Poznań: Strażnicy miejscy świętują

Piotr Będziewski, strażnik rejonowy referatu Północ, został Najlepszym strażnikiem 2019 roku. Wyróżnienie, podczas uroczystości z okazji Dnia Straży Gminnej, wręczył mu Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

– W imieniu prezydenta Jacka Jaśkowiaka i swoim własnym składam Państwu serdeczne gratulacje. Dziękuję za pracę wykonywaną na rzecz Miasta Poznania – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Na sukces straży miejskiej pracuje grupa osób. To strażnicy, których widzimy na ulicach miasta oraz nie mniej ważne osoby w drugim szeregu, np. obserwatorzy monitoringu miejskiego. Państwa pracę dostrzegam nie tylko ja, ale też mieszkańcy miasta. Na przestrzeni kilku lat wzrosła liczba osób zadowolonych z działalności straży miejskiej. Wzrasta też świadomość naszych obywateli, którzy kierują coraz więcej zgłoszeń. To bardzo cieszy.

Dzień Straży Gminnej przypada dokładnie 29 sierpnia. Z tej okazji odbyła się uroczystość podsumowująca całoroczną pracę poznańskich strażników i pracowników cywilnych SMMP. Rocznie strażnicy miejscy interweniują w blisko 31 tys. spraw, będących w ich kompetencjach. Usuwają wraki, pomagają zwierzętom, czuwają nad porządkiem w komunikacji, obserwują obraz z kamer monitoringu miejskiego, współpracują z wieloma instytucjami przyczyniając się do poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

– Z roku na rok mieszkańcy mają do nas coraz większe zaufanie. Świadczą o tym liczby. Do końca lipca tego roku strażnicy miejscy odebrali 45 tys. zgłoszeń – to o 6 tys. więcej niż w zeszłym roku. Ludzie dzwonią, bo potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Jakimi bolączkami się zajmujemy? Najwięcej zgłoszeń dotyczy nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. W zeszłym roku straż miejska usunęła z drogi 866 aut. Chodzący po ulicach strażnicy aż 15 tys. razy wystawili wezwania źle parkującym kierowcom. Strażnicy kontrolują też to, co mieszkańcy spalają w swoich piecach. W tym roku interweniowaliśmy w tej sprawie 2 tys. razy, zdyscyplinowaliśmy 200 osób. Jest jeszcze dział w straży miejskiej, o której wszyscy mówią, a nikt jej nie widzi. To operatorzy monitoringu miejskiego. W tym roku, udało się ująć dzięki nim ponad 230 sprawców przestępstw – wylicza mówił Waldemar Matuszewski, komendant poznańskiej Straży Miejskiej.

To tylko przykłady aktywności poznańskich funkcjonariuszy. Do najbardziej zaangażowanych trafiły nagrody i wyróżnienia.

Wyróżnienia, za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych otrzymali:

operatorzy monitoringu miejskiego, za szczególne osiągnięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego
strażnicy rejonowi, za całokształt wieloletniej pracy na rzecz społeczności lokalnych, oraz wkład w wychowanie młodych pokoleń strażników
strażnicy ceremoniału miejskiego, za profesjonalizm, dyspozycyjność oraz wzorowe wypełnianie obowiązków ceremoniału uroczystości miejskich
Uroczystość była też okazją do wręczenia awansów na wyższe stanowiska służbowe. W tym roku Komendant SMMP awansował 34 funkcjonariuszy.

„Niezawodny partner SMMP” to forma podziękowania komendanta wręczana przedstawicielowi instytucji, która poprzez swoją działalność wspiera straż miejską stając się niezawodnym partnerem. W tym roku do grona Niezawodnych Partnerów SMMP dołączył Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych UMP.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było ogłoszenie wyników konkursu na Najlepszego strażnika 2019 roku. Do XI edycji konkursu przystąpiło 11 funkcjonariuszy. Najlepszy strażnik został wyłoniony nie tylko na podstawie efektów całorocznej pracy, ale też wyników testu z wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych – takich jak kontakt z mieszkańcem, właściwe posługiwanie się terminologią prawną i sporządzania dokumentacji służbowej.

Decyzją Komisji Konkursowej Najlepszym strażnikiem 2019 roku został Piotr Będziewski, strażnik rejonowy referatu Północ.

– Szczęściem jest praca z odpowiednimi ludźmi. Ja miałem przyjemność trafić na odpowiednich partnerów i kierownictwo. To dzięki nim tu jestem. Serdecznie dziękuję – mówił zwycięzca.

Piotr Będziewski pracuje w straży miejskiej od 27 lat – od początku związany jest z Piątkowem, a po reorganizacji straży miejskiej z referatem Północ. Od lat współpracuje z samorządami terytorialnymi, a w szczególności z Radą Osiedla Piątkowo. Z jego doświadczenia skorzystało wielu funkcjonariuszy stawiających pierwsze kroki w mundurze strażnika. Zawsze pomaga innym, jest koleżeński i życzliwy. Pasją Piotra Będziewskiego jest sport. Piłka nożna to dyscyplina, w której wielokrotnie reprezentował straż miejską, jednak czas wolny najchętniej spędza z rodziną.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: