IMGW ostrzega przed upałami

30 stopni we wtorek, 25 czerwca i nawet 36 w środę – takie temperatury przewidują synoptycy w Poznaniu i Wielkopolsce. I przypominają, że podczas takich upałów trzeba bardzo uważać!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państywowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach dla Wielkopolski . Ostrzeżenie dotyczy praktycznie całego województwa: powiatów gostyńskiego, grodziskiego, jarocińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, poznańskiego, rawickiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, wolsztyńskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, kaliskiego, kępińskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i pleszewskiego.

Zgodnie z prognozami IMGW temperatura maksymalna we wtorek będzie się wahać od 29°C do 31°C, natomiast w środę od 32°C do 33°C. Interia.pl podaje natomiast, że we wtorek temperatura może wynosić 33, a w środę nawet 36 stopni w Wielkopolsce.

Drugi stopień oznacza wystąpienie zjawisk meteorologicznych mogących powodować duże straty materialne i zagrożenie życia. Dlatego IMGW zaleca ograniczenie aktywności, szczególną ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Tak wysoka temperatura jest niebepieczna dla wszystkich, którzy zbyt długo przebywają na słońcu. Dlatego w miarę mozliwości należy unikać wychodzenia na zewnątrz podczas ekstremalnych upałów, a jeśli już musimy wyjść – trzymajmy się zacienionej strony ulicy, osłońmy głowę kapeluszem lub czapką i miejmy ze sobą wodę mineralną. Odwodnienie to drugie – po porażeniu słonecznym – niebezpieczeństwo podczas bardzo gorących dni. Dziennie trzeba wypijać wówczas przynajmniej 3 litry płynów.

Bardzo gorące dni dadzą się szczególnie we znaki seniorom, dzieciom i osobom cierpiącym na choroby układu krążenia. Oni zdecydowanie nie powinni wychodzić z domów w czasie upału i bardzo dbać o to, by się nie odwodnić. W przypadku osób bardzo młodych lub bardzo słabych wystarczy godzina w ostrym słońcuy, by doszło do odwodnienia organizmu, a to z kolei może spowodować wycieńczenie zagrażające życiu.

Ostrzeżenie jest ważne do 26 czerwca, do godziny 18.00. W czwartek, 27 czerwca, powinno nadejść ochłodzenie znad Bałtyku.

IMiGW, el

Podziel się: