wtorek, 5 grudnia, 2023

Darek Gadowski, ABBA i Noc Bibliotek. Na co warto się wybrać w Poznaniu?

Wystawa poświęcona Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu w Fotoplastykonie, Darek Gadowski z nowym programem “Gracz”, Noc Bibliotek z atrakcjami, przeboje zespołu ABBA, no i jam session w Blue Note. W tygodniu od 2 do 5 października jest w czym wybierać.

Poniedziałek, 2 października

Dookoła świata z Pawłem Edmundem Strzeleckim – otwarcie wystawy w Fotoplastykonie Poznańskim
Centrum Informacji Kulturalnej, Fotoplastykon Poznański, ul. Ratajczaka 44, Poznań
2 października – 31 stycznia

Paweł Edmund Strzelecki to jeden z najwybitniejszych polskich podróżników i odkrywców. Urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi. W 1834 roku wyruszył w samodzielną podróż dookoła świata. Odwiedził wszystkie ówcześnie znane kontynenty (Antarktydę odkryto dopiero w 1895 roku), a zajęło mu to ponad dziewięć lat. Podczas wypraw badawczych poruszał się przeważnie pieszo, prowadził badania z zakresu geologii, mineralogii, kartografii, wulkanologii, meteorologii, a nawet etnografii czy paleontologii. Wystawa prezentuje stereofotografie z II poł. XIX w., przedstawiające miejsca, które odwiedził.

Spotkania z podróżnikami: PODRÓŻ TOTALNA AMERYKA ŁACIŃSKA NA ROWERZE 2013-2023 Wojciech Ganczarek
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
2 października @ 19:00

Spontaniczna podróż rowerowa zmienia się w 10-letnią wędrówkę po krajach, regionach i problemach społecznych Ameryki Łacińskiej. Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— używany rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów. Wojciech Ganczarek:
Urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej; w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej. Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych (Tygodnik Przegląd, BikeBoard, Magazyn Kontakt i inne) a także książek. Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.
Szczegóły tutaj

Koncert zespołów Cherubs, Cani Sciorri i Polsoja
CK Nowe Amore, ul. Mickiewicza 33 (wejście od Sienkiewicza 22), Poznań
2 października @ 19:00

Cherubs to legenda amerykańskiego noise rocka. Pochodzą z Austin w Teksasie, powstali w 1991 roku. Cani Sciorri powstali we wsi Fossano w 2001 roku. Wydali 8 albumów. Kochają noise, rock’n’roll, piwo, wino, dobrą zabawę i wiele innych rzeczy! Polsoja to zespół noise-punkowy z Poznania, inspirujący się wszelkimi odmianami noise’u, noise rocka, avant-punku i no_ wave’u.

Wtorek, 3 października

OBOK I W. O PERYFERIACH POZNANIA NA FOTOGRAFII • zwiedzanie wystawy dla seniorów
CK Zamek – Sala Wystaw, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
3 października @ 11:00

Czy wycieczka po dawnych obrzeżach Poznania sprzed 30, 50, a nawet 120 lat może zainteresować obecnych mieszkańców miasta? Na czarno-białych fotografiach pokażemy miejsca odległe od centrum i dzisiejszych czasów.
Szczegóły tutaj

PREZYDENTKI
Teatr Nowy, Scena Nowa, wejście od podwórka ul. Roosevelta 10, Poznań
3 października @ 19:30

Austriacki dramatopisarz Werner Schwab bezlitośnie rozchyla zasłony. Pozwala nam zajrzeć w głęboko ukryte pragnienia swoich Prezydentek, podpór mieszczańskiej wspólnoty, które – choć przygniecione krzyżem codziennych trosk – wciąż marzą o miłości. I tylko za bezpieczną zasłoną mogą snuć swoje fantazje.
Szczegóły tutaj

Środa, 4 października

Noc Bibliotek
różne filie Biblioteki Raczyńskich
4 – 7 października

Noc Bibliotek to cykliczne, ogólnopolskie wydarzenie, które ma na celu przypominanie o foli bibliotek i pokazanie wielu funkcji, które spełniają współczesne biblioteki. W filiach Biblioteki Raczyńskich od 4 do 6 października będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, wspólnym czytaniu i spotkaniach dla dzieci. Z kolei 7 października, w dniu finału Nocy Bibliotek w historycznym gmachu będzie można spotkać się z tłumaczami, obejrzeć osiemnastowieczny pięknie ilustrowany atlas i wybrać się na wycieczkę do magazynów biblioteki.
Program:
4 października godz. 18.00-20.00 Filia 46 ul. Arciszewskiego 27
“Magiczna Noc w Bibliotece z Harrym Potterem” dla dzieci 7-12 lat
6 października godz. 17.00-18.30 Filia 53 ul. Hetmańska 91
“Tajemnica biblioteki”- warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci 6-12 lat
6 października godz. 17.00-19.00 Filia 2 os. Oświecenia 59
“Po zmroku: wspólne czytanie i odkrywanie tajemnic biblioteki” dla dzieci 7-12 lat
6 października Filia 14 os. Bolesława Chrobrego 117
godz. 17.00-18.00 wyświetlanie bajek na dawnym projektorze dla młodszych czytelników z opiekunami
godz. 18.30-20.00 wieczór gier, czytania i zabawy dla dzieci w wieku 7-12 lat
6 października godz. 18.30-20.00 Filia 38 ul. Świt34/36
“Noc Detektywów z Lassem i Mają”. Warsztaty literacko-artystyczne, zabawa z długopisami 3D; dla dzieci 7-12 lat.
6 października godz. 18.30-20.00 Biblioteka dla dzieci Al. Marcinkowskiego 23
“Tropem Lassego i Mai” dla dzieci 6-12 lat
6 października godz. 19.00-20.30 Filia Naramowicka ul. Rubież 14a
“Czytanie na ścianie. Kino w bibliotece” dla dzieci 7-12 lat.

ABBA I INNI symfonicznie
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
4 października @ 19:00

Wszyscy, którzy bawili się przy muzyce zespołu Boney-M czy Modern Talking, również odnajdą się znakomicie w atmosferze tego koncertu. Na scenie chór, balet, orkiestra i soliści!
Szczegóły tutaj

Darek Gadowski w programie “Gracz”
BaRock Club ul. Wielka 9, Poznań
4 października @ 19:00

W końcu on i w końcu z nowym, solowym programem! Po wielu występach na dużych imprezach w ramach tras “Please, stand-up!” wreszcie możemy zobaczyć Darka w środowisku kameralnym i bliższym sztuce komediowej.
Szczegóły tutaj

PREZYDENTKI
Teatr Nowy, Scena Nowa, wejście od podwórka ul. Roosevelta 10, Poznań
4 października @ 19:30

Austriacki dramatopisarz Werner Schwab bezlitośnie rozchyla zasłony. Pozwala nam zajrzeć w głęboko ukryte pragnienia swoich Prezydentek, podpór mieszczańskiej wspólnoty, które – choć przygniecione krzyżem codziennych trosk – wciąż marzą o miłości. I tylko za bezpieczną zasłoną mogą snuć swoje fantazje.
Szczegóły tutaj

Czwartek, 5 października

SEN NOCY LETNIEJ
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
5 października @ 19:00

Czerwcowy wieczór, kilka dni po sobótkowych swawolach i tuż przed rozkoszami krótkich wakacyjnych nocy… To najlepszy moment na pokaz przedpremierowy najsłynniejszej komedii Shakespeare’a!
Szczegóły tutaj

Hania Rani on Tour 23′
CK Zamek – Sala Wielka ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
5 października @ 20:00

Hania podczas swojej światowej trasy zagra jesienią w Polsce. Na trasie znalazły się Kraków, Gdańsk, Poznań, Katowice i Wrocław.
Szczegóły tutaj

WYSPA
Aula Artis, ul. Kutrzeby 10, Poznań
5 października @ 20:00

„Wyspa” to baśniowy musical opowiadający historię Eilidh – nastoletniej mieszkanki Kinnan, która nie ma już w swoim otoczeniu żadnych rówieśników. Pozostaje pod opieką babci, bo jej mama musiała wyjechać w poszukiwaniu pracy.
Szczegóły tutaj

Mikołaj Grynberg “Jezus umarł w Polsce”
Winiarnia Pod Czarnym Kotem, ul. Marcelińska, Poznań
5 października @ 20:00

“Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat.” Tu była cisza spokój, ptaszki śpiewały, aż któregoś dnia zamiast ptaszków usłyszeliśmy dźwięki helikopterów. Potem zaczęło się znajdować buty i ubrania. Potem ludzi” – Mikołaj Grynberg.

Jam Session #1
Blue Note, ul. Kościuszki 79, Poznań
5 października @ 21:00

Wracają comiesięczne jam sessions! W październiku w składzie podstawowym zagrają: Marek Konarski – saksofon, Krzysztof Dys – fortepian, Flavio Gullotta – kontrabas, Adam Zagórski – perkusja.

Źródło: mat. pras.
Strona głównaKulturaDarek Gadowski, ABBA i Noc Bibliotek. Na co warto się wybrać w...