nepalu i uzupełnić poziom energii zdrowym i pysznym jedzeniem proponowanym przez foodtrack Fiu Fiu Cafe

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Narodowe Czytanie
7 września @ 11:00 – 14:00

Głównym motywem Narodowego Czytania w Bibliotece Raczyńskich będzie “Katarynka”. Nowelę przeczytają zaproszeni przedstawiciele świata kultury, nauki i polityki. Kataryniarz opowie o instrumencie z 1879 roku, będzie można posłuchać też piosenek podwórkowych. Wspólnie z nauczycielem zastanowimy się, dlaczego warto czytać nowele oraz zaprosimy wszystkich poznaniaków do czytania powszechnego.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

The Color Run HERO Tour Poznań
7 września @ 14:00 – 19:00

7 września Poznańska Malta ponownie utonie w kolorach! Zaskoczymy wszystkich, nawet stałych bywalców. W tym roku odkrywać będziemy w Was coś niezwykłego…

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

MROZU nad Wartą
7 września @ 18:00 – 19:30

MROZU to piosenkarz wykonujący muzykę z pogranicza popu i R&B, producent muzyczny, kompozytor i autor tekstów. Jest laureatem nagrody Viva Comet Awards i dwóch nagród Eska Music Awards. Nominowany był również do Europejskich Nagród Muzycznych MTV, Superjedynek, Kids’ Choice Awards i Złotych Dziobów.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Abordaż! – sobota na 15. piętrze Bałtyku!
7 września @ 22:30 – 8 września @ 05:30

Za przedostatni(!) pod banderą ABORDAŻ odpowiadać będą prawdziwe wilki morskie! Duet Wookie i Shamut to didzeje z ponad 20letnim stażem, protoplasci poznańskiej house’owej sceny klubowej. Ich gościem będzie dj Miqro. Doświadczenie, nienaganna technika i doskonała selekcja sprawią, że mocno zabujamy 15 piętrem Bałtyku!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Niedziela 8 września 2019
Urodziny Botanika
8 września @ 10:00 – 17:00

Zapraszamy na Urodziny Botanika, które odbywać się będą na początku września! Równocześnie na terenie Ogrodu odbywać się będzie już V edycja Festiwalu Herbaty Zaparzaj! Rok szkolny dopiero zaczyna się toczyć, jeszcze nie nabiera tempa, to dobry moment na rodzinną wizytę w Ogrodzie.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Dzieciaki w Tramwajarzu | Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską
8 września @ 15:00 – 17:00

Ciocię Jadzię i Tupcia Chrupcia znają i lubią chyba wszystkie dzieci w Polsce! Dlatego nie lada atrakcją będzie inauguracja powakacyjnych Dzieciaków w Tramwajarzu, czyli spotkanie z pisarką Elizą Piotrowską, która pół roku mieszka w słonecznej Brazylii, a drugie pół jest naszą sąsiadką – Jeżyczanką!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

To tylko część wydarzeń, która odbywa się w Poznaniu. Wszystkie można znaleźć w naszym kalendarium!

mat. pras. / op. AS

Ryanair ogłosił nowe trasy. Z Poznania będzie można polecieć bezpośrednio do Paryża!

0
Ryanair ogłosił nowe trasy z polskich lotnisk, które mają się pojawić w ofercie przewoźnika. Poznań zyska cztery nowe kierunki lotów.

Na rozszerzeniu oferty przewoźnika zyskali przede wszystkim użytkownicy lotnisk z: Krakowa, Katowic, Gdańska, Olsztyna, Poznania, Modlina, Wrocławia oraz Bydgoszczy. Stolica Wielkopolski zyska cztery nowe kierunku lotów: do Paryża; Budapesztu; Charkowa i Odessy (do każdej z tych miejscowości loty będą się odbywały dwa razy w tygodniu).

Od przyszłego roku Ryanair zamierza zbazować w naszym kraju dodatkowo jedenaście samolotów. Docelowo z całej Polski w sezonie letnim ma się pojawić aż 27 nowych tras.

Poznań: Wojewoda zaprasza na Narodowe Czytanie

0
Rekonstruktorzy w strojach z epoki, inscenizacje wybranych scen – w sobotę 7 września o 11:00 w Sali Czerwonej pałacu Działyńskich rozpocznie się Narodowe Czytanie. Fragment jednego z dzieł czytać będzie wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania wybrane zostały „Nowele polskie”. Są to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Od godziny 10:00 na Starym Rynku w Poznaniu spacerować będą rekonstruktorzy w strojach z epoki zachęcający i zapraszający do udziału w Narodowym Czytaniu. O godz. 10:45 przed pałacem Działyńskich aktorzy z „Legionu” zainscenizują fragment wybranej noweli. O godz. 11:00 w Sali Czerwonej pałacu Działyńskich rozpocznie się czytanie przygotowane przez uczniów i nauczycieli.

Następnie pracownicy Biblioteki Kórnickiej opowiedzą o swoim najnowszym projekcie – digitalizacji zbiorów. W trakcie imprezy w Sali Złotej będzie można oglądać wczesne wydania nowel ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej, m.in. „Dym” Marii Konopnickiej, wyd. 1893, „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, wyd. 1888, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, wyd. 1899 i wiele innych.

Każdy z uczestników otrzyma pamiątkową pocztówkę z pieczątką tegorocznych czytań.

Współorganizatorami wydarzenia są: Biblioteka Kórnicka PAN, Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie Teatralne „Legion”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

WUW, el

Dziekanowice: 50-lecie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

0
Wręczenie Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” będzie głównym punktem obchodów 50-lecia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. uroczystości rozpoczną się 6 września w „Karczmie przy Lednicy” w Dziekanowicach.

Honorowe Odznaki wręczy pracownikom muzeum Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Muzeum Pierwszych Piastów jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Główną ideą powstania Muzeum w 1969 roku była ochrona zabytków architektonicznych Ostrowa Lednickiego, a także prowadzenie badań archeologicznych ruin palatium z kaplicą oraz grodziska na Ostrowie Lednickim.

Nieustannie misją placówki jest przechowanie w zbiorowej pamięci wiedzy o randze Ostrowa Lednickiego i innych wczesnośredniowiecznych grodów wielkopolskich w czasach tworzenia się polskiej państwowości oraz rozbudzanie w świadomości odbiorców zainteresowania historią wielkopolskiej wsi, m.in. z jej piękną XIX-wieczną pozytywistyczną tradycją, która uczyniła wówczas z Wielkopolski najwyżej kulturowo rozwinięty region w Polsce.

Do dyspozycji odwiedzających pozostają następujące oddziały Muzeum: Ostrów Lednicki, Wielkopolski Park Etnograficzny oraz grody w Grzybowie i Gieczu.

UMWW, el

Poznań: Piknik z Wyobraźnią w PPNT

0
Będą wielkie wybuchy, ekscytujące eksperymenty i odkrywanie w sobie natury Indiany Jonesa. Piknik z Wyobraźnią zaprasza 7 września od godz. 10:00 na ul. Rubież 46. Impreza jest bezpłatna, otwarta i arcyciekawa!

To już VI edycja Pikniku z Wyobraźnią organizowanego przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Na co dzień PPNT zajmuje się innowacjami i tworzeniem technologii. Poprzez Piknik z Wyobraźnią chce przybliżyć swoim gościom nauki ścisłe i zarazić pasją do nich. Nie zabraknie dodatkowych atrakcji dla najmłodszych, miłośników sportu i zdrowego stylu życia.

Na pikniku zaplanowano specjalne pokazy chemiczne i fizyczne, bo te dwie nauki leżą u podstaw działalności PPNT. Można więc spodziewać się wielkiego wybuchu i ciekawostek naukowych. W specjalnych strefach goście będą mogli samodzielnie i bezpiecznie, pod okiem naukowców, przeprowadzić eksperymenty. Strefa Laboratorium Wyobraźni zelektryzuje uczestników ciekawostkami naukowymi, zaplącze umysły, pokaże między innymi drapieżne roboty i udowodni, że wodę da się poskromić.

Centrum Archeologiczne PPNT przygotowało specjalną strefę wykopalisk, na której będzie można zabawić się w poszukiwaczy skarbów, poznać podstawy pracy archeologów i poczuć się jak prawdziwy Indiana Jones.

Na miłośników sportu i gier (nie tylko komputerowych) czekają dodatkowe atrakcje a dla najmłodszych zabawy plastyczno-sensoryczne. Co roku jeden z pracowników Data Center PPNT przygotowuje dodatkową atrakcję. Pierwsza była gra komputerowa, udoskonalana z każdą edycją, drugi – dźwig rozwijający umiejętności zręcznościowe. W tym roku Tomek szykuje kolejną niespodziankę!

Nie zabraknie okularów wirtualnej rzeczywistości, dronów, elektrycznych pojazdów i wielu innych atrakcji! Piknik z Wyobraźnią to prawdziwe święto nauki dla całych rodzin. 7 września w PPNT będzie się działo. Zapraszamy na ulicę Rubież 46 od godz. 10:00 do 16:00.

W dniu pikniku ZTM uruchomi dodatkową linię 144, która będzie kursowała w godzinach pikniku (10:00-16:00) co 30 minut na trasie „Kurpińskiego” (PST) – „Boranta”. Z kolei z okolic centrum polecamy dojazd autobusami 167 i 911 z „Małych Garbar” do przystanku „Bronisza” (500 m od siedziby PPNT) oraz 151 – do przystanku „Naramowice” skąd można dojść do PPNT spacerem przez ul. Rubież.

Organizatorzy szczególnie zachęcają do przyjazdu rowerem, gdyż w tym dniu przygotują specjalne parkingi oraz stację naprawczą dla jednośladów. Ze względów bezpieczeństwa teren PPNT zostanie wyłączony z ruchu samochodowego, a liczba miejsc parkingowych bardzo ograniczona.

Wybrane atrakcje VI Pikniku z Wyobraźnią:
1. Laboratorium Wyobraźni PPNT przygotowało wiele atrakcji, a wśród nich:
• będziemy poznawać prąd od podszewki
• dowiemy się jaki jest sekret udanych baniek mydlanych
• sprawdzimy jak wyglądałby świat przyrody opanowany przez roboty
• znajdziemy odpowiedź na pytania: dlaczego woda przyjaźni się z elektrycznością, a nie lubi oleju roślinnego? Dlaczego lód nie chce tonąć, a woda nie zawsze chce się wylać ze szklanki?
2. Game Zone, a w niej gry komputerowe w jakie nie pogracie nigdzie indziej.
3. Zostań archeologiem i znajdź prawdziwy skarb z w strefie wykopalisk Centrum Archeologicznego PPNT
4. Animacje i warsztaty manualno-sensoryczne dla najmłodszych (Przedszkole Parkowe Skrzaty PPNT)
5. Gra terenowa „Kosmiczna Przygoda” (ZHP)
6. Turniej Quidditcha i magiczny świat Harrego Pottera (Poznań Capricorns – Quidditch Team).
7. Tory sprawnościowe Szkoły Wychowania Fizycznego i Sportu UAM
8. Miasteczko Mendelejewa (Naukowe Koło Chemików
9. Drukowanie samodzielnie zaprojektowanych przedmiotów w 3D razem z Xerti
10. Warsztaty florystyczne oraz zajęcia dotyczące nadruków reklamowych (Technikum Rubież)
11. Fizyczne eksperymenty, między innymi pokazy z ciekłym azotem (Studenckie Koło Naukowe Fizyków Fusion)
12. Maraton skoków na stoisku Jump Arena
13. Domowe eksperymenty chemiczne (Marfigs)
14. Pokazy dronów
15. Słodki Wawel Truck pełen interaktywnych gier.
16. Europejskie koło fortuny Europ-Direct będzie czekało z nagrodami.
17. Artystycznie i kreatywnie dla najmłodszych (Edu-Arto – CENTRUM EDUKACJI dla małych i dużych, CMOK, Akademia Rysunku i Dzieciaki Warsztaciaki )
18. Komputery i technologia u ITTI
19. Tesla. Texcite pozwoli nam usiąść za kierownicą tego pojazdu.
20. Dzięki Cosmetomat staniemy się bardziej eco i zrezygnujemy ze zbędnego plastiku.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) od prawie 25 lat aktywnie współpracuje z przedsiębiorcami i naukowcami. Wspiera firmy w rozwoju i wprowadzaniu innowacji na rynek, a naukowców w ich działalności badawczej. PPNT zajmuje się komercjalizacją wiedzy i technologii. Prowadzi badania oraz świadczy usługi badawcze w takich branżach jak chemia, fizyka, biotechnologia oraz IT. Jest akredytowanym ośrodkiem innowacji i jako jedyny park technologiczny w Polsce, posiada status jednostki naukowej (kat.A).

PPNT jest częścią Fundacji UAM, która wspiera i promuje działalność naukowo-dydaktyczną oraz organizacyjną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Mat. pras., el

Poznań: Simchat Chajim, czyli „radość życia”

0
Koncerty, spektakle, pokazy filmowe, spotkania i warsztaty w trzech miastach: Poznaniu, Buku i Koźminie Wielkopolskim. 7. września rozpocznie się 8. festiwal kultury żydowskiej Simchat Chajim.

Simchat Chajim odkrywa wspólne dziedzictwo polsko-żydowskie i przybliża współczesny Izrael.
Tegoroczna edycja rozpocznie się w Buku wydarzeniem Boker Tov Buk! (Dzień Dobry Buk!), czyli popołudniem wypełnionym warsztatami dla dzieci i dorosłych. Będzie można nauczyć się pisać swoje imię po hebrajsku, zbudować makietę dawnego Buku, a także posłuchać wykładu o kulturze żydowskiej. Na zakończenie, o godzinie 20:00 zagra
NeoKlez – energetyczne połączenie muzyki klezmerskiej z nowoczesnymi brzmieniami.

Następnego dnia w poznańskim Kinie Muza odbędzie się projekcja filmu Hummus, a po niej spotkanie z reżyserem Orenem Rosenfeldem i jedną z bohaterek filmu – królową hummusu w Izraelu Suheilą Al Hindi. Ale to nie jedyne spotkanie z nią, bo 9. września Suheila poprowadzi warsztaty kulinarne, podczas których zdradzi sekrety hummusu.

Warto też odwiedzić Stary Browar, gdzie 10. września o 19:00 monodram Rachela zaprezentuje Jowita Budnik (bilety 40/35 zł). Spektakl opowiada historię Racheli Auerbach, która, prowadząc w warszawskim getcie stołówkę, była świadkinią codziennej tragedii Żydów. Również w Starym Browarze odbędą się Ciche książki, czyli czytanie na
żywo współczesnej izraelskiej literatury w interpretacjach znakomitych aktorów: Mai Komorowskiej, Antoniny Choroszy i Artura Barcisia (bilety 15/10 zł). Wydarzenie tym ciekawsze, że każdy uczestnik sam będzie mógł wybrać, której książki posłucha.

Dwa wydarzenia są do wyboru 11. września. W kinie Muza o godz. 19:00 odbędzie się pokaz filmu Jonathan Agassi uratował mi życie o wzlocie i upadku izraelskiej gwiazdy porno. Po projekcji – spotkanie z reżyserem Tomerem Heymannem (twórcą m. in. Mr. Gaga). W Winiarni pod Czarnym Kotem o godz. 20:00 o swojej najnowszej książce
Polanim. Z Polski do Izraela opowie Karolina Przewrocka-Aderet.

Piątkowy wieczór warto spędzić w Poznaniu, na wildeckim skwerze przy ul. Różanej. Tam, w sądziedztwie klubu Farby swój koncert zagra izraelsko-niemiecki muzyk Ran Nir.

Festiwal zakończy się 14. września podczas Boker Tov Koźmin!, które odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W Parku Miejskim zaplanowano warsztaty dla dzieci, budowanie modelu koźmińskiej synagogi, spacery po mieście, zwiedzanie cmentarza żydowskiego i lokalnych zabytków. Przewodnicy pokażą nie dostępne na co dzień miejsca i zakamarki kościołów czy zamku. O 20.00 wystąpi zespół Meadow Quartet czerpiący z nurtów klezmerskich, ale także z jazzu i muzyki filmowej.

Simchat Chajim Festival potrwa od 7 do 14 września. Pełen program można znaleźć na stronie imprezy.

Mat. pras., el

Poznań: Kolektyw Kąpielisko świętuje piąte urodziny!

0
Wierzbowe konstrukcje – żywa architektura warta poznania, warsztaty robienia łapaczy snów i opowieści o ptakach. Kolektyw Kąpielisko zaprasza na nowe otwarcie – wielki piknik w ogrodzie.

– Po wielu trudnych chwilach, gdy ważyły się losy ogrodu, wreszcie możemy odetchnąć z ulgą i wspólnie świętować! – wyjaśniają działacze Kolektywu Kąpielisko, zapraszając poznaniaków na imprezę.

Okazji do świętowania jest kilka:
– mija właśnie pięć lat, od kiedy wbity został pierwszym szpadel na terenie dzisiejszego ogrodu społecznego – wówczas prace zaczęły się od budowy pieca, teraz w piecu tym zostanie przygotowane jedzenie;
– trwa ustalania warunków nowej, długoterminowej umowy dzierżawy terenu;
– udało się zebrać fundusze na zrzutka.pl na szereg prac ogrodniczych i remontowych w ogrodzie: to będzie super czas!

Plan imprezy:
10:00 – początek naprawy siedzisk
10:00-16:00 – warsztaty wierzbowych konstrukcji (prowadzi Łukasz Antonowicz)
11:00 – spacer dla rodziców (prowadzi Magda Garczarczyk)
12:00 – warsztaty tworzenia łapaczy snów (prowadzi Klaudia Lewczuk)
13:00 – wspólne przygotowywanie jedzenia, lemoniad
15:30 – opowieść o ptakach Areny – Paweł Kowalczyk
16:30 – joga na trawie (prowadzi Gabrysia Kołaczyk)
19:00 – akustyczny koncert: Siostra Braci Grimm

Sobota o 10:00 – 20:00
Kolektyw Kąpielisko
Park Kasprowicza

Mat. pras., el

Poznań: Natalia Opyrchał i Mezo wydali singiel

0
„Uwielbiam ten moment” to piękna, pozytywna opowieść o emocjach, które towarzyszą nam każdego dnia. Natalia i Mezo zapraszają do posłuchania tego singla, który promuje płytę zaplanowaną na początek 2020 roku.

Autorem i kompozytorem jest Igor Jaszczuk, który sam twierdzi, że chciał przekazać ludziom ogromny ładunek dobrej energii i myśli nie tylko na lato. Ma nadzieję, że utwór będzie z przyjemnością słuchany przez odbiorców. Warto dodać, że kilka dni temu piosenka ,,Uwielbiam ten moment”, została oficjalnie Hymnem Optymistów i miała swoją premierę na Gali Optymista Roku 2019 w Żninie.

Natalia Opyrchał, ur. 1996 – jedna z najpopularniejszych artystek młodego pokolenia. Śpiewa od czwartego roku życia, pisze teksty, komponuje, gra na gitarze i pianinie. Natalia ukończyła Szkołę Muzyczną YAMAHA w Wadowicach, Akademię Muzyczną w Łodzi na wydziale Wokalno-Aktorskim (kierunek: wokalistyka estradowa), a także Uniwersytet Ekonomiczny na wydziale Finansów i Prawa.Od najmłodszych lat jest wspierana przez rodzinę, która szybko odkryła, że Natalia obdarzona jest wyjątkową muzyczną intuicją.

Mat. pras., el

 

Piła: Zjednoczona Prawica zapewnia o dobrym czasie dla Wielkopolski

0
Pod takim hasłem kandydaci na posłów Zjednoczonej Prawicy w okręgu pilskim przedstawili dziś swój program.

Jak podaje Radio Poznań, lider listy Krzysztof Czarnecki zaznaczył, że politycy PiS mają otwarte przyłbice, ponieważ w odróżnieniu od poprzedników, zrealizowali większość wyborczych obietnic. Cztery lata rządów PiS pokazały, że ta partia realizuje obietnice, rozwiązuje problemy i nie jest obojętna na problemy Polaków. Dlatego działania partii budzą zaufanie społeczne.

Na pilskiej liście kandydatów na posłów są lekarze, dyrektorzy państwowych instytucji, obecni i byli posłowie oraz przedsiębiorcy. Działacze Prawa i Sprawiedliwości liczą, że w październikowych wyborach parlamentarnych zdobędą co najmniej cztery mandaty poselskie i mandat do Senatu.

Radio Poznań, el

Jarocin: Dwie osoby utonęły podczas wakacji w Międzyzdrojach

0
Dwaj mężczyźni z powiatu jarocińskiego weszli do wody mimo czerwonej flagi na niestrzeżonej plaży w Międzyzdrojach. Obaj utonęli.

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, tragedia wydarzyła się 2 września około 13.00. Mężczyźni w wieku 70 i 72 lat weszli do wody na niestrzeżonym odcinku plaży i po kilku minutach zaczęli tonąć. Na szczęście na plaży było wielu turystów i ci wyciągnęli z wody jednego z kąpiących, a do drugiego wezwali ratowników.

Ratowniczki WOPR wyciągnęły na brzeg drugiego z kąpiących się, jednak niestety, żadnego z nich nie udało się uratować mimo natychmiast podjętej akcji resuscytacyjnej.
Obaj mężczyźni pochodzili z okolic Jarocina.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Kto jest winien śmierci w szybie windy?

0
76-letni mężczyzna zginął wpadając do szybu windy w jednym z bloków na osiedlu Piastowskim. Sprawę bada prokuratura, która uznała wersję przedstawioną przez spółdzielnię mieszkaniową za niewiarygodną.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych uważa, że wina leży po stronie mężczyzny. Według wersji spółdzielni najprawdopodobniej, gdy winda zatrzymała się między piętrami, postanowił sam wyjść z windy zamiast czekać na pomoc techniczną. Niestety, spadł do szybu i poniósł śmierć na miejscu.

Jednak jak podaje Radio Poznań, prokuratura wątpi w taką wersję zdarzeń i uważa, że jest mało prawdopodobna. Bo gdyby winda zatrzymała się między piętrami, a mężczyzna otworzył wewnętrzne drzwi chcąc wyjść – to i tak nie wpadłby do szybu, bo szczelina dzieląca ściany windy od ścian szybu jest zbyt mała, by zmieścił się w nią człowiek.

Bardziej prawdopodobna wersja jest taka, że mężczyzna wezwał windę, ale gdy drzwi zewnętrzne się otworzyły – za nimi nie było kabiny. Lokatorzy mówili reporterowi radia, że winda tego dnia psuła się kilkakrotnie. Jednak ta wersja nakłada odpowiedzialność za wypadek na władze spółdzielni, która nie zadbała o jej stan.

Radio Poznań, el

Poznań: Wybory 2019 – jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

0
Do piątku, 13 września można zgłaszać kandydatury na członków obwodowych komisji wyborczych. Jakie wymagania powinien spełniać kandydat? Ile wynosi dieta? Co należy do obowiązków komisji? Urząd Miasta Poznania podpowiada.

Na członkostwo nie mogą liczyć osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu i ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu. Ponadto trzeba być obywatelem polskim, najpóźniej w dniu zgłoszenia kandydatury mieć ukończone 18 lat i posiadać prawa wyborcze. Kolejnym wymogiem jest, aby kandydaci do składu OKW byli mieszkańcami województwa wielkopolskiego, wpisanymi do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na jego terenie.

Dieta (netto) członka komisji wynosi 350 zł, zastępcy przewodniczącego komisji – 400 zł, z kolei przewodniczącego komisji – 500 zł.

Członkowie OKW nie pracują wyłącznie w dzień wyborów. Ich praca zaczyna się znacznie wcześniej, praktycznie zaraz po powołaniu. Wśród głównych obowiązków znajdują się: udział w posiedzeniach komisji, szkoleniach organizowanych przez urzędników wyborczych, przeliczaniu kart do głosowania, odbiorze lokalu wyborczego, a w dniu wyborów – przeprowadzenie głosowania (w godz. 7:00 – 21:00) oraz ustalenie wyników w obwodzie (od godz. 21:00 do przyjęcia protokołu z głosowania przez Okręgową Komisję Wyborczą).

Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do pełnomocnika jednego z komitetów wyborczych, bo to właśnie komitety wyborcze mają pierwszeństwo wysuwania kandydatur. Wykaz zarejestrowanych komitetów, wraz z adresami stron internetowych, jest dostępny na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Druga możliwość, to indywidualne zgłoszenie na listę rezerwową. Osoby zgłaszające się w ten sposób mogą zostać powołane w skład komisji, ale tylko w przypadku, gdy komitety wyborcze nie przedstawią wystarczającej liczby kandydatów. Formularz indywidualnego zgłoszenia kandydata do OKW oraz więcej informacji można znaleźć na miejskiej stronie dedykowanej wyborom.

Wypełniony i podpisany formularz w wersji papierowej należy złożyć w Urzędzie Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17, pok. 267) w godz. 8:00-16:30.

W przypadku pytań przedstawiciele komitetów oraz osoby indywidualne mogą kontaktować się z urzędnikami wyborczymi i pracownikami Urzędu Miasta Poznania pod numerami: 61 878 5804, 61 878 5261.

Osoby powołane na członków OKW zostaną powiadomione drogą telefoniczną i mailową o terminie pierwszego posiedzenia komisji oraz terminach obowiązkowych szkoleń. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, Komisarz Wyborczy w Poznaniu powoła składy obwodowych komisji wyborczych do poniedziałku, 23 września.

13 października, Polacy zagłosują w wyborach do Sejmu i Senatu. Na terenie Poznania ich przygotowaniem i przeprowadzeniem zajmować się będzie ok. 2.500 członków OKW. Szczegóły dotyczące jesiennych wyborów można znaleźć w miejskim niezbędniku wyborczym.

UMP, el