Strona główna Blog Strona 567

Poznańska zajezdnia tramwajowa z klocków? Mateusz Wawrowski i jego wymarzony projekt

0

Zajezdnia WS3 przy Fortecznej razem z modelami autobusów i tramwajów – taki projekt obecnie realizuje Mateusz Wawrowski, znany konstruktor budujący z klocków LEGO. Chce z projektem zdążyć na Katarzynki i Targi Hobby, podczas których zamierza zaprezentować gotową makietę.

Mateusz Wawrowski ma już za sobą wiele zrealizowanych projektów, a także wystaw swoich prac, na których można było podziwiać między innymi poznańskie zabytki, historycznej tramwaje czy zabytkowe autobusy. Temat komunikacji miejskiej jest mu zdecydowanie najbliższy, ponieważ z zawodu jest motorniczym, więc zna go od podszewki. I stąd też pomysł na kolejny projekt.

– Realizuję obecnie wymarzony projekt budowy zajezdni tramwajowej WS3 Forteczna z klocków LEGO – wyjaśnia. – Makietę planuję zaprezentować podczas tegorocznych Targów Hobby i Katarzynek. Oczywiście nie zabraknie modeli autobusów i tramwajów, które już zbudowałem. Chciałbym nie tylko pokazać swoją pasję, ale i udostępnić pewne modele zwiedzającym by mogli poprowadzić tramwaj po miniaturowej zajezdni. Taka atrakcja nie zdarza się często. Zazwyczaj można poprowadzić prawdziwy tramwaj podczas Katarzynek w Poznaniu.

Budowa zajezdni składającej się z myjni, hali naprawczej i ekspedycji już trwa. Jak podkreśla Wawrowski, projekt ma też wymiar edukacyjny, bo dzięki niemu dzieci i dorośli będą mogli obejrzeć, gdzie motorniczy lub kierowca zaczyna i kończy swoją służbę.
– Zwiedzający zajezdnię poznają, na czym polega OC, czyli Obsługa Codzienna tramwaju i w co jej trakcie jest sprawdzane – wyjaśnia motorniczy-konstruktor. – Podczas prezentacji, która odbędzie się na terenie Targów Hobby i Katarzynek, chciałbym przekazać swoją wiedzę najmłodszym, ale także i starszym. Od 2016 roku jestem poznańskim motorniczym i bardzo lubię swoją pracę, która jest dla mnie częścią mojego życia, a nie obowiązkiem.

Jak podkreśla, prowadzenie tramwaju jest dla niego przyjemnością, choć oczywiście jak w każdej, nawet najbardziej ukochanej pracy, zdarzają się trudne dni i nieprzewidywane zdarzenia, z którymi trzeba sobie poradzić. Każdy, kto chciałby wesprzeć Mateusza Wawrowskiego i jego pasję, może to zrobić przez portal „pomagam”.

 

Pożar w centrum Poznania. W jednym z mieszkań spaliła się kanapa

0

Straż pożarna w niedzielę, 1 października, została wezwana do pożaru w budynku mieszkalnym przy ulicy Święty Marcin. W jednym z mieszkań doszło do zaprószenia ognia i spaliła się kanapa. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Do pożaru doszło 1 października po godzinie 20.00. Na szczęście strażakom szybko udało się ugasić pożar, nikt też nie odniósł obrażeń. Po ugaszeniu ognia strażacy jeszcze dokładnie przewietrzyli całe mieszkanie.

15-letnia Jagoda walczy o zdrowie. Potrzebuje pomocy!

0

Do 13. roku życia Jagoda Snela z Żerkowa była zwyczajną, zdrową, wesołą i aktywną fizycznie nastolatką. Choroba zaatakowała jej nerki i dziewczyna od dwóch lat walczy o zdrowie, a także i o życie. Koszty leczenia przerastają możliwości rodziny, dlatego założyli zbiórkę z prośbą o pomoc.

„Zaczęłam się martwić, gdy na podudziach córeczki pojawiły się obrzęki i przybrała na wadze” – opisuje mama Jagody początki choroby córki na portalu „siepomaga”. – „Usprawiedliwiałam to jednak okresem dojrzewania. Rzeczywistość niestety okazała się inna. Tak naprawdę w organizmie córki zatrzymywała się woda, bo nerki już nie pracowały tak, jak powinny. Zrobiliśmy badania, które niestety nie pozostawiały złudzeń. Lekarz pilnie skierował nas do szpitala, ze względu na wysoki białkomocz. Pierwsze tygodnie były niezwykle trudne, bo Jagoda była w stanie bezpośrednio zagrażającym życiu”.

Jagodę udało się uratować, choć wdrożone leczenie poskutkowało tylko połowicznie. Później zaczęła się kuracja sterydami, która ustabilizowała stan dziewczyny – ale nadal nikt nie potrafił wyjaśnić, co się dzieje z jej nerkami i jaka jest przyczyna tego, że nie chcą pracować. Według wstępnej diagnozy dziewczyna cierpi na zespół nerczycowy steroidooporny i tak też jest leczona – w ciągu dwóch lat była w szpitalu ponad 20 razy!

Problemem jest nie tylko szpital. Przez długi czas Jagoda musiała być izolowana od rówieśników, bo każda infekcja mogła być dla niej zabójcza, więc uczyła się indywidualnie. Teraz chodzi już do szkoły, ale żyje zgodnie z surowym reżimem: codziennie przyjmuje ponad 20 tabletek, musi wciąż na siebie uważać, a ubocznym skutkiem zaordynowanego leczenia jest astma, przerost dziąseł, ogromne rozstępy na całym ciele i bardzo niska odporność. I w dodatku nadal leczenie nie do końca działa…

„Żaden lekarz nie jest w stanie nam powiedzieć, jak długo nerki będą sobie radziły” – pisze jej mama. – „Na ten moment stale postępujący proces zapalny może doprowadzić do całkowitej niewydolności i konieczności przeszczepu. Niestety, lekarze przygotowują nas, że choroba najpewniej rozwinęłaby się ponownie – nawet po przeszczepie. Konieczne jest wykonanie badań genetycznych, które być może dadzą nam w końcu konkretną odpowiedź i pokierują – co robić i jak walczyć dalej”.

Badania genetyczne, leki Jagody i specjalna dieta – to wszystko kosztuje ogromne pieniądze, których nie mają jej rodzice.

„Na naszą rodzinę spadło już zbyt wiele złego…” – podsumowała mama Jagody. – „Ja sama toczyłam nierówną walkę z nowotworem i gdy myślałam, że udało się go pokonać i teraz już wszystko będzie dobrze, niedługo później zachorowała nasza córeczka. Nie pozostaje nam nic innego, jak prosić o pomoc. Jagoda wymaga dalszego diagnozowania, leczenia i terapii. Nie chcemy, by brak środków pozbawił naszą córkę szansy na szczęśliwą przyszłość. Prosimy, otwórzcie dla niej swoje serca”.

Nowa zieleń na Wildzie. Tym razem krzewy róż

0

Setki różanych krzewów zostanie posadzonych po południowej stronie ulicy Czwartaków, na odcinku od ul. Rolnej do Saperskiej. Dopełnią szpaler róż, rosnący już od dwóch lat po stronie północnej tej ulicy.

Po północnej stronie rosną róże odmiany Short Track. Po południowej zostaną posadzone róże Standperle Amrum – ponad 250 krzewów. Nowe róże zostaną zabezpieczone matą słomiano-foliową. Zazwyczaj są one używane zimą, do ochrony przed środkami używanymi do oczyszczania jezdni ze śniegu i lodu, ale doskonale sprawdzają się także jako osłona młodych, świeżo posadzonych roślin. Gdy róże się ukorzenią i rozrosną – maty zostaną usunięte.

Nasadzenia rozpoczną się 3 października – i w związku z tym już w ubiegłym tygodniu Zarząd Dróg Miejskich zwrócił się z prośbą do kierowców parkujących w tym rejonie, by przeparkowali samochody przed rozpoczęciem nasadzeń. Kto tego jeszcze nie zrobił – dziś ma ostatnią szansę. Auta, które nie zostaną przeparkowane, mogą zostać odholowane na koszt właściciela.

Sadzenie róż jest zadaniem zleconym przez Radę Osiedla Wilda, która przekazała na ten cel 30 tysięcy złotych.

Podwyżka cen wody i ścieków w Poznaniu. Już od 7 października

0

Poznaniacy od 7 października zapłacą więcej za wodę i odprowadzenie ścieków. Nie jest to ta podwyżka, o którą spółka Aquanet wnioskowała do Wód Polskich, tylko podwyżka wynikająca z zatwierdzonej w 2021 roku taryfy opłat.

To już trzeci rok obowiązywania zatwierdzonej w 2021 roku taryfy opłat. Zgodnie z przyjętymi wówczas regulacjami od 7 października będą obowiązywać nowe ceny za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków: za metr sześcienny wody poznaniacy zapłacą nie 5 zł i 5 gr, ale 5 zł i 8 gr brutto. Natomiast za odbiór ścieków zapłacą nie 7 zł i 48 gr, ale 7 zł i 68 gr brutto.

Ten wzrost cen został zaplanowany w 2021 roku – zgodnie z nim ceny wzrosły także w 2022 roku. Nie jest to więc tak podwyżka, o którą walczy Aquanet – nie wyraziły na nią zgody Wody Polskie, jednak Aquanet nie rezygnuje i ponownie złożył wniosek o podwyżkę, motywując ją wzrostem kosztów funkcjonowania spółki – ceny energii elektrycznej wzrosły o ponad 143 proc., oprocentowanie kredytów o 800 proc. a do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty inflacji i podwyżek płacy minimalnej .

Przypomnijmy, że zgodnie z wnioskiem Aquanetu wzrost cen miałby wynieść około 28 proc.

Nowy układ linii tramwajowych w Poznaniu. Rady osiedli protestują

0

Zarząd Transportu Miejskiego przygotował nowy, stały układ linii tramwajowych, który miałby wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Ale przeciwko jego wprowadzeniu zaprotestowali mieszkańcy, między innymi Grunwaldu, Winograd, Winiar i Piątkowa.

Lepsze dopasowanie przebiegu linii tramwajowych do potrzeb pasażerów przy wykorzystaniu możliwości wynikających z nowych inwestycji – tak Zarząd Transportu Miejskiego uzasadnia projekt zmian, który przedstawił miejskim radnym podczas posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania. Bo kończą się już remonty Projektu Centrum, remont trasy kórnickiej, a torowiska na Gwarnej i Towarowej po przebudowie dają więcej możliwości rozwiązania ruchu w centrum. No i nie należy zapominać o trasie na Naramowice oraz pętli na Unii Lubelskiej – dotąd proponowany układ linii na tych trasach miał charakter tymczasowy, ze względu na remonty. Teraz czas na powiązanie obu tras z pozostałymi.

Jak miałyby wyglądać trasy tramwajów od 1 stycznia?

Jak informowaliśmy, linia numer 3 zostałaby na obecnej trasie z Naramowic na Grunwald. Na trasę ze Starołęki PKM na Junikowo wróci tramwaj nr 13, ale przez centrum pojedzie przez Fredry i Most Teatralny. Linia nr 5 pojedzie z Górczyna do Poznania Głównego PKP, a dalej przez Towarową do Kórnickiej i na Zawady.

Linia nr 8 pojedzie Dąbrowskiego prosto na Ogrody – a na Górczynie zastąpi ją linia nr 17, która ma kursować z z pętli Górczyn PKM przez Głogowską do Dworca Głównego PKP, Towarową, Św. Marcin, Gwarną i Mielżyńskiego do Śródki, a dalej trasą kórnicką i GTR na Starołękę.

Linia nr 9 wróci na stałą trasę z Dębca przez Wildę i centrum do pętli Piątkowska, linia nr 11 będzie kursowała z Unii Lubelskiej na Piątkowską, linia nr 19 bedzie kursować wyłącznie w godzinach szczytu z Połabskiej przez centrum na Dębiec.

Linia nr 15 już nie pojedzie na Grunwald – zdaniem ZTM cztery linie kursujące na tej trasie wystarczą (1, 6, 13 do Junikowa i 3 do Budziszyńskiej). W zamian pojedzie z osiedla Sobieskiego przez św. Marcin, Kórnicka i GTR do Unii Lubelskiej. Ma poprawić komunikację z osiedla Lecha do osiedla Sobieskiego razem z linią nr 16, która z kolei będzie kursowała przez Kaponierę i Św. Marcin.

Mieszkańcy chcą zostawienia starej trasy „piętnastki”

Przeciwko zmianie trasy linii nr 15 protestują mieszkańcy osiedli Piątkowo, Winogrady, a także mieszkańcy Winiar oraz Grunwaldu.
– Po publikacji planów na fanpage’u Rady Osiedla Piątkowo wybuchła lawina komentarzy krytykujących zmianę trasy tramwaju linii nr 15 z Junikowa na Unii Lubelskiej – przyznaje Jacek Tomaszewski, przewodniczący zarządu Osiedla Piątkowo. – Bo tym samym północna część miasta zostanie pozbawiona bezpośredniego połączenia z południowo-zachodnim fyrtlem Poznania, czyli Grunwaldem. Mieszkańcy wskazują na potrzebę utrzymania linii nr 15 na dotychczasowym przebiegu ze względu na dojazdy do pracy, szkoły, przychodni, szpitali, czy też na stadion, gdzie mają miejsca wydarzenia sportowe.

Piątkowo nie jest jedynym osiedlem, któremu nie podobają się planowane zmiany. Burzliwa dyskusja trwa także na profilu Rady Osiedla Winiary, a Rada Osiedla Grunwald Południe zaapelowała na swoim profilu na Facebooku: „Nie zabierajcie nam piętnastki!”. Zamieściła także petycję do dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu przeciw zmianie trasy linii tramwajowej, którą podpisało już ponad tysiąc osób, w tym mieszkańcy osiedla Winogrady, których również dotkną planowane zmiany.

„O takim zamiarze ZTM-u pisaliśmy niedawno, 23 września – po powrocie do stałej siatki połączeń tramwajowych, gdy zakończą się remonty w centrum, z Grunwaldzkiej ma zniknąć piętnastka. W zamian na stałe ma na stałe zostać z nami trójka” – informują radni z Grunwaldu Południe na swoim profilu na Facebooku. – „Sprawi to, że o podróży na Piątkowo bez przesiadki można będzie zapomnieć. Na Winogrady, choć nie w te miejsca, co dotąd, dojedziemy trójką, ale podróż przez Wilczak potrwa o wiele dłużej. Trzy dni temu opublikowaliśmy stanowisko dyrektora ZTM-u Jana Gosiewskiego nadesłane do Rady Osiedla Grunwald Południe, w związku z zaproszeniem, by dyrektor wziął udział w dyskusji na temat docelowego przebiegu linii tramwajowych na sesji rady”.

Argument o wzmocnieniu komunikacji między Piątkowem a centrum i Ratajami, bo temu celowi ma służyć nowa trasa linii nr 15, nie przekonał mieszkańców. Jak informuje Rada Osiedla Grunwald Południe, już ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją przygotowaną przez Krystiana Haraburdę, w której wnoszą, by zostawić tramwaj nr 15 na tej trasie, na jakiej jest.

„Bezpośrednie połączenie tramwajowe Piątkowa oraz Winograd z Grunwaldem jest potrzebne tysiącom mieszkańców tych dzielnic” – czytamy w uzasadnieniu petycji. – „Codziennie jeździmy linią 15 do pracy oraz szkół. Dotychczasowa trasa dla wielu, zwłaszcza starszych osób, jest wygodnym połączeniem z cmentarzem Junikowskim. Nadto wielu z nas jest też kibicami, którzy 15-stką „od zawsze” dojeżdżają na Stadion Miejski. Obecnie dwie linie z pętli Sobieskiego skierowane są w kierunku Rataj: 12 i 16. Propozycja skierowania na w tym kierunku trzeciej linii, 15-stki, kosztem odcięcia nas od bezpośredniego połączenia tramwajowego z Grunwaldem w naszym odczuciu jest nieracjonalna. Jeśli jest konieczność wzmocnienia na trasie linii 16, jak argumentujecie Państwo w w/w artykule (chodzi o uzasadnienie zmian na stronie ZTM-u), to należy zwyczajnie zwiększyć jej częstotliwość, a nie dublować trasę 16-stki linią 15 – w Waszej propozycji trasy obu linii pokrywają się w około 85 procentach”.

Śmigłowiec LPR na Grunwaldzie. Zasłabł starszy mężczyzna

0

Pogotowie ratunkowe zostało wezwane 2 października do na Grunwald, w pobliże ulicy Szarotkowej. Starszy mężczyzna zasłabł i podejrzewano u niego udar. Na miejsce poleciał śmigłowiec LPR, ponieważ nie było wolnych karetek.

Do zdarzenia doszło około godziny 11.00. Jak powiedział portalowi „epoznan” Jakub Wakuluk z poznańskiego pogotowia ratunkowego, ratownicy medyczni po dotarciu na miejsce stwierdzili, że utrata przytomności u mężczyzny nie jest spowodowana udarem i nie ma konieczności przewiezienia go do szpitala.

Pożar w bloku. Starsza kobieta z obrażeniami

0

Do groźnego pożaru doszło w Gnieźnie w budynku przy ulicy Budowlanych. Pożar zaczął się w mieszkaniu na trzecim piętrze. Strażacy wynieśli z niego nieprzytomną lokatorkę, starszą kobietę. Została przewieziona do szpitala.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze 30 września, około godziny 18.00. Gdy strażacy dotarli na miejsce, okazało się, że w płonącym mieszkaniu jest starsza kobieta, jego lokatorka. Strażacy dotarli do niej – była nieprzytomna. Wynieśli ją na zewnątrz, gdzie udzielono jej pierwszej pomocy. Później ratownicy medyczni zabrali ją do szpitala.

Strażacy ugasili pożar mieszkania – jego przyczyny bada policja.

MPK nadal ma kłopoty kadrowe. Brakuje kierowców i motorniczych

0

70 kierowców autobusów i 20 motorniczych tramwajów – tylu zatrudniłoby „od ręki” Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Niestety, chętnych jest ciągle zbyt mało niż potrzeb przewoźnika. Dodatkowo z pracy odchodzą też dotychczasowi pracownicy.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka prasowa MPK Poznań, sytuacja nieco się poprawiła dzięki zatrudnianym cudzoziemcom, ale ludzi nadal brakuje – tym bardziej, że sporo pracowników odchodzi do innych pracodawców lub na emeryturę. Od stycznia do sierpnia 2023 spółka zatrudniła 59 kierowców, w tym 49 na cały etat, oraz 58 motorniczych, w tym 47 na pełen etat. Ale w tym samym czasie z pracy odeszło 64 kierowców i 50 motorniczych. Problem staje się bardziej dotkliwy w czasie sezonu urlopowego, a do tego trzeba jeszcze dodać choroby czy zdarzenia losowe, które powodują, że pracownik jest nieobecny w pracy.

Obecnie, według wyliczeń spółki, brakuje około 70 kierowców i 20 motorniczych. Spółka współpracuje ze szkołami samochodowymi, agencjami pracy, próbując zachęcić pracowników, a braki kadrowe łata z pomocą kierowców firm zewnętrznych. Ale to wciąż za mało. Dużą pomocą okazali się cudzoziemcy – obecnie pracuje ich w MPK Poznań 84, a jeszcze w ubiegłym roku było ich 52. Dodatkowo 103 pracuje w spółce dzięki agencji pracy.

Jak podkreśla Agnieszka Smogulecka, by otrzymać pracę w MPK Poznań nie trzeba być motorniczym lub mieć uprawnienia kierowcy autobusu – spółka regularnie organizuje kursy dla osób, które nie mają wymaganych uprawnień – a jeśli taka osoba podpisze umowę lojalnościową, to kurs jest dla nich bezpłatny. W tym roku jest uruchamiany już czwarty taki kurs.

Wyszkolony kierowca z prawem jazdy kategorii D i świadectwem kwalifikacji i motorniczy z uprawnieniami, którzy rozpoczną pracę po kursie, otrzymują pensję w wysokości 5310 zł brutto, a dodatkowo premię. Wraz ze stażem wynagrodzenie rośnie.

Dachowanie samochodu w Wielkopolsce. Były utrudnienia w ruchu

0

Kierowca samochodu osobowego, jadąc drogą wojewódzką nr 263 stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń, ale usuwanie skutków zdarzenia utrudniło ruch na drodze.

Do groźnego wypadku doszło 30 września o godzinie 7.00 na drodze wojewódzkiej nr 263 w Starej Olszynie w powiecie słupeckim. Wezwani na miejsce strażacy z PSP Słupca, OSP Ostrowite i OSP Szyszłowo zastali samochód leżący na dachu na środku drogi. Wyglądało to bardzo groźnie, na szczęście, mimo sporych uszkodzeń auta, kierowca nie odniósł powaznych obrażeń i nie była potrzebna hospitalizacja.

Strażacy usunęli skutki zdarzenia – przez kilkadziesiąt minut ruch na DW263 był z tego powodu utrudniony.

Zderzenie samochodu i hulajnogi. Dwie osoby z poważnymi obrażeniami

0

Do poważnego wypadku doszło 1 października w Luboniu. Zderzyły się tam samochód osobowy i hulajnoga, którą jechało dwóch nastolatków. Obaj odnieśli poważne obrażenia i są w szpitalu. Stan jednego z nich jest bardzo ciężki.

Do wypadku doszło około godziny 17.00 na ulicy Żabikowskiej, przy parkingu marketu. Jak powiedziała portalowi „epoznan” mł. asp. Marta Mróz z zespołu prasowego poznańskiej policji, funkcjonariusze obecni na miejscu zdarzenia ustalili, że dwóch nastoletnich chłopców jechało jedną hulajnogą i zderzyli się z samochodem osobowym marki Ford, którym kierował 68-letni mężczyzna.

Obaj chłopcy odnieśli poważne obrażenia i zostali przewiezieni do szpitala. Stan jednego jest określany jako ciężki. Nie wiadomo jeszcze, z czyjej winy doszło do zderzenia. Policjanci badają przyczyny i okoliczności wypadku, przesłuchują też świadków i sprawdzają zapisy kamer, ponieważ do zdarzenia doszło na terenie objętym monitoringiem.

Pożar samochodu na Dębcu. Utrudnienia w ruchu

0

Do dramatycznie wyglądającego zdarzenia doszło rano 2 października na Dębcu. Podczas jazdy zapalił się samochód. Strażacy szybko ugasili pożar, ale na czas akcji gaśniczej w okolicy były utrudnienia w ruchu.

Jak poinformowała portal „epoznan” jego czytelniczka, samochód zapalił się podczas jazdy o godzinie 5.42 na Dębcu. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, a ze względu na wczesną porę akcja gaśnicza także nie spowodowała dużych utrudnień w ruchu. Przyczyny pożaru nie są znane.

Spłonęło pracownia ceramiczna i kawiarnia. Pomóżmy ją odbudować!

0

26 września w Śmiglu w powiecie kościańskim doszło do pożaru budynku gospodarczego – od niego zajęła się sąsiadująca z nim pracownia ceramiczna i kawiarnia „Na Garnuszku”. Jej właścicielka została bez pracy i bez dochodów – prosi więc o pomoc w odbudowie.

Pracownia i kawiarnia „Na Garnuszku” nie spaliła się całkowicie, ale budynek ucierpiał, tak samo jak instalacja fotowoltaiczna, połowa dachu, elewacja oraz część pracowni. Dzięki strażakom udało się ocalić piec ceramiczny oraz wszystkie prace ceramiczne – ale zniszczenia są tak duże, że pracownia i kawiarnia nie mogą pracować bez remontu, a pani Ani, właścicielki lokalu teraz, gdy straciła źródło dochodu, nie stać na przeprowadzenie remontu.

„Jak doskonale wiecie, pracownia i kawiarnia „Na garnuszku”, jest dla mnie całym moim życiem” – napisała pani Ania na portalu „zrzutka”. – „Miejsce, gdzie kiedyś urodziłam się na nowo, zostało zniszczone. Od czasu pożaru wydarzyło się wiele cudownych rzeczy. Chęć niesienia pomocy przez nawet obcych dla mnie ludzi jest niewyobrażalna. Za namową najbliższych osób decyduję się na założenie zbiórki i liczę na Wasze wsparcie. Na dzień 28.09.2023 przy wsparciu dobrych ludzi i części zaoszczędzonych pieniędzy ruszyły pierwsze prace remontowe. Zebrane środki chciałabym przeznaczyć, na zakup towarów i usług niezbędnych do przywrócenia „Garnuszka”.

Darek Gadowski, ABBA i Noc Bibliotek. Na co warto się wybrać w Poznaniu?

0

Wystawa poświęcona Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu w Fotoplastykonie, Darek Gadowski z nowym programem „Gracz”, Noc Bibliotek z atrakcjami, przeboje zespołu ABBA, no i jam session w Blue Note. W tygodniu od 2 do 5 października jest w czym wybierać.

Poniedziałek, 2 października

Dookoła świata z Pawłem Edmundem Strzeleckim – otwarcie wystawy w Fotoplastykonie Poznańskim
Centrum Informacji Kulturalnej, Fotoplastykon Poznański, ul. Ratajczaka 44, Poznań
2 października – 31 stycznia

Paweł Edmund Strzelecki to jeden z najwybitniejszych polskich podróżników i odkrywców. Urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi. W 1834 roku wyruszył w samodzielną podróż dookoła świata. Odwiedził wszystkie ówcześnie znane kontynenty (Antarktydę odkryto dopiero w 1895 roku), a zajęło mu to ponad dziewięć lat. Podczas wypraw badawczych poruszał się przeważnie pieszo, prowadził badania z zakresu geologii, mineralogii, kartografii, wulkanologii, meteorologii, a nawet etnografii czy paleontologii. Wystawa prezentuje stereofotografie z II poł. XIX w., przedstawiające miejsca, które odwiedził.

Spotkania z podróżnikami: PODRÓŻ TOTALNA AMERYKA ŁACIŃSKA NA ROWERZE 2013-2023 Wojciech Ganczarek
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
2 października @ 19:00

Spontaniczna podróż rowerowa zmienia się w 10-letnią wędrówkę po krajach, regionach i problemach społecznych Ameryki Łacińskiej. Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— używany rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów. Wojciech Ganczarek:
Urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej; w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej. Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych (Tygodnik Przegląd, BikeBoard, Magazyn Kontakt i inne) a także książek. Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.
Szczegóły tutaj

Koncert zespołów Cherubs, Cani Sciorri i Polsoja
CK Nowe Amore, ul. Mickiewicza 33 (wejście od Sienkiewicza 22), Poznań
2 października @ 19:00

Cherubs to legenda amerykańskiego noise rocka. Pochodzą z Austin w Teksasie, powstali w 1991 roku. Cani Sciorri powstali we wsi Fossano w 2001 roku. Wydali 8 albumów. Kochają noise, rock’n’roll, piwo, wino, dobrą zabawę i wiele innych rzeczy! Polsoja to zespół noise-punkowy z Poznania, inspirujący się wszelkimi odmianami noise’u, noise rocka, avant-punku i no_ wave’u.

Wtorek, 3 października

OBOK I W. O PERYFERIACH POZNANIA NA FOTOGRAFII • zwiedzanie wystawy dla seniorów
CK Zamek – Sala Wystaw, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
3 października @ 11:00

Czy wycieczka po dawnych obrzeżach Poznania sprzed 30, 50, a nawet 120 lat może zainteresować obecnych mieszkańców miasta? Na czarno-białych fotografiach pokażemy miejsca odległe od centrum i dzisiejszych czasów.
Szczegóły tutaj

PREZYDENTKI
Teatr Nowy, Scena Nowa, wejście od podwórka ul. Roosevelta 10, Poznań
3 października @ 19:30

Austriacki dramatopisarz Werner Schwab bezlitośnie rozchyla zasłony. Pozwala nam zajrzeć w głęboko ukryte pragnienia swoich Prezydentek, podpór mieszczańskiej wspólnoty, które – choć przygniecione krzyżem codziennych trosk – wciąż marzą o miłości. I tylko za bezpieczną zasłoną mogą snuć swoje fantazje.
Szczegóły tutaj

Środa, 4 października

Noc Bibliotek
różne filie Biblioteki Raczyńskich
4 – 7 października

Noc Bibliotek to cykliczne, ogólnopolskie wydarzenie, które ma na celu przypominanie o foli bibliotek i pokazanie wielu funkcji, które spełniają współczesne biblioteki. W filiach Biblioteki Raczyńskich od 4 do 6 października będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, wspólnym czytaniu i spotkaniach dla dzieci. Z kolei 7 października, w dniu finału Nocy Bibliotek w historycznym gmachu będzie można spotkać się z tłumaczami, obejrzeć osiemnastowieczny pięknie ilustrowany atlas i wybrać się na wycieczkę do magazynów biblioteki.
Program:
4 października godz. 18.00-20.00 Filia 46 ul. Arciszewskiego 27
„Magiczna Noc w Bibliotece z Harrym Potterem” dla dzieci 7-12 lat
6 października godz. 17.00-18.30 Filia 53 ul. Hetmańska 91
„Tajemnica biblioteki”- warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci 6-12 lat
6 października godz. 17.00-19.00 Filia 2 os. Oświecenia 59
„Po zmroku: wspólne czytanie i odkrywanie tajemnic biblioteki” dla dzieci 7-12 lat
6 października Filia 14 os. Bolesława Chrobrego 117
godz. 17.00-18.00 wyświetlanie bajek na dawnym projektorze dla młodszych czytelników z opiekunami
godz. 18.30-20.00 wieczór gier, czytania i zabawy dla dzieci w wieku 7-12 lat
6 października godz. 18.30-20.00 Filia 38 ul. Świt34/36
„Noc Detektywów z Lassem i Mają”. Warsztaty literacko-artystyczne, zabawa z długopisami 3D; dla dzieci 7-12 lat.
6 października godz. 18.30-20.00 Biblioteka dla dzieci Al. Marcinkowskiego 23
„Tropem Lassego i Mai” dla dzieci 6-12 lat
6 października godz. 19.00-20.30 Filia Naramowicka ul. Rubież 14a
„Czytanie na ścianie. Kino w bibliotece” dla dzieci 7-12 lat.

ABBA I INNI symfonicznie
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
4 października @ 19:00

Wszyscy, którzy bawili się przy muzyce zespołu Boney-M czy Modern Talking, również odnajdą się znakomicie w atmosferze tego koncertu. Na scenie chór, balet, orkiestra i soliści!
Szczegóły tutaj

Darek Gadowski w programie “Gracz”
BaRock Club ul. Wielka 9, Poznań
4 października @ 19:00

W końcu on i w końcu z nowym, solowym programem! Po wielu występach na dużych imprezach w ramach tras „Please, stand-up!” wreszcie możemy zobaczyć Darka w środowisku kameralnym i bliższym sztuce komediowej.
Szczegóły tutaj

PREZYDENTKI
Teatr Nowy, Scena Nowa, wejście od podwórka ul. Roosevelta 10, Poznań
4 października @ 19:30

Austriacki dramatopisarz Werner Schwab bezlitośnie rozchyla zasłony. Pozwala nam zajrzeć w głęboko ukryte pragnienia swoich Prezydentek, podpór mieszczańskiej wspólnoty, które – choć przygniecione krzyżem codziennych trosk – wciąż marzą o miłości. I tylko za bezpieczną zasłoną mogą snuć swoje fantazje.
Szczegóły tutaj

Czwartek, 5 października

SEN NOCY LETNIEJ
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
5 października @ 19:00

Czerwcowy wieczór, kilka dni po sobótkowych swawolach i tuż przed rozkoszami krótkich wakacyjnych nocy… To najlepszy moment na pokaz przedpremierowy najsłynniejszej komedii Shakespeare’a!
Szczegóły tutaj

Hania Rani on Tour 23′
CK Zamek – Sala Wielka ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
5 października @ 20:00

Hania podczas swojej światowej trasy zagra jesienią w Polsce. Na trasie znalazły się Kraków, Gdańsk, Poznań, Katowice i Wrocław.
Szczegóły tutaj

WYSPA
Aula Artis, ul. Kutrzeby 10, Poznań
5 października @ 20:00

„Wyspa” to baśniowy musical opowiadający historię Eilidh – nastoletniej mieszkanki Kinnan, która nie ma już w swoim otoczeniu żadnych rówieśników. Pozostaje pod opieką babci, bo jej mama musiała wyjechać w poszukiwaniu pracy.
Szczegóły tutaj

Mikołaj Grynberg „Jezus umarł w Polsce”
Winiarnia Pod Czarnym Kotem, ul. Marcelińska, Poznań
5 października @ 20:00

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat.” Tu była cisza spokój, ptaszki śpiewały, aż któregoś dnia zamiast ptaszków usłyszeliśmy dźwięki helikopterów. Potem zaczęło się znajdować buty i ubrania. Potem ludzi” – Mikołaj Grynberg.

Jam Session #1
Blue Note, ul. Kościuszki 79, Poznań
5 października @ 21:00

Wracają comiesięczne jam sessions! W październiku w składzie podstawowym zagrają: Marek Konarski – saksofon, Krzysztof Dys – fortepian, Flavio Gullotta – kontrabas, Adam Zagórski – perkusja.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 2 października?

0

Poniżej prezentujemy listę miejsca na terenie Wielkopolski, w których 2 października wystąpią przerwy w dostawach prądu.

Obszar Krzywiń
2 października 2023 r. w godz. 07:00 – 11:00
gm. Krzywiń: Jerka os. Wincentego Witosa nr 32 do 44 i 64.

Obszar Wschowa
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
Wschowa ul. Kolejowa nr 1, dz. 1954/3, „ZETA”.

Obszar Kórnik
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Biernatki ul. Rekreacyjna, ul. Główna,

Obszar Budzyń
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Sokołowo Budzyńskie 20, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, Kościół.

Obszar Sieraków
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Gmina Sieraków, miejscowość Sieraków, ulica Okręg Wielieński od 19 do 23

Obszar Poznań Stare Miasto
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
Poznań: ul. Chopina 4.

Obszar Tarnowo Podgórne
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Gmina Tarnowo Podgórne, miejscowość Wysogotowo, ul. Pszenna 1, 3C, od nr 4A do nr 4G, 6A, 6B, 6C, 6E, 7A, 7B, 7C, 7D, działki nr 277/21, 277/25, 277/27, od nr 281/1 do nr 281/5, 283/1, 283/2, 283/3, KAL-INVEEST S.C.,

Obszar Lipka
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Miejscowość: Białobłocie nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 10A, 11 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28.

Obszar Poznań Grunwald
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Poznań: ul. Kasztelańska 60, 62, 64, od 33 do 69 nieparzyste, ul. Bułgarska 2A.

Obszar Margonin
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Kowalewo numery od 2 do 17, 24, 24A, 26, 26A, 27, 27A, 31, działki 52, 54/1, 59/3, 60/3, 87/3, boisko, miejscowość Lipiniec 15, 16, działka 150/1, miejscowość Lipiny 80, 81, przepompownia.

Obszar Kaźmierz
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Gmina Kaźmierz miejscowość Kopanina 1a, 3, 5, ulica Pod Lasem 3, 4, 5, 6, 6A, 8, 10, 12, 17, 18, 22, 24, 26, Myśliwska 1A, 14, Brodziszewska 2, działki 80/6, 83/3, 88/1, 88/4

Obszar Chodzież
2 października 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
miejscowość Rataje ul. Lawendowa, ul. Chabrowa, ul. Górna, ul. Jeziorna 47, dz. nr 303.

Obszar Damasławek
2 października 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
miejscowość Gruntowice, miejscowość Stępuchowo 1, 20, 21, 22, PGR.

Obszar Poznań Stare Miasto
2 października 2023 r. w godz. 08:30 – 14:30
Poznań: os. Zwycięstwa 19A zasilanie rezerwowe, ul. Mieszka I 26, 28, myjnia.

Obszar Gostyń
2 października 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
gm. Gostyń: Szczodrochowo – cała miejscowość.

Obszar Nowy Tomyśl
2 października 2023 r. w godz. 09:00 – 13:30
Gmina Nowy Tomyśl miejscowość Nowy Tomyśl ul. Ogrodowa 22, Budynek Szkolno-Przedszkolny przy ul. Ogrodowej,

Obszar Kościan
2 października 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Kościan ul. Młyńska nr 9; ul. Szpitalna nr 6, 8, hala sportowa MOSiR „Łazienki”, Stacja uzdatniania wody – wodociągi kościańskie.

Obszar Buk
2 października 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Buk, miejscowość Niepruszewo ul. Starowiejska 40, działki nr 162/7, 162/11,

Obszar Czarnków
2 października 2023 r. w godz. 09:30 – 13:00
Czarnków ul. Nowa 2, dz. nr 136/2-ROD „Kolejarz”, 143, 160, 163, ul. Dworcowa dz. nr 185/11.

Obszar Gostyń
2 października 2023 r. w godz. 10:00 – 13:00
gm. Gostyń: Daleszyn nr 21, 22, dz. 457 stacja telefonii komórkowej; Stary Gostyń nr 1 do 20 oraz 68A do 74C (oprócz nr 71K).

Centrum Przesiadkowe w Ostrowie z ochroną. „Wandalizmowi mówimy stanowcze: NIE”

0

Centrum Przesiadkowe w Ostrowie Wielkopolskim praktycznie od momentu otwarcia walczy z wandalami. Monitoring i częste kontrole policji oraz straży miejskiej nie dawały efektów, więc od nowego roku obiekt będzie miał ochronę.

Miasto zmaga się z problemem wandalizmu w centrum od momentu jego otwarcia. Mimo zainstalowania monitoringu w poczekalni oraz częstszych patroli policji i straży miejskiej do aktów wandalizmu dochodziło nadal. Dlatego władze miasta uznały, że dworzec musi mieć ochronę – będzie ona obecna na miejscu siedem dni w tygodniu, w godzinach otwarcia centrum, czyli od 6.30 do 23.30. W nowym roku zostaną też wyremontowane toalety i poczekalnia, które najbardziej ucierpiały przez wandali.

– W budżecie miasta mamy zarezerwowane środki na ten cel – podkreśla Mikołaj Kostka zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – To około 300 tysięcy złotych. Wandalizmowi mówimy stanowcze: NIE. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców, w tym przypadku pasażerów Centrum Przesiadkowego. Nie ma naszego przyzwolenia na niszczenie i dewastowanie wspólnego dobra.

Centrum Przesiadkowe działa w Ostrowie od stycznia 2019 roku niedaleko dworca kolejowego – celem budowy było umożliwienie łatwej i szybkiej przesiadki z autobusu na pociąg i odwrotnie. Jego budowa została w dużej mierze sfinansowana z funduszy europejskich – Ostrów otrzymał na ten cel prawie 32 mln zł. Inwestycja była częścią dużego projektu wartego ponad 42 miliony złotych: „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi”.

Tragiczny występ Lecha Poznań. Pogoń zdemolowała „Kolejorza”

0

Takiego scenariusza chyba nikt nie zakładał. Pogoń Szczecin rozbiła na swoim stadionie Lecha Poznań aż 5:0. W całym meczu poznaniacy oddali zaledwie trzy celne uderzenia na bramkę…

Po wysokiej wygranej z Rakowem Częstochowa, kibice z Poznania mieli prawo być w doskonałych nastrojach. Mecz w Szczecinie drastycznie zmienił sytuację. Chociaż początek nie wyglądał jeszcze najgorzej, to gospodarze szybko wyszli na prowadzenie – już w 17′ minucie bramkę zdobył Ulvestad. I był to dopiero początek show w Szczecinie.

W 33′ minucie wynik podwyższył Gorgon. Sześć minut później do siatki trafił Bichakhchyan, a po przerwie trafili jeszcze Grosicki i w końcówce Fornalczyk.

Lechici nie potrafili odpowiedzieć na akcje Pogoni i jej niesamowitą skuteczność w polu karnym. Najbliżej honorowej bramki piłkarze Johna van den Broma byli po uderzeniu Adriela Ba Loua, ale świetnie w bramce spisał się Cojocaru.

W kolejnym spotkaniu lechici zmierzą się w Poznaniu z Puszczą Niepołomice.

Dwa wypadki w powiecie. Lądował śmigłowiec LPR

0

Do dwóch wypadków z udziałem motocyklistów doszło w powiecie gnieźnieńskim 1 października. Jeden miał miejsce na S5, drugi w Wiekowie w gminie Witkowo. Dwie osoby odniosły obrażenia, a jedną z nich zabrał do szpitala śmigłowiec LPR.

Jak informuje portal „gniezno24”, do obu wypadków doszło po godzinie 12.00. Jeden z nich miał miejsce na trasie S5, na węźle Gniezno Południe, na zjeździe na Gniezno, gdzie motocyklista stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery ochronne. To właśnie do niego najpierw wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jednak okazało się, że w Wiekowie motocykl zderzył się z samochodem osobowym i dwie osoby odniosły obrażenia. Śmigłowiec LPR przekierowano więc tam, a rannego z S5 przewieziono do szpitala karetką.

Politechnika będzie miała nowy rektorat. Umowa już podpisana!

0

Będzie niemal zero-energetyczny, pięciokondygnacyjny, z głównym wejściem od strony północnej – i stanie w Kampusie Politechniki Poznańskiej „Warta”. Umowa na budowę nowego rektoratu Politechiki Poznańskiej została podpisana.

Wiekopomne wydarzenie miało miejsce 28 września – umowę podpisali prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej oraz Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes zarządu ds. produkcji Mostostal Warszawa S.A.

Nowy rektorat będzie niemal zero-energetyczny, stanowiący wdrożenie założeń budownictwa zrównoważonego, jak informują władze uczelni. Zostanie wybudowany między istniejącymi budynkami Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej oraz Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania. Jego głównym projektantem jest dr hab. inż. arch. Sławomir Rosolski, profesor PP, natomiast głównym projektantem instalacji jest prof. dr hab. inż. Edward Szczechowiak.

Budynek będzie miał prawie 6 tys. m kw. powierzchni użytkowej, pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną, zostanie zbudowany na planie kwadratu w formie szklanego prostopadłościanu z kamiennymi pilastrami elewacyjnymi.
„Wertykalne podziały pilastrów nadadzą rektoratowi monumentalności oraz podkreślą ważność projektowanego budynku na tle całego kampusu” – informuje uczelnia. – „Materiał szklanej fasady podkreśli nowoczesny charakter Politechniki Poznańskiej, natomiast użycie kamienia odwoływać się będzie do jej bogatej historii oraz tradycji. W szkle odbijać się będą obrazy otoczenia, dzięki czemu budynek wpisze się w kontekst otoczenia”.

Główne wejście będzie się znajdowało od północy, od strony ul. J. Rychlewskiego, dwa dodatkowe – od południa. W kondygnacji podziemnej budynku znajdzie się parking oraz zaplecze techniczno-technologiczne. Centralnym punktem wnętrza budynku będzie hall główny, a dwie klatki schodowe, windy i szachty technologiczne utworzą pion komunikacyjny. Okalający część centralną korytarz zapewnia swobodny dostęp do poszczególnych pomieszczeń. Na najwyższej kondygnacji budynku zaplanowano dwie duże sale na spotkania reprezentacyjne, na tym samym poziomie znajdą się także biura władz Politechniki Poznańskiej.

Rozwiązania architektoniczne zapewnią odpowiednią zwartość bryły i szczelność powietrzną budynku, zastosowana zostanie izolacja termiczna oraz szkło o wyższym współczynniku ciepła. System wentylacji mechanicznej pozwoli na odzysk ciepła, budynek będzie też posiadał osiem rekuperatorów. Ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę użytkową zapewnią trzy pompy ciepła połączone z systemem belek grzewczo-chłodzących, które będzie zasilać dolne źródło ciepła w postaci 12 sond głębinowych o długości 200 m. Na dachu budynku zostaną też zainstalowane 234 panele fotowoltaiczne.

Jak podkreślają władze politechniki, takie rozwiązania zastosowano już w budynku WAWIZ, który po trzech latach użytkowania uzyskał ponadprzeciętne wyniki w zakresie niskoenergetyczności.

Budowa ma potrwać dwa lata.