Strona główna Blog Strona 2193

IMGW ostrzega przed upałami

0
30 stopni we wtorek, 25 czerwca i nawet 36 w środę – takie temperatury przewidują synoptycy w Poznaniu i Wielkopolsce. I przypominają, że podczas takich upałów trzeba bardzo uważać!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państywowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach dla Wielkopolski . Ostrzeżenie dotyczy praktycznie całego województwa: powiatów gostyńskiego, grodziskiego, jarocińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, poznańskiego, rawickiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, wolsztyńskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, kaliskiego, kępińskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i pleszewskiego.

Zgodnie z prognozami IMGW temperatura maksymalna we wtorek będzie się wahać od 29°C do 31°C, natomiast w środę od 32°C do 33°C. Interia.pl podaje natomiast, że we wtorek temperatura może wynosić 33, a w środę nawet 36 stopni w Wielkopolsce.

Drugi stopień oznacza wystąpienie zjawisk meteorologicznych mogących powodować duże straty materialne i zagrożenie życia. Dlatego IMGW zaleca ograniczenie aktywności, szczególną ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Tak wysoka temperatura jest niebepieczna dla wszystkich, którzy zbyt długo przebywają na słońcu. Dlatego w miarę mozliwości należy unikać wychodzenia na zewnątrz podczas ekstremalnych upałów, a jeśli już musimy wyjść – trzymajmy się zacienionej strony ulicy, osłońmy głowę kapeluszem lub czapką i miejmy ze sobą wodę mineralną. Odwodnienie to drugie – po porażeniu słonecznym – niebezpieczeństwo podczas bardzo gorących dni. Dziennie trzeba wypijać wówczas przynajmniej 3 litry płynów.

Bardzo gorące dni dadzą się szczególnie we znaki seniorom, dzieciom i osobom cierpiącym na choroby układu krążenia. Oni zdecydowanie nie powinni wychodzić z domów w czasie upału i bardzo dbać o to, by się nie odwodnić. W przypadku osób bardzo młodych lub bardzo słabych wystarczy godzina w ostrym słońcuy, by doszło do odwodnienia organizmu, a to z kolei może spowodować wycieńczenie zagrażające życiu.

Ostrzeżenie jest ważne do 26 czerwca, do godziny 18.00. W czwartek, 27 czerwca, powinno nadejść ochłodzenie znad Bałtyku.

IMiGW, el

Generator Malta zaprasza do Sanatorium dla wszystkich istot

0
Anna Siekierska na opuszczonym stadionie im. E. Szyca otworzy Sanatorium dla wszystkich istot w nim żyjących. Dlaczego? Zainteresowani powinni 26 czerwca stawić się na stadionie o godzinie 16.00.

Sanatorium dla wszystkich istot w nim żyjących to takie miejsce, w którym roślinność będzie rozwijała się przy niewielkiej ingerencji człowieka. To odmienny od dotychczas proponowanych przez developerów i urzędniczki scenariusz dla tego miejsca. Park miejski podlega kontroli człowieka: poprzecinany jest asfaltowymi ścieżkami, krzewy bywają formowane w geometryczne bryły, systematycznie używa się środków ochrony roślin. W przeciwieństwie do parku teren nazywany nieużytkiem rozwija się samodzielnie: jest wykorzystywany przez wiele organizmów żywych, to także miejsce najczęstszego kontaktu mieszkańców miast z przyrodą.

PROGRAM WYDARZENIA

16:00 – HD LIVE NATURE STREAMING
Artystka Krystyna Jędrzejewska-Szmek zachęca do wspólnego zbadania zjawiska utraty relacji z przyrodą (Plant Blindness Syndrom). Odnosi się on do szczególnego rodzaju ślepoty na rośliny występujące w otaczającym nas środowisku. Nie jest to jednostka chorobowa o podłożu fizjologicznym, ani zmiana patologiczna w obrębie siatkówki, ale efekt psychologiczny.
Do badania wykorzystana zostanie camera obscura.
?wstęp wolny

18:00 – SANATORIUM / performans badawczy
Dziełem sztuki, stworzonym wspólnie z istotami zamieszkującymi stadion, będzie cały 6,5-hektarowy teren obiektu sportowego. Ludzkich mieszkańców Anna Siekierska zaprosi do uczestnictwa w performansie naukowym. Wykorzystamy stworzone przez nią narzędzia badawcze służące do pomiaru niestandaryzowanych parametrów: potencjału danego terenu dla firmy deweloperskiej czy współczynnika sprawczości istot zamieszkujących Sanatorium.
Wyniki badań zostaną przedyskutowane podczas debaty SOR, która odbędzie się po performansie.
?bezpłatne zapisy: [email protected]

19:00 – SOR: Społeczna Ostoja Różnorodności / dyskusja
Niepewność przetrwania i brak szacunku dotyka wszystkie tereny miejskie nazywane „nieużytkami” (poznański skłot Rozbrat, ogródki działkowe, korytarze napowietrzające). Podczas dykusji poszukamy formuły ochrony prawnej takich miejsc.

W dyskusji wezmą udział: Magdalena Garczarczyk (architektka krajobrazu, inspektorka nadzoru budowlanego), Krystyna Jędrzejewską-Szmek (artystka, biolożka, badaczka syndromu „plant blindness”), Krzysztof Król (związany z poznańskim Rozbratem oraz związkiem zawodowym OZZ Inicjatywa Pracownicza), Agnieszka Malinowska (architektka krajobrazu działająca w Koalicja ZaZieleń Poznań oraz w Stowarzyszeniu Kolektyw Kąpielisko), Zofia Nierodzińska (artystka, kuratorka, ekoseksualistka).
?wstęp wolny

Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Szyca przy ul. Dolna Wilda. Jest częścią programu GENERATOR MALTA w ramach Malta Festival Poznań 2019 oraz Miesiąc dla Klimatu – harmonogram organizowanego przez Obóz dla Klimatu.

Mat.pras., el

Poznań: Kolejna próba zakończenia procesu Hossa zakończyła się fiaskiem

0
Brak jednego ze świadków obrony i obrońcy oskarżonego, który wyjechał na urlop. Z tych powodów po raz kolejny nie udało się zakończyć Arkadiusza Ł., zwanego królem oszustw na wnuczka.

Dlaczego nie pojawił się świadek – nie wiadomo. Policji nie udało się go znaleźć i doprowadzić do sądu. Wiadomo natomiast, dlaczego nie pojawił się adwokat. Jest nowym, kolejnym obrońcą oskarżonego, i termin rozprawy kolidował z jego urlopem. Mecenas złożył stosowny wniosek w tej sprawie, a sąd go uwzględnił.

Jednak zdaniem prokuratora Marcina Szpondera, jak podaje Radio Poznań, wszystkie te działania są graniem na zwłokę. Czy sąd podzieli opinię prokuratury – dowiemy się 14 sierpnia, bo na ten dzień wyznaczono ostatnią rozprawę, na której ma dojść do zakończenia procesu.

Przypomnijmy, że Arkadiusz Ł. wraz z bratem są oskarżeni o wielomilionowe wyłudzenia metodą „na wnuczka”. Ofiarami braci padali seniorzy z Niemiec, Szwajcarii i Luksemburga, których straty oszacowano na 2 mln zł. Dowodem na to są rozmowy oskarżonych z seniorami, które zostały podsłuchane. Proces toczy się w poznańskim sądzie od 2017 roku.

Radio Poznań, el

Poznań: plac zabaw z błota, gliny i wikliny

0
Naturalny, czyli z żywych krzewów, wikliny, a nawet… piasku i błota. Tak wyglądają naturalne place zabaw, które powstały w niektórych poznańskich przedszkolach.

Idea jest prosta: funkcje zabawek pełnią tu naturalne elementy przyrody, takie jak krzewy posadzone w formie labiryntu, szałasy z żywej wikliny, które na wiosnę wypuszczają liście, pagórki ziemne, kuchnie błotne albo ścieżki z pni drzew. Do tego jeszcze kilka grządek, na których dzieci moga uprawiać własne roślinki – i mamy naturalny plac zabaw, na którym dzieci oswajają się ze światem przyrody, obserwują rośliny, owady i ptaki. Jest tu też oczywiście trochę tradycyjnych zabawek, jak huśtawki czy drabinki, ale stanowią one tylko uzupełnienie tego, co powstało z elementów naturalnych.

– Aranżując przedszkolną przestrzeń, stwarzamy warunki do tego, by dzieci mogły poznawać przyrodę i spędzać wolny czas w sposób aktywny – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Poprzez zastosowane rozwiązania odkrywają otaczający ich świat.

W Poznaniu w latach 2017-2018 stworzono trzy takie naturalne place zabaw w ogródkach w Przedszkolu nr 42, nr 46 i nr 87. W ramach pilotażowego projektu „Aktywne sposoby edukacji przedszkolnej” powstał też poradnik, w którym zawarto wskazówki dotyczące aranżacji ogródków przedszkolnych. Stworzone w ramach tego projektu rozwiązania okazały się innowacyjne w skali Poznania i całego kraju, a informacje o poznańskich przedszkolach trafiły nawet na łamy międzynarodowego czasopisma „Sustain Europe”.

– Przestrzenie, które powstały w ramach projektu to tło dla aktywności dzieci, dla ich działań twórczych – tłumaczyła Alina Skrobek, dyrektorka Przedszkola nr 87.- Tam nie ma żadnych barier. Dzieci mogą swobodnie tą przestrzenią manipulować, aranżować, korzystać z niej tak, jak uważają za stosowne. Chciałam podkreślić, że najmłodsi brali udział w aranżacji tej przestrzeni. Powstała koncepcja to odpowiedź na ich potrzeby.

W 2019 r. w kolejnych 12 poznańskich przedszkolach powstaną naturalne place zabaw. W ramach projektu „Connecting Nature” (Program Ramowy Horyzont 2020) przedszkola otrzymują wsparcie architekta krajobrazu, który wykonuje dla nich projekt zagospodarowania ogródka. Każdy projekt jest przygotowywany na podstawie indywidualnych konsultacji z przedszkolem, aby uwzględnić warunki naturalne, a także potrzeby dzieci i kadry pedagogicznej oraz plany związane z jego przyszłością.

W ogródkach powstaną też eko-demonstratory służące edukacji ekologicznej: szałasy z zaplecionej żywej wierzby, pergola obsadzona krzewami owocowymi czy stół z roślinnością. Dopełnieniem idei będzie cykl działań informacyjnych, których celem jest promowanie wśród przedszkoli budowy naturalnych placów zabaw. W zaplanowanym cyklu warsztatów weźmie udział łącznie ok. 200 nauczycieli i dyrektorów poznańskich przedszkoli. Modernizacja ogródków zrealizowana zostanie ze środków Wydziału Oświaty UMP oraz Budżetu Obywatelskiego, a cały projekt jest koordynowany jest przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

UMP, el

Czerwiec ’56. Kulminacja obchodów rocznicy. Zobacz program wydarzeń!

0
Kulminacja obchodów rocznicy czerwcowych wydarzeń odbędzie się w najbliższy piątek. Zobacz co tego dnia odbędzie się w Poznaniu.

27 czerwca w samo południe Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania złoży kwiaty pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych. Pomnik znajduje się u zbiegu ul. Solnej i ul. Stanisława Hejmowskiego.

Tego samego dnia o godz. 17 uczestnicy, kombatanci Poznańskiego Czerwca ’56 i ich rodziny spotkają się z władzami wojewódzkimi i miejskimi.

Kulminacja obchodów będzie miała miejsce 28 czerwca, w piątek. Już o godz. 6 rano pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski, kwiaty złoży Stanisław Tamm, sekretarz miasta.

Przed południem przedstawiciele Miasta Poznania złożą też kwiaty pod tablicą studentów poległych w Czerwcu ’56 i pod tablicami pamiątkowymi przy ZNTK i przy dawnej zajezdni MPK. Uczestnicy uroczystości przejdą następnie z ul. Gajowej na ul. Dąbrowskiego na skwer im. Trzech Tramwajarek, a potem na ul. Kochanowskiego pod Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim. Kwiaty będą złożone również pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

O godz. 14.15 rozpocznie się uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A., a o godz. 17:00 – uroczysta msza św. w kościele oo. dominikanów w intencji Ofiar Czerwca ’56

Głównym punktem obchodów będzie uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56, która rozpocznie się o godz. 18.30. Weźmie w niej udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Program wydarzeń

Piątek, 28 czerwca:

6:00 – składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową

brama Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski, ul. 28 Czerwca 1956

8:00 – składanie kwiatów pod tablicą studentów poległych w Czerwcu ’56

Politechnika Poznańska, pl. Marii Curie Skłodowskiej

8:45 – składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową

ZNTK S.A., ul. Robocza

9:45 – składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową

dawna zajezdnia MPK, ul. Gajowa

(przemarsz uczestników z ul. Gajowej na ul. Dąbrowskiego na Skwer im. Trzech Tramwajarek,a następnie na ul. Kochanowskiego pod pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r)

10:30 – złożenie wspólnej wiązanki kwiatów, skwer im. Trzech Tramwajarek

ul. Dąbrowskiego

11:00 – uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r.

ul. Kochanowskiego

11:45 – złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

ul. Kochanowskiego

14:15 – uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A.

ul. 28 Czerwca 1956 223/229

17:00 – uroczysta msza św. w intencji Ofiar Czerwca ’56

kościół oo. Dominikanów, al. Niepodległości

Ok. 18:15 – przemarsz w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca „56

al. Niepodległości, pl. A. Mickiewicza

18:30 – uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56

– odśpiewanie hymnu państwowego

– wystąpienie Prezydenta Miasta Poznania – Jacka Jaśkowiaka

– odśpiewanie utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego przez Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego

– wystąpienie Przedstawiciela Związków Kombatanckich

– wystąpienie Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność

– ceremonia składania kwiatów

Autor: UMP / op. AS

Poznań: Ze względu na upały będą pracować w nocy

0
Ze względu na upały część prac remontowych na ul. Jana Pawła II będzie prowadzona w nocy.

– Upały wszystkim się dają we znaki i znacznie utrudniają postęp prac przy remoncie torowiska na ul. Jana Pawła II – tłumaczy Iwona Gajdzińska, Rzecznik prasowy MPK Poznań. – Założyliśmy że roboty potrwają tam do końca tygodnia i żeby je zakończyć w przewidzianym terminie postanowiliśmy ograniczyć prace w ciągu dnia i kontynuować je w nocy, od godz. 18 do 6 rano. Zwłaszcza, że prognostycy zapowiadają na najbliższe dni, rekordowe upały. W sąsiedztwie nie ma zabudowań mieszkalnych, a akademiki już opustoszały, nikomu nie będzie więc przeszkadzał hałas towarzyszący remontowi.

Nocne roboty na Jana Pawła II rozpoczną się już dzisiaj od godz. 18.

Rodzina 500 Plus w nowej odsłonie. „Rodzina to nie jest koszt, a inwestycja”

Urzędnicy ruszyli z kampanią informacyjną dotyczącą nowej odsłony programu Rodzina 500 Plus. Od lipca popularne „500+” będzie wypłacane również na pierwsze dziecko.

– Dojedziemy do każdej gminy, żeby opowiedzieć o nowej odsłonie programu – zapewnił Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. – „Rodzina 500 Plus” to program prorodzinny, kolejny transfer, który powędruje do wielkopolan i w sposób istotny podniesie poziom ich życia. Od lipca każda rodzina otrzyma na pierwsze i każde kolejne dziecko, nieopodatkowane 500 złotych. Oczywiście bez uwzględnienia kryteriów dochodowych. Program „Rodzina 500 Plus” to nie jest tylko program prorodzinny, ale również program prorozwojowy, ponieważ rodzina to nie jest koszt, a inwestycja. Polityka prorodzinna jest jedną z najistotniejszych prowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – dodał wojewoda.

Na potwierdzenie swoich słów Zbigniew Hoffmann przywołał garść statystyk dotyczących Wielkopolski. – Rządowy program w nowej odsłonie będzie obejmował blisko 690 tys. dzieci w samej Wielkopolsce. Od początku funkcjonowania programu do wielkopolskich rodzin trafiło już 7 mld 496,7 mln zł, a świadczeniem objętych jest 358,4 tys. dzieci.

Zmienia się procedura przyznawania świadczenia. Nowy wniosek ma być prostszy od poprzedniego. Urzędnicy zachęcają do zrobienia wszystkich formalności przez internet (będzie to można robić od 1 lipca, poprzez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS). W sposób tradycyjny wnioski będą przyjmowane od 1 sierpnia. Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej 31 października.

W ramach akcji informacyjnej koordynowanej przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu do wielkopolskich gmin przyjadą ambasadorzy programu Rodzina 500 Plus. Dzięki temu Wielkopolanie będą mieli okazję zadawać pytania oraz zapoznawać się ze zmianami w funkcjonowaniu programu. W ramach pierwszego dnia kampanii ambasadorzy odwiedzą Mosinę oraz Pniewy. W następnych dniach busy będą gościć w Czarnkowie, Wieleniu, Drawsku, Szczytnikach, Opatówku, Kaliszu, Kole, Grzegorzewie oraz Dąbie.

mat. pras. / SS

Andrzej Duda przyjedzie do Wielkopolski

Andrzej Duda, prezydent Polski, przyjedzie dzisiaj do Krotoszyna i Ostrowa Wielkopolskiego.

Prezydent Polski spotka się z mieszkańcami obu miejscowości oraz lokalnymi politykami. O 16.30 Andrzej Duda pojawi się na starówce w Ostrowie, gdzie wygłosi swoje przemówienie. W związku z wizytą prezydenta, okoliczne ulice są wyłączone z ruchu.

W Krotoszynie prezydent RP pojawi się o 19.00 i spotka się z mieszkańcami na tamtejszym rynku. Tam również przewidziane jest jego wystąpienie.

Rada Osiedla Stare Miasto: „Dlaczego Straż Miejska nie wystawia mandatów za nocne hałasowanie?”

0
Teoretycznie i według oficjalnych twierdzeń władz sytuacja jest pod kontrolą. Kwestie związane z czasem działania ogródków gastronomicznych, w większości „piwnych” oraz uciążliwego hałasu są regulowane lokalnymi przepisami prawa.

Okazuje się jednak, że jak w przypadku tzw. „uchwały hałasowej” – co wskazują także policjanci i funkcjonariusze Straży Miejskiej, niespójne zapisy i brak konsekwentnej egzekucji prawa uniemożliwiają zapewnienie mieszkańcom minimum komfortu i prawa do odpoczynku.

Na problem ten zwracają uwagę zwłaszcza mieszkańcy z małymi dziećmi oraz osoby starsze. Utrudnienia te dotykają zatem zwłaszcza najsłabszych. Również jednak osoby czynne zawodowo, które rano muszą wstać do pracy narzekają na nocne hałasy

Podczas ostatniej Sesji Rada Osiedla Stare Miasto podjęła uchwałę wnioskującą do Prezydenta i do Rady Miasta Poznania o doprecyzowanie i uściślenie zapisów miejskiej „uchwały hałasowej”, to jest uchwały sprawie ograniczenia czasu funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko na terenie miasta Poznania.

Na Starym Mieście ogródki gastronomiczne, czyli najczęściej serwujące alkohole, funkcjonują do 24:00 w tygodniu i 2:00 w weekend. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pub kończy działalność na ulicy, ale głośne życie towarzyskie kontynuowane jest na ławkach, progach kamienic, w bramach czy w lokalach z otwartymi oknami albo w ogóle bez żadnych osłon akustycznych, jak ma to miejsce na wielu ulicach w rejonie Starego Rynku (chociażby Murnej, Paderewskiego, Rynkowej, Szkolnej, Woźnej, Wrocławskiej, Zamkowej, Żydowskiej).

– Lokalnej społeczności zależy na tym, by Stare Miasto było przyjazną przestrzenią, w której będą chcieli żyć i funkcjonować mieszkańcy. Nie chcemy, aby Stare Miasto zostało skansenem, gdzie wymiera zwykłe codzienne życie rodzinne, jak to się dzieje w wielu miastach turystycznych, a dominują coraz bardziej rozrywki na niskim poziomie, rozbijanie butelek, krzyki i zanieczyszczanie przestrzeni publicznej przez pijane osoby. Ciągle mamy nadzieję, że władze nas zrozumieją i wreszcie poprawi się tutaj sytuacja – mówi Agnieszka Hoffmann, radna Osiedla Stare Miasto, mieszkająca w rejonie Starego Rynku.

– Na terenie Starego Miasta obecnie obserwujemy nadreprezentację funkcji rozrywkowej, która w coraz większym stopniu uniemożliwia normalne funkcjonowanie i zaspokajanie potrzeb życiowych mieszkańcom. Od wielu lat wskazujemy na ten niebezpieczny proces negatywnych przemian na Starym Mieście. Niestety sytuacja pogarsza się i coraz więcej osób cierpi z powodu nadmiernego hałasu – podkreśla radna Lidia Koralewska, która przygotowała uchwałę wzywającą władze miasta do uściślenia przepisów pozwalający na skuteczne egzekwowanie przyjętego kompromisowego prawa

W celu zapobiegania negatywnym skutkom hałasu w 2016 roku Rada Miasta Poznania przyjęła tzw. „uchwałę hałasową”. Niestety regulacja ta zawiera jednak nieścisłości, które – według relacji służb porządkowych – uniemożliwiają im jednoznaczne egzekwowanie jej zapisów. Tak przynajmniej służby te tłumaczą mieszkańcom i radnym staromiejskim przyczyny swej długotrwałej niemożności działań.

Od wielu miesięcy Policja i Straż Miejska podczas różnych spotkań i dyskusji zwracały uwagę na nieskuteczność tych przepisów. Co jednak zaskakujące, jednostki te nie podjęły samodzielnej inicjatywy mającej na celu zmianę problematycznych przepisów. W efekcie prowadzi do konieczności zajęcia się tym przez osoby działające społecznie, które nie mają aparatu urzędniczego i specjalistów mogących precyzyjnie opracować propozycje zmian. Jeśli zaś problem nie wynika z przepisów miejskich, a z przepisów ustaw krajowych, to Miasto powinno się zwrócić z postulatami zmian do władz centralnych.

Rada Osiedla wnioskuje by zapisy uchwały hałasowej określały mierzalne wartości dopuszczalnego hałasu, warunki dokonywania tych pomiarów w jasno określonych sytuacjach i kryteriach, czyli bez dopuszczenia uznaniowości i tym samym bagatelizowanie ważnego z punktu widzenia mieszkańców problemów.

Następnym problemem jest fakt, że uchwała całkowicie pomija hałas generowany w godzinach dziennych. Hałas jest szkodliwy dla człowieka o każdej porze dnia czy nocy a nie tylko od 22-6. W godzinach nocnych staje się jedynie bardziej uciążliwy i bardziej irytujący.

Autor: ROSM / Tomasz Dworek

Utrudnienia na A2. Dostępny tylko jeden pas ruchu!

0
Do wtorku, 25 czerwca, w godzinach 7:00 – 19:00 dla kierowców jadących w kierunku Warszawy dostępny będzie tylko jeden pas ruchu.

Zwężenie obejmuje 3-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Komorniki. W tym czasie układana będzie docelowa warstwa nawierzchni.

Prace przy budowie trzeciego pasa na autostradowej obwodnicy Poznania rozpoczęły się w marcu tego roku i mają skończyć się w tym roku. Na liczącym 16 km odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny wybudowany zostanie nie tylko trzeci pas ruchu w każdym kierunku, ale również zmodernizowana zostanie nawierzchnia. Będzie w pełni przystosowana do większego natężenia ruchu, wymienione zostaną bariery ochronne i całe oświetlenie.

Wybudowane będą nowe, a istniejące rozbudowane, ekrany akustyczne wzdłuż całej trasy. W efekcie potroją one swoją powierzchnię i zapewnią lepszą ochronę większej liczbie mieszkańców Poznania. Ponadto na odcinku liczącym 27 km pomiędzy Nagradowicami i Gołuskami powstanie 10 tablic zmiennej treści na bieżąco informujących kierowców o sytuacji na drodze.

Autor: UMP

Poznań 24-27 czerwca. Co robić w tygodniu w Poznaniu?

0
Festiwal Malta z Polskim Teatrem Tańca i rozgrzewkami ruchowymi dla wszystkich, koncerty i… zwiedzanie stadionu Szyca. Ostatni tydzień czerwca zapowiada się bardzo ciekawie!
Rozgrzewki na placu Wolności / Generator Malta 24 czerwca @ 11:00 – 12:00

Malta Festival Poznań 2019 21-30 czerwca SZYKUJEMY SIĘ NA POKÓJ / GET READY FOR PEACE Nie od dziś wiadomo, że ciało i głowa to jedno. Więc po intelektualnych pobudzeniach czas na ruch! Wewnętrzna i zewnętrzna równowaga, elastyczność oraz wytrzymałość ciała – sprawdzimy jak wspólne działanie, ruch i aktywność pozwala zbliżyć się do siebie. Rozgrzewki poprowadzą trenerzy, aktorki i performerki oraz artyści festiwalowi. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Obiecana Ziemia Obiecana | Malta Festival 24 czerwca @ 21:00 – 25 czerwca @ 22:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania — począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po 2019 od atomu do sztucznej inteligencji. Widzowie będą mieć okazję szczególnie blisko spojrzeć na Człowieka i jego działania w imię szeroko pojętych praw. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Facylitacja Spotkań 25 czerwca @ 15:00 – 20:00
Collegium Da Vinci, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

Wspólnie z ICF Poznań zapraszamy na warsztaty poświęcone Facylitacji spotkań. FACYLITACJA „Trzy główne powody marnotrawstwa w firmie to nieefektywne spotkania, niejasne cele oraz słaba komunikacja w zespole”. (Microsoft Office survey). Wiele definicji określa facylitację jako zbiór narzędzi i metod, które ułatwiają grupie realizować cel poprzez zaangażowanie grupy. Dla nas jednak facylitacja to coś więcej niż prowadzenie warsztatów, jest to umiejętność współpracy z uczestnikami i procesem grupowym tak, aby finalnie osiągnąć poziom autonomicznego pokonywania wyzwań i trudności przez grupę. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Granica. Na krawędzi Europy / Spotkanie z Kapką Kassabovą 25 czerwca @ 18:00 – 19:30
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Spotkanie z Kapką Kassabovą, autorką książki prowadzenie: Piotr Oleksy. Scena Nowa / bilety: 2 zł. Bułgarsko-turecko-greckie pogranicze to jeden z najdzikszych zakątków Europy, fascynujący monumentalną przyrodą, w której cieniu tasują się karty historii. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Michał Obrębski Trio 25 czerwca @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Poznański zespół grający cięższe odmiany jazzu. Dużo groovu, improwizacji i eksperymentów! Michał Obrębski Trio to zespół powstały w Poznaniu w marcu 2017 roku. Grają cięższą odmianę jazzu. Ich inspiracją są m.in. The Aristocrats, Scott Henderson, Joe Satriani. Jednak autorskie utwory mają własny charakter odbiegający od twórczości innych wykonawców. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Rozgrzewki na placu Wolności / Generator Malta 26 czerwca @ 11:00 – 12:00

Nie od dziś wiadomo, że ciało i głowa to jedno. Więc po intelektualnych pobudzeniach czas na ruch! Wewnętrzna i zewnętrzna równowaga, elastyczność oraz wytrzymałość ciała – sprawdzimy, jak wspólne działanie, ruch i aktywność pozwala zbliżyć się do siebie. Rozgrzewki poprowadzą trenerzy, aktorki i performerki oraz artyści festiwalowi. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Sanatorium dla wszystkich istot / Generator Malta 26 czerwca @ 16:00 – 20:30
Stadion im. Edmunda Szyca, ul. Dolna Wilda

Park miejski podlega kontroli człowieka: poprzecinany jest asfaltowymi ścieżkami, systematycznie używa się środków ochrony roślin. W przeciwieństwie do parku, teren nazywany nieużytkiem rozwija się samodzielnie: jest wykorzystywany przez wiele organizmów żywych, to także miejsce najczęstszego kontaktu mieszkańców miast z przyrodą. Na opuszczonym Stadionie im. E. Szyca Anna Siekierska otwiera Sanatorium dla wszystkich istot w nim żyjących. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Mikrowyprawy w wielkim mieście / Spotkanie z Łukaszem Długowskim 26 czerwca @ 18:00 – 19:30
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Wypoczynek kojarzy się nam z koniecznością wzięcia urlopu i wyjazdem na kilka dni z miasta, gdzieś daleko. Tymczasem Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik, który sam o sobie mówi, że jest „uzależniony od miejsc niepopularnych i wyzwań”, odkrywa przed nami, że… można wypocząć w środku tygodnia, nawet w samym centrum wielkiego miasta. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Jazz Top w Blue Note: Churnchetz – Teepe – Hart 26 czerwca @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Koncert nowo utworzonego międzynarodowego tria, które przekracza wszelkie granice grania standardowego jazzu oraz swingu. W skład zespołu wchodzi legendarny perkusista Billy Hart – żywa legenda, występująca od ponad sześciu dekad. Grał z Wessem Montgomery (w latach 60.), Herbie Hancockem i Milesem Davisem (w 70.), a obecnie występuje i nagrywa z formacją The Cookers. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Slam poetycki w KontenerART #2 // Slam z rekwizytami 26 czerwca @ 20:00 – 22:00
KontenerART, Ewangelicka

Slam poetycki czyli zderzenie stylów Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest slam, to będzie to doskonała okazja do zapoznania się z energią sceniczną i siłą słowa młodej poznańskiej sceny poetyckiej. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

FOBOS – Companhia de Dança de Almada | Malta Festival 26 czerwca @ 21:00 – 22:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Festiwal Malta 2019 zaprasza na portugalski spektakl taneczny „FOBOS” produkcji Companhia de Dança de Almada! Spektakl jest swoistym studium nad strachem jednostki, próbą zrozumienia tego, co i dlaczego nas przeraża. Strach to część naszego codziennego życia, uniwersalna emocja, która zmusza nas do kwestionowania własnej odwagi. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pawilon: Manifesty przyszłości / Festiwal Malta 2019 26 czerwca @ 21:30 – 22:30
Plac Wolności w Poznaniu Poznan

Manifesty przyszłości: 2001 performans / sztuki wizualne Møzaika & Kuba Matuszczak 26/06, g. 21.30 ⊜ Manifesty przyszłości x Krótkie spięcia: „Virus Tropical”, reż. Santiago Caicedo film 26/06, g. 23.00 wprowadzenie: dr Andrzej Marzec ⊜ Manifesty przyszłości: Jak stworzyć jutro? spotkanie / dyskusja 30/06, g. 19.00 prowadzenie: Edwin Bendyk. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Rozgrzewki na placu Wolności / Generator Malta 27 czerwca @ 11:00 – 12:00
Plac Wolności w Poznaniu Poznan

Nie od dziś wiadomo, że ciało i głowa to jedno. Więc po intelektualnych pobudzeniach czas na ruch! Wewnętrzna i zewnętrzna równowaga, elastyczność oraz wytrzymałość ciała – sprawdzimy jak wspólne działanie, ruch i aktywność pozwala zbliżyć się do siebie. Rozgrzewki poprowadzą trenerzy, aktorki i performerki oraz artyści festiwalowi. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

The Amity Affliction + Crystal Lake, Cane Hill /27 czerwca @ 18:30 – 22:30
Klub u Bazyla, ul. Norwida 18A

Kraina Oz znana jest nie tylko z kangurów, ale także ze znakomitego metalcore’u! Jednym z najbardziej popularnych zespołów jest właśnie The Amity Affliction. Koncert odbędzie się w poznańskim Klub u Bazyla, na którym grupa będzie promować swój ostatni album „Misery”. Nie zabraknie jednak także starszych utworów z poprzednich albumów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Premiera teatralna: HAŃBA / Festiwal Malta 2019 27 czerwca @ 19:00 – 21:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Premiera teatralna: HAŃBA reż. Maciej Podstawny, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Adaptacja sceniczna jednej z najbardziej znanych i cenionych powieści Johna Maxwella Coetzeego – noblisty i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera. Akcja książki rozgrywa się w RPA. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Silent Disco / Festiwal Malta 2019 27 czerwca @ 23:00 – 28 czerwca @ 04:00
Plac Wolności w Poznaniu Poznan

Po zmroku plac Wolności zamieni się w festiwalowy klub silent disco! Zagrają: legendarne trio NOS i poznańscy DJ-e, a także, po raz pierwszy artyści i artystki zaproszeni przez Generator Malta oraz portugalscy DJ-e zaproszeni przez kuratora Idiomu, Nástio Mosquito. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Więcej informacji o imprezach w tym tygodniu znajdziecie w naszym Kalendarium.

el

Parada Sobótkowa. Zobacz zdjęcia!

0
Kolorowe i pięknie oświetlone instalacje nadwarciańskich rad osiedli, motorówki, dziesiątki kajaków i statek „Bajka” na czele. Poznańska Parada Sobótkowa w tym roku wyglądała wyjątkowo efektownie. Kto nie widział – ma czego żałować!

Więcej o paradzie można przeczytać tutaj.

fot. Wojtek Lesiewicz / Sławek Wąchała

Poznaniacy upamiętnili ofiary Czerwca ’56

0
Kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji oraz przede wszystkim sami mieszkańcy Poznania wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Czerwca ’56.

Uroczystości rozpoczęły się przed szpitalem Miejskim im. Franciszka Raszei. 63 lata temu korytarze tej placówki były wypełnione rannymi. Na ulicach Poznańskiej, Kochanowskiego, Krasińskiego i Mickiewicza żołnierze strzelali do obywateli Poznania.

– Za murami powietrze rozdzierały kule karabinów, a wewnątrz krzyki rozpaczy rodzin poległych. I biało-czerwone fartuchy personelu szpitala miejskiego im. Franciszka Raszei. Biała, bawełniana tkanina pokryta krwią obywateli, którzy marzyli o godnym życiu w Polsce wolnej i demokratycznej, należącej do rodziny państw Zachodniego Świata. Zbieżność tych barw z polskim symbolem narodowym była wymowna, jednak w gruncie rzeczy przypadkowa. W tamtym czasie czerwień i biel reprezentowały poświęcenie, człowieczeństwo oraz piękny etos służby zdrowia. Taka postawa jest dla nas wzorem. Drodzy świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń! Droga Pani Olu! Chylimy przed Wami czoła! – mówił Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Po uroczystości przed Szpitalem im. Franciszka Raszei uczestnicy wydarzenia udali się na ul. Romka Strzałkowskiego, najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca ’56. Następnie uczestnicy upamiętnili Petera Mansfelda – najmłodszą ofiarę represji następujących po powstaniu Węgierskim w 1956 roku, a na koniec uczestnicy uroczystości przeszli na skwer im. dr. Józefa Grantowicza.

Oprócz oficjalnych obchodów w mieście odbyło się również sporo wydarzeń towarzyszących. W piątek na terenie dawnej zajezdni przy ul. Gajowej odbył się spektakl plenerowy „Trzy Tramwajarki/ Czerwiec ’56”. Twórcy przedstawienia opowiedzieli fragment historii sprzed 63 lat z perspektywy kobiet, legendarnych trzech tramwajarek: Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej. Poznaniacy mogli wziąć również udział w biegu pamięci Czerwiec ’56. Wydarzenie to zostało zapoczątkowane w ubiegłym roku, teraz odbyła się jego druga edycja. Zawodnicy wyruszyli z ul. Zwierzynieckiej. Meta była zlokalizowana w równie historycznym miejscu – na terenie Zakładów H. Cegielskiego. Tam uczestników zmagań witali kombatanci wydarzeń Czerwca ’56, honorując ich pamiątkowymi medalami.

Autor: UMP / op. AS

Muzyka filmowa i fajerwerki na Łęgach Dębińskich

0
Muzyka z „Harry’ego Pottera”, „Gladiatora” czy „Gry o Tron” – to tylko niektóre utwory, jakie będzie można usłyszeć dziś na Łęgach Dębińskich podczas koncertu plenerowego Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Czerwcowy koncert plenerowy, na który zaprasza poznaniaków Aquanet, stał się już miejską tradycją. Trrzeba dodać, że tradycją bardzo lubianą. Co roku na koncert do parku ściągają tłumy ludzi, bardzo często z pełnym wyposażeniem piknikowym,. by wygodnie rozłożyć się na trawie i podziwiać kunszt muzyków Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, a na koniec – pokaz fajerwerków.

W tym roku orkiestra wystąpi pod dyrekcją Macieja Sztora, a w programie nie zabraknie najpiękniejszych utworów muzyki filmowej. Oto program koncertu:

John Williams – ZAGINIONY ŚWIAT
John Williams – HARRY POTTER Hedwiga oraz Zaczarowany świat Harry’ego
Hans Zimmer – GLADIATOR
Clint Mansell – REQUIEM DLA SNU
Hans Zimmer, Elton John, Tim Rice – KRÓL LEW
Vangelis – RYDWANY OGNIA
Ennio Morricone – MISJA Obój Gabriela
Ramin Djawadi – GRA O TRON
Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez – KRAINA LODU
Alan Menken – PIĘKNA I BESTIA
Alan Silvestri – FORREST GUMP
Chuck Mangione – DZIECI SANCHEZA
Lalo Schifrin – MISSION IMMPOSIBLE
Stanisław Moniuszko – MAZUR ZE STRASZNEGO DWORU

Koncert zakończy tradycyjnie pokaz fajerwerków zsynchronizowany z muzyką w wykonaniu orkiestry. Jak zapewniają organizatorzy „szykuje się prawie tysiąc niezależnych zapalników kontrolowanych z dokładnością do 1ms, prawie drugie tyle zróżnicowanych efektów, oraz przepiękne geometrie na niebie”. Organizatorzy pomysleli też o czworonogach, których o tej porze w parku nie brakuje. Ze względu na nie spektakl będzie znacznie cichszy.

Koncert rozpocznie się o 19.30, potrwa do około 22.30. Bilety nie są potrzebne – wystarczą kolorowe opaski, które każdy widz otrzyma przed wejściem. Podczas koncertu odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz podopiecznych Fundacji Motyle dla hospicjum.

Mat. pras., el

Poznań: Sobótka – Czas Żywiołów na Szelągu

0
Będą pieśni, magiczne opowieści i oczywiście wianki z ziół. Już po raz piąty, w niedzielę 23 czerwca mieszkańcy Szeląga zapraszają wszystkich poznaniaków na tradycyjną Sobótkę.

Wszystko będzie zgodnie z tradycją: rozpalenie ognia nad rzeką tak, jak to czynili ci, którzy byli tu przed nami. Siedzenie na trawie, plecenie wianków i opowieści snute przy ognisku o szczęściu, miłości i magii, które drzemią w każdym z nas. Czy może być coś bardziej magicznego? Zwłaszcza gdy zapach kwiatów i ziół przeplatać się będzie w powietrzu z dźwiękami muzyki.

Będzie też śpiewanie pieśni, tańce przy ognisku, a wszystko to w towarzystwie niezwykłych gości:

Anety Cruz – Kąciak Trzy Pomarańcze – opowieści
Alicji Choromańskiej – Hałas Kapela Hałasów – muzyka, instrumenty tradycyjne
Magdaleny Garczarczyk Projekt Zieleniak- wianki i zioła
Jacka Hałasa Kapela Hałasów – muzyka, instrumenty tradycyjne, śpiew i tańce
Xeni Starzyńskiej Sagan Sag – opowieści, śpiew, instrumenty tradycyjne, tańce
Barbary Wilińskiej, Marianny Moori – Calligraphy & Music – śpiew, muzyka, instrumenty tradycyjne

Prowadzenie wydarzenia: Xenia Starzyńska -Teatr Opowieści Sagan Sag
Organizator: Mobilny Dom Kultury Wilczak
Współorganizator: Stowarzyszenie Wędrowni Architekci

Impreza rozpocznie się o 18.30 w parku Szelągowskim na polanie nad Wartą, tuż przy Wartostradzie. Wstęp wolny.

Mat.pras.,el

Jacek Jaśkowiak o strajku nauczycieli: „ten protest był potrzebny”

0
Podczas wręczania nagród dla nauczycieli Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, odniósł się do ich strajku. – W mojej ocenie ten protest był potrzebny, ważny i słuszny – powiedział prezydent.

Powodem dla którego nauczyciele zdecydowali się na strajk, były finanse. Przystępując do protestu liczono, że rząd zdecyduje się na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli, zwłaszcza, że szybko wówczas się zbliżały wybory do Parlamentu Europejskiego. Rząd postanowił jednak grać twardo i przeczekać nauczycieli. Zadziałało. Protest został zawieszony i ma zostać kontynuowany we wrześniu.

Podczas wręczania nagród Prezydenta Miasta Poznania dla nauczycieli nie zabrakło odniesień do protestu nauczycieli. – W mojej ocenie ten protest był potrzebny, ważny i słuszny – mówił Jacek Jaśkowiak, jednocześnie deklarując, że będzie robił wszystko, żeby pieniądze przeznaczane na oświatę były jak największe. – W ubiegłym roku przy budżecie około 3,6 mld zł, na oświatę przeznaczony został ponad miliard złotych. W ciągu ostatnich kilku lat około 300 mln zł wydaliśmy na remonty i budowę nowych szkół. Bardzo poważnie traktuję oświatę i nauczycieli. Dla mnie to najważniejsza inwestycja – w młodych ludzi. Wiem, jak duży wpływ na moje życie miało to, co otrzymałem w szkole. Bardzo Państwu dziękuję za kształcenie dzieci i młodzieży oraz gratuluję dzisiejszych wyróżnień – mówił prezydent.

Wątek inwestycji rozwinął Mariusz Wiśniewski, zastępca Jaśkowiaka. – W tym tygodniu ogłoszono przetarg na rozbudowę przedszkola na Strzeszynie. Niedawno zakończyła się rozbudowa szkoły przy ul. Sarmackiej, na którą pozyskaliśmy środki unijne. Wcześniej poprawiły się warunki dzieci, które uczą się w Zespole Szkół Specjalnych nr 103, przy ul. Kanclerskiej. Za nami wielki projekt, jakim było powstanie zespołu szkolno-przedszkolny na Umultowie, a przed nami budowa nowej szkoły na Strzeszynie. To są fakty – wylicza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Jednocześnie przystąpiliśmy do opracowania dokumentu „Polityka oświatowa Miasta Poznania”, który uwzględnia także działania miękkie. W Poznaniu oświata nie jest traktowana jak „piąte koło u wozu”, wydatek i koszt, ale jak inwestycja w nasze miasto. Dziękuję dyrektorom i wszystkim pracownikom szkół za kończący się rok szkolny, który był niezwykle trudny. Gratuluję i życzę wszelkiej pomyślności w kolejnych miesiącach i latach pracy zawodowej.

W tym roku nagrody otrzymało 91 osób. Najwięcej, bo 26 trafiło na ręce nauczycieli ze szkół podstawowych. Doceniono jednak także wysiłek pedagogów, uczących w przedszkolach, zespołach szkół, placówkach specjalnych, liceach ogólnokształcących, zespołach szkół zawodowych i szkołach artystycznych. Nagrody mają wymiar finansowy – każdy z wyróżnionych nauczycieli otrzyma 4 tys. zł.

Autor: UMP / op. AS

 

Poznań: Parada Sobótkowa z Madaliną, Bułgarem i… Dresusem Vulgarisem

0
Kolorowe i pięknie oświetlone instalacje nadwarciańskich rad osiedli, motorówki, dziesiątki kajaków i statek „Bajka” na czele. Poznańska Parada Sobótkowa w tym roku wyglądała wyjątkowo efektownie. Kto nie widział – ma czego żałować!

Tradycyjnie już uczestnicy parady wyruszyli z Plaży Wilda. Jak co roku najważniejsze były oczywiście instalacje nadwarciańskich rad osiedl. Mieszkańcy poszczególnych dzielnic sami je przygotowują, a nie jest to łatwe zadanie, choćby z tego względu, że trudno na platformie o powierzchni dwa na dwa metry zmieścić wszystkie oczekiwania osiedla razem z jego prezentacją.

W tym roku rady musiały spełnić dodatkowe warunki, jak wyjaśniła Katarzyna Wala, koordynatorka Prad Sobótkowej. Instalacje miały przedstawiać to, co się dzieje na nadwarciańskich osiedlach, komentować aktualne problemy i wyzwania w lokalnych społecznościach, a także odnieść się do tradycji i historii osiedli. Dodatkową zaletą było przygotowanie instalacji z materiałów z odzysku – no i dobry poziom techniczny prac.

Wszystkie rady stanęły na wysokości zadania, dlatego jury (w składzie: Lilia Łada (dziennikarka i pisarka,TenPoznan.pl), Iwona Styperek (AKK Panta Rei), Agnieszka Ponikierska (TSWiT Nautikus). miało niezwykle trudne zadanie i naradzało się naprawdę długo, zanim podjeło decyzję. Ostatecznie za najlepszą i najciekawszą uznało instalację rady Osiedla Główna, która została przygotowana z materiałów znalezionych podczas sprzątania koryta rzeczki Główienki. Przy okazji sprzątania członkini rady stanęła oko w oko z.. bobrem, który mieszka w Główience. I tak zrodził się pomysł umieszczenia w instalacji bobra.

Ale w trakcie prac nad bobrem okazało się, że Główną zamieszkuje jeszcze jeden gatunek o zwyczajach niezwykle podobnych do zwyczajów bobrów – Dresus Vulgaris. Główna bowiem, tak rzeka jak dzielnica, jest, jak mozna było przeczytać w prezentacji idei instalacji „miejscem spotkań dresów pospolitych (Dresus vulgaris), autochtonów, którzy zasiedlili te tereny wraz z nastaniem ery wczesnego kapitalizmu, a także siedliskiem takich gatunków rodzimych, jak dzik euroazjatycki (Sus scrofa), bażant zwyczajny (Phasianus colchicus) czy bardzo popularny na Głównej bóbr europejski (Castor ber). Krzyżowanie się gatunków w miejscu żerowania pozwala dostrzec oryginalny mikroklimat Głównej, w której dresiarski kij baseballowy może stać się elementem konstrukcji bobrzego żeremia”. Mieszkańcy Głównej zauważyli jeszcze inne podobieństwa: podobnie jak bóbr dres w dzień śpi, a żeruje nocą i tak jak bobry żywią się roślinami, tak i dresy chętnie sięgają po zioło. Podobieństw jest zresztą znacznie więcej, a by je znaleźć, wystarczy się wybrać na Główną. Nie trzeba chyba dodawać, że członkowie rady tego osiedla odebrali nagrodę ozdobieni typowo dresiarskimi łańcuchami.

Jury doceniło także instalację z Wildy, przedstawiającą kultowe już miejsce na dzielni, czyli Madalinę – oraz Rataje, które reprezentował… Bułgar. Bo to właśnie przedstawiciele tego narodu zasiedlili Rataje, by założyć tam słynne ogrody, dostarczające poznanikom egzotycznych nieraz warzyw, takich jak na przykład papryka.

Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone zwycięzcom po zakończeniu spektaklu Teatru Ognia w amfiteatrze w Starym Korycie Warty. Spektakl, przygotowany przez Miasto Poznań w ramach Festiwalu Światła towarzyszącego Paradzie Sobótkowej, był imponujący. Ogromne emocje i zachwyt widzów wzbudziły także pokazy Teatru „Z głową w chmurach”, które można było oglądać na moście Chrobrego i które najlepiej były widoczne właśnie od strony wody. Artyści wykonujący nieprawdopodobne ewolucje zwieszając się z mostu nad lustrem wody zapierali dech w piersiach! Równie efektownie wypadly pokazy świateł laserowych, które można było podziwiać po drodze.

Paradę zakończył pokaz wizualizacji na ścianie kamienicy na Czartorii i na brzegu Warty oraz impreza taneczna w KontenerArt. Oczywiście po wrzuceniu wszystkich wianków do Warty.

Lilia Łada, fot. L. Łada / Natalia Wąchała

Nagroda Quadro – zgłoszenia do 30 czerwca

0
Który nowy budynek w tym roku okaże się tym najciekawszym, jaki powstał w Poznaniu? Kandydatów do prestiżowej nagrody Jana Baptysty Quadro, przyznawanej za najlepsze realizacje, można zgłaszać jeszcze do 30 czerwca.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro to forma uhonorowania szczególnie wartościowych dokonań twórczych w zakresie architektury oraz kształtowania przestrzeni i klimatu miasta. Jej nazwa nawiązuje do włosko-polskiego architekta epoki renesansu, działającego głównie w Poznaniu (który odpowiadał m.in. za przebudowę poznańskiego ratusza).

Do konkursu można zgłaszać wszystkie obiekty architektoniczne bez względu na skalę i rodzaj. Mogą to być budynki użyteczności publicznej, domy jednorodzinne, osiedla, skwery, place, parki – czyli wszystko, co wzbogaca przestrzeń miasta. Nagroda wręczana jest architektom – autorom zrealizowanego projektu.

Swoją nominację może zgłosić każdy: mieszkańcy, turyści, architekci, inwestorzy. Są jednak pewne warunki: zgłoszony obiekt musi znajdować się w granicach miasta Poznania. Wymogiem jest też, by został oddany do użytku w 2018 roku.

Zgłoszenia do konkursu można zgłaszać do 30 czerwca, za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie interetowej SARP. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w październiku.

Organizatorami konkursu są: Miasto Poznań, UWI Inwestycje i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro została ustanowiona w 1999 roku. Jej pierwszym laureatem był Klemens Mikuła za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego nad jeziorem Maltańskim. W późniejszych latach wyróżnienie przyznawane było również m.in. autorom projektów Kampusu Morasko, Starego Browaru, sali koncertowej Akademii Muzycznej, Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej, biurowca Pixel, kompleksu City Park, Bramy Poznania ICHOT, Collegium Iuridicum Novum, biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM czy biurowca przy ul. Za Bramką. W zeszłym roku nagrodę im. Jana Baptysty Quadro otrzymał biurowiec Bałtyk. Za całość koncepcji architektonicznej budynku, odpowiada holenderska pracownia „MVRDV” pod kierunkiem Nathalie de Vries. Koncepcja powstała we współpracy z polskim biurem architektonicznym: „NO Natkaniec Olechnicki Architekci”.

UMP, el

Poznań: Madalina zaprasza na warsztaty gry na djembe i cajon

0
Wszyscy miłośnicy instrumentów perkusyjnych powinni stawić się w Madalinie 22 i 23 czerwca. Wytwórnia Rytmu zaprasza chętnych na warsztaty.

W sobotę, 22 czerwca, będzie się odbywała nauka gry na zachodnioafrykańskich bębnach typu DJEMBE. Natomiast w niedzielę, 23 czerwca, będzie można poznać tajniki gry na coraz bardziej popularnym instrumencie, jakim jest CAJON.

Dzięki muzycznemu jak i instruktorskiemu doświadczeniu muzyków Wytwórni Rytmu, poziom warsztatów został kompleksowo dopasowany do każdego uczestnika. Warsztat jest pzeznaczony dla osób początkujących i tych którzy nie mieli nigdy do czynienia z tym instrumentem, ale również ci bardziej zaawansowani gracze (młodzież i dorośli, nie dzieci), dowiedzą się na nich wielui ciekawych rzeczy.

Wytwórnia Rytmu zapewnia dostęp do profesjonalnych bębnów djembe i cajonów, z których będzie możliwość korzystania podczas warsztatu. Osoby posiadające własny instrument mogą przyjść na warsztat bez zapisów.
Każdy z warsztatów jest oddzielnym wydarzeniem – możesz zapisać się na oba, albo wybrać tylko jeden.

Oba warsztaty będą się rozpoczynać o godzinie 16.00 w zajezdni tramwajowej Madalina, ul. Madalińskiego 17 (wejście od Pamiątkowej i Hetmańskiej). Wydarzenie jest bezpłatne, realizowane w ramach projektu Lato na Madalinie i finansowane przez Miasto Poznań #poznanwspiera.

Mat. pras., el