niedziela, 25 lutego, 2024

Wiceminister rolnictwa w Poznaniu: “Uporządkowanie relacji z Ukrainą to jedno z największych wyzwań”

Stefan Krajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP był gościem 10. edycji targów Polagra Premiery, które 19 i 20 stycznia odbywały się na MTP.

– Jedno z ważniejszych wyzwań tego roku, to uporządkowanie relacji z Ukrainą – powiedział wiceminister podczas swojego wystąpienia. – Doprowadzenie do tego, żeby pomoc kierowana w stronę Ukrainy była właściwa, ale nie kosztem polskich rolników, polskich przedsiębiorców. O tym rozmawiamy zarówno z KE, jak i ze stroną ukraińską.

Wiceminister poinformował też, że na forum UE trwa debata o przedłużeniu bezcłowego napływu produktów z Ukrainy. Tę kwestię, jego zdaniem, powinni też zacząć zauważać politycy ze wszystkich krajów unijnych, bo dotąd poruszały go tylko państwa graniczące z Ukrainą.
– Zdajemy sobie sprawę, że Ukraina chce swoje produkty wywieźć, nam też na tym zależy – podkreślił. – My musimy się zabezpieczyć, żeby te produkty nie zostawały w Polsce – one powinny trafić do krajów trzecich. Tam też już pojawił się problem nadmiarowego cukru, nadmiarowego zboża. Rozmawiamy o tym, żeby stworzyć takie rozwiązania, które z jednej strony pomogą te ukraińskie produkty wywieźć, z drugiej strony nie będą szkodzić naszemu rynkowi.

Zdaniem wiceministra takie targi jak Polagra Premiery to doskonała okazja, by porozmawiać o bieżących problemach branży – ale także zorientować się, co w niej nowego. To właśnie to, co się dzieje na targach, wyznacza kierunki i trendy rozwoju branży na kolejne lata, a w tym roku dodatkowo imprezie towarzyszył dwudniowy Polski Kongres Rolniczy, podczas którego również poruszano tematy najważniejsze dla branży.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP
Strona głównaBiznes i FinanseWiceminister rolnictwa w Poznaniu: "Uporządkowanie relacji z Ukrainą to jedno z największych...