niedziela, 25 lutego, 2024

Nadzwyczajna sesja sejmiku. W sprawie linii kolejowej

Wielkopolscy radni spotkają się 22 stycznia na nadzwyczajnej sesji sejmiku Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, która będzie poświęcona budowie linii kolejowej do Turku. Przeciwko inwestycji cały czas protestują mieszkańcy.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, sesja rozpocznie się o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard w Koninie. Podczas sesji powinny zapaść decyzji w tej sprawie, z uwzględnieniem rozwoju regionu i dobra mieszkańców.

“Zapraszamy do wzięcia udziału w tym posiedzeniu” – czytamy na stronie UMWW. – “Dla wszystkich zainteresowanych, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście, sesja będzie transmitowana online na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego w Poznaniu”.

Budowa nowej linii kolejowej Turek-, która ma powstać w ramach programu Kolej Plus, nadal budzi emocje mieszkańców. Wielu z nich nie chce budowy trasy kolejowej – mieszkańcy gmin Kramsk i Żychlin nie chcą, by linia kolejowa przebiegała w sąsiedztwie ich domów, mają też zastrzeżenia do przebiegu trasy. Ich zdaniem została ona wybrana tak, że część mieszkańców będzie miała widok na estakadę kolejową, a pociągi będą przejeżdżać kilkanaście metrów od domów. Odbyło się już wiele protestów w obu gminach przeciwko budowie tej trasy.

Przypomnijmy, że linia ma liczyć ok. 38 km i prowadzić między innymi przez Brzeźno w gminie Krzymów, Żychlin w gminie Stare Miasto), Tuliszków, Grzymiszew i Obrzębin w gminie Turek. Projekt dostał dofinansowanie z programu Kolej Plus w wysokości 85 proc. kosztów.

Źródło: UMWW
Strona głównaKoninNadzwyczajna sesja sejmiku. W sprawie linii kolejowej