burza

Wielkopolska: Uwaga na upał i… burze z gradem

Uciążliwy upał z temperaturą dochodzącą do 33 stopni Celsjusza i rosnący poziom wilgotności powietrza. A w drugiej połowie dnia burze, miejscami z gradem. IMiGW wydał ostrzeżenie meteo drugiego stopnia dla całej Wielkopolski.

Dzisiejsza pogoda daje się we znaki wszystkim, ale szczególnie osobom z chorobami układu krążenia i oddechowego. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatury dziś mogą dojść do 33 stopni Celsjusza. A taka temperatura uprawnia do wydania ostrzeżenia drugiego stopnia przed ekstremalnymi upałami. Dopiero w nocy będzie trochę chłodniej – temperatura ma spaść do 19 stopni.

Jakby za mało było upału, IMiGW wydał także ostrzeżenie przed burzami, miejscami z gradem, które obowiązuje od 1 września od 15.00 do 2 września, do 2 w nocy. Opady deszczu mogą wynieść nawet 50 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie możliwe pojedyncze porywy wiatru do 100 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej oraz dostosowanie planów do warunków pogodowych.

IMiGW, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze