Strona główna Blog Strona 2172

Poznań: ZZM znów kosi trawę w parku Kasprowicza

0
Mimo upałów, braku deszczu i faktu, że z tego powodu naprawdę nie ma już co kosić – Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił zacząć nowy tydzień od… skoszenia trawników w parku Kasprowicza. Wbrew obietnicom prezydenta.

O koszeniu trawników – a raczej stert wysuszonego piachu – powiadomili Radę Osiedla Święty Łazarz mieszkańcy dzielnicy z Nieformalnej Grupy Łazarskiej. To oni zaobserwowali kosiarki w parku Kasprowicza nie tylko dziś, ale także w miniony piątek.

Jak wygląda trawa podczas obecnej suszy – wie każdy, kto choćby przechodził koło jakiegokolwiek trawnika czy skweru nie obdarzonego dobrodziejstwem systemu nawadniającego. To wyschnięta ziemia przypominająca bardziej piach i gdzieniegdzie kępki krótkiej, mizernej i wysuszonej na siano trawy. Co tu kosić?

Najwyraźniej jednak Zarząd Zieleni Miejskiej widzi sprawę inaczej – a jak, dowiedziała się przewodnicząca zarządu osiedla Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, z odpowiedzi na swoje pismo w sprawie zbyt częstego koszenia trawników.

W piśmie czytamy, że ZZM „stara się dostosować intensywność pielęgnacji trawników do bieżących warunków atmosferycznych oraz charakteru założenia parkowego. Większość obiektów, którymi opiekuje się ZZM, to parki założone według określonych wytycznych projektowych, w których trawniki nie są samorzutną, spontaniczną roślinnością łąkową, ale murawą złożoną z określonych, dostosowanych do potrzeb gatunków traw”. Cóż, obecny stan trawników raczej nie potwierdza tezy, że trawy tam rosnące są dostosowane do warunków i potrzeb, no ale w końcu susza zdarza się nie co roku.

Dalej Tomasz Lisiecki, dyrektor ZZM, informuje nie znających się na rzeczy osiedlowych radnych, że: „W parkach w centrum miasta, będących wizytówką miasta, estetyczny trawnik daje poczucie ładu i porządku. Koszenie ma podstawowy wpływ na jakość trawnika. Dopuszczenie do kwitnienia traw powoduje ich gorsze krzewienie, a między kępami pojawiają się puste przestrzenie. Ponadto większość obiektów w centrum miasta wyposażonych jest w systemy automatycznego nawadniania, dzięki czemu pomimo okresów suszy udaje się utrzymać trawniki w dobrej kondycji. W parkach nie wyposażonych w systemy nawadniające inspektorzy ZZM na bieżąco kontrolują warunki pogodowe i w razie długotrwałego braku opadów okresowo wstrzymują koszenie trawników”.

No cóż, teraz z pewnością inspektorzy powinni wstrzymać koszenie, bo bez najmniejszych wątpliwości mamy długotrwały brak opadów. To co w takim razie robią kosiarki w parku Kasprowicza?

To właśnie pytanie zadali miejskim urzędnikom osiedlowi radni – i dowiedzieli się, że to nie koszenie, tylko… oczyszczanie krawężników w parku. A że wygląda jak koszenie… No cóż, tu już zabrnęliśmy w klimaty dowcipów Radia Erewań: jeśli jakaś czynność wygląda jak koszenie trawy, bo odbywa się na trawniku i jest do tego wykorzystywana kosiarka – to najwyraźniej mamy do czynienia z czyszczeniem krawężników.

Lilia Łada, fot. Rada Osiedla Święty Łazarz

Konin: Poseł Dolata stracił prawo jazdy

0
Mandat i czasowe odebranie prawa jazdy – tak policjanci z drogówki ukarali posła Zbigniewa Dolatę za przekroczenie prędkości. Sam poseł przyjął karę z pokorą i potraktował ją jako nauczkę.

Jak podaje Radio Poznań, poseł Zbigniew Dolata w miniony weekend jechał do Konina na posiedzenie Zarządu Okręgowego PiS. A ponieważ wyjechał później niż planował i nie chciał się spóźnić, przekroczył dozwoloną prędkość, jadąc 129 km na godzinę w terenie zabudowanym. I na tym przyłapali go policjanci z drogówki. Ich zdaniem poseł zasłużył na czasowe zatrzymanie prawa jazdy i mandat w wysokości 400 zł.

Posłowie od czterech lat mają wybór: mogą karę przyjąć, mogą też powołać się na immunitet. Ale poseł Dolata nie chciał uchylić się od konsekwencji swojego postępowania. Karę przyjął i stwierdził, że będzie to dla niego nauczka na przyszłość.

Teraz poseł Dolata przez najbliższe trzy miesiące, gdy będzie chciał się gdzieś wybrać samochodem, będzie musiał korzystać z pomocy żony albo pracowników swojego biura.

Radio Poznań, el

Poznań: Śledztwo w sprawie POSUM umorzone

0
Prokuratura zadecydowała o umorzeniu śledztwa w sprawie strat finansowych w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. Jej zdaniem jedynym winnym był dyrektor, a on nie żyje…

Postępowania dotyczyło bezpodstawnego odstąpienia od żądania kary umownej od kontrahentów przychodni, nieuzasadnionego zakupu sprzętu medycznego oraz działania na szkodę ośrodka przez przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez osoby zarządzające placówką. Zarzuty dyrektorowi szpitala zostały postawione po kontroli, jaką przeprowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Specjaliści CBA oszacowali straty na prawie 40 mln zł.

Jak informuje Radio Poznań, postanowienie o umorzeniu zostało wydane ze względu na śmierć sprawcy. Dyrektor POSUM zmarł w marcu tego roku. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że dyrektor był jedyną osobą podejmującą decyzje finansowe w ośrodku, a więc jedynie on był odpowiedzialny za straty milionów złotych, jakie odkryto podczas kontroli w POSUM.

Zawiadomienie o umorzeniu postępowania zostało wysłane do POSUM, otrzymał je także prezydent Poznania. Decyzja na razie nie jest prawomocna.

Radio Poznań, el

Poznań: Prokuratura nie chce się zająć nielegalnymi eksperymentami w szpitalu przy Długiej?

0
Byli pracownicy Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń przy ul. Długiej złożyli doniesienie do prokuratury o niezgodnych z prawem praktykach w leczeniu pacjentów w klinice. Ale prokuratura nawet nie wszczęła śledztwa.

Sprawą zajął się „Głos Wielkopolski”, który dotarł do lekarzy będących świadkami nielegalnych eksperymentów. Pacjenci, bez ich wiedzy i zgody, dostawali niezarejestrowany, a więc nielegalny w Polsce lek. Efektem podawania niesprawdzonego preparatu były poważne powikłania, a nawet zgony. Lekarze próbowali zgłaszać sprawę swoim przełożonym, ale ci kazali im się nie wtrącać, a najgłośniej protestujących – pozwalniali z pracy.

Ale prokuratura nie zajęła się tym tematem: ani nie wszczęła śledztwa, ani nawet nikogo nie przesłuchała. Poprzestała na postępowaniu sprawdzającym, dzięki któremu ustaliła, że w szpitalu przy Długiej nie działo się nic nielegalnego, a leczenie pacjentów odbywało się zgodnie z obowiązującymi procedurami. Zdaniem prokuratorów całe zamieszanie jest wywołane przez osobistą niechęć między lekarzem zwolnionym z pracy w klinice – a szefem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń, również już w szpitalu nie pracującym. Lekarz oskarżył swojego byłego szefa nie tylko o nielegalne praktyki, ale też o mobbing w miejscu pracy.

Jednak zwolniony lekarz podał sporo zastanawiających szczegółów: na przykład nazwiska pacjentów, którzy mieli poważne powikłania z powodu stosowania niedozwolonego leku. Dokładnie też opisał objawy i to, co je wywołało, a także podał nazwiska lekarzy, których warto byłoby przesłuchać.

Ale dla prokuratury te argumenty nie okazały się wystarczające i w czerwcu 2018 roku odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie narażenia pacjentów kliniki na utratę życia i zdrowia.

Warto dodać, że to nie pierwszy problem z mobbingiem w tym szpitalu. Już w 2015 roku studenci odbywający praktyki w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń napisali list do władz Uniwersytetu Medycznego o mobbingu i nieetycznym zachowaniu ówczesnego szefa kliniki.

Głos Wielkopolski, el

Gniezno: gdzie mieszkał Mieszko I?

0
Jest szansa, że wreszcie uda się ustalić bez żadnych wątpliwości, gdzie znajdowała się siedziba twórcy państwa Polan w Gnieźnie. Archeolodzy dokopali się bardzo ciekawych elementów na wzgórzu Lecha.

Jak podaje Radio Poznań, wykopaliska prowadzone w Gnieźnie pomogą wreszcie wyjaśnić sprawę siedziby księcia w jego pierwszej stolicy, na co już najwyższy czas. Wiadomo bowiem, jak wyglądała siedziba władcy na Ostrowie Lednickim,. w Gieczu, no i w Poznaniu. A o palatium w pierwszej stolicy w zasadzie nie wiemy nic.

Archeolodzy postanowili rozwiązać ten problem i ustalić, gdzie i w jakich warunkach rezydował Mieszko I w Gnieźnie. Od dwóch tygodni wzgórzu Lecha w Gnieźnie przy katedrze prowadzą więc badania archeologiczne.

I znaleźli: właśnie dokopali się do fragmentu muru o cechach przedromańskich, który może być fragmentem palatium Mieszka I. W tamtych czasach niewiele było na terenie Gniezna budowli murowanych, a tak okazała, jak na to wskazują fundamenty, zapewne była tylko jedna i należała do władcy. Ale to na razie tylko podejrzenia – czy archeolodzy dokopali się do palatium czy nie, zapewne okaże się podczas najbliższych kilku tygodni. A wyniki swoich badań zamierzają przedstawić na specjalnej konferencji naukowej poświęconej temu tematowi, która odbędzie się 6 września tego roku. Oczywiście w Gnieźnie.

Radio Poznań, el

Kwilcz: Szesnastolatek utonął w jeziorze

Do zdarzenia doszło na strzeżonej plaży nad jeziorem w Kwilczu. Chłopak uczył się nurkować i w którymś momencie nie wypłynął.

Jak ustalili śledczy, szesnastolatek 29 lipca przed godziną 13.00 wypożyczył na plaży nad jeziorem Błędnym maskę do nurkowania i poszedł ćwiczyć na kąpielisko strzeżone, w strefie dla umiejących pływać.

Po jakimś czasie ratownicy zaniepokoili się, że długo nie widać go nad wodą i zaczęli go szukać. Znaleźli go pod wodą i natychmiast po wyciągnięciu na brzeg rozpoczęli reanimację. Niestety, nie udało się uratować nastolatka.

Badaniem okoliczności śmierci chłopca i poziomem zabezpieczenia kąpieliska zajmie się prokuratura w Szamotułach.

Mat. pras., el

Poznań: Duża awaria! Część miasta bez prądu!

0
W wyniku awarii na części Naramowic nie ma prądu. ENEA zapowiada, że do godz. 19 usterka powinna zostać naprawiona.

Prądu są pozbawione następujące ulice: Dworska, Karpia, Naramowicka, Sarmacka, Siewna, Bronisza, Juranda, Naramowicka, Rubież, os. Władysława Łokietka, Boranta, Siedmiogrodzka, Bogumiły.

Awaria ma zostać usunięta do godz. 19.

Źródło: ENEA

Leszno: Policji udało się zatrzymać kierowcę porsche, który uderzył kobietę?

0
Wszystko wskazuje na to, że policji udało się zatrzymać kierowcę porsche, która w zeszłym tygodniu zaatakował mieszkankę Leszna.

Według relacji pokrzywdzonej mężczyzna miał wyjść z samochodu w pobliżu przejścia dla pieszych i ją spoliczkować. Następnie wsiadł do samochodu i chciał odjechać. Zszokowana kobieta rzuciła się na jego maskę, ale kierowcy nie powstrzymało to przed ruszeniem. Cudem nie doszło do tragedii. 

Zaraz po zdarzeniu policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Wszystko wskazuje na to, że odnalazł się on w okolicach Andrychowa. Mężczyzna został zatrzymany, ale nie usłyszał jeszcze zarzutów.

– Zatrzymany ma być przewieziony do Leszna, mają być z nim wykonane czynności. I wtedy okaże się, czy to jest ten sprawca. Na razie nie mamy pewności dopóki tego nie będziemy mieć „na protokole”. Dzisiaj nie udzielamy żadnych informacji, dopiero jutro. Mężczyzna zarzutów nie usłyszał i tak do końca nie wiemy, czy usłyszy – mówił w rozmowie z Radiem Poznań rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Michał Smętkowski.

Źródło: Radio Poznań / op. AS

Poznań: Miastu grozi paraliż? „Utrudnienia będą naprawdę znaczące”

0
1 sierpnia wstrzymany zostanie ruch tramwajowy pomiędzy placem Wielkopolskim a rondem Śródka. Dwa dni później zmieniona zostanie organizacja ruchu przy samym rondzie. Sporo zmian czeka poznaniaków również na Głogowskiej.

– 1 sierpnia rozpoczną się prace na pl. Wielkopolskim i moście Bolesława Chrobrego. Od tego dnia na tym odcinku nie będą jeździć tramwaje. Dwa dni później ruszą roboty związane z rozpoczęciem II etapu na rondzie Śródka – mówi Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań.

Przy placu Wielkopolskim zamknięty będzie wyjazd w stronę ul. Wolnica. Możliwy będzie wjazd i wyjazd na ul. 23 Lutego. Na moście Bolesława Chrobrego wyłączony zostanie lewy pas ruchu jezdni w stronę ronda Śródka.

Najważniejsze zmiany będą przeprowadzone jednak na rondzie Śródka. Zamknięty zostanie ruch tramwajowy od strony ul. Wyszyńskiego, co uniemożliwi bezpośredni przejazd w relacji Podwale – Jana Pawła II oraz Warszawska – Jana Pawła II. Aby przejechać w kierunku ul. Jana Pawła II stworzona zostanie przewiązka usytuowana za przystankiem tramwajowym na ul. Wyszyńskiego.

– Spodziewamy się największych utrudnień na ulicy Warszawskiej, a także na ulicy Podwale. Chciałbym uczulić, że utrudnienia będą naprawdę znaczące. Większe niż te, które były dotychczas przy okazji prac wzdłuż ul. Jana Pawła II – zaznacza Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu. – Sytuacja na skrzyżowaniu jest o tyle trudna, że mamy tu bardzo dużą ilość pieszych. W momencie wyłączenia sygnalizacji świetlnej prosimy o szczególną ostrożność i uszanowanie wszystkich uczestników ruchu. W tym czasie, miejsca te będą monitorowane przez służby nadzoru ruchu MPK i policję.

Prace przy rondzie Śródka spowodują znacznie większe utrudnienia niż prace wykonywane w poprzednich etapach remontu. W szczególności dotyczyć to będzie lewoskrętu z ul. Warszawskiej oraz przejazdu z ul. Podwale na wprost. W związku z powyższym wprowadzone zostaną dodatkowe tablice informujące, zachęcające kierowców do omijania ronda Śródka oraz obrazujące zasady poruszania się na tym obszarze podczas prowadzonych prac.

W godzinach od 7 do 19 przewiduje się wyłączenie sygnalizacji świetlnej na rondzie oraz sterowanie ręczne ruchem poprzez uprawnione służby Policji oraz Nadzoru Ruchu MPK.

Dostępne relacje na rondzie Śródka podczas prowadzonych prac:

– wlot ul. Wyszyńskiego (kierunek wyjazdowy z miasta) – wytyczone zostaną 2 przewiązki. Pierwsza służyć będzie do zawracania, a druga umożliwi wyjazd transportu publicznego z dworca autobusowego bezpośrednio w lewo w ul. Wyszyńskiego (pod nadzorem służb MPK),

– wlot ul. Warszawskiej: wlot zostanie zwężony do 3 pasów ruchu. Lewy pas będzie umożliwiał skręt w lewo poprzez przewiązkę zlokalizowaną za skrzyżowaniem, środkowy pas umożliwi jazdę na wprost, a prawy – skręt w prawo w kierunku ul. Podwale,

– ul. Podwale: wlot zostanie ograniczony do 2 pasów (tylko dla skrętu w prawo), przy czym prawy pas przeznaczony będzie wyłącznie dla autobusów,

Proponowane objazdy ronda Śródki:

– kierowcom jadącym do autostrady A2 sugerujemy korzystanie z obwodnicy wschodniej,

– wjeżdżającym do miasta od strony ul. Warszawskiej w kierunku zachodnim sugerujemy dojazd do centrum poprzez ciąg ulic: Browarna / Dymka / Baraniaka / Berdychowo (dla pojazdów o masie poniżej 8 ton),

– jadącym od zachodu (Rataje) na wschód – dojazd do centrum poprzez ulice: Hetmańską, Królowej Jadwigi, Berdychowo – most Rocha.

– jadących od strony północnej (ul. Lechicka) zachęcamy do objazdu ronda Śródka poprzez węzeł Antoninek.

– Radzę tym, którzy nie muszą jechać przez Śródkę, aby w sierpniu omijali ten rejon i wybrali alternatywne dojazdy. Kto jednak musi dojechać – niech wybierze środki komunikacji publicznej. Tych, którzy będą się musieli się poruszać samochodami, uczulam na zwracanie uwagi na tymczasową organizację ruchu i postępowanie zgodnie z wskazaniami – dopowiada podkomisarza Paweł Ożarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Funkcjonowanie komunikacji publicznej w czasie remontów

– Kolejny etap oznacza również zmiany w organizacji układu linii komunikacyjnych. Przede wszystkim wracają tramwaje na wyłączony w tym momencie odcinek od skrzyżowania z Kórnicką do Ronda Śródka. Oznacza to, że część linii wraca na swoje trasy, natomiast na wyłączonym odcinku – pomiędzy placem Wielkopolskim a rondem Śródka – będzie uruchomiona komunikacja zastępcza, linia autobusowa T8 – wyjaśnia Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Od 1 sierpnia na odcinku od ronda Śródka do pl. Wielkopolskiego nie będą kursowały tramwaje. Do nocy z 2 na 3 sierpnia prace będą prowadzone poza pasami ruchu drogowego – w tarczy samego ronda oraz w obrębie przejścia dla pieszych przy przystanku.

Wykonany został tymczasowy przejazd pozwalający na wyjazd autobusów z dworca Śródka bezpośrednio w lewo w ul. Wyszyńskiego. Dzięki temu autobusy jadące w kierunku ul. Garbary (T8, 167 i 911) nie będą musiały objeżdżać ronda.

Aby ułatwić podróżowanie od ronda Śródka w stronę centrum, uruchomiona zostanie linia autobusowa „za tramwaj” T8. Będzie ona dojeżdżać do Al. Marcinkowskiego i zawracać na wysokości placu Wolności.

Uruchomiona zostanie linia nr 4, jednak jej trasa – z uwagi na prace na ul. Wyszyńskiego – ulegnie skróceniu. „Czwórka” będzie kursować od pętli Połabska do pl. Wielkopolskiego.

Innymi trasami niż w lipcu będą poruszać się linie nr 8 i 17. „Siedemnastką” będzie można dojechać do pętli Zawady przez Św. Marcin i most Rocha. Druga, poza „siódemką”, linia tramwajowa na Zawady, nie tylko wzmocni komunikacyjnie obszar Śródki, ale także pozwoli części mieszkańców, którzy dojeżdżają od wschodniej strony, przesiadkę na tramwaj już na pętli na Zawadach. Tramwaje linii nr 8 zamiast przez plac Wielkopolski pojadą przez ul. Św. Marcin, most Rocha, Jana Pawła II i dalej na pętlę przy ul. Warszawskiej.

Zmiany również na Głogowskiej

1 sierpnia rozpocznie się także kolejny etap remontu na ul. Głogowskiej – w rejonie pętli Górczyn, a dwa dni później prace, powodujące utrudnienia dla kierowców, na skrzyżowaniu Głogowska / Ściegiennego.

W związku z wymianą nawierzchni torowej i drogowej w tym miejscu wprowadzona zostanie następująca organizacja ruchu:

– skręt w lewo od wiaduktu Kosynierów Górczyńskich w ul. Ściegiennego będzie możliwy przez przewiązkę zlokalizowaną bezpośrednio za skrzyżowaniem,

– jadąc od ul. Krzywej, żeby dostać się na wiadukt lub ul. Ściegiennego, również trzeba będzie skorzystać z tej przewiązki,

– zachowana będzie jedynie relacja w prawo z ul. Ściegiennego w stronę wiaduktu – objazd łącznicami zjazdową i wjazdową na wiadukt.

Ul. Głogowska nie jest dostępna dla tramwajów pomiędzy mostem Dworcowym a ul. Hetmańską. Od 1 sierpnia nie będą one dojeżdżały również dalej, do pętli Górczyńskiej. Trasy linii nr 8 i 14 zostaną skrócone do przystanku Głogowska/Hetmańska. Do tego węzła – a dokładnie do przystanku tymczasowego zlokalizowanego na czas prowadzonych prac przy zajezdni MPK Poznań – dojeżdżać też będą autobusy linii nr 610, 614, 616, 701, 702, 703, 704 i 710, co ułatwi pasażerom przesiadkę.

Ulicą Głogowską, aż do przystanku Poznań Główny nadal będą kursowały autobusy linii nr 149, 175 i 180, obsługiwane taborem o większej pojemności.

Dodatkowo, aby ułatwić przemieszczanie się w tym rejonie, w dni robocze na trasie Poznań Główny – Ostatnia uruchamiana będzie linia autobusowa za tramwaj T5. Na tzw. dolnej trasie PST – z Piątkowa do Dworca Zachodniego – nadal będzie kursował tramwaj linii nr 19 (w dni robocze, w godzinach szczytu).

Pasażerowie, aby „ominąć” miejsca, w których będą występować utrudnienia, mogą korzystać z połączeń kolejowych. Posiadacze ważnego w strefie A biletu okresowego na sieć mogą podróżować po Poznaniu także pojazdami POLREGIO i Kolei Wielkopolskich pomiędzy stacjami posiadającymi w nazwie Poznań oraz Kiekrz (bez konieczności zakupu dodatkowego biletu na kolej). Ta oferta z pewnością zainteresuje podróżnych z okolic stacji kolejowych Poznań Wschód, Poznań Antoninek czy Poznań Górczyn.

To nie koniec zmian w Poznaniu. Również w sierpniu rozpoczną się prace na rondzie Kaponiera (więcej informacji można o tym przeczytać tutaj).

MPK, ZTM, MIR, UMP / op. AS

Poznań: Tragiczny wypadek na Hetmańskiej. Prokuratura postawiła zarzuty!

0
Motornicza, która na początku czerwca potrąciła 8-letniego Jasia na pasach, usłyszała zarzuty. Prokuratura postawiła jej zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Kobieta przyznała się do potrącenia chłopca, co jednak nie jest jednoznaczne z przyznaniem się do winy. Motornicza złożyła wnioski dowodowe i poprosiła o przesłuchanie kilku świadków. W związku z tym policja będzie prowadziła dodatkowe czynności w tej sprawie. Wcześniej kobieta nie mogła zostać przesłuchana ze względu na zły stan psychiczny w jakim się znajdowała po samym wypadku.

Do tragedii doszło na początku czerwca na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. 8-letni Jasiu wpadł pod nadjeżdżający tramwaj na przejściu dla pieszych. Mimo godzinnej reanimacji nie udało się go uratować. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zarówno dziecko i jak tramwaj mieli czerwone światło.

Chcesz mniej płacić za prąd? Złóż oświadczenie!

Dziś ostatnia szansa na złożenie oświadczeń uprawniających do otrzymywania prądu po niższej cenie. ENEA zapowiedziała, że jej biura będą czynne do północy.

– Oświadczenie należy złożyć do dziś, czyli do poniedziałku (29 lipca) do końca dnia w formie pisemnej (oryginał) lub elektronicznej, opatrzonej podpisem kwalifikowanym. Oświadczenia można także wysyłać pocztą na adres do korespondencji wskazany na fakturze. Enea podkreśla, że w tej sytuacji będzie decydowała data nadania, czyli także 29 lipca – informuje biuro prasowe ENEA.

Dodatkowo dzisiaj dłużej będą czynne biura obsługi klienta. ENEA zapowiada, że można odwiedzić ich punkty aż do północy (z wyjątkiem Biura Obsługi Klienta zlokalizowanych w galeriach handlowych, które będą czynne w godzinach funkcjonowania tych galerii).

Zgodnie z ostatnią nowelizacją Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, oświadczenia o „spełnieniu przesłanek dla dalszego utrzymania cen energii na poziomie 2018 roku” mogą złożyć następujące podmioty: mikro i mali przedsiębiorcy; szpitale; jednostki sektora finansów publicznych (w tym samorządy) i inne państwowe jednostki organizacyjne, nie posiadające osobowości prawnej.

Zgodnie z ustawą klienci indywidualni (taryfa G) nie muszą składać oświadczeń.

ENEA / op. AS

Rada Osiedla Stare Miasto apeluje o ochronę historycznych nawierzchni!

0
Dyskusja o bruku na Starym Rynku rozgrzewa emocje poznaniaków. I dobrze, bo właśnie kocie łby, brukowa kostka, rynsztoki czy charakterystyczne granitowe płyty są elementem naszego wielkiego dziedzictwa historycznego, o którym warto rozmawiać i przede wszystkim chronić.

Od wielu lat apelują o to staromiejscy radni. Dotychczas jednak władze w znikomym zakresie rozumieją tę potrzebę. A tymczasem całkiem niedawno w Warszawie ponad 60 nawierzchni ulic wpisanych zostało do gminnej ewidencji zabytków!

W Poznaniu przygotowany został Katalog Nawierzchni Chodników pokazujący różne wzory ułożenia płyt czy kostek charakterystyczne dla różnych dzielnic. To jest ważne, ale jeszcze ważniejsze wydaje się zachowanie historycznego, oryginalnego kamiennego materiału. A z tym jest niestety różnie.

Niestety w ostatnich latach wiele granitowych płyt i innych elementów nawierzchni zostało bezpowrotnie uszkodzonych, połamanych albo rozbitych przy okazji kolejnych remontów w poznańskim śródmieściu. Jednym z niedawnych przykładów takich działań była akcja usuwania drogowych poziomych oznaczeń, m.in. na Żydowskiej. Stale rozjeżdżane są drogi przez wielkie ciężarówki przy nowych inwestycjach. Na te problemy od wielu lat uwagę zwracają staromiejscy radni. A jaka jest odpowiedź miejskich służb?

– Urzędnicy stale powtarzają, że inwestor zobowiązany jest do odtworzenia nawierzchni. Co z tego, skoro chodnika nie da się odtworzyć z oryginalnego materiału. Kładziona jest nawierzchnia nowa, nawiązująca do starej, ale już nie ta sama – mówi Sławomir Cichocki Wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i wskazuje, że w wielu włoskich, austriackich, czeskich czy niemieckich miastach i miasteczkach trotuary mają nawet kilkaset lat i chroni się je jako wielkie dziedzictwo!

Staromiejscy radni zwracają również uwagę na fragment chodnika przy ulicy Mostowej, ułożonego z różniących się od całości płyt, tak samo jest na ulicy Bóżniczej czy ulicy Za Bramką, gdzie przy kolejnych inwestycjach budowlanych widać połamany ciężki granitowy materiał.

Przy wszelkich pracach drogowych czy budowlanych na terenie historycznym powinna być przez inwestora przeprowadzana dokładna inwentaryzacja i dokumentacja będąca podstawą zgody na zajęcie pasa drogowego, a także precyzyjne uzgodnienie prac odtworzeniowych.

– Co z tego, że deweloper naprawił chodnik czy fragment drogi, zazwyczaj tylko przy swojej inwestycji skoro ciężkie pojazdy zdegradowały nawierzchnię na całym odcinku dojazdowym. Sztukowanie chodników ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim powinno być niedopuszczalne w strefie ochrony konserwatorskiej – wskazuje Tomasz Dworek Wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Ze względu na tragiczne doświadczenia z przeszłości, obecnie ocalało w Poznaniu niewiele oryginalnych nawierzchni. Radni przypominają, że kwestie związane z nawierzchniami zwrócono także uwagę w „Zintegrowanym Programie Odnowy i Rozwoju Śródmieścia na lata 2014-2010. A realnie działania konserwatorskie mają wpływ m.in. na zwiększenie estetyki i walorów turystycznych Poznania.

– Warto, żeby miasto dokonało całościowej inwentaryzacji zabytkowej lub historyzującej infrastruktury drogowej, nie tylko w zakresie nawierzchni jezdni, czy chodników, ale także takich elementów jak tory tramwajowe, latarnie, hydranty, czy elementy wyposażenie ulic jak np. tabliczki z nazwami. O takie działania Rada Osiedla Stare Miasto prosiła już w uchwale z 2016 – przypomina Andrzej Rataj, radny miejski i Przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto, który w tym zakresie zwracał się do władz również z odpowiednimi interpelacjami.

A to ważne elementy, czego dobrym przykładem jest wyremontowana z inicjatywy staromiejskich radnych czerwona waga na Alejach Marcinkowskiego. Jest dziś atrakcją, z której korzystają m.in. turyści ważąc swoje plecaki i walizki.
Radni zwrócili uwagę także uwagę na historyczną nawierzchnię z rewitalizowanego Placu Kolegiackiego, która znajdowała się pod zerwanym asfaltem. Znajdują się tu kamienie – prawdopodobnie z XIX wieku, położone po utworzeniu placu, pokazujące ówczesny układ komunikacyjny. Podobną formę widać na zdjęciach z przełomu XIX i XX wieku.

Wielu historyków sztuki zaleca tu zachowanie materiału w swoim pierwotnym miejscu. A oznaczenie nierównego bruku jako zabytku może być atrakcją turystyczną pozwalającą także na akceptację przez użytkowników chodnikowych niedogodności.

Dziś w Poznaniu warto przede wszystkim zewidencjonować istniejące historyczne nawierzchnie i czuwać nad ich stanem. Takie działania zaczęto wprowadzać w Warszawie. Warto podkreślić, że ochrona konserwatorska nie musi oznaczać zakazu modernizacji drogi, dostosowania jej do ruchu rowerowego czy osób niepełnosprawnych, tylko zasady remontowe uwzględniać powinny wartości zachowanych elementów infrastrukturalnych.

Autor: ROSM / op. AS

Kabriolet dachował. „Sytuacja na miejscu wypadku była niezwykle dramatyczna”

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do jakiego doszło w okolicach miejscowości Trzebowa. Kabriolet wypadł z drogi i dachował.

Na miejsce wezwano zastępy ratownicze z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej w Pleszewie, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostrowie Wielkopolskim oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych z Dobrzycy, Raszkowa i Korytnic. Wezwane zostały również dwa zespoły ratownictwa medycznego i śmigłowiec Lotniczego Pogotowia.

– Tak duże siły ratownicze były niestety konieczne, ponieważ sytuacja na miejscu wypadku była niezwykle dramatyczna – tłumaczą strażacy. – Doszło tam do dachowania osobowego kabrioletu, a jadące tym autem osoby wypadły z niego podczas wypadku. Jedna z nich znajdowała się prawie trzydzieści metrów od rozbitego samochodu, leżąc na jezdni z poważnym urazem twarzy i głowy. Kolejne dwie znajdowały się w pobliżu auta – jedna z podejrzeniem urazu kręgosłupa, druga z raną głowy.

Strażacy, którzy dotarli na miejsce wypadku, jako pierwsi, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zajęli się rannymi. Dwójka z nich została przetransportowana do szpitala karetkami, natomiast najciężej rannego zabrał śmigłowiec. Policja będzie teraz ustalać przyczyny wypadku.

Źródło: KP PSP Pleszewo

Poznań miodem płynący?

0
Kolejny weekend i kolejne wydarzenia z cyklu Kulturalny Stary Rynek za nami. W niedzielne południe odbył się spacer po zakątkach Starego Miasta związanych z dawnymi i współczesnymi trunkami.

W słoneczny weekend, podobnie jak przez całe wakacje odbywają się wydarzenia dla mieszkańców oraz dla odwiedzających nasze miasto. Jednym z takich wydarzeń był spacer zatytułowany „Poznań płynący miodem?” Przewodnik, Dominik Ohde poprowadził liczną grupę zainteresowanych ciekawostkami o Poznaniu po miejscach związanych w różny sposób z wodą i trunkami pitymi lub produkowanymi w naszym mieście. Spacerowicze mogli poznać stare wyszynki istniejące kiedyś w uliczkach miasta, historie z nimi związane i wiele różnych ciekawostek. Na koniec tego spaceru wszyscy spotkali się na dziedzińcu szkoły baletowej na podsumowaniu, małym poczęstunku, tradycyjnym już również konkursie.

Spacer został zorganizowany w ramach Spotkań na Gołębiej przez Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej w Poznaniu reprezentowanym przez Panią Magdalenę Ignaszak. Spotkania są elementem Kulturalnego Starego Rynku.

Poznań 29 lipca – 1 sierpnia. Co robić w Poznaniu?

0
Kino plenerowe, koncerty i… poezja, a także Rozbrat, który obchodzi 25. urodziny i świętuje na całego. Atrakcji z pewnością dla nikogo nie zabraknie.
Warsztaty perkusyjne z Maciejem “Ślimakiem” Starostą 29 lipca @ 14:00 – 18:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Serdecznie zapraszamy na letnie warsztaty perkusyjne z Maciejem „Ślimakiem” Starostą. Wydarzenie to jest spotkaniem z muzyką na żywo. Więcej znajdziesz tutaj.

Soulfly Official Event, Klub u Bazyla, 29.07.2019 29 lipca @ 19:00 – 23:00
Klub u Bazyla, ul. Norwida 18A

Zapraszamy na dwa koncerty Soulfly w Polsce! Zespół Maxa Cavalery wystąpi w Warszawie i Poznaniu. Więcej znajdziesz tutaj.

Poznań bez eksmisji, wyzysku i biedy! 25 lat Rozbratu! 30 lipca @ 12:00 – 19:00
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6

Wystawa „Poznań bez eksmisji, wyzysku i biedy! 25 lat Rozbratu!” jest próbą zaprezentowania wielowątkowej, społecznie, ekologicznie i kulturowo zaangażowanej działalności kolektywu Rozbrat. Aby przybliżyć odwiedzającym najbardziej istotne z lokalnego punktu widzenia kwestie podzieliliśmy ekspozycję na osiem działów tematycznych: ruch lokatorski, ruch pracowniczy, kultura bez cenzury, wydawnictwa, feminizm socjalny, kwestie ekologiczne, działania antywojenne oraz kampanie i inicjatywy społeczne. Więcej znajdziesz tutaj.

Warsztaty perkusyjne z Maciejem “Ślimakiem” Starostą 30 lipca @ 14:00 – 18:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Serdecznie zapraszamy na letnie warsztaty perkusyjne z Maciejem „Ślimakiem” Starostą. Wydarzenie to jest spotkaniem z muzyką na żywo. Więcej znajdziesz tutaj.

Kot Leon Nauka Muzyki / Bobusie w Pireusie! 31 lipca @ 11:00 – 11:45
Inkubator Kultury – Pireus, ul. Głogowska 35

BOBUSIE W PIREUSIE Nie wiesz jak muzykować z dzieckiem? Przyjdź na zajęcia! Więcej znajdziesz tutaj.

Malik Montana | Lato na Nocnym Targu Towarzyskim 31 lipca @ 17:00 – 1 sierpnia @ 05:00
Nocny Targ Towarzyski, Kolejowa 23

Lato na Nocnym Targu Towarzyskim trwa w najlepsze, przyjdź i poczuj prawdziwy zew wakacji. Gwiazda wieczoru – Malik Montana. Więcej znajdziesz tutaj.

Warsztaty poetyckie w KontenerART 31 lipca @ 18:00 – 20:00
KontenerART, Ewangelicka

Czym jest poezja? Co to jest literatura? Jak możemy się wyrazić poprzez pismo? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas tego spotkania. Więcej znajdziesz tutaj.

Windhand / 31.07 / Pod Minogą, Poznań 31 lipca @ 19:00 – 22:00
Klub pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

31 lipca to data, którą każdy fan klimatów stoner/doom/psychodela powinien zaznaczyć sobie w kalendarzu. To jedyny koncert w Polsce! Więcej znajdziesz tutaj.

Wakacyjne Szybkie Randki w Poznaniu (grupa 22-29 lat) 31 lipca @ 19:00 – 21:00
Mustang Live Music Club, Nowowiejskiego 6

Speed-Dates.pl – Szybkie Randki i Mustang Live Music Club zapraszają wszystkich singli z Poznania i okolic na Speed Dating. Więcej znajdziesz tutaj.

Kino plenerowe Lata na Targach 31 lipca @ 21:30 – 1 sierpnia @ 00:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Jak co roku jednym z najważniejszych punktów programu Lata na Targach będzie kino plenerowe. 31 lipca zobaczymy „Wyspę Psów” w reż. Wesa Andersona. Więcej znajdziesz tutaj.

Piątkowo, czyli dwie wieże i nie tylko 1 sierpnia @ 18:00 – 20:30

W lipcu i sierpniu zapraszamy na cykl spacerów po Piątkowie. Ten fyrtel, jak każde poznańskie blokowisko, ma swoje ciekawostki. Więcej znajdziesz tutaj.

Jam Sessions w KontenerArt 1 sierpnia @ 19:00 – 23:45
KontenerART, Ewangelicka

Zapraszamy Was na tegoroczną edycję Jamów nad Wartą w KontenerArt. Będziemy się ze sobą zgrywać w czwartki wieczorami. Więcej znajdziesz tutaj.

Jazzowe Czwartki w Dram Barze 1 sierpnia @ 21:00 – 2 sierpnia @ 00:00
Dram Whisky Explorers Bar, Stary Rynek 92

W najbliższy jazzowy czwartek (08/11) w Dram Whisky Explorers Bar po raz kolejny będziemy mieli okazję gościć w naszych progach jazzowy duet łączący magię brzmienia saksofonu z klimatycznym akcentem gitarowym. Tego wieczoru Kinga Skrzypińska i Krzysztof Kuśmierek zagrają standardy z repertuaru Dextera Gordona. Więcej znajdziesz tutaj.

Kino plenerowe Lata na Targach 1 sierpnia @ 21:30 – 2 sierpnia @ 00:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Jak co roku jednym z najważniejszych punktów programu Lata na Targach jest kino plenerowe.
1 sierpnia „Green Book” w reż. Petera Farrelly’ego. Więcej znajdziesz tutaj.

Znacznie więcej propozycji spędzenia czasu znajdziecie w naszym Kalendarium. Zapraszamy! 

el, fot. L. Łada

Poznań: Budowa z mandatem od straży miejskiej

0
Lato to czas remontów – i właśnie dlatego strażnicy miejscy w tym czasie wyjątkowo często odwiedzają poznańskie budowy sprawdzając, czy jest tam porządek. Ostatnie odwiedziny na grunwaldzie zakończyły się mandatem i… sprzątaniem.

Po wejściu na teren jednej z grunwaldzkich budów strażnicy musieli się zastanowić, czy trafili na budowę – czy na wysypisko śmieci… Na budowie był chaos i bałagan, strażnicy dopatrzyli się też nieprzestrzegania wielu zasad bezpieczeństwa. Nie tylko nie było tablicy informacyjnej, ale również ostrzeżeń o zagrożeniach. W dodatku strażnicy na terenie budowy nie zastali nikogo z zarządzających.

– Podczas prowadzenia prac budowlanych, czy remontowych muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, które zapewnią bezpieczeństwo, zarówno pracownikom budowy, jak i osobom trzecim – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy SMMP. – Teren musi być ogrodzony, odpady składowane w pojemnikach, a materiały budowlane magazynowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo.

Po ustaleniu właściciela terenu jednocześnie odpowiedzialnego za prowadzone prace, strażnik wezwał go do siedziby referatu i ukarał mandatami na łączną kwotę 600 zł. Na spotkaniu ustalono także termin uporządkowania placu budowy i uzupełnienia brakujących elementów zabezpieczenia. Powtórna kontrola już wkrótce.

W pierwszym półroczu strażnicy na terenie Poznania skontrolowali 1612 razy czystość i drożność dróg wokół budów.

SMMP, el

Poznań: 100-lecie policji. Defilada i festyn dla poznaniaków

0
Uroczysty apel, pokazy sprawności policyjnych koni, prezentacja sekretów laboratorium kryminalistycznego, defilada policyjnych oddziałów i festyn pełen atrakcji. 31 lipca będziemy świętowali Święto Policji.

Święto co prawda przypada 24 lipca, jednak w tym roku, ze względu na to, że policja świętuje swoje stulecie, w dzień święta zorganizowano centralne uroczystości. w Warszawie. A wojewódzkie obchody przesunięto na 31 lipca.

Uroczystości rozpoczną się mszą w farze, o godzinie 10.00. Po niej policjanci przemaszerują na plac Wolności, gdzie w samo południe rozpocznie się apel, a po nim uroczysta defilada.

O godzinie 10.00 na placu Wolności rozpocznie się też festyn z atrakcjami dla dzieci, pokazami umiejętności psów policyjnych i prezentacją służbowego wyposażenia od samochodów po sprzęt z laboratorium kryminalistycznego. Będzie można też podziwiać konie, które służą w policji i dowiedzieć się, co policjanci robią po pracy na wystawie „Policjanci z pasją”. Festyn potrwa do godziny 14.00.

KWP, el

Poznań: Dom Dziecka na Wildzie będzie gotowy we wrześniu

0
Dwa budynki mieszkalne dla wychowanków i jeden przeznaczony dla administracji placówki. Jesienią przy Pamiątkowej zostanie oddana do użytku nowa siedziba Domu Dziecka nr 2.

– Roboty budowlane postępują szybciej niż przewidywał harmonogram i mają się zakończyć we wrześniu – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Obecnie wszystkie budynki mają już gotowe elewacje wraz z zadaszeniami. Położono tynki, a także wykonano wszystkie instalacje. Wewnątrz budynków trwają prace wykończeniowe, a na zewnątrz remontowane jest ogrodzenie i trwa zagospodarowanie terenu.

Każdy z powstających przy ul. Pamiątkowej budynków mieszkalnych przeznaczony będzie maksymalnie dla 14 wychowanków, którzy zamieszkają w jedno- lub dwuosobowych pokojach. Do ich dyspozycji będzie również sala do wypoczynku, pokój telewizyjny, pokój zabaw, miejsce do cichej nauki i kuchnia z jadalnią. Znajdą się tu także pokój wychowawców, pokój gościnny oraz pomieszczenia gospodarcze. Powstające obiekty zostaną przystosowane także dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W podobny sposób zostanie przystosowany budynek administracyjny, w którym swoje pomieszczenia będą mieli pedagog, psycholog i logopeda, a także zespół administrujący domem dziecka.

Inwestycja to kolejny etap procesu standaryzacji poznańskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, czyli doprowadzenia do spełniania przez nie warunków określonych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011 roku. Według niej „w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego można umieścić, w tym samym czasie, łącznie nie więcej niż 14 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej”. Ustawodawca dał podmiotom je prowadzącym czas na spełnienie warunków ustawowych do 1 stycznia 2021 roku.

PIM, el

Poznań: W Cybinie nadal brakuje wody

0
Przelotne opady deszczu, jakie nawiedziły Poznań w ostatnich dniach, trochę poprawiły sytuację w rzece – ale tylko trochę. Cybina nadal wygląda jak szereg niewielkich stawów.

Na wysokości Ostrowa Tumskiego sytuacja jeszcze nie wygląda tak źle – ale tylko do pozostałości śluzy. Tam już widać, że woda w zasadzie płynie w przeciwnym kierunku – na południe.

Im dalej – tym jest gorzej. Przy Bramie Poznania pływające ogrody osiadły na dnie rzeki, która akurat w tym miejscu zazwyczaj ma więcej niż metr głębokości. Pod mostem kolejowym chętni mogą sobie dokładnie obejrzeć gruz pozostały po przedwojennym moście, który runął do rzeki w czasie wojny. A za ulicą Świętego Wincentego rozciąga się malowniczy widok już nie na rzekę, ale na łańcuszek niewielkich stawów ciągnących się aż do ujścia rzeki. Wody jest tam co prawda nieco więcej dzięki deszczom, jakie ostatnio padały – ale nadal trudno jest nazwać Cybinę rzeką i nadal bez problemu można znaleźć kilka miejsc, w których można przejść rzekę nawet nie w bród, a suchą stopą.

Synoptycy zapowiadają opady dziś, a także w poniedziałek i we wtorek. To oczywiście za mało, by radykalnie poprawić stan rzeki, ale być może choć trochę go poprawi. Bo jak twierdzą hydrolodzy, gdy głębokość rzeki wynosi mniej niż 40 cm, rzeka przestaje być rzeką – bo przestaje płynąć.

el, fot. L. Łada