Strona główna Blog Strona 2194

Poznań: Malta rozpoczęła się w… powietrzu

0
Parada prowadzona przez śpiewaczki operowe wykonujące na żywo najsłynniejsze arie, później akrobacje powietrzne, a wszystko w wykonaniu teatru Transe Express. Było barwnie, pięknie i magicznie. Festiwal Malta rozpoczął się naprawdę spektakularnie.

Wszystko zaczęło się na placu Wolności, skąd dwie pięciometrowe śpiewaczki poprowadziły pochód „Divas” do placu Mickiewicza, umilając widzom drogę świetnymi wykonaniami, i to na żywo, najsłynniejszych operowych arii. Były tu i fragmenty „Carmen” Bizeta, i „Peer Gynta” Griega, słynny chór niewolników z „Nabucco”, a nawet „Funiculì funiculà” Denzy. Trzeba przyznać, że spacer przez Święty Marcin w takim towarzystwie i przy takiej muzyce nabiera zupełnie innego wyrazu…

Śpiewaczkom towarzyszyli bębniarze, którzy wprowadzali iskrę szaleństwa, ale i humoru do miasta – w dodatku przy udziale jego mieszkańców. Poznaniacy ochoczo brali udział w spektaklu, podtrzymując potykających się, przybijając piątki lub pozwalając obejrzeć swoją kamerę czy aparat foitograficzny.

Po przybyciu na plac Mickiewicza Michał Merczyński, dyrektor Malty, Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Pierre Buhler, szef Instytutu Francuskiego w Paryżu, były ambasador Francji w Warszawie, uroczyście otworzyli festiwal. Zgodnie z wieloletnią już tradycją zrobili to, zakładając festiwalowe koszulki. A później mógł już zacząć się spektakl „Mobile Homme” francuskiego teatru Transe Express.

To druga wizyta tego teatru na Malcie – poprzednia miała miejsce w 1993 roku, a Francuzi byli wówczas pierszym zagranicznym zespołem goszczącycm na festiwalu. Zaprezentowali wtedy spektakl „Mobile Homme”, ten sam, który można było obejrzeć dziś na otwarciu festiwalu. Jednak w tym roku artyści pokazali nową wersję. Tancerze i akrobaci zawiśli nad miastem na różnych poziomach jak gigantyczna karuzela – zabawka, jedna z tych, które wiesza się dzieciom nad łóżeczkiem. Najwyżej wisiał tajemniczy akrobata Pignouf, który w rytm utworów wykonywanych przez śpiewaczki wykonywał szalone ewolucje na zawrotnej wysokości, by w końcu pokazać tam swoją prawdziwą twarz. Widzowie – a przyszły ich setki – nagradzali ewolucje gorącymi oklaskami, równie entuzjastycznie oklaskując śpiewaczki.

W dzisiejszym spektaklu czuło się klimat tej Malty sprzed wielu, wielu lat, gdy spektakle plenerowe były obecne dosłownie za każdym rogiem ulicy, a szukanie ich, wpadanie znienacka w sam środek akcji plenerowej stanowiło ulubioną rozrywkę poznaniaków.

Jak zapewniał dyrektor Merczyński, tegoroczna Malta też będzie obecna w przestrzeni miejskiej, i to nie tylko w centrum, ale też w innych dzielnicach. Sądząc po otwarciu – warto będzie jej szukać.

Lilia Łada, fot. Sławek Wąchała

Szkody z powodu negatywnych zjawisk atmosferycznych. Co mogą zrobić rolnicy?

W związku z występującymi w okresie letnim niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi rolnicy mogą starać się o wsparcie z budżetu państwa.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela pomocy finansowej z przeznaczeniem na wznowienia produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez określone zjawiska atmosferyczne.

Oszacowania szkód dokonują komisje powołane przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna na wniosek zainteresowanych rolników. Szkody mogą być spowodowane m.in. przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Powołana komisja ma charakter stały i działa w zespołach pracujących na terenie wszystkich gmin województwa wielkopolskiego.

– Zgodnie z procedurą wójt, burmistrz lub prezydent miasta potwierdza wystąpienie niekorzystnego zjawiska atmosferycznego na terenie gminy i bezzwłocznie informuje mnie, jako wojewodę, w tej sprawie. W przypadku wystąpienia huraganu i deszczu nawalnego niezbędna jest ekspertyza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzająca prędkość wiatru lub wydajność opadu deszczu. Zagrożenie suszą rolniczą musi znajdować potwierdzenie w monitoringu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – tłumaczy wojewoda Zbigniew Hoffmann.

Bezpośrednio po oszacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych i sporządzeniu protokołów poszkodowani rolnicy mogą ubiegać się o pomoc określoną w obowiązujących przepisach tj.:

  •  kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
  • udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na indywidualny wniosek rolnika, który poniósł szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2019 r. poz. 299) pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek;
  • zastosowanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na podstawie art. 23a ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 817) odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstały szkody;
  • udzielenie na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900) przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.

Wszelkie informacje dotyczące ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne są na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (www.poznan.uw.gov.pl) w zakładce „Sprawy” – „Środowisko i Rolnictwo” – „Szkody w  rolnictwie” – „Szkody w rolnictwie 2019”.

mat. pras.

Poznań: Rozpoczęcie wakacyjnych remontów drogowych

0
Poznaniacy, którzy wakacje (lub ich część) spędzą w mieście, powinni przygotować się na szereg utrudnień. Rozpoczyna się okres remontów drogowych.

20 czerwca na trasę na ul. Warszawskiej wróciły tramwaje. Tego samego dnia rozpoczęły się prace po południowej stronie ronda Śródka, w kierunku ronda Rataje. W związku z remontem torowiska tramwajowego i przejazdu na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i ul. Baraniaka od 20 do 30 czerwca nie ma przejazdu przez torowisko na powyższym skrzyżowaniu. Lewoskręty w ul. Baraniaka i ul. Berdychowo oraz ruch w ciągu obu ulic odbywa się z wykorzystaniem tymczasowych przewiązek przez torowisko w ciągu ul. Jana Pawła II po obu stronach skrzyżowania.

Zmiany w komunikacji publicznej

W związku z brakiem możliwości przejazdu na odcinkach torowisk na ulicy Jana Pawła II (od ronda Śródka do Kórnickiej) oraz na Głogowskiej (od Mostu Dworcowego do węzła Głogowska-Hetmańska, z wyjazdem z tzw. dolnej trasy PST włącznie) od 20 czerwca zmienionymi trasami kursują tramwaje linii nr 6, 7, 8, 11, 12, 14 i 17 oraz autobusy linii nr 149, 175 i 180. Od 20 do 30 czerwca, ze względu na naprawę nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i abp. A. Baraniaka innymi trasami jadą także autobusy linii nr 157 i 184. Na czas prac zawieszone zostało kursowanie linii nr 4 i 5, a ze względu na wprowadzenie letniego rozkładu jazdy nie kursuje linia nr 3. Ta ostatnia wróci we wrześniu na swoją stałą trasę z dojazdem do pętli Wilczak.

Aby ułatwić pasażerom przemieszczanie się, uruchomiona została linia autobusowa za tramwaj T4, która kursuje na trasie rondo Śródka – rondo Rataje (w godzinach szczytu komunikacyjnego co 6 minut).

W związku z brakiem możliwości wyjazdu z dolnej trasy PST, linie nr 12 i 14 poprowadzone zostały ul. Roosevelta, jednak – w celu ułatwienia podróżowania między Piątkowem i Winogradami a centrum miasta – w dni robocze uruchamiana będzie linia tramwajowa nr 19. „Dziewiętnastka” będzie kursować w godzinach szczytu komunikacyjnego (ok. 6:30-9:00 i 14:00-18:30), stanowiąc istotne wzmocnienie komunikacji zbiorowej podczas remontów.

Do przystanku Poznań Główny wydłużone zostały trasy linii autobusowych nr 149, 175 oraz 180. To właśnie nimi będą mogli podróżować pasażerowie na odcinku Głogowskiej, na którym wyłączony zostanie ruch tramwajowy.

– Należy zwrócić uwagę, że początek prac, a co się z tym wiąże także zmian w komunikacji, zbiega się w czasie z Bożym Ciałem oraz wprowadzeniem letniego rozkładu jazdy – podkreśla Jan Gosiewski. – W okresie wakacji w dni robocze tramwaje będą kursowały co 12, a nie jak w minionych latach co 15 minut, natomiast autobusy co 15 minut.

Powyższe zmiany w transporcie publicznym – poza tymi dotyczącymi linii nr 157 i 184 – obowiązywać będą od 20 czerwca do końca lipca. W sierpniu kontynuowane będą prace na ul. Głogowskiej, natomiast ekipy MPK Poznań rozpoczną remont na rondzie Śródka od strony ul. Wyszyńskiego.

Informacje dla kierowców

W związku z brakiem przejazdu na przez torowisko na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Baraniaka i ul. Berdychowo, wykonane zostały przewiązki przez torowisko w ciągu ul. Jana Pawła II po obu stronach skrzyżowania. Wprowadzane zostały też zawężenia odcinków wewnętrznego pasa ul. Jana Pawła II między rondem Śródka i ul. Baraniaka oraz ograniczenia prędkości do 40 km/godz.

Podczas prac torowych utrudniających przejazd przez rondo Śródka (w relacjach ul. Wyszyńskiego-Warszawska i ul. Hlonda-Jana Pawła II), udostępniane będą przewiązki za przystankami na ul. Wyszyńskiego i ul. Jana Pawła II.

Na czas remontu torowiska na początkowym odcinku ul. Głogowskiej zamknięto wewnętrzny pas ruchu od mostu Dworcowego do ul. Hetmańskiej, a ruch odbywa się jednym pasem.

Autor: UMP / ZTM / op. AS

Rozpoczyna się Malta!

0
Jeśli na placu Wolności w ciągu jednej nocy powstaje miasteczko namiotowe, pełne zieleni i przytulnych zakątków, to znak, że zaczyna się najbardziej teatralny czas w Poznaniu: Festiwal Malta.

29. odsłona festiwalu zapowiada się imponująco: 750 artystów z 15 krajów, 300 wydarzeń i 240 bezpłatnych wydarzeń w 50 miejscach całego miasta. A na początek powrót do starej, dobrej Malty, czyli imponujący korowód od placu Wolności do placu Mickiewicza z podniebnym spektaklem „Mobile Homme” teatru Transe Express na finał. Co dojrzalsi miłośnicy teatru plenerowego powinni pamiętać i francuski teatr, i jego spektakl. Transe Express pokazał go w podczas festiwalu Malta w 1993 roku. Teraz zobaczymy jego nową wersję.

Programową ramą tematyczną festiwalu w tym roku jest „Get ready for peace”, bo – jak powiedział Michał Merczyński, dyrektor Malty – żyjemy w szczególnych czasach. Świat wokół nas zmienia się, dzieli, tak w skali lokalnej, jak i globalnej. I chociaż wojny jako takiej nie było w naszej części Europy od II wojny światowej, to jednak konflikty o różnym stopniu napięcia są wokół nas, mają dla nas znaczenie i są motorem wielu decyzji.

Dyrektor szczególnie polecał cykl Narad Obywatelsklich o Edukacji, które od kwietnia są organizowane w całym kraju. Odbyło się ich już 150 z udziałem ponad 4 tysięcy rodziców, nauczycieli i uczniów. W Poznaniu w ramach Malty właśnie trwa kolejna, zatytułowana „Ostatni dzwonek”.
– Kiedyś mówiło się, że nie wynosi się ze szkoły tego, co się w niej dzieje – mówił dyrektor Merczyński. – To nieprawda. Trzeba mówić o tym, co się dzieje w szkole i trzeba brać za to odpowiedzialność. Powinni to zrobić nauczyciele, rodzice, politycy. Wszyscy.

Nastio Mosquito, kurator idiomu tegorocznej Malty, radził zwrócić uwagę na artystów, którzy wystąpią na festiwalu. ich dobór nie był przecież przypadkowy, ale – co ciekawe – poziom artystyczny wcale nie był jedynym kryterium.
– Tych artystów wyróżnia to, że oni nie boją się mówić tego, co myślą – mówił Nastio. – I nie chodzi tu o sarkazm czy umiejętne posługiwanie się ironią. Często się to robi, by jedynie sprawić wrażenie osoby interesującej, mającej dużo do powiedzenia. Artyści, którzy tu wystąpią, nie sięgają po takie sposoby. Prawda w sztuce jest dla nich bardzo ważna, tak samo jak ważni są widzowie i to, jak odbierają ich twórczość.

Festiwal, jak zapewniają organizatorzy, będzie obecny i będzie widoczny w całym Poznaniu.
– Sceną Malty jest miasto – tłumaczyła Agnieszka Kopiewska, rzeczniczka prasowa festiwalu. – Dlatego jestesmy w mieście, choćby tu nas placu Wolności. Tu zawsze będzie warto zajrzeć na spektakl, na zabawę, na spotkanie z ciekawymi ludźmi.

Jednak spektakle i wydarzenia festiwalowe będą się odbywały także w Starym Browarze, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w Teatrze Polskim czy poznańskich ulicach, jak choćby rozpoczynająca festiwal parada. Kto chce zobaczyć wielkie, porywające widowisko operowe, powinien zjawić się o 19 na placu Wolności.

Dokładny program wszystkich wydarzeń festiwalu znajdziecie na jego stronie.

Lilia Łada, fot. Sławek Wąchała

Weekend w Poznaniu. Co robić w weekend w Poznaniu? 21,22,23 czerwca

0
Festiwal Malta, Noc Kupały i tradycyjnie koncerty oraz imprezy. Zobacz co będzie się działo w Poznaniu 21, 22 i 23 czerwca.
KontenerART Residents ~ sezon na przyjemności ~
21 czerwca @ 16:00 – 23:00

Sezon na przyjemności przy akompaniamencie lokalnych rezydentów. W trakcie tegorocznego cyklu na plaży zagra kilkunastu twórców, dj, muzyków z różnych bajek i klimatów. Więcej tutaj.

IDIOM / Festiwal Malta 2019
21 czerwca @ 16:00 – 30 czerwca @ 19:00

IDIOM to zagraniczny program performatywny festiwalu Malta, którego hasłem w tym roku jest #ArmiaJednostki. Kurator Idiomu Nástio Mosquito zaprosił do Poznania artystów z rozmaitych części świata, odmiennych kontekstów kulturowych i społecznych. Każdy z nich jest członkiem tytułowej „Armii jednostki”.

Szczegóły dotyczące wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Plenerowe otwarcie Malty / Transe Express
21 czerwca @ 19:00 – 20:00

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy kolorowa parada z ewolucjami w powietrzu poprowadzona przez francuski zespół Transe Express. Ulicami Poznania na plac Adama Mickiewicza przejdą tancerze, akrobaci, muzycy i… wielkie, pięciometrowe postaci. Finałem parady będzie nowa wersja „Mobile Homme” – spektaklu, który Transe Express pokazał na Malcie w 1993 roku. Zespół ponownie zagra zawieszony wysoko nad głowami widzów. Więcej informacji tutaj.

Podróż z Sinem @House Szkolna | Reportaż o Azji + dj sets
21 czerwca @ 21:30 – 22 czerwca @ 03:00

“Poopowiadam jak to się stało, że trafiłem do Azji Południowo Wschodniej, co mnie w niej zauroczyło i to tak, że nie mogłem przestać wracać, aż w końcu co zacząłem robić, aby jeździć tam zawodowo – czyli o pracy przewodnika oraz o podróżniczo/jedzeniowym projekcie Gotuyam.” Gregg Jandy aka Sin.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Noc Kupały w Ogrodzie Szeląg
22 czerwca @ 17:00 – 23 czerwca @ 02:00

Zbliża się Noc Kupały – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. W programie zabawa przy ognisku oraz: Wypalanie w zakwasie chlebowym i warsztaty ceramiczne; Warsztaty farbiarskie Psychotropical w Noc Kupały; Koncert – Solo na Szelągu vol. 2: Agata Karczewska; Kręcenie ogniem; Napitek i strawa

Więcej tutaj.

Czarne miasto Tour: Obiekty, Pensjonat i Lesniewski/Nowacki
22 czerwca @ 19:00 – 22:00

Zespół OBIEKTY pomimo statusu debiutanta ma na swoim koncie trzy małe wydawnictwa opublikowane w 2018 roku własnym sumptem. W czerwcu 2019 roku nakładem Instant Classic ukaże się ich debiutancki album długogrający zatytułowany „Czarne miasto”. Więcej tutaj…

Warsztaty ruchowe dla mężczyzn w Poznaniu 2.0
22 czerwca @ 19:00 – 20:30

Warsztaty ruchowe dla mężczyzn to cykl jednorazowych, niepołączonych ze sobą spotkań przeznaczonych wyłącznie dla mężczyzn. Warsztaty skupiać się będą na zwiększaniu świadomości ciała, a zwłaszcza układu kostnego oraz mięśniowego. Zajęcia nie wymagają dotychczasowego doświadczenia, bądź żadnego treningu przygotowawczego. Wykonywane ćwiczenia będą skupiały się na poznawaniu własnych możliwości fizycznych, zakresów ruchu oraz motorycznych właściwości ciała. Mają na celu uświadomienie mechanizmów którymi posługujemy się na co dzień, zależności pomiędzy ciałem a umysłem, których na ogół nie jesteśmy w pełni świadomi.

Każdy warsztat prowadzony będzie w sposób autonomiczny, za każdym razem skupiając się na innym aspekcie fizyczności, w związku z czym można wziąć udział w dowolnej ilości warsztatów z cyklu.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Sobótka – Czas Żywiołów
23 czerwca @ 18:30 – 21:30

Rozpalimy ogień nad rzeką tak, jak to czynili ci, którzy byli tu przed nami. Siądziemy na trawie, będziemy pleść wianki a zapach kwiatów i ziół przeplatać się będzie w powietrzu z dźwiękami muzyki. Czekają nas śpiewy, wspólne tańce wokół ognia. Czaru dopełnią niezwykłe opowieści o szczęściu, miłości i magii, które drzemią w każdym z nas.

Szczegóły tutaj.

Koncert muzyki filmowej
23 czerwca @ 19:30 – 23:30

Po raz kolejny Aquanet SA zaprasza na koncert plenerowy, podczas którego usłyszycie filmy na nowo. 23 czerwca na Łęgach Dębińskich Orkiestra Filharmonii Poznańskiej zagra dla Poznaniaków najpiękniejsze utwory muzyki filmowej. Całości nada rytmu niezastąpiony dyrygent Maciej Sztor.

Więcej o koncercie można przeczytać tutaj.

Więcej nadchodzących wydarzeń można znaleźć w naszym kalendarium (kliknij).

mat. pras. op. AS

Pijany uciekał samochodem przed policją. Miał blisko 2 promile w wydychanym powietrzu

0
Policjanci przez ponad siedem kilometrów ścigali mężczyznę, który jak się okazało, wybrał się w podróż po spożyciu znacznych ilości alkoholu. Teraz grozi mu do pięciu lat więzienia.

Do zdarzenia doszło podczas rutynowej kontroli prędkości. Policjanci chcieli zatrzymać jednego z kierowców, ten jednak zignorował mundurowych i zaczął uciekać. – Mimo wyraźnych sygnałów błyskowo-dźwiękowych kierowca passata nie zatrzymywał się, a w trakcie swojej ucieczki łamał szereg przepisów drogowych, stwarzając realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – tłumaczy Dominika Pupkowska-Bral, z wielkopolskiej policji. – Kierujący wyprzedzał pomimo zakazu, zmuszał innych kierowców do zjeżdżania z jezdni, w obszarze zabudowanym trzykrotnie przekraczał dopuszczalną prędkość. Ponadto kierowca kilkukrotnie zjeżdżał z jezdni, wpadając w poślizgi na zakrętach.

Policjantom udało się w końcu „dopaść” mężczyznę. Okazało się, że kierowcom jest 53-letni mężczyzna, który miał blisko 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Po swoim wyczynie, kierowca od razu stracił prawo jazdy. Grozi mu również do pięciu lat więzienia.

Kwadratowy Stół w sprawie edukacji przekazał MEN swoje postulaty

0
6 proc. PKB na oświatę i przyznanie samorządom terytorialnym prawa do decydowania o tworzeniu sieci szkół – m.in. takie postulaty skierowały do ministra edukacji środowiska uczestniczące w Kwadratowym Stole w sprawie modelu oświaty w Polsce.

Jego prace ruszyły z inicjatywy samorządowców w kwietniu tego roku. Pierwszy efekt działań to wspólne postulaty, które środowiska zaangażowane w debatę przedstawiły pod koniec roku szkolnego ministrowi edukacji.

„Przekazuję zestawienie postulatów, których pilne podjęcie pozwoliłoby na złagodzenie negatywnych skutków ubocznych reformy systemu edukacji” – napisał Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich do szefa MEN. „W naszej opinii realizacja przedstawianych propozycji, począwszy od roku szkolnego 2019/2020, mogłaby także pomóc w rozładowaniu napięcia, jakie w środowisku nauczycieli, rodziców i uczniów wywołały zmiany w systemie edukacji” – dodał.

Kwadratowy Stół – Koalicja dla edukacji na pierwszym miejscu domaga się dostosowania podstaw programowych nauczania do potrzeb i możliwości uczniów. Ma to być możliwe dzięki przyznaniu nauczycielom większej autonomii w doborze treści nauczania i metod pracy dydaktycznej. Zdaniem Koalicji niezbędna jest do tego powołanie zespołu ekspertów z udziałem psychologów i doświadczonych nauczycieli praktyków, który określiłby zakres wiedzy i umiejętności, na poziomie kompetencji kluczowych z wybranych przedmiotów.

Według Koalicji w każdej szkole niezbędny jest pedagog lub psycholog, ale z uwzględnieniem liczby uczniów w placówce. „Etat takiego specjalisty powinien przypadać na nie więcej niż 150-200 uczniów” – wskazują uczestnicy Kwadratowego Stołu. „Tam, gdzie na razie nie będzie to możliwe z powodu braku specjalistów, konieczne jest pilne opracowanie i wdrożenie programów wsparcia dla wychowawców i nauczycieli, a przede wszystkim dla dzieci i młodzieży,  z wykorzystaniem lokalnych placówek pomocy psychologicznej” – zaznaczają. Jak podkreślają, ten postulat jest ważny ze względu na wzrost liczby dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi.

Koalicja domaga się również gwarancji odpowiednich nakładów finansowych na edukację dzieci i młodzieży. Postuluje, by pracując nad budżetem państwa na rok 2020, rozpocząć proces zwiększania nakładów na system oświaty w Polsce tak, żeby osiągnąć w 2024 roku wskaźnik 6,0 proc. PKB. W krótszej perspektywie czasowej Koalicja prosi o zagwarantowanie samorządom terytorialnym środków finansowych na podwyżki płac nauczycieli od września 2019 br.

Koalicja opowiada się również za wzrostem wynagrodzeń nauczycieli. „Reforma edukacji nie jest możliwa bez podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela. Konieczne jest zapewnienie nauczycielom godziwej płacy” – uważają uczestnicy Kwadratowego Stołu. „Istnieje szansa, że wzrost wynagrodzeń powstrzyma niepokojącą falę rezygnacji z pracy  w szkołach doświadczonych nauczycieli, a także zachęci młodych ludzi do wybierania zawodu nauczyciela” – dodają.

Listę pilnych postulatów zamyka przyznanie samorządom terytorialnym prawa do decydowania o tworzeniu sieci szkół na swoim terenie i o zasadach rejonizacji. „Samorządy mają najlepsze rozeznanie lokalnych potrzeb i kompetencje pozwalające na złagodzenie ubocznych skutków zmian w organizacji szkolnictwa” – podkreśla Koalicja.

Głównym celem Kwadratowego Stołu – Koalicji dla edukacji jest przygotowanie do września tego roku Raportu Polska Edukacja 2035, czyli założeń do modelu systemu oświaty. W pracach biorą udział nauczyciele, rodzice, dyrektorzy szkół, organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne. W ramach Kwadratowego stołu działa pięć podstolików: Uczeń – rodzic – nauczyciel – szkoła (Fundacja Edukacyjna ODITK), Jakość i standardy oświatowe (OSKKO), Finansowanie oświaty (ZMP), Organizacja systemu oświaty (ZGW RP i FIO) oraz Pracownicy oświaty (JaNauczyciel).

aba/

Poznań: W piątek otwarcie pływalni w parku Kasprowicza!

0
Nieco zmodernizowana i gotowa na przyjęcie poznaniaków… W piątek nastąpi otwarcie sezonu na pływalni w parku Kasprowicza.

Pływalnia ma być otwarta, podobnie jak Chwiałka, do końca sierpnia. W przypadku dobrej pogody i dużego zainteresowania jest szansa na przedłużenie sezonu. Godziny otwarcia pozostają bez zmian. Pływalnia będzie otwarta w godz. 9-20. Pomyślano też o czasie dla pływaków. Posiadacze karnetów 10-krotnego wstępu będą mogli odwiedzić basen w godz. 7-9.

Cena biletu jednorazowego to 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy). Nowością jest bilet całodniowy, który umożliwia opuszczenie basenu i powrót w tym samym dniu, będzie on kosztować 15 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy). Dzieci do lat 3 oraz podopieczni domów dziecka wejdą na basen za darmo. Przewidziano też zniżki dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej (8 i 4 zł za bilet całodniowy oraz 5 i 3 zł za jednorazowy), Złotej Karty Seniora (5 zł) oraz grup zorganizowanych (3 zł). Karnet upoważniający do 10 wejść będzie kosztować 80 zł.

Od zeszłego roku na samej pływalni trochę się zmieniło. Powstał nowy budynek kas, zwiększono powierzchnię zaplecza socjalnego, ogrodzono teren pływalni i zamontowano ławki. Zagospodarowano też zieleń i zainstalowano automatyczny system nawadniania, w skład którego wchodzi ponad 200 dysz dostarczających wodę roślinności. Dodatkowo, w sąsiedztwie basenów, zamontowano urządzenia do street workoutu. Koszt realizacji drugiego etapu modernizacji pływalni to około 2 mln zł.

Autor: UMP / op. AS

Będziemy mieli Poznan Sand Festival

0
Mamy Festiwal Rzeźby Lodowej – będzie i Festiwal Rzeźby Piaskowej. Pierwsza edycja imprezy odbędzie się w lipcu, a jak będą wyglądały rzeźby – można zobaczyć na Termach Maltańskich.

– Widzimy, jak wielkim zainteresowaniem poznaniaków cieszy się Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – To impreza, która każdej zimy przyciąga do nas najsłynniejszych artystów i tysiące turystów z całego świata. Dlatego w tym roku proponujemy poznaniakom podobne, tym razem letnie wydarzenie, które będzie co najmniej równie widowiskowe. Mam nadzieję, że Festiwal Rzeźby Piaskowej spotka się z równie dużym uznaniem mieszkańców miasta.

Już same liczby Festiwalu Rzeźby Piaskowej – czy Poznań Sand Festival, jak kto woli – robią wrażenie. Podczas festiwalu 10 artystek zużyje aż 500 kilogramów piasku! Artystki stworzą 8 rzeźb, wysokich nawet do 3 metrów. Na każdą z nich zużyją po kilkadziesiąt ton specjalnie przygotowanego materiału. Aby dzieła były stabilne, piasek musi zostać wcześniej odpowiednio zagęszczony – w Poznaniu w trosce o środowisko rzeźbiarki będą do tego używać wyłącznie wody.

Motyw przewodni wydarzenia również związany będzie z ekologią: twórczynie skupią się w swoich dziełach na gatunkach zagrożonych wyginięciem. Prace nad rzeźbami rozpoczną się 15 lipca na Termach Maltańskich i potrwają do 23 lipca. Przez cały ten czas poznaniacy będą mogli codziennie podziwiać artystki tworzące piaskowe dzieła sztuki. Same rzeźby będzie można podziwiać do końca sierpnia – wieczorami będą one dodatkowo podświetlone, by zapewnić gościom festiwalu wyjątkowe wrażenia wizualne. Dodatkową atrakcją będą warsztaty dla dzieci, podczas których pod okiem profesjonalnego rzeźbiarza mali artyści będą mogli wyczarować własny, piaskowy świat.

Choć festiwal ruszy dopiero za niespełna miesiąc, jego przedsmak można poczuć już dzisiaj – na Termach Maltańskich powstała właśnie rzeźba zapowiadająca wydarzenie. Przez trzy dni pracowały nad nią dwie artystki, zużywając ponad 40 ton piasku. Ich dzieło będzie można podziwiać przez najbliższe tygodnie.

UMP, el

Poznań: Zmiany w organizacji ruchu na Górnym Tarasie Rataj

0
Prace związane z przebudową trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj wchodzą w kolejną fazę, co skutkuje kolejnymi zmianami w oprganizacji ruchu. Pierwsze zostaną wprowadzone już 24 czerwca.

W najbliższych dniach rozpocznie się układanie nawierzchni asfaltowej w rejonie skrzyżowania ulic Żegrze i Bobrzańskiej oraz Chartowo i Wiatracznej. W związku z zaplanowanymi pracami organizacja ruchu w tym rejonie będzie zmieniała się – wraz z postępem robót – czterokrotnie.

Od poniedziałku (24 czerwca) do czwartku (27 czerwca) wyłączona z ruchu zostanie południowa część skrzyżowania ul. Żegrze, Bobrzańskiej i Chartowo. Objazd do ul. Chartowo zostanie poprowadzony ulicami Kurlandzką oraz Wiatraczną. Kierowcy chcący dojechać do osiedli mieszkaniowych w obrębie ul. Żegrze, będą mieli taką możliwość. W tym celu należy zawrócić tuż przed remontowanym fragmentem ulic. Dla przejazdu od ul. Chartowo w kierunku ul. Żegrze zostanie wydzielony jeden pas ruchu z możliwością prawoskrętu w ul. Wiatraczną oraz wyjazdu z ul. Bobrzańskiej w ul. Żegrze.

Wszyscy użytkownicy ruchu proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie. O kolejnych zmianach w organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Żegrze i Bobrzańskiej oraz Chartowo i Wiatracznej Poznańskie Inwestycje Miejskie będą informować z odpowiednim wyprzedzeniem.

PIM, el

Poznań: zamknięty przejazd kolejowy na Lutyckiej

0
Przez dwa kolejne czerwcowe weekendy będzie zamknięty przejazd kolejowy w ciągu ulicy Lutyckiej. Powodem są prace remontowe, które PKP prowadzi na trasie Poznań – Piła.

W związku z modernizacjami tras kolejowych z Poznania do Piły i Szczecina, realizowanymi na zlecenie PKP PLK, zamknięte dla ruchu pojazdów zostaną przejazdy kolejowe w ciągu ul. Lutyckiej (DK 92) w rejonie ul. Sytkowskiej i ul. Podolańskiej w następujących terminach:

– od piątku 21 czerwca od godz. 20:00 do poniedziałku 24 czerwca do godz. 6:00

– od piątku 28 czerwca od godz. 20:00 do poniedziałku 1 lipca do godz. 6:00.

Objazd wyznaczono ulicami: Witosa, Niestachowską, św. Wawrzyńca, Dąbrowskiego. Informacje o zamknięciu i objeździe zostaną zamieszczone na tymczasowym oznakowaniu i tablicach zmiennej treści. Utrzymany zostanie ruch pieszych na obu przejazdach.

UMP, el

Poznań: odwiedź podziemia Kaponiery!

0
Zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty, gry i koncerty – takie atrakcje przygotowano w zabytkowych podziemiach poznańskiej Kaponiery Kolejowej. Będzie ją można odwiedzać w każdy weekend do 30 września.

Kaponiera Kolejowa jest elementem dawnych poznańskich umocnień, oddanym do użytku w 1872 roku. Pełniła różne funkcje. Jak pisze w swym opracowaniu Katarzyna Michalak – był tu magazyn amunicji, ekskluzywne kasyno oficerskie, a po II wojnie światowej magazyn win należący do Centralnych Piwnic Win Importowanych. Znajduje się pod ochroną konserwatorską, dlatego szczególnie starannie odnawiano ją podczas remontu ronda Kaponiera, które od niej przyjęło potoczną nazwę.

Obecnie do Kaponiery Kolejowej można się do niej dostać właśnie z ronda Kaponiera, z poziomu przystanków Pestki. Już w ubiegłym roku organizatorzy – Miasto Poznań – postanowili otworzyć tę przestrzeń dla zainteresowanych przynajmniej w weekendy. W tym roku akcja odbywa się ponownie.

– Tym razem terminów i atrakcji będzie znacznie więcej, bo oprócz zwiedzania z przewodnikiem planowane są różnorodne warsztaty, gry czy koncerty – podkreśla Szymon Dąbrowski z zespołu gramiejska.pl

Chętni powinni zajrzeć na stronę imprezy – organizatorzy proszą też o zwrócenie uwagi na fakt, że przy niektórych atrakcjach ilość miejsc jest ograniczona i trzeba wcześniej zgłosić swój udział.

UMP, el

Poznań: Artyści przeciw nienawiści

0
Dziesiątki prac artystów z całego świata można będzie od piątku oglądać na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wystawa nosi tytuł „Stop Hate/Poster Show” i jest protestem przeciwko zorganizowanej nienawiści, nietolerancji i dyskryminacji.

Na zaproszenie do udziału wystawie – a wystosował je Malta Festival Poznań, bo wystawa jest jego częścią – odpowiedzieli artyści, projektanci i graficy z całego świata. Nadeszło prawie 900 prac z ponad 50 krajów. Tematem wszystkich był problem coraz bardziej istotny w dzisiejszej rzeczywistości: hejt, toksyczna nienawiść, która leży u podstaw niebezpiecznych zjawisk takich jak faszyzm, rasizm, ksenofobia czy dyskryminacja.

– Selekcja nie była prosta – przyznaje Krzysztof Hoffmann, jeden z koordynatorów wydarzenia. – Ze względu na międzynarodowy charakter konkursu w nadesłanych pracach mogliśmy zaobserwować nie tylko całe spektrum różnic stylistycznych, ale także coś, co nazwałbym „geografią przemocy”: pewne tematy przewijały się częściej w pracach autorów z Chin czy Bliskiego Wschodu, inne – w pracach artystów z Europy.

Kuratorem konkursu jest prof. Mirosław Pawłowski. Międzynarodowe jury złożone z uznanych grafików wybrało 164 plakaty, które od piątku można będzie oglądać w Poznaniu. Jeden z nich otrzyma Grand Prix konkursu ufundowane przez Prezydenta Miasta Poznania – nazwisko zwycięzcy poznamy w piątek.

Otwarciu wystawy konkursowej na MTP towarzyszyć będzie wernisaż w Atrium Starego Browaru, który rozpocznie się w piątek o godz. 18. Będzie można tam zobaczyć 21 plakatów stworzonych przez specjalnie zaproszonych gości – to m.in. prace Lecha Majewskiego czy Mieczysława Wasilewskiego.

UMP, el

Poznań: Parada Sobótkowa i Poznańskie Wianki

0
Parada łodzi i platform poszczególnych osiedli na Warcie, plecenie wianków, a na deser – Festiwal Światła. Od kilkunastu już lat stolica Wielkopolski hucznie – i wyjątkowo udanie – świętuje Noc Kupały.

W tym roku organizatorzy zapraszają nad Wartę 22 czerwca, w sobotę. Ideą przewodnią będzie łączenie w tę wyjątkową noc dwóch żywiołów: ognmia i wody. Zaproszeni na festiwal liczni artyści, muzycy i animatorzy zaprezentują w przestrzeni nad Wartą swoje niepowtarzalne instalacje oraz muzyczne projekty w duchu pradawnych symboli.

Wszystko rozpocznie się od Parady Sobótkowej, która jak co roku przypłynie z brzegów Wildy do Starego Portu. Parada wystartuje o 20.30 z Plaży Wilda, ale warto tam być już o 18.30. Wtedy właśnie rozpocznie się prezentacja sobótkowych instalacji nadwiarciańskich rad osiedli, które wezmą udział w paradzie. Instalacje są zawsze ciekawe i udowadniają, że osiedlowi radni i mieszkańcy osiedli mają niesamowite poczucie humoru… W ubiegłym roku na przykład furorę zrobił Strzeszyn, który co prawda nad Wartą nie leży, ale udowodnił swoje prawo startu w paradzie ogromnym hasłem wypisanym swojej instalacji: „Strzeszyn żąda dostępu do Warty!”.

Płynące i oświetlone łodzie wyglądają niezwykle malowniczo tuż przed zachodem słońca. Nie zabraknie oczywiście i tramwaju wodnego. A kto nie ma własnej łodzi lub kajaka, lecz chciałby wziąć udział w paradzie, zawsze może wypożyczyć jednostkę pływającą na Szelągu (przy plaży) albo w Przystani Poznań. Około 21.30 łodzie i instalacje powinny dopłynąć do Starego Portu , gdzie nastąpi zakończenie parady.

Poza oglądaniem instalacji będzie można jak zawsze wziąć udział w warsztatach wyplatania wianków. Wieść niesie, że także i w tym roku bardzo modne będą w wiankach dodatki w postaci świecących lampek… Będzie można też podziwiać magię ognia w wykonaniu artystów ze Spin Projekt, a na trasie festiwalu czekają wizualno-muzyczne „przystanki”, które połączone będą ze sobą świętojańską opowieścią, czerpiącą swoje inspiracje z odległych czasów, tradycji i symboli.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu przygotowane będą atrakcje w postaci konkursów oraz animacji takich jak: wróżby, plecenie wianków, malowanie twarzy, a także poszukanie skarbu. Kwiat paproci kwitnie raz w roku, warto więc dać się uwieść magii światła i kolorów, znaleźć go – a w tym celu koniecznie trzeba przyjść 22 czerwca nad Wartę.

Program:

20:30 – 23:00 Parada Sobótkowa (Plaża Wilda – Stary Port)
20:55 – 21.19 Teatr „Z głową w chmurach” vol.1 ( Most Chrobrego)
21.19 – 21.40 Fireshow (Amfiteatr)
21.40 – 23.00 Liquidacje (Skwer przy ul. Czartoria)
Mapping / Noriaki (Brzeg Warty)
UV Painting (Park Stare Koryto Warty)
22:00 – 22.20 Teatr „Z głową w chmurach” vol. 2 (Most Chrobrego)
22:00 – 23:00 Wystawa obiektów świecących UV Studio Psychotropical (KontenerART)
22:00 – 23:45 Wypalanie ceramiki w zakwasie chlebowym (Ogród Szeląg)

Kids & Skate Park (Park Stare Koryto Warty przy Pawilonie Nowa Gazownia)
DJ Set + Wizualizacje na ekranie (Brzeg Warty)

Mat. pras., el

Poznań: parku na Starołęce nie będzie?

0
Poznańskie Inwestycje Miejskie unieważniły przetarg na budowę parku na Starołęce Małej. Czy to oznacza, że park nie powstanie?

Jak informuje Koalicja ZaZieleń Poznań, do przetargu zgłosiły się tylko dwie firmy, które wyceniły prace na blisko 3,5-4 mln zł. Miasto nie zamierzało na budowę parku przeznaczyć więcej niż 2 mln zł. Przetarg więc unieważniono.

Unieważnienie nosi datę 18 czerwca. Jego uzasadnienie brzmi: „Zgodnie z art. 93 ust. 1 punkt 4 zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty”.

Przypomnijmy, że budowa parku budziła emocje i wątpliwości od początku, czyli od początku marca tego roku, kiedy to władze miasta ogłosiły projekt budowy parku. Miał powstać na Starołęce Małej, pomiędzy ulicami Forteczną, Pstrowskiego i Okopową, na miejcu dawnych ogródków działkowych.

Jednak zaprezentowany projekt parku bardzo nie spoidobał się społecznikom – w tym także członkom Koalicji ZaZieleń Poznań. Działacze, wśród których jest wielu przyrodników, zwracali uwagę, że prace zaczynają się akurat w okresie lęgowym, a w przyszłym parku wycięto też wiele drzew, na których ptaki budowały sobie gniazda. W dodatku stało się to bez konsultacji z mieszkańcami czy organizacjami społecznymi działającymi na tym terenie – i w dużym, budzącym zastanowienie, pośpiechu.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że społecznicy od początku informowali władze miasta o błędach merytorycznych, jakie zawiera projekt i rozwiązaniach, które są szkodliwe dla środowiska. Chodziło między innymi o wycinkę kilkudziesięciu drzew. Władze miasta motywowały to koniecznością zrobienia miejsca na boiska i plac zabaw – społecznicy udowadniali na planach i wykresach, że można wybudować to wszystko nie wycinając drzew. Co ciekawe, wykazali również, że stosując rozwiązania przyjazne środowisku, na przykład odwodnienie zamiast retencji, można wybudować park za znacznie mniejszą kwotę, niż miasto chciało wydać, bo za ok. 1,5 mln zł.

Niestety, ich argumenty zostały zlekceważone i PIM ogłosił przetarg zgodnie z zaakceptowanym przez władze miasta projektem. Tym, który społecznicy uznali za pełen błędów i szkodliwy dla środowiska. Przetarg został unieważniony, ale co będzie dalej z parkiem?t Wersja optymistyczna jest taka, że jednak do kogoś dotarły argumenty o błędach w projekcie parku i – żeby nie stracić twarzy – tak przygotował warunki przetargu, by na pewno nie zgłosiła się żadna firma mogąca je spełnić, a więc by można było zgodnie z prawem przetarg odwołać. Za jakiś czas, gdy emocje opadną, poprosi się po cichutku społeczników o wsparcie merytoryczne i wypracuje taki projekt, który zadowoli obie strony. Może nie do końca, bo wycięte drzewa już nie przyrosną do starych poni, ale jednak.

Wersja pesymistyczna zakłada, że znów za jakiś czas, po cichutku, gdy uwaga społeczników będzie skupiona na czymś innym, miasto dokończy budowę parku po swojemu, czy to w trybie kolejnego przetargu, czy też – gdyby znów trzeba go było unieważnić – bez niego. Społecznicy wprawdzie zapowiadają, że nie odpuszczą tematu i że poinformowali o sprawie Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, podając ją jako przykład wyjątkowego lekceważenia głosu mieszkańców w tak fundamentalnej sprawie, jak środowisko naturalne.

Tymczasem pochopna decyzja o wycince drzew daje się bardzo we znaki okolicznym mieszkańcom podczas obecnych upałów.
– Mieszkańcy mają za oknami pustynię, a za nią ruchliwą ulicę. Ptaki straciły siedlisko, dzieci miejsce codziennych zabaw – podsumowują działacze Koalicji ZaZieleń Poznań.

Lilia Łada, fot. Koalicja ZaZieleń Poznań

9 Enter Enea Music Festival zakończony (zdjęcia)

0
9 Enter Enea Music Festival nad jeziorem Strzeszyńskim jest już historią. Zobacz zdjęcia z festiwalu!

Organizatorzy po raz kolejny zaprezentowali bardzo ciekawy repertuar i wykonawców. Trzy dni festiwalu zgromadziło wielbicieli dobrej muzyki.

Organizatorzy zapowiedzieli, że przyszłoroczny, jubileuszowy, festiwal będzie trwał cztery dni. W trzecim, ostatnim dniu festiwalu wystąpili: Reunion Quartet w składzie Susan Weinert, Martin Weinert, Leszek Możdżer, Cezary Konrad, kolejnym wykonawcą był Chris Jarrett, któremu w kilku utworach towarzyszył również Leszek Możdżer. Na zakończenie wieczoru energetyczny popis dał Kocani Orkestar z Macedonii.

Malta Festival: plenerowe otwarcie z Transe Express

0
Kolorowa parada z ewolucjami w powietrzu, tancerze, akrobaci i wielkie, pięciometrowe postaci. Festival Malta rozpocznie się w tym roku naprawdę mocnym akcentem.

Już zapowiedzi robią wrażenie: przez tłum przesuną się majestatycznie trzy wielkie postaci., a krystaliczne głosy śpiewaczek zamienią ulice w salę operową. Ich głosom będzie towarzyszył rytmiczny marsz wojskowych bębniarzy – oto parada „Divas”, w której obok aktorów kroczyć będą też mieszkańcy Poznania. Jej finałem będzie

Parada przejdzie z placu Wolności na plac Adama Mickiewicza. Tu zaplanowano finał: nową wersję spektaklu „Mobile Homme”, który Transe Express pokazał na Malcie 25 lat temu. Zespół ponownie zagra zawieszony wysoko nad głowami widzów, a specjalną choreografię wykona akrobata – tajemnicza postać „Pignouf” – błazen, który pokaże swoją prawdziwą twarz, gdy bębniarze wzniosą się na dźwigu ponad głowy widzów.

Festival Malta potrwa do 30 czerwca, a dokładny program imprezy znajdziecie na jej stronie.

Mat. pras., el

Poznań: Boże Ciało. Zmiany w komunikacji miejskiej

0
W Boże Ciało (czwartek, 20 czerwca) obowiązywał będzie świąteczny rozkład jazdy z ograniczeniami – autobusy nie będą dojeżdżały do galerii handlowych. W piątek (21 czerwca) transport publiczny będzie funkcjonował według sobotniego rozkładu jazdy.

Od czwartku, 20 czerwca, obowiązywać będzie letni rozkład jazdy. Tego dnia wprowadzone zostaną również zmiany w transporcie publicznym, związane z pracami prowadzonymi w rejonie ronda Środka i ul. Jana Pawła II oraz na Głogowskiej. Poniżej opis zmian, które zostaną wprowadzone z uwagi na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało).

20 czerwca 2019 (czwartek, Boże Ciało):

W komunikacji tramwajowej i autobusowej obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy z następującymi zmianami (dzień bez handlu):

  • Na liniach tramwajowych nr 6 i 12 nie będą wykonywane dodatkowe kursy w godzinach wieczornych (kursy co 20 minut)
  • Autobusy linii nr 180 nie będą kursować do przystanku Sycowska Centrum Handlowe (tylko do pętli Rudnicze),
  • Autobusy linii nr 181 będą kursować tylko na odcinku rondo Rataje – Szwajcarska Szpital,
  • Autobusy linii nr 184 będą pomijać przystanek Szwajcarska Centrum Handlowe,
  • Autobusy linii nr 611 dojeżdżać będą tylko do pętli Luboń/Żabikowo,
  • Autobusy linii nr 703 nie będą wjeżdżać do przystanku Sycowska Centrum Handlowe,
  • Autobusy linii nr 811, 812, 813 nie będą wjeżdżać do przystanku Swadzim/Auchan,
  • Autobusy linii nocnych w noc z 20 na 21 czerwca będą kursować według rozkładu jazdy obowiązującego w noce z niedziel na poniedziałki. Co 30 minut kursować będą tramwaje linii nr 201 (nie będzie kursować linia autobusowa nr 231).
  • W noce z 19 na 20 czerwca oraz z 20 na 21 czerwca wykonywane będą kursy nocne na liniach nr 342, 651, 729 oraz 907, kursować będą linie nr 241 i 250.

W związku z procesjami możliwe będą chwilowe wstrzymania ruchu.

21 czerwca 2019 (piątek):

W komunikacji tramwajowej i autobusowej obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy na liniach miejskich. Ponadto:

  • Linie nr 704 i 729 oraz 802, 803, 804, 811, 812, 813 i 821 kursować będą według roboczego rozkładu jazdy,
  • Zawieszone będzie kursowanie linii nr 341, 396, 397, 398, 435, 511, 616, 690, 882, 891, 893 i 903.

W sobotę, 22 czerwca br. tramwaje i autobusy na liniach organizowanych przez ZTM będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy, a w niedzielę, 23 czerwca br. według rozkładu jazdy obowiązującego w dni świąteczne.

W dniach 20-23 czerwca br. nie będą wykonywane wjazdy na Kampus UAM na linii autobusowej nr 198.

Przez cały tzw. długi weekend, czyli od czwartku do niedzieli, kursować będą linie turystyczne: tramwajowa nr 0 oraz autobusowa nr 100.

Autor: ZTM

Poznań: Duże zmiany w komunikacji miejskiej. Letni rozkład jazdy

0
Z dniem 20 czerwca wprowadzony zostanie w komunikacji miejskiej i podmiejskiej tzw. letni rozkład jazdy. Obowiązywać będzie do 1 września.

Jak co roku, z końcem roku szkolnego na liniach organizowanych przez ZTM wprowadzany jest tzw. letni rozkład jazdy. W tym roku zacznie on obowiązywać z dniem 20 czerwca br. Co istotne, podczas tegorocznych wakacji w dni robocze linie tramwajowe będą kursowały co 12 minut, a nie – jak w minionych latach – co 15 minut.

Komunikacja tramwajowa:

Na liniach tramwajowych nr 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 i 18 w dni robocze w godzinach szczytu (6.30 – 9.00 i 14.00 – 18.30) kursy wykonywane będą co 12 minut, a w godzinach międzyszczytowych co 15 minut.

W soboty i dni świąteczne linie tramwajowe kursować będą co 20 minut.

W soboty w godz. 11.00-20.00 wzmocniona będzie linia nr 16, na której tramwaje kursować będą co 10 minut.

Jak co roku zawieszona będzie linia nr 3.

W najbliższe wakacje, z uwagi na prace remontowe zawieszone będzie także kursowanie linii nr 4 i 5. Natomiast w związku z wycofaniem z dolnego odcinka linii nr 12 i 14 w dni robocze uruchamiana będzie w godzinach szczytu linia nr 19 (Os. Sobieskiego – Dworzec Zachodni).

Komunikacja autobusowa:

Na liniach autobusowych nr 151, 163, 164, 168, 169, 171, 174, 182, 191 i 193 częstotliwość kursów w dni robocze w godzinach szczytu wynosić będzie co 15 minut. W soboty i święta rozkłady jazdy nie ulegają zmianie.

Z dwukrotnie zwiększoną częstotliwością kursować będzie linia nr 195, a na odcinku Ogrody – Strzeszynek we wszystkie dni tygodnia (w godz. 10.00 – 20.00 kursy wykonywane będą co 15 minut). Ograniczona zostanie częstotliwość kursów na linii nr 198.

Na liniach nr 320, 321, 322, 323, 341, 342, 348, 435, 602, 610, 611, 616, 651, 702, 704, 710, 729, 901, 904, 905, 907 rozkład jazdy nie ulegnie zmianie.

W okresie letnim zawieszone zostaną linie nr 106 i 187 oraz 397, 398.

Na liniach podmiejskich nie będą realizowane kursy szkolne:

  • na linii nr 312 nie będzie realizowany wjazd do przystanku Bolechowo-Osiedle/ Zespół Szkół,
  • na liniach nr 512 i 527 nie będą realizowane wjazdy do przystanku Kamionki/Szkoła,
  • na liniach nr 431 i 432 nie będą realizowane wjazdy na przystanek Kleszczewo/Szkoła,
  • autobusy linii nr 802, 811, 812 i 813 nie będą realizować wjazdów pod szkoły (przystanki Tarnowo Podgórne/Szkolna, Tarnowo Podgórne/Gimnazjum, Lusówko/Szkoła).

Na linii nr 432 nie będzie wykonywany wjazd na przystanek Bylin/Wieś.

Kurs linii nr 603 z przystanku Łęczyca/Dworcowa o godz. 7.00 zostaje zawieszony.

Zawieszone zostaną kursy linii nr 710: o godz. 6.45 z Górczyna do przystanku Komorniki/Ks. Malinowskiego, o godz. 7.10 z przystanku Komorniki/Kolumba do Górczyna, o godz. 14.10 z przystanku Komorniki/Kolumba do Górczyna oraz o godz. 15.10 z Górczyna do przystanku Komorniki/Kolumba;

Kursy linii nr 811 z Ogrodów o godz. 14.10 i 16.11 zostaną skierowane z kieszeniowym wjazdem do Kokoszczyna.

Dla kursu linii nr 811 z Ogrodów o godz. 7.20 oraz kursu linii nr 813 z przystanku Góra/Pętla o godz. 16.19 usunięty zostaje wjazd do przystanku Sady/Amazon.

Dla kursu linii nr 813 z Ogrodów o godz. 13.05, kursu linii nr 811 z przystanku Tarnowo Podgórne/Centrum o godz. 14.30 oraz kursu linii nr 812 z przystanku Grzebienisko/Pętla o godz. 14.46 dodany zostaje kieszeniowy wjazd do przystanku Swadzim/Auchan.

Część kursów na linii nr 902 realizowana będzie tylko na odcinku Os. Sobieskiego-Morasko,

Na linii nr 903 kurs o godz. 7.45 z przystanku Złotniki/Park Nickel będzie realizowany bez wjazdu na pętlę Złotniki/Osiedle (opóźnienie odjazdu z pętli o 3 minuty).

Autor: ZTM