Strona główna Blog Strona 2160

Warta Poznań pokonała na wyjeździe Wigry Suwałki. Zobacz skrót meczu!

0
Piłkarze poznańskiej Warty pokonali na wyjeździe Wigry Suwałki 2:1. Bramki dla „Zielonych” zdobyli Wiktor Długosz i Gracjan Jaroch. Honorowe trafienie dla gospodarzy zaliczył Michał Żebrakowski.

Poznań: Problematyczne schody na Ratajach. „Czterdzieści lat czekałem, aż coś tam zostanie wreszcie zmienione”

0
Niespodziewanie remont schodów pomiędzy osiedlami Tysiąclecia i Lecha wywołał duże kontrowersje. Chodzi o przejście obok, które jest zbyt wąskie i nikt nie zdecydował się na jego poszerzenie podczas przeprowadzanych prac remontowych.

Na problem z remontowanymi schodami zwrócił nam uwagę jeden z czytelników. – Napiszcie proszę o tym… Jestem zbulwersowany i nie dowierzam. Między os. Tysiąclecia, a Lecha są budowane nowe schody, w miejsce starych – przy przystanku tramwajowym. Przez czterdzieści lat czekałem (i nie jestem w tym z pewnością odosobniony), aż coś tam zostanie wreszcie zmienione, bo zawsze jest tam tak, że ludzie wysiadają z tramwaju i tłoczą się przy tym przejściu i schodach. Przejście przy schodach było i jest za małe. Liczyłem na to, że kiedyś zostanie to przebudowane, schody przesunięte czy coś. Tymczasem, ktoś przyklepał wykonanie nowych schodów, a wąskie problematyczne przejście zostanie na lata znowu.

Postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają feralne schody w godzinach szczytu. Rzeczywiście dojście do nich z jednego przystanku jest mocno problematyczne. Przejście jest wąskie i sami byliśmy świadkami, jak jedna matka z wózkiem była zmuszona je na moment zablokować. Logiczne wydawałoby się przebudowanie schodów podczas przeprowadzanego remontu i poszerzenie przejścia.

Poprosiliśmy ZDM, żeby ustosunkował się do tej sprawy. – Schody na przystanek tramwajowy na os. Tysiąclecia znajdują się w administracji Zarządu Dróg Miejskich. Na zlecenie ZDM przeprowadzono remont. Prowadzone prace nie były przebudową, a jedynie remontem, który zakładał odtworzenie istniejących schodów w ich dotychczasowej lokalizacji – tłumaczy Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich. – Przebudowa wiązałaby się z opracowaniem projektu budowlanego, uzyskaniem koniecznych pozwoleń oraz koniecznością zabezpieczenia w budżecie większych środków finansowych. Schody były w stanie wymagającym pilnych prac remontowych, dlatego właśnie takie zostały wykonane.

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy będą musieli się z tym problem mierzyć przez kolejne czterdzieści lat. – W niedalekich planach jest przebudowa linii tramwajowej na tym odcinku i wtedy przebudowywana będzie również okoliczna infrastruktura – wyjaśniła rzecznik ZDM.

Poznań: Sprawdź jak będzie funkcjonowała komunikacja miejska w długi weekend

0
W czwartek, 15 sierpnia, komunikacja miejska w Poznaniu będzie funkcjonowała według świątecznego rozkładu jazdy. Dzień później obowiązywać będzie sobotni rozkład. Zobacz wszystkie zmiany!
Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu 15 sierpnia 2019 (czwartek)

W komunikacji tramwajowej i autobusowej obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy, z ograniczeniami wynikającymi z zakazu handlu:

Linia nr 180 – autobusy kursować będą tylko do przystanku Rudnicze,
Linie nr 181 i 184 – autobusy kursować będą z pominięciem przystanku Szwajcarska Centrum Handlowe,
Linia nr 611 – kursy realizowane do pętli Luboń/Żabikowo,
Linia nr 703 – brak wjazdów do przystanku Sycowska/ Centrum Handlowe,
Linie nr 811, 812, 813 – brak wjazdów do przystanku Swadzim/ Auchan.
Na liniach tramwajowych nr 6 i 12 nie będą wykonywane dodatkowe kursy w godzinach wieczornych (kursy co 20 minut).

W nocy z 14 na 15 sierpnia oraz z 15 na 16 sierpnia br. wykonywane będą kursy nocne na liniach nr 239, 241, 250, 342, 651, 729 i 907.

Co 30 minut kursować będą tramwaje linii nr 201.

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu 16 sierpnia 2019 (piątek):

W komunikacji tramwajowej i autobusowej obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy, za wyjątkiem linii nr 704, 710 i 729, na których obowiązywać będzie roboczy rozkład jazdy.

Linie nr 341, 396, 397, 398, 435, 502, 511, 561, 616, 690, 801, 882, 891, 893 i 903 będą zawieszone.

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu 17 sierpnia 2019 (sobota):

W komunikacji tramwajowej i autobusowej obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy bez ograniczeń.

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu 18 sierpnia 2019 (niedziela):

W komunikacji tramwajowej i autobusowej obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy z ograniczeniami wynikającymi z zakazu handlu (jak wyżej).

Dodatkowo, w dniach 15-18 sierpnia nie będą wykonywane wjazdy na Kampus UAM na linii autobusowej nr 198.

Linia tramwajowa nr 0 oraz linia autobusowa nr 100 będą kursowały codziennie w dniach 15-18 sierpnia.

Dodatkowo, 17 sierpnia br. będzie można się wybrać w wyjątkową podróż dawnym autobusem – o godz. 21.00 z przystanku Zeylanda na trasę wyruszy autobus linii nr 200 – z jego pokładu będzie można obejrzeć Poznań w nocnej scenerii.

ZTM / op. AS

Przemysław Alexandrowicz kandydatem do Senatu?

0
Radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Alexandrowicz ma zostać kandydatem tego ugrupowania w wyborach Senatu.

Informację podało Radio Poznań. Alexandrowicz obecnie jest przewodniczącym klubu radnych PiSu. W przeszłość był już senatorem przez dwa lata. Sam zainteresowany nie chce komentować plotek, póki informacja nie zostanie oficjalnie potwierdzona.

W przypadku kandydowania z kim będzie się musiał zmierzyć Alexandrowicz? Wszystko wskazuje na to, że z list Lewicy wystartuje Waldemar Witkowski. Koalicja Obywatelska najprawdopodobniej postawi na Marcina Bosackiego, który próbował już szczęścia w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W wyborach do Senatu startuje się z jednomandatowych okręgów wyborczych. Cztery lata temu w Poznaniu mandat zdobyła Platforma Obywatelska.

Źródło: Radio Poznań

Brutalnie zabił 17-latkę? Ukrainiec zatrzymany w Poznaniu

0
28-letni obywatel Ukrainy, który jest podejrzewany o brutalne zabicie 17-latki, został zatrzymany w Poznaniu.

Zatrzymanie było możliwe dzięki współpracy funkcjonariuszy z Polski i Ukrainy. Ci drudzi ustalili, że Mykola S., obywatel Ukrainy, którego podejrzewali o brutalne zabójstwo, zdecydował się wyjechać do Polski.

Polska policja potwierdziła, że podejrzany faktycznie przebywa na terenie Polski i przystąpiła do zatrzymania. Doszło do niego na terenie Poznania. Jak informują policjanci akcja przebiegła „w sposób bardzo dynamiczny, jednak profesjonalny i bezpieczny dla postronnych osób oraz pasażerów pojazdu, którym podróżował podejrzany”. Zatrzymany Mykola S. był całkowicie zaskoczony aresztowaniem.

Mężczyzna został już przekazany ukraińskiej policji. Teraz stanie przed tamtejszym sądem.

Źródło: KGP

Rozstrzygnięcie konkursu „Zobacz bo warto – szlakiem rzeki Warty w Poznaniu”

0
Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Zobacz bo warto – szlakiem rzeki Warty w Poznaniu”. Nad wydarzeniem mamy patronat medialny.

W skład komisji konkursowej weszli: Marek Lapis, przewodniczący; oraz członkowie Ewelina Jaśkowiak, Dawid Stube, Łukasz Cynalewski, Piotr Gołębniak, Sławek Wąchała oraz grupa Fotspot.

Jury spośród nadesłanych prac przyznało trzy miejsca oraz cztery wyróżnienia. Dodatkowo grupa Fotspot przyznała swoje własne wyróżnienie jednej autorce.

Wyniki konkursu:
I miejsce – Wojciech Pudliszewski „Parada Sobótkowa”
II miejsce – Mateusz Stańczak „Pejzaż zwarty. W Warcie odbity i nurtem rozmyty.”
III miejsce – Max Małecki

Wyróżnienia otrzymali:
Monika Orawczak
Katarzyna Lonowska „Tuż po wschodzie słońca”
Daria Ellmann
Arkadiusz Grolewski „Idealne miejsce do rekreacji”

Wyróżnienie specjalne grupy Fotspot zostało przyznane Darii Ellmann.

 

XIII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. „W Poznaniu możemy smacznie i kulturalnie zjeść”

0
Warsztaty kulinarne, degustacje, wykłady, koncerty, konkursy dla zawodowców i tradycyjny jarmark na Starym Rynku. 15 sierpnia rozpoczyna się XIII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu będzie Jarmark Dobrego Smaku na Starym Rynku. Poznaniacy i turyści będą mogli odbyć kulinarną podróż po wielu zakątkach Polski – skosztować serów z Wielkopolski, Kaszub czy Podhala, nalewek z Kampinosu i Lubelszczyzny, ryb z Pomorza i Mazur, wędlin i sękaczy z Podlasia, win z Lubuskiego i Dolnego Śląska oraz piw rzemieślniczych z niemal każdego rejonu kraju. Chętni zaopatrzą się w miody i przetwory. Swoje stoiska będą mieli też wystawcy zagraniczni. Na Starym Rynku znajdziemy np. słodkości z Turcji i Armenii, herbaty ze Sri Lanki, czarne chleby i kindziuki z Litwy, węgierskie paprykowane kiełbasy, gruzińskie koniaki i przyprawy z całego świata.

– Bardzo się cieszę, że miasto może współpracować przy organizacji Festiwalu Dobrego Smaku – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – W Poznaniu możemy smacznie i kulturalnie zjeść. To nie tylko moje subiektywne odczucie, ale opinia wielu poznaniaków i turystów.

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku to jednak dużo więcej niż staromiejski jarmark. Jak co roku, w programie znalazły się warsztaty kulinarne prowadzone przez prawdziwych mistrzów kuchni (podczas których będzie można poznać m.in. tajniki kuchni greckiej, tajskiej czy gruzińskiej), laboratoria smaku, degustacje, koncerty, wykłady, konkursy dla zawodowców i amatorów oraz eko-targ na placu Bernardyńskim.

– Chcemy pokazywać, że kuchnia jest jednym z ważnych elementów kultury. Na co dzień rzadko znajdujemy czas, aby wspólnie usiąść i porozmawiać, a stół jest do tego idealnym miejscem – przekonuje Wojciech Lewandowski, prezes Fundacji Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. – . Dlatego tak ważny jest dla nas projekt „Kuchnia – spotkania pokoleń”, realizowany już po raz drugi dzięki wsparciu Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Zapraszamy babcię z wnuczkiem, stryja z siostrzenicą, pradziadka z prawnukiem, rodziców z dziećmi… Wspólne gotowanie stanie się pretekstem do rozmowy o historii rodziny i jej tradycjach. Każdy z uczestników warsztatów dostanie przepiśnik, gdzie będzie mógł sobie wynotować kilka rodzinnych receptur.

Bezpłatne warsztaty „Kuchnia – spotkanie pokoleń” będą się odbywać w sobotę, na Starym Rynku (w godz. 11-18).

Po latach nieobecności wraca muzyczna scena Festiwalu Dobrego Smaku. Tematem w tym roku będą Bałkany. Na 4 różnych scenach, w tym na plenerowej na Starym Rynku, wystąpią zespoły z Kosowa, Albanii, Serbii i Polski. Weekend Bałkański zostanie zorganizowany przy współpracy Akademii Gitary.

– Pokażemy artystów z krajów, które aspirują do członkostwa w Unii Europejskiej – tłumaczy Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, partnera festiwalu Akademia Gitary. – Koncerty będą się odbywać wokół Starego Rynku, zarówno na głównej płycie, jak i np. w kościele Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła.

Tegorocznym tematem konkursu dla restauratorów są chłodniki. I nie chodzi jedynie o popularną zupę na botwince zwaną chłodnikiem litewskim.

– Mamy coraz bardziej gorące lata, więc powrót do chłodników jest jak najbardziej wskazany. Przygotowuje je coraz więcej restauracji – zauważa Juliusz Podolski, animator kulinariów, dziennikarz i promotor restauracji De’GUSTATOR PR, członek konkursowego jury. – Na początku obawialiśmy się, że zaleje nas fala chłodnika litewskiego. Okazało się jednak, że kreacja szefów kuchni jest bardzo daleko idąca.

Duże szanse na zwycięstwo mają również inspirowane kuchniami świata gazpacho, taratory, chłodniki owocowe i wiele innych. W sumie w rywalizacji zmierzy się 28 takich potraw. Zwycięskie restauracje zostaną oznaczone naklejkami na drzwiach, dzięki czemu poznaniacy i turyści będą wiedzieć, gdzie serwuje się najlepszy chłodnik w mieście. W programie znalazła się też degustacja.

– W piątek, 16 sierpnia, o godz. 16 pod będziemy częstować chłodnikami pod sceną na Starym Rynku. Chwilę później nastąpi ogłoszenie wyników konkursu – mówi Wojciech Lewandowski.

To nie wszystko. Wytwórcy domowych trunków będą mogli wziąć udział w turnieju Polska Nalewka Roku. W tym roku po raz pierwszy, oprócz Grand Prix konkursu, przyznane zostaną złote, srebrne i brązowe medale aż dziewięciu zgłoszonym nalewkom.

Festiwal potrwa do 18 sierpnia.

XIII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku – program wydarzeń
Czwartek, 15.08.2019

Jarmark Dobrego Smaku
Stary Rynek, 12:00-22:00

Integracje – korowód i występy zespołów folklorystycznych z całego świata
Stary Rynek, 12:15

Konkurs Polska Nalewka Roku 2019:

zgłoszenia w dniu konkursu: Cafe Młyńska, ul Młyńska 12, w godzinach 9:00-13:00
ogłoszenie wyników: godz. 20.00, Scena na Starym Rynku

warsztaty:

Gruzińskie Chaczapuri
PAN GAR, ul. Słowackiego 19/21 (Dom Tramwajarza), 13:00
bilety/informacje: 794 542 836

Gruzińskie Chaczapuri
PAN GAR, ul. Słowackiego 19/21 (Dom Tramwajarza), 13:00
bilety/informacje: 794 542 836

Sery – warsztaty kulinarne, prowadzi Gieno Mientkiewicz
Akademia Kulinarna SPOT. to EAT, 11:00-14:00
bilety, więcej: kliknij tutaj

koncerty:
Orkiestra Prowincjonalna
Scena na Starym Rynku, 20:00

Wieczór z pieśniami gruzińskimi u Pana Gara
PAN GAR, ul. Słowackiego 19/21 (Dom Tramwajarza), 19:00-22:00

Piątek, 16.08.2019

Jarmark Dobrego Smaku
Stary Rynek, 11:00-22:00

warsztaty:

Pstrąg Ojcowski od A do Z, prowadzi Adam Chrząstowski
Studio The Kitchen, 17:00
bilety: www.thekitchenstudio.pl

Klasyczne Koktajle – dookoła świata, prowadzi Jakub Kujacz
Twelve Cocktails & Co, ul. Młyńska 12, 18:00
bilety: [email protected], 608-586-182

Gruzińskie Chinkali
PAN GAR, ul. Słowackiego 19/21 (Dom Tramwajarza), 13:00
bilety/informacje: 794 542 836

Konkurs CHŁODNIKI 2019:

degustacja Chłodników zgłoszonych do konkursu: Stary Rynek, scena przy Woźnej, 15:30-16:30
ogłoszenie wyników: godz. 16:30, Stary na Starym Rynku
pokaz Kulinarny – Chłodniki z Janem Kuroniem: Stary Rynek, scena przy Woźnej, 17:00

koncerty:

Petrit Çeku (Albania)
Dziedziniec Szkoły Baletowej, 19:00 *

Tziguns Fanfara Avantura (Polska)
Scena na Starym Rynku, 20:00 *

Wieczór z pieśniami gruzińskimi u Pana Gara
PAN GAR, ul. Słowackiego 19/21 (Dom Tramwajarza), 19:00-22:00

 

Sobota, 17.08.2019

Jarmark Dobrego Smaku
Stary Rynek, 11:00-22:00

eko-targ:
Smaczne Lato w Mieście na Zielonym Targu.
Targ produktów ekologicznych, degustacje potraw przygotowanych na bazie produktów od lokalnych eko-producentów.
Plac Bernardyński, 7:00-14:00

dla całej rodziny:
KUCHNIA – spotkania pokoleń.
Bezpłatne warsztaty dla całej rodziny – zapraszamy wszystkie pokolenia. Ugotuj z nami i stwórz swój Przepiśnik Rodzinny.
Prowadzi: Katia Roman-Trzaska.
Stary Rynek, okolice ul. Wronieckiej, 11:00-18:00

warsztaty:
Kuchnia Grecka, prowadzi Maja Skorupska
Akademia Kulinarna SPOT. to EAT, 10:00-13:00

koncerty:

Duo Starcevic (Serbia)
Kościół oo. Franciszkanów na Górze Przemysła, 19.00 *

3 Mundus (Kosowo, Albania)
Scena na Starym Rynku, 20.00 *

Główny Zawór Jazzu,
Scena na Quadro, 19:00 **

Niedziela, 18.08.2019

Jarmark Dobrego Smaku
Stary Rynek, 11:00-19:00

warsztaty:
Kuchnia Tajska, prowadzi Sandra Sowińska
Akademia Kulinarna SPOT. to EAT, 11:00-14:00 lub 15:30-18:30
bilety, więcej: kliknij tutaj

koncerty:

Trio Balkan Strings (Serbia)
Klubokawiarnia Meskalina, 19:00 *

Happy Jazz Band
Odwach, 13:30-16:00 **

* KONCERTY realizowane w ramach Weekendu Bałkańskiego zapowiadającego 12. edycję festiwalu Akademia Gitary, wstęp wolny.

** WYDARZENIE PARTNERA – koncerty realizowane w ramach projektu Kulturalny Stary Rynek

UMP, mat. pras., el, AS

Poznań: Bajka o trzech świnkach w ramach Lata na Targach

0
Grzegorz Ganowicz, Andrzej Białas i Mariusz Zaniewski będą czytać najmłodszym poznaniakom bajki i wiersze. Tym razem będzie to bajka o trzech świnkach, a czytanie rozpocznie się 14 sierpnia o 10.30.

„Czytam i Czuję” jest to projekt, który propaguje głośne czytanie dzieciom bajek i wierszy. projekt realizowany w PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych, a w okresie letnim w ramach Lata na Targach. Tym razem bajki będą czytać goście: Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta Poznania (Narrator), Andrzej Białas – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego (Wilk) oraz Mariusz Zaniewski – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy (Świnki).

Wydarzenie odbędzie się 14 sierpni 2019 roku o godzinie 10:30 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. (Pawilon 1 oraz ogród letni przy pawilonie Poznań Congress Center, wejście bramą nr 10 od ulicy Głogowskiej, między pawilonami 1 i 2.)

Zapisy przyjmowane są za pośrednictwem adresu mailowego: [email protected] lub telefonicznie pod numerem: 61 878 15 59. Liczba miejsc ograniczona.

Mat. pras., el

Poznań: Jak strażnicy miejscy koziołka ratowali

0
Z niecodziennym – ale bardzo poznańskim – wyzwaniem musieli się zmierzyć strażnicy miejscy z Eko Patrolu. Musieli uratować… koziołka.

Młodziutkie zwierzę zaplątało się w siatkę jednej z posesji przy ul Cmentarnej. Zarządca nieruchomości widząc, co złapało się w tę nietypową „pułapkę”, wezwał Eko Patrol.

Okazało się, że na drodze biegnącego zwierzęcia została rozpięta siatka ogradzająca teren dla osób rywalizujących w paintballu. Siatka była wykonana z tworzywa sztucznego, elastyczna, o stosunkowo małych oczkach i stała się pułapką dla koziołka. W jednej chwili rogi zwierzęcia zaplątały się w ogrodzeniu i bez pomocy człowieka koziołek nie miał szans na uwolnienie się.

Pierwsze, co zrobili strażnicy, to uspokoili wystraszone zwierzę, by móc mu pomóc. Dopiero wtedy mogli już ostrożnie przeciąć krępującą je siatkę i wypuścić koziołka na wolność.

Dzięki sprawnej i szybkiej akcji poznańskich strażników miejskich z Eko Patrolu młody koziołek może nadal swobodnie biegać po lesie. Symbol Poznania został uratowany.

SMMP, el

Poznań: Elektryczne hulajnogi są coraz większym problemem

0
Są wszędzie: utrudniają przejście na chodnikach, niszczą trawniki, a szpitale i komisariaty odnotowują coraz więcej zgłoszeń o wypadkach powodowanych przez hulajnogi. Czy zmiana przepisów rozwiąże problem?

Obecnie jadący elektryczną hulajnogą jest traktowany jak pieszy. Może więc zgodnie z prawem jechać po chodniku między ludźmi, mimo że rozwija prędkość nawet 30 km na godzinę. A ponieważ nie każdy z jadących wykazuje się nie tylko umiejętnościami, ale i choćby odrobiną zdrowego rozsądku – na polskich chodnikach coraz częściej dochodzi do całkiem poważnych wypadków z udziałem hulajnóg. jeśli dodamy do tego te, w których uczestniczą hulajnogi i kierowcy, okazuje się, że mamy naprawdę poważny problem.

Właśnie po to, by go rozwiązać, opracowano projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, jak podaje „Głos Wielkopolski”. W projekcie jest między innymi zapis dotyczący wymiarów: hulajnogi nie mogą przekraczać szerokości 0,9 m, długości 1,25 m, a ich dopuszczalna maksymalna waga to 20 kg. Wyznaczono również maksymalną prędkość: to najwyżej 25 km/h.

W nowelizacji pojawia się też całkiem nowe pojęcie pojazdu: „urządzenie transportu osobistego”. I takim właśnie urządzeniem są elektryczne hulajnogi. Te właśnie urządzenia będą traktowane są tak jak rowery, więc ich użytkownicy będą poruszać się dokładnie tak jak rowerzyści: po drodze rowerowej, pasie ruchu dla rowerów lub jezdni (tylko takiej z ograniczeniem do 30 km/h).

Będą musieli również posiadać również uprawnienia do kierowania – takie same jak w przypadku rowerów. Autorzy nowelizacji mają nadzieję, że nowe, surowsze regulacje nieco zdyscyplinują użytkowników elektrycznych hulajnóg.

Głos Wielkopolski, el

Kalisz: Władze miasta zapraszają nad rzekę!

0
Filharmonicy i muzyka klubowa na pływającej scenie, defilada łódek, kajaków i motorówek oraz zawody wioślarskie. W ostatni weekend sierpnia władze Kalisza zapraszają wszystkich nad Prosnę.

Centrum wydarzeń będzie się znajdowało przy kaliskim teatrze na wodzie, gdzie zostanie zamontowana pływająca scena. Na scenie będą występowali muzycy: w sobotę będzie to muzyka klubowa, w niedzielę koncert dadzą kaliscy filharmonicy. Wzdłuż rzeki będzie można pograć w golfa i wziąć udział w turnieju, a Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie zaprosi na wyścigi na rzece oraz na zawody w wędkowaniu.

Jak podaje radio Poznań, ideą przewodnią święta jest przywrócenie miastu rzeki i pokazanie mieszkańcom, jak pięknie jest nad Prosną i jak wiele ciekawych rzeczy można nad nią robić. Władze Kalisza mają nadzieję, że dzięki takim inicjatywom mieszkańcy grodu nad Prosną znacznie chętniej będą wypoczywać nad swoją rzeką i uprawiać sporty wodne.

Radio Poznań, el

Konin: Protest przeciwko kopalniom

0
„Wody, słońca i żywności węglem nie zastąpisz”, „Chrońcie ziemię, nie kopalnie”. Z takimi hasłami kilkadziesiąt osób protestowało dziś w Kleczewie, przed biurowcem kopalni węgla brunatnego.

Jak podaje Radio Poznań, wśród nich byli ekolodzy, samorządowcy, rolnicy i właściciele domków letniskowych nad wysychającymi jeziorami ze wschodniej Wielkopolski oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Domagali się odejścia energetyki od węgla brunatnego oraz rekompensat za straty, które kopalnia poczyniła w środowisku naturalnym. Wysychające jeziora i pustynnienie tej części Wielkopolski są tego najbardziej widocznym efektem.

Zdaniem protestujących nie chodzi tylko o degradację środowiska, która jest bezdyskusyjna, a we wschodniej Wielkopolsce zauważalna gołym okiem. Chodzi też o informacje przekazywane opinii publicznej. Ludzie są przekonani, że kopalnie odkrywkowe przynoszą zyski, a tymczasem wcale tak nie jest. Liczby zatrudnionych górników i osób z sektorów powiązanych z górnictwem są pokaźne i chętnie je podają politycy. Zyski także są spore, ale zostają w kieszeniach właścicieli kopalń, tymczasem koszty takie jak skutki degradacji środowiska musi ponosić całe społeczeństwo. Pojedyncze akcje jak sadzenie drzewek na terenach pogórniczych czy sprzątanie wysychających jezior – tego nie zmieniają. A nikt nie mówi o tym, ile kosztują te straty, choćby z tych wszystkich gospodarstw rolnych, które musiały zlikwidować produkcję z powodu braku wody. Ci rolnicy nawet nie mogą sprzedać tej ziemi, bo kto ją kupi, skoro nie ma tam wody? Nikt nie policzył też, ile będzie kosztowało przywrócenie środowiska do normalnego stanu. Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” chce to wszystko uświadomić społeczeństwu. Drugi protest odbył się w Warszawie, przed siedzibą telewizji Polsat, która, tak jak kopalnie, jest własnością Zygmunta Solorza

Protestujący chcą rozmawiać z kopalnią, bo zmiany trzeba zacząć już teraz, zanim skala zniszczeń stanie się jeszcze większa. Teraz będzie problem z górnikami, którzy stracą pracę, ale za kilka lat będzie to już problem z całym regionem bezrobotnych: od górnictwa, poprzez turystykę aż po rolnictwo.

Radio Poznań, el

Poznań: Ruszył skup butelek. I to bez paragonu

0
Dla klientów – żywa gotówka, a dla Kompanii Piwowarskiej butelki do ponownego wykorzystania, a więc również zysk. W Centrum Handlowym M1 działa skup butelek.

Skup cieszy się sporym zainteresowaniem klientów z przyczyn oczywistych. Ale jaką korzyść będzie miał z tego browar? Poza, oczywiście ochroną środowiska.

Jak wyjaśnia pomysłodawca, Jakub Pałasz z Kompanii Piwowarskiej, zysk jest ogromny. Straty opakowań szklanych tylko w ciągu jednego roku idą w miliony.
– W 2018 roku w Poznaniu sprzedaliśmy ponad 20 milionów piw – tłumaczy Jakub Pałasz. –
Dzięki skupowi przynajmniej część butelek po tym piwie wróci do Kompanii Piwowarskiej i zostanie wykorzystana ponownie.

Skup butelek działa na terenie galerii handlowej M1 w Poznaniu. Do skupu można przynosić szklane butelki po piwie o pojemności pół litra, bez względu na browar, z jakiego pochodzą. W zależności od browaru za butelkę możemy dostać od 30 do 50 groszy. Skup jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.

Mat. pras. Kompanii Piwowarskiej, el

Kórnik: Bayer Full na dożynkach. Ze względu na… wolność słowa

0
Właśnie wolnością słowa tłumaczył Przemysław Pacholski, burmistrz Kórnika, zgodę, by ostatecznie zespół Bayer Full wystąpił na gminnych dożynkach. Część radnych protestowała przeciwko koncertowi ze względu na homofobiczne poglądy lidera.

Sławomir Świerzyński, lider Bayer Full, zasłynął wpisami na Twitterze na temat Marszu Równości w Płocku: „10 sierpnia umiłowany płocczanom Prezydent Płocka wydał zgodę na paradę R. Proponuję: gdy zobaczycie ten marsz – Odwróćcie się plecami do nich, niech zobaczą Polską Ignorancję zamiast tolerancji i akceptacji” (pisownia oryginalna). Muzyk dopisał teź, że LGBT to początek pedofilii, jednak później ten wpis usunął.

Jak podaje „Głos Wielkopolski”, zaproszenie na koncert do Robakowa (tam się będą odbywać dożynkki kórnickie) osoby o takich poglądach oburzyło część kórnickich radnych. Zdaniem Magdaleny Kosakowskiej, byłej kandydatki na burmistrza Kórnika, takie homofobiczne wypowiedzi, zwłaszcza osób popularnych i często występujących w mediach, dzielą ludzi i zachęcają do odwracania się od siebie. Radna zaapelowała do burmistrza o odwołanie koncertu, jeśli to jeszcze możliwe.

Cała afera wybuchła w ubiegłym tygodniu, ale władze gminy nie zajęły stanowiska w tej sprawie. Dopiero dziś na stronie internetowej Kórnika pojawiło się oświadczenie, w którym burmistrz Przemysław Pacholski informuje, że nie zamierza odwołać koncertu Bayer Full na dożynkach w Robakowie. Swoją decyzję burmistrz tłumaczy… wolnością słowa, ujętą w Konstytucji: „która to wolność zapewnia każdemu wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”. Poza tym zdaniem burmistrza zadaniem samorządu jest działanie dla dobra samorządowej wspólnoty, a nie wikłanie się w spory polityczne i ideologiczne. Tego wykonawcę zaakceptował komitet przygotowujący dożynki oraz radni Kórnika, więc Bayer Full wystąpi. Burmistrz zwrócił też uwagę, że wielokrotnie na scenie dożynkowej występowali artyści o bardzo wyrazistych poglądach politycznych i jakoś nikt wcześniej nie robił z tego problemu.

Radna Kosakowska nie zgadza się z tłumaczeniem burmistrza. Jej zdaniem wolność słowa to jedno, a sianie nienawiści, pisanie nieprawdy – bo jak inaczej nazwać zrównywanie homoseksualizmu z pedofilią – to zupełnie co innego. Oświadczenie burmistrza skwitowała: „witamy w Białymstoku”.

Koncert zespołu Bayer Full ma się odbyć 24 sierpnia w Robakowie.

Głos Wielkopolski, el

Krzysztof Kiklaisz wypożyczony do Warty Poznań

0
21-letni napastnik Górnika Zabrze Krzysztof Kiklaisz został wypożyczony do Warty Poznań do końca tego sezonu Fortuna 1. Ligi. To jedenasty nowy zawodnik w kadrze „Zielonych”

Krzysztof Kiklaisz pochodzi z Opola, jest wychowankiem małego klubu KS Siedlec, z którego trafił do MKS Gogolin, a następnie, w wieku 15 lat – do Górnika Zabrze. Jesienią 2017 roku uzbierał 3 występy w ekstraklasie. Potem nie grał z powodu kontuzji kolana – przeszedł operację rekonstrukcji więzadeł. Zimą tego roku był na obu zgrupowaniach zabrzańskiego klubu, strzelił nawet gola w sparingu, ale potem, w lidze występował tylko w zespole rezerw.

– Cieszymy się, że Krzysiek dołączył do nas. To zawodnik o dużym potencjale i sporym talencie. Niestety, jego dotychczasowa kariera była hamowana przez problemy zdrowotne, ale od ponad roku ma je już za sobą – podkreśla Robert Graf, dyrektor sportowy Warty Poznań. – Teraz odbudowuje swoją formę i mamy nadzieję, że ten rok będzie dla niego przełomowy, a jednocześnie pomoże nam w ataku. Krzysiek jest napastnikiem lewo- i prawonożnym ,ale też dobrze radzi sobie w powietrzu. Jego wypożyczenie ma związek z kontuzją i operacją Łukasza Spławskiego. Wypożyczenie Krzysztofa Kiklaisza nie oznacza, że zamykamy się na wzmocnienia w tej formacji.

Zawodnik Górnika Zabrze był w ubiegłym tygodniu na testach w Warcie Poznań i trenował z zespołem Piotra Tworka. W czwartkowym sparingu z Dyskobolią Grodzisk zdobył bramkę. Po przejściu testów medycznych podpisał we wtorek kontrakt z „Zielonymi”.

– Cieszę się, że jestem w Warcie Poznań. Chciałbym pokazać się z jak najlepszej strony, jak najszybciej wywalczyć sobie miejsce w składzie i pomóc drużynie w lidze, zdobywając bramki – mówi Krzysztof Kiklaisz. – Jeżeli mi się to uda, to byłaby duża szansa wrócić do Górnika i znów powalczyć w ekstraklasie. Z moim zdrowiem wszystko jest już OK. Gram i trenuję od września ubiegłego roku. Nic się nie dzieje, więc nic, tylko grać. Te trzy występy w ekstraklasie dały mi dużego kopa do pracy i tego, by jak najszybciej się odbudować.

Krzysztof Kiklaisz jest w gronie jedenastu zawodników, którzy pojawili się w kadrze Warty Poznań w tym oknie transferowym. Są to: obrońcy Tomasz Boczek, Jakub Kuzdra, Aleks Ławniczak, Nikodem Fiedosewicz i Sebastian Olszewski, pomocnicy Mariusz Rybicki, Mateusz Kupczak, Karol Gardzielewicz i Wiktor Długosz oraz napastnik Gracjan Jaroch.

mat. pras. Fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań

Poznań: Wolny Dziedziniec zaprasza na teatr

0
Kultowy monodram Jana Peszka „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” oraz pierwszy poza Gdynią pokaz „Tuwima dla dorosłych”. Aż pięć spektakli będzie można w tym tygodniu zobaczyć na Wolnym Dziedzińcu.

Cykl spektakli rozpocznie „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” – monodram napisany w 1963 roku przez Bogusława Schaeffera z myślą o Janie Peszku. Spektakl miał swoją prapremierę w 1976 i od tamtego czasu nadal pozostaje w repertuarze wybitnego aktora, będąc jednym z najczęściej granych przedstawień w dziejach polskiego teatru. W piątek (16 sierpnia) będzie można zobaczyć go także w Poznaniu, początek o godz. 20.00.

W sobotę (17 sierpnia) na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania będzie można zobaczyć aż dwa przedstawienia. Pierwsze – „Nowe szaty króla” – rozpocznie się w samo południe. To najnowsza premiera poznańskiego Teatru Animacji. Scenariusz na podstawie baśni H. Ch. Andersena stworzyła Malina Prześluga, a spektakl wyreżyserował Artur Romański. W lalkowo-aktorskim musicalu familijnym dla dzieci i rodziców klasyczna baśń staje się pretekstem do opowiedzenia o współczesnych ludziach. „Nowe Szaty Króla” dzieją się tu i teraz, gdy światem mody rządzą wielcy, ekscentryczni kreatorzy-dyktatorzy a pieniądz i czas pracy są ważniejsze niż bycie razem.

Również w sobotę o godzinie 20.00 Radosław Elis i Oksana Hamerska – soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu – wystawią spektakl „Bodo… tanga”. Artyści zaśpiewają m.in. „Już taki jestem zimny drań”, „Sex appeal to nasza broń kobieca”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” – piosenki, które śpiewał przed laty Eugeniusz Bodo, a które dzisiaj potrafi zanucić niemal każdy.

W niedzielę (18 sierpnia) o godz. 12.00 najmłodsi poznaniacy i ich opiekunowie będą mogli zobaczyć „Na Wolnym” „Byczka Fernando” przy akompaniamencie hiszpańskich gitarowych rytmów. Aktorzy ze Studia Teatralnego Blum wystawią opowieść o małym byczku, który uwielbiał kwiaty, ale nie lubił walczyć na arenie.

Tego samego dnia o 20.00 na Wolnym Dziedzińcu UMP artyści z Teatru Muzycznego w Gdyni wystawią „Tuwima dla dorosłych”. To pierwszy pokaz tego spektaklu poza Trójmiastem. Przedstawienie jest podróżą w głąb świata poety, opartą w dużej mierze na wydanym pośmiertnie w 1958 roku zbiorze „W oparach absurdu” – pisanym od lat 20. wraz z Antonim Słonimskim. Forma teatralna użyta w spektaklu jest próbą odnowienia stylu kabaretowego w teatrze.

Więcej informacji na stronie imprezy.

UMP, el

Piła: Ktoś porzucił młodą wydrę. Ma zaledwie sześć tygodni

0
Mieszkaniec Piły natrafił w mieście na młodą… wydrę. Zwierzę najprawdopodobniej ktoś porzucił.

Na zagubioną wydrę mieszkaniec Piły trafił między hotelem Gromada a pomnikiem Stanisława Staszica. Początkowo próbował je doprowadzić na brzeg rzeki, niestety nieskutecznie. Zwierzę zostało najprawdopodobniej porzucone, ponieważ nie boi się ludzi.

Mężczyzna zawiadomił Straż Miejską, która przewiozła zwierzę do Fundacji na Rzecz Zwierząt „Dzika ostoja” w Szczecinie. Tam okazało się, że zwierzątko ma zaledwie sześć tygodni i jest chore, ale najprawdopodobniej uda się je wyleczyć. Młoda wydra zyskała też imię – „Piłka”, od nazwy miasta w którym została znaleziona.

Urząd Miasta wykorzystując okazję przypomina wszystkim mieszkańcom, że dzikich zwierząt nie należy zabierać do domu ani nawet dotykać (pozostawiony zapach ludzki może spowodować, że zostaną odrzucone przez matkę)! W przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia należy zadzwonić po Straż Miejską (tel. 986).

Poznań: Zmasowany powrót koszenia. „To jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych”

0
Niższe temperatury i powrót opadów deszczu spowodowały, że w pasach drogowych i na miejskich trawnikach zaczęła odrastać roślinność. Oznacza to powrót do koszenia, a miejskie jednostki tłumaczą to względami bezpieczeństwa.

– Fala upałów jest już za nami. Ogrodnicy obawiają się o stan trawników, dla których zagrożeniem są teraz chwasty – tłumaczy Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, może się okazać, że część trawników trzeba będzie zakładać na nowo. Zapadła więc decyzja o wznowieniu koszenia. Wspólnie z jednostkami miejskimi ustaliliśmy, że są obszary, które trzeba kosić bez względu na warunki pogodowe. To m.in. tereny przy pasach drogowych, gdzie bardzo ważne są względy bezpieczeństwa.

Trawniki w mieście pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną i rekreacyjną. W parkach położonych w centrum miasta, będących jego wizytówką, trawnik daje poczucie ładu i porządku. Większość obiektów w centrum miasta jest wyposażona w systemy automatycznego nawadniania, dzięki czemu pomimo okresów suszy udaje się utrzymać trawniki w dobrej kondycji. W parkach, które nie są wyposażone w systemy nawadniające, inspektorzy Zarządu Zieleni Miejskiej na bieżąco kontrolują warunki pogodowe, w razie długotrwałego braku opadów okresowo wstrzymują koszenie trawników. Tak było w lipcu.

– W okresie suszy wysokość cięcia trawników nie powinna być rygorystycznie przestrzegana – tłumaczy dr hab. Piotr Urbański, kierownik Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Tak długo, jak trwają upały, kosimy je nieco wyżej, a po ich ustaniu można powrócić do koszenia na poprzedniej wysokości. W ten sposób dajemy trawom szansę na przetrwanie suszy. Kosząc regularnie w okresie upałów możemy zachwiać równowagę pomiędzy systemem korzeniowym traw a ich częścią nadziemną. Decyzja pani prezydent, która wstrzymała koszenie w czasie suszy, była słuszna. Jesteśmy jednak po okresie opadów i według najnowszych prognoz wysokie temperatury nie będą już tak uciążliwe. Należy zaznaczyć, że w skład mieszanek traw gazonowych wchodzą także trawy rozłogowo-kępowe. Po suszy szybko się regenerują. To kwestia 2-3 tygodni. Już obserwujemy zazielenienie się powierzchni trawników. Wznowienie koszenia będzie teraz potrzebne.

Koszenie ma podstawowy wpływ na jakość oraz wygląd trawnika. Zaniechanie tego zabiegu prowadzi do wyrośnięcia samosiewów. Ich wzrost i szybkie drewnienie łodyg utrudnia usunięcie roślin, co wiąże się z dodatkowymi nakładem pracy i zwiększonym kosztem.

– Oprócz samosiewów na nieskoszonej trawie wyrastają nowe rośliny, zwane potocznie chwastami – wyjaśniają specjaliści z Zarządu Zieleni Miejskiej. – Niekiedy ich efekt wizualny jest zaskakujący i estetyczny, zachwyca kolorem oraz różnorodnością faktur nowych roślin. Niestety, wiąże się to z postępującym wyparciem pożądanej mieszanki traw. Zaprzestanie koszenia powoduje gorsze krzewienie trawy. Między jej kępami pojawiają się puste przestrzenie i prowadzi to do sukcesywnego zanikania trawy, a co za tym idzie – użytkowej funkcji trawnika. Skoszone chwasty mają twarde końce, przypominające ściernisko. Taki trawnik nie wygląda estetycznie i uniemożliwia np. leżenie na trawie. Wymusza to założenie nowego trawnika, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

– Koszenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, obok nawożenia i nawadniania. Trawnik kosimy nie tylko po to, aby ładnie wyglądał. To miejsce spacerów, dziecięcych zabaw. W miejscu tym można rozłożyć koc i odpocząć – zauważa Piotr Urbański. – Jednym z podstawowych celów koszenia darni jest ścięcie stożków wzrostu traw, co powoduje ich krzewienie i bujny wzrost, zapewniający intensywne użytkowanie, zgodne z jego przeznaczeniem. Gdybyśmy przestali pielęgnować miejskie trawniki, straciłyby one walory biologiczne i dekoracyjne. Zgodnie z biologią traw gazonowych, trawnik musi być strzyżony. Brak cięcia w okresie wiosennym powoduje przejście traw gazonowych z fazy wegetatywnej w fazę generatywną, a wtedy trawnik należy założyć od początku.

W lipcu koszenie zieleni w pasach drogowych wstrzymał też Zarząd Dróg Miejskich. Gdy pogoda uległa zmianie, roślinność przy drogach zaczęła odrastać. Dlatego ZDM będzie w najbliższym czasie porządkował rozrośniętą zieleń. Prace będą prowadzone systematycznie we wszystkich częściach miasta. Również duża część obszaru, który jest w administracji Zarządu Zieleni Miejskiej ma bardziej naturalny charakter, gdzie koszenie odbywa się sporadycznie tzn. 1-2 razy w roku albo wcale.

UMP, el

Konin: Poseł Zbigniew Dolata chce usunąć zwroty „przed naszą erą” i „naszej ery”

0
Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości, trafił na czołówki mediów w całej Polsce, dzięki nietypowemu pomysłowi. Dolata chce usunąć zwroty „przed naszą erą” i „naszej ery”.

Poseł w interpelacji z którą zwrócił się do ministra kultury przypomina, że większość krajów stosuje określenia „przed Chrystusem” i „po Chrystusie” (lub „Anno Domini”). Dolata chce, żeby i Polska do tego wróciła przypominając, że wykreślenie z terminologii Chrystusa miało służyć komunistom do ateizacji społeczeństwa.

– W krajach Europy Środkowej, które znalazły się w bloku komunistycznym i były silniej zsowietyzowane niż Polska, powrócono do stosowania prawidłowej terminologii – argumentował poseł.

Zbigniew Dolata nie otrzymał jeszcze odpowiedzi na swoją interpelację.