Szpital walczy z gołębiami. Mieszkańcy skarżą się na hałas

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie ma ogromny problem z gołębiami. By odstraszyć ptaki, zamontował an dachu urządzenie emitujące dźwięki ptaków drapieżnych. Na gołębie pomogło – ale za to okoliczni mieszkańcy zaczęli się skarżyć na hałas uniemożliwiający im normalne funkcjonowanie.

Jak powiedział portalowi “gniezno24” dyrektor szpitala Grzegorz Sieńczewski, gołębie są ogromnym problemem dla szpitala. Ptaki zbierają się na dachu przy centralach wentylacyjnych, zostawiają tam mnóstwo odchodów, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia pacjentów, bo przecież dzieje się przy wentylacji.

Placówka walczy z nimi wszelkimi możliwymi sposobami – osłonięcie tego terenu nie jest możliwe, bo pracownicy muszą mieć do niego stały dostęp – a inne sposoby nie dały oczekiwanych efektów. Dopiero montaż urządzenia emitującego dźwięki wydawane przez ptaki drapieżne okazał się skuteczny i ptaki nie pojawiają się na dachu.

Ale to, co pomogło szpitalowi – zaszkodziło okolicznym mieszkańcom. Oni skarżą się na hałas urządzenia, które włącza się o 6.00 rano i do godziny 19.00 włącza się co 3-5 minut. W dodatku naprawdę głośno. I mieszkańcy, którzy chcieliby na przykład wypocząć po nocnej zmianie, nie mają na to szans.

Szpital uwzględnił protesty mieszkańców i przyciszył urządzenie – ma nadzieję, że to wystarczy, bo jeśli nie, to trzeba będzie szukać innego sposobu poradzenia sobie z gołębiami, a przecież przetestowano już większość dostępnych na rynku i nie działają.

Dziennikarze portalu zwracają jednak uwagę, że podobne urządzenie było kilka lat temu zamontowane na rynku w Gnieźnie, by odstraszać gołębie. Przez jakiś czas rzeczywiście działało, ale później ptaki przyzwyczaiły się do niego i znów zaczęły przylatywać na rynek.

Źródło: gniezno24

Podziel się: