„Tęczowy Poznań” – zdecydowana reakcja MPK po protestach mieszkańców

Mieszkańcy Poznania mogli dzisiaj dosłownie na każdym kroku natknąć się na tęczowe flagi – symbol ruchu LGBT i osób homoseksualnych. Część mieszkańców była oburzona faktem, że pojawiły się one również w komunikacji miejskiej. Jutro już ich tam nie będzie.

Tęczowe flagi w mieście pojawiły się ze względu na organizowany w tym tygodniu „Tydzień Równości / Pride Week”. Dzisiaj zawisły one również na autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej.

Wywołało to gorącą dyskusję między mieszkańcami miasta odnośnie pokazywania takich symboli w miejscach publicznych. Zwolennicy uważali, że skoro organizator całego Tygodnia Równości, grupa Stonewall, zapłacił za umieszczenie tęczowych flag na pojazdach to ciężko mieć pretensje do MPK że z oferty skorzystało.

Przeciwnicy twierdzili natomiast, że w przestrzeni miejskiej jest już wystarczająco dużo symboli LGBT, o planowanym Marszu Równości i tak już wie całe miasto, a sam Poznań ma już opinię miasta tolerancyjnego. Dodatkowe podkreślanie tego na każdym kroku jest bezcelowe, zwłaszcza, że tęczowe barwy mogą urazić część konserwatywną miasta.

Dzisiaj wieczorem do całej sprawy odniosło się MPK, które przyznało, że wśród całej dyskusji która się toczyła od rana większość głosów była negatywna. Co ciekawe do pomysłu dodawania na każdym pojeździe komunikacji miejskiej tęczowych barw nieprzychylnie byli nastawieni również motorniczy.

W tej sytuacji MPK postanowiło usunąć wszystkie flagi ze swoich pojazdów.

Oto całe oświadczenie zamieszczone przez MPK:

Tęczowe chorągiewki które pojawiły się dzisiaj na poznańskich tramwajach wywołały wiele kontrowersji i burzliwych emocji. Przeważały wśród nich głosy negatywne. Te krytyczne opinie docierały do nas ze strony pasażerów, których zdanie najbardziej dla nas się liczy, bo komunikacja jest dla ludzi i jesteśmy szeroko otwarci na ich potrzeby i oceny.. Szanujemy również opinie naszych motorniczych, którzy wyrazili swoją dezaprobatę wobec takiego przedsięwzięcia biznesowego. Dlatego podjęliśmy decyzję o zdjęciu tęczowych chorągiewek.
Jutro na tramwajach ich już nie zobaczymy.

Oświadczenie MPK spotkało się z falą komentarzy. Część mieszkańców jest zadowolona, że poznański przewoźnik wziął sobie do serca uwagi podróżnych i zrezygnował z wywieszania tęczowych barw. Inni natomiast zauważają, że w takiej sytuacji przewoźnik powinien konsekwentnie traktować np. kibiców i zrezygnować z umieszczania flag Lecha na pojazdach podczas meczów.

Podziel się:

Ostatnio dodane: