wtorek, 5 grudnia, 2023

Wilki w Wielkopolsce. Gmina ostrzega!

Gmina Niechanowo niedawno wydała ostrzeżenie dla swoich mieszkańców dotyczące obecności wilków na ich terenie. Czy powinniśmy się zatem obawiać tych dzikich zwierząt?

“W związku z pojawieniem się wilków należy zachować szczególną ostrożność, zwracając uwagę zwłaszcza na bezpieczeństwo dzieci” – ostrzega gmina Niechanowo.

Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy wilki odwiedziły ten region. Czy powinniśmy zatem obawiać się tych dzikich zwierząt?

Zachowanie wilków

Wilki z natury są zwykle nieśmiałe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeżeli zbliżają się do naszych domów, to najczęściej robią to w nocy, kiedy my śpimy.

Wilki mogą jednak zachować się nieprzewidywalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione. Szczególnie niebezpieczne mogą być wilki, które zostały kiedyś dokarmiane przez ludzi i przyzwyczaiły się do obecności człowieka.

Wilki są niezwykle inteligentne. Mogą obserwować nasze działania, na przykład prace polowe, ale nie powinniśmy się do nich zbliżać. Jako dzikie zwierzęta, powinny się szybko oddalić.

Wilki mogą stanowić zagrożenie dla naszych zwierząt domowych. Nie należy puszczać psów luzem podczas spacerów po lesie. Pies jest naturalnym rywalem wilka i może zostać zaatakowany.

Co zrobić w przypadku gdy wilk zbliży się do nas?

Jeżeli wilk zbliży się na odległość mniejszą niż 30 metrów, należy unieść ręce i machać nimi w powietrzu. Taki ruch powinien odstraszyć zwierzę.

Należy też pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie dokarmiać wilków. Może to spowodować, że przyzwyczają się do obecności człowieka i będą go częściej odwiedzać.

Warto też zaznaczyć, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym. Za zabicie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wilki w Wielkopolsce

Informację o kolejnych miejscach na terenie Wielkopolski, w których pojawią się wilki publikujemy regularnie. Ostatnio informowaliśmy o wilkach, które pojawiły się na południu wielkopolski – mieszkańcy okolic Sworowa zauważyli dorodnego wilka przemieszczającego się pomiędzy ich miejscowością a Sowami.

Źródła: Gmina Niechanowo / Gniezno Nasze Miasto / Epoznan / TenPoznan
Strona głównaWiadomości Gniezno / WrześniaWilki w Wielkopolsce. Gmina ostrzega!