fot. Tomasz Sienicki

Gniezno: gdzie mieszkał Mieszko I?

Jest szansa, że wreszcie uda się ustalić bez żadnych wątpliwości, gdzie znajdowała się siedziba twórcy państwa Polan w Gnieźnie. Archeolodzy dokopali się bardzo ciekawych elementów na wzgórzu Lecha.

Jak podaje Radio Poznań, wykopaliska prowadzone w Gnieźnie pomogą wreszcie wyjaśnić sprawę siedziby księcia w jego pierwszej stolicy, na co już najwyższy czas. Wiadomo bowiem, jak wyglądała siedziba władcy na Ostrowie Lednickim,. w Gieczu, no i w Poznaniu. A o palatium w pierwszej stolicy w zasadzie nie wiemy nic.

Archeolodzy postanowili rozwiązać ten problem i ustalić, gdzie i w jakich warunkach rezydował Mieszko I w Gnieźnie. Od dwóch tygodni wzgórzu Lecha w Gnieźnie przy katedrze prowadzą więc badania archeologiczne.

I znaleźli: właśnie dokopali się do fragmentu muru o cechach przedromańskich, który może być fragmentem palatium Mieszka I. W tamtych czasach niewiele było na terenie Gniezna budowli murowanych, a tak okazała, jak na to wskazują fundamenty, zapewne była tylko jedna i należała do władcy. Ale to na razie tylko podejrzenia – czy archeolodzy dokopali się do palatium czy nie, zapewne okaże się podczas najbliższych kilku tygodni. A wyniki swoich badań zamierzają przedstawić na specjalnej konferencji naukowej poświęconej temu tematowi, która odbędzie się 6 września tego roku. Oczywiście w Gnieźnie.

Radio Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze