Strona główna Blog Strona 588

Straż miejska zapowiada duże kontrole w Poznaniu!

0

Ze względu na obowiązek kontrolowania przez samorządy przydomowych szamb – strażnicy miejscy wyruszą w teren i sprawdzą, czy wszystkie są zgodne z prawem. Przy okazji przyjrzą się też gospodarce odpadami, pojemnikom do zbiórki selektywnej i piecom grzewczym.

Jak powiedział Radiu Poznań Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania, strażnicy będą sprawdzać, czy posesje bez kanalizacji mają podpisane umowy na opróżnianie szamb – i czy takie opróżnianie rzeczywiście się odbywa. Właściciele posesji będą musieli przedstawić rachunki za opróżnianie szamb, a jeśli tego nie zrobią – dostaną mandat.

Strażnicy sprawdzą też, dzięki danym posiadanym przez Urząd Miasta Poznania, czy dana posesja ma możliwość podłączenia do kanalizacji sanitarnej – jeśli tak, a właściciel jej nie podłączył, to także może dostać mandat. Przypomnijmy, że strażnicy miejscy mogą ukarać mandatem nawet w wysokości 500 zł.

Strażnicy miejscy skontrolują także, czy w posesjach są przestrzegane zasady gospodarki odpadami, czy śmieci są właściwie segregowane – i czy nie trafiają do pieców centralnego ogrzewania. Kontrole rozpoczną się od Kiekrza, od tych mieszkańców, którzy nie przedstawili wszystkich wymaganych dokumentów lub u których nie było dotąd kontroli szamba.

Wypadek w Poznaniu. Doszło do zderzenia czterech samochodów

0

Na Al. Solidarności przy skrzyżowaniu z Piątkowską doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy zostały mocno uszkodzone, na miejscu pracują służby i są utrudnienia w ruchu, choć skrzyżowanie jest przejezdne.

Jak informują wielkopolscy strażacy, wypadek miał miejsce 4 września po godzinie 11.00. Na miejscu pracują strażacy i policja, jedna osoba odniosła obrażenia i zajmuje się nią załoga karetki pogotowia. Na miejscu są utrudnienia w ruchu, tworzą się korki, ale skrzyżowanie jest przejezdne.

Konkurs na Poznańskiego Taksówkarza Roku rozstrzygnięty. Kto zwyciężył?

0

Jarosław Szymański zdobył tytuł Poznańskiego Taksówkarzem Roku 2023 w Poznaniu. Nagrodę wręczali mu Krzysztof Hołowczyc, słynny kierowca rajdowy i Mieczysław Hryniewicz, równie słynny taksówkarz z serialu „Zmiennicy” oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Dzień Taksówkarza przypada 30 sierpnia, ale w Poznaniu obchody przeniesiono na 3 września, na teren Skoda Autodrom przy ul. Głogowskiej 425, gdzie na wszystkich zainteresowanych czekało wiele atrakcji, między innymi popisy kierowców i zabytkowe samochody. A ponieważ gośćmi specjalnymi byli Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy oraz Mieczysław Hryniewicz, aktor znany m.in. ze swojej kultowej roli taksówkarza w serialu „Zmiennicy” – można się było także dowiedzieć więcej o jeździe samochodem na torze rajdowym – i na planie filmowym.

Najważniejsi jednak tego dnia byli kandydaci do tytułu Poznańskiego Taksówkarza Roku, którzy na torze prezentowali swoje umiejętności bezpiecznej jazdy. Pierwszy etap konkursu odbył się w czerwcu tego roku – kandydaci do tytułu musieli wypełnić test zawierający pytania o zasady przewozu taksówką w Poznaniu, o poznańskie zabytki i atrakcje miasta. W niedzielę sprawdzano umiejętności kierowania pojazdem na specjalnym torze.

Spośród dwunastu kandydatów najlepsi okazali się Jarosław Szymański, który zajął pierwsze miejsce, oraz Paweł Globisz i Rafał Weckwerth, którzy zajęli miejsce drugie i trzecie. nagrody i dyplomy najlepszym taksówkarzom wręczyli Jędrzej Solarski, Grzegorz Ganowicz wraz z Krzysztofem Hołowczycem i Mieczysławem Hryniewiczem.

– Historia poznańskich taksówek ma już prawie 120 lat – mówił Jędrzej Solarski podczas wręczania nagrody. – Pierwsze pojazdy mechaniczne i ich kierowcy pojawili się na ulicach naszego miasta w 1905 roku. Aktualnie po poznańskich ulicach jeździ ponad 8000 taksówek wożących poznaniaków oraz turystów.

Historię poznańskich taksówek można było poznać na wystawie, którą przygotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – bo choć dziś mało kto o tym pamięta, to jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku taksówki jeździły właśnie pod szyldem ówczesnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Jak wyglądały wówczas usługi przewozowe i jakie samochody były taksówkami – można było zobaczyć na wystawie.

Enea Ironman 70.3 Poznań. W czołówce Niemcy i Brytyjczyk

0

Wśród ponad 1800 zawodników, którzy wzięli udział w drugiej edycji Enea Ironman 70.3 Poznań, najlepszy okazał się Wilhelm Hirsch z Niemiec. Wśród pań również wygrała Niemka, ale trzecie miejsce zajęła leszczynianka Agnieszka Jerzyk.

Wilhelm Hirsch ukończył triathlon z czasem 3:36:17. Drugie miejsce zajął także Niemiec, Christoph Mattner, którego czas był o ponad 4 minuty gorszy. Trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Thomas Davis. Wśród pań najlepsza była Leonie Konczalla z Niemiec z czasem 4:05:54, drugie miejsce zajęła Włoszka Elisabetta Curridori, a trzecie – Agnieszka Jerzyk, z czasem gorszym od zwyciężczyni o prawie 8 minut. Wśród panów najlepszy z Polaków był Tomasz Brembor, który zajął siódme miejsce.

Zawodnicy rozpoczęli zmagania 3 września o godzinie 9.30 w Jeziorze Kierskim, gdzie przepłynęli 1,9 km. Następnie pokonali 90 km na rowerze przez podpoznańskie gminy i Poznań, a później przebiegli 21,1 km do mety na terenie MTP. Zawody zakończyły się około godziny 18.15.

Groźny pożar na Wildzie. Na miejsce wysłano pięć zastępów strażaków

0

W niedzielny wieczór poznańscy strażacy zostali wezwani do pożaru w budynku dawnej szkoły samochodowej przy ul. 28 Czerwca 1956. Pożar był groźny ze względu na otaczającą zabudowę, na szczęście jednak udało się go szybko ugasić i okoliczne budynki nie ucierpiały.

Do pożaru doszło 3 września po godzinie 20.00. Na miejsce wysłano pięć zastępów strażaków, którzy na szczęście szybko poradzili sobie z pożarem.

Pożar komentują też mieszkańcy na profilu Nieformalna Grupa Wildecka na Facebooku. Według nich w budynku od dawna mieszkają bezdomni i co wieczór palą śmieciami, co można wywnioskować z nieprzyjemnego zapachu dymu w tym rejonie. Najwyraźniej tym razem ogień wymknął się spod kontroli i zaczęły się palić drzwi wejściowe. Jednak mieszkańcy obawiają się, że takie sytuacje będą się powtarzać, a to byłoby bardzo niebezpieczne, bo do budynku dawnej szkoły przylegają sąsiednie kamienice, więc ogień łatwo może się przenieść na budynki mieszkalne.

Sąsiedzi pustostanu zwracają uwagę na tragiczny stan budynku i brak zabezpieczenia, pytają też, dlaczego władze miasta nic z tym nie zrobią. Budynek jednak jest własnością nie miasta, a Skarbu Państwa. Kilka lat temu była mowa o wybudowaniu w tym miejscu nowej siedziby szkoły muzycznej, jednak ostatecznie projekt nie doszedł do skutku i budynek nadal niszczeje.

W okolicach szkół pojawi się więcej patroli policyjnych. Dlaczego?

W terminie od 4 do 30 września 2023 roku, Policja przeprowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną o nazwie „Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym celem tej akcji jest przypominanie kierowcom o konieczności zachowania ostrożności w pobliżu szkół i placówek edukacyjnych. W ramach tych działań, będą udzielane ważne informacje oraz prowadzone działania edukacyjne w celu zwiększenia świadomości na temat bezpieczeństwa drogowego wśród kierujących pojazdami.

Wkrótce po rozpoczęciu roku szkolnego w pobliżu szkół pojawi się większa liczba patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na wszelkie nieprawidłowości w zachowaniach uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych. Ich celem jest zapewnienie bezpiecznego otoczenia dla wszystkich użytkowników dróg wokół szkół. Aby zapewnić bezpieczeństwo pieszych, policjanci będą przypominać kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i obniżenia prędkości przed przejściem dla pieszych. Celem jest uniknięcie sytuacji, w której mogłoby dojść do zagrożenia dla osób znajdujących się na przejściu lub zamierzających na nie wejść.

W trakcie przeprowadzanych kontroli funkcjonariusze mundurowi będą również zwracać uwagę na to, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego ani nie utrudniają go. Będą sprawdzać także, czy dzieci są prawidłowo przewożone. To ważne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wokół szkół i podczas transportu dzieci.

– Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są też spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci będą na nich omawiać zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze oraz wskazywać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Przypomną też o potrzebie noszenia elementów odblaskowych – informują policjanci.

I dodają: – Powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi pociechami o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dawajmy też dzieciom przykład jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi.

Tragiczny wypadek w Wielkopolsce. Nie żyje 25-latek

0

Do tragedii doszło na drodze krajowej nr 12 w Lasocicach. 25-letni kierowca stracił panowanie nad samochodem marki Audi. Auto zjechało na pobocze, uderzyło w przepust drogowy i spadło na pole kukurydzy. Kierowca zginął na miejscu.

Wypadek miał miejsce 4 września około godziny 6.00 rano. Jak powiedziała portalowi „leszno24” asp. Daria Żmuda z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, ze wstepnych ustaleń policjantów obecnych na miejscu zdarzenia wynika, że audi jechało w kierunku Leszna i w Lasocicach jego kierowca z nieustalonych przyczyn stracił panowanie nad autem, zjechał na lewe pobocze i uderzył w przepust drogowy. Samochód odbił się od przepustu i spadł na pole kukurydzy. Kierowcy nie udało się uratować. Podróżował sam.

Policja ustala szczegóły i okoliczności wypadku.

Samochód osobowy wylądował w rowie. Kierowca zasnął za kierownicą

0

Samochód osobowy wylądował w rowie na drodze między Krzekotowicami a Wilkonicami. 19-letni kierowca zasnął za kierownicą. Na szczęście nic mu się nie stało, choć samochód został kompletnie zniszczony.

Do zdarzenia doszło 3 września około godziny 6.00 rano. Służby zostały wezwane na miejsce o godzinie 6.14 – poinformowano je, że w przydrożnym rowie, przy drodze Krzekotowice – Wilkonice, znajduje się uszkodzony samochód.

Okazało się, że jechał nim 19-letni mieszkaniec gminy Pępowo. Jak sprawdzili policjanci – był trzeźwy. 19-latek wracał z imprezy i zasnął za kierownicą, a obudził się, gdy wjechał do rowu i później na pobliskie pole. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało, choć samochód nadaje się wyłącznie do kasacji – sądząc po stanie karoserii, kilkakrotnie koziołkował.

Na miejscu pracowali strażacy z OSP Pępowo i policjanci z Gostynia.

„Wakacje z WOT”. Rekruci uroczyście wygłosili przysięgę (ZDJĘCIA)

0

112 rekrutów, w tym uczniowie, studenci, kosmetyczka i nauczyciel wychowania fizycznego, uroczyście wygłosiło przysięgę przy Alei Gwiazd Żużla w Lesznie. To zakończenie tegorocznej edycji „Wakacji z WOT”.

– Rekruci pracowali ciężko 16 dni, by móc stanąć przy Alei Gwiazd Żużla i złożyć uroczystą przysięgę. Tym razem za przebieg szkolenia odpowiadał 125. batalion lekkiej piechoty w Lesznie – tłumaczy por. Anna Jasińska – Pawlikowska.

Nowo wcieleni Terytorialsi przeszli szkolenie obejmujące praktyczne umiejętności strzeleckie, obsługę broni, zasady zachowania na polu walki, przetrwanie w trudnych warunkach oraz udzielanie pierwszej pomocy medycznej. Dodatkowo zapoznali się również z podstawami topografii. Przeszkolenie zostało ukończone egzaminem „pętli taktycznej”.

Co dalej? – Teraz Terytorialsi trafią do swoich macierzystych batalionów. Czekają ich tam obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne raz w miesiącu. By stać się w pełni gotowym bojowo, żołnierz OT szkoli się trzy lata wyjaśnia por. Anna Jasińska – Pawlikowska.

– Od momentu złożenia przysięgi, ci ludzie stali się żołnierzami i przyjęli na siebie odpowiedzialność. Szkolenie podstawowe niesie za sobą sporo wyzwań i zmienia człowieka. Zawsze obserwuję naszych rekrutów już od momentu przekroczenie bram koszar. Mogę stwierdzić, że nowi żołnierze osiągnęli swój pierwszy sukces. Życzę im dalszej wytrwałości w dążeniu do celu. – tłumaczy płk Dariusz Wyrzykowski – dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Złożenie przysięgi jest ważnym i wzruszającym momentem dla kandydatów. Po długim okresie intensywnego treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi bliskimi. Podczas uroczystości czterech żołnierzy zostało wyróżnionych, składając przysięgę na sztandar.

Outfit Festiwal, Maryla Rodowicz i Teatr Porywacze Ciał. Na co się wybrać w tygodniu?

0

Trwający Outfit Festiwal 2023 zaprasza do kin, gdzie sezon wrześniowych premier trwa w najlepsze. Poza tym warto zobaczyć nowy spektakl Teatru Porywacze Ciał, pójść na koncert Maryli Rodowicz, spotkać z Marcinem Mortką albo Matyldą Gerber. Jest w czym wybierać!

Poniedziałek, 4 września

BLONDYN | OUTFILM FESTIWAL 2023
Kino Muza w Poznaniu, Święty Marcin 30, Poznań
4 września @ 18:00

Na przedmieściach Buenos Aires nieśmiały Gabriel właśnie wynajął pokój od swojego znajomego Juana. Narastające napięcie między chłopakami wybucha w końcu namiętnym seksem. To, co zaczyna się jako przypadkowe zbliżenie, z czasem przeradza się w czułą, ale też łamiącą serce relację.
Szczegóły tutaj

Koncert Ślina & Gio Beżuaszwili + spotkanie z Matyldą Gerber
Dom Tramwajarza, Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21, Poznań
4 września @ 19:00

Spotkanie z Matyldą Gerber, autorką książki „Intuicja – przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu”, na którym będzie można porozmawiać z pisarką na temat jej publikacji. O godz. 20.00 Matylda odsłoni swe kolejne, niezwykłe oblicze, by wraz z zespołem Ślina zaprosić na swój koncert na scenie Pana Gara, którego gościem specjalnym będzie Giorgi Beżuaszwili – gruziński piosenkarz i multiinstrumentalista, która zagra na flecie poprzecznym.

TRAWERS GRENLANDII Łukasz Supergan
Kino Rialto, ul.Dąbrowskiego 38, Poznań
4 września @ 19:00

Pod koniec kwietnia 2022 Łukasz Supergan i Mateusz Waligóra wyruszyli na Grenlandię z zamiarem przejścia największej wyspy na świecie z zachodu na wschód. 35 dni i 622 kilometry później polscy podróżnicy zakończyli wyprawę sukcesem.
Szczegóły tutaj

Maryla Rodowicz – Małgośka Forever
Aula UAM ul. Wieniawskiego 1, Poznań
4 września @ 19:30

Królowa polskiej piosenki wraca w 2023 roku, by spotkać się z ukochanymi fanami na trasie koncertowej „Małgośka Forever”.
Szczegóły tutaj

Wtorek, 5 września

CICHA DZIEWCZYNA
Kino Muza w Poznaniu, Święty Marcin 30, Poznań
5 września @ 16:15

Cicha dziewczyna” to opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu.
Szczegóły tutaj

Bestie
Kino Pałacowe, Święty Marcin 80/82, Poznań
5 września @ 20:30

Vincent (Denis Ménochet) i Olga (Marina Foïs) to spokojna francuska para, która osiedliła się w jednej z galicyjskich wiosek. Wiodą tam niespieszne życie, zajmując się uprawą warzyw oraz renowacją opuszczonych domów. Codzienna sielanka ma jednak też swoje mroczne strony.
Szczegóły tutaj

RAPORT PILECKIEGO
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
5 września @ 21:00

„Raport Pileckiego” to długo oczekiwana, historyczna produkcja, która przybliży losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego.
Szczegóły tutaj

Środa, 6 września

MOJA ZBRODNIA | SENIOR W MUZIE
Kino Muza w Poznaniu, Święty Marcin 30, Poznań
6 września @ 15:00

Luźno inspirowany sztuką Georges’a Berra i Louisa Verneuila nowy film François Ozona to hołd dla złotej ery Hollywood. Historię z lat 30. poprzedniego stulecia francuski reżyser filtruje przez wątki feministyczne, #metoo i problem wpływu mediów na kształtowanie opinii publicznej.
Szczegóły tutaj

Spotkanie z Marcinem Mortką
Biblioteka Raczyńskich, Filia 35, ul. Druskienicka 32, Poznań
6 września @ 17:00

Organizatorzy zapraszają wszystkich młodszych i starszych na spotkanie z Marcinem Mortką, autorem książek o wikingu Tappim. Nie zabraknie opowieści o pracy pisarza, ale także ciekawostek związanych ze skandynawskim folklorem. Spotkanie dofinansowane z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 „Kultura na Fyrtlach Podolany/Strzeszyn/Kiekrz”.

Koncert Muzyka dla Europy – Krzyżowa Music Festival 2023
Filharmonia Poznańska, Sala im. bp. Jana Lubrańskiego, Collegium Minus UAM, Wieniawskiego 1
6 września @ 19:00

Wystąpią:
Viviane HAGNER – skrzypce
Nathan MELTZER – skrzypce
Cristina CORDERO – altówka
Piotr SZUMIEŁ – altówka
Konstantin HEIDRICH – wiolonczela

Program:
Grażyna Bacewicz
Łatwe duety na tematy ludowe na dwoje skrzypiec
Witold Lutosławski
Bukoliki na altówkę i wiolonczelę
Wolfgang Amadeus Mozart
Adagio i fuga c-moll KV 546
Felix Mendelssohn Bartholdy
II Kwintet smyczkowy B-dur op. 87

Plenerowe Pałacowe: Chora na siebie
Dziedziniec Zamkowy, Święty Marcin 80/82, Poznań
6 września @ 21:30

Na pierwszy rzut oka Signe i Thomas wydają się być idealną parą. Pozory jednak mylą, bo ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego.
Szczegóły tutaj

KOŃSKIE ZALOTY | OUTFILM FESTIWAL 2023
Kino Muza w Poznaniu, Święty Marcin 30, Poznań
6 września @ 22:30

Podczas gorącego argentyńskiego lata grupa przyjaciół spotyka się, aby cieszyć się wakacjami i baletować. Piją, ostro imprezują. Jedną z rozrywek jest kręcenie filmików ze swoimi kumplami nago, także w sytuacjach seksualnych.
Szczegóły tutaj

Czwartek, 7 września

Kino bez barier: Cicha ziemia
CK Zamek – Sala 2 – Audiowizualna, Święty Marcin 80/82, Poznań
7 września @ 18:00

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Ale pod gładką powierzchnię powolutku podchodzą wrzące emocje – jednak zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności.
Szczegóły tutaj

FRAMERS OF FREEDOM: UKRAIŃSKIE SHORTY VOL.2 | OUTFILM FESTIWAL 2023
Kino Muza w Poznaniu, Święty Marcin 30, Poznań
7 września @ 18:00

Pokaz filmów przy współpracy z SUNNY BUNNY LGBTQIA+ Film Festival w Kijowie.
Szczegóły tutaj

NUO / TEATR PORYWACZE CIAŁ
Sala Czarna, Ratajczaka 44, Poznań
7 września @ 19:00
NUO jest kontynuacją OUN – monodramu Katarzyny Pawłowskiej z 2007 roku, w nowej odsłonie po latach.
Scenariusz i reżyseria – Teatr Porywacze Ciał

Szczegóły tutaj

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 4 września? (LISTA)

0

Poniżej prezentujemy listę miejsca na terenie Wielkopolski, w których 4 września wystąpią przerwy w dostawach prądu.

Obszar Leszno
4 września 2023 r. w godz. 07:30 – 11:30
Leszno: ul. Gronowska nr 44ABCD; ul. Św. Huberta nr 5, 9, 13, nr 10 do 18 parzyste; ul. Św. M. Kolbe nr 3 do 21 i 29 do 47 nieparzyste, nr 4 do 26 parzyste, działki nr 382/17 i 19, 402/11, 402/14 i 15, 402/17; ul. Św. Krzysztofa – cała ulica.

Obszar Łobżenica
4 września 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Luchowo 72, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 84, 88, 94, 95, 96, 97, 94A, 98, 99, 100, 101, 102, dz. nr 281. 289/3, 315/4.

Obszar Święciechowa
4 września 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
gm. Święciechowa: Piotrowice nr 2 do 3B i 26 do 36, działki nr 40/2, 144/10.

Obszar Chodzież
4 września 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Chodzież ul. Marii Konopnickiej 26, 26/1, 26A, dz. nr 3494, 3501/1, 3501/5, ul. Świętokrzyska dz. nr 3501/8, stok.

Obszar Okonek
4 września 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
miejscowość Brokęcino nr od 4 do 8, Hydrofornia.

Obszar Gniezno
4 września 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
Gniezno ul. Kraszewskiego, ul. Fredry 2, ul. Makuszyńskiego dz. 16/22, dz. 16/21, ul. Prusa 8, 9, 14, 29, dz. 33, dz. 32/2

Obszar Poznań Grunwald
4 września 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Złotowska od 31 do 49 nieparzyste, 60A, 62, 62A, 64A, 66.

Obszar Rawicz
4 września 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
gm. Rawicz: Łaszczyn nr 44E do 44L, działki nr 72/12, 79, przepompownia ścieków.

Obszar Swarzędz
4 września 2023 r. w godz. 08:30 – 12:00
Swarzędz: ul. G. Kutrzeby 13, 14, 19, 21.

Obszar Poznań Nowe Miasto
4 września 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Katowicka od 37 do 41 nieparzyste.

Obszar Lipno
4 września 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
gm. Lipno: Wilkowice ul. Magazynowa dz. 116/12 do 14 i 116/22 do 27.

Obszar Pobiedziska
4 września 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Stęszewice

Obszar Buk
4 września 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Buk, miejscowość Niepruszewo działki nr 162/7, 162/11,

Obszar Książ Wielkopolski
4 września 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Radoszkowo, Radoszkowo Drugie 10, 20, 17, 27, 9, 24, 7, 22, 16, Książ Wielkopolski ul. Radoszkowska, ul. Dębniacka stacja wodociągowa, ul. Nowomiejska 16,

Obszar Czempiń
4 września 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
Czempiń ul. Komorowicza 2, ul. Kiełczewskiego,

Obszar Niechlów
4 września 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
gm. Niechlów: Bartodzieje – cała miejscowość.

Obszar Stęszew
4 września 2023 r. w godz. 09:30 – 14:00
Gmina Stęszew, miejscowość Dębienko, ul. Generała Sikorskiego 24, 25, 27, 28, 29, 30, ul. Nowa cała, działka nr 52/2, Żabka przy ul. Generała Sikorskiego, przepompownia przy ul. Nowa,

Obszar Wijewo
4 września 2023 r. w godz. 10:00 – 17:00
gm. Wijewo: Potrzebowo nr 6 do 13, nr 48 do 58, działka nr 262/15.

Obszar Dominowo
4 września 2023 r. w godz. 12:00 – 14:00
Murzynowo Kościelne przepompownia dz. 56/1, dz. 49/19

Obszar Czarnków
4 września 2023 r. w godz. 15:00 – 18:00
miejscowość Śmieszkowo ul. Kasztanowa 6, 8, 10, 12, 20, dz. nr 602.

Obszar Góra
4 września 2023 r. w godz. 16:30 – 20:30
gm. Góra: Laskowa – cała miejscowość.

Rafał miał amputowaną nogę. Trwa zbiórka na protezę i rehabilitację

0

Rafał Mielcarek z Hilarowa wiele razy pomagał przy organizacji akcji charytatywnych w regionie. Teraz sam potrzebuje pomocy – z powodu miażdżycy musiał mieć amputowaną nogę. Zbiera pieniądze na protezę, rehabilitację oraz dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby bez nogi.

Rafał zawsze chętnie pomagał innym. Nigdy by nie pomyślał, że sam będzie potrzebował takiej pomocy…

Zaczęło się od zwykłego bólu nogi trzy lata temu. Lekarz stwierdził, że to przeciążenie pracą fizyczną – Rafał pracował w tartaku – i zapisał maści. Ale maści nie pomagały, a po miesiącu Rafał zauważył, że palec nogi zrobił się czarny… Ponownie zgłosił się do chirurga, a ten stwierdził, że to miażdżyca i skierował go do szpitala w Kaliszu, gdzie lekarze udrożnili mu naczynia krwionośne.

Pomogło – na dwa miesiące. Później noga znów zaczęła boleć i sinieć. Lekarze od razu zaproponowali amputację, ale Rafał Mielcarek się nie zgodził – przeraziła go kwestia życia bez nogi. Zaczął szukać innych możliwości – i taką możliwością okazało się wszczepienie bypassów. Operacja została przeprowadzona we Wrocławiu – ale niestety, wdało się zakażenie, bypass się nie przyjął. Teraz już nie było wyjścia, trzeba było amputować nogę, by ratować życie mężczyzny.

Operacja została wykonana i Rafał Mielcarek wrócił do domu, a teraz musi się nauczyć żyć bez nogi. Zadanie nie jest łatwe – na początek potrzebuje rehabilitacji i protezy, a jedno i drugie przekracza jego możliwości finansowe. Zabiegi w ramach NFZ to zdecydowanie za mało, żeby przywrócić mu sprawność, trzeba też na nie czekać kilka miesięcy, a tymczasem rehabilitacja, żeby była skuteczna, musi się zacząć jak najszybciej. Koszt protezy to także duży wydatek – to 67 tys. zł. Dodatkowo trzeba przystosować jego mieszkanie do jego obecnych potrzeb.

Przyjaciele Rafała założyli zbiórkę na portalu „zrzutka„, by pomóc mu zebrać pieniądze na adaptację mieszkania, leczenie i rehabilitację.
„Pomagał innym, a teraz sam potrzebuje naszej pomocy” –  napisali na stronie zbiórki.

Potrącenie rowerzysty w centrum Poznania. Sprawą zajmuje się policja

0

Na ulicy Podgórnej przy wylocie Szkolnej samochód marki BMW potrącił rowerzystę. Rowerzysta z obrażeniami trafił do szpitala. Policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie.

Do wypadku doszło 3 września po południu, tuż obok Kupca Poznańskiego. Jak informuje „Głos Wielkopolski”, kierowca nie zatrzymał się – odjechał z miejsca zdarzenia. Rowerzysta odniósł obrażenia, prawdopodobnie ma złamaną nogę. Pierwszej pomocy udzielili mu świadkowie wypadku, którzy też wezwali służby i poinformowali o przebiegu wypadku. Przybyli na miejsce policjanci otrzymali też od świadków numer rejestracyjny samochodu.

Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Rowerzysta został odwieziony do szpitala.

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów w Wielkopolsce

0

Pasażerowie podróżujący na trasach do Zbąszynka, Nowego Tomyśla oraz Gniezna i Mogilna, a także Konina i Wrześni od 3 września znajdą sporo zmian w rozkładach jazdy pociągów. Na kilku odcinkach z powodu prac remontowych będą kursować autobusy za pociąg.

Jak informuje spółka PKP PLK, jedną z najważniejszych zmian jest przywrócenie od 26 września odwołanych pociągów na trasie Poznań Główny – Zbąszynek. Z powodu prac modernizacyjnych nie kursowały pociąg 77361, wyjeżdżający o 10.40 ze stacji Poznań Główny do Zbąszynka oraz pociąg 77342, wyjeżdżający o 8.54 ze Zbąszynka do Poznania Głównego. Teraz wrócą do rozkładu.

Również od 26 września niektóre pociągi kursujące do i z Opalenicy, do i z Nowego Tomyśla wydłużą trasy:
– pociąg 77837 Poznań Główny (6:25) – Nowy Tomyśl (7:11);
– pociąg 77547 Poznań Główny (14:30) – Nowy Tomyśl (15:15);
– pociąg 77619 Poznań Główny (16:15) – Nowy Tomyśl (17:03);
– pociąg 77848 Nowy Tomyśl (7:31) – Poznań Główny (8:20);
– pociąg 71216 Nowy Tomyśl (15:35) – Poznań Główny (16:24);
– pociąg 77898 Nowy Tomyśl (17:20) – Poznań Główny (18:00);

Od 26 września zmianie ulegną też godziny kursowania: pociąg 77879 relacji Poznań Główny – Zbąszynek pojedzie zamiast o 14.43, to o 15.03. A pociąg 77592 Zbąszynek – Poznań Główny zamiast o 6.53, pojedzie o 6.34.

Na linii Poznań Główny-Gniezno-Mogilno, na odcinku Pobiedziska – Pierzyska będzie obowiązywał ruch jednotorowy – na drugim torze rozpoczną się prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK S.A. Z tego powodu relacje niektórych pociągów zostały skrócone do stacji Pobiedziska:
– pociąg 77558/9 Poznań Główny (10:49) – Pobiedziska (11:16);
– pociąg 77856/7 Poznań Główny (15:59) – Pobiedziska (16:28);
– pociąg 77460/1 Pobiedziska (12:19) – Poznań Główny (12:47);
– pociąg 77408/9 Pobiedziska (17:38) – Poznań Główny (18:06);
– pociąg 77326/7 Poznań Główny (4:55)– Gniezno (5:43);
– pociąg 77638/9 Poznań Główny (16:20) – Gniezno (17:08);
– pociąg 77514/5 Poznań Główny (21:16) – Gniezno (22:05);
– pociąg 77684/5 Gniezno (4:49) – Poznań Główny (5:35);
– pociąg 77486/7 Gniezno (6:03) – Poznań Główny (6:49);
– pociąg 77460/1 Pobiedziska (12:19) – Poznań Główny (12:47).

Zostaną wydłużone kursy niektórych pociągów relacji Poznań – Września dzięki zakończeniu prac na odcinku Cienin – Strzałkowo. Pociąg 77648 Poznań Główny (15:05), kursujący dotąd do stacji Września – będzie kursował do stacji Konin (16:31). Natomiast pociąg 77673 zaczynający dotychczas bieg na stacji Września, teraz będzie kursował od stacji Konin (16:50) do stacji Poznań Główny (18:21).

11 i 12 września odwołano niektóre pociągu w relacji Poznań Gł.– Środa Wlkp. – Poznań Gł z powodu czyszczenia torów. na trasę nie wyjadą:
– pociąg 77322 Poznań Główny (7:17) – Środa Wlkp.;
– pociąg 77324 Poznań Główny (11:23) – Środa Wlkp.;
– pociąg 77718 Poznań Główny (12:52) – Środa Wlkp.
– pociąg 77597 Środa Wlkp. (10:16) – Poznań Główny;
– pociąg 77311 Środa Wlkp. (12:13) – Poznań Główny;
– pociąg 77627 Środa Wlkp. (14:11) – Poznań Główny.

Natomiast na odcinku Jarocin – Krotoszyn, Odolanów – Ostrów Wlkp., Jarocin – Żerków oraz Krotoszyn – Gorzupia z powodu prowadzonych prac modernizacyjnych kursować będzie Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Nowy mural Kawu w Poznaniu. Tym razem na Dębcu (ZDJĘCIA)

0

Z dala od „matecznika” Kawu, czyli Jeżyc i w zupełnie innej formie, nie mówiąc już o skali – na Dębcu można podziwiać nowy mural Kawu. Zajmuje całą ścianę budynku i dopiero co został ukończony – wokół jeszcze stoi ogrodzenie.

Nowy mural powstał na zaniedbanym dotąd budynku przy ulicy Łozowej, tuz przy narożniku św. Szczepana, i zdecydowanie dodał uroku temu miejscu.
„Marzenie spełnione” – napisał Kawu na swoim profilu na Facebooku. – „Mural ten wiele dla mnie znaczy, mógłbym się tutaj rozpisać, ale nie jestem w to dobry, po prostu dziękuję”.

Parkingi dla hulajnóg w Poznaniu? Radni ze Starego Miasta mają wątpliwości

0

W Poznaniu jeszcze w tym roku mają powstać parkingi dla hulajnóg. Rada Osiedla Stare Miasto ma jednak duże wątpliwości co do przyjętych rozwiązań. Przede wszystkim – dlaczego za parkingi dla pojazdów prywatnych firm mają płacić miejscy podatnicy?

Poznańscy radni przyjęli stosowną uchwałę, ZDM przeznaczył na budowę parkingów 580 tys. zł i udało się rozstrzygnąć przetarg, bo oferta firmy, która zgłosiła się do niego, nie przekracza tej kwoty. Teraz od podpisania umowy wykonawca będzie miał 90 dni na budowę parkingów, co oznacza, że jeszcze w tym roku w Poznaniu powstanie ponad 270 miejsc do parkowania hulajnóg elektrycznych, ale także rowerów i innych urządzeń transportu osobistego.

Radni są zdziwieni

Tymczasem radnych ze Starego Miasta mocno zdumiały przyjęte rozwiązania, a zwłaszcza ich koszty.
– Rada Osiedla Stare Miasto wyraża swój sprzeciw wobec obarczania podatników kosztami organizacji miejsc parkowania hulajnóg i innych jednośladów. Należy mieć tu na uwadze, że nie jest to usługa publiczna, a biznes z którego czerpie się zyski – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący rady. – Rada Osiedla Stare Miasto wskazuje tu także na konflikt dotyczący dostępu do strefy Hop&Go pomiędzy użytkownikami komercyjnych hulajnóg a prywatnych jednośladów. Dziś istniejące punkty ze stojakami rowerowymi często zajmowane są przez jednoślady korporacji.

Radni zastanawiają się także, dlaczego parkingi ma budować zewnętrzny podmiot, a nie miasto, skoro i tak w cały proces zaangażowani muszą być pracownicy Zarządu Dróg Miejskich, Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Miejskiego Inżyniera Ruchu, a w rejonie ochrony konserwatorskiej – Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dlaczego nie zaangażowano jednostek miejskich, posiadających przecież odpowiednie struktury do realizacji tego zlecenia?

Mieszkańcy płacą za wynajem pasa drogowego. Dlaczego operatorzy hulajnóg nie?

– By wynająć pas drogowy na kontener na gruz mieszkańcy miasta Poznania zobowiązani są do zgłoszenia tego faktu do Zarządu Dróg Miejskich i dokonania stosownej opłaty – wyjaśnia radny Dworek. – Taką też wnoszą przedsiębiorcy, wieszając szyld znajdujący się w pasie drogowym. Zupełnie więc niezrozumiałe jest odstąpienie od stosowania takich opłat wobec międzynarodowych korporacji. W opinii radnych preferowanie grupy komercyjnych podmiotów jest w sprzeczności z równym dostępem do przestrzeni publicznej. W sytuacji ogromnego zadłużenie Miasta Poznania to działania niezrozumiałe! Rada Osiedla Stare Miasto apeluje do Prezydenta Miasta Poznania o prowadzenie rzetelnej polityki finansowej i doprowadzenie do rozwiązań, w których komercyjne podmioty będą dokonywały opłat za zajęcie pasa drogowego. To o tyle zaskakujące, że operatorzy hulajnóg takie opłaty uiszczają w innych, nie tak gospodarnych przecież jak Poznań miastach.

Z prośbą o odpowiedź na swoje wątpliwości radni zwrócili się do władz Poznania. Proszą między innymi o udostępnienie szczegółów porozumienia z operatorami hulajnóg, odpowiedź na pytanie, jakiej wysokości kary są przewidziane za parkowanie poza parkingiem oraz kto i jak będzie to weryfikował oraz jak egzekwował karę – a także, co będzie się działo w sytuacjach, gdy zabraknie miejsc parkingowych.

Samochód wjechał pod pociąg. Jedna osoba ranna

0

Samochód osobowy na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Kaliszu wjechał pod pociąg relacji Warszawa – Poznań. Samochód został zmiażdżony między pociągiem a betonowym słupem, ale kierująca nim 67-letnia kobieta przeżyła. Z obrażeniami została przewieziona do szpitala.

Do wypadku doszło 3 września tuż po 9.00 rano na niestrzeżonym przejeździe kolejowym u zbiegu ul. Torowej i Krzywej, na tyłach giełdy kaliskiej. Jak powiedział portalowi „kalisz24 INFO” mł. asp. Jakub Pietrzak, oficer prasowy KM Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, samochód został zmiażdżony przez pociąg i zatrzymał się na betonowym słupie. Strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych, żeby wydostać kobietę ze środka. Udało się i ranna została przetransportowana do szpitala śmigłowcem LPR. Była przytomna.

Według wstępnych ustaleń policjantów kobieta nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu, bo prawdopodobnie nie zauważyła pociągu i dlatego wjechała na przejazd. Jak sprawdzili policjanci – maszynista był trzeźwy. W pociągu jechało około 30 osób, które nie ucierpiały wskutek zdarzenia. Policja bada szczegóły i okoliczności wypadku.

Poznań w latach 90. Zobacz niesamowite zdjęcia!

0

Lata 90′ to okres, który wielu Polakom kojarzy się z niezapomnianymi przeżyciami i zmianami społecznymi. Jak wyglądał w Poznaniu?

W tamtych czasach Polska przechodziła przez ogromne przemiany polityczne, gospodarcze i kulturowe. Było to okno otwarte na świat, które dało nam możliwość odkrywania nowych trendów i wpływów z zagranicy.

Pamiętacie te jaskrawe kolory, wyraziste wzory i niezwykłe fryzury? Moda była szalona i odważna – wszyscy chcieli być na topie! Wszędzie można było usłyszeć muzykę disco polo, eurodance czy grunge. A czy pamiętacie pierwsze telewizyjne seriale, takie jak „Świat według Kiepskich” czy „Klan”? To były prawdziwe hity tamtych czasów!

Lata 90′ to również okres dynamicznego rozwoju technologii. Pamiętacie pierwsze komputery osobiste i internet dial-up? To był początek cyfrowej rewolucji, która zmieniła nasz sposób życia na zawsze.

Nie możemy zapomnieć również o ważnych wydarzeniach politycznych tego okresu – przemianach ustrojowych, pierwszych wolnych wyborach czy wstąpieniu Polski do NATO. To były momenty, które na zawsze zmieniły naszą ojczyznę.

Lata 90′ w Polsce były pełne niesamowitych wspomnień i niezapomnianych chwil. To był czas, który dał nam wiele możliwości i wpłynął na naszą kulturę i społeczeństwo. Czy pamiętacie te szalone czasy?

Przemiany ustrojowe w Polsce

Lata 90. to okres, który w Polsce przyniósł wiele zmian i przemian ustrojowych. Były to czasy transformacji, kiedy Polska przechodziła z systemu komunistycznego do demokratycznego.

W tamtych czasach Polska musiała stawić czoła wielu wyzwaniom. Było to okres rozpadu bloku wschodniego i upadku komunizmu, co wiązało się z ogromnymi zmianami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi.

Transformacja ustrojowa była procesem niełatwym i pełnym trudności. Polska musiała przejść przez prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, wprowadzenie wolnego rynku oraz reformy polityczne i prawne.

Lata 90. były również czasem trudnej transformacji ekonomicznej. Gospodarka polska musiała dostosować się do nowych warunków rynkowych, co wiązało się z restrukturyzacją przedsiębiorstw oraz trudnościami związanymi z inflacją i bezrobociem.

Mimo wszystkich wyzwań, transformacja ustrojowa w Polsce otworzyła drzwi do rozwoju demokracji, wolnego rynku i integracji europejskiej. Dzięki tym przemianom Polska stała się częścią Unii Europejskiej w 2004 roku.

Lata 90. to ważny okres w historii Polski, który przyniósł wiele zmian i wyzwań. Choć proces transformacji był trudny, to dzięki niemu Polska przekształciła się w nowoczesne państwo demokratyczne i gospodarczo rozwinięte.

Poznań w latach 90′

Lata 90′ to fascynujący okres w historii Poznania. To były czasy pełne zmian i transformacji, które miały ogromny wpływ na miasto i jego mieszkańców.

W tamtych czasach Poznań przeszedł przez wiele ważnych wydarzeń. Był świadkiem transformacji gospodarczej po upadku komunizmu, co przyczyniło się do rozwoju nowych przedsiębiorstw i otwarcia się na globalne rynki.

Lata 90′ to także okres intensywnego rozwoju infrastruktury w mieście. Powstały nowe drogi, mosty i centra handlowe, które odmieniły krajobraz Poznania.

Ale lata 90′ to nie tylko zmiany strukturalne – to również czas kulturalnego ożywienia. W tym okresie powstało wiele nowych klubów muzycznych, galerii sztuki i miejsc spotkań dla młodych artystów. Poznań stał się prawdziwą stolicą kultury.

Nie można zapomnieć także o sportowych osiągnięciach miasta w latach 90′. Kluby piłkarskie Lech Poznań i Warta Poznań odniosły sukcesy zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Lata 90′ były naprawdę wyjątkowym okresem dla Poznania. To był czas pełen zmian, wzrostu i rozwoju. Dzięki tym wydarzeniom, miasto stało się jeszcze bardziej dynamiczne i atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.

Poniżej zdjęcia Poznania z lat 1990-1995. Niestety ze względu na swój wiek, nie wszystkie zdjęcia są w dobrej jakości, a część z nich jest czarno-biała.

Przez Poznań biegną i jadą uczestnicy Enea Ironman 70.3. Są utrudnienia w ruchu!

0

Od godziny 7.00 rano w Poznaniu obowiązują zmiany w organizacji ruchu i kursowaniu miejskiej komunikacji. Wszystko z powodu odbywających się 3 września zawodów triathlonowych Enea Ironman 70.3 Poznań 2023.

W zawodach bierze udział ponad 100 zawodników z 50 krajów, a zmagania rozpoczęli o godzinie 9.30 w Jeziorze Kierskim, gdzie przepłynęli 1,9 km. Następnie mają do pokonania 90 km na rowerze – wyścig kolarski wyruszył znad jeziora ulicami ks. Nawrota, Chojnicką, Podjazdową, Kierską, Sadową, przez podpoznańskie gminy na zachód od miasta (drogami 306 i 307), ul. Bukowską od zachodniej granicy Poznania przy ul. Radarowej (najpierw jezdnią południową, a od ul. Bułgarskiej do ul. Zeylanda całą szerokością ulicy) do mety na terenie MTP. Ulice Grunwaldzka i Bukowska na odcinkach, którymi będą jechać zawodnicy, są zamknięte dla ruchu do godziny 16.00.

„Na terenie Poznania trasa wyścigu w Kiekrzu (w tym odcinek ul. Chojnickiej, ul. Podjazdowa i Kierska) będzie zamknięta w godz. od 7:00 do 12:00, a trasa ul. Bukowską od ronda w Przeźmierowie i granic miasta do ul. Roosevelta i bramy MTP przy ul. Grunwaldzkiej – w godz. od 7:00 do 16:00” – informuje Zarząd Dróg Miejskich. – „Utrzymany zostanie ruch ul. Bukowską od skrzyżowania z ul. Bułgarską i Polską w kierunku zachodnim, w tym dojazd na lotnisko Ławica”.

Utrudnienia będą też na trasie biegowej – zawodnicy mają do pokonania 21,1 biegiem od bramy MTP przy ul. Śniadeckich, ul. Parkową, park Wilsona, skwer marszałka Focha, ul. Wyspiańskiego, Wojskowa, park Kasprowicza, wokół hali Arena i z powrotem tą samą trasą do bramy na MTP. Odcinki ulic Parkowej, Wyspiańskiego i Berwińskiego będą zamknięte dla ruchu od godziny 13.00 do 17.00. Zawody mają zakończyć się około godziny 18:15 – wtedy jest spodziewany ostatni triathlonista na mecie na MTP.

Inaczej kursuje też komunikacja miejska – sprawdź zmiany!