poniedziałek, 4 grudnia, 2023

15-letnia Jagoda walczy o zdrowie. Potrzebuje pomocy!

Do 13. roku życia Jagoda Snela z Żerkowa była zwyczajną, zdrową, wesołą i aktywną fizycznie nastolatką. Choroba zaatakowała jej nerki i dziewczyna od dwóch lat walczy o zdrowie, a także i o życie. Koszty leczenia przerastają możliwości rodziny, dlatego założyli zbiórkę z prośbą o pomoc.

“Zaczęłam się martwić, gdy na podudziach córeczki pojawiły się obrzęki i przybrała na wadze” – opisuje mama Jagody początki choroby córki na portalu “siepomaga”. – “Usprawiedliwiałam to jednak okresem dojrzewania. Rzeczywistość niestety okazała się inna. Tak naprawdę w organizmie córki zatrzymywała się woda, bo nerki już nie pracowały tak, jak powinny. Zrobiliśmy badania, które niestety nie pozostawiały złudzeń. Lekarz pilnie skierował nas do szpitala, ze względu na wysoki białkomocz. Pierwsze tygodnie były niezwykle trudne, bo Jagoda była w stanie bezpośrednio zagrażającym życiu”.

Jagodę udało się uratować, choć wdrożone leczenie poskutkowało tylko połowicznie. Później zaczęła się kuracja sterydami, która ustabilizowała stan dziewczyny – ale nadal nikt nie potrafił wyjaśnić, co się dzieje z jej nerkami i jaka jest przyczyna tego, że nie chcą pracować. Według wstępnej diagnozy dziewczyna cierpi na zespół nerczycowy steroidooporny i tak też jest leczona – w ciągu dwóch lat była w szpitalu ponad 20 razy!

Problemem jest nie tylko szpital. Przez długi czas Jagoda musiała być izolowana od rówieśników, bo każda infekcja mogła być dla niej zabójcza, więc uczyła się indywidualnie. Teraz chodzi już do szkoły, ale żyje zgodnie z surowym reżimem: codziennie przyjmuje ponad 20 tabletek, musi wciąż na siebie uważać, a ubocznym skutkiem zaordynowanego leczenia jest astma, przerost dziąseł, ogromne rozstępy na całym ciele i bardzo niska odporność. I w dodatku nadal leczenie nie do końca działa…

“Żaden lekarz nie jest w stanie nam powiedzieć, jak długo nerki będą sobie radziły” – pisze jej mama. – “Na ten moment stale postępujący proces zapalny może doprowadzić do całkowitej niewydolności i konieczności przeszczepu. Niestety, lekarze przygotowują nas, że choroba najpewniej rozwinęłaby się ponownie – nawet po przeszczepie. Konieczne jest wykonanie badań genetycznych, które być może dadzą nam w końcu konkretną odpowiedź i pokierują – co robić i jak walczyć dalej”.

Badania genetyczne, leki Jagody i specjalna dieta – to wszystko kosztuje ogromne pieniądze, których nie mają jej rodzice.

“Na naszą rodzinę spadło już zbyt wiele złego…” – podsumowała mama Jagody. – “Ja sama toczyłam nierówną walkę z nowotworem i gdy myślałam, że udało się go pokonać i teraz już wszystko będzie dobrze, niedługo później zachorowała nasza córeczka. Nie pozostaje nam nic innego, jak prosić o pomoc. Jagoda wymaga dalszego diagnozowania, leczenia i terapii. Nie chcemy, by brak środków pozbawił naszą córkę szansy na szczęśliwą przyszłość. Prosimy, otwórzcie dla niej swoje serca”.

Źródło: siepomaga
Strona głównaLifestyle15-letnia Jagoda walczy o zdrowie. Potrzebuje pomocy!