Strona główna Blog Strona 494

Samochód uderzył w drzewo. Dwie osoby trafiły do szpitala

0

Na drodze między Czerniejewem a Neklą doszło do groźnego wypadku. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Dwie osoby odniosły obrażenia.

Do wypadku doszło 23 stycznia – strażacy otrzymali wezwanie o 5.43, jak informuje OSP Czerniejewo na swoim profilu na Facebooku. Po dojeździe na miejsce okazało się, że samochód osobowy uderzył w drzewo, a dwie osoby, które nim podróżowały, potrzebują pomocy medycznej.

Strażacy udzielili rannym pierwszej pomocy i przekazali je ratownikom medycznym, którzy po zbadaniu stwierdzili, że obie osoby powinny trafić do szpitala. Szczegóły i okoliczności wypadku bada policja.

W czasie pracy służb na miejscu wypadku droga była nieprzejezdna.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki ma nowego dyrektora generalnego

0

Jacek Wiśniewski, absolwent UAM i były dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu, został nowym dyrektorem generalnym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Nowy dyrektor został powołany 22 stycznia przez Agatę Sobczyk, wojewodę wielkopolską, na miejsce Jacka Woźniaka, który przestał pełnić tę funkcję. Zadecydowało jego doświadczenie administracyjne i umiejętności zarządzania dużymi jednostkami i zespołami ludzi.

„Jest absolwentem Instytutu Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu” – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki. – „Swoją karierę zawodową rozpoczął w Ośrodku Pomocy Społecznej w Poznaniu w 1993 roku. Następnie pracował w Areszcie Śledczym w Poznaniu. Pracę tam zakończył w 2018 roku na stanowisku dyrektora, w stopniu pułkownika. W latach 2003 – 2006 zarządzał działem organizacyjno-prawnym, a w okresie 2006 – 2007 realizował zadania także z zakresu organizacyjno-prawnego w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Poznaniu. W latach 2018 – 2020 pełnił służbę w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Koszalinie na stanowisku dyrektora okręgowego. Zarządzał ponad 400-osobową załogą zorganizowaną w 15 działach, a w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Koszalinie 2500 funkcjonariuszami i pracownikami w 9 jednostkach organizacyjnych”.

Jacek Wiśniewski był także wykładowcą na UAM oraz w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, gdzie dzielił się swoim doświadczeniem z zakresu praktycznego stosowania nauk penitencjarnych. Jest także absolwentem wielu kursów i studiów podyplomowych, między innymi na Wydziale Prawa Administracyjnego i Samorządowego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej.

Ogólnopolski protest rolników. Gdzie będą strajkować w Wielkopolsce?

Związkowcy z Solidarności Rolników Indywidualnych 24 stycznia będą protestować na drogach całej Polski przeciwko napływowi taniej żywności z Ukrainy. Gdzie w Wielkopolsce można spodziewać się utrudnień w ruchu?

Rolnicy zapowiadali protest już kilka tygodni temu. Jego głównym powodem jest napływ taniej żywności z Ukrainy, z którą cenowo nie są w stanie konkurować polscy producenci, ale rolnicy protestują także przeciwko wprowadzaniu nowych ograniczeń w produkcji oraz unijnym przepisom, które ich zdaniem są niekorzystne dla rolnictwa w całej Europie. W tej kwestii polscy rolnicy w pełni solidaryzują się z Niemcami, gdzie także rolnicy wyjechali na drogi w proteście przeciwko polityce rolnej UE.

Protest zacznie się 24 stycznia w całej Polsce i potrwa od 12.00 do 14.00. Rolnicy opublikowali oficjalną mapę z zaznaczonymi miejscami protestów, by ułatwić kierowcom ich omijanie. Zaznaczono tam już 158 punktów, z tego kilkanaście w Wielkopolsce. Z utrudnieniami trzeba się liczyć między innymi w rejonie Wrześni: w Strzałkowie, Ołaczkowie i Borzykowie, zaplanowano też cztery protesty wokół Jarocina: w Nowym Mieście nad Wartą, Brzostowie, Cielczy i Kotlinie, jeden w Jerce pod Krzywiniem, dwa, w Sękowie i Rokietnicy pod Poznaniem, a także w Budzyniu i Jastrowiu na północy Wielkopolski.

Organizatorzy podkreślają, że do protestu zgłaszają się wciąż nowi chętni, więc liczba punktów zablokowanych przez rolników wciąż się zmienia.

Samochód uderzył w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Do tragicznego wypadku doszło na drodze między Łubnicą a Wielichowem w powiecie grodziskim. Z nieznanych powodów samochód marki Fiat Seicento uderzył w drzewo. 29-letni kierowca zginął na miejscu.

Wypadek miał miejsce 23 stycznia około godziny 7.00 rano, jak informują wielkopolscy strażacy. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierowca samochodu stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i na lewym poboczu uderzył w drzewa. Auto odbiło się od nich i ostatecznie wylądowało w rowie.

Gdy na miejsce dotarli strażacy, kierowca był zakleszczony w pojeździe, więc szybko przystąpili do wydostania go z auta. Niestety, po wydobyciu go na zewnątrz okazało się, że na pomoc jest już za późno. Kierowca nie żył. Szczegóły i okoliczności wypadku bada policja.

Droga między Wielichowem a Łubnicą była zablokowana przez kilka godzin. Kierowcy korzystali z objazdów.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem w Wielkopolsce. Do 100 km na godzinę!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem. W porywach może wiać z prędkością nawet 100 km na godzinę, mogą też występować burze.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu” – podaje IMiGW. – „Lokalnie możliwe burze z porywami wiatru do 100 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje od 24 stycznia, od godziny 3.00 do 25 stycznia, do godziny 3.00 w prawie całej Wielkopolsce z wyjątkiem powiatów kolskiego, tureckiego, kaliskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc.

Mężczyzna na zamarzniętym jeziorze. Akcja ratunkowa strażaków

0

Na zamarzniętym jeziorze U Grona, na kaliskim osiedlu Zagorzynek, przechodzące osoby zauważyły leżącego na lodzie mężczyznę. Ponieważ nie reagował na nawoływanie – wezwały pomoc.

Do zdarzenia doszło 23 stycznia około godziny 8.40. Dwie młode kobiety przechodziły obok jeziora idąc do zaparkowanego samochodu i zauważyły leżącego mężczyznę. Ponieważ wołanie do niego nie odniosło skutku, mężczyzna się też nie poruszał – kobiety nie wchodziły na lód, ale od razu zadzwoniły po pomoc.

Na miejsce przyjechały jednostki straży pożarnej, w tym OSP Kalisz Lis z łodzią, policja i pogotowie ratunkowe. Jak powiedział portalowi „kalisz24 INFO” bryg. Grzegorz Orlikowski, dowódca JRG 2 w Kaliszu, mężczyzna znajdował się około 20 metrów od brzegu i stamtąd ewakuowali go strażacy. Mężczyzna był nieprzytomny, więc od razu przekazali go ratownikom medycznym z czekającej karetki, a ci zawieźli go do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

Mieszkaniec Gostynia zginął w Wielkiej Brytanii z całą rodziną. Sprawą zajmuje się brytyjska policja

0

W miejscowości Costessey niedaleko Norwich policja znalazła cztery ciała: Bartłomieja K., mieszkańca Gostynia, kobiety i dwóch dziewczynek. Sprawą zajmuje się brytyjska policja.

Do tragedii doszło 19 stycznia. Jak informuje portal „gostynska”, około godziny 7.00 rano policjanci otrzymali zgłoszenie na numer alarmowy i weszli do domu przy Allan Bedford Crescent. Na policję zadzwonił sąsiad.

Gdy funkcjonariusze weszli do budynku, w środku znaleźli ciała 45-letniego Bartłomieja K., 36-letniej kobiety, prawdopodobnie jego szwagierki, która przychodziła pomóc mu w opiece nad córkami, oraz dwie dziewczynki w wieku 12 i 7 lat. Jak wykazała sekcja zwłok, dorośli zginęli od ran kłutych zadanych ostrym narzędziem. Kobieta miała kilka ran, mężczyzna tylko jedną. Sekcja dzieci jeszcze nie została przeprowadzona.

Z zeznań sąsiadów rodziny wynika, że mężczyzna miał poważne problemy zdrowotne. Policja nie stwierdziła udziału osób trzecich w tej tragedii, więc nie szuka innych osób. Odrębnym wątkiem badanym przez policję jest to, co stało się z zoną mężczyzny, pochodzącą z Tajlandii. Nikt z sąsiadów nie widział jej od kilku miesięcy.

84-letnia kobieta wypadła z okna. Nie udało się jej uratować

0

Do tragicznego zdarzenia doszło na osiedlu Piastowskim w Kościanie. Z okna mieszkania na trzecim piętrze wypadła kobieta. Nie udało się jej uratować.

Do wypadku doszło 22 stycznia około godziny 18.50, jak informuje portal „koscianiak”. Na miejsce wezwano policje i pogotowie ratunkowe, ale przybyły lekarz mógł tylko stwierdzić zgon kobiety.

Jak ustalili policjanci po czynnościach przeprowadzonych na miejscu tragedii, w zdarzeniu nie brały udziału osoby trzecie i uznali je za nieszczęśliwy wypadek.

Dwie osoby poturbowane przez byki. Lądował śmigłowiec LPR

0

Kobieta i mężczyzna, właściciele gospodarstwa rolnego w miejscowości Bielawy w powiecie kościańskim, zostali zaatakowani przez stado byków. Rannego mężczyznę do szpitala zabrał śmigłowiec LPR.

Do wypadku doszło 22 stycznia około godziny 15.30. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, policję i straż pożarną. Strażacy z OSP Śmigiel zabezpieczali miejsce lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak powiedział portalowi „koscianiak” Dawid Kryś, oficer prasowy KP PSP w Kościanie, strażacy mieli jedynie zabezpieczać lądowanie śmigłowca sanitarnego, ale po przybyciu na miejsce okazało się, że poturbowane są dwie osoby, kobieta i mężczyzna, a nie jedna, jak początkowo sądzono. Strażacy rozpoczęli reanimację 52-letniego mężczyzny i po godzinie udało się im przywrócić u niego funkcje życiowe.

Mężczyzna w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala w Kościanie, tam też trafiła 54-letnia kobieta. Jej obrażenia są mniej groźne. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Marian Szkudlarek ogłosił start w wyborach samorządowych

0

Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza, podczas spotkania noworocznego w gminie Swarzędz ogłosił zamiar ponownego kandydowania na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz.

Burmistrz zapowiedział podczas swojego wystąpienia, że chciałby kontynuować dotychczasową politykę zrównoważonego rozwoju Swarzędza, ze szczególnym naciskiem na politykę społeczną i inwestycyjną.

Będzie to jego trzeci start w wyborach na Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. Przypomnijmy, że premier ustalił termin wyborów na 7 kwietnia.

Koniec prac domowych dla uczniów. A co na to nauczyciele?

Minister Barbara Nowacka zapowiedziała, że  od kwietnia uczniowie szkół podstawowych nie będą już dostawali zadań domowych. A jak ten pomysł oceniają nauczyciele?

Już na początku kwietnia ma wejść w życie rozporządzenie Ministerstwa Edukacji RP o odejściu od prac domowych, jak poinformowała minister 20 stycznia. Na razie tylko dla uczniów szkół podstawowych, ale z czasem także zacznie obowiązywać dla szkół średnich. Uczniowie klas 1-3 w ogóle nie będą dostawać prac domowych, a uczniowie klas 4-8 będą je dostawali, ale tylko chętni i bez oceniania.

Głos Wielkopolski zapytał dyrektorów wielkopolskich szkół, co sądzą na ten temat. Pedagodzy generalnie uważają, że kierunek jest dobry, ale na razie jest za mało konkretów, by wydawać jednoznaczne opinie. Bo tak, jak szkoła wygląda obecnie, a zwłaszcza program do zrealizowania, to całkowity brak prac domowych jest niewykonalny. Jeśli jednak, jak to zresztą zapowiadały władze oświatowe, będzie się to wiązać z odchudzeniem podstawy programowej, to jest to jak najbardziej właściwe.

Jednak nie brakuje tez głosów krytycznych, zwracających uwagę, że prace domowe nie są zadawane bez powodu: mają służyć utrwaleniu wiedzy zdobytej na lekcji, wyćwiczyć pewne umiejętności i nawyki przydatne w kolejnych latach nauki. Przy obecnej podstawie programowej nie ma szans, by to wszystko zrealizować podczas lekcji. Dlatego zmiany powinny się zacząć od odchudzenia podstawy programowej – i dopiero wtedy można byłoby pomyśleć o likwidacji prac domowych.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 23 stycznia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 23 stycznia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Kłecko
23 stycznia 2024 r. w godz. 07:00 – 15:00
Wilkowyja 46

Obszar Lipno
23 stycznia 2024 r. w godz. 07:30 – 15:30
gm. Lipno: Wilkowice ul. Jesionowa nr 27A, 27B, 29, 34, działki nr 884/33, 884/41, 884/47 do 49.

Obszar Piaski
23 stycznia 2024 r. w godz. 07:30 – 17:30
gm. Piaski: Drzęczewo Pierwsze nr 1.

Obszar Poznań Jeżyce
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Koszalińska 15, dz. 12/2, dz. 12/4, dz. 14/1, ul. Wałecka 1.

Obszar Budzyń
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Dziewoklucz 2, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 32A, 33, 34.

Obszar Budzyń
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Dziewoklucz nr od 49 do 55.

Obszar Lubasz
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 12:30
miejscowość Stajkowo 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 62B, 98A, 100, 101, 101C-D, dz. nr 228/4-5, 277/1, 369/3, PGR, Hydrofornia, pompownia ścieków, magazyn, miejscowość Nowina dz. nr 144/6.

Obszar Złotów
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 12:00
Miejscowość: Wielatowo 1E, działka 400/99.

Obszar Bogucin
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
Bogucin: ul. Wiśniowa od 1 do 19, ul. Gruszowa 22.

Obszar Szydłowo
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
Miejscowość Dolaszewo ul. Poziomkowa nr 1, 8c, dz. nr 614/3, 614/9, 614/13-14.

Obszar Gołańcz
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Gołańcz ul. Margonińska 12, ul. Smolary od nr 22 do nr 29, miejscowość Tomczyce, miejscowość Potulin 18, 19, 20.

Obszar Budzyń
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Dziewoklucz nr od 49 do 55.

Obszar Poznań Nowe Miasto
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Zawady od 15 do 43 nieparzyste oraz 26, ul. Hlonda 36.

Obszar Poznań Nowe Miasto
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 14:30
Poznań: ul. Polanka 2A, 4A, od 9 do 13, od 17 do 25 nieparzyste, ul. Sowia 8.

Obszar Środa Wielkopolska
23 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 12:30
Środa Wielkopolska ulice Makowa 4, Polna 27 a,29,29A,29C,31,31A,33,33A,35,35A,37,37 A,39,43,48, Strzelecka 21,23,36,38,8, Sulisława 4,

Obszar Pakosław
23 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 13:00
gm. Pakosław: Białykał – cała miejscowość.

Obszar Trzcianka
23 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
miejscowość Biała ul. Parkowa 1.

Obszar Chrzypsko Wielkie
23 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 14:00
Chrzypsko Wielkie miejscowości Chrzypsko Wielkie ul. Główna nr 3, 17, od nr 19 do nr 46, 48, działki nr 108/2, 134/3, 421/6, 421/7, Zespół Szkół, Hydrofornia. ul. Kolejowa od nr 1 do nr 7, 46, ul. Szkolna nr 1, 2, 37. ul. Polna od nr 1 do nr 4c, 15, ul. Rolna 8A, działki nr 109, 111/3, 111/5, Stolarstwo s.c. Tomasz Kucz i Piotr Stańko, OSP Chrzypsko Wielkie, oczyszczalnia ścieków w Chrzypsku Wielkim; Gminna Spółka Komunalna w Chrzypsku Wielkim Sp. z o.o.,

Obszar Środa Wielkopolska
23 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 14:00
Środa Wlkp. ul. Kilińskiego 47,

Obszar Tarnowo Podgórne
23 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Tarnowo Podgórne miejscowość Sierosław ul. Wilka 10, 14, 109, działki nr 301, 302, 303, 304, 306, 321, 323, 332, 334, 337, 338

Obszar Pniewy
23 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
Gmina Pniewy miejscowość Pniewy ul. Borówkowa 15, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, Doktora Włodzimierza Felickiego nr 14, 14A, 15, 15A, 15D, działki nr 435/42, 435/44, 435/50, 451/2, 2167/2, 2167/3, 2167/5,

Obszar Łubowo
23 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 12:00
Wierzyce 22, dz. 150, Os. Leśne 1 – 6, Świetlica

Obszar Trzcianka
23 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 12:00
miejscowość Przyłęg, miejscowość Rychlik 22, 23, 23A, 25, 26A-B, 29, 30, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, dz. nr 40/2, 121/2, 121/6.

Obszar Duszniki
23 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 14:00
Gmina Duszniki miejscowość Sędzinko ul. Wiśniowa 1, Bzowa 5, 7, 11, Klonowa 6, działki nr 517/10, 517/11, 517/12, 517/15, 517/16, 517/17, 517/19, 517/20, 518/15, 518/16,

Obszar Lubasz
23 stycznia 2024 r. w godz. 12:45 – 15:00
miejscowość Kruteczek 26, 26A, miejscowość Nowiny nr od 1 do nr 36, 41, miejscowość Stajkowo 98, 99, 99A-D, 99K, 100C, dz. nr 47/1, 54/1, 58/4.

Uniwersytet Przyrodniczy podjął decyzję co do pozostałych akademików na Winogradach

0

Trzy akademiki Uniwersytetu Przyrodniczego przy ulicy Dożynkowej zostały już sprzedane, ale pozostałych dwóch uczelnia zdecydowała się nie sprzedawać. Co zamierza z nimi zrobić?

Przypomnijmy: uczelnia trzy lata temu sprzedała za 14 mln zł dwa należące do niej budynki przy Dożynkowej, ponieważ nie były jej potrzebne, a były w złym stanie technicznym i uczelni nie miała środków na ich remont. Kupiła je firma Vintage Development, by je rozebrać i w tym miejscu wybudować bloki mieszkalne.

Rozpoczęta rozbiórka budynków wywołała ogromne oburzenie, a radna Halina Owsianna, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania i radna osiedla Stare Winogrady, złożyła petycję do prezydenta, by Miejski Konserwator Zabytków rozpoczął procedurę wpisania całego kompleksu, czyli siedmiu budynków, do rejestru zabytków, by zapobiec ich wyburzeniu. MKZ przychylił się do petycji radnej i procedura wpisania do rejestru zabytków została rozpoczęta, co wstrzymało prace rozbiórkowe.

Teraz Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, powiedziała Radiu Poznań, że uczelnia nie zamierza sprzedać pozostałych akademików, ale chce je odnowić. To będzie duży koszt, nie tylko ze względu na stan budynków, ale też fakt, że trzeba byłoby je przystosować do obecnie obowiązujących norm bezpieczeństwa.

Uczelnia nie posiada na to pieniędzy, jednak zamierza się o nie starać w programie dla budownictwa komunalnego – bo akademiki po zakończonym remoncie nie pełniłyby już funkcji domów studenckich. UPP w już działających obiektach ma wystarczająco dużo miejsc. Jednak ich przyszłe przeznaczenie jest jeszcze kwestią otwartą.

Nagłe zatrzymanie krążenia. Kobieta uratowana dzięki sąsiadowi

0

Do groźnego wypadku doszło w Dobrzycy – u jednej z mieszkanek stwierdzono zatrzymanie krążenia. Wezwano pomoc, także śmigłowiec LPR, a do czasu przybycia pomocy resuscytację prowadził jeden z sąsiadów.

Wypadek miał miejsce 21 stycznia po godzinie 8.00 rano w jednym z budynków przy ul. Mikołajczyka.

„Do zdarzenia udaliśmy się dwoma zastępami, jeden zajął się osobą z NZK, a drugi zastęp zabezpieczeniem lądowania śmigłowca Lotnicze Pogotowie Ratunkowe” – informują strażacy z OSP Dobrzyca, którzy brali udział w akcji, na swoim profilu na Facebooku. – „Na pochwałę zasługuje fakt że przed przybyciem służb ratunkowych resuscytację prowadził jeden z sąsiadów, dzięki temu po długiej walce, wspólnymi siłami ratowników ZRM, LPR oraz strażaków, udało się przywrócić czynności życiowe pacjentki, która następnie została przetransportowana do szpitala w Pleszewie”.

Koleje Wielkopolskie pobiły rekord!

„Z przyjemnością i satysfakcją możemy przekazać, że 2023 zakończyliśmy z rekordową liczbą przewiezionych podróżnych!” – poinformowała spółka Koleje Wielkopolskie. To najlepszy jak dotąd jej wynik.

Z danym opublikowanych przez Koleje Wielkopolskie wynika, ze w minionym roku pociągami spółki podróżowało 16 859 521 pasażerów. To najlepszy wynik od początku działalności Kolei Wielkopolskich.

„W 2023 roku przewieźliśmy aż 2,5 miliona pasażerów więcej niż w roku ubiegłym” – informuje spółka. – „W samym grudniu 2023 roku podróżowało z nami prawie 1,5 miliona osób, czyli 150 tys. więcej niż w 2022 r. Jesteśmy dumni z tego, nasza oferta przyciąga coraz więcej nowych podróżnych, a jednocześnie doceniamy, że mamy wielu stałych pasażerów, którzy dobrze znają nasze mocne strony: bezpieczeństwo, komfort i wysoka jakość usług”.

Koleje Wielkopolskie podkreślają, że ten wynik jest zasługą pasażerów i dziękują im za zaufanie.

Tragiczny wypadek w Wielkopolsce. Jedna osoba nie żyje

Dwa samochody: opel zafira i ciężarówka DAF zderzyły się na drodze krajowej nr 25 przy galerii Ostrovia. Niestety, kierowca auta osobowego zginął na miejscu.

Do wypadku doszło 22 stycznia około godziny 11.00. Jak informuje portal „ostrow24 TV”, ciężarówka jechała od strony Kalisza i miała zielone światło. Przy galerii z lewej strony wyjechał osobowy opel i uderzył w ciężarówkę. Kierowca, około pięćdziesięcioletni mężczyzna, zginął na miejscu.

Droga krajowa nr 25 między Kaliszem a Ostrowem była zablokowana przez kilka godzin, a kierowcy korzystali z objazdu przez ulicę Grunwaldzką. Obecnie ruch już odbywa się normalnie.

Sterty śmieci w w lasach wokół Międzychodu. Leśnicy biją na alarm

0

Kiedyś części samochodowe, teraz – zużyte opony. Nadleśnictwa Sieraków i Międzychód zmagają się z problemem dzikich wysypisk śmieci w lasach. Leśnicy proszą o pomoc mieszkańców, by znaleźć i ukarać śmieciarzy.

Śmieci w lasach to niestety w Polsce nic nowego, jednak leśnicy z okolic Międzychodu i Sierakowa zmagają się z wyjątkowo uciążliwym i niebezpiecznym problemem. W 2020 roku walczyli z wywożeniem do lasów starych części samochodowych, które następnie były podpalane. Kilkakrotnie tylko cudem nie doszło do puszczenia z dymem dużej części Puszczy Noteckiej, a przy okazji leżących w niej miejscowości.

„Tylko w tym miesiącu mieliśmy jedno podpalenie plastików i to przy samej strefie gatunków chronionych, a dzisiaj ktoś znów wywiózł przyczepę części samochodowych do lasu” – pisali leśnicy z Nadleśnictwa Sieraków w marcu 2021 roku na swoim profilu na Facebooku. – „Można by było powiedzieć, że to pozostałości po „sprzątaniu” warsztatu samochodowego, ale raczej nie. W większości są to części plastikowe, gumowe, siedzenia samochodowe, opony, niechodliwe części, których nie opłaca się sprzedać i lepiej się po prostu ich pozbyć. Najprawdopodobniej jest to zacieranie śladów jakiegoś przestępstwa, niewykluczone, że części te pochodzą z działającej na tym terenie „dziupli”. Śmieci te wywożone i podpalane są nocą, co stwarza bardzo duże zagrożenie pożarowe dla naszych lasów”.

Leśnicy byli wówczas zdania, że śmieciarze podpalacze mieszkają gdzieś niedaleko, bo dobrze znają las – i przekazali sprawę policji. Na jakiś czas ze śmieciami był spokój – ale w grudniu 2023 roku problem wrócił. Tym razem w Nadleśnictwie Międzychód myśliwy wracający z nocnego polowania znalazł w lesie wysypisko ponad 500 zużytych opon, jak informuje portal Miedzychod Nasze Miasto.

Leśnicy ustalili, że opony zostały przywiezione do leśnictw Przedlesie i Żmijowiec prawdopodobnie ciężarówką i przez kogoś, kto dobrze zna okoliczne tereny, bo wiedział, dokąd da się dojechać dużym samochodem. Kolejnym miejscem, gdzie znaleziono opony, było leśnictwo Karwin. Razem zebrało się ponad 500 sztuk takich opon, które leśnicy posprzątali na własny koszt – zapłacili za to ponad 6500 zł.

Leśnicy walczą ze śmieciarzami: wysypiska zgłaszają policji, montują także fotopułapki, a strażnicy leśni częściej patrolują zagrożone rejony. Leśnicy apelują jednak także do okolicznych mieszkańców o pomoc w znalezieniu śmieciarzy. Śmieci w lesie, zwłaszcza te łatwopalne albo podpalane, to zagrożenie także dla mieszkańców.

Groźny pożar w gospodarstwie. Spłonął sprzęt i baloty słomy

0

W Wojnowicach w powiecie leszczyńskim doszło do pożaru ładowarki i składowanych w sąsiedztwie balotów słomy. Ładowarki nie udało się uratować, ale strażacy ocalili pozostały sprzęt i zwierzęta.

Ogień zauważono 21 stycznia kilka minut po godzinie 15.00. Gdy strażacy dotarli na miejsce, zastali ładowarkę w ogniu i jej już nie udało im się uratować. Ugasili natomiast płonące baloty, w czym pomógł gospodarz, odgarniając pozostałe bele słomy na bok, by nie zajęły się ogniem, jak informuje portal Leszno Nasze Miasto. Udało się także uratować zwierzęta z gospodarstwa. Na szczęście ani one, ani nikt z mieszkańców nie ucierpieli.

Według wstępnych ustaleń przyczyną powstania pożaru było zwarcie w ładowarce.

Znów brakuje krwi! RCKiK prosi o pomoc

0 Rh-, A Rh- oraz B Rh-. Tych grup krwi najbardziej brakuje w zasobach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. „Krwiodawco, potrzebujemy Twojej pomocy!” – apelują pracownicy RCKiK.

„Ze względu na utrzymujący się okres infekcyjny stany magazynowe krwi i jej składników maleją” – wyjaśnia RCKiK na swoim profilu na Facebooku. – „Zgłoś się do najbliższego oddziału naszego centrum lub na ekipę wyjazdową, podziel się dobrem, które w Tobie płynie i uratuj życie. Pacjenci w szpitalach czekają na Twoje wsparcie”.

Krew można codziennie oddać w stacji przy ulicy Marcelińskiej – szczegóły można znaleźć na stronie RCKiK – ale także wszędzie tam, dokąd docierają krwiobusy. Ekipy wyjazdowe w tym tygodniu będą obecne:
22 stycznia
POZNAŃ, Carrefour Panorama (8.00-13.00),
POZNAŃ, CH Posnania (9.00-14.30).
23 stycznia
POZNAŃ, Poznań Główny Dworzec autobusowy (8.00-14.00),
POZNAŃ, Enea ul. Pastelowa (9.00-14.00).
24 stycznia
POZNAŃ, CH Posnania (8.00-14.00),
ŚRODA WIELKOPOLSKA, CSiR (8.30-13.30),
TRZCIANKA, LO (10.00-15.00).
25 stycznia
POZNAŃ, CH Posnania (8.00-15.00),
BIEDRUSKO, dom osiedlowy (8.00-13.00).
26 stycznia
POZNAŃ, Poznań Główny Dworzec autobusowy (8.00-14.00),
POZNAŃ, CH Posnania (8.00-14.00),
WĄGROWIEC, dworzec (9.00-14.00).