Strona główna Blog Strona 2141

Poznań: Notariusze ostrzegają: brakuje przepisów dla seniorów o pełnomocnictwie opiekuńczym

0
Żyjemy coraz dłużej, jednak długiemu życiu często towarzyszą choroby, które sprawiają, że senior nie jest w stanie samodzielnie zatroszczyć się o swoje codzienne życiowe sprawy i majątek. Niestety, w Polsce brakuje przepisów pomagających rozwiązać taki problem.

Coraz częściej do notariuszy zwracają się osoby starsze i dzieci seniorów z pytaniami o prawne uregulowanie sytuacji mamy, która cierpi na chorobę Alzheimera – czy ojca z postępującą demencją, a także w zakresie dalszego zarządzania majątkiem lub podejmowania decyzji leczniczych i medycznych.
– Do kancelarii zgłosiła się także seniorka, która chciała się dowiedzieć jak zabezpieczyć swoje oczekiwania w zakresie sposobu postępowania medycznego na wypadek stałej utraty sprawności umysłu, czy znalezienia się w stanie długotrwałej śpiączki – informuje notariusz Sławomir Łakomy, członek Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

– Obecne przepisy nie dają możliwości wybrania przez sprawną psychicznie dorosłą osobę konkretnego zaufanego opiekuna, który będzie upoważniony do dokonywania określonych działań o charakterze osobistym i majątkowym, gdyby mocodawca doznał w przyszłości zaburzeń psychicznych – wyjaśnia notariusz dr Andrzej Rataj, prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu. – O tym decyduje sąd biorąc najczęściej pod uwagę sugestie rodziny, lecz nie osoby z zaburzeniami, bo ta nie jest już w stanie dokonać rozstrzygnięcia..

Najczęściej sąd wskazuje osobę z rodziny. Ale co zrobić wtedy, gdy senior nie ma dobrych relacji z rodziną, nie ma bliskiej rodziny albo najbliżsi mieszkają w innym mieście bądź kraju?

Rozwiązaniem w wielu takich sytuacjach byłaby prawnie uregulowana możliwość wskazania osoby, która miałaby stać się opiekunem na wypadek niedołęstwa fizycznego lub umysłowego, czyli utraty faktycznej możliwości pokierowania swoim postępowaniem. Udzielenie pełnomocnictwa opiekuńczego powinno zastępować ustanowienie przez sąd opiekuna, na wybór którego senior z zaburzeniami umysłowymi nie ma już wpływu.

Proponowane rozwiązanie jest praktyczne i stosowane od wielu lat w Niemczech. Notariusz ma tam obowiązek zagwarantowania właściwej ochrony interesów mocodawcy, a forma czynności, którą należałoby wprowadzić, to akt notarialny – mówi notariusz Michał Wieczorek, rzecznik Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Jednak, chociaż mówi się o tym w Polsce od wielu lat, do dziś nie wprowadzono takiej możliwości. A starzejące się społeczeństwo potrzebuje narzędzi, za pomocą których będzie mogło samo decydować o swoich sprawach osobistych i majątkowych. A pamiętać należy, że osób w wieku emerytalnym jest w Polsce prawie 6 milionów. I będzie ich przybywać.

WIN, el

Kogut z Portugalii zapiał na Gołębiej

0
Folklor portugalski w wykonaniu zespołu pieśni i tańca ze szkoły folkloru „Santa Marta de Portuzelo” zagościł w sali szkoły baletowej.

Gościnne występy zespołu szkoły słynnej z typowo tradycyjnych strojów ludowych, pięknych pieśni i niezwykłych tańców. Mówi się, że zespół Santa Marta jest kolebką portugalskiego folkloru, które jest ich dziedzictwem narodowym. Walczono przez długie lata, żeby zachować tradycyjne pieśni, stroje oraz tańce pochodzące ze wsi Minho leżącej w północnej Portugalii. Zespół, który wychował wielu tancerzy i muzyków jest znany na całym świecie. W Poznaniu wystąpił w ramach programu „Dzieci dzieciom”. Organizatorem tego nietypowego występu było Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej w Poznaniu, które przez całe wakacje organizowało dla osób odwiedzających Stare Miasto różne ciekawe atrakcje.

Złotów: Policjantka ze Złotowa zwyciężczynią „Biegu z policją”

0
Sierżant Monika Kapera z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie wystartowała w ogólnopolskim finale „Biegu z Policją” i w swojej kategorii zajęła pierwsze miejsce!

Walka była zacięta, a rywali – wielu. W „Biegu z Policją” stanęło ponad 250 gotowych do wspólnej rywalizacji biegaczy. W takcie zawodów rozegrane zostały, także Mistrzostwa Polski Policjantów w biegu na dystansie 10 kilometrów.

Punktualnie o godzinie 16.00 na stadionie miejskim w Górze rozległ się huk pistoletu, który dał sygnał do rozpoczęcia 10 kilometrowego biegu, którego trasa głównie wiodła ulicami miasta. Uczestnicy zgodnie przyznali, iż było ona bardzo wymagająca. Sierżant Monika Kapera cały dystans pokonała w czasie 38 minut i 12 sekund, co sklasyfikowało ją na I miejscu w kategorii generalnej kobiet X Mistrzostw Polski Policjantów.

Mistrzostwa Polski Policjantów są już na stałe wpisane do policyjnego kalendarza imprez sportowych. Patronat honorowy nad biegiem objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Komendant Główny Policji.

KWP, el

Dziekanowice: Pożegnanie lata w skansenie

0
Młócenie zboża, mielenie ziarna i pieczenie chleba, żeby go zjeść z usmażonymi na miejscu powidłami śliwkowymi, a wszystko to przy dźwiękach kapeli z Kleczewa. Skansen w Dziekanowicach zaprasza na pożegnanie lata.

Pożegnanie zgodnie z tradycja odbędzie się na muzealny sposób: chętni będą młócić zboże za pomocą młockarni, czyścić ziarno z plew we wialni, mleć żyto na mąkę w żarnach … Ze śliwek z dziekanowickich sadów zostaną usmażone powidła, jabłka też będą przerobione na kilka sposobów. Będzie tez robiona lemoniada albo podpiwek ze świeżo zerwanych szyszek chmielu.

Jeszcze len – będzie można zobaczyć, jak go międlono i wyczesywano paździerze z włókna. Na gotowe włókno będzie czekał kołowrotek, prawdziwy, z prawdziwą specjalistką od przędzenia, panią Janką.

Tego dnia pracowicie spędzą czas także kowal, szewc, wikliniarz. Na nawsiu (centralnym placu muzealnej wsi) odbywał się będzie jarmark (pojawią się sprzedawcy miodów, nalewek, kwiatów, suchych roślin, zabawek, ceramiki). Zagra też Kapela podwórkowa „Pod Rydlem” z Kleczewa.

Pożegnanie lata rozpocznie się oi 10.00 i potrwa do 17.00 w Skansenie w Dziekanowicach. Bilety · 10 zł – 18 zł.

Poznań: Ruszył plebiscyt na wydarzenie i człowieka kultury minionego sezonu

0
Kino „Muza” w nowej odsłonie, wystawa „:Choroba jako źródło sztuki”, dwie wersje „Hamleta” i projekt Totemy. Miesięcznik IKS ogłosił nominacje na Wydarzenie Roku i Człowieka Roku w kulturze.

Plebiscyt miesięcznika IKS i portalu Kulturapoznan.pl w tym roku odbywa się w nowej formule. Do tej pory finałowa „dziesiątka” (5 nominacji w kategorii Wydarzenie kulturalne i 5 w kategorii Człowiek kultury) była wyłaniana drogą głosowania redakcyjnego, w tym roku do grona nominujących zostali zaproszeni redaktorzy innych poznańskich mediów, zajmujący się kulturą. Zaproszenie do grona jurorów przyjęli: Marta Kaźmierska („Gazeta Wyborcza” Poznań), Agnieszka Nawrocka (TVP Poznań), Anna Jasińska (Radio Emaus), Magdalena Chomczyk (Radio Afera), Waldemar Kuligowski („Czas Kultury”) i Piotr Bernatowicz (Radio Poznań). Grono uzupełniały redaktorki IKS-a i Kulturypoznan.pl: Katarzyna Kamińska i Sylwia Klimek.

NOMINOWANI W KATEGORII Człowiek Kultury:

Emilia Mazik, dyrektorka Short Waves Festival
Za kierowanie, współtworzenie i rozwój międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych Short Waves Festival.

Katarzyna Wala, animatorka, aktywistka, bloomerka
Za zainicjowanie i stworzenie grupy rekonstrukcji herstorycznej Bloomerki. Za tropienie i odkrywanie zapomnianych tradycji i zwyczajów: za parady sobótkowe na Warcie i retro pikniki na Szelągu, angażujące i integrujące lokalną społeczność.

Maciej Fortuna, trębacz, kompozytor jazzowy i producent
Za reaktywację Poznańskiej Piętnastki i projekt „Victoria 18”, czyli „100 trębaczy na stulecie powstania”. Za Poznań Komeda Maraton, warsztaty dla młodych, program dla seniorów i koncerty w DPS-ach.

Ryszard Kaja (zm. 2019), mistrz plakatu, scenograf, malarz i grafik
Za wielki talent o skali wykraczającej daleko poza granice kraju. Za cudowne poczucie humoru, dystans i przenikliwość w artystycznym opisywaniu rzeczywistości. Za kroczenie pod prąd współczesnym modom artystycznym, tworzenie plakatów, scenografii i kostiumów teatralnych docenianych przez krytyków na świecie i uwielbianych przez publiczność.

Maciej Krajewski, fotograf, założyciel Stowarzyszenia Łazęga Poznańska
Za kolekcjonowanie wspomnień i pamiątek dawnego Poznania, odkrywanie zapomnianych historii i przywracanie ich miastu. Za inicjatywę ratowania poznańskiej secesji i cykliczne spacery, prezentujące skarby, które rozpadają się na naszych oczach. Za kolejny sezon działalności otwartego na wiele inicjatyw Atelier na Świętym Marcinie.

NOMINOWANI W KATEGORII Wydarzenie kulturalne:

„Ja jestem Hamlet” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz w Teatrze Nowym (kwiecień)
Za oryginalną i brawurową interpretację jednej z najczęściej wystawianych w teatrze sztuk Shakespeare’a. Za poszukanie w niej nowych ścieżek i tematów. Za umiejętność połączenia w teatrze w przejmującą całość dramaturgii, muzyki, scenografii, kostiumów, ruchu scenicznego i poprowadzenie w tym aktorów. Za „rozebranie” teatru w teatrze, rozsadzenie go od środka.

Wystawa „Choroba jako źródło sztuki” w Muzeum Narodowym (kwiecień-sierpień)
Za odważną próbę ukazania tego, co w chorobie jest niepowtarzalne i jednostkowe, za artystyczne ujęcie trudnej relacji choroba-twórca. Za niespotykany rozmach: 130 prac, od XIX wieku po dzieła współczesne, od Artura Grottgera po Katarzynę Kozyrę. Za lekcję historii sztuki, opartą na szerokich kontekstach, pogłębionych analizach, a wciąż komunikatywną, rozmawiającą z widzem i przemawiającą do jego wrażliwości.

Projekt Totemy Alicji Białej i Iwo Borkowicza (maj)
Za artystyczny alert ekologiczny w przestrzeni miasta – wyrazisty i widoczny, głośny i konkretny. Za krzyk-ostrzeżenie przed ekologiczną katastrofą, która wcale nie przed nami, ale już z nami. Za sztukę otwierającą, zapraszającą do dialogu, niedystansującą się od widza. Za przyciągającą wzrok formę, znakomicie wpisującą się w tę część miasta, uatrakcyjniającą ją, domykającą.

„Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Polskim (czerwiec)
Za alternatywne podejście do teatru; przeniesienie spektaklu repertuarowego ze sceny teatralnej do Starej Rzeźni i wzmacnianie roli widza w jego odbiorze; za otwartość na mniejszości narodowe i zaangażowanie w spektakl ukraińskich i rosyjskich artystów.

Kino Muza w nowej odsłonie (czerwiec)
Za przywrócenie klimatu dawnych kin, jak z wiersza K.I. Gałczyńskiego, który pisał: „najlepsze te małe kina, gdzie wszystko się zapomina”. Za poszanowanie tradycji liczącego ponad sto lat miejsca, z równoczesnym wykorzystaniem najnowszych technologii.

Głosowanie trwa do 30 września. Głosować można oczywiście na stronie kulturapoznan.pl. Zwycięzców poznamy w listopadzie.

IKS, el

Poznań: Na Ogrodowej będzie nowy mural!

0
Spektakl dla dzieci, piknik rodzinny i.. wspólne picie wody z kranu. W samo południe przy Ogrodowej 5 zostanie odsłonięty nowy poznański mural.

Mural powstał dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi” i sponsoringowi Aquanetu. W ramach jednej z edycji konkursu charytatywnego organizowanego cyklicznie przez firmę – ten miał hasło przewodnie „Niepełnosprawni siłacze” – Aquanet przekazał fundacji darowiznę w wysokości ok. 53 515,00 zł.

Efekt współpracy będzie można zobaczyć 8 września w samo południe przy ulicy Ogrodowej 5, tuż przy wejściu do parku przy Starym Browarze.

W programie między innymi:

godz. 12:30 Spektakl dla dzieci „Żubr Pomponik” w wykonaniu Teatru Fuzja

godz. 13:30 – 17:00 Występy szczudlarzy, malowanie twarzy, baloniarz, warsztaty artystyczne, animacje i konkursy

godz. 16 Pokaz iluzji dla dzieci w wykonaniu Michelle Christian znanej z udziału w programie telewizyjnym „Mam talent”

Dzięki Aquanetowi będzie oczywiście także woda z kranu dla spragnionych. Piknik potrwa do godz. 17:00, a wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Mat. pras., el

Puszczykowo: Dworzec znów zachwyca po remoncie

0
Kit do okien został sprowadzony z… Austrii, a żeby oczyścić budynek z farb, które nakładane były przez ostatnie 110 lat, trzeba było aż 9 prób! Ale prace już zostały zakończone, a dworzec w Puszczykowie znów jest piękny, jak za czasów swojej młodości.

W minionych latach powiat wydał 7 mln zł na ratowanie zabytków. Tylko w tym roku przeznaczył aż 1,7 mln zł na dofinansowanie remontów i rewitalizacji dziewiętnastu z nich. Na tegorocznej liście znalazł się m.in. właśnie budynek dawnego dworca w Puszczykowie, jeden z dwóch takich obiektów w Wielkopolsce.
– Od siedmiu lat sukcesywnie prowadzimy remont. Dzięki temu w 2014 roku dziewiętnastowieczny dworcowy zegar zaczął znów odmierzać czas, rok później wymienialiśmy 25 drewnianych okien, potem przyszedł czas na kominy oraz instalacje, aż w końcu przeprowadziliśmy kompleksową renowację budynku – wymienia Katarzyna Bekasiak, właścicielka budynku. Jak sama przyznaje, olbrzymia pasja i niesamowita determinacja pozwoliły jej doprowadzić prace do końca. – Nawet perony, których remont wykonywały PKP, nawiązują swoją kolorystyką do naszego budynku. A nie było łatwo przekonać władze spółki, by właśnie tak się stało.

Jan Grabkowski, starosta poznański zabytki, podkreśla, że zabytki takie jak puszczykowski dworzec kolejowy to cenna część naszego dziedzictwa narodowego oraz lokalnego.
– Są wartościowymi świadkami historii, zachwycają formą architektoniczną, często nadal pełnią funkcje użytkowe – mówi starosta. – Zdajemy sobie sprawę, jak kosztowne są remonty, a bywa, że stanowią one o być albo nie być budynków. Chcemy, aby nasze gminy mogły pochwalić się zadbanymi zabytkowymi obiektami. Często bowiem ich właściciele czy opiekunowie nie mają własnych środków na konieczne prace.

Dziś budynek byłego dworca w Puszczykowie zachwyca nie tylko czekających na peronowych podróżnych, ale także gości restauracji „Lokomotywa”, znajdującej się się we wnętrzach zabytkowego obiektu.
– Drewniane budynki przy stacjach kolejowych to w Wielkopolsce rzadkość. Drugi taki znajduje się w Puszczykówku – zaznacza Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków, pod opieką którego przeprowadzono wszystkie prace. – Dzięki renowacji mamy w naszym regionie, i który zamierzam zgłosić do nagrody ministerstwa.

Dzięki dotacjom powiatu poznańskiego zaniedbane nieruchomości przekształcają się w prawdziwe architektoniczne perełki. Bezcenny drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie otrzymał z tegorocznej puli 260 tys. zł. Prace podjęte 2 lata temu pozwoliły dosłownie uratować go od ruiny.

Niedługo udostępnione zostaną także zrewitalizowane wnętrza kompleksu cysterskiego w Owińskach, co ucieszy nie tylko wychowanków tamtejszego SOSW dla niewidomych i jego kadrę, lecz także licznie odwiedzających to urokliwe miejsce. Prace trwały 10 lat i pochłonęły 12 mln zł, z czego 9 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Przy nieodległym kościele św. Mikołaja (105 tys. zł dofinansowania) zakończy się wkrótce renowacja 500-letniego ceglano-kamiennego muru oraz bramy.

Starostwo powiatowe, el

Ostrów Wielkopolski. Sześć osób rannych w zderzeniu trzech samochodów

Trzy samochody uszkodzone i sześć osób w szpitalu. To bilans policyjnego pościgu w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowscy policjanci około 9.00 rano otrzymali informację o próbie kradzieży samochodu na ulicy Sadowej. Natychmiast udali się na miejsce i prawie przyłapali złodzieja na gorącym uczynku. Prawie – bo mężczyzna jak zauważył nadjeżdżający radiowóz, natychmiast wsiadł do audi na niemieckich numerach rejestracyjnych i zaczął uciekać.

Policjanci ruszyli w pościg za złodziejem. I to w czasie pościgu doszło do zderzenia z dwoma samochodami nadjeżdżającymi z przeciwka. Efektem zderzenia były trzy uszkodzone samochody i aż sześć osób wymagających pomocy medycznej. Wszystkie zostały odwiezione do szpitala. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

WP.pl

PiS ogłosił program wyborczy. „4 tys. płacy minimalnej”

4 tys. płacy minimalnej, ZUS od dochodu, wyższe emerytury. To wszystko obiecuje PiS w nowym budżecie. „Ten program oznacza wzrost podatków, zwolnienia i inflację” – podsumowuje „Gazeta Wyborcza”.

Jak podaje Bankier.pl, podczas sobotniej konwencji PiS w Lublinie padły obietnice, że pod koniec 2020 roku pensja minimalna ma wynosić 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. nawet 4 tys. zł. Tak zapowiedział prezes Jarosław Kaczyński. Obiecał też emerytom dwie trzynastki w 2021 roku, a rolnikom dopłaty do hektara na europejskim poziomie. Główny cel to wzrost płac i wzrost dochodów społeczeństwa, bo PiS chce budować polską wersję państwa dobrobytu.

Wzrost płac ma nastąpić dzięki odpowiedniej polityce państwa tworzącej rynek pracy pracownika, a także polityce obniżania podatków dla pracujących. Już 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna ma wynosić 2600 zł, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Politycy PiS zamierzają zwiększać ja o ok. 15 proc. rocznie.

Szykują się też z miany w służbie zdrowia, która otrzyma 2 mld zł na fundusz modernizacji placówek. W razie potrzeb fundusz będzie uzupełniany dodatkowymi środkami.

ZUS będzie liczony od dochodu, bo o to prosili go w Krynicy przedsiębiorcy. To zapewni łatwiejsze funkcjonowanie tym, którzy dopiero startują w biznesie i mają niższe dochody. A ryczałt dla małych i średnich przedsiębiorstw zostanie podniesiony z 250 tysięcy euro do 1 mln euro.

Premier Morawiecki powiedział też, że rząd tworzy Fundusz 100 obwodnic. Obwodnice są bardzo ważne: lepsza komunikacja zapewnia lepsze warunki tworzenia miejsc pracy i inwestowania przez przedsiębiorców. Obwodnice będą budowane i w małych, i w dużych miastach, tam, gdzie jest to potrzebne.

Powstanie też Fundusz Inwestycji w Szkołę z 2 mld zł na początek. Bo zdaniem premiera szkoła musi być nowoczesna, a to oznacza nowy sprzęt techniczny. By dzieci z małych miejscowości miały takie same szanse jak ich rówieśnicy z dużych miast.

Premier obiecał też wsparcie dla działań w dziedzinie ochrony środowiska. Firmy czy osoby pozbywające się toksycznych odpadów niezgodnie z prawem będą dostawać znacznie surowsze wyroki niż dotąd, łącznie z przepadkiem mienia. Zdaniem premiera polityka antysmogowa PiS daje już efekty, bo powietrze w różnych rejonach Polski ma lepsze parametry.

Zdaniem premiera ten model gospodarczy, który proponuje PiS, jest modelem pragmatycznym, a nie socjalistycznym czy neoliberalnym. Ma doprowadzić do stworzenia nowoczesnego modelu rozwoju na tyle szybko, byśmy dogonili Niemcy wcześniej niż za 21 lat. To zupełnie co innego niż za czasów Donalda Tuska, którego rządy prezes Kaczyński nazwał „zabawą w rządzenie”: „To była zabawa we władzę, zabawa w rządzenie – dobre wina, cygara, jak to oni mówili +haratanie w gałę+, to wszystko bardzo miło robić, tyle tyko, że do tego trzeba jeszcze umieć dobrze rządzić, a to jest to, czego oni kompletnie nie potrafili”.

Tymczasem zdaniem „Gazety Wyborczej” taki budżet i takie obietnice nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, bo zwyczajnie nie dadzą się zrealizować. To tylko obietnice bez pokrycia, za które PiS chce kupić głosy emerytów, rencistów i osób zarabiających najniższą krajową.

Bankier.pl, Gazeta.pl, el

Poznań: Motocykliści żegnają sezon

0
Uroczysty przejazd przez miasto i zakończenie sezonu na Torze Poznań. Motocykliści z całej Polski kończą sezon motocyklowy w Poznaniu.

Jak podaje Radio Poznań, uroczystości rozpocznie msza święta dla motocyklistów, a po niej w paradzie wszystkie maszyny przejadą przez miasto aż na Tor Poznań, gdzie nastąpi zakończenie sezonu. To już 26 pożegnanie sezonu w Poznaniu.

Koniec sezonu jest też zawsze okazją do podsumowań i w tym roku cieszy fakt, że wypadków z udziałem kierowców jednośladów jest trochę mniej. Sami motocykliści uważają, że poprawia się kultura jazdy na polskich drogach, a kierowcy samochodów z większym szacunkiem odnoszą się do innych uczestników ruchu. Nie da się też ukryć, że sami motocykliści jeżdżą inaczej, spokojniej i ostrożniej, zdając sobie sprawę z faktu, jaki to niebezpieczny sport. Wielu spośród posiadaczy motocykli uważa w ogóle, że prawo jazdy na ten pojazd powinno być możliwe do otrzymania dopiero po ukończeniu 30 lat.

Na Torze Poznań zjawi się około tysiąc maszyn, jak szacują organizatorzy. Po oficjalnym zakończeniu motocykliści będą się bawić dalej w swoich klubach.

Radio Poznań, el

Poznań: Młody człowiek zginął na torach na Miłostowie

0
Na Miłostowie młody mężczyzna rzucił się na tory wprost pod nadjeżdżający pociąg. Pasażerowie muszą się liczyć z opóźnieniami na trasie na Warszawę.

Na miejscu, przy stacji Poznań-Wschód,  jest już policja i prokurator. Miejsce zdarzenia zostało zasłonięte. Na razie nie wiadomo, czy to był wypadek, czy też celowe działanie. Jednak z zeznań świadków wynika, że nie był to przypadek. Mężczyzna wcześniej stał dość długo przy torach czekając na odpowiedni pociąg i wszedł na torowisko przy zamkniętych rogatkach.

el. fot. R. Michalak

Ostrów Wielkopolski: Przyjezdnych wita mural z Komedą

Mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49 (vis a vis dworca kolejowego). Jest to najnowsze przedsięwzięcie realizowane przez miasto w ramach obchodów Roku Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.

W bieżącym roku obchodzony jest jubileusz upamiętniający 50. rocznicę śmierci Komedy. W związku z tym Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego ogłosiła rok 2019 Rokiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. W ten sposób miasto pragnie uczcić postać wybitnego kompozytora jazzowego, który lata młodości spędził w Ostrowie Wielkopolskim. To właśnie tu rozpoczęła się przygoda Komedy z jazzem. Choć był urodzonym poznaniakiem, jego związki z Ostrowem Wielkopolskim są niekwestionowane.

– Mural jest elementem jednego z wielu projektów realizowanych w Roku Komedy przez Miasto Ostrów Wielkopolski – informuje Ewa Janiszewska, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta. – Jego autorem i wykonawcą jest ostrowski artysta, Konrad Mucha Moszyński. Wizerunek kompozytora wykorzystany do projektu muralu jest spójny z tym, który pojawił się już w kwietniu tego roku na tablicach wjazdowych do miasta, w związku z kampanią „Tu Mieszkał” a pozyskany został przez miasto z Archiwum Z. K. Komedów/East News.

– Jestem przekonany, że mural prezentuje się bardzo interesująco – zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydenta miasta. – Zamysł jego lokalizacji w bliskości dworca kolejowego jest taki, aby był dobrze widoczny da przyjezdnych odwiedzających Ostrów. Do tej pory ta ściana była dość zaniedbana i nie sprzyjała dobremu wizerunkowi miasta. Myślę, że to barwne, dobrze eksponowane dzieło będzie spełniało – oprócz estetycznej – również edukacyjną rolę i zachęcało do zapoznania się biografią wybitnego kompozytora.

Rok Komedy obfitował w wiele przedsięwzięć. Do ich realizacji włączyły się stowarzyszenia, instytucje i placówki edukacyjne. Odbyło się wiele koncertów, wystaw, ukazały się publikacje. m.in. ósma już edycja Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy GRAND PRIX KOMEDA, koncert „JAZZ FOR KOMEDA” z cyklu Jazz w Muzeum, inauguracja kampanii promocyjnej „Tu Mieszkał” z koncertem Włodek Pawlik Trio, galeria Street Art.

Um Ostrów Wielkopolski, el

Leszno: Miasto opanowane przez dudy!

0
W Lesznie i Rawiczu w ten weekend najważniejsi są dudziarze. Trwa właśnie I Międzynarodowy Konkurs Dudziarzy im. Edwarda Ignysia.

Jak informuje Radio Poznań, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury występują muzycy nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji, Litwy i Włoch. Michał Umławski, pomysłodawca i organizator konkursu, najbardziej jednak cieszy się z tego, że w Wielkopolsce nie brakuje młodych ludzi, którzy chcą kontynuować tradycję i uczą się grać na dudach. Są także tacy, którzy pod okiem mistrzów uczą się dudy budować.

Dudziarze potwierdzają opinię Michała Umławskiego – renesans dud widać w całej Polsce, wszędzie tam, gdzie się gra na tym instrumencie. Wróży to wielka przyszłość także dudziarskiemu festiwalowi w Lesznie. Już podczas pierwszej edycji okazało się, że miłośników dud w tym mieście nie brakuje. Warto dodać, że w ten weekend dudziarzy będzie można jeszcze posłuchać także w Rawiczu.

Radio Poznań, el

Poznań: Wolni od nienawiści – uwalnianie murów z hejtu

0
Łazęga Poznańska zaprasza do udziału w nietypowym spacerze po Starym Mieście. Jego celem będzie zamalowywanie nienawistnych haseł i hejterskich napisów na poznańskich murach.

Takich napisów – niestety – w Wolnym Mieście Poznaniu nadal nie brakuje. Maciej Krajewski, czyli Łazęga Poznańska, który -jak sam mówi – „uwielbia łazęgować ulicami swojego miasta”, widzi je praktycznie podczas każdego spaceru.

„A jednak czasem się wstydzę, jestem zażenowany i czuję, że są wśród nas ludzie, którzy nie rozumieją historii i takimi bezmyślnymi, nienawistnymi napisami na murach psują wizerunek naszego otwartego, przyjaznego miasta” – pisze w zaproszeniu na spacer.

Łazęga poznańska nie zgadza się na pisanie nienawistnych haseł na murach – ale tak samo nie zgadza się, by je mijać obojętnie, udawać, że się ich nie widzi i że tak naprawdę takie mazanie to nic nie znaczy. Dlatego w najbliższą sobotę zaprasza na zamalowanie dwóch napisów przy Muzeum Etnograficznym od strony ulicy Grobla, gdzie uczestnicy akcji spotkają się w samo południe.

„Możecie zgłaszać kolejne i wziąć udział w tej akcji. Akcja to nie nowa. Przy okazji szacun dla młodzieży spod znaku HEJT STOP! HEJT STOP i wszystkich z kręgów Poznań Wolny Od Nienawiści. Wiele dałbym, by takie akcje przestały być potrzebne…” – podsumowuje Maciej Krajewski.

Spacer wyruszy o 12.00 sprzed Muzeum Etnograficznego od strony ulicy Grobla.

el

Poznań: Święto Ziół w Muzeum Etnograficznym

0
Można dowiedzieć się wszystkiego o ziołach, ufarbować bluzkę czy spróbować ziołowych przysmaków. Muzeum Etnograficzne w Poznaniu zaprasza na Święto Ziół.

Jest to impreza przeznaczona dla dzieci i dorosłych promująca zabawę w kręgu ziół i bogactwach natury. W parku muzeum zapraszają stoiska promujące len i wyroby zielarskie, a pracownicy muzeum chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat ziół rosnących na polskich łąkach i w lasach oraz tego, jak i gdzie je stosowano.

Właściwości przynajmniej niektórych ziół będzie można sprawdzić w praktyce – chętni mogą przynieść ze sobą koszulki bawełniane w naturalnych kolorach do zafarbowania. A Bazarek Natury zaprasza na warsztaty zielarsko- przyrodnicze.

Impreza organizowana razem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie z udziałem pracowników Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu oraz kilku fundacji i stowarzyszeń.
Wstęp bezpłatny. Święto Ziół potrwa do 14.00.

Muzeum Etnograficzne, el

Święto fantastyki wystartowało

0
Pilkon to wyjątkowa inicjatywa skupiająca fanów szeroko pojętej fantastyki głównie, choć nie tylko z północnej Wielkopolski. Trwa od 6 do 8 września, a wszyscy miłośnicy fantastyki są mile widziani.

Konwent oferuje trzy dni dobrej zabawy miłośnikom komiksów, książek, seriali, gier planszowych i elektronicznych, kultury azjatyckiej, klimatów postapo i wczesnego średniowiecza.

W ramach imprezy co roku odbywają się dziesiątki wykładów, spotkań ze specjalistami w swoich dziedzinach, różne rodzaje gier konwentowych, warsztaty, turnieje z nagrodami i całkiem spontaniczne wydarzenia wszelkich innych kolorów i kształtów. W tym, roku są aż trzy sale prelekcyjne, powstała też wioska apokaliptyczna, pełna futurystycznych maszyn i czołgów. Można też pograć w gry od gier wideo sprzed 30 lat po zawsze modne planszówki, wziąc udział w Panelu Dalekowschodnim, zajrzeć do wioski rycerskiej albo szermierczej.

Będą też goście specjalni – wśród nich Paulina Hendel, Szymon Górnicki, Artur Urbanowicz i Gniazdo Szeptunów.

2019 rok to trzecia w obecnej lokalizacji i czwarta w ogóle edycja Pilkonu. Impreza odbywa się tak jak poprzednie w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile, ul Kołobrzeska 15. Budynek idealnie wpisuje się w klimat Pilkonu, jak zapewniają organizatorzy imprezy: położony jest na terenie dawnego lotniska wojskowego, otacza go las oraz aura tajemniczości…

Konwent rozpoczął się 6 września o 16.00 i potrwa do niedzieli

Pilkon.pl, el

Międzychód: Niedoszły milioner wpadł na zdrapkach

0
27-latek ukradł w sklepie zdrapki Totalizatora Sportowego o wartości 1300 złotych. Jednak zanim zdążył się na nich dorobić, śledczy z Międzychodu zatrzymali niedoszłego milionera.

Do 5 września sprawca pozostawał nieznany. Śledczym udało się go zidentyfikować dzięki sklepowemu monitoringowi. Okazał się nim 27 letni mieszkaniec Międzychodu. Paweł S. usłyszał zarzut kradzieży za co może trafić do więzienia na 5 lat. Najprawdopodobniej mężczyzna wykorzystał fakt, że sprzedawczyni obsługiwała innych klientów sklepu. Teraz policjanci sprawdzają, czy mężczyzna nie kradł zdrapek w innych punktach.

Co ciekawe, wśród skradzionych zdrapek trafiła mu się wygrana na blisko 300 złotych. Jednak zamiast niej – czeka go sprawa karna. Grozi mu kara więzienia do 5 lat.

KPP Międzychód, el

Poznań: W szpitalu Degi będzie nowatorska rehabilitacja

0
18 mln zł unijnego dofinansowania zdobył Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu na nowatorski projekt rehabilitacji dla dzieci z porażeniem mózgowym. Skorzysta z niego prawie 900 młodych ludzi.

Pacjenci będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt, który wykorzystuje m.in. wirtualną rzeczywistość. Skorzystają z niego dzieci i młodzi dorośli z dziecięcym porażeniem mózgowym w wieku 5-21 lat, których stan na to pozwala.

– Nowoczesne technologie pozwolą pomóc pacjentom nie tylko z naszego miasta, ale z całej Wielkopolski – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Cieszę się, że możemy wesprzeć ten projekt, bo zdrowie naszych mieszkańców jest dla nas niezmiernie ważne.

Projekt będzie trwał 3 lata. Pierwsza kwalifikacja uczestników zaczęła się już w marcu (będzie prowadzona cyklicznie), a turnusy rehabilitacyjne szpital organizuje od czerwca. Przez cały czas trwania programu dzieci i młodzi dorośli będą rehabilitowani w dwutygodniowych cyklach. Każdy z nich będzie mógł skorzystać z dwóch cykli w ciągu roku i maksymalnie z sześciu w trakcie trwania realizacji całego projektu. Dla uczestników i ich opiekunów zamieszkujących ponad 30 km od szpitala zagwarantowano transport i nocleg w hotelu. Zajęcia będą odbywać się w przystosowanych do tego celu nowoczesnych i przyjaznych dla dzieci pomieszczeniach, stanowiących Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji.

– Zależy nam na tym, by informacja o projekcie dotarła do jak największej liczby mieszkańców Poznania i Wielkopolski – podkreśla dr n. med.Przemysław Daroszewski, dyrektor Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. – Dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie miasta. Dzięki pomocy Wydziału Oświaty UMP mogliśmy spotkać się z dyrektorami szkół i przedstawić możliwości, jakie mamy do dyspozycji. Liczymy na to, że uda nam się dotrzeć do wszystkich zainteresowanych.

Na każdy cykl rehabilitacji składają się między innymi konsultacje specjalisty i badania diagnostyczne, które pozwalają ocenić stan dziecka i przystosować program do jego indywidualnych potrzeb. Do tego rehabilitacja: ćwiczenia ogólnousprawniające oraz sesje terapii chodu z zastosowaniem zrobotyzowanych technologii takich jak np. egzoszkielet, lokomat, Zero-G, wirtualna rzeczywistość, bieżnie podwieszane, platformy stabilometryczne i balansometryczne. Ponadto zajęcia w basenie w formie hydroterapii oraz spotkania z psychologiem, pedagogiem.

– Sprzęt, z którego korzystamy, jest naprawdę z najwyższej półki – podkreśla prof. Marek Jóźwiak – kierownik projektu z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. – Np. lokomat to robot, który odtwarza ruchy kończyn dolnych z wszystkimi ich niuansami, np. rotacją miednicy czy kolan. Chodzi o odtworzenie wzorców ruchu, które mają się zakodować w mózgu dziecka. Lokomat daje nam też możliwość obciążenia w sterowany sposób dowolnej kończyny. Współpracuje z aktywnością ruchową dziecka, reaguje na chęć pacjenta do wykonania danej czynności. Podczas rehabilitacji wykorzystujemy też wirtualną rzeczywistość, dzięki której dzieci nie skupiają się na tym, że są rehabilitowane, ale koncentrują się na zabawie. Są również bardziej zmotywowane, bo skupiają się np. na zbieraniu punktów w grze.

W trakcie każdego turnusu rehabilitacyjnego prowadzone są też szkolenia dla rodziców. Opiekunowie mogą dowiedzieć się więcej na temat mózgowego porażenia dziecięcego, prowadzenia rehabilitacji oraz zastosowania zaopatrzenia ortopedycznego. Dwa razy w roku organizowane są kursy dla fizjoterapeutów, którzy na co dzień prowadzą terapię osób objętych programem. Szkolenia mają pomóc młodym pacjentom i ich rodzicom w kontynuowaniu terapii po zakończeniu cyklu.

Jak zgłosić się do projektu

Wszystkie informacje oraz druki do pobrania, niezbędne do zgłoszenia uczestnika, znajdują się na stronie www.projektmpd.orsk.ump.edu.pl. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są za pośrednictwem strony szpitala: www.orsk.ump.edu.pl/wrpo (konieczne jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego). Można też zgłosić się za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając wypełniony skan druku zgłoszenia na adres: [email protected]. W temacie należy wpisać imię i nazwisko dziecka lub młodego dorosłego.

Można zapisać się za pomocą poczty tradycyjnej – wystarczy wysłać (najlepiej listem poleconym) wypełniony i podpisany druk zgłoszenia uczestnictwa na adres: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi UM w Poznaniu, ul. 28 czerwca 1956r. 135/147, 61-545 Poznań z dopiskiem „kwalifikacje – MPD. Można wreszcie zgłosić się osobiście, przynosząc dokumenty do siedziby Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi UM w Poznaniu, w Kancelarii Szpitalnej (wejście G, parter pokój nr 24, dokumenty powinny być w zamkniętej kopercie adresowanej na szpital z dopiskiem „kwalifikacje – MPD”).

UMP, el

Gniezno: Wczesnośredniowieczna broń w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

0
To największa kolekcja wczesnośredniowiecznej broni w Europie, o czym z dumą przypomnieli pracownicy muzeum z okazji 50-lecia istnienia placówki. Co ciekawe, pochodzi z… dna jeziora Lednickiego.

Podwodne badania dna jeziora zaowocowały takim właśnie znaleziskami, które są teraz prezentowane z okazji obchodów 50-lecia muzeum. A to tylko jeden z wielu efektów działalności muzeum – jak zauważyło Radio Poznań.

Z okazji 50-lecia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Piotr Gliński , minister kultury, przysłał list gratulacyjny, wicewojewoda Aneta Niestrawska złożyła pracownikom placówki najlepsze życzenia, a samo muzeum nazwała „perełką kulturową województwa Wielkopolskiego”. Marszałek Marek Woźniak z kolei zwrócił uwagę na działalność naukowa placówki – kolekcja broni jest jednym z wielu dowodów na jej efektywność i profesjonalne podejście.

Podczas uroczystości Wojciech Kujawa, plastyk muzeum, został uhonorowany medalem Gloria Artis – zasłużony kulturze.

Radio Poznań, el