Strona główna Blog Strona 2189

Operetta! Żyjesz w Matrixie / Koncert finałowy Festiwalu Malta

0
Operetta! Żyjesz w Matrixie. W miejscu, w którym powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego, przy ul. św. Marcin i ul. Skośnej odbył sie koncert finałowy Festiwalu Malta.

Od wielu lat tradycją Malta Festival Poznań są niebiletowane, plenerowe koncerty, które wieńczą wiele dni artystycznych wrażeń. Zawsze przyciągają tysiące poznaniaków i stają się ważnym wydarzeniem w życiu miasta. Za aranżację repertuaru odpowiadał w całości Mateusz Holak, utwory wykonała Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego oraz artyści związani obecnie lub w przeszłości z poznańską sceną muzyczną, m.in. Justyna Szafran, Marta Mazurek, donGURALesko, Michał Kocurek, Andrzej Donarski, Emose Katarzyna Uhunmwangho i sam Mateusz Holak.

Oprawę wizualną koncertu stworzyły społeczno-polityczne grafiki Alicji Biala, które wywołały kontrowersje wśród widzów.

Partnerem wydarzenia był Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Rusza Lato na Naramkach! Zobacz program wydarzeń!

0
Już po raz trzeci Rada Osiedla Naramowice i Estrada Poznańska zapraszają na cykl wakacyjnych, plenerowych wydarzeń kulturalnych. Tegoroczne Lato na Naramkach rozpoczyna się 2 lipca i odbywa pod hasłem Wiele Kultur – Jeden Świat.

W tym roku organizatorzy postanowili sięgnąć do tradycji i kultur świata: Japonii, Indii, Hiszpanii, Grecji, oraz Afryki, w tym krajów
Maghrebu. Będą także oczywiście tradycje bardziej swojskie, te z Poznania i Wielkopolski.

Podczas twórczych warsztatów, potańcówek, seansów kina letniego, przez gry i zabawy chętni poznają zwyczaje, teatr, muzykę, baśnie i legendy z różnych stron świata. Będzie można nawet zerknąć w gwiazdy!

Wydarzenia na Naramkach będą podzielone na dwie lokalizacje. Zajęcia warsztatowe dla dzieci odbędą się na ryneczku przed Biblioteką Raczyńskich. Kino na leżakach zaprasza natomiast na boisko przy Żurawińcu.

PROGRAM:

2 lipca (wtorek)
godz. 17.00–19.00
Warsztat: Z aparatem przez kultury
ul. Rubież 14a
Z Evą Rufo – hiszpańską aktorką, tancerką i opowiadaczką bajek – zbudujemy mapę Hiszpanii, kraju Don Kichota i Sancho Pansy, artystów Salvadora Dalego i Picasso, flamenco i jotas. Będziemy walczyć z wiatrakami i wymyślać niesamowite zwierzęta. Z Hacenem Sahraoui – Francuzem o algierskich korzeniach – nauczymy się wiązać turban, myć zęby bez szczoteczki i używać czarnego mydła. A Tadeusz Korach nauczy nas sztuki filmowania smartfonem. Po odrobinie teorii, adepci sztuki filmowej uwiecznią opowieści snute przez Evę Rufo i Hacena Sahraoui. Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Kino plenerowe
Boisko przy ul. Jasna Rola
Projekcja filmu „Hiszpański temperament”, reż. Emilio Martinez-Lazaro, 2014, 1h 38min

16 lipca (wtorek)
godz. 17.00–19.00
Warsztat: Afrykańska radość
ul. Rubież 14a
Warsztaty rytmiczno-ruchowe z elementami tradycyjnego tańca afrykańskiego i baśniami afrykańskimi snutymi przez „opowiadacza”. Poznamy tradycyjne instrumenty z Afryki Zachodniej i nauczymy się na nich grać. Każdy uczestnik zajęć stworzy swoją afrykańską pamiątkę, którą zabierze do domu. Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Kino plenerowe
Boisko przy ul. Jasna Rola
Projekcja filmu „Teoria wszystkiego”, reż. Terry Gilliam, 2013, 1h 47min

6 sierpnia (wtorek)
godz. 17.00–19.00
Warsztat: Kolorowe Indie
ul. Rubież 14a
Odkryjemy Indie przez sztukę, tworząc wielokolorowe mandale, tańcząc taniec z Bollywood i praktykując rodzinną jogę. Przymierzymy indyjskie stroje i nakrycia głowy, zrobimy test odwagi, przechodząc po macie fakira, i pomalujemy dłonie i stopy henną (farby antyalergiczne). Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Kino plenerowe
Boisko przy ul. Jasna Rola
Projekcja filmu „I tak cię kocham”, reż. Michael Showalter, 2017, 1h 59 min

27 sierpnia (wtorek)
godz. 17.00–19.00
Warsztat: Piracka podróż
ul. Rubież 14a
Przeżyjemy niezwykłą przygodę, podczas której odnajdziemy mapę ukrytego skarbu, przejdziemy szkolenie na prawdziwego pirata i nauczymy się pirackich szant. Poznamy też zasady żeglowania i zachowania na morzu, a później razem zbudujemy piracką łajbę. Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Kino plenerowe
Boisko przy ul. Jasna Rola
Projekcja filmu „Podróż na 100 stóp”, reż. Lasse Hallstrom, 2014, 2h 2min

Mat. pras., el

Jan Garbarek Group z Trilok Gurtu wystąpił w Poznaniu w ramach cyklu Ikony Jazzu

0
Jeden z największych saksofonistów w historii muzyki jazzowej – Jan Garbarek po kilku latach powrócił do Poznania! Norweski muzyk wraz ze swoją supergrupą oraz jednym z najlepszych perkusistów świata Trilokiem Gurtu dali koncert w Poznaniu.

Każdy koncert Jana Garbarka jest wydarzeniem, które na długo pozostaje w pamięci. Jego muzyka oddycha i daje przestrzeń do oddychania. Ma proste, a jednocześnie złożone brzmienie. Z jednej strony jest skomplikowana, a z drugiej oszczędna, zabawna, czasem poważna, pogrążona w zadumie, a przy tym również otwarta. Tak też było tym razem.

Janowi Garbarkowi towarzyszyli znakomici muzycy: niemiecki klawiszowiec – Rainer Brüninghaus, Brazylijczyk Yuri Daniel grający na basie oraz mistrz perkusji – Trilok Gurtu. Słuchacze przyjęli koncert z wielką przyjemnością, owacją na stojąco.

Koncert został zorganizowany w ramach cyklu Ikony Jazzu przez Agencję Perspektywy we współpracy z Instytutem Edmunda.

Poznań: Czy na miejscu HCP będzie osiedle?

Produkcja stanęła, a co będzie dalej – nie wiadomo. Pracownicy Fabryki Silników Agregatowych, sprzedanej 8 lat temu libańskiemu przedsiębiorcy, obawiają się, że zakład zostanie zlikwidowany, a teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową.

Praktycznie od momentu kupna fabryki nowy właściciel stopniowo redukował produkcję – i personel. Z 350 osób, które tam pracowały 8 lat temu, zostało 65. Już w ubiegłym miesiącu pracownicy dostali pensję w ratach, co tylko wzmogło podejrzenia o planach likwidacji zakładu. Związkowcy HCP otrzymali też informację, że właściciele fabryki wystąpili o warunki zabudowy dla osiedla mieszkaniowego na terenie zakładu. Tymczasem, jak informuje Radio Poznań, jednym z warunków sprzedaży fabryki miało być utrzymanie produkcji i zatrudnienia, a nowy właściciel zaraz po kupnie fabryki obiecywał zwiększenie produkcji i nowe zamówienia.

Dlatego związkowcy z HCP zwrócili się do władz Poznania z apelem, by nie wyrażały zgody na budowę osiedla na miejscu zakładu oraz zmniejszenie zatrudnienia, ponieważ jest to złamanie warunków sprzedaży. Czy miasto poprze związkowców – decyzja jeszcze nie zapadła.

Radio Poznań, el, fot. HCP

Leszno: nie ma pieniędzy na pensje dla ratowników

Na kilkanaście jezior wokół Leszna są tylko cztery strzeżone kąpieliska. Na pozostałych nikt nie dba o bezpieczeństwo – jedynie w Boszkowie ratownicy WOPR pracują społecznie. Dlaczego tak jest?

Właściciele kapielisk, jak podaje Radio Poznań, twierdzą, że koszty zatrudnienia ratowników są zbyt wysokie i nie stać ich na taki wydatek. Rzeczywiście może to być spory koszt, zwłaszcza dla dużych kąpielisk. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników przez cały czas otwarcia kapieliska powinno ich być dwóch na każde 100 metrów linii brzegowej na kąpielisku śródlądowym. Jeden ratownik powinien pełnić służbę na lądzie, drugi na wodzie, na łodzi lub platformie znajdującej się poza strefą dla umiejących pływać. A jeśli kąpielisko jest czynne dłużej niż 8 godzin – ratowników powinno być odpowiednio więcej. Licząc choćby tylko dwa miesiące wakacji otrzymujemy pokaźną kwotę, której właściciele kąpielisk albo nie chcą wyłożyć – albo ich na to nie stać.

Dlatego ratownicy zrzeszeni w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym postanowili pełnić społeczne dyżury na najbardziej popularnych kąpieliskach – na przykład w Boszkowie, gdzie, według szacunków, w upalne weekendy odpoczywa nawet 60 tysięcy osób. Ratownicy przyjeżdżają tam w swoim wolnym czasie, jako wolontariusze. Samorząd Leszna zwraca im jedynie koszty paliwa zużytego na dojazdy.

Społeczne dyżury ratowników sprawiają, że kąpieliska są bezpieczne – jednak to jest rozwiązanie doraźne i z pewnością niewystarczające. Niestety, może być i tak, że sens zatrudnienia ratownika właściciele dostrzegą dopiero wtedy, gdy na ich terenie dojdzie do tragicznego wypadku.

Radio Poznań, el

Poznań: przeszukania poznańskiej kurii nie będzie

0
Prokuratura zrezygnowała z przeszukania kurii arcybiskupiej. Zamierza poczekać na przekazanie z Watykanu dokumentów z postępowania kanonicznego w sprawie księdza z Chodzieży, podejrzanego o molestowanie seksualne.

Przypomnijmy: w 2016 roku kościół prowadził postępowanie w sprawie jednego z księży w Chodzieży, podejrzanego o molestowanie seksualne ministrantów. Efektem śledztwa było usunięcie księdza ze stanu duchownego. Gdy sprawą molestowania na wniosek jednego z poszkodowanych zajęła się prokuratura, prowadzący sprawę funkcjonariusz zwrócił się do kurii o dostęp do akt. Arcybiskup Gądecki odmówił jednak, powołując się na… tajemnicę zawodową. Zwolnić z niej może jedynie sąd.

I dokładnie taką decyzję podjął sąd 10 czerwca tego roku, zwalniając arcybiskupa z obowiązku zachowania tajemnicy. Jednak i wtedy kuria nie przekazała dokumentów prokuraturze twierdząc, że nie ma ich w Poznaniu, zostały bowiem, zgodnie z prawem kanonicznym, przekazane do Watykanu.

Zgodnie z prawem kuria powinna była w ciągu siedmiu dni od decyzji sądu albo wydać dokumenty – albo udowodnić przesłanie ich do Watykanu. Natomiast prokuratura miała dwe drogi: albo wystąpić do Watykanu o wydanie dokumentów – albo przeszukać kurię, by upewnić się, że ani dokumentów, ani ich kopii tam nie ma.

Jak poinformował media Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, przeszukania jednak nie będzie, natomiast do Watykaniu zostanie wysłany wniosek o wydanie dokumentów. Kiedy strona polska otrzyma na niego odpowiedź – nikt obecnie nie jest w stanie powiedzieć.

Mat. pras., el

Poznań z nagrodą za przyciąganie inwestorów

Najlepsza w Polsce i druga w Europie Środkowo-Wschodniej strategia pozyskiwania zagranicznych inwestycji. Tak ocenili Poznań jurorzy międzynarodowego konkursu Emerging Europe Leaders’ Meeting & Awards 2019.

W prestiżowym zestawieniu Miasto Poznań zdobyło drugie miejsce w kategorii „City FDI Promotion strategy of the year”. Stolicę Wielkopolski wyprzedziło tylko litewskie Wilno, a trzecie miejsce zajęło węgierskie miasto Debrecen.

Poznań został też wyróżniony tytułem „Business Friendly City – Local Authority Support” – jury konkursu doceniło wsparcie lokalnych władz dla pozyskiwania nowych inwestycji oraz rozwoju biznesu. Stolica Wielkopolski zajęła także wysokie 4. miejsce w ogólnym rankingu miast przyjaznych dla biznesu „Business-friendly city of the year”. Poznań jest pierwszym miastem w zestawieniu po europejskich stolicach (Pradze, Wilnie i Warszawie).

Sukces stolica Wielkopolski zawdzięcza nowym projektom z 2018 i 2019 roku, dzięki którym w Poznaniu pojawiło sie 8 nowych firm: Transcosmos, Payworks, HOMAG, FEV, Conectys, Computacenter, GSK Finance Hub i NEXT IT. Dzięki nim w Poznaniu przybyło ponad 450 miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów.

– Jesteśmy jedynym polskim miastem w TOP3 w kategorii „City FDI Promotion strategy of the year”, co oznacza, że obraliśmy właściwy kierunek w obsłudze inwestorów – mówi Katja Lożina, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów. – Dynamicznie odpowiadamy na ich potrzeby i zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie inwestycji. W ostatecznym rankingu „Business Friendly City” („miasto przyjazne dla biznesu”) eksperci wybierali spośród 75 miast regionu Europy środkowo-wschodniej. Wygrana w kategorii „Local Authority Support” („wsparcie władz lokalnych”) to dla Biura Obsługi Inwestorów ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy na rzecz rozwoju biznesu w Poznaniu.

Gala podsumowująca konkurs Emerging Europe Leaders’ Meeting & Awards 2019 odbyła się w piątek (28 czerwca) w Londynie. Nagrody podczas uroczystej gali w Londynie odebrał Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

UMP, el

Poznań: kontrole drogowe a jakość powietrza w mieście

0
227 skontrolowanych pojazdów, 32 mandaty karne, 18 pouczeń i 53 dowody rejestrracyjne zatrzymane ze względu na zły stan techniczny pojazdów. A wszystko w trosce o czyste powietrze.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego często przeprowadzają kontrole pojazdów, ale takiej jeszcze nie było. Kontrolowanie aut pod kątem zanieczyszczania środowiska stało się możliwe dzięki otrzymaniu od władz Poznania specjalnego samochodu wyposażonego w sprzęt umożliwiający badanie zanieczyszczenia środowiska. Specjalistyczny Ford Transit kosztował 300 tysięcy złotych, z czego połowę przekazały władze miasta, a połowę – Komenda Główna Policji.

– Finansowanie policji nie jest naszym formalnym obowiązkiem, ale zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo mieszkańców w dużej mierze zależy również od samorządów – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Udział zanieczyszczeń związanych z transportem rośnie, dlatego widzimy konieczność kontroli samochodów, które nie spełniają norm.

Dzięki nowemu nabytkowi policjanci będą mogli z tzw. smogiem fotochemicznym, czyli zanieczyszczeniami powietrza, które pojawiają się głównie latem i powstają ze spalin samochodowych, zawierających tlenek węgla, tlenki azotu i węglowodory. Jednym z czynników wpływających na zwiększenie emisji spalin do środowiska jest nieprawidłowy stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach. Samochód, wyposażony między innymi w dymomierz i analizator spalin, pozwoli bardzo szybko wykryć, które samochody emitują zbyt szkodliwych gazów do atmosfery.

Jeśli zatrzymany przez policjantów pojazd emituje spaliny o nadmiernej toksyczności, mundurowi mogą zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny, skierować auto na dodatkowe badanie techniczne, a nawet nałożyć mandat – do 500 zł. Tego typu kontrole będą kontynuowane na ulicach Poznania. Tylko w czerwcu skontrolowano ponad 200 aut. W prawie połowie z nich stwierdzono nieprawidłowości. Tego typu kontrole będą odbywać się regularnie na ulicach Poznania.

UMP, el

Piła: Miasto walczy ze smrodem. „Każdy z nas chce przecież oddychać czystym powietrzem”

0
Urzędnicy z Piły zaapelowali do mieszkańców o zgłaszanie podejrzanych zapachów. Jest to reakcja na przykry zapach, który nasila się zwłaszcza latem.

– Musimy coś z tym zrobić, każdy z nas chce przecież oddychać czystym powietrzem – tłumaczy w rozmowie z Radiem Poznań Piotr Głowski, prezydent Piły. – Nas naprawdę interesuje jak najszybsze wyeliminowanie z przestrzeni publicznej zarówno odorów, jak i wszystkich zapachów przez które nasi mieszkańcy jak i goście czują się niekomfortowo. Chcemy zadbać o to, by powietrze w naszym mieście było czyste. Czas poszukać sprawców.

Do walki o lepsze powietrze została wysłana Straż Miejska, która ma narzędzia pozwalające, chociaż w przybliżeniu, ustalić skąd wydobywają się nieprzyjemne zapachy. Głównymi podejrzanymi obecnie jest kilka dużych zakładów pracy, które posiadają u siebie niebezpieczne (i śmierdzące) substancje chemiczne.

Źródło: Radio Poznań

27. Festiwal Blues Express. Zobacz program wydarzeń!

Blisko 400 miejsc czeka na fanów bluesa i parowozów. 5 i 6 lipca na tory wyjedzie z Dworca Letniego w Poznaniu specjalny pociąg, który zawiezie uczestników 27. Blues Express do Zakrzewa w powiecie złotowskim, które w tych dniach zamienia się w scenę koncertową.

Jak mówi Marszałek Marek Woźniak, patron honorowy festiwalu, nowością będzie powrót na starą trasę po modernizacji, prowadzącą przez Rogoźno i Piłę. – Ten festiwal jest wydarzeniem wyjątkowym, bo 150 km bluesa na torach to gratka zarówno dla miłośników bluesa, jak i podróży blisko 500 tonowym składem pod parą. Wiedząc, jakim cieszy się powodzeniem, po raz kolejnym wsparliśmy finansowo tę muzyczną pozycję obowiązkową każdego lata – podkreśla Woźniak.

5 lipca czekają miłośników bluesa koncerty w Pile, a 6 lipca o godz. 11. 04 z Dworca Letniego w Poznaniu do Zakrzewa wyruszy Bluesowy Express. Na stacjach zagrają: ZVA 12-28 (Poznań), Cotton Wing (Rogoźno), Danny Boy Experience (Chodzież), Blueberry Hill (Piła), Forsal (Krajenka), Blues Menu (Złotów), Blues Junkers (Zakrzewo).

Według rozkładu jazdy o godz. 18.50 pociąg dotrze do Zakrzewa. Tam, w leśnym amfiteatrze, o godzinie 19.00 rozpocznie się Koncert Finałowy. Zagrają Cugowski/Lipina/Szopiński oraz John F. Klaver Band (Holandia), Kraków Street Band, Pokój nr 3 Two Drums, The Road Dogs (Białoruś), Blues Flowers i Rapaholin.

Po Koncercie Finałowym, 7 lipca o godz. 3.25 pociąg zabierze uczestników Blues Expressu w drogę powrotną do Poznania.

Warto podkreślić, że koncerty są darmowe. Jednym kosztem, jaki musi ponieść podróżny jest bilet na pociąg. Ten kosztuje (w obie strony) 90 złotych w wersji normalnej. Przewidziane są również ustawowe ulgi dla uczniów i studentów. Bilety można kupić przez internet (tutaj), w kasach na dworcu obsługujących Koleje Wielkopolskie oraz w dniu wyjazdu w pociągu (bez dodatkowych opłat).

Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył w tym roku na organizację festiwalu 125 tysięcy złotych. Wydarzenie wspierają także Powiat Złotowski i Gmina Zakrzewo.

– Zakrzewo jest zawsze przygotowane, żeby przyjąć jak najwięcej uczestników Blues Expressu – zagwarantował Marek Buława, wójt gminy Zakrzewo. – Zapraszam wszystkich miłośników bluesa do Zakrzewa, które się stanie waszym domem. A do domu zawsze przyjeżdża się jak do siebie. Będziecie się tam czuli bardzo dobrze, więc szanowni państwo – przyjeżdżajcie do nas!

mat. pras. / op. SS

Leszek Miller: Robert Biedroń już wie, że samodzielnie nie osiągnie nic

Leszek Miller, europoseł wybrany z Wielkopolski, postanowił na antenie TOK FM skomentować decyzję Roberta Biedronia o dołączeniu do Koalicji Europejskiej.

Robert Biedroń ogłosił w sobotę chęć dołączenia do wielkiego bloku ugrupowań opozycyjnych, które mają odsunąć od władzy Prawo i Sprawiedliwość. – Mam nadzieję w najbliższych dniach spotkać się z liderami Koalicji Europejskiej, żeby rozmawiać o tym jak połączyć opozycję – mówił Biedroń.

Entuzjastycznie na ten pomysł zareagował Grzegorz Schetyna, lider największego ugrupowania, które wchodzi w skład Koalicji Europejskiej, Platformy Obywatelskiej. – Byłem, jestem i będę za jak najszerszą koalicją demokratów i patriotów, która zmieni na lepsze Polskę. Cieszę się, że coraz więcej środowisk tak myśli – napisał na twitterze.

W tej sytuacji mogłoby się wydawać, że sprawa jest przesądzona i Robert Biedroń wystartuje z list KE. Sytuację komplikują inne ugrupowania wchodzące w skład koalicji. PSL na chwilę obecną odrzuca jakikolwiek wariant wspólnego startu z Wiosną Roberta Biedronia ze względów ideowych, a to „ludowcy” są priorytetowym partnerem dla PO. Obecną sytuację skomentował na antenie radia TOK FM Leszek Miller, który startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski z ramienia Koalicji Europejskiej.

– Robert Biedroń zderzył się z rzeczywistością i to często powoduje takie otrzeźwienie. Już wie, że samodzielnie nie osiągnie nic i chciałby przyłączyć się do jakiejś koalicji, która ma szanse. Gdyby Biedroń wystartował dzisiaj samodzielnie, czyli zrobił to co obiecywał przez ostatnie miesiące, to nawet przekroczenie 3 procent (pułap, który upoważnia partię do zdobycia subwencji z budżetu – red.) byłoby problemem – powiedział Miller przy okazji odnosząc się do ewentualnej koalicji ugrupowań tylko lewicowych, która miałaby powstać w przypadku rozpadu formuły Koalicji Europejskiej.

– Koalicja lewicowa ciągle nie jest wykluczona. Gdyby okazało się, że Platforma Obywatelska woli koalicję z PSLem, bez SLD, to Sojusz nie będzie miał innego wyjścia, jak budowanie koalicji lewicowej z udziałem zarówno Razem, jak i Biedronia – podsumował były premier.

Źródło: TOK FM

Poznań: GOAP podnosi stawki. Zapłacimy więcej za śmieci!

0
Od początku lipca poznaniacy oraz mieszkańcy okolicznych gimn zapłacą więcej za wywóz śmieci. Stawki wzrosną z 12 złotych do 14 złotych (opłata dla mieszkańców osiedli) lub 16 złotych (budynki do czterech lokali).

– Dla zabudowy wielolokalowej (budynki o liczbie wydzielonych lokali mieszkalnych powyżej 4) przyjęto stawkę 14 złotych miesięcznie od osoby. W budynkach jednorodzinnych i do 4 wydzielonych lokali stawka wyniesie 16 złotych. W obu przypadkach stawka dla osób gromadzących odpady w sposób nieselektywny wyniesie 30 złotych miesięcznie od osoby (dotychczas wynosiła 20 złotych) – czytamy w oświadczeniu, które GOAP opublikował na początku roku.

GOAP tłumaczy konieczność wprowadzenia podwyżki rosnącymi kosztami. – Konieczność zmian stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika z kilku przyczyn. Najważniejszą z nich jest stale rosnąca ilość odbieranych i poddawanych zagospodarowaniu odpadów oraz m.in. wprowadzenie konieczności oddzielnego odbierania odpadów biodegradowalnych, co pociąga za sobą wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania – tłumaczą przedstawiciele GOAP.

Zmiana stawek nie pociąga za sobą konieczności składania nowych deklaracji.

GOAP odpowiada za wywóz śmieci z Poznania, Murowanej Gośliny, Obornik, Buku, Czerwonaka, Kleszczewa, Kostrzyna, Pobiedzisk i Swarzędza.

Będzie pełnomocnik rządu ds. wychowawczej funkcji szkoły. „Ministerstwo widzi potrzebę wsparcia szkoły w uczeniu tolerancji i szacunku”

0
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ws. powołania pełnomocnika rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki.

Resort edukacji uzasadnia powołanie nowej instytucji potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa w szkołach i placówkach i ograniczania zjawiska agresji rówieśniczej. Ministerstwo widzi też potrzebę wsparcia szkoły w uczeniu tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka oraz w zabezpieczaniu uczniów przed dostępem do nieodpowiednich dla nich treści.

Do zadań Pełnomocnika będzie należało analizowanie obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań w zakresie wychowawczej funkcji szkół i placówki. Pod tym kątem ma też przeanalizować propozycje zgłaszane przy okrągłym stole edukacyjnym i przygotować projekty nowych przepisów i programów rządowych w zakresie wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki oraz profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.

Zgodnie z projektem rozporządzenia pełnomocnik będzie mógł współpracować z jednostkami systemu oświaty, radami rodziców, organami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami.

aba/

VI Regaty Żeglarskie w Swarzędzu

0
W ostatnią niedzielę czerwca w Swarzędzu odbyły się VI regaty żeglarskie. Od dwóch lat noszą imię tragicznie zmarłego kapitana Tomka Adamczyka.

Do startu w zawodach zgłosiło się 16 załóg. Wszyscy rywalizowali ze sobą na żaglówkach Omega, przyznawanych losowo poszczególnym załogom. Impreza miała charakter sportowo rekreacyjny, stąd duża różnorodność startujących załóg.

Dla chętnych spróbowania swoich sił już w najbliższą sobotę odbędą się po raz kolejny regaty w Starym Porcie w Poznaniu w formule Match Racing – czyli każdy będzie się ścigał z każdym.

fot Sergii / Sławek Wąchała

Poznań 1- 4 lipca. Co robić w tygodniu w Poznaniu?

0
Biblioteka na rowerze, przegląd tegorocznych kinowych hitów, Pride Week i Animator bez Selekcji. Rozrywek na początku lipca z pewnością w Poznaniu nie zabraknie!
Biblioteka na rowerze 1 lipca @ 11:00 – 12:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

To akcja, która trwa podczas lipca i sierpnia. Specjalnie skonstruowany rower pełen ciekawych książek pojawi się w Parku przy Operze. Z tej mobilnej biblioteki będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Bibliotekarz pokaże dzieciom książki, przeczyta ich fragmenty, zaproponuje zabawę wokół wybranych przez dzieci pozycji, a także zachęci rodziców do czytania dzieciom i podpowie wartościowe tytuły. Spotkanie pierwsze – Jak dotrzeć do Panamy? Dowiedz się więcej.

Agnieszka Chylińska 1 lipca @ 17:00 – 19:00
Empik Plac Wolności

Agnieszka Chylińska powraca z kolejną częścią przygód przebojowej Zezi i jej przyjaciół. Tym razem dziewczynka ma już 14 lat i musi zmierzyć się z tak trudnymi i wymagającymi sprawami jak: pierwsza miłości do megaprzystojnego kolegi, wymagający nauczyciel od matematyki czy rozstanie rodziców. „Zezia, miłość i bunt na statku” (Wyd. Pascal) to już piąta w dorobku literackim znanej wokalistki książka, przy której lekturze nie zabraknie wzruszeń zarówno wśród nastoletnich jak i tych, nieco starszych czytelników. Dowiedz się więcej.

Mów mi Marianna – spotkanie z bohaterką | Pride Week w Muzie 1 lipca @ 20:30 – 23:30
Kino Muza w Poznaniu, ul. Święty Marcin 30

Kino Muza w Poznaniu, Grupa Stonewall, Tongariro Releasing i outfilm.pl zapraszają na wyjątkowe pokazy filmowe w ramach poznańskiego Pride Weeku – „MÓW MI MARIANNA” reż. Karolina Bielawska | Polska 2015 | 74 min. Godz. 20:30 | Sala nr 1. Bilety: 18/15/12 zł. Dowiedz się więcej.

Godziny – pokaz filmu z dyskusją | Pride Week w Kinie Muza 2 lipca @ 20:30 – 23:30

Kino Muza w Poznaniu, Grupa Stonewall, Tongariro Releasing i outfilm.pl zapraszają na wyjątkowe pokazy filmowe w ramach poznańskiego Pride Weeku – „GODZINY” reż. Stephen Daldry | USA, Wielka Brytania 2002 | 114 min. Wybitna adaptacja powieści Michaela Cunninghama o trzech kobietach żyjących w różnych epokach, których losy splatają się w niezwykły sposób. W rolach głównych nagrodzona Oscarem Nicole Kidman, Meryl Streep i Julianne Moore. Godz. 20:30 | Sala nr 1. Bilety: 18/15/12 zł. Dowiedz się więcej.

Warsztaty poetyckie w KontenerART 3 lipca @ 18:00 – 20:00
KontenerART, Ewangelicka

Czym jest poezja? Co to jest literatura? Przed nami cykl spotkań. Każde z nich zostanie poprowadzone przez najciekawsze głosy młodej poezji i krytyki literackiej. 03.07 – Adrianna Olejarka. Dowiedz się więcej.

Droga 816 / Spotkanie z Michałem Książkiem 3 lipca @ 18:00 – 19:30
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Tytułowa droga nr 816, zwana również „Nadbużanką”, biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Droga to niezwykła, bowiem za nią jest już tylko Bug, a za Bugiem – mityczny Wschód. Prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora, g. 18 Scena Nowa / bilety: 2 zł. Dowiedz się więcej.

Animator bez Selekcji / 2-4.07.19 / Klub Festiwalowy 2 lipca @ 21:00 – 23:00
Park Henryka Wieniawskiego, ul. Wieniawskiego

Na 3 wieczory przed rozpoczęciem 12. MFFA Animator / 5-11. lipca 2019 / Poznań spotkajmy się w klubie festiwalowym (Park im. H.Wieniawskiego). Wspólnie wybierzemy film, który wejdzie z dziką kartą do Konkursu Głównego i zawalczy o Złotego Pegaza! Dowiedz się więcej.

Zamkowe lato filmowe 3 lipca @ 18:30 – 20:00
Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

W wakacje zapraszamy Was na powtórki filmów, które najchętniej oglądaliście w minionym sezonie. Zdobywcy nagród i filmy mniej głośne, polskie i zagraniczne. Zamkowe lato filmowe to idealna okazja, żeby nadrobić zaległości albo przypomnieć sobie ulubione tytuły. Seanse: środy i piątki o g. 18.30 bilety: 12 zł 3.07. ZIMNA WOJNA, reż. Paweł Pawlikowski, Francja, Polska, Wielka Brytania. Dowiedz się więcej.

Środy z muzyką na żywo: Aga Czyż 3 lipca @ 20:00 – 22:00
Galeria MM Poznań Na Tarasie, Święty Marcin 24

Aga Czyż, wokalistka i kompozytorka z Poznania. Aga zaprezentuje utwory ze swojej debiutanckiej płyty pt. „A.” i będzie to ich akustyczna odsłona w rzadko spotykanym u Agi składzie instrumentalnym. Wstęp wolny. Dowiedz się więcej.

Out – projekcja z dyskusją | Pride Week w Kinie Muza 3 lipca @ 20:30 – 23:30
Kino Muza w Poznaniu, ul. Święty Marcin 30

Kino Muza w Poznaniu, Grupa Stonewall, Tongariro Releasing i outfilm.pl zapraszają na wyjątkowe pokazy filmowe w ramach poznańskiego Pride Weeku – „OUT” reż. D. Parrot | Francja 2018 | 64 min. Coming-out to przełomowe wydarzenie w życiu każdej osoby LGBT. Godz. 20:30 | Sala nr 1. Bilety: 18/15/12 zł. Dowiedz się więcej.

Jam Sessions w KontenerArt 4 lipca @ 19:00 – 23:45
KontenerART, Ewangelicka

Zapraszamy Was na tegoroczną edycję Jamów nad Wartą w KontenerArt. Będziemy się ze sobą zgrywać w czwartki wieczorami od godziny 19:00. Dowiedz się więcej.

Midsommar. W biały dzień – Mini Maraton [przedpremiera] 4 lipca @ 19:30 – 5 lipca @ 00:10
Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

Nadszedł czas na letnie święto – Midsommar Mini Maraton! Z okazji premiery nowego filmu Ariego Astera zapraszamy Was na przedpremierowy pokaz „Midsommar. W biały dzień” poprzedzony projekcją jego pełnometrażowego debiutu „Dziedzictwo. Hereditary”. Dowiedz się więcej.

Pozostałe interesujące imprezy, koncetry i spotkania znajdziecie w naszym kalendarium.

el

Poznań: Bardzo gorący Festiwal Żupańskiego

0
Koncert Aresa Chadzinikolau, spotkanie zJoanną Jodełką, książki, lody, kapelusze i pyszna herbata. Druga edycja Festiwalu Żupańskiego na Wildzie udała się nad podziw.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się od przedstawienia jego patrona, czyli Jana Konstantego Żupańskiego, który z pewnością nie jest w Poznaniu znany tak, jak na to zasługuje – chociaż ma swoją ulicę i to na niej właśnie odbyło się sporo spotkań tegorocznego festiwalu.

O tym wybitnym dziewiętnastowiecznym wydawcy i propagatorze czytelnictwa opowiadała Magdalena Priebe, jedna z organizatorek festiwalu. A był on tak niezwykłym i wszechstronnym człowiekem, że naprawdę było co opowiadać. Co ciekawe, wcale nie był Polakiem, mimo swojsko brzmiącego nazwiska. Był rodowitym Grekiem, którego przodkowie, handlarze wina, osiedli w Wielkopolsce w XVIII wieku, a jego rodowe nazwisko brzmiało Zupanos. Wielkopolska najwyraźniej przypadła im do gustu, bo zostali w niej i spolonizowali się, zmieniając nazwisko na Żupańscy. Sam Jan Konstanty urodził się w roku 1804, zmarł w 1883. Był ciekawy świata i wiele podróżował, znał kilka języków. Ale gdy po śmierci ojca odziedziczył spory majątek, postanowił osiąść w Poznaniu i założyć wydawnictwo. Do śmierci aktywnie promował czytelnictwo w Wielkopolsce, zarzucając Wielkopolanom, że owszem, są pracowici, oszczędni, efektywni w działaniu – ale czytać za bardzo nie lubią….

Jan Konstanty aktywnie wspierał też wszystkie inicjatywy niepodległościowe i był jednym z założycieli Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, działał w Towarzystwie Czytelni Ludowych. Nic więc dziwnego, że to książki były głównymi bohaterami festiwalu jego imienia – a także ich autorzy.
Pierwszego dnia można było spotkać się z Magdaleną Mrugalską-Banaszak, autorka znanych ksiażek historycznych, w tym także tych o Wildzie. Jej wiedza jest tak obszerna, a to, co mówiła, tak ciekawe, że uczestnicy spoitkania natychmiast zaczęli się dopytywać, kiedy wyjdzie kolejna książka…

Pierwszy dzień zakończył niezwykły, klimatyczny koncert Aresa Chadzinikolau, pół-Greka z pochodzenia, który tak jak Żupański wrósł w Poznań. Mistrz zagrał kilka swoich kompozycji, ale też, w hołdzie dla swojego rodaka, kilka greckich pieśnii robił to tak wspaniale, że publiczność nie chciała go wypuścić ze sceny. Ba, udało mu się nawet namówić ją do wspólnego śpiewania…

Drugi dzień festiwalu odbywał się w iście tropikalnej scenerii. Na szczęście organizatorzy byli na to przygotowani: były pyszne lody oraz zimne napoje od Lodzi i wspaniałe herbaty dzięki Domowi Herbaty „Aromat”. Jak się mogli dowiedzieć zainteresowani, herbata wcale nie musi być zimna, by ugasić pragnienie. Gorąca gasi je znacznie lepiej, ale to już oczywiście, trzeba wiedzieć, jak ją zaparzyć…

Nie brakowało też stoisk z książkami, bo przecież powszechnie wiadomo, że nie ma nic lepszego na upał niż orzeźwiająca lektura do hamaka – zwłaszcza że książki były w specjalnych festiwalowych cenach nie rujnujących budżetów…. A dla tych, którzy chcieli się cieszyć urokami festiwalu, ale zapomnieli o stosownym nakryciu głowy – firma Oktopus przygotowała stoisko ze zjawiskowo pięknymi kapeluszami i fascynatorami. I tam mimo upału stale panował ruch…

Sporo osób przyciągnęły nie tylko chłodne smakołyki, ale i spotkania z pisarzami. Na pierwszy ogień – i to określenie dziś okazało się wyjątkowo trafne ze względu na panujący upał – poszła Lilia Łada, autorka książki „Zabójstwo z urzędu”. Pisarka zdradziła, że akcja kolejnej powieści, właśnie przygotowywanej do druku, dzieje się na Wildzie – a uczestnicy spotkania chętnie podpowiadali jej klimatyczne miejsca w dzielnicy, które również byłby świetną scenerią zabójstw…

Ogromny aplauz wzbudzili tancerze Kasia i Marek, którzy mimo upału odtańczyli performance taneczny na wózku, a później chętnie odpowiadali na pytania publiczności, opowiadając o swojej karierze tanecznej. Kolejnym gościem była Joanna Jodełka – tu wiele pytań dotyczyło jej najnowszej książki, „Rektorski czek”, określanej jako romans kryminalny. Historia starych dokumentów, które trafiły w ręce Karoliny Rosady, pracownicy archiwum uniwersyteckiego w Poznaniu i które spowodowały wciągnięcie dziewczyny w sam środek afery fałszerskiej – z pewnością spodobałaby się Janowi Konstantemu. Zwłaszcza że w tle jest mowa o powstającym właśnie uniwersytecie, który jest kolejnym dowodem na sens pracy organicznej, tak cenionej przez Żupańskiego.

W drugi dzień festiwalu na ulicy Żupańskiego, przy narożniku Przemysłowej, została też odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci tego wybitnego wydawcy, działacza i współtwórcy sukcesu gospodarczego ówczesnej Wielkopolski.

el, fot. L. Łada, A. Paluch

Pożary w Wielkopolsce. Strażacy mają pełne ręce roboty!

W sumie z czterema dużymi pożarami musieli sobie dzisiaj radzić strażacy na terenie Wielkopolski. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną jest pogoda.

Przed południem duży pożar wybuchł w Konarzewie pod Poznaniem. Jak się okazało, paliło się tam zboże. W akcji gaszenia pożaru wzięło udział, aż 19 zastępów Straży Pożarnej. Spalić się miało nawet 80 hektarów zboża!

Jeszcze groźniejsza sytuacja była w powiecie gostyńskim. Tam również paliło się zboże (100 hektarów), ale sytuację dodatkowo utrudniał fakt, że w pobliżu znajdował się las oraz stacja benzynowa. W akcji gaszenia wzięło udział 28 zastępów Straży Pożarnej.

Z dwoma kolejnymi pożarami strażacy cały czas walczą. W Siedlcu koło Wolsztyna pali się budynek, a w Poznaniu na Zawadach, w okolicach Warty, najprawdopodobniej trawa.

Ze względu na panujące upały, trzeba zachować szczególną ostrożność. Mały niedopałek wystarczy, żeby doszło do tragedii. Ochłodzenie ma przyjść do Wielkopolski we wtorek.

Zdjęcia otrzymaliśmy od Pana Pawła, naszego czytelnika

Poznań: Reklamy LGBT w komunikacji miejskiej. Skończy się jak z tęczowymi flagami?

0
Reklamy promujące PRIDE WEEK pojawiły się na telebimach w poznańskiej komunikacji miejskiej. – Przez cały tydzień będziecie mogli oglądać plansze w 160 autobusach i tramwajach – skomentowała grupa Stonewall.

O wykupieniu reklam poinformowali działacze grupy Stonewall (zrzeszająca środowiska gejów, lesbijek…) na swoim profilu na facebooku. – Lubimy MPK, a MPK lubi nas. Również w tym roku nie mogliśmy sobie odmówić zareklamowania Pride’u w naszej ulubionej przestrzeni reklamowej! Przez cały tydzień będziecie mogli oglądać takie plansze w 160 autobusach i tramwajach – napisali przedstawiciele stowarzyszenia.

To nie pierwsza przygoda reklamowa z poznańskim MPK. W zeszłym roku Stonewall zapłaciło za zawieszeniu tęczowych flag (symbolu ruchu LGBT) na wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej. Wywołało to skrajne reakcje poznaniaków, a nawet… kierowców autobusów. Część mieszkańców Poznania chwaliła pomysł, wskazując, że tęcza nie ma prawa nikogo obrażać. Przeciwnego zdania byli konserwatywni mieszkańcy, uważając, że tęczowe flagi kojarzone są jednoznacznie z osobami LGBT, a przewoźnik miejski powinien być neutralny światopoglądowo.

Po jednym dniu akcji, MPK zdecydowało się o zdjęciu flag z autobusów i tramwajów. – Tęczowe chorągiewki które pojawiły się dzisiaj na poznańskich tramwajach wywołały wiele kontrowersji i burzliwych emocji – pisał wówczas przewoźnik w oficjalnym oświadczeniu. – Przeważały wśród nich głosy negatywne. Te krytyczne opinie docierały do nas ze strony pasażerów, których zdanie najbardziej dla nas się liczy, bo komunikacja jest dla ludzi i jesteśmy szeroko otwarci na ich potrzeby i oceny… Szanujemy również opinie naszych motorniczych, którzy wyrazili swoją dezaprobatę wobec takiego przedsięwzięcia biznesowego. Dlatego podjęliśmy decyzję o zdjęciu tęczowych chorągiewek. Jutro na tramwajach ich już nie zobaczymy.

Decyzją przewoźnika był wówczas zaskoczony Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Jestem zaskoczony decyzją o zdjęciu tęczowych chorągiewek z tramwajów – nie ja ją podjąłem. Pojawiły się dziś na podstawie komercyjnej umowy MPK z kontrahentem. Tego typu decyzje podejmowane są przez właściwe organy miejskich spółek. Nie ingeruję w tego typu sprawy, jednak będę prosił o wyjaśnienie powodów wycofania się z zawartej umowy. Dyskusja i emocje wywołane tą sytuacją pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii tolerancji i równości.

W tym roku przewoźnik zdecydował się kolejny raz na podjęcie współpracy z grupą Stonewall. Teraz jednak w nieco innym wymiarze. Zamiast tęczowych flag na pojazdach, pojawią się materiały promocyjne PRIDE WEEK na monitorach zamontowanych w komunikacji miejskiej. Czy bardziej subtelna reklama okaże się mniej kontrowersyjna?

Poznań: W lipcu na rondzie Śródka rozpocznie się remont – a zakończy na ulicy Baraniaka

0
Od poniedziałku, 1 lipca, zmieni się organizacja ruchu przy rondzie i ul. Jana Pawła II. Powodem jest remont torowiska tramwajowego. Zmiany potrwają cały miesiąc.

Z powodu remontu nie będzie przejazdu przez torowisko po południowej stronie ronda. Ruch pojazdów z ul. Wyszyńskiego i Podwale w kierunku ul. Warszawskiej będzie możliwy z wykorzystaniem tymczasowej przewiązki za przystankami na ul. Jana Pawła II. Z uwagi na zamknięcie sąsiedniego przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego ruch pieszych i rowerzystów odbywać się będzie tymczasowym przejściem przez platformę przystankową po południowej stronie ronda.

Tramwaje, na odcinku od ronda Śródka do ul. Kórnickiej, w związku z remontem nie kursują od 20 czerwca do 31 lipca, natomiast autobusy przejeżdżające przez rondo będą korzystać z przygotowanej przewiązki i dalej po swoich stałych trasach.

Prace na rondzie rozpoczną się w poniedziałek, 1 lipca, w godzinach wieczornych. Tego samego dnia zostaną przywrócone stałe trasy autobusów linii nr 157 i 184 ze względu na zakończenie prac na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Baraniaka, od poniedziałku – 1 lipca (od pierwszych kursów) na swoich stałych trasach funkcjonować będą linie autobusowe nr 157 i 184.

Linia nr 157
RONDO ŚRÓDKA – Jana Pawła II – Baraniaka – Dymka – Browarna – Światopełka – Warszawska – MOGILEŃSKA

Linia nr 184
RONDO RATAJE – Zamenhofa – Krucza – Orla – Pawia – Inflancka – Kurlandzka – Szwajcarska – Kurlandzka – Chartowo – Jana Pawła II – Warszawska – Termalna – TERMY MALTAŃSKIE (- Grodzieńska – Krańcowa – NOWE ZOO)

Zlikwidowane zostaną przystanki Czekalskie na ul. Krańcowej między ulicami Grodzieńską a Czekalskie, w obu kierunkach – dla linii nr 157.

UMP, el