Rokietnica: Zapraszamy na Rumpuć 2019

rumpuć fot. Rokietnica.pl
Zawody sołtysów i siłaczy gminnych, koncert zespołu Feel, no i oczywiście rumpuć, czyli regionalna zupa serwowana w gigantycznych ilościach. 7 września warto się wybrać do Rokietnicy na Rumpuć 2019!

Miejscem imprezy jest tradycyjnie już Polana Rumpuciowa przy Trakcie Napoleońskim, gdzie już od rana nie zabraknie atrakcji dla zainteresowanych. Będą oczywiście dmuchańce dla dzieci, będzie mnóstwo stoisk z przysmakami lokalnych restauratorów, będzie muzyka – na scenie zaprezentują swoje umiejętności uczniowie z gminnych szkół i przedszkoli, grupa taneczna Rokiciaki, zespół FAMA, wokalistki Gminnego Ośrodka Kultury, stowarzyszenie „Pod Kasztanem” oraz Rokietnica Orkiestra Dęta. I to własnie razem z orkiestrą wszyscy obecni zaśpiewają rumpuciowy hymn.

Będzie też kilka specjalnych atrakcji. Chętni będą mogli pokibicować sołtysom podczas „Sołeckich potyczek” oraz powalczyć w imieniu swojej miejscowości o tytuł najpiękniejszego stoiska. Będzie też konkurs dla siłaczy – zwycięzca otrzyma zaszczytny tytuł „Siłacz Gminy Rokietnica”, ale nie będzie łatwo go zdobyć! Na zawodników czeka 6 wyjątkowo trudnych konkurencji: spacer farmera, waga płaczu przodem, przetaczanie opony, wyciskanie belki, spacer drwala oraz uchwyt Herkulesa…

Finałem Rumpucia będą dwa koncerty. Najpierw wystąpi Ania Polowczyk – uczestniczka konkursu Mam Talent, a zaraz po nie,j o godz. 21:00, zagra i zaśpiewa zespół Feel.

A czym właściwie jest rumpuc? To klasyczne danie jednogarnkowe, popularne w całej Wielkopolsce, które najogólniej można określić jako bardzo gęstą i aromatyczną zupę jarzynową. Robi się ją na wywarze mięsnym, najlepiej z wołowiny, karkówki i boczku, z dodatkiem mnóstwa warzyw: kapusty białej i kiszonej, marchwi, pietruszki, cebuli i ziemniaków, których powinno być najwięcej. Z przypraw niezbędny jest liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i sól.

Każda miejscowość ma swój własny przepis i wariant zupy, dlatego wszędzie rumpuć będzie smakował trochę inaczej. Na przykład w Kwilczu w rumpuciu rządzi kapusta, a nie ziemniaki, a z mięs niezbędne są żeberka. W innych miejscowościach dodaje się przecier pomidorowy albo mus jabłkowy. Jak smakuje rumpuć rokietnicki? Najlepiej przekonać się osobiście i nie należy się obawiać, że dla kogoś zabraknie. W Rokietnicy rumpuć przyrządza się w 1600-litrowym garnku…

Rokietnica.pl, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: