Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Poznań: Pomnik Armii Poznań został odnowiony. I ma monitoring

Sprzątnięto śmieci, pozbierano szkło z rozbitych butelek, a cała konstrukcję wyczyszczono, usuwając przy okazji szpecące napisy. Uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Pomnik Armii Poznań powita w pełnej krasie.

W ubiegłym tygodniu betonowe elementy konstrukcji przeszły specjalistyczne czyszczenie. Piaskowaniu (czyszczeniu powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza) poddano płaskorzeźby żołnierzy, sufit oraz ścianę, na której znajdują się informacje o jednostkach Armii “”, stoczonych bitwach i osobach poległych. Profesjonalny zabieg przywrócił pomnikowi pierwotną barwę i pozwolił usunąć z niego malunki wandali.

To nie koniec prac. W tym tygodniu oczyszczono iglice, które szpeciły tagi (w planach jest także ich polerowanie). Usunięto trawę wyrastającą z pomiędzy płyt pomnika oraz uporządkowano teren wokół monumentu. Nad realizacją wszystkich prac czuwał Wydział Gospodarki Komunalnej UMP.

Aby nie dopuścić do kolejnej dewastacji obiektu, zamontowano monitoring. Widok z kamery obejmuje część frontową pomnika, od strony Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Miejsce to często służy za plac jazdy na rolkach i deskorolkach.

– Monitoring pozwala nam na szybką reakcję i podjęcie skutecznej interwencji. Kamera działa od około tygodnia. W tym czasie strażnicy miejscy zatrzymali 7 osób spożywających alkohol na terenie pomnika. Dwie kolejne interwencje dotyczyły osób jeżdżących tam na rolkach – wylicza Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej.

Miasto pracuje także nad programem edukacyjnym, adresowanym do dzieci i młodzieży, mającym zwrócić uwagę na historyczne i artystyczne walory Pomnika Armii Poznań. Podczas spotkania z inicjatywy Wydziałów Kultury i Oświaty UMP spotkali się przedstawiciele instytucji, których siedziby położone są w pobliżu Wzgórza Św. Wojciecha. Doświadczeniami i rekomendacjami konkretnych działań podzieliły się Szkoły Podstawowe nr 13 i 40, XII Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 6), a także Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Zebrane zostały pomysły zarówno skierowane do młodzieży z placówek funkcjonujących najbliżej Pomnika Armii Poznań, jak i dotyczące wielu innych kluczowych dla historii miasta miejsc pamięci.

– Planowane jest między innymi objęcie przez jedną ze szkół szczególnej opieki nad Pomnikiem Armii Poznań – mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP.

Wśród zgłoszonych idei są m.in. lekcje z udziałem artystów i znawców historii, a także warsztaty, konkursy i wystawy, tworzone przez samych uczniów przy wsparciu profesjonalnych edukatorów i animatorów kultury.

– Będziemy dążyć do wytworzenia przekonania u młodych ludzi, że miejsca pamięci sprzyjają kreatywności, ale nieco innej niż ta, dla której miasto buduje skate parki – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury.

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorką projektu pomnika jest prof. Anna Rodzińska- Iwiańska.

W połowie sierpnia nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazał się album “Anna Rodzińska”, poświęcony twórczości autorki projektu Pomnika Armii Poznań (wraz z mężem). Publikacja pod redakcją Małgorzaty Schmidt zawiera m.in. bogatą dokumentację prac nad pomnikiem, a także obszerne omówienie twórczości Anny Rodzińskiej-Iwiańskiej, w której skład wchodzi wiele innych realizacji w przestrzeni Miasta Poznania.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Pomnik Armii Poznań został odnowiony. I ma monitoring