Podwyżka cen wody i ścieków w Poznaniu. Już od 7 października

ujęcie wody pitnej Mosina-Krajkowo fot. UMP

Poznaniacy od 7 października zapłacą więcej za wodę i odprowadzenie ścieków. Nie jest to ta podwyżka, o którą spółka Aquanet wnioskowała do Wód Polskich, tylko podwyżka wynikająca z zatwierdzonej w 2021 roku taryfy opłat.

To już trzeci rok obowiązywania zatwierdzonej w 2021 roku taryfy opłat. Zgodnie z przyjętymi wówczas regulacjami od 7 października będą obowiązywać nowe ceny za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków: za metr sześcienny wody poznaniacy zapłacą nie 5 zł i 5 gr, ale 5 zł i 8 gr brutto. Natomiast za odbiór ścieków zapłacą nie 7 zł i 48 gr, ale 7 zł i 68 gr brutto.

Ten wzrost cen został zaplanowany w 2021 roku – zgodnie z nim ceny wzrosły także w 2022 roku. Nie jest to więc tak podwyżka, o którą walczy Aquanet – nie wyraziły na nią zgody Wody Polskie, jednak Aquanet nie rezygnuje i ponownie złożył wniosek o podwyżkę, motywując ją wzrostem kosztów funkcjonowania spółki – ceny energii elektrycznej wzrosły o ponad 143 proc., oprocentowanie kredytów o 800 proc. a do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty inflacji i podwyżek płacy minimalnej .

Przypomnijmy, że zgodnie z wnioskiem Aquanetu wzrost cen miałby wynieść około 28 proc.

Źródło: Aquanet

Podziel się: