teatr Na Wolnym fot. UMP

Poznań: Wolny Dziedziniec zaprasza na teatr

Podziel się!

Kultowy monodram Jana Peszka “Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” oraz pierwszy poza Gdynią pokaz “Tuwima dla dorosłych”. Aż pięć spektakli będzie można w tym tygodniu zobaczyć na Wolnym Dziedzińcu.

Cykl spektakli rozpocznie “Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” – monodram napisany w 1963 roku przez Bogusława Schaeffera z myślą o Janie Peszku. Spektakl miał swoją prapremierę w 1976 i od tamtego czasu nadal pozostaje w repertuarze wybitnego aktora, będąc jednym z najczęściej granych przedstawień w dziejach polskiego teatru. W piątek (16 sierpnia) będzie można zobaczyć go także w Poznaniu, początek o godz. 20.00.

W sobotę (17 sierpnia) na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania będzie można zobaczyć aż dwa przedstawienia. Pierwsze – “Nowe szaty króla” – rozpocznie się w samo południe. To najnowsza premiera poznańskiego Teatru Animacji. Scenariusz na podstawie baśni H. Ch. Andersena stworzyła Malina Prześluga, a spektakl wyreżyserował Artur Romański. W lalkowo-aktorskim musicalu familijnym dla dzieci i rodziców klasyczna baśń staje się pretekstem do opowiedzenia o współczesnych ludziach. “Nowe Szaty Króla” dzieją się tu i teraz, gdy światem mody rządzą wielcy, ekscentryczni kreatorzy-dyktatorzy a pieniądz i czas pracy są ważniejsze niż bycie razem.

Również w sobotę o godzinie 20.00 Radosław Elis i Oksana Hamerska – soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu – wystawią spektakl “Bodo… tanga”. Artyści zaśpiewają m.in. “Już taki jestem zimny drań”, “Sex appeal to nasza broń kobieca”, “Umówiłem się z nią na dziewiątą” – piosenki, które śpiewał przed laty Eugeniusz Bodo, a które dzisiaj potrafi zanucić niemal każdy.

W niedzielę (18 sierpnia) o godz. 12.00 najmłodsi poznaniacy i ich opiekunowie będą mogli zobaczyć “Na Wolnym” “Byczka Fernando” przy akompaniamencie hiszpańskich gitarowych rytmów. Aktorzy ze Studia Teatralnego Blum wystawią opowieść o małym byczku, który uwielbiał kwiaty, ale nie lubił walczyć na arenie.

Tego samego dnia o 20.00 na Wolnym Dziedzińcu UMP artyści z Teatru Muzycznego w Gdyni wystawią “Tuwima dla dorosłych”. To pierwszy pokaz tego spektaklu poza Trójmiastem. Przedstawienie jest podróżą w głąb świata poety, opartą w dużej mierze na wydanym pośmiertnie w 1958 roku zbiorze “W oparach absurdu” – pisanym od lat 20. wraz z Antonim Słonimskim. Forma teatralna użyta w spektaklu jest próbą odnowienia stylu kabaretowego w teatrze.

Więcej informacji na stronie imprezy.

UMP, el


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar