Strona główna Blog Strona 589

Przewrócona cysterna z paliwem na drodze dojazdowej do S5

0

Kościańscy strażacy spędzili bardzo pracowicie dzień 30 sierpnia. Musieli podnieść cysternę z olejem napędowym, która przewróciła się na drodze dojazdowej do trasy S5, a później zneutralizować olej, który z niej wyciekł.

Do wypadku doszło 30 sierpnia około godziny 10.00. Jak powiedział portalowi „koscianiak” Dawid Kryś, oficer prasowy KP PSP Kościan, samochód wojskowy z cysterną jechał od strony Bonikowa. Na drodze dojazdowej do S5 cysterna odczepiła się od samochodu, przewróciła i zatrzymała dopiero na bocznej drodze asfaltowej. Na szczęście nie została uszkodzona, choć z powodu uszkodzenia włazu doszło do niewielkiego wycieku paliwa.

Strażacy uszczelnili właz i zneutralizowali wyciek, jednak podniesienie cysterny zawierającej około 10 tys. litrów oleju napędowego nie było już takie łatwe. Najpierw Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Leszna przepompowała do podstawionej przyczepy. Później specjalistyczny dźwig, strażackiej grupy ratownictwa technicznego, sprowadzony z Poznania, usiłował podnieść przyczepę. Udało się to jednak dopiero drugiemu dźwigowi, wezwanemu przez wojskowych około godziny 18.30.

Spalony samochód na drodze. Strażacy znaleźli zwęglone ciało

0

Wielkopolscy strażacy otrzymali zgłoszenie o płonącym samochodzie pod Grabianowem w powiecie śremskim. Gdy dotarli na miejsce wypadku i ugasili pożar – w środku znaleźli zwęglone ciało kierowcy.

Do wypadku doszło 3 września rano.
„O godzinie 06:09 SKKP Śrem zadysponowało naszą jednostkę do wypadku samochodowego na drodze między Manieczkami a Grabianowem” – poinformowała z OSP Brodnica na swoim profilu na Facebooku. Oprócz jednego zastępu z OSP Brodnica w akcji brały udział dwie jednostki z JRG Śrem i jedna z OSP Żabno

Strażacy ugasili pożar samochodu i wtedy w środku znaleźli zwęglone ciało kierowcy. Śremska policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Zderzenie dwóch samochodów. Niezbędna okazała się reanimacja

0

Do groźnego zdarzenia doszło na ulicy Szerokiej w Kaliszu. Mężczyzna prowadzący samochód stracił przytomność i uderzył w auto zaparkowane przy jezdni. Niezbędna okazała się reanimacja, którą rozpoczęli świadkowie jeszcze przed przybycie służb.

Wydarzenie miało miejsce 1 września przed godziną 23.00 w rejonie skrzyżowania ulicy Szerokiej ze Stawiszyńską. Kierowca osobowego renault stracił przytomność w czasie jazdy i uderzył w samochód zaparkowany przy jezdni.

Na szczęście świadkowie zdarzenia natychmiast zorientowali się w sytuacji, wezwali służby, a potem wyciągnęli kierowcę z samochodu i rozpoczęli reanimację. Przejęli ją ratownicy medyczni, gdy dotarli na miejsce.

Mężczyźnie udało się przywrócić funkcje życiowe, a karetka zabrała go do szpitala. Szczegóły wydarzenia ustala policja.

Remont dużej ulicy w Poznaniu. Będą utrudnienia do końca września

0

4 września rozpocznie się remont nawierzchni ulicy Serbskiej na odcinku od ul. Naramowickiej do ul. Wilczak w stronę Warty. Z tego powodu na ulicy zmieni się organizacja ruchu i tak będzie aż do końca września, kiedy prace mają się zakończyć.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, stara nawierzchnia zostanie sfrezowana, a w jej miejsce, by zapewnić jak największą trwałość jezdni, ułożone będą warstwy masy asfaltobetonowej.

Z powodu prac na ulicy będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu.
„W pierwszym etapie prac dostępny będzie tylko prawy pas jezdni na odcinku od skrzyżowania z ul. Naramowicką do zamkniętego czasowo skrętu w lewo do sklepu Decathlon i stacji paliw” – informuje Zarząd Dróg Miejskich. – „W kolejnych etapach zamykane będą pojedyncze pasy jezdni ul. Serbskiej na odcinku ok. 200 m przed skrzyżowaniem z ul. Wilczak. Podczas zamknięcia lewego pasa na skrzyżowaniu z ul. Wilczak nie będzie możliwości skrętu z ul. Serbskiej w lewo, a podczas zamknięcia prawego pasa (na całym odcinku od ul. Naramowickiej) nie będzie możliwy skręt w prawo w ul. Wilczak. Nawrotka w kierunku zachodnim będzie możliwa na ul. Serbskiej na wysokości oczyszczalni ścieków Aquanetu”.

Na wszystkich etapach prac na remontowanym odcinku nie będzie można jechać szybciej niż 30 km na godzinę. Zamknięte zostanie także przejście dla pieszych po zachodniej stronie skrzyżowania ul. Serbskiej z ul. Wilczak. Prace potrwają do końca września – dokładny czas ich zakończenia zależy także od warunków pogodowych.

Kolejne rozczarowanie. Szczęśliwy remis Lecha Poznań w starciu z Górnikiem Zabrze

0

Kibice liczyli, że po dwóch porażkach, lechici wygrają z Górnikiem Zabrze. „Kolejorz” tylko zremisował i to dość szczęśliwie, ponieważ gości zmarnowali doskonałą okazję na wygranie w doliczonym czasie gry.

Po odpadnięciu z europejskich pucharów, kibice liczyli, że Lech w lidze będzie szedł od zwycięstwa do zwycięstwa. Pierwszy cios przyszedł dwa tygodnie temu – faworyzowani poznaniacy przegrali ze Śląskiem Wrocław. Starcie z Górnikiem Zabrze było ostatnią szansą na przełamanie złej passy przed przerwą reprezentacyjną.

Całkowita dominacja i kolejne akcje ofensywne. Tak teoretycznie wyglądał Lech od początku. Dlaczego teoretycznie? Poznaniacy przez cały mecz mieli ogromną przewagę w posiadaniu piłki, ale… sprowadzało się to głównie do wymiany podań między swoimi obrońcami w okolicach środka boiska. Kolejne akcje ofensywne to były natomiast kolejne dośrodkowanie w pole karne Górnika, z których najczęściej nie wynikało kompletnie nic.

A Górnik? Zrobił to, co większość drużyn grających z „Kolejorzem”. Ustawili się w okolicach własnego polar karnego i szukali swojego szczęścia w kontratakach. I po pierwszej połowie to goście prowadzili. W 44′ minucie Sousa sfaulował Yokotę w polu karnym. Do „jedenastki” podszedł sam poszkodowany i zdobył pierwszą bramkę.

Lechici nieco lepiej wyglądali w drugiej części gry – bardzo dobrą zmianę dał Hotić – i w 70′ minucie doprowadzili do wyrównania. Doskonałe dośrodkowanie Hoticia na bramkę zamienił Czerwiński.

Piłkarze Johna van den Broma próbowali jeszcze zdobyć drugą bramkę, ale najlepszą okazję mieli goście. Po stracie lechitów i szybkim kontrataku, minutę przed końcem doliczonego czasu gry, doskonała szansę miał Krawczyk, który wyszedł „sam na sam” z Mrozkiem. W ostatniej chwili jego uderzenie udało się zablokować powracającemu do obrony Hoticiowi.

W kolejnym meczu lechici zmierzą się z Wartą Poznań.

Szpital walczy z gołębiami. Zatrudni sokolnika?

0

Szpital Pomnik Chrztu Polski od dłuższego czasu walczy z gołębiami, które obsiadają dach szpitala i zanieczyszczają przewody wentylacyjne. Placówka zamontowała urządzenie odstraszające ptaki dźwiękiem, ale teraz myśli o zatrudnieniu sokolnika.

Problem jest poważny – jak informowaliśmy, ptaki zaanektowały na swój użytek dach szpitala i przestrzeń techniczną, między ostatnim piętrem a lądowiskiem dla śmigłowców. W efekcie znajdują się tam ogromne ilości odchodów i piór.

Jak mówił portalowi „gniezno24” Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski, szpital próbował już różnych sposobów, by pozbyć się gołębi, ale większość okazała się nieskuteczna. Skutek odniosło dopiero zainstalowanie urządzenia odstraszającego gołębie dźwiękami wydawanymi przez ptaki drapieżne – ale tu do szpitala zaczęły napływać skargi mieszkańców sąsiednich budynków, którzy skarżyli się, że emitowanie tych dźwięków przez cały dzień jest nie do zniesienia.

Szpital ściszył urządzenie – i zaczął szukać innych rozwiązań. Osłonięcie siatką miejsca, w którym zbierają się gołębie, byłoby najskuteczniejsze, ale nie wchodzi w grę, ponieważ jest to teren, do którego na stałe muszą mieć dostęp pracownicy szpitala. Dlatego placówka myśli o zatrudnieniu sokolnika, którego podopieczny polowałby na gołębie, czym skutecznie przegoniłby je ze szpitala.

Koszt takiej usługi wyniósłby około 10 tysięcy złotych miesięcznie i szpital wysłał już zapytanie ofertowe w tej sprawie. Ale zamierza skorzystać z tej opcji dopiero wtedy, jeśli ściszenie urządzenia odstraszającego nie okaże się wystarczające dla sąsiadów i trzeba będzie je wyłączyć. Urządzenie jest lepszą opcją ze względu na finanse szpitala – kosztowało około 1000 zł. Innych skutecznych rozwiązań nie udało się znaleźć.

Zderzenie dwóch samochodów. Jedna osoba trafiła do szpitala

0

Dwa samochody osobowe zderzyły się na ulicy Koźmińskiej w Krotoszynie. Autami podróżowało pięć osób, a jedna odniosła obrażenia wymagające przewiezienia do szpitala. Na miejscu były utrudnienia w ruchu.

Do wypadku doszło 1 września o godz. 18.06. Jak powiedział Głosowi Wielkopolskiemu st. kpt Tomasz Patryas, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie, gdy na miejsce przybyli strażacy, wszystkie osoby podróżujące oboma samochodami byli już poza pojazdami. Strażacy udzielili pierwszej pomocy potrzebującym – jedna osoba ze względu na odniesione obrażenia musiała zostać odwieziona do szpitala.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulatory samochodów i usunęli skutki zdarzenia z nawierzchni jezdni. Szczegóły i okoliczności zdarzenia bada policja.

Tragiczny wypadek w Wielkopolsce. Mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik. Nie udało się go uratować

0

Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Stara Wiśniewka w powiecie złotowskim. Podczas prac w gospodarstwie mężczyznę przygniótł ciągnik. Niestety, mimo szybkiej pomocy wezwanych strażaków nie udało się go uratować.

Wypadek miał miejsce 2 września przed godziną 14.00, jak informują wielkopolscy strażacy. Świadkowie zdarzenia natychmiast wezwali straż pożarną, a strażacy błyskawicznie dotarli na miejsce i wydostali mężczyznę spod ciągnika. Niestety, na pomoc było już za późno. gdy na miejsce dotarł lekarz, mógł tylko stwierdzić zgon.

Zmiany w rozkładzie jazdy tramwajów i autobusów. Już od poniedziałku

0

Od 4 września miejska komunikacja zacznie kursować już nie według letniego, a podstawowego rozkładu jazdy. Co między innymi oznacza, że w godzinach szczytu tramwaje będą kursowały co 10 minut, a autobusy co kwadrans, jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

„Zgodnie z podstawowym rozkładem (sprzed wakacji) tramwaje w dni robocze podczas komunikacyjnego szczytu (w godzinach od 6:30 do 9:00 i od 13:30 do 19:00) będą kursowały co 10 minut, a poza szczytem (od 9:00 do 13:30) co 15 minut” – podaje ZTM. – „Na głównych liniach autobusowych w dni robocze, autobusy będą kursowały co 15 minut (przez cały dzień)”.

Zmiany nastąpią także na Głogowskiej, gdzie zakończy się remont torowiska na odcinku od pętli Górczyn do ulicy Hetmańskiej. Na swoje trasy wrócą linie nr 5, 8, 14 i 179, a zakończy kursowanie autobus zastępczy T5.

Linia nr 5 – przebieg trasy od 4 września
GÓRCZYN PKM – Głogowska – Matyi – Królowej Jadwigi – Zamenhofa – Rondo Starołęka – Hetmańska – UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 8 – przebieg trasy od 4 września
GÓRCZYN PKM – Głogowska – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – pl. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Estkowskiego – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Warszawska – MIŁOSTOWO

Linia nr 14 – przebieg trasy od 4 września
JANA III SOBIESKIEGO – PST – dolne PST – Dworzec Zachodni PST – Głogowska – GÓRCZYN PKM

Linia nr 179 – przebieg trasy od 4 września
DĘBIEC PKM – Opolska – Jesionowa – Górecka – Krauthofera – Drużynowa – Dmowskiego – Hetmańska – Arciszewskiego – Ściegiennego – Promienista – Mrągowska – KACZA

Ponadto do swej zasadniczej częstotliwości sprzed okresu wakacyjnego wróci linia nr 145. Ponadto na swoje stałe trasy w obu kierunkach – przez ul. Głogowską – powrócą linie nocne nr 213 i 223.

Linie nr 213 i 223
DĘBIEC PKM / KACZA – … – Zgoda – Głogowska – Roosevelta – … – MOGILEŃSKA / ZIELINIEC

Nadal będzie kursować z Piątkowskiej do centrum dodatkowa tramwajowa linia nr 99, dzięki czemu mieszkańcy Piątkowa, Winiar i Sołacza będą mieć do dyspozycji dwie, a nie jedną linię tramwajową: 11 i 99. Tramwaje nr 99 będą kursować w dni robocze w komunikacyjnym szczycie od godziny 6:30 do 9:00 i od 13:30 do 19:00 co 20 minut, w międzyszczycie (od godziny 9:00 do 13:30) co 15 minut, w soboty cały dzień co 20 minut i w święta od godz. 6:30 do 11:00 co 30 minut, natomiast od w godz. 11:00-22:30 co 20 minut.

Linia nr 99
PIĄTKOWSKA – Wołyńska – Małopolska – Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Fredry – Mielżyńskiego – PL. WIELKOPOLSKI

Motocykliści przejechali w Paradzie Motocyklowej Solidarności przez Poznań (ZDJĘCIA)

0

Byli przedstawiciele husarii, wikingowie i wielu innych – uczestnicy parady wyruszyli z Łęgów Dębińskich i po przejechaniu przez cały Poznań zakończyli jazdę nad jeziorem Strzeszyńskim. Parada przejechała przez miasto już po raz piętnasty.

Parada Motocyklowa Solidarności to jeden z elementów świętowania 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Co roku w okolicach rocznicy tego dnia motocykliści pod wodzą Jarosława Lange, szefa wielkopolskiej Solidarności, przejeżdżają przez miasto, kończąc rajd na Strzeszynku, gdzie na uczestników parady czeka poczęstunek i koncert rockowy.

„Spotkajmy się przy biesiadnym stole 2 września br. o godz. 15.00 na terenie Scout Camp Poznań przy ul. Koszalińskiej 15 w Strzeszynku” – zapraszał chętnych Jarosław Lange. – „Tradycyjnie serwować będziemy pyszny chleb, smalec ze skrzyczkami, kiszone ogórki oraz grochówkę z wkładką, a przede wszystkim serdeczną atmosferę i dobry nastrój”.

Groźny wypadek w Wielkopolsce. Lądował śmigłowiec LPR

0

Do groźnego wypadku doszło w jednym z gospodarstw w Grabowie Pustkowiu. Pracujący tam mężczyzna spadł z wysokości. Wezwano śmigłowiec LPR, a pierwszej pomocy udzielili mu strażacy z OSP Grabów nad Prosną.

Wypadek miał miejsce 2 września po godzinie 11.00, jak informują strażacy z OSP grabów nad Prosną na swoim profilu na Facebooku.
„Pojawiliśmy się jako pierwsi na miejscu zdarzenia i po wstępnym rozpoznaniu przystąpiliśmy do udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej” – relacjonują strażacy. – „Osobę zabezpieczaliśmy do momentu przybycia śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”.

Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

Jak wziąć udział w wyborach poza miejscem zameldowania?

0

Osoby, które mieszkają lub przebywają w Poznaniu, ale nie są tu zameldowane – mogą tutaj zagłosować w wyborach parlamentarnych i wziąć udział w referendum. Muszą tylko zawczasu zatroszczyć się o dopisanie do spisu wyborców. Jak to zrobić?

Każdy, kto chciałby zagłosować w Poznaniu, już od 1 września może się dopisać do listy wyborców.
„Aby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania, zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie tego dnia” – informuje Urząd Miasta Poznania. – „Najprościej i najszybciej wniosek złożyć przez internet. Można to zrobić poprzez stronę gov.pl (usługa „Zmień miejsce głosowania”) lub za pomocą aplikacji mObywatel. Osoby mieszkające w stolicy Wielkopolski wniosek o zmianę miejsca głosowania mogą złożyć także stacjonarnie – w Urzędzie Miasta Poznania. Od 1 września obsługa klientów w tym zakresie będzie prowadzona przy ul. Libelta 16/20 (bez rezerwacji wizyty). Od 11 września dokumenty będą też przyjmowane przy ul. Gronowej 22a (tam również nie trzeba umawiać się na wizytę), a od 18 września przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (obsługa tylko umówionych klientów). Aby zostać dopisanym do spisu wyborców, dokumenty należy złożyć najpóźniej 12 października. Zmiana miejsca głosowania jest bezpłatna”.

Głosować mogą również osoby przebywające za granicą – mogą się dopisać do spisu wyborców w miejscu pobytu lub głosować na podstawie zaświadczenia. Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, nie ma tu znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Upoważnia ono do udziału w głosowaniu w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą.

„Zaświadczenie można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę” – informuje UMP. W dokumencie wskazuje się imię i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika. Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są do 12 października w poniższych lokalizacjach: od 1 września obsługa klientów w tym zakresie będzie prowadzona przy ul. Libelta 16/20 (bez rezerwacji wizyty). Od 11 września zaświadczenia będą wydawane przy ul. Gronowej 22a (tam również nie trzeba umawiać się na wizytę), a od 18 września przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (obsługa tylko umówionych klientów). Ważne: należy zwrócić uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego np. zgubienia lub zniszczenia nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego. Nie będzie też można wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania”.

Ważne jest także to, że dopisanie się do spisu wyborców przed jesiennymi wyborami obowiązuje wyłącznie na te wybory i referendum 15 października, ponieważ taki wpis jest jednorazowy.

Samochód potrącił pieszego na DK25. Mężczyzna zginął na miejscu

0

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej nr 25 w Zbiersku w powiecie kaliskim. Samochód osobowy potrącił mężczyznę idącego poboczem. Pieszy zginął na miejscu.

Wypadek miał miejsce 1 września przed godziną 22.00 na nieoświetlonym, ale prostym odcinku szosy. Samochód osobowy marki Ford, prowadzony przez 23-letniego kierowcę, jechał w kierunku Kalisza.

Jak powiedziała portalowi „kalisz24 INFO” podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, ze wstępnych ustaleń policji wynika, że gdy doszło do potrącenia, pieszy znajdował się nie na poboczu, ale na jezdni. Siła uderzenia była tak duża, że ciało potrąconego wylądowało w rowie kilka metrów od miejsca potrącenia, a samochód ma poważnie uszkodzony prawy bok i przód. Jak sprawdzili policjanci – kierowca był trzeźwy. Wezwani na miejsce ratownicy medyczni rozpoczęli reanimację pieszego, ale po chwili ją przerwali.

Policja bada okoliczności i przyczyny wypadku, ustala tożsamość potrąconego, przesłuchała także świadków zdarzenia.

Jak zadbać o majątek? Notariusze zapraszają seniorów na spotkanie!

0

Jak zabezpieczyć rodzinę, zadbać o swój interes, napisać testament czy zapisać mieszkanie wnuczkowi? Senioralna Akademia Notarialna 4 września o godzinie 11.00 zaprasza seniorów na spotkanie z poznańskimi notariuszami do Klubu Starówka.

Senioralna Akademia Notarialna to cykl spotkań z notariuszami, podczas których omawiane są rozwiązania prawne związane z tematami dziedziczenia, opieki nad rodziną czy przekazaniem mieszkania za opiekę.

– Wielu seniorów nie jest w stanie samodzielnie zatroszczyć się o swoje codzienne życiowe sprawy i majątek – wyjaśnia Iga Malinowska, z Zespołu Dziennych Domów Pomocy “Klub Starówka”. – Bardzo często problemem są skomplikowane procedury prawne, dlatego ważne są bezpośrednie spotkania z prawnikami.

Problem jest istotny także dlatego, ze dotyczy dużej grupy osób – samych seniorów jest w Polsce prawie 6 milionów, a problemy z dziedziczeniem dotyczą także osób samotnych, bez rodziny bądź będących w trudnych relacjach – a takich osób też przybywa. Coraz częściej zdarza się też, że najbliżsi mieszkają w innych miastach czy nawet w innych państwach.

– Seniorzy na konkretnych przykładach chcą poznać istniejące rozwiązania prawne pozwalające zabezpieczyć rodzinę na wypadek śmierci, ale też zadbać o swój własny interes, odczuwając brak wsparcia najbliższych – informuje notariusz Krzysztof Marchwicki. – Spotkania – rozmowy z seniorami są także ważne w kontekście szybko zmieniających się przepisów prawnych, także tych związanych z dziedziczeniem. Ostatnie nowelizacje zmieniły krąg spadkobierców i wprowadziły lepszą ochronę dla dzieci dziedziczących długi.

Sporo pytań zawsze dotyczy testamentów czy przekazania mieszkania wnukom za opiekę. Seniorzy podają konkretne przykłady i chcą się dowiedzieć, jakie rozwiązanie będzie dla nich najkorzystniejsze.
– W czasie wykładów notariusze informują także o innych czynnościach, których można dokonać w kancelarii notarialnej, oraz o możliwych konsekwencjach prawnych podejmowanych decyzji – wyjaśnia notariusz Maciej Celichowski, rzecznik prasowy Rady Izby Notarialnej w Poznaniu. – Największym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się tematy związane z dziedziczeniem oraz bezpiecznymi sposobami przekazywania majątku.

Najbliższe spotkanie Senioralnej Akademii Notarialnej odbędzie się w poniedziałek 4 września, o godz. 11, w Klubie Starówka przy ul. Wielkiej 1 i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Parada Motocyklowa Solidarności przejedzie przez Poznań

0

Już po raz piętnasty przez Poznań przejadą uczestnicy 15 Parady Motocyklowej Solidarności, by uczcić kolejną, 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Parada zakończy się koncertem i poczęstunkiem nad jeziorem Strzeszyńskim.

Parada przejedzie przez miasto 2 września, a rozpocznie się o godzinie 14.00 na Łęgach Dębińskich. Ma uczcić powstanie NSZZ Solidarność, pierwszego niezależnego od władzy komunistycznej związku zawodowego i podpisania Porozumień Sierpniowych między związkiem a władzą w 1980 roku.

„Parada będzie otwarta, nie zamykamy się na określone typy motocykli. Zapraszamy zrzeszonych i niezrzeszonych” – informuje Region Wielkopolska NSZZ Solidarność, organizator imprezy. – „Start godzina 14.00 – Park Jana Pawła II (Łęgi Dębińskie). Meta: Scout Camp Poznań w Strzeszynku, Dla uczestników parady będzie czekała dobra atmosfera, rockowa muzyka, pyszna wyżerka, a dla plecaków dodatkowo coś na ochłodę”.

Wszyscy uczestnicy tradycyjnie jak co roku dostaną pamiątkowe chusty Solidarności.

Bus uderzył w ogrodzenie posesji. Jedna osoba z obrażeniami

0

Do groźnego zdarzenia doszło w Wysogotowie pod Poznaniem. Kierowca busa z nieznanych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie przydrożnej posesji. Odniósł obrażenia i został zabrany do szpitala.

Jak informują wielkopolscy strażacy, do wypadku doszło 2 wrześnie około godziny 6.00 rano. Na miejscu zastali busa wbitego w płot posesji znajdującej się przy drodze. Kierowca z obrażeniami trafił do szpitala, a przyczyny i okoliczności wypadku bada policja.

Dachowanie samochodu na S5. Jedna osoba nie żyje. Lądował śmigłowiec LPR

0

Do tragicznego wypadku doszło na trasie S5 między Czempiniem a Kościanem. Na pasie w kierunku Wrocławia dachował samochód osobowy. Podróżowały nim trzy osoby: jedna zginęła na miejscu, dwie zostały zabrane przez śmigłowiec LPR do szpitala.

Wypadek miał miejsce 2 września około godziny 7.45. Z nieznanych jeszcze przyczyn kierowca samochodu osobowego jadącego S5 w kierunku Wrocławia stracił panowanie nad autem i doszło do dachowania. Jak informują wielkopolscy strażacy, z trzech osób podróżujących autem jedna zginęła na miejscu, dwie zostały zabrane do szpitala śmigłowcem LPR.

Przez kilkadziesiąt minut pas w kierunku Wrocławia był całkowicie zablokowany, a kierowcy musieli korzystać z objazdów od węzła Czempiń do węzła Kościan Północ przez Piotrowo Pierwsze, Jarogniewice i Kawczyn.

Zakłady HCP wejdą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Szansa na nowe kontrakty”

0

Polska Grupa Zbrojeniowa przejęła prawie 90 proc. akcji Zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Taką decyzję podjęło walne zgromadzenie akcjonariuszy PGZ, jak poinformował poseł Bartłomiej Wróblewski.

„Mamy świetna wiadomość dla Poznania” – napisał poseł na swoim profilu na Twitterze – „Walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiej Grupy Zbrojeniowej podjęło decyzję o emisji nowych akcji i przeznaczeniu ich dla Skarbu Państwa w zamian za objęcie przez PGZ ponad 90% akcji Hipolit Cegielski”.

Informacją podzielił się na swoim profilu na Facebooku także minister Szynkowski vel Sęk, który nazwał decyzję „historycznym momentem”.
„Od dawna zabiegaliśmy, by PGZ wyraziło zgodę na włączenie poznańskich Zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Udało się!” – napisał. – „To szansa na nowe kontrakty i dynamiczny rozwój legendarnej poznańskiej spółki. Cieszę się, że udało się nam z sukcesem sfinalizować te starania!”.
Minister w nagraniu podkreśla, że z powodu tej decyzji będzie więcej pracy i wyzwań – ale z drugiej strony oznacza ona nowe szanse dla zakładu i jego załogi oraz wykorzystanie ich doświadczenia dla dalszego doskonalenia polskiego przemysłu zbrojeniowego.

O planach włączenia zakładów do PGZ była mowa już w ubiegłym roku i wówczas podpisano umowę o współpracy. Teraz HCP stanie się częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Ciężarówka wjechała w ogrodzenie posesji. Ruch odbywał się wahadłowo

0

W miejscowości Kwileń w powiecie pleszewskim kierowca samochodu ciężarowego jadący drogą wojewódzką nr 442 stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w słup energetyczny, a później w ogrodzenie przydrożnej posesji, na którym się zatrzymał.

Do wypadku doszło 1 września około godziny 11.30. Jak powiedziała portalowi Pleszew Nasze Miasto asp. szt. Monika Lis-Rybarczyk z zespołu prasowego Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie, według ustaleń policjantów kierowca, 62-letni pleszewianin, jechał samochodem ciężarowym marki Scania z naczepą w kierunku Kalisza. Na wysokości Kwilenia źle się poczuł i zasnął za kierownicą. W efekcie stracił panowanie nad samochodem, wypadł z drogi i uderzył w słup energetyczny, a później w ogrodzenie posesji. Na nim się zatrzymał.

W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, ale uszkodzony słup wymagał interwencji pogotowia energetycznego, niezbędne okazało się też zabezpieczenie ogrodzenia. W czasie działań służb ruch na szosie odbywał się wahadłowo. Policjanci ukarali kierowcę ciężarówki mandatem w wysokości 1500 zł.