Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Generator Malta zaprasza do Sanatorium dla wszystkich istot

Anna Siekierska na opuszczonym stadionie im. E. Szyca otworzy Sanatorium dla wszystkich istot w nim żyjących. Dlaczego? Zainteresowani powinni 26 czerwca stawić się na stadionie o godzinie 16.00.

Sanatorium dla wszystkich istot w nim żyjących to takie miejsce, w którym roślinność będzie rozwijała się przy niewielkiej ingerencji człowieka. To odmienny od dotychczas proponowanych przez developerów i urzędniczki scenariusz dla tego miejsca. Park miejski podlega kontroli człowieka: poprzecinany jest asfaltowymi ścieżkami, krzewy bywają formowane w geometryczne bryły, systematycznie używa się środków ochrony roślin. W przeciwieństwie do parku teren nazywany nieużytkiem rozwija się samodzielnie: jest wykorzystywany przez wiele organizmów żywych, to także miejsce najczęstszego kontaktu mieszkańców miast z przyrodą.

PROGRAM WYDARZENIA

16:00 – HD LIVE NATURE STREAMING
Artystka Krystyna Jędrzejewska-Szmek zachęca do wspólnego zbadania zjawiska utraty relacji z przyrodą (Plant Blindness Syndrom). Odnosi się on do szczególnego rodzaju ślepoty na rośliny występujące w otaczającym nas środowisku. Nie jest to jednostka chorobowa o podłożu fizjologicznym, ani zmiana patologiczna w obrębie siatkówki, ale efekt psychologiczny.
Do badania wykorzystana zostanie camera obscura.
?wstęp wolny

18:00 – SANATORIUM / performans badawczy
Dziełem sztuki, stworzonym wspólnie z istotami zamieszkującymi stadion, będzie cały 6,5-hektarowy teren obiektu sportowego. Ludzkich mieszkańców Anna Siekierska zaprosi do uczestnictwa w performansie naukowym. Wykorzystamy stworzone przez nią narzędzia badawcze służące do pomiaru niestandaryzowanych parametrów: potencjału danego terenu dla firmy deweloperskiej czy współczynnika sprawczości istot zamieszkujących Sanatorium.
Wyniki badań zostaną przedyskutowane podczas debaty SOR, która odbędzie się po performansie.
?bezpłatne zapisy: [email protected]

19:00 – SOR: Społeczna Ostoja Różnorodności / dyskusja
Niepewność przetrwania i brak szacunku dotyka wszystkie tereny miejskie nazywane „nieużytkami” (poznański skłot Rozbrat, ogródki działkowe, korytarze napowietrzające). Podczas dykusji poszukamy formuły ochrony prawnej takich miejsc.

W dyskusji wezmą udział: Magdalena Garczarczyk (architektka krajobrazu, inspektorka nadzoru budowlanego), Krystyna Jędrzejewską-Szmek (artystka, biolożka, badaczka syndromu „plant blindness”), Krzysztof Król (związany z poznańskim Rozbratem oraz związkiem zawodowym OZZ Inicjatywa Pracownicza), Agnieszka Malinowska (architektka krajobrazu działająca w Koalicja ZaZieleń oraz w Stowarzyszeniu Kolektyw Kąpielisko), Zofia Nierodzińska (artystka, kuratorka, ekoseksualistka).
?wstęp wolny

Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Szyca przy ul. Dolna Wilda. Jest częścią programu GENERATOR MALTA w ramach Malta Festival Poznań 2019 oraz Miesiąc dla Klimatu – harmonogram organizowanego przez Obóz dla Klimatu.

Mat.pras., el

Strona głównaKulturaGenerator Malta zaprasza do Sanatorium dla wszystkich istot