Poznańska zajezdnia tramwajowa z klocków? Mateusz Wawrowski i jego wymarzony projekt

budowa zajezdni fot. Mateusz Wawrowski

Zajezdnia WS3 przy Fortecznej razem z modelami autobusów i tramwajów – taki projekt obecnie realizuje Mateusz Wawrowski, znany konstruktor budujący z klocków LEGO. Chce z projektem zdążyć na Katarzynki i Targi Hobby, podczas których zamierza zaprezentować gotową makietę.

Mateusz Wawrowski ma już za sobą wiele zrealizowanych projektów, a także wystaw swoich prac, na których można było podziwiać między innymi poznańskie zabytki, historycznej tramwaje czy zabytkowe autobusy. Temat komunikacji miejskiej jest mu zdecydowanie najbliższy, ponieważ z zawodu jest motorniczym, więc zna go od podszewki. I stąd też pomysł na kolejny projekt.

– Realizuję obecnie wymarzony projekt budowy zajezdni tramwajowej WS3 Forteczna z klocków LEGO – wyjaśnia. – Makietę planuję zaprezentować podczas tegorocznych Targów Hobby i Katarzynek. Oczywiście nie zabraknie modeli autobusów i tramwajów, które już zbudowałem. Chciałbym nie tylko pokazać swoją pasję, ale i udostępnić pewne modele zwiedzającym by mogli poprowadzić tramwaj po miniaturowej zajezdni. Taka atrakcja nie zdarza się często. Zazwyczaj można poprowadzić prawdziwy tramwaj podczas Katarzynek w Poznaniu.

Budowa zajezdni składającej się z myjni, hali naprawczej i ekspedycji już trwa. Jak podkreśla Wawrowski, projekt ma też wymiar edukacyjny, bo dzięki niemu dzieci i dorośli będą mogli obejrzeć, gdzie motorniczy lub kierowca zaczyna i kończy swoją służbę.
– Zwiedzający zajezdnię poznają, na czym polega OC, czyli Obsługa Codzienna tramwaju i w co jej trakcie jest sprawdzane – wyjaśnia motorniczy-konstruktor. – Podczas prezentacji, która odbędzie się na terenie Targów Hobby i Katarzynek, chciałbym przekazać swoją wiedzę najmłodszym, ale także i starszym. Od 2016 roku jestem poznańskim motorniczym i bardzo lubię swoją pracę, która jest dla mnie częścią mojego życia, a nie obowiązkiem.

Jak podkreśla, prowadzenie tramwaju jest dla niego przyjemnością, choć oczywiście jak w każdej, nawet najbardziej ukochanej pracy, zdarzają się trudne dni i nieprzewidywane zdarzenia, z którymi trzeba sobie poradzić. Każdy, kto chciałby wesprzeć Mateusza Wawrowskiego i jego pasję, może to zrobić przez portal “pomagam”.

 

Podziel się: