Poznań: Stawy w dolinie Cybiny mają opiekunów

Dolina Cybiny 1 fot. UMP
Zakład Lasów Poznańskich i Stowarzyszenie Miłośnicy Doliny Cybiny podpisali umowę o użyczeniu ponad 60 hektarów terenów na osiedlu Antoninek-Zielineic-Kobylepole. W tym także czterech stawów: Olszaka, Browarnego, Młyńskiego i Antoninek.

Celem tej inicjatywy jest ochrona przyrody oraz zapewnienie mieszkańcom miejsc do wypoczynku i rekreacji.
– Cieszę się, że cenny przyrodniczo obszar w granicach miasta będzie miał swojego stałego nadzorcę i opiekuna – tłumaczy Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Umowa o użyczeniu, podpisana ze stowarzyszeniem, pozwoli odciążyć Zakład Lasów Poznańskich, który ma w swoim zarządzie ogromne tereny. Inicjatywa cieszy tym bardziej, że o stawy i ich sąsiedztwo chcą dbać okoliczni mieszkańcy. To przykład społecznej odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest otaczająca nas przyroda.

Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cybiny powstało w celu opieki nad tym cennym przyrodniczo obszarem. Obowiązkiem społeczników będzie utrzymanie użyczonych terenów w czystości oraz ochrona ich przed kłusownictwem i wandalizmem. Stowarzyszenie, z pomocą Zakładów Lasów Poznańskich, będzie czuwać także nad biomanipulacją, czyli zapewnieniem w stawach odpowiedniego składu gatunkowego ryb, co z kolei przyczyni się do poprawy stanu czystości wody.

– To teren bardzo ciekawy pod względem przyrodniczym, o dużej bioróżnorodności. Teraz będzie miał stałego opiekuna w postaci członków stowarzyszenia, którzy mieszkają w pobliżu stawów, więc mogą na bieżąco monitorować stan tego terenu – tłumaczy Mieczysław Broński, dyrektor Zakładów Lasów Poznańskich. – Ponieważ sami na co dzień korzystają z tego obszaru zależy im na utrzymaniu porządku i dbaniu o jego walory przyrodnicze.

Inspiracją do podjęcia inicjatywy była wieloletnia i owocna współpraca Zakładu Lasów Poznańskich ze Stowarzyszeniem Miłośników Dębiny, która działa na podobnych zasadach i trwa już 35 lat.
– Myślę, że tak samo będzie w przypadku umowy z miłośnikami Doliny Cybiny – mówi Mieczysław Broński.

Teren powierzony stowarzyszeniu to 63,83 ha, w tym zbiorniki wodne pomiędzy jeziorami Maltańskim a Swarzędzkim.
– Stawy na terenie osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole to przepływowe zbiorniki wodne, które zasilają jezioro Maltańskie. Takie obiekty muszą być utrzymane w odpowiednim stanie – zauważa Krzysztof Bartosiak, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole.

Społecznicy zadbają o to, by obszar służył wypoczynkowi i rekreacji.
– Moim zdaniem ten teren to nieoszlifowany diament. Dlatego zaczęliśmy od podstaw, czyli posprzątania całego obszaru – mówi Robert Nowak, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Doliny Cybiny. – Chcemy, aby miejsca te służyły przede wszystkim rekreacji i uprawianiu sportu – biegom, jeździe na rowerze, nordic walking. Trzeba włożyć w to wszystko trochę pracy. Myślę jednak, że niedługo stworzymy tam fajne, wypoczynkowe miejsce dla poznaniaków i mieszkańców okolicznych gmin.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: