BayerFull, fot. Bayerfull.pl

Kórnik: Bayer Full na dożynkach. Ze względu na… wolność słowa

Właśnie wolnością słowa tłumaczył Przemysław Pacholski, burmistrz Kórnika, zgodę, by ostatecznie zespół Bayer Full wystąpił na gminnych dożynkach. Część radnych protestowała przeciwko koncertowi ze względu na homofobiczne poglądy lidera.

Sławomir Świerzyński, lider Bayer Full, zasłynął wpisami na Twitterze na temat Marszu Równości w Płocku: “10 sierpnia umiłowany płocczanom Prezydent Płocka wydał zgodę na paradę R. Proponuję: gdy zobaczycie ten marsz – Odwróćcie się plecami do nich, niech zobaczą Polską Ignorancję zamiast tolerancji i akceptacji” (pisownia oryginalna). Muzyk dopisał teź, że LGBT to początek pedofilii, jednak później ten wpis usunął.

Jak podaje “Głos Wielkopolski”, zaproszenie na koncert do Robakowa (tam się będą odbywać dożynkki kórnickie) osoby o takich poglądach oburzyło część kórnickich radnych. Zdaniem Magdaleny Kosakowskiej, byłej kandydatki na burmistrza Kórnika, takie homofobiczne wypowiedzi, zwłaszcza osób popularnych i często występujących w mediach, dzielą ludzi i zachęcają do odwracania się od siebie. Radna zaapelowała do burmistrza o odwołanie koncertu, jeśli to jeszcze możliwe.

Cała afera wybuchła w ubiegłym tygodniu, ale władze gminy nie zajęły stanowiska w tej sprawie. Dopiero dziś na stronie internetowej Kórnika pojawiło się oświadczenie, w którym burmistrz Przemysław Pacholski informuje, że nie zamierza odwołać koncertu Bayer Full na dożynkach w Robakowie. Swoją decyzję burmistrz tłumaczy… wolnością słowa, ujętą w Konstytucji: “która to wolność zapewnia każdemu wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”. Poza tym zdaniem burmistrza zadaniem samorządu jest działanie dla dobra samorządowej wspólnoty, a nie wikłanie się w spory polityczne i ideologiczne. Tego wykonawcę zaakceptował komitet przygotowujący dożynki oraz radni Kórnika, więc Bayer Full wystąpi. Burmistrz zwrócił też uwagę, że wielokrotnie na scenie dożynkowej występowali artyści o bardzo wyrazistych poglądach politycznych i jakoś nikt wcześniej nie robił z tego problemu.

Radna Kosakowska nie zgadza się z tłumaczeniem burmistrza. Jej zdaniem wolność słowa to jedno, a sianie nienawiści, pisanie nieprawdy – bo jak inaczej nazwać zrównywanie homoseksualizmu z pedofilią – to zupełnie co innego. Oświadczenie burmistrza skwitowała: “witamy w Białymstoku”.

Koncert zespołu Bayer Full ma się odbyć 24 sierpnia w Robakowie.

Głos Wielkopolski, el

0 0 votes
Oceń artykuł
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze