Jak zadbać o majątek? Notariusze zapraszają seniorów na spotkanie!

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Jak zabezpieczyć rodzinę, zadbać o swój interes, napisać testament czy zapisać mieszkanie wnuczkowi? Senioralna Akademia Notarialna 4 września o godzinie 11.00 zaprasza seniorów na spotkanie z poznańskimi notariuszami do Klubu Starówka.

Senioralna Akademia Notarialna to cykl spotkań z notariuszami, podczas których omawiane są rozwiązania prawne związane z tematami dziedziczenia, opieki nad rodziną czy przekazaniem mieszkania za opiekę.

– Wielu seniorów nie jest w stanie samodzielnie zatroszczyć się o swoje codzienne życiowe sprawy i majątek – wyjaśnia Iga Malinowska, z Zespołu Dziennych Domów Pomocy “Klub Starówka”. – Bardzo często problemem są skomplikowane procedury prawne, dlatego ważne są bezpośrednie spotkania z prawnikami.

Problem jest istotny także dlatego, ze dotyczy dużej grupy osób – samych seniorów jest w Polsce prawie 6 milionów, a problemy z dziedziczeniem dotyczą także osób samotnych, bez rodziny bądź będących w trudnych relacjach – a takich osób też przybywa. Coraz częściej zdarza się też, że najbliżsi mieszkają w innych miastach czy nawet w innych państwach.

– Seniorzy na konkretnych przykładach chcą poznać istniejące rozwiązania prawne pozwalające zabezpieczyć rodzinę na wypadek śmierci, ale też zadbać o swój własny interes, odczuwając brak wsparcia najbliższych – informuje notariusz Krzysztof Marchwicki. – Spotkania – rozmowy z seniorami są także ważne w kontekście szybko zmieniających się przepisów prawnych, także tych związanych z dziedziczeniem. Ostatnie nowelizacje zmieniły krąg spadkobierców i wprowadziły lepszą ochronę dla dzieci dziedziczących długi.

Sporo pytań zawsze dotyczy testamentów czy przekazania mieszkania wnukom za opiekę. Seniorzy podają konkretne przykłady i chcą się dowiedzieć, jakie rozwiązanie będzie dla nich najkorzystniejsze.
– W czasie wykładów notariusze informują także o innych czynnościach, których można dokonać w kancelarii notarialnej, oraz o możliwych konsekwencjach prawnych podejmowanych decyzji – wyjaśnia notariusz Maciej Celichowski, rzecznik prasowy Rady Izby Notarialnej w Poznaniu. – Największym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się tematy związane z dziedziczeniem oraz bezpiecznymi sposobami przekazywania majątku.

Najbliższe spotkanie Senioralnej Akademii Notarialnej odbędzie się w poniedziałek 4 września, o godz. 11, w Klubie Starówka przy ul. Wielkiej 1 i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Źródło: Izba Notarialna w Poznaniu

Podziel się: