Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 4 maja, 2024

Las zasypany śniegiem. “Biała zima to moment odpoczynku i regeneracji”

Niewiele jest osób, których nie zachwyca widok zaśnieżonego lasu. Śnieg na drzewach i ścieżkach jednak nie tylko pięknie wygląda – przede wszystkim jest bardzo ważny dla lasu.

O znaczeniu śniegu dla funkcjonowania lasu przypomina Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.
– Biała zima w lesie to moment odpoczynku i regeneracji dla przyrody, a także źródło powoli dostarczanej wraz z topnieniem wody, której w ostatnich latach często brakuje – wyjaśnia Ada Bończyk z RDLP. – Śnieg jest ważnym elementem naszej przyrody. Okrywa rośliny chroniąc je przed przymrozkami. Topniejąc, znacznie lepiej nawadnia glebę niż opady deszczu. Śnieżne zimy zmniejszają ryzyko pożarów na wiosnę, gdy nie ma jeszcze świeżej pokrywy roślinnej.

Dlatego śnieżne zimy są tak bardzo wyczekiwane przez leśników: śnieg jest naturalnym zbiornikiem wodnym, który trzyma wodę i topniejąc, stopniowo oddaje ją do gruntu, przy czym znacznie mniej wody “ucieka” z powodu parowania, niż to się dzieje podczas deszczu. Gdy nie ma śniegu, gwałtownie spada poziom wód gruntowych, przestają istnieć leśne jeziorka, mokradła i trzęsawiska, które są bardzo ważnym elementem środowiska – bo po ich wyschnięciu często zaczynają schnąć także i drzewa.

– Dodatkowo pod śniegiem znajdują schronienie różne gatunki zwierząt, choćby myszy, nornice, a nawet ptaki czasami chowają się w śniegu, aby przetrwać mroźną zimową noc – zwraca uwagę Ada Bończyk. – Solidny mróz i śnieg są również barierą, chroniącą nasze lasy przed inwazją owadów i innych szkodzących im organizmów. Surowe zimy zmniejszają ich populację i w ten sposób naturalnie hamują ich nadmierny rozwój.

Śnieżna zima oznacza więc zdrowszy las, a wiosną mniej pracy dla leśników i strażaków. Warto o tym pamiętać, podziwiając zaśnieżone drzewa.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
Strona głównaPoznańLas zasypany śniegiem. "Biała zima to moment odpoczynku i regeneracji"